IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Власи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Власи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 66>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 11:31

Согласно со Законот за празници на Република Македонија, 23 Мај (петок), Националниот ден на Власите е неработен ден за припадниците на влашката заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

По тој повод, Министерството за труд и социјална политика упатува честитки до сите припадници на оваа заедница кои живеат во Македонија.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 11:35
se pridruzuvam kon cestitkite големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2008 во 19:54
Цитирај Кажуваш "Неможе они цело време да седат во планина 1300 години?" - Па они не са се крили в планините. През целото това време они са си били тука, по целиот Балкан, но през годините, малко по малко, словените и грците са ги асимилирали. Само по планините, каде са били изолирани са останали такви, кави са.Види, скоро со сите точки се согласувам од горе напишаното ама со ова не се согласувам..
Незнам дали знаеш, ама сепак имало судири и меѓу словените и власите, и тие власи што не сакале да се судрат со словените, виделе прибежиште во планините....

2.
Цитирај Грчката пропаганда вели, оти кога идват словените, во Македониа населението е 100% хеленизирано. От тука идват и претензиите за името на Македониа. Колко и да не ви се верва, ова теориjа се приема и во Р.Македониja, затоа и на прашането "На каков jазик са сборували античките македонци со кои са се мешали словените?" - ни един македонец нема отговор.Со ова не се согласувам, можеби има некои наши историчари кои го тврдат тоа ама не се мнозинството тоа е со сигурност.
Сите знаат дека Стоби(кој бил и главен град на Пајонците, во тие времиња бил латински.........со доаѓањето на Римјаните они биле латинизирани, ја примиле нивната култура) имал Латинска Академија која била главна во регионот, и овој дел каде што живееле Власите, биле латинизирани, хеленизираните власи се наоаѓаат во Епир, тие делови каде што се поблизу до грчките академии и сл.
Можеш да ми цитираш еден наш историчар каде тврди дека власите во Македонија биле во тие времиња, пред да дојдат словените билр 100% хеленизирани..
Инаку работата за името е поголема од тоа, они не сакаат да не признаат поради геноцидот што го извршија врз македонскиот народ.....

Цитирај
3.
. Во првата Бугарска држава (во коjа по тоа време е и Македониа), латиноjазичните са все уште мнозинство. Ако и словенската писменост и книжевност веке да jа има (855), Борис води повеке от 20 годишна (862 - 886) борба за приемане на латинскиот jазик во Бугарската црква и за приврзаноста на црквата ком римскиот папа. Eдва след като се е видело, оти ова не може да стане мегу Рим, Константинопол и Бугариа се приема като компромис, jазикот на црквата да е словенски.За ова исто така не сум сигурен, може и јас да сум грешка..
Инаку читав сега една книга, и се зборува во чудата на Св.Димитриј кога бил нападнат Солун од словените дека "требало некое чудо да се случи за да се спаси тој град, од премногубројната словенска армија.."
Сега можно е и информациите од таа книга да се погрешни, зошто он во еден дел прави една грешка, кога зборува пр. за Кутригите, зборува дека биле преместени на територијата околу Константинопол, а доказите зборат нешто сосем трето, имено касата на Кубер е откопана во Северозападен Епир...а не во Константинопол....


Изменето од Vladimir88 - 21.Мај.2008 во 19:57
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 11:58
SREKEN 23 MAJ DO SITE VLASI VO SVETOT .

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2008 во 21:11
...blagodaram na cestitkite na site onie koi cestitaa... i se priklucuvam na cestitkite ...
SREKEN PRAZNIK NA SITE VLASI FORUMDZIII...
i gledam temava pak zabegala...kaj e shefot ...da napravi red...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 11:09
Na prashanjeto za potekloto na Vlasite (Armãnj) istoriskata nauka mu posveti nuzno vnimanie. Najcesto preovladuva mislenje deka tie se potomci na starite balkanski pleminja Trako-iliri, a drugi smetaat deka tie se direktni potomci na rimskite koloni. Najnovite arheoloshko i antropoloshki istrazuvanja zboruvaat deka ovoj etnos go socinuvaat paleo-mediteransko-indoevropska simbioza na tip luge. spored nekoi izvori se smeta deka izvor na vlashkiot jazik e latinskiot, no vo nego se zastapeni i grcki, albanski i slovenski elementi.Drugi smetaat deka vlashkiot e vo sushtina tracankiot jazik.
Vtorata teorija veli deka  Vlasite se romanizirani avtohtoni trako-ilirski  starosedelci i deka procesot na romanizacija na jazikot trael dolgo vreme... pocnuvajki od II vek posle Hrista pa se do VII vek. Postoi i teza spored koja  nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.Изменето од mamamd - 24.Мај.2008 во 11:10
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 13:49
Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.
[/QUOTE]

Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација.

Изменето од Дудуловски - 24.Мај.2008 во 14:27
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 22:46
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.


Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација. [/QUOTE]
Ako mislish na Branislav Stefanovski...bi trebalo povnimatelno da ja procitash negovata kniga...(a ne ke mozesh ako ne znaesh vlashki, bidejki e na vlashki)...i mnogu neshta ke ti se razjasnat... inaku za identitetot i potekloto na Vlasite  ne spori nikoj ... ni Makedoncite, Srbite, Bugarite, Hrvatite, Germancite, Anglicanite i najnovo Ameikancite....edino sporat Grcite...neshto tie ni go imaat merakot da ne grciziraat...ama nie ne se davame...
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 23:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.


Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација.
Ako mislish na Branislav Stefanovski...bi trebalo povnimatelno da ja procitash negovata kniga...(a ne ke mozesh ako ne znaesh vlashki, bidejki e na vlashki)...i mnogu neshta ke ti se razjasnat... inaku za identitetot i potekloto na Vlasite ne spori nikoj ... ni Makedoncite, Srbite, Bugarite, Hrvatite, Germancite, Anglicanite i najnovo Ameikancite....edino sporat Grcite...neshto tie ni go imaat merakot da ne grciziraat...ama nie ne se davame... [/QUOTE]

Да, тоа беше Бранислав Стефановски. Ти благодарам што ме потсети, навистина не ми текнуваше името Никој не го оспорува тоа дека Власите си се посебен народ. Сега, не можам да тврдам, но зар не тврдеше Бранислав дека влашкиот е најстар индоевропски јазик? Исправи ме ако грешам, книгата сум ја читал пред околу 3 години. А ако навистина го тврди тоа, навистина немам коментар. Со сигурност знам дека човекот тврдеше дека Латините (Римјаните или кои и да се, сфати го тоа условно) го земале јазикот до предците на денешните Власи, зар не?) Побарај малку за Велесовата книга на интернет, ќе најдеш доста...Поздрав

Изменето од Дудуловски - 24.Мај.2008 во 23:35
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2008 во 23:34
Мала исправка: книгата на Бранислав ја има и на македонски. Не мора да знам влашки за да ја прочитам.
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 07:57
... denovive dobiv podarok edna prilicno dobra kniga...Socijalnata pripadnost na narodnite raskazuvaci Vlasi... od Kleanti Liaku Anovska... pa zaradi deficit na vreme malku procitav... ke ja procitam... pa ke mozam da vi predocam ushte nekoi podatoci... inaku koj ima prilika neka go procita arhimandritot Kornilie Sabareanu... edno shto mi padna vo oci... e prefriganata asimilatorska politika na Carigradskata patrijarshija... i nacinot na propovedanje na pravoslavnata vera... "metodite na ubeduvanje na pravoslavcite" ...nekako ne mi se verski... ni bozji... poveke grcki.... 
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 12:30
...eve eden interesen napis... za Vlasite od Skopje...i edno isceznato maalo...
ИМИЊАТА НА СКОПЈЕ
Влашко маало го изградиле Власи од Македонија и од Албанија

Влашко маало го добило своето име бидејќи најголем број од жителите во овој дел од градот биле Власи. Влашко маало се наоѓало во центарот на старо Скопје, односно се протегало на просторот каде што денес се наоѓа Градскиот трговски центар и паркот Жена борец. Ова маало било едно од најзначајните во Скопје во периодот од 1918 до 1941 година.
Власите во Скопје се доселувале од разни краишта на Македонија. За прв доселеник Влав во Скопје се смета ковачот Христо, кој изградил куќа на местото Виранлак. По него се доселил ковачот Филип кој изградил куќа и дуќан. Така постепено во Скопје се формирал Влашки сокак.
Неколку години по изградбата на Влашкиот сокак, во Скопје почнале да се доселуваат Власи од Албанија. Доселувањето во Скопје било масовно бидејќи Москополе и другите населби населени од власи биле пустошени од албански банди. Така овој дел од градот го добива името Влашко маало.
Во Влашко маало се наоѓале и црквата "Цар Константин и царица Елена". Црквата се наоѓала на местото каде што денес се наоѓа Градскиот трговски центар, поточно во делот каде што денес е Стопанска банка. Црквата била изградена во 1927 година, но била урната по катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Старите скопјани велат дека таа не била толку оштетена од земјотресот туку била урната за изградба на комерцијални објекти, односно за денешниот ГТЦ.
Владата наскоро планира повторно да ја гради црквата "Цар Константин и царица Елена". Таа ќе се гради на плоштадот Македонија, помеѓу "Сити галери" и ресторанот "Дал мет фу".

Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 18:20


Изменето од macedon_alex - 27.Април.2009 во 16:10
Кон врв
Neanticki Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 564
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neanticki Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 18:23Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.