IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Морал
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Морал

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Морал
    Испратена: 14.Јуни.2008 во 15:56
Дали моралот е постојан или се менува? Дали треба законите на една држава да се базираат на моралот? Односно, дали треба да биде илегално она што не е морално и обратно?
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 16:03
VRZ OSNOVA NA SE ONA STO SE SLUCUVA VO SVETOT PA I KAJ NAS MORALOT SE SAM OSNOVNI PARAMETRI VRZ KOI TREBA GI IMAAT VO PREDVID ZITELITE NA OVAA PLANETA,A SEPAK MORALOT E INDIVIDUALEN...
PR.ZA NEKOJ E OK TANGA NA PLAZA,A ZA NEKOJ I PLAZA E NEMORAL...
Кон врв
...Well... Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...ExtraVagant...

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 5231
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ...Well... Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 16:13
...moralot go pravat lugeto, so svoeto odnesuvanje...ako e nekoj nemoralen takov e, primer vi se curite niz svetot so katolichka veroispovest, oni se slatki-sovremeni i najsofisticirani moralno-nemoralni-mistichni individui, ali vazno idat u crkva i se pokajuvaat...голема%20насмевка
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:16
Moralnite zakoni se nepisani pravila koi funcioniraat megu odredena grupa na luge koi se vo megusebna interakcija. Dokolku odredena licnost ne gi pocituva grupata postavuva sankcii, vo najblaga forma so izolacija
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:22
Da be, ne znam so mi stana


Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јуни.2008 во 23:26
..ДО ЕТИКАТА Е!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 04:27


Моралот претставува феномен кој може да се анализира и пресликува во општествениот живот како и во личниот, интимниот. Но мислам дека општествената димензија и онаа личната димензија се во постојан судир.

Објективно може да се одреди што е морално а што не, но ова објективно спознавање на категоријата МОРАЛ, варира низ времето заедно со еволуцијата на општеството и човекот.

Моралот на општеството како норма или стандард се менува во скад со промените кои настануваат во општеството. Нешто што во минатото било општа норма на мораално однесување денес се покажува како НЕМОРАЛНО.

Во иста насока се менуваат и моралните чувства и норми на поединецот, иако сите се склони кон кршење на воспоставените општествени морални норми.

Од денешен аспект, теоретски имаме поголеми морални стандарди, но употребата и реализацијата на истите мислам дека е далеку пониска од порано, што искрено треба да алармира и да не загрижува. Затоа што моралот претставува објективна категорија и размената се движи како по хоризонтала така и по вертикала и претстаавува структурална основа на човековото општество.

Можам да кажам дека денес е се поприсутен феноменот на релативизацијата на моралот, односно се поприсутна е идејата дека моралот претставува произволна категорија, односно се оди по хоризонталата, без да се земе во предвид и вертикалната (подлабоката, личната, интимната) импликација на нештата кои влијаат на целината, што според мене претставува погрешен концепт, бидејки не се согледува правата, објективната природа на МОРАЛОТ.

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 11:26
Na primer on "moral" toa da go stori, na primer prespal edna nok so negovata sefica oti ke go izbrka od rabota, a negovata ljubena treba da razbere i da ne mu se zakanuva deka ke "mora" da mu go isece...
A za Moira ja moram edna guska da i pratam големо%20гушкање
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 12:00

...moral, ne moral, no moram i jas da te , zatoa sto prvo sto me docheka sabajlevo beshe gushkata od tebe... i zosto ti MORAL...?



Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 12:02
Oti nesto od vnatre me mora deka moram da i pratam guska ma moira големо%20гушкање
Кон врв
RebeL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Април.2005
Статус: Офлајн
Поени: 656
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RebeL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:11
Моралот според мене е субјективна работа. Луѓето и околностите во кои живеат - се оние кои го создаваат моралот. Она што за еден е морално, можеби за друг е неморално. И како што кажа моира, моралот постојано се менува и никогаш не е константен. За пример, пред 50тина години жените кои носеле пократки фустани од под колената биле сметани за неморални. Исто така жените кои носеле пантолони (значи примарно машка облека) биле сметани за неморални. А денес тоа е сосема нормално и морално да се носи.

Така да, сметам дека не треба законите на една држава да се базираат на морал, затоа што така би биле многу субјективни. Законите треба да ја гарантираат слободата на движење и говор на секој човек, без разлика на полова, верска и национална припадност, сексуална ориентација, физички и ментални недостатоци, физички и ментални карактеристики итн (шо имаше друго..среќа )
-=Rules Are Made To Be Broken=-
ЗАЧУВАЈТЕ ЈА КИРИЛИЦАТА! ПИШУВАЈТЕ МАКЕДОНСКИ НА КИРИЛИЦА!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:18
...nadvor vrne... istura... ne moze drugo da se raboti... pa aj na forum...
... e sega okolu moralot i moralnite vrednosri...
...aj da trgneme od naucnoto objasnenie na zborot moralis... koj vo princip znaci... zbir na pravila na opredeleno opshtestvo ili opshtestvena klasa za sodrzinata i nacinot na megusebnite odnosi na lugeto i na coveckata zaednica...
... moralis ... ispravnost... doblest... svest za disciplina... etika... nacin na mislenje... stav kon zivotot....
... i se bi bilo vo red...ako nema dvojni standardi... odnosno dva agla na gledanje... ona shto za nekoj e moralno... za drug moze da e nemoralno...prostota...zaostanatost... i obratno....

Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:32
"Nemoralot " sekogas pobuduva pogolem interes od "moralot"
Кон врв
fragola Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3829
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fragola Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2008 во 13:36
Ednas odejki,me zapira nepoznat minuvac i sakase da mi dade 50EU samo ako go baknam
Normalno ne se soglasiv...bev moralna,nemav da mu dadam fiskalna
I get enough exercise...just pushing my luck.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,594 секунди.