IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Спорт > Кошарка и ракомет
  Активни теми Активни теми RSS - КОШАРКА - новости
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КОШАРКА - новости

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 16:40

ЛЕЈКЕРСИ САКААТ ПОЦВРСТА ОДБРАНА, РЕШЕНИЕТО ГО БАРААТ ВО МАЈАМИ

Мерион на местото на Одом?

Иако сезоната ја завршија со минус од 39 поени, само два дена по катастрофата во Бостон Коби Брајант беше виден како со насмевка на лицето излегува од канцеларијата на генералниот менаџер на ЛА Лејкерс, Мич Хупчак и тренерот Фил Џексон.

Најмногу поради тоа што му вети(л) на Хупчак дека нема да го "закача" ова лето со желби за размени на играчи.

Но, подобриот поглед кон составот на Лејкерс ќе каже дека, сепак, постои голема веројатност да дојде до одредени промени во играчкиот дел.

Најмногу надежи "езерџиите" полагаат во враќањето на младиот центар Ендрју Бајнам, кој веројатно ќе биде 100% сигурен за тренинг кампот.

Но ако го прашаат Коби каде тој би го унапредил тимот за следната сезона во обид да им ја земе титулата на "келтите", тогаш следува одговорот.

"Не можеш да го добиеш првенството ако си фокусиран единствено на нападот"- констатираше Брајант алудирајќи на цврстата одбрана која ја демонстриаше Бостон во финалната серија.

Одбрана која го исфрли Ламар Одом од офанзивните влијанија, што од друга страна го расипа и неговиот ефект во дефанзивата.

Ако се знае дека Бајнам е сигурен на "петка", а Гасол на "четворка", тогаш може да се очекува Одом да "се симне" на тројката или, пак, да биде заменет во некоја друга екипа, како на пример во Мајами.

Местото од каде што дојде по повеќекратниот трејд-дил во кој беше вклучен и Шекил О' Нил. Впрочем Пет Рајли отсекогаш бил обожавател на играта на Одом без оглед на оној потег од 2004 година кога го испрати во ЛА.

Адресата на која "езерџиите" можат да испратат покана е онаа на Шон Мерион, за кого се смета дека е подобро решение за "тројката", кога центарскиот двоец ќе биде Бајнам-Гасол.

Мерион беше дел од трејд-муабетите во Лос Анџелес и минатите лета, но овој пат би можело да биде реализирано, особено поради неговите пред с$ дефанзивни перформанси, и тоа како потребни на Лејкерс.

Сигурно е дека пречка за реализација на една ваква размена е и висината на платата која ја има Мерион, кој треба да земе цели 17 милиони долари за следната сезона. Доста поголема во однос на Одом, кој има "само" 14.6 милиони долари, што ги тера двете страни да вклучат уште некој играч.

Лејкерси го претпочитаат "слободниот агент" од Бостон, Џејмс Поуси, од чие офанзивно влијание настрадаа неколкупати во текот на финалето.

Но и Селтикс сака да ја продолжи соработката со искусниот шутер за договор "од средно ниво".

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 17:15

"РАСПАД НА СИСТЕМОТ" КАЈ ПОРАНЕШНИОТ ШАМПИОН

Од Струмица на улица...

"Тоа е, нема веќе, не можеме да издржиме, и подобро е да кажеме јавно за да ја знаат сите судбината на клубот" - вели Панајотис Карапиперис.

Од Струмица, онаа народната вели, на улица. Е токму по таа убава песна како да се пишува сценариото за иднината на екипата на Струмица. Онаа која пред само едно лето ја славеше шампионската титула, а ова се бореше да ја одбрани, и не успеа во тоа.

Исто како што актуелното раководство на клубот не успеа во обидот да обезбеди генерален спонзор кој би ја направил Струмица посилна од кога било.

Наместо тоа, очај во редовите на "зелено-белите". Им се заканува тотален распад на системот. Тоа неволно го признава и претседателот на клубот, Панајотис Карапиперис.

"Тоа е, нема веќе, не можеме да издржиме, и подобро е да кажеме јавно за да ја знаат сите судбината на клубот" - вели Карапиперис."Пробавме да најдеме некоја реномирана фирма која би застанала зад клубот, но тоа тешко оди во овие времиња. Тоа беше и препораката на Собранието на клубот. Но и по недела дена нема напредок на тоа поле. А ако се знае распоредот на силите во и околу финансирањето, мораме да признаеме дека тоа не можеме да го поднесеме".

Согласно со ова с$ понеизвесна станува и судбината на играчите кои се под договорна обврска со струмичани.

"Ние веќе разговаравме со добар дел од нив. Имаме договор со Тасовски и со Соколов. И тие се слободни во обид да ја сменат средината, секако со соодветна отштета. Разговаравме и со капитенот Богоев, тој кажа што имаше да каже. Истото важи и за Грнчаров и за Крстевски, ќе ги сослушаме и нив"- додава Карапиперис.

Јасно е дека по една ваква слика, тешко дека Струмица ќе избега од најлошото, да ја снема од кошаркарската мапа на мак-баскетот.

"Ќе се обидеме да опстанеме, на ваков или онаков начин. Факт е дека ќе оди тешко, но ќе се обидеме. Можеби ќе го прескокнеме преодниот рок, но има опција да се продолжи со домашните играчи и некој странец, секако под услов да се обезбеди некој екстра приход во клубот, но се плашам дека може да ни се случи и она најлошото. Ќе видиме, уште ден-два. Можеби ќе се случи нешто до крајот на преодниот рок, во кој и да било случај, не се предаваме. Но добро е јавноста да знае со какви проблеми се соочуваме".

Индиректно тоа значи дека Струмица испаѓа од од БИБЛ лигата?

"Има време до почетокот на лигата. Разговаравме со луѓето од БИБЛ и се обидовме да им ја објасниме нашата ситуација. Свесни сме за актуелниот момент и од нив побаравме дополнително време за консултации. Никој од нас не сака да 'избега' од обврските, од учество во оваа лига за кое толку многу се боревме и ние и луѓето од КФМ. Но, ова е еден сосема нов, тотално неочекуван момент за сите нас во клубот. Затоа и побаравме малку трпение од нивна страна. Ако видиме дека нема напредок, тогаш ќе кренеме раце во знак на предавање" - заклучува разочарано Карапиперис.Тасовски сака "надвор"...

И при последните преговори околу евентуалното продолжување на соработката Карапиперс добил впечаток дека оние кои имаат договори сакаат да "излезат" надвор.

"Нема што веќе да се крие, Тасовски побара да го ослободиме затоа што наводно бил во завршна фаза од преговорите со една екипа од странство. Знае дека има договор со клубот и доколку сака да си замине, верувам дека ќе најдеме заеднички јазик и по тоа прашање".

Дарко Соколов е вториот играч под договорна обврска со струмичани. И за младиот бек има странски, но и интерес од неколку домашни екипи.

"Ќе видиме, доколку дојде некоја официјална понуда, пред с$ од некој клуб од надвор, ќе ја разгледаме, па потоа ќе видиме што е најдобро за двете страни"- дообјаснува Карапиперис.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 17:17

ДЕФИНИРАНИ ДЕТАЛИ ОД ДОГОВОРОТ НА НАШИОТ ТРЕНЕР СО РИЛСКИ СПОРТИСТ

Тодоров две години во Самоков

Ако с$ биде на обострано задоволство, тогаш Александар Тодоров во следните две сезони ќе ја води екипата на Рилски Спортист.

Тоа е дел од договорените детали меѓу двете страни во текот на вчерашниот ден, а официјална потврда стигнува од раководството на екипата од Самоков.

"Александар Тодоров ќе ја преземе машката екипа. Но во исто време, заедно со другите помлади тренери ќе биде ангажиран и во работата со младите играчи во клубот" - потврдува Борислав Чилингиров, извршниот директор на Рилски спортист.

Со евидентните промени, и тоа почнувајќи од тренерската, во Самоков планираат борба за местата кои водат во следното издание на Балканската лига.

"Целта ни е во следната сезона да учествуваме во новоформираната Балканска лига и секако да бидеме еден од водечките клубови во земјата"- дополнува Чилингиров.

Во наредните неколку дена, односно веднаш по официјализирањето на договорот со новиот тренер, во Рилски Спортист ќе почнат и со обнова на играчкиот кадар.

Тодоров ќе биде вториот македонски тренер по Марин Докузовски кој ќе работи на главната тренерска функција во некој клуб од кај нашиот источен сосед.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 17:17

БЕКОТ НА ШАМПИОНОТ ОСТАНУВА УШТЕ ЕДНА СЕЗОНА ВО КАВАДАРЦИ

Радуловиќ продолжува во Фени Индустри

Дарко Радуловиќ ќе игра за екипата на Фени Индустри и во новата сезона.

Ова е резултатот на преговорите меѓу раководството на новиот македонски шампион и сега веќе искусниот бек-шутер.

По завршувањето на најдобрата сезона во својата историја, екипата на Фени Индустри ја отвори серијата на потписи во летниот преоден рок токму со оној кој го обврзува Радуловиќ да биде дел од екипата и во наредната.

"На Радуловиќ сметаме и за следната сезона, затоа и ја обновивме верноста за уште една сезона" - потврдуваат од раководството на носителот на двојната круна.

Овој 28-годишник во минатата сезона одигра на 26 натпревари во бело-портокаловиот дрес на Фени Индустри. Притоа дојде од ефект од 4.3 поени, 1.3 скока и 1.2 асистенции по натпревар.

Засега нема официјална потврда за продолжување на соработката со останатите "слободни агенти" во Кавадарци.

Се очекува и реализација, односно позитивен резултат во преговорите, пред с$ со центарскиот тандем Доналд Кол-Златко Гоцевски.


Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 17:18

ШЕКИЛ О'НИЛ СО РАПУВАЊЕ ГИ ПОТСЕТИ СИТЕ ДЕКА ЛЕЈКЕРСИ ТЕШКО ИГРААТ ОТКАКО ЗАМИНА

"Коби не може без мене"

За да не се заборави дека Коби Брајант никогаш не добил титула без Шекил О'Нил, големиот човек добро се погрижил.

О'Нил кој во моментов игра за Феникс, успеа да се пошали на сметка на Коби. На сајтот "ТМЗ" каде излегуваат сите вести и трачеви за познатите ѕвезди постојано кружи рап песната во која тој кажува:"Коби не може без мене".

Во двеминутното видео О'Нил постетува дека Лејкерси со него има освоено три титули по ред.

"Тоа беше имрпвизација. Беше направено за забава. Ништо не е намерно. Тоа го прави и МК. Тие прават песни кога добиват инспирација. Добро стојам со Коби и немам никакви задни намери" - изјавил О'Нил.

Последен пат кога Коби и П'Нил играа заедно беше во 2004 година. По таа сезона големиот човек замина во Мајами и во 2006 година со нив ја освои шампионската титула.

"Знаете како беше со мене. Минатата недела Коби не можеше без мене" - рапувал Шекил.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2008 во 17:19

АМЕРИКАНЦИТЕ ГО ОБЈАВИЈА ТИМОТ ЗА ОЛИМПИЈАДАТА

Коби и Леброн ќе ја враќаат славата

Водени од златниот медалист, Џејсон Кид и четири олимпијци, ќе тргне селекцијата на САД на претстојните Олимписки игри во Пекинг.

Џери Коланџело, директорот на националната кошаркарска репрезентација на САД, ги објави имињата на 12-те кошаркари кои ќе се обидат да го вратат олимпиското злато на турниот во Кина кој ќе се одржи во периодот од 8 до 24 август.

На списокот кој ќе биде доставен и до американскиот олимписки комитет се наоѓаат следните играчи:

Кармело Ентони (Денвер Нагетс), Карлос Бузер, Дерон Вилијамс (Јута Џез), Крис Бош (Торонто Репторс), Коби Брајант (ЛА Лејкерс), Двајт Хауард (Орландо Меџик), Леброн Џејмс (Кливленд Кавалирс), Џејсон Кид (Далас Маверикс), Крис Пол (Њу Орлеанс Хорнетс), Тајшон Принс (Детроит Пистонс), Мајкл Ред (Милвоки Бакс), Двејн Вејд (Мајами Хит).

Првиот тренер на Дјук Универзитетот, Мајк Кжижевски, ќе биде шеф на стручниот штаб на оваа селекција. Во оваа акција нему ќе му помагаат и славниот тренер од Сирајкуз Универзитет Џим Бохајм, како и Мајк Д' Антони, новиот тренер на Њујорк Никс, односно Нејт Мек Милан, "коучот" на Портланд Трејблејзерс.

"Ова беше последниот и најтежок процес на селекција. Имавме дури 33 кошаркари кои беа вклучени во целата оваа операција, во оваа олимписка програма. Сите тие го заслужија ова тренирајќи на оние кампови и натпреварите кои ги играа во последните две лета. Затоа им благодариме на сите за нивната контрибуција" - изјави Коланџело при објавувањето на финалниот состав. "Што и да кажам ќе биде тешко да се објасни зошто токму овие момчиња ќе бидат на Олимпијадата. Знаев дека ќе биде тешко уште кога почнавме со изградбата на овој олимписки тим на САД. Мислиме дека овој тим има исклучително лидерство, голем дијапазон на квалитет, и пред с$ баланс, секако и многу добра хемија, круцијален дел при правењето на вистински тим на кој ќе бидат горди сите Американци"- дообјасни Коланџело.

МАЈК КЖИЖЕВСКИ:

Имаме тим, сега имаме и искуство плус

"Воодушевен сум од изборот на овие играчи" - призна и Мајк Кжижевски, кој ќе ги води Американците кон златниот медал во Пекинг."Беше тешко до 33 играчи да се дојде до бројката од 12. Имаме тим во кој има големо искуство од интернационални натпревари во последните две лета. Но знам и дека н$ чека доста работа на патот до Пекинг"- порача Кжижевски, кој од 2006 година се грижи за оваа национална селекција на САД. "Во последните две години искуството и дефинитивно му помогна на тимот. Дознавме дека и нашите противници се доста талентирани и играат навистина добро. Затоа и сметаме дека оваа Олимпијада ќе биде едно неверојатно натпреварување"- дополни првиот тренер на Американците на Олимпијадата.

Кид - со најголема акумулација на искуство

Од 12 селектирани играчи половина беа дел од тимот кој играше на СП во 2006 година, а два повеќе следната година на квалификациите на ФИБА-Америка преку кои САД дојде на Олимпијадата во Пекинг. Три играчи, Ентони, Хауард и Џејмс, беа дел од двата тима.

Инаку, со своите 35 години Џејсон Кид ќе биде ветеранот во овој состав, и лидер на екипата ако се мери искуството. Тој беше член на Олимпискиот тим од 2000 година наречен "дрим-тим" кој со скор од осум победи, без пораз, го освои златниот медал во Сиднеј.Впрочем, Кид играл за дури осум национални селекции на САД на големите натпреварувања, и интересно, има перфектен скор од 44-0.

"Најстар" состав во последно време

Просекот на годините на овој националн тим на САД е за малку над оној кој го имаа(т) Американците на последните неколку натпреваруавња.

Овие 12 кошаркари во просек се стари по 26.08 години, што е малку поголем од оној на последниот квалификациски турнир.

Тимот кој играше на Светското првенство во Шпанија во 2006 година беше уште "помлад", со просек од 24.5 години.

Сепак, без конк*ренција е оној од Олимпијадата во 2004 година, кој имаше просечни 23.6 години.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 19:58
Италијанците го селат Илиевски кај Марковски

Ако им се верува на италијанските медиуми, реални се шансите македонскиот кошаркарски репрезентативец Владо Илиевски следната сезона, наместо во дресот на шампионот Монтепаски, да игра за екипата на Скандоне Авелино. Тренер на екипата на Авелино од неодамна е поранешниот селектор на Македонија Заре Марковски.
Токму фактот што Марковски е нов тренер на Скандоне е главната причина што италијанските новинари, конкретно весникот „Ил матино“, предвидуваат дека Илиевски би можел лесно да ја напушти Сиена и да се пресели во екипата што минатата сезона беше трета во Италија.
Исто така, во прилог на овој евентуален трансфер е неодамнешната активност на Монтепаски на играчкиот пазар на кој веќе ангажира двајца Американци што играат на позиција. Станува збор за Лин Грир и за Морис Финли, играчи со речиси исти играчки карактеристики како Илиевски.
Сепак, последните информации од Авелино велат дека засега е далеку реализацијата на овој евентуален трансфер. Марковски, во моментов, се уште е зафатен со завршување на договорните обврски со Армани џинс, екипата каде што лани работеше кус период и со која имаше двегодишен договор. Дури, потоа, најдобриот македонски тренер во моментов ќе почне да размислува за доведување евентуални засилувања во својот нов тим.
- Досега немало апсолутно никаков контакт помеѓу Авелино, односно помеѓу мене и Илиевски. Новинарите го забележале тоа што го видовте и вие, дека Монтепаски купува играчи на негова позиција, и веднаш почнаа да нагаѓаат и да го поврзуваат со мене знаејќи ја нашата претходна историја. Многупати сум кажал дека многу ги ценам играчките квалитети на Илиевски, но засега неговата преселба во Авелино не е на дневен ред - вели Марковски.
Илиевски пред две сезони работеше заедно со Марковски во редовите на Виртус Болоња, а претходно двајцата беа дел од репрезентацијата на Македонија што настапи на завршницата на Европското првенство 1999 година во Франција.
Македонскиот репрезентативец вчера не беше достапен за коментар. Тој во моментов е на семеен одмор на грчкиот остров Крит. Неодамна од Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) потврдија дека Илиевски ќе биде дел од подготовките на репрезентацијата за квалификациите, и тоа од самиот нивни почеток.

Кон врв
гoстин Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гoстин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2008 во 19:59
Самарџиски: Сега на потег се НБА-екипите

Кошаркарски репрезентативец Предраг Самарџиски (22 год., 213 см) нема посебни очекувања од драфтот во НБА-лигата, кој ќе се одржи вечерва (рано наутро по македонско време) во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк, на кој може да стане првиот Македонец што бил избран од екипа од најсилната кошаркарска лига на светот.
- Не чувствувам притисок пред вечерашниот драфт. Тука сум да покажам што знам и воопшто не се оптоварувам дали ќе се најдам меѓу кошаркарите што ќе бидат избрани. Годинава ми е последната можност да бидат дел од овој НБА-спектакл и не сакав да го пропуштам тоа. Има одредени комбинации за тоа кој би можел да ме избере, но искуствата велат дека кога ќе почне драфтот с* паѓа во вода, особено кога станува збор за кошаркарите што се избираат во втората рунда - ни изјави Самарџиски од Њујорк.
Самарџиски веќе две недели е во САД, каде што секојдневно е дел од преддрафт тренинг-сесиите што се одржуваат од страна на НБА-клубовите. Последната ваква обврска Македонецот ја имаше во вторникот, кога во Феникс тренираше пред претставници на „Сонцата“, Јута џез, Сакраменто кингс, Сан Антонио спарс и на Кливленд кавалирс. Претходно тој беше дел од сесиите во Вашингтон, Далас, Шарлот и во Њујорк.
- Презадоволен сум од тоа што го прикажав во Феникс, но и од истренираното на сите претходни сесии. Мислам дека ги покажав сите свои адути пред НБА-клубовите. Сега се тие на потег - коментира високиот центар. Репрезентативецот најавува дека нема да биде разочаран и ако не биде меѓу 60. кошаркари чии имиња ќе се појават на таблата во „Медисон сквер гарден“ во Њујорк.
- Нема зашто да бидам разочаран. И да бидам избран на драфтот мојата иднина, барем во следните неколку години, е во европската кошарка. Значи ова е само еден вид проверка на тоа до каде сум во глобални рамки, ништо повеќе од тоа - завршува Самарџиски.
Според информациите што „Нова Македонија“ ги доби деновиве од САД, Самарџиски има најголеми шанси да биде избран од Вашингтон визардс, Шарлот бобкетс и од ЛА лејкерс.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 16:39

СРПСКИ ЦЕНТАР НА ПРОБНА РАБОТА ВО "ЈАНЕ САНДАНСКИ"

Вокиќ можно засилување за "металците"

Срѓан Вокиќ (204см.-1984год.) е најновото потенцијално странско засилување за екипата на МЗТ Скопје за следната натпреварувачка сезона.

Според најавите од клубот од " Јане Сандански", тој ќе одработи неколку тренинзи по што веројатно новиот стручен штаб на "металците" ќе ја одреди неговата играчка иднина, односно дали ќе биде член на "сино-белите" во следната сезона.

"Тоа ќе биде одлука на новиот тренер. Во секој случај, ќе се увериме на 'лице место' за квалитетите на Вокиќ, по што ќе донесеме конечна одлука за евентуален ангажман на овој кошаркар"- велат од клубот.

Овој крилен центар со босанско државјанство во Скопје доаѓа од српскиот Б лигаш Кикинда. Една сезона пред тоа бил член и на кипарскиот АЕК од Ларнака.

С$ поизвесно е дека "сино-белите" го решија и најгорливиот проблем во текот на ова лето, тренерскиот.

За денеска се најавува и официјалната промоција, односно враќањето на Александар Петровиќ на местото на шеф на стручниот штаб на МЗТ Скопје.

"Ве молиме за трпение, за барем уште еден ден, кога и планираме да ги изнесеме сите детали поврзани со затворање на тренерското прашање. Сакаме да ги средиме сите формалности по кои ќе објавиме с$ што ја интересира јавноста"- велат од раководството на "металците".Тасевски и Стојанов во "Јане Сандански"?

Многу блиску е и официјализирањето на потписите на договорите со уште неколку домашни играчи.

Во "Јане Сандански" се најавува дека сино-белиот дрес во новата сезона ќе го носат доскорешните играчи на АМАК-СП, Ангел Тасевски, како и Зоран Стојанов.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јуни.2008 во 16:40
ГОЛЕМОТО ЈАБОЛКО" УШТЕ ЕДНАШ ВО ВНИМАНИЕТО НА ЈАВНОСТА ВО АМЕРИКА, КЛУБОВИТЕ БАРААТ "СВЕЖА КРВ"

Време е за одлуки

26 јуни, ден (или ноќ сеедно) во НБА лигата резервиран за клубовите, сите 30. Можност оние кои ја прават НБА лигата да ја направат уште побогата, посилна, помлада.

Можност која ја имаат еднаш во годината. Преку т.н. драфт да дојдат до нова "свежа крв", пред да почнат со формирањето на играчките ростери за следната сезона во која Бостон Селтикс ќе ја брани шампионската титула, останатите 29 тима ќе ја напаѓаат.

Но, претходно шоуто е во Њујорк, поточно во "Медисон Сквер Гарден" каде ќе бидат доделени "наградите" за најдобрите студенти кои во изминатиот период се занимаваа со профи кошарка.

Ќе чекаат која од триесетте екипи ќе ги одбере на драфт-изборот, и каде ќе ги однесе патот кај оние вистински професионалци.

Оваа година се чини има само една голема дилема. Нели, како и секогаш таа се однесува кој ќе биде прв пик на драфтот. За неа конк*рираат двајца играчи, Дерик Роуз, еден извонреден бек кој доаѓа да ја освојува НБА од Мемфис, како и Мајкл Бизли, едно силно крило од Универзитетот Канзас Стејт.

Две дилеми има и кај клубовите, оние првите два кои имаа среќа да добијат "бинго" на онаа задолжителна НБА лотарија.

Чикаго Булс ќе бира прв, а веднаш зад нив и екипата на Мајами Хит. Дефинитивно, двете најголеми разочарувања во лигата и нејзиното сега веќе минато издание.

Роуз или Бизли, дилемата ќе потрае не повеќе од 24 часа, иако с$ погласни се најавите дека честа да биде прв пик на драфтот во класата 2008 ќе му припадне на Роуз.

Но да почекаме, и да видиме што ќе испадне од овој спектакл во средиштето на "Големото јаболко".

Чека и Самарџиски

Предраг Самарџиски ја чека својата последна шанса да биде избран од некој НБА клуб. Откако во изминатите десетина дена одработи неколку тренинзи со повеќе екипи, нашиот центар се надева дека може "да помине" во овој последен обид.

Ќе биде тешко, особено ако се знае дека ова лето и нема некоја сериозна заинтересираност од НБА тимовите за "Европејците" или за играчи кои доаѓаат надвор од Америка.

Некако највисоко котира Италијанецот Данило Галинари. Младиот играч на Армани Џинс од Милано е "виден" како 6. пик на Њујорк Никс, односно како 10. пик кој би го земал Њу Џерси Нетс.

Веднаш зад него би можел да се најде младиот Грк Коста Куфос, "фрешмен" од Охајо Стејт Универзитетот, кој го пикира Индијана, и тоа од 11. позиција.

Во првата рунда можно е "да помине" и Алекс Ајинца, млад Африканец и играч на францускиот Тулон, а во истата би се нашло место и за Николас Батум од францускиот Ле Ман и тоа во Сан Антонио Спарс.

Според некои најави, Самарџиски би влегол во НБА преку вториот круг на бирање, од кои вести чекаат и еден Никола Пековиќ (Партизан), Анте Томиќ (Загреб) играчи од бившите југо-простори.

ТОП 10

Дерик Роуз - бек, 19 год. (Мемфис)

Да, на Булс очајно им треба еден скорер, а таков е токму Роуз, кој токму поради тоа има мала предност пред Бејсли кога е во прашање Чикаго.

Има брзина, чудесен атлетицизам, одлична одбрана, момче кое брзо би се вклопило во системот на игра на новиот тренер Вини Дел Негро.

Освен тоа, ако биде избран за прв пик тоа ќе биде само третпат во историјата на драфтот во главната улога да биде некој бек.

Пред тоа тоа од рака им пошло само уште на Ирвин Меџик Џонсон и на Ален Ајверсон

Мајкл Бизли - силно крило, 19 год. (Канзас Стејт)

Без оглед на тоа што беше "Фрешмен" во Канзас Стејт, покажа неверојатни способости, како никој од оваа класа на новаци во НБА.

Знае да игра одлично на двете страни од теренот.

Затоа и ќе се дебатира дали треба да е прв или втор избор на драфтот.

Лани Мајами имаше само 15 поени. Затоа и на "жешките" им треба талент како Бизли, без оглед на тоа што Мајами би имал двајца играчи кои наликуваат на Двејн Вејд.

Но кој тим не сака во своите редови да има такви играчи?

Брук Лопез - центар, 20 год. (Стенфорд)

На "волците" од Минесота очајно им е потребен еден квалитетен центар. Со оглед на тоа дека бираат како трети, најдобра варијанта за нив сепак би бил токму Лопез.

Можно е тие да побараат центарско решение и во некој од "долните пикови", (имаат неколку), но се чини дека Лопез е најдобра опција од највисокиот.

О.Џ. Мајо - бек/крило, 20 год. (Северна Каролина)

Пик на Сиетл на бековската позиција, кој би требало да биде иднината, секако во тандем со еден Дурант.

Има идеални карактеристики за еден бек, експлозивен стрелец, иако некои скептици велат дека има проблеми со водењето на топката.

Важи за играч со голема самодоверба, налик на некој ветеран и покрај тоа што помина само една година на Универзитетот во Северна Каролина, но и дека може да игра подеднакво успешно на двете бековски позиции во која било екипа, во Сиетл се надеваат нивната.

Кевин Лов - крило/центар, 19год. (УКЛА)

"Гризлите" гледаат да најдат некоја соодветна замена за Пау Гасол кого го разменија со Лејкерс. Една од варијантите е токму продуктот на УКЛА.

Можеби има и подобри опции од Лов, но се чини дека во Мемфис се подготвени да ризикуваат со драфтувањето на овој "бел центар".

Џерид Бејлис - бек-шутер, 19год. (Аризона)

Веројатно е дека Никс ќе бидат среќни со вториот играч кој доаѓа од Аризона во пред сезоната. А Бејлис се чини дека е лесно вклоплив во системот кој ќе го преферира новиот тренер на Њујорк, Мајк Д' Антони.

Фановите на Никс брзо заборавија на лошите сезони и се надеваат дека со "помодерната игра" која ја практикува новиот тренер ќе дојдат и подобри времиња.

Ерик Гордон - бек-шутер, 19.год. (Индијана)

Ако се знае дека Шон Ливингстон мака мачи со повредите, Клиперси не би имале ништо против да му најдат, и тоа што е можно побрзо, добра замена на бековската позиција.

Дефинитивно на вториот тим од ЛА му треба "длабочина" на бековските позиции која ќе се пополни веројатно со Гордон, кој важи и за добар стрелец.

Џое Александер - крило-центар, 21.год. (Западна Вирџинија)

Интересно, но вистинито, Алекандар знае да зборува мандариски. Доста употребуван јазик во Милвоки, каде има големи кинески колонии, согласно со тоа и играчи од типот на Ји Јианлиан.

Бакси сакаат да го оформат овој тандем, каде Александар би можел да ги "покрие" веќе подостаренот Дезмонд Мејсон и крајно неефективниот Боби Симонс. Но и да донесе многу повеќе "атлетика", младост и енергија на таа позиција во согласност со предиспозициите (малку постар од генерацијата).

Расел Вестбрук - бек-шутер, 19.год. (УКЛА)

Ангажирањето на Вестбрук би го означило и тоа дека на Шарлот и тоа како е потребен бек кој поседува исти, дури и подобри квалитети од еден Рејмонд Фелтон.

Но, нема да биде изненадувачки ако Бобкетси направат драфт-трампа на деното на изборот на Вестбрук.

Лери Браун сака околу себе поискусни кошаркари, па можно е да го искористи Вестбрук за да дојде до уште некоја помош за Емека Окафор.

Данило Галинари - ниско крило, 19.год. (Армани Џинс-Италија)

Нетси поседуваат неколку млади и високи играчи, но нема да биде вишок ако имаат уште еден.

Данило Галинари е одбран за најдобар млад играч во Евролигата и со тие карактеристики влегува во драфтот, што би можеле да се покажат како пресудни во изборот.

Веројатно е дека на почетокот би играл зад Картер и Џеферсон. А ако во Њу Џерси и решат да се откажат од Џеферонс, ете поголем број на минути за Италијанецот

НБА ДРАФТ - ЊУЈОРК 2008

ПРВА РУНДА

1. Чикаго Булс

2. Мајами Хит

3. Минесота Тимбервулфс

4. Сиетл Суперсоникс

5. Мемфис Гризлис

6. Њујорк Никс

7. ЛА Клиперс

8. Милвоки Бакс

9. Шарлот Бобкетс

10. Њу Џерси Нетс

11. Индијана Пејсерс

12. Сакраменто Кингс

13. Портланд Трејблејзерс

14. Голден Стејт Вориорс

15. Феникс Санс (Од Атланта)

16. Филаделфија 76

17. Торонто Репторс

18. Вашингтон Визардс

19. Кливленд Кавалирс

20. Денвер Нагетс

21. Њу Џерси Нетс (Од Далас)

22. Орландо Меџик

23. Јута Џез

24. Сиетл Суперсоникс (од Феникс)

25. Хјустон Рокетс

26. Сан Антонио Спарс

27. Њу Орлеанс Хорнетс

28. Мемфис (од ЛА Лејкерс)

29. Детроит Пистонс

30. Бостон Селтикс

ВТОРА РУНДА

31. Минесота (од Мајами), 32. Сиетл, 33. Портланд (од Мемфис), 34. Минесота, 35. ЛА Клиперс, 36. Портланд (од Њујорк), 37. Милвоки, 38. Шарлот, 39. Чикаго, 40. Њу Џерси, 41. Индијана, 42. Сакраменто (од Атланта), 43. Сакраменто, 44. Јута (од Филаделфија), 45. Сан Антонио (од Торонто), 46. Сиетл (од Портланд), 47. Вашингтон, 48. Феникс (од Кливленд), 49. Голден Стејт, 50. Сиетл (од Денвер), 51. Далас, 52. Мајами (од Орландо), Јута, 54. Хјустон, 55. Портланд (од Феникс), 56. Сиетл (од Њу Орлеанс), 57. Сан Антонио, 58. ЛА Лејкерс, 59. Детроит, 60. Бостон.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 17:12

РЕПРЕЗЕНТАТИВНИОТ БЕК СЕ ПРЕСЕЛИ ВО "ГРАДСКИ ПАРК"

Грнчаров 1+1 Фершпед Работнички

Веќе нема дилеми, Тони Грнчаров се сели од Струмица и тоа во Скопје.

Но не во МЗТ Скопје, како што многумина предвидуваа, туку на другата страна, во Фершпед Работнички.

Искусниот репрезентативен бек кој во изминатите две сезони ги помина како играч на Струмица, во наредните две ќе биде играч на Фершпед Работнички.

Грнчаров, кој е на поширокиот список на селекторот Јовица Арсиќ за европските квалификации, се согласи да потпише договор со "Шпедитерите".

"Да, се договоривме со Грнчаров кој ќе остане со нас во наредната сезона, а по нејзиното завршување, ќе ги редефинираме условите за следната сезона"- потврдува спортскиот директор на Фершпед Работнички, Горан Костовски.

Со овој потпис, Грнчаров стана првото големо засилување за тимот од "Градски Парк" во текот на овој преоден рок, секако ако не се сметаат оние "продолжувања" на договорите со Тони Симиќ и со Огнен Стојановски.

"Имаше дилеми во моите размислувања. Сепак, на крајот преовладеа понудата на Фершпед Работнички. Реков, сакам да се вратам во Скопје, тоа и го реализирав со овој договор. Сметам дека во моментов тоа е најдоброто решение за мене. Доаѓам во клуб кој важи како најтрофеен кај нас, но и клуб кој секогаш има најголеми амбиции. Клуб кој ќе биде дел од Балканската лига, што значи десетина и повеќе меѓународни натпревари, што исто така е мошне битно во целата оваа работа. Сем тоа добро ги познавам методите на работа на Марин Докузовски. Имаме добра база од домашни играчи која верувам дека раководството на клубот ќе ја надгради дополнително и дека во новата сезона ќе влеземе како еден од фаворитите за титулите"- вели сега веќе новиот играч на "шпедитерите".

Поради разноразните повреди ( и суспензијата од шест натпревари во полуфиналето од плеј-офот), Грнчаров одигра само 20. натпревари за Струмица во текот на минатата сезона. Притоа дојде од ефект од скоро 10. поени, 2.6 скока, и 1.7 асистенции по натпревар.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јули.2008 во 17:18

ОТКАКО ГО ОДБРАА ПРВИОТ ПИК НА ДРАФТОТ, ЧИКАГО БУЛС СО МОЖНИ ПРОБЛЕМИ НА ОДРЕДЕНИ ПОЗИЦИИ

Ќе има замени?

Откако го земаа Дерик Роуз, Чикаго Булс дадоа одговор на најважното прашање.

Што сега?

Нема да брзаат со Роуз, нути пак со евентуална замена на играчите.

"Мислам дека Хинрих може одлично да соработува со Дерик Роуз" - била првата изјава на генералниот менаџер Џон Пексон. "И мислам дека Гордон може добро да се снајде со него, тука е и Хјугс" - додал менаџерот на Чикаго.

Но дали сите овие играчи можат да играат толку добро со Роуз? Или ќе треба некој од нив да си замине?

Чикаго Булс минатата сезона имаше скор од 33-49, а во меѓувреме имаше големи проблеми со играчите и тренерите.

Џим Бојла не можеше да ги промени работите, откако дојде на местото на Скот Скалес кој пак беше отпуиштен во декември.

По подолго време се чини дека управата на клубот го најде вистинскиот човек за оваа позиција, Вил Дел Негро. Евулацијата на Чикаго заврши со Роуз, кој беше лидер на Мемфис во НЦАА лигата.

Засега најсложена е ситуацијата со Гордон и Денг, најдобрите стрелци минатата сезона во редовите на Чикаго Булс.

Двајцата играчи се слободни агнети, откако ја минаа петтата година од нивниот договор кој вреди најмалку 50 милиони долари.

За нив Пексон изјавил дека нема да има никакви замени се додека целосно не се реши нивната ситуација.

Хајнрих кој е на средината на својот петтгодишен договор, најлогично би било токму тој да биде сменет.

Чикаго може да го стави како шутер, но каде ќе играат Гордон, Сефолоша и Хјугс?

"Нема никаква ротација во овој момент. Имав состанок со сите играчи, зборував со нив и го добив нивното мислење. Мислам дека нема да имаат никакви забелешки, особено за минатото" - изјавил Дел Негро.

Првиот пик на драфтот нема да има проблеми да се приклучи на своите постари колеги, а уште помалку неговите 19 години нема да бидат пречка тој да постане лидер на Чикаго Булс.

"Мислам дека се ќе биде добро. Моите соиграчи се млади, ќе имаме одлична комуникација" - изјавил Роуз кој веќе се сретна со своите нови колеги.

 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јули.2008 во 17:12

ЗАВРШИ ЛЕТНИОТ ПРЕОДЕН РОК

Струмица и Вардар со најголем "зијан", МЗТ во преден план

Екс шампионот и поранешниот Куп освојувач загубија многу. На сметка на тоа" металците" се пробија на високите позиции кога се во прашање летните аквизиции.

Петнаесетте денови предвидени за летен пазар на кошаркар(к) и во Македонија завршија.

Со тоа е ставен крај и на своевидното "лудило", односно трка по потписите на играчите кои важеа за слободни.

А за разлика од неколку години порано, се чини дека ова лето, беше за нијанса повозбудливо кога се во прашање премините на играчите од клуб во клуб.

Ако ништо друго, такво нешто може да се заклучи според бројката на кошаркари кои ги променија местата, ја сменија бојата на дресот.

А кога се во прашање промените, најмногу ги имаше во екипите на МЗТ Скопје, и Вардар, па и во Струмица.

А се чини дека токму Струмица и Вардар се најголемите загубари во овој летен "пазар" на играчи.

СТРУМИЦА

Според заминувањата, сигурно е дека поранешниот шампион тешко ќе се консолидира во наредниот период. Но, мора да се земе в предвид, дека и она што го задржаа важи за подвиг кога се струмичани во прашање.

Откако дојдоа на работ на вистински распад, а многумина веќе го видоа крајот на Струмица, тие извадија, дополнителна сила, екстра енергија и барем засега задржаа стабилност. Им ја дава останувањето на Соколов, на Тасовски, потоа и на Крстевски, донекаде и доаѓањето на Дејан Вегов што со "домашниот збир" (Цветков, Караманолев, Заев), претставуваат каква-таква база за "надградба", секако со странски кошаркари.

Останаа без капитенот Богоев, но и без Грнчаров, но се врати Власис Влаикидис, што значи дека за нешто повеќе ќе има треба засилувања од "страна".

ВАРДАР

Во уште понеповолна ситуација се наоѓа екипата на Вардар која доживеа вистинско играчко расуло, а згора на тоа "црвено-црните" не успеаја да го амортизираат тој несомнено силен удар (ангажирани се само младите, К. Николовски, Стојчевски, Ќурчиев).

Иако беше јасно дека ќе одат на подмладување, јасно е дека со она што го имаат на пријавната листа ќе им биде тешко да издржат, дури и против екипите од оној "долен дел" од табелата.

Од Вардар си заминаа Саздов, капитенот Кралевски, еден од најдобрите, Блажевски, претходно и странците, па сега "вардарци" бројат само една "десетина".

МЗТ СКОПЈЕ

Можеби како никогаш досега екипата од "Јане Сандански" не била волку ангажирана за еден преоден рок. И сигурно е и тоа дека ако се зборува за "величината" на имињата кои (би требало) да играат за "сино-белата" чета, МЗТ Скопје направи најдобар пазар во овие претходни две седмици.

Откако имаа долги натегања, дилеми, кој ќе биде наследникот на Марјан Лазовски, па се решија тоа да биде Александар Петровиќ, тргнаа во похо на "пазарот".

Донесена е цела една петорка во која влегоа Ангел Тасевски, Перо Блажевски, Филип Кралевски, Срѓан Станковиќ, како и младиот Горан Мирковски. втората половина ја сочинуваат староседелците, предводени од старо-новиот капитен Јане Петровски, плус и Тачи, Деспотовиќ, Б. Николовски...

СВИССЛИОН ПЕЛИСТЕР

Неколку години по ред битолчани очајно се обидуваат да направат екипа во која ќе преовладува поголем број на домашни кошаркари.

Ова лето се чини дека завршија добра работа. Овојпат земаа дури петмина играч од "домашно потекло", предводени од "повратникот" во мак-баскетот, Димитар Караџовски, кој заврши со играњето на Исланд.

Заедно со него, во Битола пристигнаа и Милановски, Стефановски, младиот репрезентативец Петрушев и еден млад играч со "мак-потекло" Нанчевски.

Ако на нив се придодадат уште и оние кои останаа, као Петковски, Талевски, Ѓорѓиевски, Захариевски, Апцев, тоа е еден веше сосема добар состав, кој со традиционалната помош од Вршац, прави тим за респект.

АМАК-СП

И охриѓани направија голем број на измени, со кои во АМАК-СП сметаат дека ќе одат во Европа. Почнувајќии од тренерската позиција на која на местото на Игор Гацов дојде Марјан Лазовски па се до трансферот на довчерашниот капитен на Струмица, Ефтим Богоев, кој е и најголемото играчко засилување.

Со новите договори за браќата Стојановски, ангажманот на искусните Совковски и Трајковски, останувањето на Неделков, и посебно на американецот Џарид Фрај, АМАК-СП се "покри" на бековските позиции. Но во наредниот период ќе мора да побараат и одредени центарски решенија. Ќе им бидат и тоа како потребни, особено за натпреварите во ФИБА- Еврокупот.

ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ

Сосема спротивно од сите претходни примери, екс-шампионот не менуваше многу во својата концепција.

Пред се затоа што во "Градски парк" ја имаа онаа потребна "база" особено откако ги продолжија договорите со новиот капитен Тони Симиќ, и Огнен Стојановски.

На последниот ден од преодниот рок во "Градеки парк" пристигна и едно репрезентативно име, Тони Грнчаров, а во последен момент, ставен е и потпис на новиот договор со Димитар Мираковски, иако тој важи пред се како условен, од неговото заминување во странство.

Скоро во целост се пополнети надворешните позиции, па во наредниот период "шпедитерите"ќе мора да најдат "надворешно" решение за "дозасилувања" на центарската линија во која сем Симиќ го имаат и Трајковски.

Б. Радуловиќ

Чековски - еден ама многу вреден

Согласно со постигнатиот резултат, за очекување беше дека екипата на Фени Индустри нема да доживее некои којзнае колку големи играчки трансформации.

Посебно кога се однесува за домашниот играчки кадар.

Кавадарчани понудија нови договори за Самарџиев, Гоцевски, Ѓуров, кои беа веднаш прифатени. Но станаа уште поголеми откако решија да ја продолжат соработката и со Александар Димитровски.

Сепак, најголемата придобивка ја добија на крајот од летииот преоден рок. И тоа во "ликот и делото" на Ѓорѓи Чековски, кој по едномесечно двоумење, конечно се решеи следната сезона да ја помине како играч на најдобриот македонски тим во минатата сезона.

"Соколи"спремија ново изненадување

Не може да помине ниту еден преоден рок ако не се случи некое изненадување во режија на К. Соколи.

Овојпат тоа е спојувањето на најстариот, но и на најмладиот играч кои ќе играат во Првата лига.

поточно кажано, на списокот на играчи за добивање на лиценца фигурираат и 49. годишниот Будимир Јоловиќ, но и 33. години помалиот Никола Гајдаџиев.

Она помеѓу е исто така интересно, како договорите со Драган Миленковиќ и Горан Ѓорѓиевски, но и фактот дека "соколите" се единствената екипа која уште сега ја собра квотата од 12. пријавени домашни кошаркари

Новаците по старо...

Двата нови прволигаши, екипите на Торус и Поп Спорт ќе се обидат да го одржат тој статус со екипите со кои дојдоа до него.

Торус ќе се потпре на младоста, овојпат подзасилени со ангажманот на Филип Конзулов, Владимир Брчков и Јован Марковски, кој беше дел од ланската екипа.

Не менува многу ниту во Поп Спорт, кој е "освежен" со ангажманот на Јордан Николовски, но и на младиот Марко Соколовски, кој ќе се обиде да направи уште еден играчки "камбек" во друштвото на најдобрите.

ФЕРШПЕД РАБОТНИЧКИ

Т. Симиќ

О. Стојановски

Н. Караколев

М. Јанески

Н. Зивчевиќ

Б. Трајковски

Ј. Марковски

Т. Грнчаров

Д. Мираковски

В. Филиповиќ

ВАРДАР

Б. Крстевски

М. Симоновски

И. Димчевски

М. Трифуновски

Д. Накиќ

Ѓ. Кочов

Т. Стојчевски

К. Николовски

Ј. Ќурчиев

Б. Даскаловски

ПОП СПОРТ ВСА

Б. Апостолов

М. Миновски

Ј. Николовски

М. Соколовски

А. Јончевски

А. Ѓурчевски

И. Ѓорѓиевски

М. Младеновиќ

А. Крстев

Н. Данев

З. Попоски

МЗТ СКОПЈЕ

М. Деспотовиќ

Б. Николовски

М. Тачи

А. Тасевски

Ф. Кралевски

С. Станковиќ

Г. Мирковски

Ј. Петровски

П. Блажевски

СВИССЛИОН ПЕЛИСТЕР

З. Петковски

Г. Ѓорѓиевски

Ѓ. Талевски

Д. Захариевски

П. Апцев

Д. Петрушев

Д. Караџовски

А. Стефановски

Д. Милановски

И. Нанчевски

В. Бендевски

СТРУМИЦА

П. Цветков

Д. Соколов

Д. Тасовски

В. Крстевски

Н. Караманолев

В. Заев

Д. Вегов

АМАК СП

В. Стојановски

Д. Стојановски

В. Неделков

Н. Кузески

З. Стојанов

А. Стефановски

Е. Богоев

А. Совковски

И. Трајковски

М. Петровски

ФЕНИ ИНДУСТРИ

А. Ангелов

Д. Баснарков

И. Крстев

А. Манев

А. Димитровски

Д. Радуловиќ

З. Гоцевски

М. Ѓуров

С. Михајловски

Г. Самарџиев

Ѓ. Чековски

К. СОКОЛИ

Н. Гајдаџиев

Т. Дишлиев

С. Василев

В. Георгиевски

Б. Јакимовски

Б. Јоловиќ

А. Митков

Д. Нешовски

Е. Нури

Г. Ѓорѓиевски

Д. Миленковиќ

Г. Кацарски

И. Саздов

А. Јованчев

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2008 во 15:51

УПРАВАТА НЕ МОЖЕ ДА ГИ ПРИФАТИ БАРАЊАТА НА КАПИТЕНОТ, МАКЕДОНСКИОТ РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦ ПРЕД ЗАМИНУВАЊЕ

Задар не може да го плати Гечевски!!!

*"Има интересни понуди. Не сум сигурен која ќе ја прифатам, затоа сакам добро да размислам" - изјави Гечевски, кој во моментов е во Кавадарци

Челните луѓе на Задар, но и хрватските медиуми во шок!!!

Иако многумина најавија дека Тодор Гечевски е се поблиску до продолжување на својата соработка со Задар, сепак ситуацијата се променим итоа, се чини, преку ноќ.

Како што стојат работите во моментов нашиот репрезентативен центар е многу блиску до излезната врата на хрватскиот клуб со кого мина четири прекрасни години.

Главна пречка за прекинувањето на преговорите биле парите. Како што пишуваат тамошните медиуми менаџерот на Гечевски, Јоргос Патапатиу од агенцијата " интерперформанс", побарал превисока цена од која на директорот на Задар му се стемнило пред очи.

"Точно е дека има некои измени во договорот, не е во прашање само цената, туку многу повеќе. Немам донесено никаква одлука. Не сум сигурен која ќе ја прифатам,, затоа сакам добро да размислам" - е првичниот коментар на Тодор Гечевски, кој во моментов се наоѓа во Кавадарци.

Дали ова значи дека веќе стигнала некоја конкретна понуда од друг клуб?

"Има интересни понуди, но нема ниту една конкретна. Како што реков, прво сакам добро да размислам" - додава искусниот центар кој со Задар мина четири години.

Секоја приказна има и друга страна. Како почнале и во кој правец сега се движат преговорите им објаснил на хрватските медиуми спортскиот директор на клубот Џузепе Ѓерѓа.

"Менаџерот на Гечевски побара многу повеќе пари, а ние во овој момент не сме во состојба да одговориме на толква цена. Преговорите и понатаму се во тек, сигурно ќе ни бидат побарани уште повеќе пари", изјавил Ѓерѓа.

Од клубот не кријат дека евентуалното заминувањето на Гечевски би било голем удар за Задар, но доколку дојде до тоа нема да биде крај светот.

"Ние го имаме дефинирано буџетот за наредната сезона и знаеме колку точно можеме да потрошиме, а цената која ја бараат тие е многу голема, превисока. Па Тодор Гечевски не е единствениот на светот, има и други центри. Доколку не успееме да се договориме сигурно ќе доведеме нов центар кој ќе ја потполни таа празнина", додал Ѓерѓа, кој е доволно свесен дека Задар може да остане и без трет центар, особено ако се земе в предвид дека клубот го напушти Лалиќ, а пред заминување е и Штимац.

М. Ковачева

МЕНАЏЕРОТ ЈОРГОС ПАТАПАТИУ:

Се зависи од Тоше

И покрај тоа што менаџерот на Тодор Гечевски, Јоргос Патапатиу побарал повисока цена, сепак на крајот главниот збор ќе го има токму капитенот на задрани.

"Засега ќе останам без коментар на ова прашање. Се зависи од Тоше, тој ја носи крајната одлука", изјави за "Македонски Спорт", менаџерот, Јоргос Патапатиу, кој не сакаше премногу да коментира се она што излезе на хрватските медиуми.

Дружбата ќе чини 350.000 евра!!!

Според "Слободна Далмација" за да Тодор Гечевски му рече ДА на Задар, управата на клубот ќе треба да плати околу 350.00 евра. Хрватите сметаа дека ова е доста голема сума, за која задрани ќе треба да имаат дебела финасиска потпора, која пак во моментов е тешко изводлива.

Доколку капитенот на Задар ги добие 350.000 евра тој ќе постане еден од најплатените македонски спортисти.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 21>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.