IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Lingua Latina - само јас ли го мразам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Lingua Latina - само јас ли го мразам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Anne_sk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Локација: Italy
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anne_sk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Lingua Latina - само јас ли го мразам?
    Испратена: 01.Јуни.2008 во 12:57
Vo gimnaziite dokolku vo treta godina odberete podracje - prirodni nauki ili opstestveni nauki ke ucite latinski jazik.
Mene licno casot mi e utepuvacka...Se se uci na pamet, delkinacii, padezite, tie nastavkite
Ste ucele li vie latinski, kakvo iskustvo imate i mislite li deka treba da se uci latinskiot jazik?
I LOVE MY LIFE
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 13:19
Sekako deka treba..Mislam deka i pokraj toa sto e mrtov jazik,sepak latinskiot e osnovata na poveketo denesni jazici.E sega ne treba da se preteruva,i da mu se pridava nekoe mnogu golemo znacenje ,vo smisol na ucenje kako sto rece padezite i deklinaciite na pamet,no sepak mislam deka sekoj urban covek denes bi trebalo da ima bar minimalno poznavanje na latinskiot jazik

Anne_sk discipula est ?
a bidejki denes se IZBORI voi toj duh ke kazam nesto mnogu pametno na latinski.."NIHIL RERUM HUMANARUM TAM INSTABILE AC FLUHUM QUAM POTENTIA SUA VI NIXA

Изменето од Makijaveli - 01.Јуни.2008 во 13:22
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 13:57
Nemoj da go mrazis, potrudi se da go naucis kolku sto mozes, tezok e ama vredi! Nekogas mozebi i ke se kaes sto ne si go naucila koga si imala moznost, zatoa knigata vo raka i na ucenje!..намигнувањеголема%20насмевка
 
"Per aspera ad astra."
(Patot do zvezdite e poslan so teskotii.)
големо%20гушкање
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 14:03
anastea me potseti deka zaboraviv da prevedam ona sto prethodno go napisav
NIHIL RERUM HUMANARUM TAM INSTABILE AC FLUHUM QUAM POTENTIA SUA VI NIXA...ili "NISTO VO COVECKIOT ZIVOT NE E TOLKU NEPOSTOJANO ,KAKO VLASTA KOJA SE POTPIRA SAMA VRZ SOPSTVENATA SILA"
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2008 во 14:28
Spored mene mislam deka treba da se izucuva latinskiot,no samo vo ucilistata kade sto e potrebno,na pr.medicina ili istorija,znaci tamu kade sto toj se uste se koristi ili farmacija na pr..zatoa sto vo gimnazija mislam deka bas i ne e potrebno,dokolku navistina posle ic ne go koristis..podobro da imas nekoj predmet ili da ides u sekcija namesto toa..spored mene
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 12:20
jas bi te pokanil da dojdes kaj mene na cas i mozda ke vidis deka Latinski jazik ne e tolkav bauk kako sto si imas uvrteno vo glavata.


Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 12:22
JAs bi te prasal dali mislis deka site ke odat na medicina ili farmacija od medicinsko uciliste????!!!!
Ili deka takva moznost ima i od gimnazija
osnovata na svetskata kultura e vo Rimskata kultura i so toa i vo Latinski jazik
Pozz
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 16:03
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

jas bi te pokanil da dojdes kaj mene na cas i mozda ke vidis deka Latinski jazik ne e tolkav bauk kako sto si imas uvrteno vo glavata.


e de odma kanis na casovi....ova izgleda deka si mlad profesorплазењеплазењеплазењеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Ноември.2008 во 16:55
Јас сум против изучување на латинскиот јазик во гимназиите. Барем не на оваков начин како што се учи *.
Апсурдноста на изучувањето ја согледувам во:

     1. учењето граматиката.
     Каде таа граматика ќе најде практична примена? И во медицината, и во фармацијата и во историјата ... таа граматика не е потребна. Потребни се само зборови.

     2. годините кога се учи
     Во последниве години незнам во која година се изучува латинскиот јазик. Кога јас учев во гимназија (19 ...плазење) тоа беше во I и II година. И објаснувањето на професорите дека „ќе се има потреба од латински јазик ако некој се запише на медицина ... бла, бла “ не држеше, бидејќи после учењето на јазикот, се правеше 2 години пауза (III и IV), за кое време речиси се што си учел се’ заборава. Од сето тоа што сум го учел останале само педесетина поговорки. Некој ни тоа не го запаметил. И што фајде од тоа што сме учеле и што некој можеби и година губел за тој латински?

* - Многу пологично за мене би било, ако веќе мора (а и пожелно е поради степенот на општа култура), латинскиот да се учи токму на крајот од гимназиското образование. Дури би предложил тој да биде едносеместрален испит (предмет).
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 19:53
jas mislam deka ne treba da si ogranicen vo nisto. Gramatika ako ne znae doktorot ke ja pogresi dijagnozata ili aptekarot ke dade pogresen lek. zborovi se potrebni da ama treba i recenica da znaes da sostavis. kazi mi vo koj jazik ima samo zborovi????
Vo pravo si deka treba da se uci vo poslednite godini od sredno i sega taka i se uci da znaes mora da ima nekoja zrtvena generacija ima takvi mn vo nasevo opstestvo. I da znaes ako si gi zapamtil pogovorkite si naucil nesto vo zivotot. Um se ponataka ako znaes da gi primenis
Кон врв
mladprofesor Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 5
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mladprofesor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 19:56
Moram da si dokazam zosto e ubav latinskiot i zosto e korisen
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Ноември.2008 во 21:20
латинскиот јазик во средните училипта треба да се учи само во средно медицинско, последна година, и тоа строго на тема медицина.

За факлутетите малце е поинаква состојбата. Сите што учат јазици поради книжевност од тнр. романска група(италијански, португалски, шпански, француски, романски, рето-романски, каталонски, влашки) треба да учат и латински поради тесната врска со истиот при развојот на тие јазици. Но оние кои се подготвуваат за толкување(усно преведување) генерално немаат потреба, освен можеби општ осврт на латинизмите кои се среќаваат во политиката и економијата(de facto, ad hoc, a.d., и тн.)

Оние кои сакаат да се запознаат посериозно со историјата на Македонија освен латински задолжитгелно треба да научат и старо-грчки.Истото важи за оние кои мислат да се занимаваат со историјата на Европа во периодот од 3-4 в.п.н.е. до 1800тите. Купишта интересни книги се пишувани токму на латински јазик.

латинскиот јазик некогаш бил како денес англискиот. Но веќе не е. Учете албански и/или грчки и/или турски!

Изменето од Majkl - 10.Ноември.2008 во 21:20
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2008 во 08:37
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

jas mislam deka ne treba da si ogranicen vo nisto. Gramatika ako ne znae doktorot ke ja pogresi dijagnozata ili aptekarot ke dade pogresen lek. zborovi se potrebni da ama treba i recenica da znaes da sostavis. kazi mi vo koj jazik ima samo zborovi???? ...

Еј, жити мајка - немој! голема%20насмевка Ами јас немам 16 години па да ми кажуваш. плазењеголема%20насмевка 46 ги имам! тага
Немој да ми речеш дека има 1 (еден) лекар или фармацеу(в)т кој врз основа на своето познавање на латинската граматика ги поставува дијагнозите или издава лек! Ти се молам! среќа 
И јас, како агроном, ги знам латинските имиња (систематизација) на повеќе стотини растенија, имиња (систематизација) на инсекти и имиња на делови од нивното тело, имиња на предизвикувачи на болести кај растенијата,  ... ама од граматиката врска немам. Што тука би ми помогнало моето познавање на пр. за зборот res (предмет) кој во петта деклинација се менува

Singular                    Plural

res                        res
rei                         rerum
rei                         rebus 
rem                       res 
res                        res
re                          rebus
Колку што после 30 години ме држи сеќавањето, мислам дека овака некако беше менувањето!
Во ред би било да сум јас единствениот, но како мене се (буквално!?) сите.
Р.Ѕ. Да не бидам погрешно сватен. Кај некои професии навистина треба изучување и на граматиката. На пр. кај некои лингвисти, кај историчари, археолози ...!


Изменето од Zlatnik - 11.Ноември.2008 во 08:39
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2008 во 01:09
definitivno da, ama mozda ne na vakov nacin!
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.