IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Тројство
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Тројство

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 03:01
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

A navedenite trojca kako i celiot Izrael go znaele imeto na BOG.
"Им се јавував на Авраама, Исака и Јакова како Ел Шадај. Но не им се открив со Своето име - Јехова. " (Излез 6:3, Библијата)



El Shadai e titula a ne ime i vo prevod znaci SEMOKNIOT BOG.

A vo Hebrejskite spisi, Avraam go upotrebuva licnoto ime na BOG za prvpat vo stihot 1 Mojseeva 14:22:

Но Аврам му рече на царот содомски: "Ја кревам раката своја кон Севишниот Господ(JHVH-tetragramatonot-JEHOVA) Бог, Создател на небото и земјата."

1 Mojseeeva 15 poglavje vo stih 7 BOG i Avraam imaat konverzacija koja se odviva vaka :

7 И му рече: "Јас сум Бог,(namesto Bog se pojavuva tetragramatonot JEHOVA) Кој те изведе од Ур Халдејски за да ти ја дадам оваа земја, да ја владееш."

8 А тој рече: "Господи, Господи,(JEHOVA na mestototo na vtoroto Gospodi, m.z.) *по што ќе познаам дека ќе ја наследам?"


Znaci, BOG mu se otkri na Avraam so Svoeto Sveto Ime i Avraam mu se obrakjase na BOG so Svetoto Ime.



Znaci ovaa sto mu go spomnuva BOG na Mojsej vo Izlez 6:3 ima drugo znacenje, ne bukvalno, kako sto moze da se vidi od gore prilozenoto.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 10:44
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


El Shadai e titula a ne ime i vo prevod znaci SEMOKNIOT BOG.


Точно така, Бог им се открил на Авраам, Исак и Јаков со оваа титула и тие го познавале како Семоќниот Бог, но не им се открил под Неговото свето Име Јехова и тие, иако го изговарале името Божјо, не го знаеле Неговото значење, не ја познавале Неговата полнота која постепено и прогресивно им била откривана на евреите.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci, BOG mu se otkri na Avraam so Svoeto Sveto Ime i Avraam mu se obrakjase na BOG so Svetoto Ime.


Авраам Му се обраќаше на Бог со светото Негово Име, но сепак не знаеше што се содржи тоа Име, како што кажав, не ја познаваше Неговата полнота. Авраам го познаваше Бог како Семоќен Бог (Ел Шадаи), како Бог што обезбедува жртва наместо неговиот син (Јехова Јире) и сл., но не Го познаваше Бог како Спасител, Исцелител итн.
Бог, Своите титули (некои од нив исто така се наречени имиња) постепено и прогресивно им ги откривал на Израелците, а се разбира најважниот дел од Своето име им го открил преку објавата на Својот Син Исус Христос

„Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот Син, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.“ (Јован 1:18)

Дури потоа Израелците т.е. оние кои поверувале во оваа Божја објава, виделе дека Бог има и Единороден Син, Син Кој исто така ја споделува полнотата на Божеството (Колошаните 2:9), Кој исто така е Бог по природа (Јован 1:1) и едно со Таткото (Јован 10:30).
Слично откровение, иако не толку дирекно, е дадено и за Светиот Дух во Библијата. И така постепено, преку прогресивно откровение се избиструва теологијата за Божјото тројство во која веруваат денес мнозинството христијани.
Секако природата на Бог е надвор и над човековото разбирање и јас не верувам толку строго како Августин (дека секој што не го прифаќа Тројството затоа што не го разбира ќе ја загуби душата). Но сепак, негирањето на Тројството значи и негирање на Христовото Божество (како што некои го поистоветуваат со архангелот Михаел), а тоа пак значи понижување на Христос, што, ако е од незнаење, верувам ќе биде простено, но ако е намерно, можеби и нема.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci ovaa sto mu go spomnuva BOG na Mojsej vo Izlez 6:3 ima drugo znacenje, ne bukvalno, kako sto moze da se vidi od gore prilozenoto.


Ако не се сложуваш со мене погоре (околу прогресивната објава на Бог), тогаш ме интересира кое е твоето небуквално толкување на стихот Излез 6:3.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Rita.MD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јули.2009
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Rita.MD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 11:14
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Не само зборот Јахве се однесува на Бог.

Зборот Елохим е всушност преведен како Бог. Тоа е множинска форма на зборот Ел - Бог (пр. Ел Шадај-Семоќниот Бог. Значи Господ им се објавува на Израелците како плуралитет во сингуларитет.







Imeto na BOG (tetragramatonot) se odnesuva samo na BOGOT NA IZRAEL i toa e Negovo licno Ime i ne se upotrebuva za nikoj drug.

Dodeka zborot Elohim se upotrebuva i za Vaal kako i za drugi lazni bogovi.



Хммм... не би рекла. Имаш некој пример? Чисто сумњам дека баш зборот Елохим се однесува на еден бог, можеби Елоах, но не и Елохим (множинската форма).
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 16:58
Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Rita.MD Rita.MD напиша:

Не само зборот Јахве се однесува на Бог.

Зборот Елохим е всушност преведен како Бог. Тоа е множинска форма на зборот Ел - Бог (пр. Ел Шадај-Семоќниот Бог. Значи Господ им се објавува на Израелците како плуралитет во сингуларитет.







Imeto na BOG (tetragramatonot) se odnesuva samo na BOGOT NA IZRAEL i toa e Negovo licno Ime i ne se upotrebuva za nikoj drug.

Dodeka zborot Elohim se upotrebuva i za Vaal kako i za drugi lazni bogovi.



Хммм... не би рекла. Имаш некој пример? Чисто сумњам дека баш зборот Елохим се однесува на еден бог, можеби Елоах, но не и Елохим (множинската форма).




Elohim e mnozinska forma od eloh`ah i vo Biblijata se upotrebuva koga se spomnuvaat i laznite bogovi.

Znaci ima golema razlika pomegju Elohim , koj se upotrebuva i za lazni bogovi i tetragramatonot JHVH, koe e licno ime , ekskluzivno, na Bogot na Izrael.


Изменето од KINGDAVID - 22.Февруари.2010 во 17:01
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2010 во 17:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

El Shadai e titula a ne ime i vo prevod znaci SEMOKNIOT BOG.

Точно така, Бог им се открил на Авраам, Исак и Јаков со оваа титула и тие го познавале како Семоќниот Бог, но не им се открил под Неговото свето Име Јехова и тие, иако го изговарале името Божјо, не го знаеле Неговото значење, не ја познавале Неговата полнота која постепено и прогресивно им била откривана на евреите.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Znaci, BOG mu se otkri na Avraam so Svoeto Sveto Ime i Avraam mu se obrakjase na BOG so Svetoto Ime.



Авраам Му се обраќаше на Бог со светото Негово Име, но сепак не знаеше што се содржи тоа Име, како што кажав, не ја познаваше Неговата полнота. Авраам го познаваше Бог како Семоќен Бог (Ел Шадаи), како Бог што обезбедува жртва наместо неговиот син (Јехова Јире) и сл., но не Го познаваше Бог како Спасител, Исцелител итн.Бог, Своите титули (некои од нив исто така се наречени имиња) постепено и прогресивно им ги откривал на Израелците, а се разбира најважниот дел од Своето име им го открил преку објавата на Својот Син Исус Христос„Бога никој никогаш не Го видел; Единородниот Син, Кој е во прегратката на Таткото, Тој Го објави.“ (Јован 1:18)Дури потоа Израелците т.е. оние кои поверувале во оваа Божја објава, виделе дека Бог има и Единороден Син, Син Кој исто така ја споделува полнотата на Божеството (Колошаните 2:9), Кој исто така е Бог по природа (Јован 1:1) и едно со Таткото (Јован 10:30).Слично откровение, иако не толку дирекно, е дадено и за Светиот Дух во Библијата. И така постепено, преку прогресивно откровение се избиструва теологијата за Божјото тројство во која веруваат денес мнозинството христијани.Секако природата на Бог е надвор и над човековото разбирање и јас не верувам толку строго како Августин (дека секој што не го прифаќа Тројството затоа што не го разбира ќе ја загуби душата). Но сепак, негирањето на Тројството значи и негирање на Христовото Божество (како што некои го поистоветуваат со архангелот Михаел), а тоа пак значи понижување на Христос, што, ако е од незнаење, верувам ќе биде простено, но ако е намерно, можеби и нема.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Znaci ovaa sto mu go spomnuva BOG na Mojsej vo Izlez 6:3 ima drugo znacenje, ne bukvalno, kako sto moze da se vidi od gore prilozenoto.
Ако не се сложуваш со мене погоре (околу прогресивната објава на Бог), тогаш ме интересира кое е твоето небуквално толкување на стихот Излез 6:3.



Malku si kontradiktoren brate Evangelos,bidejki prvo rece deka BOG ne im se objavil na Avraam, Isak i Jakov pod imeto Jehova(Jahve), za potoa da kazes: "Авраам Му се обраќаше на Бог со светото Негово Име, но сепак не знаеше што се содржи тоа Име, како што кажав, не ја познаваше Неговата полнота. Авраам го познаваше Бог како Семоќен Бог (Ел Шадаи), како Бог што обезбедува жртва наместо неговиот син (Јехова Јире) и сл., но не Го познаваше Бог како Спасител, Исцелител итн."

Velis deka :Но сепак, негирањето на Тројството значи и негирање на Христовото Божество (како што некои го поистоветуваат со архангелот Михаел), а тоа пак значи понижување на Христос, што, ако е од незнаење, верувам ќе биде простено, но ако е намерно, можеби и нема.

Jas ke ti odgovoram deka uste pogolema e odgovornosta da se laze deka imeto na BOG ne e Jehova(Jahve) i da se krie toa ime od lugjeto. Ako e od neznaenje, mozebi kje bide prosteno od BOG, no ako e namerno, mozebi i nema(da gi upotre*am tvoite zborovi).

Znaes li ti deka jas pred da ja proucuvam Biblijata mislev deka imeto Jehova e ime na nekoj Hinduisticki bog?

Bev sokiran koga go najdov imeto vo mojata Biblija.

Toa ne e vo red sto se krie vistinata od lugjeto i imeto Bozje sto ne se pojavuva nasekade vo Biblijata, da se izednacuva so drugi tituli koi se spomnuvaat vo Biblijata i da se stavat nad Svetoto Ime koe mu pripagja na BOGOT na Izrael, na Avraam , Isak, Jakov, na Otecot na nasiot Gospod ISUS HRISTOS.


Sto se odnesuva do stihot od Izlez 6:3, taka e kako sto velis.

Evrejskite patrijarsi Avraam, Isak i Jakov go prizivale i go znaele imeto Bozje Jehova, no ne go znaele polnoto znacenje na Bozestvenoto ime koe najpotpolno im se otkri na Mojsej i na Izraelcite, koga ja vidoa Bozjata Semoknost. Pozdrav do tebe !
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 01:50
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Jas ke ti odgovoram deka uste pogolema e odgovornosta da se laze deka imeto na BOG ne e Jehova(Jahve) i da se krie toa ime od lugjeto.


Се сложувам, уште поголема одговорност е да се лажат луѓето дека Името на Бог не е Јехова (Јахве) и да се крие тоа Име од луѓето.


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Sto se odnesuva do stihot od Izlez 6:3, taka e kako sto velis.

Evrejskite patrijarsi Avraam, Isak i Jakov go prizivale i go znaele imeto Bozje Jehova, no ne go znaele polnoto znacenje na Bozestvenoto ime koe najpotpolno im se otkri na Mojsej i na Izraelcite, koga ja vidoa Bozjata Semoknost. Pozdrav do tebe !


Јас сметам дека откровението на Божјото Име продолжи и понатаму, и после Мојсеј кога Бог им се објави и како Јехова Шалом - Јехова е мир (Судии 6:24), Јехова Шама - Јехова е таму (Езекиел 48:35) и најпосле Исус (Јешуа = Јехо Шуа = Јехова е Спасител), Единородниот Син кој е едно со Таткото.
Потоа, откако Божјиот Син ја заврши мисијата на Земјата, Тој си замина, а на сцената настапи (и сеуште е присутен) Светиот Дух, третото лице на Божјото тројство.

Гледано ретроспективно интересно е да набљудуваш како Таткото, Синот и Светиот Дух биле паралелно присутни во создавањето на светот, во проповедањето на пророците, во мисијата на Христос, а и сега во времето на црквата. Прво Бог дирекно општеше со Адам и Ева, потоа им зборуваше преку пророци водени од Светиот и Христовиот Дух, потоа Христос лично се отелотвори и општеше со луѓето, а сега Светиот Дух лично се симна не само да ги води (вдахновува) христијаните, туку и да живее во нив.

Има многу издржани аргументи за троичната природа на Бог, но таа постепено и прогресивно им се откривала, се открива и допрва ќе им се открива на Божјите луѓе. Јас лично верувам дека вечноста ќе биде кратка за да Го запознаеме во потполност Бог и дека секогаш ќе постои време кога ќе можеме да научиме уште нешто ново за Бог.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
laura.skopje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laura.skopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 10:03
mnogu teska tema
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 00:21
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Jas ke ti odgovoram deka uste pogolema e odgovornosta da se laze deka imeto na BOG ne e Jehova(Jahve) i da se krie toa ime od lugjeto.
Се сложувам, уште поголема одговорност е да се лажат луѓето дека Името на Бог не е Јехова (Јахве) и да се крие тоа Име од луѓето.
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Sto se odnesuva do stihot od Izlez 6:3, taka e kako sto velis.

Evrejskite patrijarsi Avraam, Isak i Jakov go prizivale i go znaele imeto Bozje Jehova, no ne go znaele polnoto znacenje na Bozestvenoto ime koe najpotpolno im se otkri na Mojsej i na Izraelcite, koga ja vidoa Bozjata Semoknost. Pozdrav do tebe !
Јас сметам дека откровението на Божјото Име продолжи и понатаму, и после Мојсеј кога Бог им се објави и како Јехова Шалом - Јехова е мир (Судии 6:24), Јехова Шама - Јехова е таму (Езекиел 48:35) и најпосле Исус (Јешуа = Јехо Шуа = Јехова е Спасител), Единородниот Син кој е едно со Таткото.Потоа, откако Божјиот Син ја заврши мисијата на Земјата, Тој си замина, а на сцената настапи (и сеуште е присутен) Светиот Дух, третото лице на Божјото тројство.Гледано ретроспективно интересно е да набљудуваш како Таткото, Синот и Светиот Дух биле паралелно присутни во создавањето на светот, во проповедањето на пророците, во мисијата на Христос, а и сега во времето на црквата. Прво Бог дирекно општеше со Адам и Ева, потоа им зборуваше преку пророци водени од Светиот и Христовиот Дух, потоа Христос лично се отелотвори и општеше со луѓето, а сега Светиот Дух лично се симна не само да ги води (вдахновува) христијаните, туку и да живее во нив.Има многу издржани аргументи за троичната природа на Бог, но таа постепено и прогресивно им се откривала, се открива и допрва ќе им се открива на Божјите луѓе. Јас лично верувам дека вечноста ќе биде кратка за да Го запознаеме во потполност Бог и дека секогаш ќе постои време кога ќе можеме да научиме уште нешто ново за Бог.



Se soglasuvam so tebe deka BOG najpotpolno ni se objavi vo Negoviot Sin ISUS HRISTOS.

I doprva ke ni se otkriva nam vo vecnosta kakov e BOG i ke ima mnogu sto da istrazuvame vo vrska so Nego i ona sto TOJ go sozdal.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.