IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евреите и христијаните заедно!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евреите и христијаните заедно!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
Автор
Порака
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 21:24
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Fise_Bilillah Fise_Bilillah напиша:

evreite se od allah prokolnati ne od mene koga allah ne gi saka,pa ja da si sakam ufff da mozam bomba da im frlam da gi reshetam sve do eden,da ne postojat kafiri na ovoj svet,


Во кој народ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) издигал најповеќе апостоли, пророци, профети , пејгамбери ... и зошто?

Зошто баш под верното срце на една млада мома Дева еврејка, ТОЈ ја отелотвори Својата Спасителна МУДРОСТ (Исус Христос) преку којашто Тој ни го престави Спасителниот Ислам?

Fise_Bilillah, љубомората на синовите Ишмаилови кон синовите Исаакови е многу многу голема и не потекнува од Единствениот ВИСТИНСКИ БОГ!

Приметуваш ли?

Знај дека набрзо - Иншалах - и евреите и арабите и сите други нации ќе увидат дека нема друга Вера, нема друг Ислам преку кого има вистинско спасение од онаа Вера, од оној Ислам што БОГ го отелотвори во Исус!


БОГ да го Благослови Авраам (Ибрахим)
БОГ да го Благослови Израел
БОГ да ја Благослови Арабија

Во Името Исусово

АМИН






dolgo bev otsuten ,   samo sto ne ke napisite
zapomni site verovesnici propovedale edna vera pokornost na boga i otelotvorenoit isus vo koj vie tvrdite i toj se molel na boga taka da otpaga dogmata i paga vo voda vaseto tvrdenje deka isus e otelotvoren
zarem bog   da se moli ?
no ok toaa sie vase veruvanje i nikoj ne vi osporuva vo toa muslimanite veruavat vo sekoj verovesnik pratenik na boga i sekogas koga ke se spomne nekoe ime od bozjite verovesznici muslimanot veli NEKA E BOZJIOT MIR NAD NEGO,.
i zapomni sinovite na ismail i ishak se braka i evreite i muslimanite se braka po tatko , i za kakva ljubomora ti zboruvas evreite koga bea vo najteskite momenti najdoa zasolniste kaj muslimanite , znaete mislam se raboti za ona slucuvanje vo kordoba vo vremeto kade muslimanite vladelee pa posle ja izgubile vlasta od spanjolcite pa bea proteruvani site i muslimani i evrei pa evreite najdoa zasolniste vo denesna turcija i blago bea primeni togas hristijanite gi napagavte evreite a sega se soedinivte protiv islamot , no na se ima kraj ,,




znaj deka nabrzo   i evreite i arapite i site drugi nacii ke uvidat deka nema druga vera nema drug islam preku kogo ima vistinsko spasenie od ona vera ,,,,;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;,
ova me poteseti na k*ranskiot citat ; ZAREM NE GI GLEDAS ONIE NA KOI STO IM E DADENA DEL OD KNIGATA KAKO PRAVIOT PAT SO ZABLUDA GO ZAMENUVAAT I POSAKUVAAT I VIE DA SKRSNITE OD PRAVIOT PAT.,, da se poveruva vo ona sto ti go tvrdiis i voopsto hristijanite , vo otelotvorenieto na isus    e obid da se unisti vistinitosta i ednostvotono na bog,, toa e bogohulie i neprostliv grev sirk , vo ova duri isus vi spomniva vo biblijata spored matej 12,31,32, da ne go citiram procitajtego,.

islam znaci pokornost na boga kako moze jas da veruvam vo isus kako bog koga i samiot isus bil pokoren na boga koga bil on samiot pokoren na boga kako jas da mu bidam pokoren na isus , coveckiot razum i logika ne mi go dava toa za da veruvam vo toa deka bog se otelotvoril vo isus i deka e on bog .
velis bog da go blagoslovi abraham ,, neka e bozjiot mir nad nego on vo isus li veruvase t.e kakva religija on imase i vo sto veruvase?
..
i neka ti bide jasno deka bog e izvorot na site prethodni objavi taka da i na k*ran koja e cuvar i svedok za svoeto postoenje
i nie tebe ti ja objavivme knigata (k*ran) so vistina, kako potvrda za knigite prethodni objaveni i nad niv da bdee pa sidi megu niv spored ona sto go objavi allah vo nea;,5,48,,;.
a dali vie ke veruvate vo k*ran ili ne toa sie vasa rabota i vase veruvanje no znajte i neka vi bide jasno deka k*ranot e navistina govor sto ja oddeluva vistinata od nevistinata,,86,13 kolku i da go negirate toa toaa e vistinata ,
evereite se prekolnati zatoa sto sekoj verovesnik koga ke im dojdel oni gi proteruvale ili gi ubivale .

Изменето од al_islamia - 13.Октомври.2009 во 21:28
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 22:09
Интересно, до сега не се јави ниту еден Евреин на форумов. Сигурно имаат попаметна работа...за после некој да им завидува.
Најмногу на оваа тема пишуваат токму Муслимани, и тоа со отворена омраза, за да потоа кога некој го поистоветува исламот со тероризам, први се да гто докажат спротивното. Еве го вашиот став.
Originally posted by Fise_Bilillah

evreite se od allah prokolnati ne od mene koga allah ne gi saka,pa ja da si sakam ufff da mozam bomba da im frlam da gi reshetam sve do eden,da ne postojat kafiri na ovoj svet,.

Но ние знаеме дека Бог не се откажува така лесно од својот народ, ние треба да бидеме благодарни што и нам, како на накелемени маслинови гранки ни беше дадена шансата да се наречеме Божји деца.

П.С

Дали Еврејската Заедница во Македонија е активна, каде се собираат, колкубројни се сега со оглед на тоа што добар дел си заминаа за Израел (помладите поколенија, а постарите горе доле изумреа)...


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al_islamia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_islamia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 22:19
zarem aladin netie evrein,,a sto ima vrska toa ako nie pisuvame,   vsusnsot jas pisuvam poveke kako replika na nekoi od forumot i ne pisuvam nesto stoe protiv evereite tuku naprotiv go kazuvam islamskiot stav ,islamskoto veruvanje

onie zboruvaat ; onie sto ne se ni evrei ni hristijani nema da vlezat vo dzenetot toa se prazni zelbi nivni kazi; donesete vas dokaz ako ste iskreni , onie zboruvaat bidete evrei i hirstijani ke bidete upateni ! kazi ne nie ja sledime verata ibrahimova vistinskata vera a toj ne bese megu mnoguboscite ,111,,135,el- bekare

ova e kako replika na spiros. pozdrav

Изменето од al_islamia - 13.Октомври.2009 во 22:21
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2009 во 22:27
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Fise_Bilillah Fise_Bilillah напиша:

evreite se od allah prokolnati ne od mene koga allah ne gi saka,pa ja da si sakam ufff da mozam bomba da im frlam da gi reshetam sve do eden,da ne postojat kafiri na ovoj svet,


Во кој народ БОГ (ЕЛОАХ, АЛАХ) издигал најповеќе апостоли, пророци, профети , пејгамбери ... и зошто?

Зошто баш под верното срце на една млада мома Дева еврејка, ТОЈ ја отелотвори Својата Спасителна МУДРОСТ (Исус Христос) преку којашто Тој ни го престави Спасителниот Ислам?

Fise_Bilillah, љубомората на синовите Ишмаилови кон синовите Исаакови е многу многу голема и не потекнува од Единствениот ВИСТИНСКИ БОГ!


Приметуваш ли?

Знај дека набрзо - Иншалах - и евреите и арабите и сите други нации ќе увидат дека нема друга Вера, нема друг Ислам преку кого има вистинско спасение од онаа Вера, од оној Ислам што БОГ го отелотвори во Исус!


БОГ да го Благослови Авраам (Ибрахим)
БОГ да го Благослови Израел
БОГ да ја Благослови Арабија

Во Името Исусово

АМИН







аплаузаплаузаплауз
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:09
Originally posted by al_islamia al_islamia напиша:


dolgo bev otsuten ,   samo sto ne ke napisite
zapomni site verovesnici propovedale edna vera pokornost na boga i otelotvorenoit isus vo koj vie tvrdite i toj se molel na boga ...


ал-исламиа, за жал сеуште светот не го гледа Совршениот Ислам во Исус и затоа има братоубиствени војни!

Има Еден и Единствен СОВРШЕН БОГ, исто како што има Еден и Единствен СОВРШЕН ПАТ преку Кого може да завладее вистинскиот Мир, вистинскиот Селам, вистинскиот Шалом на овој свет, а тој е лично во Исус Христос!

Се додека луѓето повеќе се вртат кон рим, костантинопел, мека, ерусалим, ... одколку кон БОГА во чистото срце Исусово, на овој свет ќе има крвопролевање и братоубиство!

Порано или покасно сите ќе ја увидат СОВРШЕНАТА ВИСТИНА!

Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 00:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали Еврејската Заедница во Македонија е активна, каде се собираат, колкубројни се сега со оглед на тоа што добар дел си заминаа за Израел (помладите поколенија, а постарите горе доле изумреа)...
ЕЗРМ - Еврејска Заедница во Р. Македонија постои но не е силно активна во верска смисла, и нема своја синагога. Одржува контакти со заедниците во Белград и Солун. Канцелариите им се наоѓаат во близина на Градежен факултет во Скопје.

2004-та год. имаа свој штанд на првиот(и засега последниот) скопски саем на Верските заедници и религиозни групи. Младите членови често одат во Израел, некои од нив зборуваат добро иврид(ново хебрејски). Супер се слагаа меѓусебно со комшиите од штандот на Исламската верска заедница што е за пофалба, хоџата им излезе во пресрет кога им беше потребна физичка помош оклу техничките работи.
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:03
Zdravo na site. spiros imam edna poraka do tebe. ratot ne go zabranil gospod,ni kaj nas, ni kaj vas,tuku treba da se branime,od tie sto sakat da ne napadnat,no ne da se ubivaat deca,zeni,stari nemokni lugje,tesko na tie muslimani i hristijani,sto ubivaat a pravime mudjahedini,da receme vo palestina,irak kaj so se natamu,tie ne ubivaat deca,zeni,i lugje,mozam da ti go dokazam,toa pozdrav do site
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Момче Македонче Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Август.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Момче Македонче Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 03:28
Originally posted by Muslima_23 Muslima_23 напиша:

Zdravo na site. spiros imam edna poraka do tebe. ratot ne go zabranil gospod,ni kaj nas, ni kaj vas,tuku treba da se branime,od tie sto sakat da ne napadnat,no ne da se ubivaat deca,zeni,stari nemokni lugje,tesko na tie muslimani i hristijani,sto ubivaat a pravime mudjahedini,da receme vo palestina,irak kaj so se natamu,tie ne ubivaat deca,zeni,i lugje,mozam da ti go dokazam,toa pozdrav do site

Тогаш да прашам, од што се бранеа оние кои вршеа агресија врз нашата земја во 2001 година. Се чувствуваа загрозени од нешто? И баш ме интересира како ќе докажиш дека муџахедините не убиваат жени? Зарем во кулите близначки во Њујорк сите беа мажи?

Изменето од Момче Македонче - 14.Октомври.2009 во 03:30
„Јас го разбирам светот како поле за културен натпревар меѓу народите“ - Гоце Делчев
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:50
offf lele,ako go racunash vojna ova vo 2001.ne znam so da kazam macki i kucinja so ubivaa,toa e vojna odi be brate vidi prvo sto e vojna,idi kosovo,bosna,palestina,nataka ova igracka bilo za mene vo 2001 a ne vojna,
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Muslima_23 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Muslima_23 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 17:51
kulite sami si gi srushia nemase vnatre ni eden evrein ni eden amirikanec toa da znaete citajte poveke,da doznaete zatoa postoj internet,jas ne branam nikoj.kazuvam samo vistinata.
ITEKILLAH_MUSLIMIN !!! ALLAH IS ONE
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 18:43
Koga bi znaele hristijanite kako gi oslovuvaat evreite vo nivnite sveti knigi, nikogas ne bi ja otvorile ovaa tema.

maria_magdalena, Bog sekako deka ne se otkazuva od nikogo, no evreite ocigledno se otkazale od vasiot Bog narekuvajci go so najpogrdni izrazi vo Talmudot.
Кон врв
Dzingis Kan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 133
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dzingis Kan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 18:48
Originally posted by Момче Македонче Момче Македонче напиша:

Тогаш да прашам, од што се бранеа оние кои вршеа агресија врз нашата земја во 2001 година. Се чувствуваа загрозени од нешто? И баш ме интересира како ќе докажиш дека муџахедините не убиваат жени? Зарем во кулите близначки во Њујорк сите беа мажи?



Ne mesaj politika so religija, mlado momce.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 19:27
al islamia, temata e "EVREITE I HRISTIJANITE ZAEDNO!!!!!"

Povekje pati opomenuvav, pa od sega kje gi brisham komentarite i replikite, a podocna i kje baniram.

Nauchete se na eden red.

Koga prelicirate na nekoj komentar vo odredena tema togash so replikata drzhete se vo ramkikte na temata. Ako taa ve inspirirala za neshto drugo, togash pobarajte soodvetena tema ili vo nejzin nedostatok otvorete nova.

Ako ne znaesh kako se otvara nova tema, javi mi se so lichna poraka i prati mi go soodvetniot tekst, pa jas kje ja otvoram za tebe.

Изменето од Messenger - 14.Октомври.2009 во 19:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2009 во 20:17
Originally posted by Dzingis Kan Dzingis Kan напиша:

Koga bi znaele hristijanite kako gi oslovuvaat evreite vo nivnite sveti knigi, nikogas ne bi ja otvorile ovaa tema.

maria_magdalena, Bog sekako deka ne se otkazuva od nikogo, no evreite ocigledno se otkazale od vasiot Bog narekuvajci go so najpogrdni izrazi vo Talmudot.


И што ако го нарекуваат со најпогрдни имиња, дали мислиш дека поради тоа треба да ги намразам? Да скокам, да палам коли, или да се разнесам во автобус полн деца и жени?

Кој е тој што има право да осудува некого, а поготово цел еден народ затоа што го “вреѓа“ мојот Бог?

Во мојата вера нема омраза, ниту пак одмазда (ти го мразиш мојот Бог -ај сеа и јас ќе те мразам тебе).

Тоа е придобивката на духот ослободен во Вистината.
Омразата и желбата за одмазда никого не довеле до Бога, тоа е замката на Сатаната кој преку разни лажни учења за омраза кон непријателот, одмазда и слично ги води следбениците во пропаст.



Изменето од maria_magdalena - 14.Октомври.2009 во 20:18
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 16171819>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,937 секунди.