IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што се случува со нашето образование?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што се случува со нашето образование?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
Автор
Порака
f_frosina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 227
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај f_frosina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Што се случува со нашето образование?
    Испратена: 14.Јуни.2008 во 06:44
Pred nekoj den zboruvam so eden moj drugar od Norveska i mu posociv odnesuvanjeto ne ucenicite ( u Ohridskata gimnazija, so moze da se vidi i na net i na TV) i otkako gi izgleda klipcinjata, bese sokiran, razbira se i dade vakov komentar: KAJ NAS BESE VAKA VO 70 TITE GODINI, AMA OTKAKO UVIDOA DEKA "SLOBODNOTO IZRAZUVANJE NA UCENICITE VODI U PROPAST, PAK SE VRATIJA NA STARIOT SISTEM"... ke kazam samo edno: ako ucime od razvienite zemji, so ne gi vidime i greskite, pa da ne ucime na sopstvenite, ta neli sme nie mnogu pametna nacija???????
f_frosina
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јуни.2008 во 20:07
... na eden seminar... koleshka od edno "elitno" sredno ucilishte i objasnuva na koleshaka od "zanatsko" ucilishte... kako da se motiviraat ucenicite da rabotat na proekti... ovaa od 'zanatskoto" ja gleda bledo i i vika ... -Koleshke... jas na cas gledam da ostanam nepovredena.. i molam boga da ne se stepaat... toa shto galamat ne e vazno... te molam dojdi samo na eden cas... pokazi ni kako... nie ke terame po tvoe... 
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 01:52
[
Средно училиште во Охрид, час по музичко.... образование?

ete shto se sluchuva! http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8

Изменето од IQ - 27.Јуни.2008 во 01:53

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 12:04
Originally posted by IQ IQ напиша:

[
Средно училиште во Охрид, час по музичко.... образование?

ete shto se sluchuva! http://www.on.net.mk/default-MK.asp?ItemID=E64DCE287D5EAE44BEAF03F24BB521A8


E profesorov ne mi e jasen..ke im dozvoluvam na edni mrsulkovci da se izigravaat na takov nacin..so negovite skrsteni race niso nema da postigne..inace klipov e za sramota,valjda neso e prevzemeno..bozee so se ne se desavalo..
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 15:00
... profesorot i da saka i da nejke mora da molci....bidejki kaznite za fizicko kaznuvanje dete se 400 evra... e pa koj budala ke dozvoli da bide isprovociran... pa da si ja izgubi dvomesecnata plata... vaka ...molci... gledaj.... i cudi se ...kade trgna i do kade ke stigne obrazovanieto....
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 11:30
Ne pa ne mislev na fizicka kazna vo nikoj slucaj..toa e nesto najloso..mislev na nekoja druga merka,da povika direktor ili neso slicno..vaka navistina greota izgleda covekot,bespomosen..a oni vo takvite slucai use tolku pobudaluvaat..strasno

Изменето од Eli - 29.Јуни.2008 во 11:30
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 15:50
Originally posted by Eli Eli напиша:

Ne pa ne mislev na fizicka kazna vo nikoj slucaj..toa e nesto najloso..mislev na nekoja druga merka,da povika direktor ili neso slicno..vaka navistina greota izgleda covekot,bespomosen..a oni vo takvite slucai use tolku pobudaluvaat..strasno

... kolku shto imam informacii...stanuva zbor za profesor po muzicko...predmet koj e izboren... a cija ocena e opisna... ili bezvredna....
Кон врв
ПодВодно Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 7391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ПодВодно Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2008 во 16:06
колку што забележав во клипот, учениците не покажуваат меѓусебни конфликти, туку групно го шиканираат наставникот. а и не изгледаат како запуштени деца. значи се работи за тотално отсуство на авторитет.

точно е дека оценката игра голема улога во ставот на учениците кон предметот, но и личноста на тој што го води шоуто. наставната програма по музика знае да биде и те како сувопарна и отуѓена од интересите на децата. тие и онака постојано негодуваат, што ќе ни е ова, што ќе ни е она ...

мислам дека наставникот треба да ја искористи секоја слобода на прилагодување на материјата кон `новите клинци`, па ако не иде брегот кај Мухамед, да оди Мухамед до брегот.

вака, го жалам, да не си му во кожата.



Изменето од filmadzijka - 29.Јуни.2008 во 16:07
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 22:13
...i ova se slucuva vo nasheto obrazovanie....
Моќно и разуздано
а) Јас пак сакам да се пензионирам, кажува професорката Мира со дваесет и некоја година стаж од една скопска гимназија. Ова веќе не може да се трпи. Ме штипат, ме исмејуваат и јавно и скришно, мајтап тераат со мојата не баш така атрактивна фигура. Ако ги казниш се појавуваат моќните родители и потоа мораш да ја молиш директорката за прошка небаре ти си крива што си се осмелила да и ставиш единица на ќерката на општинскиот советник Никола, па сега мора наставничкиот совет да го исправува тоа глупаво, (несоодветно со времето во кое се живее) однесување на очигледно неинформираната даскалица. И да е само тој пример. Со секои избори моќните родители се множат. Ај издржи ако можеш, се отепав пиејќи дијазепам и лексилиум. И мене по малку ме допираат онака, божем не сакајќи, но тоа ми годи, се вклучува во разговорот убавата колешка по географија која не се срами со прилично разголено меше да држи часови и надмено да се шета меѓу клупите во шаренолики маички и со деколтирани блузи. И нормално таа не го прифаќа муабетот за пензионирање, нејзе и годи таа „толерантност“ таа неетичност. Моќните ја ценат. Никаде не казнува, четворки и петки реди по партиска припадност на татините и мамините чеда и арно и е. Впрочем и таа е ќерка на општински функционер, моќен човек во актуелната номенклатура, „само нека продолжи вака“ се моли секој ден.
...prvata greotka...zalutana vo obrazovanie... vtorata... em razmazena...em ko pedofilka...edno e sigurno...ni ednata ni drugata ne se za vo obrazovanie... ama i mnogu drugi...so goli meshinja... so prodzirni minici...
Кон врв
Палестинец Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Палестинец Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 23:27
Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.

Изменето од Палестинец - 10.Јули.2008 во 23:27
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 07:25
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.

...daj te molam...pa mislev deka imash povisoko mislenje za mene... zashto me devalvirash... sekretarизненадување...pa toa mi nalikuva kako sekretarite na CK na SKM... neeee...
...i edno prashanje...drva se secat sega... ili koga ke padne snegotголемо%20гушкање....

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јули.2008 во 10:17
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:


Mamad..... летен распустен е...олабави малку.....На есен Секретар за основното образование  ќе те ставиме.
...daj te molam...pa mislev deka imash povisoko mislenje za mene... zashto me devalvirash... sekretarизненадување...pa toa mi nalikuva kako sekretarite na CK na SKM... neeee......i edno prashanje...drva se secat sega... ili koga ke padne snegotголемо%20гушкање....


Ajde jas da ve prasam vas nesto

What's the poing of living if you can't feel the life?

Se vo svoe vreme...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 20:44
...pak pocna da se slucuva...pak za gluposti...
ВО ЕКОНОМСКОТО УЧИЛИШТЕ
Тепачка за две ученички Во дворот на средното економско училиште „Васил Антевски Дрен“, во скопската населба Кисела Вода, две ученички предизвикале групна тепачка, во која е повредено едно 17-годишно момче. Тепачката се случила вчераутро, околу 9.20 часот, кога за време на големиот одмор двете ученички почнале расправија, која набргу преминала во тепачка. Откако ситуацијата се смирила, околу 10 часот, едно од девојчињата го повикало своето момче, кое исто така било средношколец, но во друго училиште. Додека двете девојчиња стоеле со него во училишниот двор, кон нив се доближиле уште шестмина средношколци, кои го нападнале момчето. Тогаш нападнатиот побегнал, но набргу се вратил со метална шипка и тепачката продолжила. Но, токму тој го извлекол најдебелиот крај од тепачката, по што поради добиените телесни повреди побарал помош во скопската Градска болница.
Кон врв
polzavce Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Октомври.2008
Локација: Angola
Статус: Офлајн
Поени: 1325
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај polzavce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 22:24



Јас имам животен сон да предавам во средно училиште. Сите тие разуздани тинејџери ми се голем предизвик.....



Ама не ме примаат во училиштата...........немам партиска книшка и.......татко ми не е -од оние-.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 28>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.