IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Совет за фотоапарат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Совет за фотоапарат

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
Автор
Порака
stefan.taz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefan.taz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Совет за фотоапарат
    Испратена: 28.Мај.2008 во 23:26
Би сакал да ве замолам за Вашето милење околу купување на фотоапарат. Се занимавам со фотографирање за дневни весници и веб - портали, а сега за сега го превам доста аматерски(не се рачунам за професионалец)имам фотоапрат со 4,1 мегапиксели, кој ми врши работа. Е сега поради големата ограниченост на моделот кој го имам, сакам да земам подобар апарат, а една фирма ми го понуди Fuji S5700. Сакам да го чујам Вашето мислење за него, ако знаете да ми препорачате некој сличен (по функции и цена), и дали фактот што нема стабилизатор на слика може да ми создаде проблем при рафалното сликање со него(бидејки оваа функција е повеќе од потребна). Поздрав
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:50
Stefan, stom slikash za dnevni vesnici zemi si DSLR. Najednostavniot DSLR ke ti zavrshi podobra rabota otkolku bilo koja bridge kamera. Dokolku se raboti za ogranicheni sredstva, jas bi ti gi preporachal najeftinite Nikon ili Canon. Za Canon neka se javi nekoj kanondzhija, a od stranata na Nikon najeftiniot model e D40.

Ako sakash ekonomichna kombinacija sto ke ti vrshi dobra rabota, togash zemi:

1. D40 telo
2. 18-55mm /3.5-5,6G AF-S VR (stabiliziran zum)
    Alternativen na ovoj zum bi bil 16-85 / 3.5-5.6G VR (stabiliziran)

Dokolku vidish deka imash potreba i od pogolem zum, togash dodadi go:

3. 55-200mm / 4-5.6G AF-S VR (stabiliziran zum)
    Alternativen zum bi bil 70-300 / 4.5-5.6G VR (stabiliziran)

Teloto D40 ima 6MP (modelot D40X ima 10MP kako to ima i noviotD60), relativno e malo i lesno, ima mnogu mal shum, pa mozhe da se koristi bez blic i koga nema dovolno svetlina.

Dokolku budzhetot ne ti dozvoluva da ja kupish ovaa kamera, togash probaj da ja najdesh preku nashive chlenovi kako malu koristena. Povekemina ja imaat , pa ako nekoj planira da otide na poskap model mozhebi ke se odluchi da ti ja prodade za podobra cena.

Srekno!
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Мај.2008 во 23:58
Јас не би го посочил тој модел (mislev na 5700). Прво е застарен, второ нема широкоаголен објектив (мислам).
Би препорачал нешто, но да кажеш до која цена би сакал прво.


Изменето од mdeni - 29.Мај.2008 во 14:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 00:13
mdeni, modelot D40 aktivno se proizveduva, nema najavi deka ke bide zamenet, odnosot signal-shum (sto e mnogu vazhno za reporterska fotografija) mozhe da zasrami nekolku pati poskapi kameri i sto e najvazhno e najeftinata opcija od Nikonovata serija. Kako sto gledam, chovekov se nameril eventualno da kupi Fuji S5700, sto sepak ti dava dobra orientacija so kolku pari raspolaga.

Ako ima poveke sredstva neka go pogledni D60, koj e najnov model i e sledniot po red posle D40.
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 00:24
ako imas pari kupi si dslr, ne si igraj so bridge kameri. tolkuголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 00:24
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Јас не би го посочил тој модел. Прво е застарен, второ нема широкоаголен објектив (мислам).
Би препорачал нешто, но да кажеш до која цена би сакал прво.

Kako toa nema sirokoagolen objektiv?
18-55 e vsusnost ~28-80mm, a 16-85 e ~ 24-120mm.
Od driga strana site 3-party objektivi kako sigma 10-20 funkcioniraat najnormalno ako imaat vgraden motor.

Od iskustvo, imav bridge kamera, i najdobrata bridge kamera e daleku daleku zad najeftiniot dSLR. I vo kvalitet na fotografija, no najvekje vo "responsiveness". Toa ne se meri.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 00:32
Plus, neshto sto zaboraviv i sto e isto taka mnogu vazhno za reporterska fotografija, sinkot za blicot mu e 1/500sec.

Ajde sega, najdi ako mozhesh poevtin i posoodveten DSLR za potrebite sto gi ima chovekov.
Кон врв
stefan.taz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefan.taz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 11:36
Вака фала за овие исцрпни објаснувања доста ми помогнавте. Е сега највероватно ќе работам со овој стариот додека не соберам средства за Nikon D40, или ако некој најде некој поефтин DSLR a да е добар, нека го пише на форумот. поздрав
Кон врв
Sanja84 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 643
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja84 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 13:03
A sto ne se islepas na niven grb?ѓаволсмеење
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 13:39
Nemoj da me sfatis pogresno, no D40 e daleku od profi liga. Treba da si zemes od Nikon D300 so 2-3 dobri lekji. Ili od Canon 40D ili 5D so 2-3 L lekji.
Toa se minimum fotografski alatki za profi rabota.  Da ne spomnuvam D3, Mark i MF.
So eftinata tehnika kje naplakjas sitno i toa sitno kje ti nosi - NISHTO. A, ako profitot ne ti dozvoluva investicija od 2-3000 evra, bi te sovetuval so vreme da si najdes druga profesija.
Znaci investicija = profit намигнување.


Изменето од Tegla - 29.Мај.2008 во 13:39
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
stefan.taz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefan.taz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 14:42
Значи вака, јас сум студент на ЕТФ моментално со фотографирање се занимавам чисто аматерски. Од моменталниот фотоапарат што го имам иако е идиотче со 4.1 мега пиксела, и нема ни оптички зум, таму каде ги праќам сликите се задоволни и имам профит од тоа. Е сега работата е во тоа што не дека тие се незадоволни од моите фотографии него јас сакам да напредувам со техниката и да имам подобар алат за работа со кој како што рековте би добивал поголем хонорар за сликите...затоа и јас неможам да се ишлепам на грбот на фирмите...
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 15:01
Originally posted by mdeni mdeni напиша:

Јас не би го посочил тој модел (mislev na 5700). Прво е застарен, второ нема широкоаголен објектив (мислам).
Би препорачал нешто, но да кажеш до која цена би сакал прво.

Лелее... мисандерстендинг. Еве поправив, мислев на Фуџито, дека е застарен и нема широкоаголен објектив... мислам дека има 37мм, очигледно беше дека не зборувам за д40.

EDIT:Проверив сега... 38мм а не 37. Значи тоа НЕ е широко воопшто.


Изменето од mdeni - 29.Мај.2008 во 15:03
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 15:57
Originally posted by stefan.taz stefan.taz напиша:

Значи вака, јас сум студент на ЕТФ моментално со фотографирање се занимавам чисто аматерски. Од моменталниот фотоапарат што го имам иако е идиотче со 4.1 мега пиксела, и нема ни оптички зум, таму каде ги праќам сликите се задоволни и имам профит од тоа. Е сега работата е во тоа што не дека тие се незадоволни од моите фотографии него јас сакам да напредувам со техниката и да имам подобар алат за работа со кој како што рековте би добивал поголем хонорар за сликите...затоа и јас неможам да се ишлепам на грбот на фирмите...


Kje vlozis za dobar DSLR i kje pocnes da baras rabota намигнување.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
stefan.taz Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stefan.taz Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2008 во 16:46
па добро не е лоша идеја но ако земеш во предвид дека почнувам да изработувам веб - страни и уште куп работи повржани со тоа што го студирам, ќе сфатиш дека фотографирањето ми доаѓа како хоби и дополнување на мојот буџет и дека немам голема потреба за апарат како D300, D40 би бил доволен, но сепак големо ФАЛА за советите поздрав
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 7>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.