IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Евреите и христијаните заедно!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Евреите и христијаните заедно!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
Автор
Порака
KarolinaXP Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KarolinaXP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 00:47
jas kolku sto znam Aladin e muslimansko ime vo prikazna
kade leta na kilim????
A ne Evrein so takvo ime,sepak nekoj kredibilitet da se ima "mislam deka postojam" toa e....smeski
Кон врв
Мишичасти Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мишичасти Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 10:23
Јас не сум аладин... не ни пишувам често на подфорумов ... го кажав моево мислење... што има лошо во тоа??? Па вие во реалност тоа ни го мислите... не нема да се срамам и да кажам што мислам... ако сака и цел форум нека не се слага со мене...јас ке кажам што мислам... не е ни тајна какви се аспирациите на муслиманите... моево мислење е само реакција.... во христијанска земја ли ке се плашиме да кажеме нешто против душманите на христијанството??? Неее другар... треба да заврши муслиманската репресија на светов... без оглед на цената... или ке ве воспитаме да се помирите со некои факти или ке ве изништиме... трето немат... зулуми и терор сте правеле со векови и пак да ви се плашиме??? е немат... не сум евреин... не ги ни сакам баш.... ама кога мора да се поларизираме... ги одбирам нив... а за брзо и цел свет ке се свести....
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 14:54
Brate tie za sekogo mislat deka e nekoj drug i se krie zad drug nick, tie mislat deka ako tie se sluzat so tie mali prljavi trikovi i site drugi se sluzat so niv i odma idat i placat kaj moderatorite hahahahaha inaku sekoja cest za otvoreno zboruvanje i iznesuvanje na mislite vo pravo si......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 14:57
aladin isprazni go inboxot na licni poraki
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 18:09
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aladin, ako otvarash tema na podforumot za Veroispoved togash komentiraj od aspekt na vera i religija, a ne turizam, ekonomija i politika.

Do ostanatite chlenovi - slobodno komentirajte vo ramkite na objavenata tema i ne spamirajte so drugi postiranja. Poveke ne opomenuvam, tuku ke sankcioniram.

Temata vo koja go napagjavte judaizmot (Evreite protiv Hristijanite) beshe otvorena dovolno dolgo (duri i premnogu) za da iskazhete se sto sakavte.

Bidejki temi i komentari so koi se napagjaat i omalovazhuvaat drugi veruvanja i religii ne se dozvoleni, kako sto ne e dozvoleno i shirenje na megjureligijska, megjunacionalna i megjurasna omraza, taa tema e zatvorena.


jas stavam komentri i fakti od site socijalni  aspekti ---zatoa sto so toa se gleda vo praksa dali e tocno sto nekoi sakaa da predstavat(lazno) sto mislat evreite za hristijanite....i kako da se odnesuvaat so niv............
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 18:31

bv062_RabbisJPII_01.jpg%20-%2030612%20Bytes
   

















During his trip to Israel John Paul II promoted an encounter
with the rabbis of Jerusalem


bv062_RabbisJPII_02.jpg%20-%2032795%20Bytes

039_Menorah_CNSPhoto_CatPressPhoto.jpg%20-%2032400%20Bytes




010_PopeEmbracesRabbi_ActMay-June2003.jpg%20-%2081303%20Bytes


John Paul II eagerly steps forward to embrace the rabbi of Rome:
the beginning of his visit to the Synagogue of Rome on April 13, 1986.















Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 18:41
Originally posted by aladin aladin напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aladin, ako otvarash tema na podforumot za Veroispoved togash komentiraj od aspekt na vera i religija, a ne turizam, ekonomija i politika.

Do ostanatite chlenovi - slobodno komentirajte vo ramkite na objavenata tema i ne spamirajte so drugi postiranja. Poveke ne opomenuvam, tuku ke sankcioniram.

Temata vo koja go napagjavte judaizmot (Evreite protiv Hristijanite) beshe otvorena dovolno dolgo (duri i premnogu) za da iskazhete se sto sakavte.

Bidejki temi i komentari so koi se napagjaat i omalovazhuvaat drugi veruvanja i religii ne se dozvoleni, kako sto ne e dozvoleno i shirenje na megjureligijska, megjunacionalna i megjurasna omraza, taa tema e zatvorena.
jas stavam komentri i fakti od site socijalni  aspekti ---zatoa sto so toa se gleda vo praksa dali e tocno sto nekoi sakaa da predstavat(lazno) sto mislat evreite za hristijanite....i kako da se odnesuvaat so niv............



Aladin, postiraj gi tvoite komentari i fakti od site socijalni aspekti na drugite forumi koi se otvoreni za toa, a ovde stavaj onoa sto e relevantno za veroispoved. Ponatamu ne te opomenuvam.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 18:55
pa dobro sega ispagja deka za da pokazam deka ima dobri odnosi pomegju evreite i hristijanite....treba da prikazam pop ili pastor kade sto sluzat zaedno vo sinagoga??????

jas kolku sto znam verata gi podrazbira prakticiranjeto na verskoto ucenje vo realniot zivot-sekojdnevieto na samite vernici neli??????  neli taka najdobro mozeme da vidime ?????

ako gi uci verata na evreite da gi mrzaqt hristijanite ......sigurno nema da imame zaednicko druzenje peenje..... a  ako gi uci site da gi sakaat i pocituvaat ke gledame takvi raboti kako sorabotka,megjusebno pomaganje i druzenje neli?




Изменето од aladin - 19.Јуни.2008 во 18:58
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 19:06
znaci gledajki gi evreite vo drugite drzavi nadvor od izrael a i vnatre .....nivniot odnos....mozeme najdobro da zaklucime koi se.......

ima li vo izrael......dzamiii, crkvi,?????go nametnuvaat li evrejstvoto so sila?gi pocituvaat li zakonite vo tugjite drzavi?   pobarale li nivnite verski praznici da bidat ,,drzavni,, nadvor od svojata drzava?? 

mislam deka so odgovorot na ovie prasanja mozeme najdobro da zaklucime za nivniot odnos kon neevreite.




Изменето од aladin - 19.Јуни.2008 во 19:08
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 19:30
Originally posted by aladin aladin напиша:


pa dobro sega ispagja deka za da pokazam deka ima dobri odnosi pomegju evreite i hristijanite....treba da prikazam pop ili pastor kade sto sluzat zaedno vo sinagoga??????jas kolku sto znam verata gi podrazbira prakticiranjeto na verskoto ucenje vo realniot zivot-sekojdnevieto na samite vernici neli??????  neli taka najdobro mozeme da vidime ?????ako gi uci verata na evreite da gi mrzaqt hristijanite ......sigurno nema da imame zaednicko druzenje peenje..... a  ako gi uci site da gi sakaat i pocituvaat ke gledame takvi raboti kako sorabotka,megjusebno pomaganje i druzenje neli?


Aladin, ekonomijata, turizamot i lichniot interes ne priznavaat nikakva religija ili veruvanje. Kako sto imaat ekonomska sorabotka evreite od Izrael so drugite drzhavi i vernici od svetot, taka imaat i muslimanite od nivnite zemji, pa duri i poveke.

Vo zatvorenata tema "Evreite protiv hristijanite" bea redeni citati od evrejski religiozni knigi koi korespondiraa so naslovot na temata i ne doprinaa nitu edna tochka od ekonomijata , turizmot ili politikata.

Dokolku vo tvojava novootvorena tema imash citati od evrejski knigi ili od rabaji od kade se gleda ljubovta, respektot i zhelbata za vzaemen sozhivot megju evreite i hristijanite poveli postiraj kolku sto sakash.

Znachi najdnostavno kazhano - ne si ja spamiraj samiot svojata tema i drzhi se striktno za nejziniot naslov vo ramkite na interesot na ovoj podforum - Veroispoved.

Изменето од Messenger - 19.Јуни.2008 во 19:31
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 20:16
ok
Кон врв
Мишичасти Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 75
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мишичасти Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јуни.2008 во 20:17
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 20:36
vrhovnite pravila za site evrei se slednite:


The%20image%20“http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Decalogue_parchment_by_Jekuthiel_Sofer_1768.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

The%20image%20“http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7a/2nd_century_Hebrew_decalogue.jpg”%20cannot%20be%20displayed,%20because%20it%20contains%20errors.

1 Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva. Nemoj imati drugih bogova uz mene.

2 Ne pravi sebi lika ni obličja bilo čega što je gore na nebu, ili dolje na zemlji, ili u vodama pod zemljom. Ne klanjaj im se niti im služi. Jer ja, Jahve, Bog tvoj, Bog sam ljubomoran. Kažnjavam grijeh otaca - onih koji me mrze - na djeci do trećeg i četvrtog koljena, a iskazujem milosrđe tisućama koji me ljube i vrše moje zapovjedi.

3Ne uzimaj uzalud imena Jahve, Boga svoga, jer Jahve ne oprašta onome koji uzalud izgovara ime njegovo.

4 Sjeti se da svetkuješ dan subotni. Šest dana radi i obavljaj sav svoj posao. A sedmoga je dana subota, počinak posvećen Jahvi, Bogu tvojemu. Tada nikakva posla nemoj raditi: ni ti, ni sin tvoj, ni kći tvoja, ni sluga tvoj, ni sluškinja tvoja, ni živina tvoja, niti došljak koji se nađe unutar tvojih vrata. Ta i Jahve je šest dana stvarao nebo, zemlju i more i sve što je u njima, a sedmoga je dana počinuo. Stoga je Jahve blagoslovio i posvetio dan subotni.

5 Poštuj oca svoga i majku svoju, da imadneš dug život na zemlji koju ti dâ Jahve, Bog tvoj.

6 Ne ubij!

7 Ne učini preljuba!

8 Ne ukradi!

9 Ne svjedoči lažno na bližnjega svoga!

10 Ne poželi kuće bližnjega svoga! Ne poželi žene bližnjega svoga; ni sluge njegova, ni sluškinje njegove, ni vola njegova, ni magarca njegova, niti išta što je bližnjega tvoga!


nikoj nema pravo da nalaga nacin na pocituvanje ili ziveenje vo evrejskata zaednica a i nadvor od nea von ovie pravila! ova e osnovata na evrejskata vera!
Кон врв
aladin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2043
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aladin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 20:38
znaci ovie pravila se osnovni.......pa videte i prosudete sami kakov moral treba da poseduva sekoj evrein.............
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,906 секунди.