IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Да дојдат и ако можат да го земат Солун??
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Да дојдат и ако можат да го земат Солун??

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Да дојдат и ако можат да го земат Солун??
    Испратена: 27.Мај.2008 во 02:44

Закани, навреди и провокации предизвика поглаварот на МПЦ г.г. Стефан кој ги разгневи грчките политичари и црковни лица, откако на чествувањето на Свети Кирил во Рим изјави дека Грција уништува се што создал сесловенскиот просветител.

Освен црковните великодостојници, изјавата на г.г. Стефан ја налути и грчката министерка за надворешни работи, според која обраќањето на поглаварот на МПЦ е екстремно провокативно и неприфатливо.

„Ваквите иредентистички изјави се опасни за регионалната соработка и стабилност во овој кршлив дел од Балканот. Изјавите дадени во присуство на премиерот Груевски ја докажуваат коректноста на грчката позиција која инсистира на решение на проблемот со името. Најмалку што може да направи политичкото водство на Скопје е да ги осуди овие изјави“, изјави Дора Бакојани, министерка за надворешни работи на Грција.

Најагресивна од сите е реакцијата на солунскиот владика Антимос. Најрадикалниот од сите Грчки владици ја обвини Македонија дека го украла и узурпирала името Македонија и ги повикал северните соседи да дојдат и ако можат да го земат Солун.

„Ако го сака Солун, нека дојде да го земе“, рече Антимос.

Во говорот за време на чествувањето на Свети Кирил во катедралната црква Сан Клементе во Рим, поглаварот на МПЦ порача дека поради државната грчка политика, во егејскиот дел на Македонија не останала ниту една буква од јазикот кој го говорат Македонците.

„Во регион каде што некогаш се зборувало како што зборуваше ти и ние денес е забрането не само да се зборува на македонски јазик, туку се оспорува и неговото постоење. За жал, се што е македонско е прогонувано и раселено, додека името на нашата земја и црква е проблематизирано“, вели г.г. Стефан.

Во осудите за МПЦ се вклучи на солунскиот префект Панајотис Псомидас, според кого поради непознавање на историјата, Македонската црква на апсурден начин ја извртува вистината.

Претставници на Грчката црква и Владата директно не го нападнаа премиерот Груевски, кој од истиот настан изјави дека и покрај грчкото оспорување на македонската култура и јазик, кои се основа на европската цивилизација, Македонците во Европа ќе влезат единствено како Македонци. 26.05.2008 http://www.a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=93374

Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 03:18
Ne treba tolku da zaostruvame odnosite so Grcija...
Кон врв
Duduk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Duduk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 05:22
Originally posted by xxll xxll напиша:

......
.....на Грчката црква и Владата директно не го нападнаа премиерот Груевски, кој од истиот настан изјави дека и покрај грчкото оспорување на македонската култура и јазик, кои се основа на европската цивилизација, Македонците во Европа ќе влезат единствено како Македонци.    



"A lie told often enough becomes the truth."   - Vladimir Lenin

Kolku pati e potrebno da se izgovori odredena laga za da stane vistina ?!

Na coveckiot mozok mu se potrebni 24 frejma vo sekunda,za da moze menuvanjeto na sliki da go registrira kako pokret, t.e. film.
Nasata "budna svest",se sto e pobrzo od toa ne moze da go zabelezi i zapomni,megutoa podsvesta toa go zabelezuva i pamti,sto ovozmozuva manupalicija so vkupnata svest na covekot,koj gleda medij.
Prva ozbilna zloupotreba uste vo 1957.god. izvede James Vicary,istrazuvac na trzisteto,koj vo period od 6 nedeli vo kino salite,vo del 1/3000 od sekunda,na sekoi 5 sekundi,prikazuvase poraki "pij koka kola,jadi pukanki".Epilog ?! Prodazbata na tie proizvodi e pokacena za 57.5% vo odnos na standardnata.
Preku 60% od medijumot koristi tehnologija na podsvesni poraki.Vo audio tehnologijata toa e neuro-lingvisticko programiranje.
Politicki stranki,policija,vojska,raznorazni korporacii i sekti,site tie ja koristat tehnologijata preku koja se prenesuvaat i vsaduvaat nasilni podsvesni poraki.
Deneska vo SAD postojat 1115 zakoni koi ja reguliraat ovaa oblast.Se prasuvam kolku takvi zakoni ima kaj nas ?!
Kompjuterot,sekako,ne se razlikuva od TV sto se odnesuva da transmisijata na takvite skrieni poraki.Raznite programi i internetot ja vrsat taa rabota.
Sto se slucuva so fiziologijata na mozokot na edna individua dodeka gleda TV ?! Vo rok od 30 sec. , mozdanite talasi preogjaat od predominantni beta talasi, koi se vnimanie i svesnost, vo alfa talasi koi se nefokusiranost,nedostatok vnimanie,fantaziranje i mastarenje,budno sonuvanje pod pragot na svesnosta.
Na politicarite i moknite korporacii im stana lesno da manipuliraat so mozokot na masata (narodot). Masovno oblikuvanje na svesta, negovite participanti funkcioniraat vo sklad so TV impulsite sto im gi praka odredena opcija (politicka,voena, itn.. ).Takvite lugje veruvaat deka se doagja od nivnite zelbi i potrebi.

Smetam deka ova dovolno kazuva zosto tolku golem broj na naselenie koe zivee vo R.Makedonija ,megju drugoto, veruva deka e direkten potomok na Anticka Makedonija i Aleksandar Makedonski.Bez nieden konkreten dokaz i fakt, onoj na kogo mu odgovara takvoto uveruvanje kaj sirokata masa,ja siri taa teza i propaganda za ostvaruvanje na licni celi i ambicii.
I za kraj...bidejki slabo gledam TV ,dali moze nekoj da mi kaze kolkav e momentalniot rejting na segasnata ( i uveren sum, idnata) vladeacka struktura ? Cisto me interesira .....
Rejting ramen na onoj na pukankite i koka kolata ...... standarden rejting + 57.5%


Изменето од Duduk - 27.Мај.2008 во 05:46
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 11:49
Лек? Менување на каналот по (најмногу) 29 секунди.

Да ни се живи и здрави кабловскиве оператори.

Изменето од fichot - 27.Мај.2008 во 11:50
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 12:08
more ova italjanska/ciganska/karamanlidska banda ni ednas ja imat tepano makedonskata falanga......neka mu ja mislat!

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:32
Кон врв
oon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 397
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај oon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 12:58
Nedaj boze grcite da napadnet so vojskata.. Jas velam da ne preteruvame so provokaciite, Grcite od nas se 1000 pati po jaki i so vojskata i so ekonomijata so si sve se pojaki od nas, jas im preporacuvam na site makedonski politicari da ne provociraat do tolku..
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:00
Originally posted by oon oon напиша:

Nedaj boze grcite da napadnet so vojskata.. Jas velam da ne preteruvame so provokaciite, Grcite od nas se 1000 pati po jaki i so vojskata i so ekonomijata so si sve se pojaki od nas, jas im preporacuvam na site makedonski politicari da ne provociraat do tolku..


more neka dojdat....

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:32
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:04
Originally posted by oon oon напиша:

Nedaj boze grcite da napadnet so vojskata.. Jas velam da ne preteruvame so provokaciite, Grcite od nas se 1000 pati po jaki i so vojskata i so ekonomijata so si sve se pojaki od nas, jas im preporacuvam na site makedonski politicari da ne provociraat do tolku..
--------------------- Vo pravo si  i jas taka mislam ama ne veruvam takvo nesto da se slucuva..
Кон врв
трендафил Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 06.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 68
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај трендафил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:09

Архиепископт г.г. Стефан нема направено никаква провокација. Само констаира дека во родниот град на светите браќа Кирил и Методиј нема литурги на јазикот кој го имаат пренесено до Северното Море или до Тихиот Океан. Не се работи за иредентизам туку за борба за човекови права.

Да не сме биле ние Македонци, македонското име би био изумрено. Александар би бил Велики, не Македонски. Кој ја спомнувал Македонија во времето од балканските до II светска војна? Грците од северна Грција станаа Македонци во 1988 година. Пред само 20 години. Ние повеќе векови сме Македонци.
Негација на негативното.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:11
Вера и политика се север и југ...не знам што мајка бара Г.Г. Стефан у парламент нему местото му е во Црквата....ма све с еисполитизира..катастрофи живи!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:34

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

more ova italjanska/ciganska/karamanlidska banda ni ednas ja imat tepano makedonskata falanga......neka mu ja mislat!
..ne zaboravaj deka  ova italijanska/ciganska/karamanliska banda e vo NATO a spored nivnite pravila tie  zaednicki napagaat... ne e tolku odamna... sluckata so Srbija koga beshe bombardirana od NATO...  i koga sakaa ili ne sakaa tokmu vecnite prijateli na Srbite, Grcite go ostapija svojot prostor i pokraj demonstraciite na grciot narod... ...i ne zaboravaj deka nash*te politicari, nash*te borci od 2001 gi izramnija so borcite na ONA, odnosno borcite za "covekovi prava" imaat pogolemi privilegii od onie koi go branea drzavniot integritet... prashanje e dali ushte ednash nekoj ke dozvoli da bide prenesen zeden preku voda... dali ke ima dovolno patrioti koj ke si gi ostavat na milost i nemilost svoite semejstva... ginejki za drzava koja ne napravi nishto...so sudni maki im izgradi spomen obelezja... a so ona najnovata glupost na ustavniot sud da gi vratat parite...

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:31
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:42
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

more ova italjanska/ciganska/karamanlidska banda ni ednas ja imat tepano makedonskata falanga......neka mu ja mislat!
..ne zaboravaj deka ova italijanska/ciganska/karamanliska banda e vo NATO a spored nivnite pravila tie zaednicki napagaat... ne e tolku odamna... sluckata so Srbija koga beshe bombardirana od NATO... i koga sakaa ili ne sakaa tokmu vecnite prijateli na Srbite, Grcite go ostapija svojot prostor i pokraj demonstraciite na grciot narod... ...i ne zaboravaj deka nash*te politicari, nash*te borci od 2001 gi izramnija so borcite na ONA, odnosno borcite za "covekovi prava" imaat pogolemi privilegii od onie koi go branea drzavniot integritet... prashanje e dali ushte ednash nekoj ke dozvoli da bide prenesen zeden preku voda... dali ke ima dovolno patrioti koj ke si gi ostavat na milost i nemilost svoite semejstva... ginejki za drzava koja ne napravi nishto...so sudni maki im izgradi spomen obelezja... a so ona najnovata glupost na ustavniot sud da gi vratat parite...


i sto, da se plasime sega posto nekoj "kazal" utvrdeni istoriski fakti??

ma begaj, ako treba sam ke gi gazam.....so martinki

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:31
Кон врв
Polaris Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Октомври.2007
Локација: Turkey
Статус: Офлајн
Поени: 1514
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polaris Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 13:59
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

more ova italjanska/ciganska/karamanlidska banda ni ednas ja imat tepano makedonskata falanga......neka mu ja mislat!
..ne zaboravaj deka ova italijanska/ciganska/karamanliska banda e vo NATO a spored nivnite pravila tie zaednicki napagaat... ne e tolku odamna... sluckata so Srbija koga beshe bombardirana od NATO... i koga sakaa ili ne sakaa tokmu vecnite prijateli na Srbite, Grcite go ostapija svojot prostor i pokraj demonstraciite na grciot narod... ...i ne zaboravaj deka nash*te politicari, nash*te borci od 2001 gi izramnija so borcite na ONA, odnosno borcite za "covekovi prava" imaat pogolemi privilegii od onie koi go branea drzavniot integritet... prashanje e dali ushte ednash nekoj ke dozvoli da bide prenesen zeden preku voda... dali ke ima dovolno patrioti koj ke si gi ostavat na milost i nemilost svoite semejstva... ginejki za drzava koja ne napravi nishto...so sudni maki im izgradi spomen obelezja... a so ona najnovata glupost na ustavniot sud da gi vratat parite...
i sto, da se plasime sega posto nekoj "kazal" utvrdeni istoriski fakti?? ma begaj, ako treba sam ke gi gazam.....so martinki
--------- Kako ke gi gazis koga tie se Planina a Makedonija e muva...

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:31
Hayatta kimseye güvenme! çünkü beyaz gülün gölgesi bile siyahtır.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Мај.2008 во 14:00

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

more ova italjanska/ciganska/karamanlidska banda ni ednas ja imat tepano makedonskata falanga......neka mu ja mislat!
..ne zaboravaj deka ova italijanska/ciganska/karamanliska banda e vo NATO a spored nivnite pravila tie zaednicki napagaat... ne e tolku odamna... sluckata so Srbija koga beshe bombardirana od NATO... i koga sakaa ili ne sakaa tokmu vecnite prijateli na Srbite, Grcite go ostapija svojot prostor i pokraj demonstraciite na grciot narod... ...i ne zaboravaj deka nash*te politicari, nash*te borci od 2001 gi izramnija so borcite na ONA, odnosno borcite za "covekovi prava" imaat pogolemi privilegii od onie koi go branea drzavniot integritet... prashanje e dali ushte ednash nekoj ke dozvoli da bide prenesen zeden preku voda... dali ke ima dovolno patrioti koj ke si gi ostavat na milost i nemilost svoite semejstva... ginejki za drzava koja ne napravi nishto...so sudni maki im izgradi spomen obelezja... a so ona najnovata glupost na ustavniot sud da gi vratat parite...


i sto, da se plasime sega posto nekoj "kazal" utvrdeni istoriski fakti??

ma begaj, ako treba sam ke gi gazam.....so martinki
...ti ke gi gagash so martinki...ama nekoi nashi gi gagaat so evra... ne treba drug da ni e kriv... sami sme si krivi... Grcite ne gi omalovazija nash*te braniteli... nie si gi omalovazivme...

Изменето од moira - 27.Мај.2008 во 20:30
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,344 секунди.