IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
Автор
Порака
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2013 во 21:44
Денис Родман планира да ја преземе репрезентацијата на Сев. Кореја... само се плашам како ќе одреагира Големиот Водач после првиот пораз...

      
Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2014 во 14:08
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јануари.2014 во 13:41
Ете Перо се повредил ... и тоа баш сега кога почна да блеска .... ох
Повредата на скочниот зглоб ја добил уште на натпреварот со Бруклин Нетс, но потоа успеа да одигра уште два брилијантни натпревара .... Сега докторите утврдиле дека повредата е сериозна па ќе паузира од две до четири седмици .... 
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2014 во 23:59

Антиќ: Горд сум што ќе ја претставувам Македонија на НБА олстар-викендот!

Не требаше да мине многу време пред да се огласи Перо Антиќ по повод неговиот историски избор за настап на олстар-викендот во НБА-лигата, кој од 14-16 февруари ќе се одржи во Њу Орлеанс.

Првиот Македонец во најсилната кошаркарска лига на светот изрази огромно задоволство што е избран да биде дел од натпреварот наречен „Ѕвездите во подем“, на кој учествуваат најдобрите дебитанти и играчи кои се втора сезона во НБА-лигата.

Горд сум што ќе ги претставувам мојата татковина Македонија и градот Атланта во Њу Орлеанс. Би сакал да им се заблагодарам на моите соиграчи, стручниот штаб и на организацискиот тим на Хокс“, беше првата реакција на Антиќ на „Твитер“.

Повредата на Ал Хорфорд овозможи македонскиот кошаркар да добие поголема доверба од стручниот штаб на „јастребите’“, која тој максимално ја искористи, особено од почетокот на годинава. По осум меча како стартер месецов, Антиќ е најдобар помеѓу дебитантите во скокови и „тројки“ и е четврти најдобар стрелец.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 10:06
На официјалната ФБ страна на Аталанта стои цитирам:

Crazy Macedonia, he is in! 

голема насмевкада
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јануари.2014 во 23:49
Перо е најголемиот од сите досегашни Македонски кошаркари.

Секоја му чест да
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Blue Scarlet Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Амазонка

Регистриран: 03.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9011
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blue Scarlet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 14:01
Македонија за пласман на Евробаскет 2015 ќе се бори против Белгија, Данска и Белорусија

Квалификациски групи за пласман на Евробаскет 2015:

Група А: БиХ, В. Британија, Исланд.
Група Б: Црна Гора, Израел, Бугарија, Холандија.
Група Ц: Германија, Полска, Австрија, Луксембург.
Група Д: Белгија, МАКЕДОНИЈА, Белорусија, Данска.
Група Е: Чешка, Грузија, Португалија, Унгарија.
Група Ф: Летонија, Шведска, Словачка, Романија.
Група Г: Италија, Русија, Швајцарија.
Lupus non mordet lupum.

Vulneratus non victus!

Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2014 во 16:20
сега ќе видат тие од Данска што се закачаат со нас во ракомет...
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2014 во 22:32
Originally posted by Blue Scarlet Blue Scarlet напиша:

Македонија за пласман на Евробаскет 2015 ќе се бори против Белгија, Данска и БелорусијаЌе се бориме, ама со какво оружје ќе се бориме?
Што се случува со кошаркарската репрезентација, изгледа нема да остане никој од ветераните?
Како да ги фатил некој дезертерски вирус сите? збунетост


Македонија остана без центри пред августовските квалификации за ЕП
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2014 во 23:41
После ваква изјава не би се прашувал што и се случува на репрезентацијата...
Но какви луѓе ја водат кошарката.
И дали воопшто треба да се размислува за нивното разрешување.
Оти не верувам дека ќе им проработи моралот за да си дадат оставка.

http://sportmedia.mk/nikolov-ne-sum-janichar-lugeto-od-mkf-me-nateraa-da-se-otkazham-od-pasoshot/
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2014 во 09:38
Македонија ја растури Белгија во продолжение со 76:73 (рег. 62:62)

Македонската кошаркарска репрезентација синоќа ја победи фаворизираната Белгија на стартот од квалификацискиот циклус за Европското првенство 2015. Избраниците на селекторот Александар Џикиќ славеа по продолжение со 76:73 (16:19; 7:17; 22:13; 17:13; 14:11).

Овој триумф кој може да биде решавачки за пласман на нашите кошаркари на уште едно ЕП е остварен со пресврт во второто полувреме, по високата предност на Белгијците по првите 20 минути која изнесуваше 13 поени (36:23).

Во третиот период со серија од 12:2 македонските кошаркари фатија резултатски приклучок, а на четири минути пред крајот го имаа и првото водство (58:56). Основните 40 минути завршија 62:62, а клучните поени во дополнителните пет минути за голема радост на 4.000 присутни во СЦ „Борис Трајковски“ ги постигна Марко Симоновски на три секунди пред крајот на продолжението.

Најзаслужни за победата на Македонија беа Војдан Стојановски и Бојан Трајковски со по 16 поени, Александар Костовски со 14 поени 7 скокови и 4 асистенции и Риџард Хендрикс со 8 поени и 11 скокови.

Најефикасен во гостинскиот состав беше Аксел Хервел со 17 поени.

На првиот натпревар од Д-групата Белорусија убедливо ја совлада Данска со 97:72.

Македонија следните три средби ќе ги гостува, а првиот предизвик ја очекува в среда против Данска.

(преземено од Дневник, освен првиот ред)
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Август.2014 во 08:52
Македонија ја совлада кошаркарската велесила Данска со 75:81

Македонската кошаркарска репрезентација во натпреварот од 2.коло од групата Д од квалификациите за Европското првенство ја постигна и втората победа. Совладана беше Данска на нејзин терен со 81:75. Резултатот по четвртини беше: 18:24; 18:20; 18:11 и 21:26.

По почетните 2:2 македонските кошаркари го презедоа водството и постепено го зголемуваа и во 8.минута беше 19:10. Сепак и покрај ова водство упорните домаќини на почетокот на вториот период (12.минута) изедначија на 26:26, а во 15.минута имаа водство 32:31. Но, во финишот на првиот дел Македонија направи серија од 13:2 за највисокото водство од 44:34.

На стартот од третиот период Македонија ја одржуваше предноста, но потоа нашите кошаркари имаа период од 5 минути без кош и Данска го искористи тоа со серија од 8:0 и во 27.минута изедначи на 51:51.

На почетокот на последниот период Македонија ја зголемуваше предноста, а Бојан Трајковски имаше серија од 7 поени. До крајот на дуелот домаќинот не успеваше да се доближи резултатски и предноста на нашите кошаркари беше постојано меѓу 3 – 6 поени. На крајот Соколов по грешката на противникот поентираше за конечни 81:75.

Поените за нашата репрезентација ги постигнаа: Дарко Соколов, Војдан Стојановски и Марко Симоновски по 12, Александар Костоски, Бојан Трајковски и Дамјан Стојановски постигнаа по 9, Ричард Хендрикс 8, Андреј Магдевски и Стојан Ѓуровски по 4 и Марјан Јанески 2.

Следниот натпревар Македонија го игра на 17.август во недела во Минск против Белорусија. Вториот натпревар од Д групата меѓу Белгија и Белорусија е во тек.

(преземено од Дневник, освен првиот ред)
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Август.2014 во 21:47
Македонија ја совлада Белорусија на гостински терен со 70:81   
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Август.2014 во 14:33
Македонската кошаркарска репрезентација загуби на гостувањето кај Белгија со 63:60 со што падна на второто место во квалификациската група за претстојното Европско првенство во 2015. година. Победничката серија е прекината, а пласманот на претстојниот Еврособир избраниците на Џикиќ ќе треба да го потврдат во Скопје.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 18192021>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.