Испечати | Затвори го прозорот

Власи

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13729
Датум на принтање: 26.Април.2024 во 01:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Власи
Постирано од: FLooK
Наслов: Власи
Датум на внесување: 16.Мај.2008 во 11:53

Во антиката на балканот имаме -  траки, илири, македонци, пеонци. Сите сборуват слични jазици, но са неписмени. Елитата користи грчкиот во писмените односи и вероjатно го сборува.  Со доагането на Римjаните, како втори писмен  се поjавува и латинскиот. Домородните народи стават дел от Империjта. Христиjанство и варварските напагjаниа (на готи, хуни, авари) спомагат ова население да се спои и напално да се хелинизира или латинизира.

Доколку хеленизираните домоселци се вливат во грчкиот народ, тиа не са интересни. Што става со латинизираните? До 7 век има многу податоци, дека латинскиа се користи из целио Балкан.  Со идването на словените на овие простори хеленизираните домоселци поетапно се изтеглят во границите на Византиската империа, а овде остануват само латиноезичните - веке власи.

При кнезот Борис во првата Бугарска држава (во коjа влиза и цела Македониа) населението е смесено: малоброjна елита (протобугари и анти), много повеке словени и наj-многоброjни са домоселците власи. Заради ова, наj многоброjно население изпрво Борис сака бугарската црква да припагjа кам римскиот папа, а за црковен език да се избере латинскиот. Ова решение има силен отпор от Византиската дипломатиа и накраj се зема компромис – за црковен език се приема езикот на второто по многоброjност население – словенскиот. 

Што става понатаму со власите. Поради политички причини (конк*ренциа мугу Рим и Константинопол), Византиа непрекаснато негира власите (не сака троjански кон во овие простори). Бугариа исто негира власите, зашто веке е станала словенска држава. Затоа и Власите поетапно се словенизират и се вливат во бугарскиа и македонскиа народ.  Друг немалак дел, кои са во Византиа са хеленизирани. Един малечок дел зачуват своjа jазик и до ден денес. Во истото време многоброjните миграции от jуг на север спомагат, кога веке нема да има влиjанието на Бугариа, а Византиа е ослабена да се поjават и първите влашки држави, но веке на север от Дунав.




Коментари:
Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 16.Мај.2008 во 12:53
За Власите немам коментар..
Они тврдат дека се Трако Илири..а не Македонци....
Имам додуша читано две теории кои се можни и реални за власите..
Едно дека се староседелци(Трако-Илири), и дека во времето на Римската Империја биле латинизирани, а другата е дека они се Ромеи, кои биле колонизирани тука од Римјаните.....како и тука така и низ целата Римска Империја
Само не верувај дека нешто останало од власите денеска, зошто се претопиле и исчезнале тоа е тоа..
Се е претопено, рачунај дека 1300 години не се малку, тоа е голем период..
Тоа дека се Румунци, не држи вода, пред се зошто е пропаганда Румунска...и немаат никаква поврзаност со нив....





-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 16.Мај.2008 во 15:29


Абе види, и јас имам додуша резултати од генетиката каде покажуваат дека Македонците се најстар народ, ама не е тоа тоа...додека не е потврдено тоа, неможе да се дискутира...
Само едно нешто не ми е јасно
Неможе они цело време да седат во планина 1300 години??
Така додуша не учеле, дека кога дошле словените повеќето Власи за да ги избегнат војните со Словените, отишле на планина и.т.н.
Тоа дека се и ден денес домороден народ не ми е верна таа теорија..

Тоа си е додуша мое мислење.....

-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Мај.2008 во 08:43
... The Vlachs:The history of a Balkan People - T.J. Winnifrith
Olimpija, Filip kako i nivniot sin Aleksandar Veliki se mozebi pojdovna pogodna tocka za rasprava okolu Vlasite. Ne slucajno Makedonija e jabolko na razdorot pomegu poedini narodi- izvornoto poteklo na drevnite Makedonci e predmet na karanici...
...Epir, oddelen od Makedonija so planinskiot masiv Pindbil poim za zapad, dodeka makedonija oznacuva istok. Ovie dve kralstva vodele istovetna, no nezavisna politika na egzistencija i pokraj toa shto zenidbata na Filip so Olimpija dovelo do vremeno obedinuvanje na dvete carstva..
...Dve svedoshtva, edno od Arijan, a drugoto od Justin, navestuvaat deka Filip vlozil mnogu napori da gi civilizira polunomadite od visokite planini doveduvajki gi da ziveat vo gradovite vo nizinite... kade brgu go gubele svojot jazik... (Justin 8.5.6.2.Arrian. Anabasis 7.9.2). Vo dvata slucai opisot na polunomadite od visokite planini na Makedonija  potsetuvaat na starite Vlasi...Granicite na Makedonija se menuvale pomegu 600-200-ta godina pred Hrista... no orientaciono ostanuvala vo granicite na deneshnite ramki na Egejska Makedonija (severna grcija), pirinska Makedonija, Deneshna Makedonija i teritorijata do Dunav, ama Dunav nikogash ne bil granica na grckiot jazik... Vo periodot od 400 god. rivalski jazici na lingva franca  Blakanot bile tracanskiot i ilirskiot... a vo Makedonija spogodbeno ili slucajno se zboruval meshan govor, dodeka ne doshle Rimjanite ...Otkako Rimjanite ja pokorile Makedonija i ja napravile svoja provincija, doshle do soznanie, isto kako i Vizantija vo vremeto na Vasilij, deka edinstvena linija za granica za Makedonija e rekata Dunav koja Aleksandar ja postavil, a kade ne se zboruvalo grcki...
.. . M. Hrisoho...Grk... prv ja nametnuva tezata deka Vlasite se Rimjani...ama deka ovie Rimjani se Grci koi zboruvaat malku cuden grcki jazik...




Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 17.Мај.2008 во 09:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

M. Hrisoho...Grk... prv ja nametnuva tezata deka Vlasite se Rimjani...ama deka ovie Rimjani se Grci koi zboruvaat malku cuden grcki jazik...


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??






-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Мај.2008 во 09:20

Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??
-----------------------------------------------------------------------------
 ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...


Постирано од: дуле
Датум на внесување: 17.Мај.2008 во 12:30

http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1396&ArticleID=90848 - Во текот на 18 век силни позиции во грчките територии имале и Власите. Тие се населиле во големиот регион Пинд, задржани се во Северна Грција и никогаш не биле асимилирани како етничка група. Делот на Власите од населението на Грција бил 700-800 илјади жители, т. е. 7-8%.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Мај.2008 во 07:16
ПРОФ. СТЕФАН ВЛАХОВ-МИЦОВ: ЕТНИЧКАТА СЛИКА НА БАЛКАНОТ
Нема крај на грчкиот шовинизам Во текот на 18 век силни позиции во грчките територии имале и Власите. Тие се населиле во големиот регион Пинд, задржани се во Северна Грција и никогаш не биле асимилирани како етничка група. Делот на Власите од населението на Грција бил 700-800 илјади жители, т. е. 7-8%. Во пописите од 1935 и 1951 г. тие се определуваат на 19.703 и 39.855 жители. Потоа веќе нема информација за Власи во пописите, а Грција не го признава постоењето на влашко малцинство. Овој грчки шовинизам вознемирува во август 1993 г. уредникот на британскиот „Тајмс“, иако и во Велика Британија има симпатии кон Грците: „Уште од 1961 година ниту еден грчки попис нема детални информации за малцинствата. Ова е така затоа што секоја влада во Грција, слично во стилот на Јапонците, се потпира на митот за хомогениот состав на населението. Денес, историското одбивање да се признае постоењето на етнички или културен плуралитет се претвори во одбивање да се прифати различно политичко мислење во врска со овие етнички или културни прашања“.
--------------------------------------------------------------------------------------
...dule ...ima mesto na forumov...slobodno prenesi cel citat... ovaka so prezentiranje del izleguva kako tendenciozno zatsktivanje na informaciite... i vadenje na neshtata od kontekst...големо%20гушкање


Постирано од: Дудуловски
Датум на внесување: 18.Мај.2008 во 11:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...



Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.

-------------
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Мај.2008 во 13:39
dule ...dule jas i ti neshto ne se razbirame... ne te obviniv tebe za manipulacija... tuku zboruvav voopshteno...inaku Tedi Cal zboruva vlashki poubavo od mnogu rodeni Vlasi i e golem pobornik za  vlashkoto prashanje...inaku poteknuva od nekoe plemicko avstrisko semejstvo...zenet so Vlainka... i ima vlozeno mnogu napori za malcinskite prashanja vo Strazburg... i drugite evropski institucii... sega raboti  na dokazite od DNK analizite na Vlasite so Aleksandar Makedonski... imav cest licno da go zapoznam pri negoviot prestoj vo Makedonija...i iskreno me zaprepasti kolku so lesnotija i bez predrasudi zboruva ... i kolku e nacitan...zapoznat so problematikata za koja zboruva....a i mnogu e licen намигнување...Dule ... ne ti se zablagodariv za prikaznite ... tie gi imam slushano od dedo mi kako mala... gi nemam slushnato odamna... me potseti na detstvoto i na mojot dedo... mersi ushte ednashголемо%20гушкање

-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 18.Мај.2008 во 21:30
Ова е Македонски форум,се пишува на Македонски јазик а по потреба може да се користи и латиница и кирилица.Погледај во правилата на форумотнамигнување

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Мај.2008 во 21:14
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...



Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.

...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...


Постирано од: Дудуловски
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 13:39
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...



Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.
...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...



Секако дека се многу блиски. Сите тие водат потекло од народниот латински јазик. Ме интересира што мислиш за тоа дека зборот ВАТРА има старо влашко (условно земено) нероманско потекло. Наследен од претците на денешните Власи, кои подоцна биле латинизирани.

-------------
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Мај.2008 во 22:04
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...



Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.
...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...



Секако дека се многу блиски. Сите тие водат потекло од народниот латински јазик. Ме интересира што мислиш за тоа дека зборот ВАТРА има старо влашко (условно земено) нероманско потекло. Наследен од претците на денешните Власи, кои подоцна биле латинизирани.

Ne sum razmisluvala... samo znam deka se odnesuva na mestoto kade gori oginot... eden vid kamin...ne na samiot zbor ogin...kako shto e vo srpskohtvatskiot...se koristi i izrazot badza... ama mislam deka toa se odnesuva na delot povrzan so odzakot... mnogu zborovi od vlashkiot jazik se srekavaat vo makedonskiot od istocno juzniot del...gevgelisko-strumicko... filija...bunela...


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 21.Мај.2008 во 11:31

Согласно со Законот за празници на Република Македонија, 23 Мај (петок), Националниот ден на Власите е неработен ден за припадниците на влашката заедница во Република Македонија, соопшти денеска Министерството за труд и социјална политика.

По тој повод, Министерството за труд и социјална политика упатува честитки до сите припадници на оваа заедница кои живеат во Македонија.



-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Мај.2008 во 11:35
se pridruzuvam kon cestitkite големо%20гушкање големо%20гушкање големо%20гушкање

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Vladimir88
Датум на внесување: 21.Мај.2008 во 19:54
Цитирај Кажуваш "Неможе они цело време да седат во планина 1300 години?" - Па они не са се крили в планините. През целото това време они са си били тука, по целиот Балкан, но през годините, малко по малко, словените и грците са ги асимилирали. Само по планините, каде са били изолирани са останали такви, кави са.



Види, скоро со сите точки се согласувам од горе напишаното ама со ова не се согласувам..
Незнам дали знаеш, ама сепак имало судири и меѓу словените и власите, и тие власи што не сакале да се судрат со словените, виделе прибежиште во планините....

2.
Цитирај Грчката пропаганда вели, оти кога идват словените, во Македониа населението е 100% хеленизирано. От тука идват и претензиите за името на Македониа. Колко и да не ви се верва, ова теориjа се приема и во Р.Македониja, затоа и на прашането "На каков jазик са сборували античките македонци со кои са се мешали словените?" - ни един македонец нема отговор.



Со ова не се согласувам, можеби има некои наши историчари кои го тврдат тоа ама не се мнозинството тоа е со сигурност.
Сите знаат дека Стоби(кој бил и главен град на Пајонците, во тие времиња бил латински.........со доаѓањето на Римјаните они биле латинизирани, ја примиле нивната култура) имал Латинска Академија која била главна во регионот, и овој дел каде што живееле Власите, биле латинизирани, хеленизираните власи се наоаѓаат во Епир, тие делови каде што се поблизу до грчките академии и сл.
Можеш да ми цитираш еден наш историчар каде тврди дека власите во Македонија биле во тие времиња, пред да дојдат словените билр 100% хеленизирани..
Инаку работата за името е поголема од тоа, они не сакаат да не признаат поради геноцидот што го извршија врз македонскиот народ.....

Цитирај
3.
. Во првата Бугарска држава (во коjа по тоа време е и Македониа), латиноjазичните са все уште мнозинство. Ако и словенската писменост и книжевност веке да jа има (855), Борис води повеке от 20 годишна (862 - 886) борба за приемане на латинскиот jазик во Бугарската црква и за приврзаноста на црквата ком римскиот папа. Eдва след като се е видело, оти ова не може да стане мегу Рим, Константинопол и Бугариа се приема като компромис, jазикот на црквата да е словенски.



За ова исто така не сум сигурен, може и јас да сум грешка..
Инаку читав сега една книга, и се зборува во чудата на Св.Димитриј кога бил нападнат Солун од словените дека "требало некое чудо да се случи за да се спаси тој град, од премногубројната словенска армија.."
Сега можно е и информациите од таа книга да се погрешни, зошто он во еден дел прави една грешка, кога зборува пр. за Кутригите, зборува дека биле преместени на територијата околу Константинопол, а доказите зборат нешто сосем трето, имено касата на Кубер е откопана во Северозападен Епир...а не во Константинопол....










-------------

http://www.youtube.com/watch?v=B9-eAYHooUo -
Linkin Park - Crawling


Постирано од: sonce16
Датум на внесување: 23.Мај.2008 во 11:58
SREKEN 23 MAJ DO SITE VLASI VO SVETOT .



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Мај.2008 во 21:11
...blagodaram na cestitkite na site onie koi cestitaa... i se priklucuvam na cestitkite ...
SREKEN PRAZNIK NA SITE VLASI FORUMDZIII...
i gledam temava pak zabegala...kaj e shefot ...da napravi red...


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Мај.2008 во 11:09
Na prashanjeto za potekloto na Vlasite (Armãnj) istoriskata nauka mu posveti nuzno vnimanie. Najcesto preovladuva mislenje deka tie se potomci na starite balkanski pleminja Trako-iliri, a drugi smetaat deka tie se direktni potomci na rimskite koloni. Najnovite arheoloshko i antropoloshki istrazuvanja zboruvaat deka ovoj etnos go socinuvaat paleo-mediteransko-indoevropska simbioza na tip luge. spored nekoi izvori se smeta deka izvor na vlashkiot jazik e latinskiot, no vo nego se zastapeni i grcki, albanski i slovenski elementi.Drugi smetaat deka vlashkiot e vo sushtina tracankiot jazik.
Vtorata teorija veli deka  Vlasite se romanizirani avtohtoni trako-ilirski  starosedelci i deka procesot na romanizacija na jazikot trael dolgo vreme... pocnuvajki od II vek posle Hrista pa se do VII vek. Postoi i teza spored koja  nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.



Постирано од: Дудуловски
Датум на внесување: 24.Мај.2008 во 13:49
Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.
[/QUOTE]

Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација.

-------------
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 24.Мај.2008 во 22:46
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.


Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација. [/QUOTE]
Ako mislish na Branislav Stefanovski...bi trebalo povnimatelno da ja procitash negovata kniga...(a ne ke mozesh ako ne znaesh vlashki, bidejki e na vlashki)...i mnogu neshta ke ti se razjasnat... inaku za identitetot i potekloto na Vlasite  ne spori nikoj ... ni Makedoncite, Srbite, Bugarite, Hrvatite, Germancite, Anglicanite i najnovo Ameikancite....edino sporat Grcite...neshto tie ni go imaat merakot da ne grciziraat...ama nie ne se davame...


Постирано од: Дудуловски
Датум на внесување: 24.Мај.2008 во 23:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Postoi i teza spored koja nemalo nikakva romanizacija i deka vlashkiot ne e novo-latinski jazik tuku deka latinskiot e novo-tracinski jazik. Ovie tvrdenja se potkrepeni so natpisi na stari ploci na koi trako-ilirite ostavile neizbrishlivi tragi.


Сум прочитал една книга што ја напишал еден Влав од Македонија (не ми текнува како се вика човекот), во која тој тврди дека влашкиот е најстар индоевропски јазик. Таквите теории ги ставам во ист кош со Велесовата книга и руските квазинаучници што тврдат дека Русите ја основале старата египетска цивилизација.
Ako mislish na Branislav Stefanovski...bi trebalo povnimatelno da ja procitash negovata kniga...(a ne ke mozesh ako ne znaesh vlashki, bidejki e na vlashki)...i mnogu neshta ke ti se razjasnat... inaku za identitetot i potekloto na Vlasite ne spori nikoj ... ni Makedoncite, Srbite, Bugarite, Hrvatite, Germancite, Anglicanite i najnovo Ameikancite....edino sporat Grcite...neshto tie ni go imaat merakot da ne grciziraat...ama nie ne se davame... [/QUOTE]

Да, тоа беше Бранислав Стефановски. Ти благодарам што ме потсети, навистина не ми текнуваше името Никој не го оспорува тоа дека Власите си се посебен народ. Сега, не можам да тврдам, но зар не тврдеше Бранислав дека влашкиот е најстар индоевропски јазик? Исправи ме ако грешам, книгата сум ја читал пред околу 3 години. А ако навистина го тврди тоа, навистина немам коментар. Со сигурност знам дека човекот тврдеше дека Латините (Римјаните или кои и да се, сфати го тоа условно) го земале јазикот до предците на денешните Власи, зар не?) Побарај малку за Велесовата книга на интернет, ќе најдеш доста...Поздрав

-------------
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.


Постирано од: Дудуловски
Датум на внесување: 24.Мај.2008 во 23:34
Мала исправка: книгата на Бранислав ја има и на македонски. Не мора да знам влашки за да ја прочитам.

-------------
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 08.Јуни.2008 во 07:57
... denovive dobiv podarok edna prilicno dobra kniga...Socijalnata pripadnost na narodnite raskazuvaci Vlasi... od Kleanti Liaku Anovska... pa zaradi deficit na vreme malku procitav... ke ja procitam... pa ke mozam da vi predocam ushte nekoi podatoci... inaku koj ima prilika neka go procita arhimandritot Kornilie Sabareanu... edno shto mi padna vo oci... e prefriganata asimilatorska politika na Carigradskata patrijarshija... i nacinot na propovedanje na pravoslavnata vera... "metodite na ubeduvanje na pravoslavcite" ...nekako ne mi se verski... ni bozji... poveke grcki.... 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 23.Јуни.2008 во 12:30
...eve eden interesen napis... za Vlasite od Skopje...i edno isceznato maalo...
ИМИЊАТА НА СКОПЈЕ
Влашко маало го изградиле Власи од Македонија и од Албанија

Влашко маало го добило своето име бидејќи најголем број од жителите во овој дел од градот биле Власи. Влашко маало се наоѓало во центарот на старо Скопје, односно се протегало на просторот каде што денес се наоѓа Градскиот трговски центар и паркот Жена борец. Ова маало било едно од најзначајните во Скопје во периодот од 1918 до 1941 година.
Власите во Скопје се доселувале од разни краишта на Македонија. За прв доселеник Влав во Скопје се смета ковачот Христо, кој изградил куќа на местото Виранлак. По него се доселил ковачот Филип кој изградил куќа и дуќан. Така постепено во Скопје се формирал Влашки сокак.
Неколку години по изградбата на Влашкиот сокак, во Скопје почнале да се доселуваат Власи од Албанија. Доселувањето во Скопје било масовно бидејќи Москополе и другите населби населени од власи биле пустошени од албански банди. Така овој дел од градот го добива името Влашко маало.
Во Влашко маало се наоѓале и црквата "Цар Константин и царица Елена". Црквата се наоѓала на местото каде што денес се наоѓа Градскиот трговски центар, поточно во делот каде што денес е Стопанска банка. Црквата била изградена во 1927 година, но била урната по катастрофалниот земјотрес во 1963 година. Старите скопјани велат дека таа не била толку оштетена од земјотресот туку била урната за изградба на комерцијални објекти, односно за денешниот ГТЦ.
Владата наскоро планира повторно да ја гради црквата "Цар Константин и царица Елена". Таа ќе се гради на плоштадот Македонија, помеѓу "Сити галери" и ресторанот "Дал мет фу".



Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 18:20






-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 18:23





-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 28.Ноември.2008 во 18:30
Чим власите во Бугарија имаат крвави појаси верувам и тие во Македонија имаат. Ќе најдам и од Македонија.



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 02:00
Пиши Романе/...,а не власи.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 14:12
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Пиши Романе/...,а не власи.


aromani = власи

Види и кои се другите имиња со кои биле познати во светот.

-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 01.Декември.2008 во 15:43
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Пиши Романе/...,а не власи.


aromani = власи

Види и кои се другите имиња со кои биле познати во светот.



Да аромани,а не романи :)

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 01:43
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЏАФЕРИ ЗА ВЛАСИТЕ

„Надворешните ограноци кои ја уживаа сигурноста и слободата на дејствувањето беа пореволуционерни од оние во внатрешноста, кои, пак, често беа објект на османлиската репресија. Илинденското востание се дигна од надворешните ограноци, додека пак внатрешните се спротивставуваа. Дострелот на ова востание беше формирањето на Крушевската република која што згасна после 15 дена со енергичното навлегување на османлиската војска. Чудно е тоа што османлиската војска главно ги напаѓала влашките улици (во Крушево –з.н.) а словенските не ги чепнала. .“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава. Во Пиринска Македонија, која што денес се наоѓа во составот на Бугарија, според бугарски извори, под изразот “македонски јазик“ се подразбирал влашкиот јазик.“



Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава.


Може да стои како идеа,но нема некои сериозни докази,туку повеќе анти-докази.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 13:22
Нема сериозни докази, ама има над што да се замисли човек.
Мамамд рече дека имале не само црвени, току ЦРВЕНО-ЦРНИ појаси.

Познај што мислам!



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 19:11
Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 19:25
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.



Шпекулација.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 19:28
Originally posted by ZoraNaSlobodata ZoraNaSlobodata напиша:

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

Власите се викале И Македони, носеле И црвени појаси, Џафери вели дека сакале македонска држава.

Македонците на Бајрон, највероватно, биле власи.



Шпекулација.


Не шпекулација - ХИПОТЕЗА, која сака докази.



-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Декември.2008 во 20:28
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЏАФЕРИ ЗА ВЛАСИТЕ

„Надворешните ограноци кои ја уживаа сигурноста и слободата на дејствувањето беа пореволуционерни од оние во внатрешноста, кои, пак, често беа објект на османлиската репресија. Илинденското востание се дигна од надворешните ограноци, додека пак внатрешните се спротивставуваа. Дострелот на ова востание беше формирањето на Крушевската република која што згасна после 15 дена со енергичното навлегување на османлиската војска. Чудно е тоа што османлиската војска главно ги напаѓала влашките улици (во Крушево –з.н.) а словенските не ги чепнала. .“Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава. Во Пиринска Македонија, која што денес се наоѓа во составот на Бугарија, според бугарски извори, под изразот “македонски јазик“ се подразбирал влашкиот јазик.“



Некои анализи велат дека идејата за создавање на Македонија била влашка, бидејќи само ова прото-балканско население не стигна да формира сопствена држава.

... kolku shto imam citano vo napisite na Aromanski jazik...a imam mnogu citano...ideja za formiranje aromanska drzava imalo vo mestata naseleni so Aromani vo Grcija (jugozapadna) i juzna Albanija. na teritorijata na deneshna Makedoija nikogash nemalo aspiracii za samostojna vlashka...tuku za zednicka drzava so Makedoncite i drugite ... site idei za samostojna vlashka drzava zavrshile so buk*reshkiot dogovor koga se predadeni na milost i nemilost na Grcite bidejki ne sakale da se deklariraat  Rumuni.


Постирано од: Neanticki
Датум на внесување: 05.Декември.2008 во 21:29



Каков е односот на Армоните кон Романија ши Романците?




-------------
[QUOTE=Platenik] Дали некој би знаел дека е под влијание на пропаганда, ако сем таа пропаганда незнае ништо друго? Не верувам, за таквите луѓе пропагандата станува реалност. [/QUOTE]


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Декември.2008 во 23:09

Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:




Каков е односот на Армоните кон Романија и Романците?


..Mnogu korekten i mnogu prijatelski.големо%20гушкање

-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Декември.2008 во 23:17
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

[/QUOTE]<

... Vo Makedonija nikoj ne negira deka Armãnji se potomci na Aleksandar makedonski, toa vo site shkolski ucebnici postoi zapishano od sekogash. Vo Grcija DA, postoi negiranje na samite narodi a so toa avtomatski se negiraat istoriskite vistini.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Декември.2008 во 00:00
Pa kazav, nikoj ne im preceshe da si kazat shto se. Ne kazaa samite, gi nema! Jasno ko den. Toa shto nekoj ne saka da si bide toa shto e  e negov problem, ne na nekoj drug. 

-------------


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 06.Декември.2008 во 16:30
Само едно ме чуди кај бајрон,вели дека македонците држат,како беше името на кривите сабји.

Јатаган да не беше.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Декември.2008 во 22:14
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:

ЕЕЕ, Зора, кажи сега дали Бајроновите Македонианс се ваши претци или не се!


Јас мислам биле власи.

Да си го остават авџилукот па да се фатат за јатаганот не ми се види да се Македонци во денешната смисла на зборот.

Со тие црвени појаси, кои од крвта на непријателот станале уште поцрвени.... толку крвожадни Македонците не биле, биле мирни луѓе - земјоделци...




Врз основа на крвожедноста ти заклучи дека Македонците на Бајрон се Власи. А од кога Власите се толку крвожедни? Баш напротив. Власите се мирни луѓе, никогаш не биле крвожедни.


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 06:39
Eve ushte edna vistina skriena pod sloevi prashina.

Битолчани ќе го бараат наследството во Грција

Десет илјади златни фунти оставени пред повеќе од еден век во националната банка во Грција чекаат на Битола. Хроничарот на Битола, Александар Стерјевски, открива дека битолчанец од селото Магарево, Јован Димитриу-Пиника, во 1896 година оставил цело богатство во националната банка во Атина со аманет да биде искористено за хуманитарни цели во родниот град Битола.

Во доказите што успеал да ги открие и да ги собере историчарот Стерјевски дошол до сознание дека парите, односно каматите од влогот во Грција, секоја година требало да доаѓаат во Битола и да бидат вложени во добротворни цели. Но, оние во чии раце биле доверени средствата без никаква причина пред речиси 80 години ја прекинале донацијата.

Сега со документирање на сите факти Стерјевски бара помош од локалната самоуправа во Битола да поведе постапка богатството на Димитриу да стаса на вистинската адреса. Иако битката на докажување ќе биде тешка, Стерјевски вели дека на крај правдата ќе се бара во Стразбур.

„Во 1896 година, познатиот трговец кој располагал со големо богатство Јован Димитриу-Пиника и неговиот брат Теохар, кои безрезервно ја сакале Битола, оставиле богатство од 10.000 златни фунти во националната банка во Атина. Со услов да се ползува, како Алфред Нобел, само каматата. И таа доаѓала секоја година, дваесет години по ред, до 1927 година. Средствата од оваа донација се користеле за разни благотворни дејства“, раскажува Стерјевски. Но, според неговите истражувања, парите наеднаш се стопираат и веќе не доаѓаат во Битола.

„Основната причина било тоа што во Вардарска бановина во 1927 година се прави нова реорганизација и се формираат три самоуправни области, Битолска, Штипска и Скопска. И тогаш оние што се грижеле за парите на Димитриу нашле изговор да ги прекинат донациите со причина дека не се исполнувала желбата на донаторот. Дека од парите ќе ползуваат и дебарчани и струмичани и сите останати градови што влегувале во Битолската област“, објаснува Стерјевски.

Сега овој битолски хроничар со целокупната архива на документи што ја поседува, дел од неа напишана на грчки јазик, ја поттикнува Општината да ги искористи сите правни лекови со цел наследството на битолчани да се врати на вистинското место.

„Му предложив на градоначалникот на Битола да се погрижи, да најде сили да ги добие тие средства и да бидат употребени во хуманитарни цели. Тие пари и' припаѓаат на Битола и таа треба да ги ползува“, смета Стерјевски.

Од локалната самоуправа во Битола велат дека предлогот на битолскиот хроничар е прифатлив. Градот ќе се обиде да направи се' што е во рамките на законот. А по правдата ќе се оди дури и до Судот за човекови права во Стразбур.

Инаку, Димитриу и неговиот брат Теохар биле познати трговци на памук кои располагале со голем имот во Александрија. Интересна е нивната животна приказна, за која Стерјевски вели дека битолчани ја пренесуваат од колено на колено. Се раскажува дека кога живееле во Битола, биле сиромашни. Наводно, еден ден влегле во храмот „Св. Димитриј“ во Битола и украле златен сад за крштавање. Се прекрстиле пред иконата на светецот и правдајќи се дека тоа го прават од нужност, ветиле дека ако спечалат пари, во градот ќе вратат стократно повеќе.

Среќата им се насмевнала. Воопшто не се штеделе за Битола. Безрезервно го трошеле стекнатото богатство на своите сограѓани. За широкото срце на браќата Димитриу сведочат дел од нивните донации во градот. Старата зграда на градската библиотека во Битола е изградена токму со нивни пари, исто така, и објектот на старата болница што се наоѓала во центарот на градот кај сегашната долна гимназија. Фотографија од Јован Димитриу стои во еден од објектите на храмот „Св. Димитриј“ во Битола. (А.Б.)


Постирано од: Georgija Kastriot
Датум на внесување: 19.Декември.2008 во 12:40
Интересна приказна,најбогатите луѓе во Битола беа власи и евреи,исто во Солун.


Постирано од: Carnation
Датум на внесување: 27.Декември.2008 во 02:56
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...



Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.

...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...
 
a koja e razlikata megju romanskiot i moldovskiot jazik?razlikvit akcentot(ruski) i ekstremno mal broj na zboroj,zato moldovskite studenti koi so idet vo romanija ne posetvat podgotvitelna godina kako stranskite studenti od ostanatite zemji.


-------------
Понекогаш дури и за Фројд бананата е само банана


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Декември.2008 во 09:19
... literaturniot romanski...shkolskiot ... se razbira... no da bideme nacisto deka toj najmalku se govori... Vo romanskiot ima primesi od drugi jazici...vo nashiot vlashkio ima makedonizmi...turcizmi...
Koga bi se govorelo na 'starite" bez primesi i tugji vlijanija mislam deka bi se rabrale mnogu.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 06:33
Dodeka Vlasite molcat drugite gi asimiliraat bez problem. Ocigledno ima po nekoj poedinec koj saka da ja kaze vistinata ama tie se mnogu retki. Belkim kje s erazbudi svesta i kaj Vlasite. Pa taka i za Majka tereza. Nekako podzaboravija deka ziveela vo popularnoto Vlashko maalo i deka bila od meshan brak majka Albanka katolikinja, tatko pravoslaven Vlav.
Колку Албанка, толку и Влаинка

(Повод: Колумната на Теута Арифи „За Ањезе“, „Дневник“, 2 февруари)

Со внимание ја препрочитав Вашата колумна. Но, кај мене се наметна прашањето дали и Вие на сличен начин не ги парафразирате констатираните тенденции. Се сомневам дека интелектуалец како Вас, не е можно да не' забележува дека „скопјанката“, Мајка Тереза има карактеристично световно име и презиме, Гонџа Бојаџиу. Во тој смисол, ако е факт дека таа е Албанка од Скопје, Албанка од Македонија со католичка вероисповед, факт е и дека таа имала двајца родители со различно етничко потекло. Не е за коментирање дека по мајка е Албанка. Но, по татко таа е со влашка етничка припадност со карактеристично влашко презиме Бојаџиу, односно таа е исто толку Влаинка (Цинцарка) онолку колку што е Албанка.

Да бидеме искрени, етносот на Мајка Тереза не е баш затскриен! Вие тоа го констатирате од Вашата перспектива на гледање. Дека не е така можеше да се увериме од искажаното на свеченото отворање, од натписите и документите во спомен-куќата. Затскриен е, а и Вие го заскривате влашкиот етност на Гонџа Бојаџиу (чудно, зошто на ова не реагираат здруженијата на Власите), кој сам по себе се изнедрува од карактеристичноста на презимето.

За Ваша информација треба да знаете дека домот на Гонџа Бојаџиу, Мајка Тереза бил на ул. Папакочина 31, (падежна форма на називот на улицата) во Скопје во близина на фотостудио „Бимбо 2“, во Градскиот трговски центар (констатирано од планот на Скопје од тоа време). Според тоа месинганата плоча на асфалтот за наводното место на нејзината куќа е дезинформација на градските власти.

Во се' друго Ве подржувам и се согласувам со Вас и би сакал за Вашите констатации за „кичот“ да даде поттик и к*раж на стручни од областа на архитектурата (пред да им ги одземат дипломите и овластувањата спрема предлогот на авторот на „кичот“, „Нова Македонија“ 30 јануари 2009), јавно да се произнесат за архитектонските, естетските и ликовните вредности за екстериерот и интериерот на Домот на Мајка Тереза.

Ташку Бојаџију, Битола


Постирано од: Miksi_69
Датум на внесување: 18.Февруари.2009 во 15:49
   Da nabrzina gi procitav site komentari za nas Vlasite i gledam oti na nekoj im e interesno da se zanimavaat so nas Vlasite da ni kazuvaat od kade sme koj sme i sto sme.Pa sega da se izrazam i toa da nivnite izjavi blago receno se i provokativni ama dobro ima vzesteni glavi i neka im bide.
   Sakam da kazam samo edna i toa mnogu vazna rabota za nas Vlasite toa e faktot oti nie Vlasite vo R.Makedonija sme gragani na nasata drzava R.Makedonija i toa LOJALNI so celata nasa dusa i srce.
   Kratko samo ke potsetam oti vo celata istorija na nasata R.Makedonija imame aktivno i verno ucestvo vo istorijata na R.Makedonija.
              Da zivee MAKEDONIJA Lojalni gragani na R.Makedonija


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 02:25
Vlasite NIKADE vo antikata ne se spomnuvaat kako "Vlasi". Zatoa sekoja sporedba so nekakvi  "podsekanja na nekogo"od antikata se bezsmisleni i zaludni. намигнување
 
Tie ako i voopshto imaat nekoj antichki gen, toj gen sigurno NE E VLASHKI, tuku Makedonski, Ilirski ili Trakijski.  Grchki NE mozhe da bide zatoa zhto Grcite nitu vo antikata nitu pak sega  SE ETHNIKUM.
 
Se soglasuvam so site tvrdenja deka tie se ASIMILIRAN/Romniziran narod, shto ne po sekoja cena imaat antichki koren. Barem NE site shto denes se narekuvaat Vlasi ili Cincari.
 
Pa odtamu e i imeto shto TIE go preferiraat "Aromani" ili neshto slichno na toa. намигнување
 
 


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 06:13
Originally posted by Pacifist Pacifist напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Dodeka Vlasite molcat drugite gi asimiliraat bez problem. Ocigledno ima po nekoj poedinec koj saka da ja kaze vistinata ama tie se mnogu retki. Belkim kje s erazbudi svesta i kaj Vlasite. Pa taka i za Majka tereza. Nekako podzaboravija deka ziveela vo popularnoto Vlashko maalo i deka bila od meshan brak majka Albanka katolikinja, tatko pravoslaven Vlav.
Колку Албанка, толку и Влаинка

(Повод: Колумната на Теута Арифи „За Ањезе“, „Дневник“, 2 февруари)

Со внимание ја препрочитав Вашата колумна. Но, кај мене се наметна прашањето дали и Вие на сличен начин не ги парафразирате констатираните тенденции. Се сомневам дека интелектуалец како Вас, не е можно да не' забележува дека „скопјанката“, Мајка Тереза има карактеристично световно име и презиме, Гонџа Бојаџиу. Во тој смисол, ако е факт дека таа е Албанка од Скопје, Албанка од Македонија со католичка вероисповед, факт е и дека таа имала двајца родители со различно етничко потекло. Не е за коментирање дека по мајка е Албанка. Но, по татко таа е со влашка етничка припадност со карактеристично влашко презиме Бојаџиу, односно таа е исто толку Влаинка (Цинцарка) онолку колку што е Албанка.

Да бидеме искрени, етносот на Мајка Тереза не е баш затскриен! Вие тоа го констатирате од Вашата перспектива на гледање. Дека не е така можеше да се увериме од искажаното на свеченото отворање, од натписите и документите во спомен-куќата. Затскриен е, а и Вие го заскривате влашкиот етност на Гонџа Бојаџиу (чудно, зошто на ова не реагираат здруженијата на Власите), кој сам по себе се изнедрува од карактеристичноста на презимето.

За Ваша информација треба да знаете дека домот на Гонџа Бојаџиу, Мајка Тереза бил на ул. Папакочина 31, (падежна форма на називот на улицата) во Скопје во близина на фотостудио „Бимбо 2“, во Градскиот трговски центар (констатирано од планот на Скопје од тоа време). Според тоа месинганата плоча на асфалтот за наводното место на нејзината куќа е дезинформација на градските власти.

Во се' друго Ве подржувам и се согласувам со Вас и би сакал за Вашите констатации за „кичот“ да даде поттик и к*раж на стручни од областа на архитектурата (пред да им ги одземат дипломите и овластувањата спрема предлогот на авторот на „кичот“, „Нова Македонија“ 30 јануари 2009), јавно да се произнесат за архитектонските, естетските и ликовните вредности за екстериерот и интериерот на Домот на Мајка Тереза.

Ташку Бојаџију, Битола
KOLE BOJAXHIU (tatkoto na Majka Tereza ) bil eden golem albanski patriot koj rabotel mnogu za kosovskata kauza ... za taa pricina duri e otruen od togasna srbija ... 

 Vlasite ne negiraat deka Nikola Bojadziu se borel za siromashnite i ugnetenite no ne samo Albanci tuku za site. Postarite Vlasi koi ziveele vo togashnoto Vlashko maalo zboruvaat kako za nego se zboruvalo  deka   im pomagal na siromasite i velat deka Majka  Tereza imala od kogo da uci za humanost.
I deneska vo Albanija ima Vlasi koi pridonesuvaat za dobroto na Albanija na svoj nacin i na svoe pole pr. Eli Faraголема%20насмевка
Vlasite nikogash ne odele protiv maticnata zemja i sekogash rabotele za nejzino dobro. Iako mrazam da se vulgarizira so koristenje na necie ime postojano, ama vo ovoj slucaj kje spomnam- Toshe Proeski. Znaci po ovaa logika i nemu po nekoe vreme kje mu se negira vlashkoto poteklo????
A okolu asimilacijata, cudo e kako Vlasite nikomu ne negiraat etnicka pripadnost i poteklo, a na Vlasite site im kazuvaat koi se i shto se. Zarem site onie uceni Vlasi koi vo svoeto pole na interes dokazuvaat za drugite ne uspeale da kazat nishto za sebe??? Sekoj shto znae barem malku latinski zne deka sekogash a pred zborot znaci negiranje aroman= neroman; antihrist=nehrist. Vo latinskiot a=anti, e negacija.
Zatoa site onie koi sakate da mi kazete koi se Vlasite ne se trudete, jas znam koi se, jas pishuvam za Vlasite, istrazuvam, citam. Vlasite nikogo ne negiraat zatoa nemojte da gi negirate.




Постирано од: Kasnakoski
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 11:05
Prasanje do mamamd i dr. Vlasi

Znae se deka Arm`nite vo Romanija se narekuvaat Makedoni i Makidoni. Imam citano "Bana Armaneasca" i dr.
Gledam deka vo minatoto Vlasite se velele, kako naprimer baronot Konstantin Beliu - Makedonecot. Sega mislam deka i Ivan Ierekar od seloto Vlasto bil Vlav.

Poimot Aromani bil voveden od naucnikot Vajgand kon krajot na 19 vek. Znaci nema kako da bide vozmozno pred toa Vlasite da se narekuvaat sami Arm`ni.
Mene me interesira dali slucajno i denes ne go koristat endonimot MAKIDONI, kako e i vo Romanija. Blagodaram odnapred.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 11:51
Vo Romanija gi narekuvaat Macedonitsi shto vo prevod bi doshlo makedonski. Toa ostanalo od 29/30 godina koga mnogu Vlasi masovno odele vo Romanija vo potraga po bodobar zivot. Onie od Makedonija se narekuvale sebe Armãnj di  Macedonia ( Vlasi od Makedonija) od shto proizleglo Macedonitsi, onie od Grcija Armãnj dit Grcii a podocna gi zarekle Grets- Grci duri tamu podelbata odi po teritorii pa gi vikaat Janinji, Pindtsi, a onie od Albanija Arbinesh. Znaci se imenuvaat spored teritorijata od kade se dojdeni.





Постирано од: Kasnakoski
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 13:44
Macedonitsi e edno, Machidoni e nesto sosema drugo.

Sakam da doznam kakvo e mislenjeto na mamamd za Konstantin Makedonecot i dali vo minatoto Vlasite se narekuvale Makedoni.

-------------
Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:04
Па и денеска се нарекуваат Арман Мацедоник...ама тоа значи од Македонија. Власите не биле Македонци по етничка припадност туку од секогаш си се Арман-Власи. И Горги Хаџи токму тоа и го кажал дека по потекло е од македонија, Арман Мацедоник


Постирано од: da be
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Власите не биле Македонци по етничка припадност туку од секогаш си се Арман-Власи....



Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Vlasite spored istoricarite se ostatoci od Starite makedonski pleminja (ne spored mene, mene ic ne mi e gajle)....



изненадување


-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:37
Епа голема%20насмевка според историчарите, а не според мене.
А ако се сомневаш дека не сум Армана...најди некој со кој можам да направам лаф муабет.голема%20насмевка


Постирано од: da be
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:46
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Епа голема%20насмевка според историчарите, а не според мене.
А ако се сомневаш дека не сум Армана...најди некој со кој можам да направам лаф муабет.голема%20насмевка


Originally posted by mamamd mamamd напиша:


... Vo Makedonija nikoj ne negira deka Armãnji se potomci na Aleksandar makedonski, toa vo site shkolski ucebnici postoi zapishano od sekogash.





-------------
So, so you think you can tell Heaven from Hell?
Да бе
Go Ahead, make my day!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 14:55
Originally posted by да бе да бе напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Епа голема%20насмевка според историчарите, а не според мене.
А ако се сомневаш дека не сум Армана...најди некој со кој можам да направам лаф муабет.голема%20насмевка


Originally posted by mamamd mamamd напиша:


... Vo Makedonija nikoj ne negira deka Armãnji se potomci na Aleksandar makedonski, toa vo site shkolski ucebnici postoi zapishano od sekogash.




...Точно..пишува во учебниците и историчарите тоа го кажуваат.голема%20насмевка


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 16:18
И јас кога учев историја Власите се набројуваа како наследници на Александар Македонски. Во времето на социјализмот социјализмот пак бидејќи Македонците мораа да бидат дел од југословенското единство, не се спомнуваше дека Македонците се наследници на Александар Македонски ( нормално сите мораа да бидат чисти словени ), а Власите пак се учеше дека се овчари дојдени од Романија. Така барем кажуваат тие што учеле историја во времето на социјализмот.

-------------


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 16:20
Абе власите ти се се испротерано од Рим,населено во Албанија + нашето латинизирано население.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 16:22
Koga veke sme tuka, barav jas nekoi informacii za Vlasite i SEKADE pishuva deka Aromani se Romani a ne kako sho probuvashe da objasni mamamd.  намигнување
 
Vprochem Aromani se ROMANIZIRAN narod....za koj potekloto seushte ne e definirano i ima poveke tezi.  Megu koi i deka NE SEKOJ Aromani ima anitchko poteklo tuku mnogu od niv se so azijsko poteklo, spored genetichkite ispituvanja.
 
Aromani e slichno shto i A_roma....t.e. nekoj dodakot vo neshto za da bide takvo kakvo shto e sega.  Sosema odgovara na nivnoto imenuvanje...shto vsushnost znachi pomeshan (asimiliran) narod so Romanite i zaradi nivna distinkcija i razlikuvanje od originalnite Romani se narecheni Aromani. намигнување
 

"In modern Greece, Macedonia, and Bulgaria there are nomadic peoples speaking a Latin language similar to Romanian, but separate to the Romanian of the northern Vlachs. These southern Balkan Vlachs call themselves Aromani (meaning Romans). Serbs and Albanians use the term Tsintsars from the sound of the Armani speech. The term Wallach, from the Germanic for stranger, occurs in many languages. This gives us Slavic term Vlach and the Greek Kutsovlakhi or just Vlakhi. But to add to the confusion the term Vlach can be used for any non Slav and Vlakhi can mean any shepherd."

 
Druga teorija e i ovaa;
 
In 168 BC the Romans enslaved the Molossians depopulating much of Epirus.
 
Deka na nivnata prevrtlivost im nema kraj.....pokazhuva sledniot citat;
 
"Soon after, the historical sources mentioned this warrior Romanized population as largely incorporated in the Bulgarian kingdom, and, if we are to judge from the names Paganus and Sabinus, already supplying it with rulers in the 8th century".
 
........The Bulgarian-Vlach Empire. After the overthrow of the older Bulgarian rulers by Basil Bulgaroktonos (976-1025), the Vlachian population of the former territory of Thrace, Haemus and the Moesian lands passed once more under Byzantine dominion; in 1185 a heavy tax, levied in kind on the cattle of these warlike mountain shepherds, stirred the Vlachs to revolt against the emperor Isaac Angelus; under the leadership of two brothers, Peter and Asan, they founded a new Bulgarian-Vlachian empire, which ended  in 1257."
 
A PRV PAT SE POJAVUVAAT VO ZAPISI POD TOA IME "VLASI", za vreme na Vizanija, kade PAK se pojavuvaat kako NAJGOLEMI neprijateli na Makedonskiot narod.....so toa shto TIE go ubile BRATOT NA CAR SAMOIL - kako mozhen naslednik na carstvoto, se razbira. намигнување
 
"The first mention of Vlachs in a Byzantine source is about the year 976, when Kedrenos (ii. 439) writes about the murder of the Bulgarian tsar Samuel’s brother by certain Vlachian wayfarers, at a spot called the Fair Oaks, between Castoria and Prespa. From, this period onwards the Romanized inhabitants of the Balkan Peninsula are constantly mentioned by this name, and we find a series of political organizations and territorial divisions connected with the name of Vlachiia."
 
Isto taka pozadi SEKOE vtoro ako ne prvo, ubistvo ili predavstvo na Makedonski revolucioner se krie po nekoj Vlav.  намигнување
 
Ima i iskluchoci vo sekojdnevniot zhivot a i drugi, koi se SLAVENI I PRESLAVUVANI od strana na Makedoncite....megutoa za zhal, toa mnogu dobro ni go naplakaat od druga strana. голема%20насмевка
 
I isto shto se odnesuva na nasheto "nepriznavanje" I POKRAJ SE, shto tie ni pravele nam, kaj nas najveke pochituvani i gi imaat site prava..shto na drugo mesto samo gi sonuvaat.  
 
"In the modern country of Macedonia the Aromanians now have a far better situation compared to the other Aromanian communities. They are represented in the Parliament and the constitution stipulates the right of national minorities to study in their own language. The main areas are around Bitola and Štip."
 
ZATOA NEMOJ MOLIM TE POSTOJANO DA VADISH NETOCHNI INFORMACII I OBVINUVASH NEKOGO.  PROVERI GI INFORMACIITE PRED DA GI IZNESESH! намигнување
 
 


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 16:31
Има власи шо напрајле и добро и многу лошо за Македонија,некои власи прво дури се кажуваат дека се Македонци потоа власи,како некои мои другари.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 18:12
Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

Originally posted by mamamd


... Vo Makedonija nikoj ne negira deka Armãnji se potomci na Aleksandar makedonski, toa vo site shkolski ucebnici postoi zapishano od sekogash.

 
 
Jas mislam deka go pretara malku poveke, a ti? збунетост
 
A posle kazhuvash deka "Vlasite nikogo ne negiraat". збунетост
 
Ne negiraat dodeka ne nachekaat takva shansa. A takvi shansi imale EDEN KUP shto vo nadobar nachi gi iskoristile. намигнување
 
NIKOJ NE GO KAZHAL TOA...A VO KOI UCHEBNICI TI SI CHITALA JAS NEZNAM!?? збунетост
 
 

Отвори ги учебниците по историја од 6  па нагоре и прочитај.


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 19.Февруари.2009 во 20:32

Бојот започна,горе Крушово
горе Крушово на Мечкин Камен

Питу Гули,славно загина
славно падна за Македонија

Таму се бие,тој славен јунак
тој славен јунак,тој Питу Гули

Питу Гули,славно загина
славно падна за Македонија

Жените плачат,децата пиштат
а крв се лее,на Мечкин Камен

Питу Гули,славно загина
славно падна за Македонија




http://www.youtube.com/watch?v=JY08l_qbX8Q - Бојот започна




-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 07:33
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by Legenda883 Legenda883 напиша:

[QUOTE=mamamd]
 
A toa shto pishuva za Vlasite (ako e taka?) e samo ushte eden dokaz deka DRUGI ni ja pishuvaat nashata istorija kako po obichaj, za zhal. Shto sepak VO NIKOJ SLUCHAJ NE TI DAVA PRAVO da oficijalizirash deka "nikoj ne go negira toa". Toa e mozhebi samo slednata rabota shto treba da se ispravi....posle mnogute drugi prioritetni vo momentov. намигнување
 
 

Ne moze da se otfrli neshto shto e odamna napishano od golemi umovi. намигнување eve ti eden citat koj kazuva deka nikoj nema tapija na Antikata.
Хобсбом вели дека „Македонија историски е таква неразмрслива мешавина на етницитети што не и' е залудно дадено името на мешаната француска овошна салата (маседоан), така што секој обид да се идентифицира со одделни националности не може да биде исправен. Притоа, Хобсбом уште пред 14 години предупреди дека „поради непристрасност и екстремниот македонски емигрантски национализам, исто така, треба да се отфрли“.
 
Mozhe kako da ne mozhe. намигнување
 
Kako shto mozhe da se odfrli celata taa istorija na Makedoncite doshle od Karpatite (shto e zapishana kako "vistina" niz cele svet),  isto taka napishana od "golemi umovi", taka mozhe USHTE polesno da se otfrli nekoja si BEZSMILSLENA teza (shto patem postoi SAMO vo Makedonskite uchebnici od 6to+ oddelenie), koja dava celosna "antichnost" na nekoj narod koj nitu denes se samoopredeluvaat kako Makedonci, nitu pak vo antichnosta se naogjaat takvi zapisi a pak nitu genetikata im se sovpagja. намигнување 
 
A dolu prilozhenata statija ochigledno e deka ja protumachuvash onaka kako shto tebe ti odgovara ili se nadevash taka da bide. голема%20насмевка
 


Постирано од: Legenda883
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 12:12
Se ubavo si pishuva i vo genite na Aromuns;
URL=http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16759179?ordinalpos=14&itool=EntrezSystem2.

-------------


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Февруари.2009 во 16:25
Власите немат врска со румунците.

-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 21.Февруари.2009 во 08:48
jas nemam mokj da dokazuvam...Jas se povikuvam na ona shto go pishuvale istoricarite. Dodeka nekoj ne dokaze poinaku...toa e naucen dokaz sakal ti ili ne. A okolu prijatelite, moite prijateli se nacionalno mnogusvesni i znaat koj se i znaat koj se tie okolu niv. znaat deka ne mozesh da go negirash onoj koj ne te negira.
Vo kraen slucaj obrati im se na ucebnikarite , istoricarite neka promenat, mene toa ne me tangira. Jas sum Armãna, i kako shto dosega kazav imam avezija sprema ona kazanoto, deka Vlasite se ostatoci od antickite Makedonci koi s epovlekle na planinite pred doagjanjeto na Slovenite kako da ne se najde nieden maz da im se sprotivstavi pa moraa da begaat.
 a i iskreno ne veruvam vo Cane , za mene i ne bil toj shto go pravat sega. me ucea deka propagiral grcka kultura, ostatocite od gradbite vo egipet od negovo vreme odat vo prilog na toa pa zatoa ne go mirisam mnogu i nemam namera da se raspravam za nego. Eve ti gi Grcite pa dokazuv se so niv.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 07:34
Originally posted by Neanticki Neanticki напиша:




etnice de aromani , ...

Ееееех, а види ги попиве со туфни кои ги присвоија Грците па сега нивните војници пред Акропол шетаат со влашките кондури. И после Власите биле гркофили а што можат против присвојувањето на нивното национално. Да се тепаат? Зарем не е срамот поголем за оној кој присвојува туѓо, кој се кити со туги перја?


Постирано од: Kasnakoski
Датум на внесување: 28.Февруари.2009 во 11:37
Da.
Nikoj ne saka da mi komentira baronot Konstantin Makedonecot od Makedonium i Marku Krajda od Kozani. Dali bile Vlasi ili ne.

http://www.macedonium.org/Macedonium.aspx?jazik=2&kid=19&pid=35&ppid=280&tid=1953 - КОНСТАНТИН БЕЛИ
Колку невистини има на Македониум за баронот? Јас најдов неколку. Прво родното место не е Пела ами селото Власти (Влашка Блаца). Второ...

-------------
Татко ми, дедо ми, предедо ми, ако се велеле по недоразбериiа бугари, то ушче не значит, оти и iас требит да сум као ниф во мрак за моiата народност.


Постирано од: Pacifist
Датум на внесување: 08.Март.2009 во 00:59
eve eden spisok na vllasi od Allbanija : 
 
Lenka Cuko
- Pilo Peristeri
- Gogo Nushi
- Fatos Lubonja
- Sander Prosi
- Mihal Grameno
- Thimi Mitko,
- Aleksander Stavre Drenova, 
- Naum Veqilharxhi,
- Papa Kristo Negovani
- Ndricim Xhepa
- Margarita Xhepa
-Genc Pollo (sin na Stefanaq Pollo)
-Stefanaq Pollo (eden od najllosite komunisti )
-Take Pollo - eden od najgolemite zllostornici protiv allbvancite
- na ovoj spisok moze da se dodavaat uste mnogu drugi poznati licnosti mnogu drugi poznati licnosti od allbanija ...


-------------
....INDEPENDENCE IS BETTER THAN SEX...
http://www.youtube.com/watch?v=7c7GdLlVrwo&feature=related


Постирано од: Redgun
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 01:40



-------------
Serbia and Macedonia orthodox brothers

f**k GREECE


Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 12.Март.2009 во 08:55
Значи вака... бидејки старосната група на форумов е се помлада и помлада... На драго срце ке ви објаснам што се Власите.
Се работи за романско племе , кое му било во регуларните воени сили и на Александар Македонскии понатаму на сите.
Важеле за интелегентни и калени борци. Голем дел од хоплитите и штитоносците биле од подрачја на Македонија населени со денешните Власи.
За време на Римската империја, целата Петта Легија била исклучива од Власи , особено заслужни за ширењето на империјата. Од таму - владее погрдниот денес збор - кој е изваден од контекст - Цинцари. Потекнува од латинскиот quinque или така слично- што значи пет, петта...
Власите на чело со Влашкиот војвода - Мирче - на Ровин Планина - ги запреа турците во освојувањето на христијанска Европа. Сликовито- додека синокрвната аристократија во Виена, Париз и др. места чекала да дојде исламот и да конвертираат - власите, подпомогнати од србите ( тоа што останало по косовската битка) им го пресекле гркланот на турците, на тој начин можеби спасувајки го христијанството и европа во тие моменти...
Понатаму низ историјата, познато е дека најголеми соработници на Обреновиќ и Караѓорѓе Петрович во спремањето на востанијата низ Таково и Орашац- им биле Власи, како во смисол на регрутирање војска - така и во финансиска смисла - за подкрепа на востанието и набавка на оружје од Русија.
Во македонската историја, познат е единствениот пример на републичко конституирање - во рамки на слободна територија- во Крушево- тогаш чисто Влашки град, како и чесната смрт на Питу Гули кој за разлика од сите револуционери- уште тогаш знаеш што значи да бидеш револуционер- за разлиика од некои други дезертери такозвани данас- Осмислувачи на ТМРО отпорот...лол
Околу јазикот, културата , традицијата- имаат сосем различна од многу други , но сепак е симбиоза.
Особено тука би истакнал дека едино Власите на младите дечиња им тетовирале крстови или имињата како не би биле потурчени. Која начин на отпор е тоа??? Наежувачки- бар за мене...
Денес - низ целиот Балкан лоби групите на Власите се доста присутни ако не и најмоќни- но никогаш против православно население или православни интереси... А ако јас се прашам...најлојалниот сегмент на Македонија...
Позз


Постирано од: Zefar
Датум на внесување: 15.Март.2009 во 14:15
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

......
Власите на чело со Влашкиот војвода - Мирче - на Ровин Планина - ги запреа турците во освојувањето на христијанска Европа. .......

Во македонската историја, познат е единствениот пример на републичко конституирање - во рамки на слободна територија- во Крушево- тогаш чисто Влашки град, како и чесната смрт на Питу Гули кој за разлика од сите револуционери- уште тогаш знаеш што значи да бидеш револуционер- за разлиика од некои други дезертери такозвани данас- ......

Денес - низ целиот Балкан лоби групите на Власите се доста присутни ако не и најмоќни- но никогаш против православно население или православни интереси... А ако јас се прашам...најлојалниот сегмент на Македонија...
Позз


Да разбираме дека Мирчеа од Цара Романеаска и Власите од Крушево се припадници на ист народ или ....?



Постирано од: Zefar
Датум на внесување: 16.Март.2009 во 20:50
Originally posted by Јордан Шумарот Јордан Шумарот напиша:

Денес - низ целиот Балкан лоби групите на Власите се доста присутни ако не и најмоќни- но никогаш против православно население или православни интереси...


И не само денес, туку и во минатото. Власите го создале и Второто Бугарско Царство. Асан и Петар биле Власи и тоа е документирано, дури Власите биле помногубројни од Бугарите тогаш во Мизија.


Постирано од: Zefar
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 14:43
И Тодор Живков бил Влав.

Професор Тодор Балкански е старши научен сътрудник в Института по български език към БАН. Живее в огромно имение в пазарджишкото село Сарая. Негово дело са над 300 статии, студии и монографии. Автор е на книгата “Един езиковед за просопографията на Диктатора”, където разкрива истинския произход на Тодор Живков.

- А как открихте влашкия произход на Тато?

- Един журналист от “София прес” ми сподели, че когато ходил с делегация в Правец, случайно заговорил на румънски и се намесила майката на Тодор Живков. Така открих влашкия му произход от страна на майка му, която е от Сомовит. Майка му Маруца дошла с баща си на гурбет в Правец. После баща й умира, а майка й се оженва в една махала - Дръвница, над Правец. Оженва се в българско семейство, но родната му майка е влахкиня. Така беше разкрит неговият произход.



Постирано од: Јордан Шумарот
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 17:55
Нас Власите не има појке него шо мислат други!!!
Позздрав


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 18:38
Власи во Лазарополе

http://lazaropolee.blogspot.com/2008/05/nomadskiot-zivot-na-mijacite.html - LAZAROPOLE NOMADSKIOT ZIVOT NA MIJACITE; NAKAZAINIETO NA GJURCIN KOKALESKI

http://bp2.blogger.com/_c0PGgLNHgQo/SD14QfxesZI/AAAAAAAAANM/17F-b1IqfW8/s1600-h/KRLUG.JPG"> NOMADSKIOT ZIVOT NA MIJACITE
1. NOMADSKITE STOCARI VO MAKEDONIJA DO 1912/13 godina;
Do 1912 godina vo etnickite granici na Makedonija imalo okolu 245000 nomadski stocari. Od niv okolu 70 000 ili 28,5% bile Vlasi. Makedonci od mijackiot kraj Reka, od Polog, Kicevijata i drugite planinski predeli imalo 130000, Albanci od Sar Planina - 10000 i, verojatno pomalku Turci Juruci. Vo vtorata polovina na XIX vek stocari imalo uste povekje, bidejki stocarstvoto bilo mosne rentabilna stopanska granka. Toa obezbeduvalo raznovidna surovina za domasnata i stranskata industrija i za zanaetcistvoto, i za odrzuvanje trgovski vrski so razni predeli vo Turskata Imperija i nadvor od nea. Meso i mlecni proizvodi se izvezuvale za Carigrad, kozi za Lajpcig i volna za Viena. Od 1913 godina stocarstvoto vo Makedonija pretrpuva najgolem udar so postavuvanje na novite granici i razdeluvanjeto na nejzinata teritorija na tri dela. Najkvalitetnite letni planinski pasista ostanaa vo Vardarskiot del na Republika Makedonija, a nizinskite zimski pasista vo delot koj sto go okupira Grcija. Postavenata granica vo Pelagonija i vo dolniot tek na Vardar im go popreci patot na stocarite so stadata od Sar Planina, Korab, Bistra, Jama i Stgovo da odat preku Gornicevo i Voden kon Solunskata Nizina, patot na stocarite od severoistocniot del na Sara, Skopska Crna Gora i Mokra im popreci da odat po dolinata na Vardar i preku Gevgelisko-Valandovskata Kotlina kon Solunskata Nizina, a granicata vo Strumickoto Pole im go popreci patot na stocarite od planinite vo Istocna Makedonija: Osogovijata, Plackovica i Ograzden, koi gi teraa stadata preku Petric i niskite istocni ogranoci na Belasica spustajki se vo Sersko Pole.

2. VISOKOPLANINSKITE PASISTA. BISTRA, KORAB, KRCIN I STOGOV
Spored reljefnite karakteristiki, vo Makedonija se oddeluvaat visokoplaninski pasisni reoni i toa: Zapadna Makedonija, Sredna Makedonija i Istocna Makedonija. Zapadniot planinsko-pasisen reon e najgolem i ima najpovolni uslovi za stocarstvo. Toj se protega od slivot na Radika i Drim i vo izvorisniot del na Vardar. Vo slivot na Radika toa e Mijackiot kraj (Reka) so planinite Bistra, Korab i Stogovo. Ovoj reon e okolu stotina kilometri oddalecen od jadranskoto More, od koe se custvuvaat vlijanijata na tamosnata klima.
PLANINATA BISTRA e sinonim za alpski pasista i primer za razvieno stocarstvo (se do 80/90-te godini od XX vek). Dolga okolu 25km, siroka 17km, taa prestavuva prostrano planinsko bilo na sredna apsolutna visocina od 1600m, sto pogoduva za stocarenje, bidejki ne e mnogu visoka. Od maj se do sredinata na juli, Bistra e zelena, pokriena so socna treva na koja mozat da se napasuvaat do 90.000 ovci i okolu 2.000 konji.
Na Bistra ima povekje pasista ili "PLANINI", kako sto gi vikaat Mijacite, so razlicen kapacitet za napasuvanje. Megju niv da gi spomeneme: Tresonecko so kapacitet za napasuvanje do 9.000 ovci i 200 konji, Dumovica so kapacitet za 3.500 ovci i 50 konji, Pasinica so kapacitet za 3.000 ovci i 50 konji, Solomunica i Ploca za napasuvanje na 3.500 ovci i 50 konji, k*rkov Dol za 2.400 ovci i 50 konji, Sultanica i Cerkezica za 2.400 ovci i 60 konji, Mavrovsko pasiste za 7.000 ovci i 150 konji, Nikiforsko-leunovsko za 3.600 ovci i 80 konji, Zajasko-Tajmisko za 4.000 ovci i 100 konji, Ahmetovica za 3.000 ovci i 50 konji, Causica za 6.000 ovci i 150 konji, Selecka za 1.600 ovci i 20 konji, Trebisko i Boletinsko pasiste za 3.000 ovci i 50 konji, Galicki Govedarnik za 7.000 ovci i 150 konji i Suvo Pole za 3.000 ovci i 50 konji.
Poradi susite vo avgust trevata na pasistata se spruzuva. Togas stadata se teraat kon sumata, niz trnistata i koprivistata. So septemvriskite esenski dozdovi taa povtorno zazelenuva i stadata intenzivno pasat do krajot na mesecot koga cesto pagjaat prvite snegovi. Togas stocarite gi napustaat pasistata i se spustaat vo nizinite.
PLANINATA KORAB, spored geoloskiot sostav, e slicna na Bistra, pa e mosne pogodna za stocarenje. Na nea pasistata se naogjaat na morenite, pod cirkovite i na visoramninite. Do 1912 godina na nea stocarstvoto bilo mosne razvieno, iako stadata bile meta na kacacite od Albanija. na Korab denes pasat stada (vo minatoto vo mnogu pogolem broj) na Mijacite od Reka i od Sarplaninska Gora.
KRCIN e dolg 18km, sirok 3km. Spored geoloskiot sostav e slicen na Bistra i Stogovo i e visok i strmen. Pasistata mu se naogjaat na nad 1800m nadmorska visocina. Bezvoden e poradi sto stocarite go izbegnuvale i vo minatoto i denes. Do 1912 godina na nego pasele okolu 8.000 ovci. Od Balkanskite vojni na pasistata ne se izveduvaat stada.
PLANINATA STOGOVO e dolga 18km i ne e taka siroka (8km) kako Bistra. Pasistata na nea se protegaat vo zonata nad 1600 do 2273m naqdmorska visocina. Tie se prostrani i davaat moznost za napasuvanje na okolu 20.000 ovci i 400 konji. Na Stogovo ima nekolku pasisni lokaliteti koi nudat uslovi za napasuvanje na 7.000 ovci i 150 konji, Causica i Kanes imaat kapacitet za 2.000 ovci i 50 konji, Ehlovica i Breza za 5.000 ovci i 50 konji i pasistata Lokva i Kocacik za 3.000 ovci i 50 konji.

3. ZIMOVNIK I LETNIK KAJ MIJACITE
(kratok istoriski pregled)
So doagjanjeto na Turcite vo Makedonija, Mijacite se povlekle vo sumskite predeli na Bistra, Jama, Stogovo, Krcin i Korab, kade prodolzile da ziveat plemenski i okolu slelata da se zanimavaat so zemjodelstvo. Najstari stocarski naselbi vo Reka, vo Mala Reka bile selata: Galicnik, lazaropole, Tresonce, Selce i Rosoki, a vo Gorna Reka selata Krakornica, Stirovica i Zunje.
Bidejki nemalo dovolno zemja za obrabotuvanje, Mijacite od Vlasite naucile da stocarat. Vlasite ne se iskacuvale so stadata na letnite pasista vo Mijacija, za razlika od Jurucite vo Povardarieto, koe kako nomadi so se domakjinstvata doagjale na Bistra i na dugite mijacki planini. Mijacite so niv bile vo postojani kavgi, bidejki ne sakale da im plakjaat naemnina za pasistata. Na zapadnite padini na Stogovo nekoi jurucki stocari se naselile postojano, prifakjajki go stocarstvoto kako polunomadsko (selo Kocacik). http://bp3.blogger.com/_c0PGgLNHgQo/SHEVDTFjekI/AAAAAAAAAm8/ULMCox8ydp0/s1600-h/LAZAROPOLE+BISTRA1.JPG">
Pasistata na Mijacite vo Reka im bile ostapeni na koristenje vo XVI vek so ferman od sultanot. Za taa ostapka tie bile obvrzani da mu davaat vojska no pred se da stganat dervencii - cuvari na patistata, sto im ovozmzilo da nosat i oruzje. Megjutoa, i podocna ne bile ostaveni na mira. Od krajot na XVII vek i vo prvata polovina na XVIII vek pasistata i tapiite za niv, pred se na Korab, im gi odzemale Albanci koi navleguvale od Albanija. Mijacite bile vo postojani sudiri so kacacite za da gi zacuvaat stadata i pasistata.
Kon krajot na XVIII vek i pocetokot na XIX vek stocarstvoto kaj Mijacite bilo mosne silno razvieno. Vo Galicnik, Lazaropole, Tresonce, Bituse, vo gornorekanskite sela, vo Debarska Zupa i Mavrovo imalo domakjinstva so po 5.000 do 12.000 ovci i so 20 do 150 konji.
A) LETNI PASISTA - LETNIK;
Od krajot na maj na Bistra, Korab, Krcin i Stogovo se podigale bacila - ili takanareceni LETNI BACILA - LETNIK, najmnogu na Bistra, bidejki e poniska, zaramneta i ima zasolneti mesta i voda preku celoto leto. Bacilata na Bistra se podigale na lokalitetite Govedarnik, Causica, Rusin, Sultanica, Smreka, Cuknitopanica, Solomunica, Pasinica, Kjurkov Dol, Poljce, i Maskarevec. Na ovie Bacila Mijacite napasuvale okolu 100.000 ovci i 10.000 konji.
Bacilata imale po okolu 2.000 ovci molznici, 2.000 jalovi ovci, 1.000 silezinja i po 50 bravi, sopstvenost na eden kjaja, koj za pasistata i plakjal danok na opstinata.
Poradi blizinata na Albanija ottamu navleguvale kacaci da gi kradat stadata. Zatoa sekoe bacilo imalo sejmeni-cuvari na stokata. Sejmeni imala sekoja pobogata kukja vo rekanskite sela, odnosno sekoj pokrupen stocar-kjaja. Sejmeni bile Albanci od okolinata na Debar, od Zajas i drugi albanski sela, no tie cesto ne mozele da gi zastitat stopanite. Vo periodot od 1900-1920 godina bile ukradeni-odneseni okolu 40.000 ovci i 900 konji. Zatoa brojot na ovcite kaj Mijacite megju dvete svetovni vojni ne ja nadminuval brojkata od 10.000.
rsjacite od Kicevijata ne bile taka poznati stocari kako Mijacite. Nivnite stada bile mali - "brsjacki bacila", kako sto gi zadevale Mijacite na sega. Megjutoa, Brsjacite se poznati kako mosne dobri prerabotuvaci na mleko. Brsjacite od Kopacka se najpoznatite bacovi. Niv gi najmuvale site bacila na Bistra, Stogovo i nasekade niz Makedonija.
B) ZIMOVNIK;
Od sredinata na oktomvri stadata od mijackiot kraj trgnuvale na ZIMOVNIK vo prostranata Solunska Nizina, kade pocvite se soleni i ne mozat da se koristat za agrarno proizvodstvo, tuku sluzat za zimski napasuvanja. Mijacite od Reka (kako i Vlasite) od visokite letni pasista (LETNIK) do Vtorata svetovna vojna se spustale so stadata kon Kicevijata i Pelagonija preku Gornicevo i Voden vo Solunskata Nizina, a nekoi od Mijacite i se do Drama, Serez i Kavala. Ima zabelezano podatoci deka kjaite svoite stada gi nosele na zimuvanje se do Tesalija, samata pobliska okolina na Solun, Halkidiki i na negoviot najzapaden krak Kasandra.
Mijacite samo ednas napravile obid da zimuvaat vo Albanija - vo okolinata na Elbasan i Drac, vtorpat ne se spustile tamu bidejki ovcite im se metilavele-im se razbolele od metil. Ako e tocno deka Mijacite se ucele vo stocarenjeto od Vlasite (koi sto pak redovno zimuvale vo Albanija), togas pricinata treba da se bara vo drugo, mozebi vo oddalecenosta, vo visinata na planinite ili vo popatnoto napasuvanje na stadata dodeka se stigne na zimovnik (razmisluvanje).
Zimskite pasista se zakupuvale za 1-2 godini - zakupuvanjeto na pasistata e mnogu stara forma. Toa bilo regulirano i vo dusanoviot zakon. Vo periodot na turskoto vladeenje http://bp0.blogger.com/_c0PGgLNHgQo/SHEVbIwhadI/AAAAAAAAAnE/VSmCbFG2hUc/s1600-h/STOCARSTVO+LAZAROPOLE+KAJA.JPG"> pasistata bile sopstvenost na agi i begovi, na koi kjaite im plakjale zakupnina. Od rekanskiot kraj do Solunska Nizina stadata ovci, konji i lugje se dvizele dve nedeli po ist pat, nokjevajki na isti mesta sekoja godina. Od planinata Bistra, na primer, stocarite se spustale vo Kicevskata Kotlina ili na Kopacka. Tie sto sleguvale vo Kicevskata Kotlina odele preku dolinata na Golema Reka, a potoa kaj Brod preminuvale preku Barbaras vo Prilepsko Pole. Ottuka preku preminot Pletvar preminuvale na zimuvanje vo Tikves. Drugite stocari koi sleguvale vo Kopacka odele preku selata Golemo i Malo Cerovo (ili Crcko), Brezovo, Dolenci, Crnoec, Kuk*recani, Orizari i preku Pelagonija minuvale istocno od Lerin, pokraj Ostrovsko Ezero i preku Voden izleguvale vo Solunsko Pole. NA PAT POAGJALE VO SREDINATA NA OKTOMVRI (OKOLU KRSTOVDEN), A PRISTIGNUVALE VO SOLUNSKO POLE OKOLU POLOVINATA NA NOEMVRI (OKOLU PETKOVDEN). Pri spustanjeto od Bistra i Stogovo tie brzale porano da stignat vo Pelagonija da ne gi zafati nevreme. Ottuka dvizenjeto na jug bilo pobavno. nekoi od stocarite zaminuvale na jug do Katerini. Vo Egejsko Primorje nekoi od Mijacite imale i svoi imoti vo Gjolbes, kako i vo pogolemiot del od Egejska Makedonija-nesakam da gi redam imotite koi bile vo sopstvenost na Mijaci za da ne povredime nekoj koj vesto ume da gi krie ovie fakti-grckata drzava nikogas nemala katastar. Tie, pak, sto nemale, zakupuvale. Tamu se zadrzuvale do krajot na april, a potoa pocnuvalo vrakjanjeto nazad po istiot pat. Toa traelo okolu 15 dena. Po ovoj pravec do postavuvanjeto na granicite site stocari Mijaci, i od cela Makedonija, odele vo Egejsko Primorje. potoa nivniot broj se namalil, taka sto od 1927 godina toj se sv http://2.bp.blogspot.com/_c0PGgLNHgQo/SJsSSKgAFrI/AAAAAAAAAoo/vcXaXARoymc/s1600-h/freska+crkva+lazaropole.JPG"> el na minimum. Na zimuvalistata stocarite podigale od trska trla za ovcite i kolibi za lugjeto. Vo fevruari tamu se objagnuvale ovcite i ostanuvale do sredinata na maj ili do april koga trgnuvale po istiot pat kon letnite planinski pasista na Bistra, Jama, korab, Krcin i Stogovo - kade se obnovuval zivotot od predhodnata godina, i taka od godina vo godina se do Balkanskite vojni. Po Balkanskite vojni stocarstvoto vo Vardarskiot del od Makedonija najmnogu opadna. Vo 1913 godina znaeme deka Makedonija bese razdelena na tri dela (eden pomal no znacaen del pripadna na novofrmiranata drzava Albanija - Golo Brdo, Golemo Brdo, del od Prespa, Gorica so cela Kutmicevica, kako i del od Gora-pogolemiot del na Srbija denes Kosovo), a visokite planini so mosne kvalitetni pasista bea otcepeni od nizinskite zimski pasista. So postavuvanjeto na novite granici-vestacki granici bea prekinati stocarskite migracii. Vo gusto naseleniot mijacki kraj Reka, kon krajot na XIX i pocetokot na XX vek naselenieto namaluva poradi emigracijata na Mijacite pred se od Galicnik i Lazaropole vo Sofija, Belgrad, Buk*rest, Solun i posiroko, niz Makedonija, Balkanot, Evropa pa i Amerika. Poceten grad kade sto zaminuvale Mijacite vo ovoj period bil gradot Solun, grad poznat na kjaite zasto tamu plasirale mlecni proizvodi i delovi od stadata. Od Solun tie potoa zapocnale da se sirat i vo drugite balkanski gradovi, prilagoduvajki se na novo nastanatite ekonomsko-stopanski uslovi. Primerot na nekogasnite kjeai go sledelo i ostanatoto naselenie od Reka. Mijacite zapocnuvaat se po masovno da zaminuvaat na pecalba, ili da stanuvaat ednostavno tugjozemjani, koi so godini ne se vrakjale vo svoite ognista, noseni od edinstvenata cel, podobar zaivot i opstanok na semejstvoto i zaednicata, vo novoto surovo reme.

Literatura:
T. Smiljanic, Stocarstvo na Bistri, Stogovu, Krcinu i Korabu. Posebna izdanja Geografskog drustva, sv. 12, beograd 1931.
T. Smiljanic, Pastirski zivot kod Mijaka. Glasnik Geografskog drustva, sv. 5, Beograd 1921.
T. Smiljanic, Kicevija. Naselja i popreklo stanovnistva, knj. XXVIII, SKA, Beograd 1935.
MANU, Prirodni i socio-geografski karakteristiki na zonite na nomadskite i polunomadskite stocarski dvizenja vo makedonija, Skopje 1984.



-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 18:57
Не е на одмет малку запознавање на земјата во која живееме и нејзините убавини. Не смета да се види. Инаку интересен е податокот
Do 1912 godina vo etnickite granici na Makedonija imalo okolu 245000 nomadski stocari. Od niv okolu 70 000 ili 28,5% bile Vlasi.


-------------


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 17.Март.2009 во 23:02
Не разбрав - Мијаците власи ли биле?збунетост

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: depo
Датум на внесување: 19.Март.2009 во 17:10
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Не разбрав - Мијаците власи ли биле?збунетост
Апсолутно не.
Инаку текстот во кој се вели дека имало 70 000 власи во етничка македонија не е поткрепен со конкретни факти . Да речеме дека бројката е точна , знаеме дека повечето од тие власи биле од егејска Македонија. Сепак бројката од 70 000 мислам дека е преувеличена.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 13:12
Власите не ги опфаќа македонизација туку како и сите кои си ги бараат и наоѓаат своите корења така и Власите. Точна е констатацијата дека Власите се асимилирале и малку обраќале внимание на своето етничко потекло туку се интегрирале во државите каде што живеат. За Албанија не е точно дека се асимилирани, напротив ги има во сите сфери на општеството. Најзагрозени се во Грција каде можат да одржуваат манифестации, да го негуваат својор влашки јазик, традиција ама никако пред светот да не кажат дека се Власи.

-------------


Постирано од: ZoraNaSlobodata
Датум на внесување: 20.Март.2009 во 13:57
Како и да е еден дел од власите се латинизираното население од македонците и другите домородци по окупацијата


-------------
За нея ние живеемъ,за нея ние мремъ!


Постирано од: Vargar
Датум на внесување: 03.Април.2009 во 15:15


Италија - Olaszország (ung.), Włochy (pol)

Влькъ(старосл) Волк, Волки,мн.(рус)

ВОЛОХИ, ВЛАСИ = Римјани?

-------------
Ylande vargar


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Април.2009 во 13:24
U[te edno semejstvo koe ostavilo svoja traga
Хо­тел "Брис­тол" го из­гра­ди­ле се­мејс­тво­то Ка­ра­џа
Пишува Ана Антевска

Хо­те­лот "Брис­тол" кој се на­о­ѓа на се­гаш­на­та ули­ца Ма­ке­до­ни­ја, или во ми­на­то­то ули­ца Крал Пе­тар, во бли­зи­на на Же­лез­нич­ка­та ста­ни­ца е кр­сен спо­ред ис­то­и­ме­ни­от ла­нец хо­тел. Хо­тел "Брис­тол"бил сопс­тве­ност на Рис­то Ка­ра­џа кој го из­да­вал под ки­ри­ја.Се­мејс­тво­то Ка­ра­џа се до­се­ли­ло од Гр­ци­ја во Ве­лес. На воз­раст од 12 го­ди­ни, од­нос­но во 1899 го­ди­на, ка­ко нај­стар син на се­мејс­тво­то Ка­ра­џа, Таш­ко до­шол да учи за­на­ет во Скоп­је и се вра­бо­тил кај скоп­ски­от тр­го­вец Пе­тар Ата­на­сов Чу­чук­пет­ров ка­де што по­ма­гал во тр­го­ви­ја­та на го­ле­мо. По не­кое вре­ме, Таш­ко во Скоп­је го пов­ле­кол и сво­јот брат, а по­доц­на и сес­тра­та. Бра­ќа­та Ка­ра­џа за­ед­но со зе­тот Ан­дро­виќ во 1912 го­ди­на ја ос­но­ва­ле фир­ма­та "Ка­ра­џа, Ан­дро­виќ и Ко", ко­ја пос­то­е­ла сй до 1947 го­ди­на, но со пов­ле­ку­ва­ње­то на ка­пи­та­лот на зе­тот Ан­дро­виќ, фир­ма­та го сме­ни­ла име­то во "Бра­ќа Ка­ра­џа". Таш­ко по­чи­нал во Со­лун во 1931 го­ди­на, а не­го­во­то мес­то во фир­ма­та го за­зел син му Јо­ван. Бра­ќа­та Ата­нас и Рис­то Ка­ра­џа, кои би­ле це­не­ти скоп­ски тр­гов­ци и уг­лед­ни гра­ѓа­ни, го из­гра­ди­ле хо­те­лот "Брис­тол" во 1924 год
Хо­те­ли­те во Скоп­је по 1918 го­ди­на, спо­ред сво­јот из­глед и сво­ја­та фун­кци­ја, би­ле да­ле­ку од вис­тин­ски хо­те­ли, но спо­ред удоб­нос­та и хи­ги­е­на­та, би­ле по­доб­ри од ка­ра­ван-са­ра­и­те. Хо­те­ли­те има­ле нај­мно­гу по 10 со­би, со по не­кол­ку скром­но на­мес­те­ни чис­ти кре­ве­ти, а на дол­ни­от кат обич­но има­ло ка­фе­а­ни кои би­ле на­ре­ку­ва­ни 'би­ра­рии' или 'ло­кан­три'. На­југ­лед­ни­те хо­те­ли ме­ѓу кои бил и "брис­тол" во со­би­те во­ве­ле и те­ле­фон­ски прик­лу­чо­ци, има­ле га­ра­жа со ка­па­ци­тет за не­кол­ку ав­то­мо­би­ли.,
Нај­плод­на го­ди­на за раз­во­јот на хо­те­ли­ерс­тво­то во Скоп­је би­ла 1925 го­ди­на.
Со го­ле­ми­от на­лет на тр­гов­ци и ту­рис­ти во гра­дот, здру­же­ни­е­то на ме­ан­џи­ско-ка­фе­ан­ски­те ра­бот­ни­ци, во 1923 го­ди­на по­ба­ра­ло да се во­ве­де ред во ра­бо­та­та со што би се за­до­во­ли­ле ос­нов­ни­те хи­ги­ен­ски ус­ло­ви. Се ба­ра­ло хо­те­ли­те да би­дат кла­си­фи­ци­ра­ни и да се во­ве­дат од­ре­де­ни про­пи­си во ра­бо­та­та. За прес­тој во хо­те­ли­те би­ле од­ре­де­ни так­си, спо­ред ква­ли­те­тот на ус­лу­ги­те.




-------------


Постирано од: naemnik
Датум на внесување: 09.Април.2009 во 11:45
Eve vi druga perspektiva:

Quote:
"Vlach is itself an interesting word. It seems to be a derivative from the same Germanic word cognate to welsch in German and Welsh in English,  both meaning Roman, whether the Romans be Latin-speaking or Celtic-speaking. Vlach itself is Slavic (taking that form in Czech) and could mean Italian or Romanian, though the same word, with appropriate case endings, turns up in mediaeval Latin (Blachi) and Greek (Blakhoi, pronounced Vlakhi), only applied to the Romance speakers of the Balkans. It also occurs in Polish as Wloch, in Hungarian as Olasz, in Russian as Volokh, in Yiddish as Walach, and in various other forms even in those same languages (cf. "Vlach," A Dictionary of Surnames, Patrick Hanks and Flavia Hodges [Oxford University Press, 1988], p. 558). Vlach also significantly turns up in the name of the first Romanian principality: Wallachia (or sometimes "Walachia"). Thus, we can imagine the word being left behind in the Balkan Sprachbund by the German tribes during their stay in Eastern Europe and the Balkans.

For many centuries Vlach was a spoken and not a written language. When it was committed to writing, the Cyrillic alphabet was used, in line with the Orthodox faith of the people. Later, a national consciousness arose in the principalities of Wallachia and Moldavia, where the language came to be called "Romanian."
- The Vlach Connection and Further Reflections on Roman History - Kelley L. Ross, Ph.D


"Welsh - O.E. Wilisc, Wylisc (W.Saxon), Welisc, Wælisc (Anglian and Kentish), from Wealh, Walh "Celt, Briton, Welshman, non-Germanic foreigner;" in Tolkien's definition, "common Gmc. name for a man of what we should call Celtic speech," but also applied to speakers of Latin, hence O.H.G. Walh, Walah "Celt, Roman, Gaulish," and O.N. Valir "Gauls, Frenchmen" (Dan. vælsk "Italian, French, southern"); from P.Gmc. *Walkhiskaz, from a Celtic name represented by L. Volcæ "ancient Celtic tribe in southern Gaul." The word survives in Wales, Cornwall, Walloon, walnut, and in surnames Walsh and Wallace. Borrowed in O.C.S. as vlachu, and applied to Romanians, hence Walachia. Welsh was used disparagingly of inferior or substitute things, hence Welsh rabbit (1725), also Welsh rarebit (1785) "
- ONLINE ETYMOLOGY DICTIONARY

http://www.netsnake.com/wallachs/wallachia/index.html - Source
Bottom line:
Quote:
We know that variants of the name/word are used in a number of countries that were once part of the Roman Empire, that the word appears to have a Roman/Latin origin, and it has a meaning of: the others - the strangers - the foreigners - the ones that are not like us.



Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 27.Април.2009 во 12:57
Дедо Стефан на поправен.
ПОРАДИ ТОА ШТО НЕ ГИ СПОМЕНУВА ВО ПОСЛАНИЈАТА
Власите му се налутија на г.г. Стефан

Не е коректно архиепископот Стефан во своите посланија да се обраќа само кон верниците Македонци, а не и кон останатите православни христијани, реагираат Власите од Македонија. Според нив, поглаварот на МПЦ при божикните и велигденските посланија, како и во беседите што ги држи при празнувањето на големите христијански празници, никогаш освен Македонците не ги споменува другите православни христијани. - Нема ништо лошо во тоа што се обраќа до верниците Македонци, но не е убаво тоа да го прави само кон нив затоа што и ние Власите, Србите, православните Албанци или Ромите ја признаваме јурисдикцијата на МПЦ и таа е и наша црква. Обраќањето на архиепископот не би требало да биде политичко послание, туку верско обраќање до сите православни верници - вели Никола Бабовски од Демократскиот сојуз на Власите. Според него, неразбирливо е како архиепископот Стефан смета да се гради братска љубов кога тој не сака овие верници ниту да ги спомне во посланијата и беседите иако, како што вели Бабовски, голем број цркви во Македонија се изградени токму со донации на Власите. Меѓу нив е и црквата „Св. Константин и Елена“, која сега премиерот сака да ја обнови на скопскиот плоштад. Власите се најголеми донатори и за велешката црква „Св. Петка“, која меѓу велешани е позната и како влашка црква. - И битолската централна црква „Св. Димитрија“ е изградена со наши донации, исто како црквата „Св. Константин и Елена“ во овој град. Ист е случајот и со „Св. Јован“ и „Св. Никола“ во Крушево, како и со црквите во битолските села Маловиште, Трново, Магарево и Нижо Поле, иако се разбира дека во изградбата учествувале и други донатори - објаснува Бабовски. Карактеристичен е случајот со црквата „Св. Константин и Елена“ во Битола, каде што свештеникот на МПЦ дел од службата ја држи и на влашки јазик. Според Бабовски, не доаѓа предвид Власите да ја оспоруваат јурисдикцијата на МПЦ, но бараат соодветен третман од архиепископот, со што во никој случај не би им се нанела штета на православните христијани Македонци. И професорот на Филозофскиот факултет во Скопје, Љубомир Цуцуловски, вели дека црквата треба подеднакво да им се обраќа на сите верници. - Ова се случува затоа што се врши едно катастрофално поистоветување меѓу верската и националната припадност, не сфаќајќи дека на една иста вера можат да и припаѓаат припадници од повеќе нации, како што и една нација може да има верници од повеќе вери - вели Цуцуловски.
Од МПЦ демантираат дека се врши национална дискриминација и велат дека поглаварот на МПЦ им се обраќа на сите православни верници во Македонија. Од црквата велат дека посланијата се со слична содржина речиси секоја година и дека до нив не стигнале никакви реакции во врска со содржината.




-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 07:32
Руските обиди за бугаризација на Македонците и Македонија

--------------------------------------------------------------------------------

Зошто од крајот на 18 век, Русија почнувала премногу активно да се вклучува во балканската политика, со крајна цел создавање голема Бугарија? Сите руски поморски пристаништа во текот на есента и зимата биле замрзнати и вон употреба, освен Црноморието, од кое пак Русија немала слободен меѓународен излез, поради Отоманската контрола на Босфор. Таквата лоша логистика на Русија била катастрофална не само по руската економија, туку и по опстанокот на самата држава, оти не можела зиме ниту да увезе жито за да го прехрани своето население. Поради овие егзистенцијални прашања, Русија очајно се стремела да излезе на Средоземието и пристаништето Солун. Затоа и политиката на Русите, од Петар Велики до последниот Романов беше во барањето на некоја причина да се замеша во внатрешните работи на Отоманската империја, за да го оправда својот агресивен акт, за постигнување на горенаведените цели (“Раѓањето на македонската нација“, Драган Ташковски, стр. 129). Со создавање на голема Бугарија контролирана од Русија, со излез на Солун и отвореното средоземно море, Русија ќе си ги решела своите логистички проблеми. Рускиот цар се титулирал и како Самодржец Болгарски, поради владеењето со Волшка Бугарија. Новата балканска Бугарија требало да обезбеди на Русија нејзина вазалска држава. Руските стремежи за нивна сателирска држава се оствтарија 1878 г., која ја ослободија Бугарија и и` создадоа држава.

Како во тоа време во Македонија немало никакво бугарско национално чувство, русите морале некако да го афирмираат и распространат бугарското име. Затоа, почнуваа да го неметнуваат термиот бугар како етничко, а не општословенско значење, за што постајат многу историски извори. Руските конзули на Балканот почнале многу Македонци да испраќаат на бесплатно школување во Русија. На 30.08.1842 г. руската влада дава стипендии на двајца Македонци кои студирале во Атина; еден од нив е Партенија Зографски (Филип Томов, "Живот и дейност на Хаджи Партения". Мак. Пр. Х. 1,2, стр. 35). Подоцна, Партенија Зографски како дојрански митрополит е жесток противник на бугарската егзархија и својата епархија ја става во унија со Ватикан.

Рускиот конзул во Солун, ги наговарал богатите македонски семејства Робевци (Роби, власи) и Лазаревци од Битола да се декларираат како Бугари, за нивиот пример да го следат и останатите Македонци (Офейков, Материали за българското възраждание в Македония, София 1885 г., стр. 441). Во истото дело, Офејков пишува за рускиот конзул во Варна, Рачински, кој работел на создавање Бугари во Македонија, па во Москва обезбедил стипендии за „две македонски момчиња “, а тоа биле Константин Миладинов и Рајко Жинзифов, со цел нивна бугаризација. Пред се', тие врбувале за свои пропагандисти немакедонци, најчесто Власи од Македонија.

Секретарот на бугарската егзархија од крајот на 19 век, Шопов, известува дека по притисок на рускиот конзул од Солун, само семејството Роби прифатило да се декларира како бугари. “Тие со тоа влијаеја и врз простото население, кое обично ги следеше своите првенци“ си спомнуваше Шопов (А. Шопов, “Материјали за б`лгарското в`зраждание в Македонија“, Периодическо Списание, Средец 1885 г., XVIII, 447). Но, српските дипломати за Димитре Робе во 1878/78 г. напишаа “Денеска тој веќе не сака да биде бугарин, а уште помалку грк, туку сонува за независна Македонија“ (“Збирка Јована Ристића“, кутија 18, инв. Бр. 12/581, сиг. XII-5, Историски Институт Србије).

Во 1858 г., Русија формира “Московски доброволен словенски комитет“ за бугаризација на Македонците. По налог на овој комитет, А. Рачински и Е. Јужаков ја собираа интелегентната македонска младина, која што беше жедна за образование и ја праќаа во Русија на школување, каде што, како што наведува и самиот секретар на бугарскиот егзарх од тие времиња, А. Шопов, каде покрај просвета “добиваа и бугарски дух“ (А. Шопов, цит. Статија, стр. 444).

Цела Македонија ја крстосувале руски тајни агенти; толку многу биле зафатени со убедување на Македонците да се приклучат кон бугарската држава, при што се забележани и вакви сведоштва упатени кон Македонците „ако останете надвор од Бугарија, вашата земја (Македонија) ќе биде полоша од она што беше порано, но ако се приклучите кон нас и нашата кауза, ќе ги добиете сите добра кои произлегуваат силно кралство, под руска заштита (Edward B. Barker British Museum, London, Dmss Layard Papers, Vol. LXXXIX Addd. 39.019, 186-187).

Во Русија, Македонците ги образувале дека најјужното словенско племе е бугарското, дека Бугарите биле всушност чисти словени од Волга, руски собраќа, а не турки народ. Иако на Русите предобро им било јасно дека бугарите се турки народ, бидејки вистински Бугари биле Татарстанците, Чувашите и АлМаринци, сите турко-татарски народ од исто потекло, со чиста турки култура и турки јазик, во склоп на руската империја. Сепак, заради својот интерес за создавање голема Бугарија, русите ја искривувале историската вистина.

Еден од најголемите руски шпиуни и ширач на бугарската пропаганда е Димитар Миладинов (Миладинис). Неговиот татко бил потекнувал од влашкото село Магарево (битолско), од каде семејството се преселило во Мислешево, па на крај во Струга. Неговиот зет Кузман Шапкарев, негов следбеник, во биографијата на Д. Миладинов, сакајки да го скрие неговото вистинско влашко потекло, измислува дека неговото семејство избегало од с. Магарево поради влашките зулуми . Но, историските извори сведочат дека с. Магарево е основано од власи, преселници од Епир и никогаш немало Македонци во истото (Ибид, стр. 218). Мајката на Димитар Миладинов, Султана, е родена во с. Магарево и е ќерка на познатиот влашки поп, Натаил Москополецот, творецот на “Четиријазичникот“. Семејството на Султана од Москополе прво се преселило во Охрид, за подоцна да се закотви во село Магарево. Дури, Шапкарев фалсификува едно цело писмо од Димитар Миладинов до Јанаки Стрези (негов вујко) со наводна критика и омаловажување кон Власите: “къв начин и със всички средства, не само арнауто-власи, безезични и безотечественици, но и най-многолюдния, най-храбрия, най-кроткия и най-питомния славянски наш род“ (За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма. стр. 481/482, Кузман Шапкарев).

Истиот принцип на антивлашки написи ги користи и Рајко Жинзифов (роден Ксенофон Зинзифи), самиот од влашки род по мајка и татко. Кузман Шапкарев признава за Рајко Жинзифов и татко му Јоан (Иван) дека “тие по род беа власи – цинцари од град Велес“ и дека заедно со Димитар Миладинов ширеле бугаризам (За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма, стр. 399, Кузман Шапкарев, издава Български писател, София 1984)). Како што видовме погоре, Рајко Жинзифов заедно со Костадин Миладинов биле испратени од страна на рускиот конзул во Варна, Рачински, на обука во Москва (Офейков, Материали за българското възраждание в Македония, София 1885 г., стр. 441).

Ние мораме да ја разбереме нивната позиција и декларативното антивлашко расположение на хартија, зошто како Власи морале на секој начин да го оттргнат сомнежот за нивното вистинско потекло и да се представат како најголеми Бугари, во склоп со нивната задача, зададена и финансирана од Русија. Жинзифов во стихотворбата “Гулаб“ пишува:
Места свободно, б'лгарско,
Дека всите се Б'лгари,
Нема Грци, клети Власи.

Во “Крвава кожуља, Жинзифов го велича Марко Крале кој се борел против Власи и Каравласи:
Тамо е живејал
некога си крал ни Марко,
в него е царувал,
е царувал, е војувал
с Власи, Каравласи,
б'лгарска е бранил земја
роду си помагал.

Да се навратиме пак кон браќата Миладиновци. Димитар и неговиот брат Константин се имаат школувано во гимназијата во Јанина, неофицијалната престолнина на власите во Епир. (ДИМИТЪР И КОНСТАНТИН МИЛАДИНОВИ, 1986 Sofia, стр. 198-201 , Димитър Райков). Биле и двајцата учители на влашки јазик, во пелистерските влашки села Трново и родното село на нивните родители Магарево (пак таму, стр. 201).

Интересно е, што во нивните млади години не го познавале македонскиот јазик, нит словенското писмо, па во една преписка меѓу Димитар и Константин Миладинови забележано е дека "ќе одат во Русија да го научат словенскиот јазик, за да предаваат бугарски во Македонија" (Братя Миладинови. Преписка. Издирил коментирал и редактирал Н. Трайков. С., 1964, стр. 126.). За разлика од словенскиот јазик кој не го владееле, многу добро го научиле италијанскиот јазик, кој како романски е многу сличен со влашкиот (Табаков, Н. Братя Миладинови. Биография. С., 1966, стр. 12.). Инаку и двајцата престојувале и работеле едно време во албанскиот Драч.

Прво Димитар, а сетне и Константин се испратени на школување во Москва, во 50-те години на 19 век, како руски стипендисти од страна на руската амбасада во Цариград (Табаков, Н. Братя Миладинови. Биография. С., 1966, стр. 204). Во Русија, браќата Миладинови се целосно финансирани од руската држава и црква, каде дури и рускиот архиепископ давал пари на Константин Миладинов (Ив. Хаджов. Александър Рачински за Братя Миладинови. Училищен прегред, XXXI, 1932, кн. 1, стр. 114).

Русите за Контсантин и Димитар Миладинов имале отворени шпиунски досиеја. Според руските дипломатски служби, Димитар Миладинов бил нивен шпиун за ширење на бугарската нaродност во Македонија (Селишчев, А.М. Семъя Д. Миладинова. Из донесений консула М. Хитрово (1864 г.). — Македонски преглед. В (919 г.), кн. 3, стр. 67).

На 25.5.1861 г., рускиот консул во Битола г. Хитрово пишува до азијатскиот департамент на руското министерство за надворешни работи дека "учителот Миладинов е познат по своите заслуги во полза на бугарската народност и распространувањето на образованието меѓу православните жители на Македонија, беше неодамна упасен од турците поради сомнение за врска со руските агенти" (Селишчев, А.М. Семъя Д. Миладинова. Из донесений консула М. Хитрово (1864 г.) — Македонски преглед. В (919 г.), кн. 3, стр. 65).

За бугаризацијата што ја спроведувал Миладинов, финансира и осмислена од страна на тогашна Царска Русија, пишуваат и останатите дипломати во Македонија.
Чарлс Калберт, британскиот конзул во Битола во извештајот до британскиот амбасадор Хенри Булвер во Цариград и до англискиот државен Секретар Џон Расел по повод апсењето на Димитар Миладинов пишува: "Димитар Миладинов е еден руски пропагандист“ (Никола Трайков. Братя Миладинови..., стр. 215.). Понатаму британскиот конзул објаснува до своите претпоставени: " Доста големата преписка на Димитар Миладинов, составена од добиени писма и преписи од испратени писма, не остава ни најмало сомнение, дека тоа лице е агент на руската пропаганда" (Никола Трайков. Братя Миладинови..., стр. 217.).

Англискиот дипломат од Битола St. Pisani до неговиот надреден Sir H. Bulwer пишува дека “Миладинов примал плата од руската влада и неговиот брат живее во Русија како агент на пропагандата“ (ориг. “Miladenoff, he said, was receiving a salary from the Russian Govt and his brother is residing in Russia as an Agent of the Propaganda“ , извор St. Pisani, Public Record Office, Foreign Office 195/685 Turkey, Monastir; “Братя Миладинови – преписка", ред. Никола Трайков, III. Дипломатически документи -АНГЛИЙСКА ДИПЛОМАТИЧЕСКА ПРЕПИСКА, Писма 94 — 96 .).
Миладинови, како руски соработници во Македонија, ја презеле улогата на руските конзули по Балканот и испраќале свои ученици на школување, односно бугаризација; дури, Димитар Миладинов испраќал млади Македонци во Русија без знаење и согласност на нивните семејства, кои се противеле на нивната бугаризација. Забележан е протестот на македонскиот револуционер Ѓорѓи Капчев од Охрид до турските власти, каде тој го обвинува Димитар Миладинов дека без знаење на семејството го пратил брат му Иван Капчев на школување во Русија (ДИМИТЪР И КОНСТАНТИН МИЛАДИНОВИ стр. 215/216, Димитър Райков, Софија 1986 г.).

Кузман Шапкарев има дадено повеќе имиња на Македонци кои Д. Миладинов ги испратил на обука во Русија, како пријателот Рајко Жинзифов, Константин Н. Станишев, Никола Делииванов, Георгија поп Стаменов од Дојран, Андреја Стојанов од Воден. Воедно, многумина Македонци, Димитар Миладинов исратил во Цариградското бугарско училиште за да станат бугарски учители кои ќе предаваат по новоотворените бугарски училишта во Македонија (За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма, стр. 402, Кузман Шапкарев, изд. Български писател, София 1984).

За Зборникот на Миладиновци...

Васил Чолаков, пријател на Константин Миладинов во преписка со Фрањо Рачки опишува како Зборникот на Миладиновци станал б`лгарски “мојот покоен другар Констандин Миладинов ме замоли да му дадам сто песни од источните краишта на Бугарија, за да може на својата збирка да и даде наслов Б`лгарски народни песни (Драган Ташковски, “Раѓањето на македонската нација“, стр. 104). Меѓутоа, Константин Миладин свесен дека словенските лингвисти ќе ја забежат јазичната разлика меѓу македонските и бугарските песни, тој ги превел бугарските песни на македонски јазик. За овој македонски превод на бугарските песни, бугарскиот лингвист Л. Каравелов пишува “браќата Миладиновци направиле неколку јазични грешки, особено во тоа што ги измениле во јазикот и ги дале на свое наречје (А. Стоилов, Показалец за печатените през XIX век б`лгарски народни песни, Софија 1918 г., стр. 11).Во Зборникот на Народни Песни од Македонија, браќата Миладинови измислуваат 3 песни каде се спомнува бугарското име. Имено, требало да го претстават македонскиот фолклор како бугарски, а немало во Македонија ниту една песна, предание каде се спомнува бугарското име или некој бугарски владетел. За овие нивни измислици пишува и ширачот на српската пропаганда, Симеон Кончар во својата брошура "ПРАДОМОВИНА СРБА", 1894 год., кој пак тврди дека Македонците се Срби, оти никаде во нивниот фолкор не се спомнува бугарското етничко име, ниту пак постоела бугарска национална свест кај Македонците.

За да не стана преочигледна политичката врска на браќа Миладинови со Русија, самиот Зборник на народни македонски песни ги обајавуваат во Загреб, а не во Русија, како што претходно било договорено со нивните руски ментори. Тој факт го потврдува и Димитар Миладинов во писмо до Константин Роби од 17 јули 1857 г. каде што му најавува дека Зборникот ќе се објави во Москва (Трайков, Н. Братя Миладинови. Преписка. Софија, 1964 г., стр. 33).

Димитар Миладинов: “Македонците се словено-пелазгиски народ“
Важно е да истакнеме дека Димитар Миладинов премногу добро знаел какво е етногенетското потекло на Македонците и за него Македонците биле “словено-пелазгиски народ“ (види писмо на Димитар Миладинов до Наум и Николаки Роби од 20 август 1857 г. објавено во "Братја Миладинови – преписка" стр. 35, ред. Никола Трајков, Б'лгарска академија на науките, Институт за историја. Издателство на БАН, Софија 1964 г.). Општопознато е дека Пелазгите се најстарите жители на Балканот, а античките историчари ги представуваат Пелазгите како предците на античките Македонци.
Кузман Шапкарев е зет на Димитар Миладинов за една од неговите ќерки. Неговото крстено име е Космос Пасхали. Во својата биографија Кузман Шапкарев запишува “дедото и стриковците на татко ми биле нешто влијателни во Цариград...Кога станало грчкото востание на Хиос, меѓу многуте обвинети и обесени во Цариград Грци, обесиле и двјаца од нашите, имено дедо му и едниот од стриковците на татко ми“. Од една страна вели дека меѓу обесените Грци биле и негови предци, за понатаму да истакне дека потекнува од Бугари, подоцна преселени во Охрид, познати како Пасхалевци, но дека старото семејно презиме им било Шапкареви. За своето презиме пишува “Старото презиме Шапкареви, само ние двајцата браќа го подновивме во 1856 г. откога почнавме да учиме бугарски“ (За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма, стр. 27, Кузман Шапкарев, објавено во Български писател, София 1984). Дилема за секој читател на автобиографијата на К. Шапкарев е зошто еден “бугарин“ од “бугарско“ семејство не знаел бугарски, па морал да учи бугарски, како и зошто неговите предци “Бугари“ од Цариград учествувале во востанието на Грците од островот Хиос? За разлика од тоа што морал да учи “бугарски“, Кузман Шапкарев без никакво едукација говорел влашки и албански јазик, а творец е и на влашко-бугарски и албано-бугарски речник (Български прикаски и вѣрования съ прибавление на неколко Македоновлашки и Албански, Събралъ и издава К. А. Шапкаревъ, Сборникъ отъ български народни умотворения, кн. VIII и IX, 1892, 1894. София, Печатница на “Либералний Клубъ“).

Од преписките на Кузман Шапкарев со неговите пријатели од Охрид дознаваме дека во својата Биографија излажал дека го променил своето презиме во Шапкарев 1856 г., исто како што излажа дека дедото на Димитар Миладинов избегал од с. Магарево од влашките зулуми, за да го скрие влашкото потекло на Миладинови. Во сите свои писма до охриѓани, Кузман Шапкарев се потпишува како Космос Пасхалис или Паскали и секогаш комуницирал на грчки јазик, за што сведочат подолуобјавените писма од 1861 г. на натаму. Од писмата јасно се гледа дека не го користел “бугарското“ презиме Шапкарев од 1856 г., како што самиот напишал во својата Биографија, објавена во Софија.
Вујко на Кузман Шапкарев е Јанаки Стрези, познат учител и собирач на народни умотворби. Неговиот дедо по мајчина страна, Георги Стрези целиот негов живот бил домаќин на грчкиот владика Калиник во Охрид (За възраждането на българщината в Македония. Неиздадени записки и писма, стр. 475, Кузман Шапкарев).

Најголем впечаток остава меѓусебната комуникацијата на рускиве стипендисти или како што во тоа време отоманските власти и странските дипломати ги нарекуваа “руски агенти“. Секогаш комуницирале на грчки јазик и грчко писмо, а ги користеле нивните родени крстени имиња, а не словенизираните. Така, Кузман Шапкарев се потпишувал и именувал како Космос Паскалис, Јанаки Стрезов како Јанаки Стрези, Димитар Миладинов како Миладинис, Миладинос или Миладинович во зависност од тоа каде живеел (Н. Еничарев, “Кузман Шапкарев за Прилеп и Охрид“, стр. 238, 239 и 237). Додека престојувал во Белград во 1861 г., Димитар Миладинов го променил своето презиме во Миладиновиќ (види сликата подоле).

Сепак, делото на Миладинови и нивните ученици Жинзифов и Шапкарев е особено значајно за македонската историја, јазик и литература. Сите тие се надарени поети, прозеисти, собирачи на македонски народни умотворенија и иако несвесни, пишувајки на македонски јазик, истиот го промовираа. Го промовираа и македонскиот фолклор, како уникатен и својствен само на македонскиот народ, едно богатство и сведошто на посебноста на еден цел народ.

Како еден во нишката на руската пропаганда во Македонија, треба да го спомнеме и Јордан Хаџи Константинов – Џинот. Тој бил назначен во 1848 г. за скопски учител од страна на Ѓорѓи Попович, угледен скопјанец и почесен конзул на Русија во Скопје.

Васил К`нчов, бугарин од Бугарија, кој работел како егзархиски професор во солунската гимназија во последните децении на 19 век и бил современик на Џинот, во своите белешки забележува: “Хаџи Георги (Попович) си турил грижа да најде достоен учител за Скопје. ..Тоа бил велешкиот ентузијаст Јордан хаџи Константинов, наречен од населението Џино“ (Град Скопие. Бележки за неговото настояще и минало, стр. 137, В. Кънчов/ I. изд. Периодическо списание, кн. LV —LVI, 1898; Библиотека, II, кн. XIII, 1896).

За политички врски на скопските првенци со Русија, Васил К`нчов пишува “Помалиот брат, хаџи Христо (Попович), одел по трговски работи во туѓина. Неколку пати бил и во Русија. На враќање носел книги и ги распространувал меѓу населението. Бугарските патриоти навистина имале некакви врски со Русија; веројатно тие биле во преписка со одеската бугарска колонија, која се грижела во тоа време за разбудување на бугарите. Кога обвинувањата против Поповичи зајакнале, тогаш тие издејствувале од руската влада да ги земе под свое покровителство. Тоа се случило околу 1850 или 1851 година. Хаџи Георги (Попович) бил назначен за почесен руски консул“ (Град Скопие. Бележки за неговото настояще и минало, стр. 148/149, В. Кънчов/ I. изд. Периодическо списание, кн. LV —LVI, 1898; Библиотека, II, кн. XIII, 1896 ).

Дури по назначувањето на Џинот за скопски учител во 1848 г. од страна на рускиот почесен конзул, од кого добивал и плата, започнал да соработува со бугарските пропагадни организации, основани и финансирани од Русија и започнал да пишува пробугарски текстови и да ги објавува истите во бугарските емигрантски весници, како ’’Цариградски Вестник“. Пред тоа, Џинот работел како српски учител во Велес и користел српска просветна литература во велешките училипта како „Граматика Мразовиќа, Захариевиќа, Цветник Рајиќа“ (В. Кънчов, „Град Скопие“, стр. 121, Софија 1898 г.).

Во 1863 г., Јордан Хаџи-Константинов бил осуден на казна затвор од страна на турските власти за политичка соработка со Русија. За овој настан, самиот Јордан Хаџи-Константинов запишува “Шестдесет дена ме пратија в Битоља за името „руссъ” („ГОНЕНИЕ И СТРАДАНИЕ ЗА ЧЕСТНО ИМЯ БОЛГАРСКОЕ” (с. 31). Едно писмо от прочутия даскал Джинот до Н. П. Тъпчилещов” објавено во бугарското списание „Минало” (1909, кн. 2, с. 187-202).
__________________


ДАЛИ НЕКОЈ ЗНАЕ КОЈ Е АВТОР НА ТОА ПОГОРЕ?



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 07:37
Американскиот сведок на Крушевската Република

Фредерик Мур е единствениот новинар кој имал можност со свои очи да ги проследи случувањата во Крушево за време на Илинденското востание во 1903 година. Во тој период работел како дописник на „Њујорк трибјун“ од Македонија, а подоцна ќе објави и книга „Трагите на Балканот“, во која дава детален опис на сите настани за кои непосредно сведочел. Фотографиите од Солун, непосредно по атентатите се негово дело, бидејќи случајно се затекнал во градот за време на акциите на гемиџиите. Едно од многуте сведоштва е и за Крушевската република. Се претпоставува дека Мур влегол во Крушево веднаш откако било задушено востанието заедно со турската војска, иако, според информациите што ги објавува, впечаток е дека бил присутен во градот и во десетте дена од републиката.

ВОСТАНИЦИ „Кусо по полноќ, утрото на 2 август 1903 истрели од пушки и гласно „Ура“ го нарушија мирот во мирното планинско село. Околу 300 востаници предводени од Пето Влавот (Питу Гули, н.з.) и четворица други лидери го изненадија градот. Во малата касарна имаше 15 турски војници, а во конакот и во неколку приватни куќи уште 10-12 турски претставници и нивните семејства, како и уште неколку војници. Жителите на градот се христијани, Власите се мнозинство, а има одреден број Бугари. Војниците успеаја да си ги земат пушките и да избегаат од касарната притоа убивајќи најмалку 8 востаници. Турскиот телеграфски писар исто така успеа да избега, но владините претставници загинаа сите до еден. Кајмакамот беше на пат во Битола. Откако ја опколија владината зграда за да го спречат бегството на Турците, востаниците упаднаа во дуќаните и ја зедоа сета нафта која успеаја да ја пронајдат. Нафтата ја истурија во Конакот, во касарната и во телграфската канцеларија и ги запалија. Помеѓу 15 и 20 турски војници беа убиени бегајќи од пламенот, но жените и децата беа поштедени и спроведени во една влашка куќа, со исклучок на една жена и дете кои беа погодени на излегување. Пламенот се прошири и десетици куќи и дуќани изгореа заедно со турските. Дел од нив, сигурен сум, беа запалени за да биде зафатен и конакот и да се осигура смртта на Турците.

Утрото востаниците поставија црвени знамиња низ целиот град и формираа провизорна влада, како и комисија составена од жителите- двајца Бугари и тројца Власи кои беа задолжени да се грижат за тековната работа. Без инструкции сите жители ги фрлија фесовите. Тројца шефови на бандите беа именувани за воена комисија и нивните задолженија беа драстични. Нивната прва одлука беше да осудат на смрт двајца припадници на Грчката Патријаршија кои шпионирале во корист на Турците за целите на организацијата и плановите на локалниот комитет да организира востание. Мажите беа однесени во шумата и убиени. Уште првиот ден, востаниците одеа од куќа во куќа и бараа донации во храна, а подоцна бараа и олово за производство на к*ршуми. Дополнителни востаници пристигнаа, а и голем број локални Бугари и Власи им се придружија, со што нивната бројка се искачи на преку 600 востаници. Веднаш почнаа да градат засолништа, а направија и два дрвени топа, какви што се користеа за време на Бугарското востание во 1870-те. Топовите беа бескорисни и им беа оставени на Турците кои ги довлечкаа со нив во Битола.

КОМИСИЈА Вториот ден, богатите луѓе од градот беа изведени пред воената комисија. Беше направена листа (од информациите добиени од локалните членови на организацијата од Крушево) за состојбата и богатството на секој виден жител на општината. На секој кој ќе се појавеше пред Комисијата му беше одредувана сума во согласност со проценката за тоа колку пари има. Никакви протести и молби не влијаеа врз Комисијата и во речиси сите случаи, парите беа исплаќани на време. Повеќе од илјада долари беа собрани на овој начин, а во замена им беа давани книжни пари кои ќе важат по ослободувањето на Македонија. Во неделата на свештениците и од Грчката и од Бугарската црква им беше наредено да служат реквием за загинатите комити во нападот. Беа одржувани состаноци на отворено, а на луѓето им се обраќаа лидерите на групата.

Во десетте дена востаничка окупација беа организирани стражи и патроли кои ги одржуваа редот и мирот во градот, и никакви насилства не беа сторени. Сепак, бизнисот запре. Пазарот беше затворен бидејќи снабдувањето сопре, а трговците од околните села беа блокирани од турската војска и од башибозукот, кои се наоѓаа околу градот. Веста за заземањето на Крушево во Битола стаса на 3 август, но дури 9 дена подоцна беше направен обид повторно да се заземе. Дотогаш беа мобилизирани 3 илјади војници со 18 топови, а околу градот имаше и околу 3-4 илјади башибозук од околните турски села. Кога топовите беа наместени над градот, командантот на трупите Бахтијар Паша им испрати пишана порака на востаниците да се предадат. Тие одбија и почна артилерискиот оган. Најголемиот дел од востаниците избегаа низ густата шума која изгледаше како да им е намерно препуштена за бегство, но дел заземаа позиции околу планинските патишта кои водеа кон градот, а други се засолнија во забарикадираните згради на периферијата на градот, од каде извесно време пружаа отпор. Двајца од лидерите, Пето и Иванов, загинаа во борбите. Пето Влавот беше животописен карактер. Имаше 35 години и беше роден во Крушево. Во 1886 година бил затворен и одведен во Мала Азија. Но, по генералната амнестија бил ослободен и се вратил во Македонија, повторно придружувајќи му се на револуционерното движење во Крушево и околината. На состанокот на водачите пред турскиот напад, Пето изјави дека нема намера да се предаде. Другите можат да си заминат, но тој ќе им дозволи влез на Турците само преку него мртов. Со 18 луѓе кои одлучија да загинат со него, тој зазема позиција во близина на главниот пат и ја задржа цели пет часа. Се тврди дека се самоубил со последниот к*ршум за да не им падне в раце на Турците.

Жителите веднаш ги вратија фесовите и делегација од видните луѓе со бело знаме замина во штабот на Бахтијар Паша за да го предадат градот. По пат беа сопрени од војската и башибозукот и им беа испразнети џебовите, а потоа им беше земена и облеката и чевлите. Кога стигнаа речиси голи во штабот, покрај предавството, врачија и протест, по што Бахтијар нареди да им биде вратена облеката.



ПОЖАР ...Хилми Паша ми објасни дека „несреќниот“ пожар се случил како резултат на бомбардирањето, кое, како што ми рече, секоја цивилизирана нација би го презела при освојување на град. Но, секоја куќа во Крушево беше поединечно запалена. На вратите на 600-те куќи кои беа само обиени се гледаа траги од секири и тесли. На оние ѕидови кои останаа, беа забележливи траги од нафта. Уништувањето на Крушево предизвика големо внимание во Битола, и му беа испратени инструкции на турскиот командант да обезбеди потписи од жителите дека тоа е дело на востаниците. Неколку жители потпишаа од страв, но најголемиот дел од Власите одбија да го сторат тоа. Интересен факт, кој зачуди многумина беше што, со исклучок на бугарската црква, ниту еден дел од бугарската четврт не беше уништен. Грците, кои на сите начини се обидуваа да ги обвинат востаниците, тврдеа дека лидерите на востанието направиле договор да не се напаѓаат Бугарите, давајќи му ги на Бахтијар Паша парите што ги собрале од Власите. Но, ваквите соопштенија кои доаѓаа од Атина не беа вистинити. Невозможно е такви преговори да се одвивале овде. Редовите на востаниците во голема мерка беа пополнети со Власи, повеќе од 200 востаници загинаа во одбрана на градот, и прашањето е како воопшто востаниците би стигнале живи до штабот на Бахтијар Паша, а уште помалку е веројатно дека Турците би почитувале таков договор. Причината што бугарскиот дел остана негибнат е или во стравот на Турците од поставен динамит, или сиромашниот бугарски дел едноставно не беше вреден за ограбување. На Турците им беше добро познато дека Бугарите, кои се ситни сточари, одгледувачи на овци и работници, се ужасно сиромашни, додека Власите, кои патуваа се до Солун, се трговци и добро им оди. Турците, откако не успеаја да заробат ниту еден востаник, уапсија 6 невини Власи и заедно со двете дрвени топчиња, како доказ за нивната вина, ги однесоа во Битола. Затворениците беа веднаш ослободени по интервенцијата на конзулите. Откако поминаа два дена во шумата, исплашените жители се вратија во градот. Ги наоѓаа телата на нивните роднини и пријатели на улиците на градот. Бараа да ги закопаат, но тоа не им беше дозволено. Со ретки исклучоци, телата беа собирани од војниците и фрлани во плитки дупки покрај улиците.


Постирано од: Platenik
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 10:31
Originally posted by cercetator cercetator напиша:

Руските обиди за бугаризација на Македонците и Македонија

--------------------------------------------------------------------------------





Незнам кој го напишал овај текст, но, истиот ми остави силен впечаток.

Се надевам дека и ти си подеднакво инпресиониран од текстот како и јас.


Барем можеш да ни кажеш каде го најде.

-------------
Гроф Игнатиев: "Ви се обрнувам Вам (г-дин Бахмачев), дека ЈАС ЈА СОЗДАДОВ ВЕЛИКА БУГАРИЈА, ЗАРАДИ РУСКИТЕ ИНТЕРЕСИ на исток "- (М.Цемовиќ - " Маќедонски проблеми и Маќедонци", Београд, 1913 ,33.)“



Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 14:41
ПРИДОНЕСОТ НА ВЛАСИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ШИРЕЊЕТО НА
ИМЕТО МАКЕДОНСКО ВО XVIII И ВО ПРВАТА ПОЛОВИНА НА XIX ВЕК
Иако со оглед на консте-
лацијата на севкупните однo-
си во последниве децении ис -
тражувањата за нациите не
носат полза, дури можеби се
и контрапродуктивни, сепак
секој народ е заинтересиран
за сопствената етногенеза, осо-
бено ако му се оспорува опс-
тојноста, или ако е загрозен
од некомпактноста, односно
има статус на малцинство. Па-
тем, веројатно тоа е фаза од
обидите за докажување на
сопствениот бит, низ која ми-
нале историографиите на ре-
чиси сите народи. На при мер,
повикувајќи се на продол жу-
вањето на Светата Римска им-
перија во лицето на Хабз-
буршката монархија (ова ти-
тулирање завршува 1806 го-
дина), Јохан Турмаир, на ре-
чен Авентин, во XVI век Ба-
варците ги идентификува со
Илирите и им припишува
роднинска врска со Алек сан-
дар Велики Македонски.
Бидејќи според западните
сознанија од XV до XIX век
илирското име се однесува
на словенското население, за
Ѓеорѓија Пулевски, Алексан-
дар Велики бил Словен и ав-
тохтоното население во Ма-
ке донија отсекогаш било сло-
венско, со што нагласено ја
глорифицира македонската
историја.
Одделно е прашањето да-
ли може да се зборува за чис-
ти култури, народи и нации,
особено на Балканот, кој ка-
ко природен мост на трите
стари континенти претставу-
вал премин и крстопат на
повеќе индоевропски на ро-
ди. Тие оставиле материјални
и духовни, односно културни
траги кои и денес претста-
вуваат предизвик за доосоз-
навање на минатото на овој
регион.
ИМЕТО МАКЕДОНСКО ВО XVI I I И В Проблематична и дис кута-
билна е етногенезата и на ста-
рите и на подоцнежните на-
роди, кои минувајќи преку
балканските простори или
за седнувајќи се овде, биле
подложени на влијанија, од-
носно имало заемни мешања
со автохтоното население. Спо -
ред академик Никола Тасиќ,
измешаноста на народите на
Балканот ја потврдува пежо-
ра тивната приказна за "бал-
кански лонец во кој се вари
разновиден зеленчук".
Заслужува внимание и
име нувањето на одделните
балкански народи. На при-
мер, за Власите има де сет-
тина именувања: Араман, Ар-
ман, односно Ароман (спо ред
Густав Вајганд), потоа Ма ке-
доно-Власи, Куцо-Власи, Ка-
ра-Власи, Каракачани, Цин-
цари, Власи-Меглени и др.
Терминот "Арнаути" не треба
безрезервно да се поисто-
вети со Арбанаси, Шиптари
(како сами се нарекувале),
Арбреши (биле именувани
во Јужна Италија), односно
Албанци. Според Константин
Н. Велики, уште од почетокот
на востанието на Тудор Вла-
димиреску во него учес тву-
вале многу Арнаути, односно
Бугари, Грци, Албанци, Срби
(Македонците не се одделно
именувани, но се вброени,
главно, во Бугарите и по мал-
ку во Грците). Според ака де-
мик Николај Тодоров, многу
бугарски (балкански з.м.) вои-
ни во Грчкото востание биле
нарекувани "Арнаути", а спо-
ред академик Чедомир По-
пов, ударната сила на воста-
ниците на Тудор Влади ми рес-
ку биле "Арнаутите" и "пан ду-
рите". За Србите се сре ќа ва ат
термините: Раци, Рас циа ни,
Срби, Србијанци, во Сла во ни-
ја погрдно биле на рекувани
Власи (според ака демик Слав -
ко Гавриловиќ), а во ав стрис-
ката службена до кументација
сите право слав ни биле еви-
ден тирани како неунијати
Грци, односно Илири.
Македонското христи јан-
ско, како и останатото бал-
канско христијанско населе-
ние во рамките на Осман лис-
ката империја, било сметано
за зимии, раја, ѓаури, каури,
рисјани, односно право слав-
ни. Со воведувањето на ми-
лет системот во XIX век, по-
големиот дел од маке дон ско-
то христијанско, главно, сло-
венско население се при опш-
тувало кон "Булгар милет",
дел кон "Рум милет". Кога кон
крајот на XIX век српската
дипломатија издејствувала во
пописите да се воведе "Срб
милет", дел од македонското
словенско население се де-
кла рирало во "Срб милет".
Неспорно е дека, ако имало
некој да се заложи и да се
избори за воведување "Ма-
кедон милет", повеќето маке-
донско христијанско сло вен-
ско население би се при опш-
тило кон него. Идентитетот
на Власите од Високата порта
е признат во 1905 година.
Инаку, Власи трговци од Ма-
кедонија, при преминува ње-
то на турско-австриската гра-
ница во XVIII и во првата по-
ловина на XIX век, се прет-
ставувале како "Македонци",
односно турски поданици од
Македонија.
При едно истражување во
Белград, во разговор за ма-
кедонската историја со д-р
Климент Џамбазовски и со
академик Васа Чубриловиќ,
чие семејство било од Сер,
Чубриловиќ рече: "Консо ли-
дацијата на македонската на-
ција е задоцнета..., а името
македонско во Европа го ши-
рат Цинцарите (Власите)".
За XVIII и за првата по ло-
вина на XIX век во Маке до-
нија, на пошироките право-
славни балкански простори
и во "грчките", односно бал-
канските колонии во европ-
ската дијаспора е карак те-
ристична грчката културна
елинизација. Бидејќи до кра-
јот на XVIII век припадниците
на една конфесија се сметале
за еден народ, православните
граделе заеднички цркви, а
богослужбата се вршела,
главно, на грчки јазик. Кога
од крајот на XVIII век по ин-
тензивно се воведува литур-
гија на црквенословенски ја-
зик, на едната страна од црк-
вата се вршело богослужба
на грчки, а на другата цркве-
нословенски, односно наиз-
менично биле користени хра-
мовите до изградба на од-
делни.
Власите од Македонија,
при поделбата на грчката и
на словенската богослужба,
се определувале за бого служ-
ба на грчки јазик. Всушност,
грчкиот јазик бил во упо тре-
ба во трговските трансакции
на Балканот и пошироко,
своите синови Власите тр-
говци ги школувале на грчки
јазик. Македонските Власи во
Земун биле вклучени во Грч-
ката школска општина, која
се викала "Заедница на Грци
и Македовласи". Инаку, по-
себноста на влашкиот јазик
никогаш не е оспорувана. Од
седумдесеттите години на
XVIII век има зачувано трија-
зичник на: грчки, влашки и
на албански јазик, подготвен
од поп Теодор Кавалиоти
(син на Влаинка и Албанец,
според д-р Бојка Соколова).
Во деведесеттите години на
истиот век поп (хаџи) Данаил
Москополецот составил че ти -
ријазичник на: грчки, влаш ки,
бугарски и на албански јазик.
Во 1813(4) година во Виена,
Михали Бојаџи објавил "Macedo-
walachische Gramatik"
(цитирано според библиогра-
фијата на Д. Панковиќ), на
грчки и на германски јазик.
Влашкиот јазик како говорен
е евидентиран во Охридско,
Битолско и во други места во
една француска статистика
за Македонија од 1807 го ди-
на (според Г. Јакшиќ). Меѓу-
тоа, влашкиот јазик бил во
употреба во семејниот круг,
а за потребите во комуни ка-
циите, главно, трговски, со
мнозинското население во
со седството и пошироко, Вла-
сите, особено мажите, збо ру-
вале и грчки и словенски
(според проучувачот на ис-
торијата на Власите д-р Ду-
шан Поповиќ - "нашки", кој
по потреба го именувале ка-
ко српски, бугарски и маке-
донски. Јужнословенските ја-
зици во тоа време не се ко-
дифицирани), како и ал бан-
ски и турски, во зависност од
местото на живеење и дејс-
твување.
Со преселбите во Руското
царство во времето на Петар
I Алексеевич и на неговите
наследници, балканските пра-
вославни христијани биле ор-
ганизирани во полкови, шан-
чеви и гарнизони. Овие, пол-
ковите на Ј. Албанез, И. Хор-
ват, Ј. Шевиќ, Ј. Прерадович,
секако и Македонскиот, Бу-
гарскиот и др., како и "Нова
Сербија" и "Славено Сербија",
биле составени од: "Сербов",
"Македонјан", "Болгар", "Ар-
наут", односно "из греческују,
сербскују, болгарскују, волос-
кују, македонскују нацију" итн.
Според сегашните сознанија,
во полкот на Ј. Шевич 74 ли-
ца се декларирале "из маке-
донској нациеј". За жал, сос-
тавот на припадниците на
"Ма кедонскиот полк" не е
познат, но сите полкови биле
составени од различни на-
роди, односно нации.
Во преписката на црно-
горскиот владика Василиј
Петрович со грофот Ворон-
цов и царицата Елисавета
Петровна, за турските пода-
ници: "Албанези, Македон ја-
не, Сербиј, Болгари, Бош нја-
ки" и венецијанските пода-
ници "Далмати" се бара заш-
тита од царицата.
Според Петар Ќеппен, ис-
тражувач-статистичар од сре-
дината на XIX век, 81 отсто од
преселниците во бугарските
колонии во Бесарабија биле
Бугари, а од нив 69 отсто
биле дојдени од Македонија и
од Румелија, главно, до 1830
година. Натаму вели дека
преселниците од Македонија
се викале Македонјани.
Со оглед на фактот што
најподвижни во соодветниот
период биле Власите, а Влав
со потекло од с. Арвати во
Долна Преспа бил и Иван
Хорват, главен организатор
на преселбите од средината
на XVIII век, не е исклучено
повеќето од македонските
преселници да биле Власи.
Или можеби терминот "Ма-
кедонјан" бил во употреба за
македонското христијанско
население во XVIII и во пр-
вата половина на XIX век.
Ѓеорѓије Магарашчевич, про-
фесор во Будим, во својата
"Кратка всемирна историја",
објавена 1831 година (од стр.
24 до 27), со името "Ма ке-
донјани" ги претставува ан-
тичките Македонци.
Од изнесеното се гледа
сложената балканска исто-
рија, односно дека никој од
сегашните балкански народи
нема право да бара кон ти нуи-
тет со поранешните, како што
вели проф. Наде Проева.
Власите од Македонија и
од Балканот воопшто биле
најподвижни во изминатите
милениуми, емигрирале и се
стационирале и пошироко
од балканските простори.
Тие биле лојални граѓани во
сите држави каде што опс-
тојувале и високо се издиг-
нале материјално и инте лек-
туално. Меѓутоа, малку се
вклучувале во политичкиот
живот. Власите, исто така, не
ја нагласувале својата нацио-
налност, односно според ака-
демик Јован Цвииќ и проф.
Ѓурѓица Петровиќ, биле нон-
шалантни кон етниконот. Ов-
де би додала дека во се гаш-
ниот тренд на глобализација,
со својата прилагодливост,
штедливост, космо полити зам
и користење повеќе јазици,
Власите треба да им служат
за пример на останатите на-
роди.
проф. д-р Милка Здравева,
Скопје


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 20:48
Многу интересе клип за Власите од Верја (Грција). Ова е нешто ново, на грчка телевизија  да се дава дека има дрги некои народи освен Грци па дури и дека учат на свој мајчин јазик во училште. Додуша влашкиот е неречен дијалект, ама за почеток не е лошо. Интересно.
http://www.youtube.com/watch?v=l9m43a6c3OY&feature=channel_page
исто така уште еден интересеннапис за признавање за придонесот на Власите во општото добро на Балканот. Куќата на Карамати во Земун, Србија
http://www.politika.rs/rubrike/Magazin/Svedok-prohujalih-vremena.lt.html


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Април.2009 во 21:33
Грците им забранија да пишуваат на влашки дури на надгробните споменици, арно ама иако со леснотија зборуваат грчки и албански мајчиниот јазик никогаш не го забораваат. Убав документарец за Власите од Самарина.
http://www.youtube.com/watch?v=f4jDKPJUzis&feature=channel_page


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 09:48
Od Milka Zdraveva toa mi be[e poentata

Идентитетот
на Власите од Високата порта
е признат во 1905 година.
Инаку, Власи трговци од Ма-
кедонија, при преминува ње-
то на турско-австриската гра-
ница во XVIII и во првата по-
ловина на XIX век, се прет-
ставувале како "Македонци",
односно турски поданици од
Македонија.
При едно истражување во
Белград, во разговор за ма-
кедонската историја со д-р
Климент Џамбазовски и со
академик Васа Чубриловиќ,
чие семејство било од Сер,
Чубриловиќ рече: "Консо ли-
дацијата на македонската на-
ција е задоцнета..., а името
македонско во Европа го ши-
рат Цинцарите (Власите)".



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 10:37
Секако и полкот на Драганов бил Влашки-сега е прашање дали и самиот Драганов бил ВЛАВ,по целите текстови прочитани эа Власите може да се эаклучи дека 50% од Бугарското население се Власи,10% туркоМонголи,30% шопи и 10% останато-исто во Грција 50% се власи(цинцари)10%Грци и 40% муслимани.
Дали некој ова пишуваното го чита и дали се смета эа вистина се она што е текстуално напишано,прашувам само од причина да энам дали и јас да почнам историја да пишувам

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 01.Мај.2009 во 10:42
Голема ролја имале Власите.

http://www.scd-lunjina.org/poreklo_cincara/etnogeneza.html - ЕТНОГЕНЕЗА


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 04.Мај.2009 во 08:24
Уште еден доказ за мојата теорија за Власите, дека се нарекувале Македонци и го ширеле македонското име во Европа од професорот Радуле (потпишано е од колектив, ностилот е негов и 100% тој е автор на писмото до Б.Д.)


http://www.narodnavolja.com/articles2008/07/txt05.asp - НАРОДНА ВОЛЈА

„МесТните блгари и куцовласи, кои живеат во пределите на Македонија СЕ НАРЕКУВААТ САМИ МАКЕДОНЦИ и околните народи ги нарекуваат така. Турците и арнаутите не се кажуват Македонци, но запрашани од каде се, отговарат: од Македонија.”
Цитат од книгата на

Васил Кънчов, “Орохидрография на Македония”, Пловдив, Печатница Хр. Г. Данов, 1911 г.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 07.Мај.2009 во 07:47
Интересни данни за етничката припадност на жител от охридското село Ракита ни дава архиепископ Димитар Хоматиан. Тој пишува: “Јован, наречен Ирекар, зет на Вратин Раду од Власти, води потекло од Македонците.” Изучавајќи синодални документи од таа епоха, Д. Ангелов достигнува до извод, дека “втори по значење и по численост народностен елемент во границите на Епирското деспотство биле Македонците, за кои во актовите на Архиепископството многу често станува збор (повеќе од 50 спомнувања), т.е. Македонците во тоа време “составувале основното, преобладавачко население” [Д. Ангелов, Принос към народностните и поземлени отношения в Македония, с.11-12, 43, цит. по л.193].

http://www.narodnavolja.com/articles2008/09/txt04.asp - Narodna Volja - pak Radule





Дали не е село Ракита (денес Олимпиада), Кајљарско, ном КОЖАНИ (ОД КОЖАНИ Е МАРКУ КРАЈДА ОД ПИСМОТО НА ЛЕОПОЛД)

Во истиот ном се наоѓа и селото Власти (Влашка Блаца), од Каде е еден познат „Македонец“

-------------



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk