IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Што е подобро: гимназија или стручно?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што е подобро: гимназија или стручно?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2008 во 23:16
Стручно-понастрана од гимназија,премногу учење на срања од кој 70%никогаш во животот нема да ти бидат потребни(а и да ти бидат потребни ќе треба да ги ,,гуглаш,,бидеќи ќе ги заборавиш по две недели по тестот).
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 13:56
Здраво
Бидејќи сум професор во средностручно училиште логично е да те посоветувам да се запишеш стручно училиште.
Ама јас ќе те советувам да се запишеш гимназија. Не се двоуми послушај ги своите родители. Има неколку причини кои би ги навел, но имајќи во предвид дека некои мои колеги ќе се навредат не би ги изнел јавно. Би мозел на MSN да ти ги предочам.
Поздрав
Кон врв
ato Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 76
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ato Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 14:07
Pocituvani
Aj poglednete gi realno tn realni kompanii vo ucilistata. Toa se prikaski za mali deca, i zatoa se dobri. Kazete mi edna realna kompanija koja obezbeduva plata za odgovorniot nastavnik, koja realna kompanija gi pokraiva trosocite i niza drugi fakti. Odnosno koja realna kompanija plaka davacki sprema drzavata.
Кон врв
maki_seker4e Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 131
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maki_seker4e Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Декември.2008 во 18:32
abe mene mi kazale deka u karev bas i nee naj naj dobro
ja sakam da se pisam za turizamal nzz gimnazija nema sansi
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 18:25
Најдобро е училиштео кое си го посакува самиот ученик. И најважно да успее токму таму да си се запише.
Со среќа утре...големо%20гушкање

Утре почнува уписот во средните училишта


Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 21:01
Стручно бре. Каква гимназија.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јуни.2010 во 21:06
И јас им препорачувам да одберат стручно. Колку толку ќе имаат некое конкретно познавање. Ако случајно ги мрзи да се запишат на факултет...намигнување
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 10:20
гимназија!се согласувам со некои претходни постови-ако одат на стручно, ќе мора веднаш после основно да се одлучат за тоа која професија им одговара најмногу, за до крајот на работниот век.и што ако после 2-3, ако не и 4 години стручно, сфатат дека тоа што го учеле е досадно, или не им оди???исто така, не верувам дека некој може да се вработи било каде без факултет, па и да има десет стручни завршено.живееме во 21 век, во кој без факс си никој и ништо...се согласувам и со тоа дека во гимназија се стекнуваат знаења од општа култура, што колку-толку ќе може да се искористат во животот, а не само на работа.колку што ми кажувале, од трета година во гимназија може да се бираат одредени предмети, во смер во кој ученикот сака, така да веројатно е дека ќе можат да се преусмерат каде што сакаат сите кои ќе се запишат во гимназија...
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 11:55
Ако си несигурен за идната професија , а постојат науки кои сакаш да ги изучуваш најдобро е гимназија .
Ако си го ‘нашол занаетот‘ , иди стручно.
Јас на пример , бидејќи незнам што сакам да работам (а несакам ни да знам голема%20насмевка) , ќе идам во гимназија каде што во 3та година ќе се определам на природно-математички или општествен смер. среќа
Со постоењето на ‘смеровите‘ во гимназиите много се олеснува работата . . . трепкање
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsimaКон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 13:45
Ја не се сложувам со тоа дека ќе мора веднаш после основно да се одлучат за тоа која професија им одговара најмногу, за до крајот на работниот век. Па луѓето се менуваат, особено децата. Денес сакаш да бидеш адвокат и ќе се запишеш правен смер во средно. Ако видат дека не сакаат да бидат адвокати (или судии,нотари,извршители и се што е поврзано со право) по завршување на средно ќе се запишат на филолошки,филозофски,информатика или што и да сакаат тогаш. Во мое време, а колку што знам и сега нема никакви ограничувања околу тоа. Нема врска средното со факултетот освен за медицина(за кое што не сум сигурна).

А од друга страна пак, во неколку наврати сум била присутна додека се вршело интервју за работа. Во едниот случај се бараше техничка секретарка со средно образование. Имаше неколку пријавени со гимназија и неколку со стручно средно (т.е економски и правен смер). Уште пред да влезат на интервју менаџерот се изјасни дека не сака некој со гимназија затоа што немал никакво познавање од канцелариско работење.не%20знам Е ајде сега фати го крајот...
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 13:59
[QUOTE=ФорумскаБаба] Ја не се сложувам со тоа дека ќе мора веднаш после основно да се одлучат за тоа која професија им одговара најмногу, за до крајот на работниот век. Па луѓето се менуваат, особено децата. Денес сакаш да бидеш адвокат и ќе се запишеш правен смер во средно. Ако видат дека не сакаат да бидат адвокати (или судии,нотари,извршители и се што е поврзано со право) по завршување на средно ќе се запишат на филолошки,филозофски,информатика или што и да сакаат тогаш. Во мое време, а колку што знам и сега нема никакви ограничувања околу тоа. Нема врска средното со факултетот освен за медицина(за кое што не сум сигурна). [QUOTE=ФорумскаБаба]
баш тоа беше мојата поента-ќе потрошиш 4 години, ќе се мачиш да научиш нешто, за што после тие 4 години, ќе речеш дека ти е досадно и ќе отидеш на друг факултет.и што сега?си потрошила нерви, време,...
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 14:11
Ама тогаш тоа си го сакала. Прави што сакаш во моментов. Иднината само по себе ќе дојде. Немој да планираш за 10 години однапред, затоа што ќе се разочараш на крај. А тие 4 год. нема да ти бидат залудно потрошени.намигнување
Само денес без разлика кој факултет си го завршил тешко ќе се врботиш.
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
Charmedgirl18 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 868
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Charmedgirl18 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 14:21
јас не си знам што точно сакам да работам сеуште, така да за мене си е идеална гимназија
I'm not afraid to take a stand
Everybody come take my hand
We'll walk this road together, through the storm
Whatever weather, cold or warm
Just let you know that, you're not alone
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 17:21
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.