IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Lingua Latina - само јас ли го мразам?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Lingua Latina - само јас ли го мразам?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Декември.2008 во 16:01
абе testis било сведок газење%20од%20смеење , значи јајцата се сведоци на мушкоста
шала на страна, многу е комплициран латинскиов, и не знам зашто сеуште го учиме, освен во медицинска терминологија никаде не се користи на друго место, нема потреба да се учи неговата граматика, кога не би било потребно да составиш цела реченица на латински
без потреба на учениците им се додава материјал за учење (и тоа тежок)

размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2010 во 23:52
Originally posted by mladprofesor mladprofesor напиша:

jas bi te pokanil da dojdes kaj mene na cas i mozda ke vidis deka Latinski jazik ne e tolkav bauk kako sto si imas uvrteno vo glavata.




Nulla lingua tam dificillis est quin disci possit!големо%20гушкање
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Schatzii Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Мај.2010
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 10600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 00:19
4 години учев латински во гимназија и добро ми одеше,
но што останало во оваа глава од сето тоазбунетост 
хмм па најмногу поговорките што ги учевмеда
Dream what you want to dream;
Go where you want to go;
Be what you want to be,
because you have only one life and one chance to do all the things you want to do.
Кон врв
gogic Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gogic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 14:09
mnogu e tezok i mislam ne treba da se uci bidejki e izumren jazik
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 14:25
Originally posted by gogic gogic напиша:

mnogu e tezok i mislam ne treba da se uci bidejki e izumren jazik
 
Не е изумрен јазик, туку само неговорен јазик (во Ватикан е службен јазикголема%20насмевка). Колку само латинизми има во мк јазик, повеќе отколку словенски зборови. среќа
 
Сите романски јазици имаат потекло од латинскиот (италијански, шпански, португалски, француски, романски...). Ако го знаеш латинскиот изучувањето на овие јазици ќе ти биде песна.
 
Повели примери на латинизми во англискиот јазик:
 
miseria - misery
repraesentatio - representation
praesens - present
servus - servant
toxicum - toxic
 
среќа
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Септември.2010 во 15:15
Нормално дека не е изумрен,иако не се користи говорно,латинските зборови и денес имаат примена во медицината,науката,академството и правото,па токму заради неговата примена во наведените области,тој сеуште се изучува во   некои средни училишта и факултети.

А што се однесува за неговата тежина на изучување,малку е дискутабилно....за некои и германскиот јазик е тежок,што значи прашање е  колкав е    интересот да се научи.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 01:42
го МРАЗАМ од дното на душата, подлабоко од физика, хемија и биологија во КОМПЛЕТ..... пукнав од тој јазик а тек до мај....

никако не можам да учам на памет... пробав со сите расположливи техники, се утепав од боење на наставки, се изнапрепишував на одделни ливчиња... едноставно НЕ МОЖАМ ДА УЧАМ НА ПАМЕТ !!!!

ууууууух.... го мразам и ќе го мразам засекогаш
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 08:46
Не вели дека го мразиш Бисернатага,ти едноставно  немаш афинитет кон  овој јазик ,затоа тешко ти оди неговото совладување.

Ама од толку употребувани техникинамигнување,сигурна сум дека нешто ќе остане меморирано во твоето паметно главче.среќа
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
mariija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2459
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mariija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 09:29
mens sana in corpore sano
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 09:38
Originally posted by mariija mariija напиша:

mens sana in corpore sano


Само ти вежбај систер.намигнување...........големо%20гушкање


Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 12:18
Бидејќи учам медицина, учам латински и морам да кажам дека и не е нешто посебно тежок, бар не за мене, само е досаден и ме напнува ептен. За мразење не, башка и професорката е срцка, онака вицкаста и фино објаснува, ама мојата тупа не го регистирра тоа и така... Не ми е толку битно да знам течно да зборам латински, битно ми е да ги знам латинските имиња на деловите од човечкото тело и да ги знам падежите, кои ми се крајно досадни и ретардирани.
What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Октомври.2010 во 19:56
Originally posted by renatax renatax напиша:

Не вели дека го мразиш Бисернатага,ти едноставно  немаш афинитет кон  овој јазик ,затоа тешко ти оди неговото совладување.Ама од толку употребувани техникинамигнување,сигурна сум дека нешто ќе остане меморирано во твоето паметно главче.среќа


.... заборавив да додадам дека многу е битен пристапот на професорот... кога некој има разбирање дека јазикот е мртов и дека не се употребува, многу полесно ќе ти оди... ама кога некој те тера со сила... абе какви ACI, NCI одложни и полуодложни глаголи.... каква грчка деклинација.... ништо од тоа нема да ми притреба... ми се лоши од самата помисла дека утре ќе треба тоа да учам :D

исто да додадам дека учебникот би требало повеќе да застапува познати фрази и изреки, а не ние само ја тупиме граматика.... затоа што нема да ни требааааа!

п.с. ни ДА не знам на латински да кажам, а учам напредно ниво.... оооо

п.п.с. ренатах, се трудам ама... со сила кога е, ништо не е убаво
Кон врв
DarlinG Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*Lara*Croft*

Регистриран: 09.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1621
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DarlinG Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 21:35
Кон одговорот на прашањето:
-Не грижи се, не си сама.
Кон врв
BisernA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4662
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BisernA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Октомври.2010 во 21:44
Originally posted by DarlinG DarlinG напиша:

Кон одговорот на прашањето:
-Не грижи се, не си сама.



научи ли за утре ... о и о он е о - препознај ја :P

денеска имав латинска поговорка на фб, замислете....
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,453 секунди.