IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Власи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Власи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 66>
Автор
Порака
FLooK Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 69
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FLooK Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Власи
    Испратена: 16.Мај.2008 во 11:53

Во антиката на балканот имаме -  траки, илири, македонци, пеонци. Сите сборуват слични jазици, но са неписмени. Елитата користи грчкиот во писмените односи и вероjатно го сборува.  Со доагането на Римjаните, како втори писмен  се поjавува и латинскиот. Домородните народи стават дел от Империjта. Христиjанство и варварските напагjаниа (на готи, хуни, авари) спомагат ова население да се спои и напално да се хелинизира или латинизира.

Доколку хеленизираните домоселци се вливат во грчкиот народ, тиа не са интересни. Што става со латинизираните? До 7 век има многу податоци, дека латинскиа се користи из целио Балкан.  Со идването на словените на овие простори хеленизираните домоселци поетапно се изтеглят во границите на Византиската империа, а овде остануват само латиноезичните - веке власи.

При кнезот Борис во првата Бугарска држава (во коjа влиза и цела Македониа) населението е смесено: малоброjна елита (протобугари и анти), много повеке словени и наj-многоброjни са домоселците власи. Заради ова, наj многоброjно население изпрво Борис сака бугарската црква да припагjа кам римскиот папа, а за црковен език да се избере латинскиот. Ова решение има силен отпор от Византиската дипломатиа и накраj се зема компромис – за црковен език се приема езикот на второто по многоброjност население – словенскиот. 

Што става понатаму со власите. Поради политички причини (конк*ренциа мугу Рим и Константинопол), Византиа непрекаснато негира власите (не сака троjански кон во овие простори). Бугариа исто негира власите, зашто веке е станала словенска држава. Затоа и Власите поетапно се словенизират и се вливат во бугарскиа и македонскиа народ.  Друг немалак дел, кои са во Византиа са хеленизирани. Един малечок дел зачуват своjа jазик и до ден денес. Во истото време многоброjните миграции от jуг на север спомагат, кога веке нема да има влиjанието на Бугариа, а Византиа е ослабена да се поjават и първите влашки држави, но веке на север от Дунав.

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 12:53
За Власите немам коментар..
Они тврдат дека се Трако Илири..а не Македонци....
Имам додуша читано две теории кои се можни и реални за власите..
Едно дека се староседелци(Трако-Илири), и дека во времето на Римската Империја биле латинизирани, а другата е дека они се Ромеи, кои биле колонизирани тука од Римјаните.....како и тука така и низ целата Римска Империја
Само не верувај дека нешто останало од власите денеска, зошто се претопиле и исчезнале тоа е тоа..
Се е претопено, рачунај дека 1300 години не се малку, тоа е голем период..
Тоа дека се Румунци, не држи вода, пред се зошто е пропаганда Румунска...и немаат никаква поврзаност со нив....

Изменето од Vladimir88 - 16.Мај.2008 во 13:02
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 15:29


Абе види, и јас имам додуша резултати од генетиката каде покажуваат дека Македонците се најстар народ, ама не е тоа тоа...додека не е потврдено тоа, неможе да се дискутира...
Само едно нешто не ми е јасно
Неможе они цело време да седат во планина 1300 години??
Така додуша не учеле, дека кога дошле словените повеќето Власи за да ги избегнат војните со Словените, отишле на планина и.т.н.
Тоа дека се и ден денес домороден народ не ми е верна таа теорија..

Тоа си е додуша мое мислење.....

Изменето од macedon_alex - 27.Април.2009 во 14:48
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 08:43
... The Vlachs:The history of a Balkan People - T.J. Winnifrith
Olimpija, Filip kako i nivniot sin Aleksandar Veliki se mozebi pojdovna pogodna tocka za rasprava okolu Vlasite. Ne slucajno Makedonija e jabolko na razdorot pomegu poedini narodi- izvornoto poteklo na drevnite Makedonci e predmet na karanici...
...Epir, oddelen od Makedonija so planinskiot masiv Pindbil poim za zapad, dodeka makedonija oznacuva istok. Ovie dve kralstva vodele istovetna, no nezavisna politika na egzistencija i pokraj toa shto zenidbata na Filip so Olimpija dovelo do vremeno obedinuvanje na dvete carstva..
...Dve svedoshtva, edno od Arijan, a drugoto od Justin, navestuvaat deka Filip vlozil mnogu napori da gi civilizira polunomadite od visokite planini doveduvajki gi da ziveat vo gradovite vo nizinite... kade brgu go gubele svojot jazik... (Justin 8.5.6.2.Arrian. Anabasis 7.9.2). Vo dvata slucai opisot na polunomadite od visokite planini na Makedonija  potsetuvaat na starite Vlasi...Granicite na Makedonija se menuvale pomegu 600-200-ta godina pred Hrista... no orientaciono ostanuvala vo granicite na deneshnite ramki na Egejska Makedonija (severna grcija), pirinska Makedonija, Deneshna Makedonija i teritorijata do Dunav, ama Dunav nikogash ne bil granica na grckiot jazik... Vo periodot od 400 god. rivalski jazici na lingva franca  Blakanot bile tracanskiot i ilirskiot... a vo Makedonija spogodbeno ili slucajno se zboruval meshan govor, dodeka ne doshle Rimjanite ...Otkako Rimjanite ja pokorile Makedonija i ja napravile svoja provincija, doshle do soznanie, isto kako i Vizantija vo vremeto na Vasilij, deka edinstvena linija za granica za Makedonija e rekata Dunav koja Aleksandar ja postavil, a kade ne se zboruvalo grcki...
.. . M. Hrisoho...Grk... prv ja nametnuva tezata deka Vlasite se Rimjani...ama deka ovie Rimjani se Grci koi zboruvaat malku cuden grcki jazik...


Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 09:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

M. Hrisoho...Grk... prv ja nametnuva tezata deka Vlasite se Rimjani...ama deka ovie Rimjani se Grci koi zboruvaat malku cuden grcki jazik...


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??


Изменето од Vladimir88 - 17.Мај.2008 во 16:12
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 09:20

Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??
-----------------------------------------------------------------------------
 ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...


Изменето од mamamd - 17.Мај.2008 во 09:22
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2008 во 12:30
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 07:16
ПРОФ. СТЕФАН ВЛАХОВ-МИЦОВ: ЕТНИЧКАТА СЛИКА НА БАЛКАНОТ
Нема крај на грчкиот шовинизам Во текот на 18 век силни позиции во грчките територии имале и Власите. Тие се населиле во големиот регион Пинд, задржани се во Северна Грција и никогаш не биле асимилирани како етничка група. Делот на Власите од населението на Грција бил 700-800 илјади жители, т. е. 7-8%. Во пописите од 1935 и 1951 г. тие се определуваат на 19.703 и 39.855 жители. Потоа веќе нема информација за Власи во пописите, а Грција не го признава постоењето на влашко малцинство. Овој грчки шовинизам вознемирува во август 1993 г. уредникот на британскиот „Тајмс“, иако и во Велика Британија има симпатии кон Грците: „Уште од 1961 година ниту еден грчки попис нема детални информации за малцинствата. Ова е така затоа што секоја влада во Грција, слично во стилот на Јапонците, се потпира на митот за хомогениот состав на населението. Денес, историското одбивање да се признае постоењето на етнички или културен плуралитет се претвори во одбивање да се прифати различно политичко мислење во врска со овие етнички или културни прашања“.
--------------------------------------------------------------------------------------
...dule ...ima mesto na forumov...slobodno prenesi cel citat... ovaka so prezentiranje del izleguva kako tendenciozno zatsktivanje na informaciite... i vadenje na neshtata od kontekst...големо%20гушкање


Изменето од mamamd - 18.Мај.2008 во 07:17
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 11:02
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 13:39
dule ...dule jas i ti neshto ne se razbirame... ne te obviniv tebe za manipulacija... tuku zboruvav voopshteno...inaku Tedi Cal zboruva vlashki poubavo od mnogu rodeni Vlasi i e golem pobornik za  vlashkoto prashanje...inaku poteknuva od nekoe plemicko avstrisko semejstvo...zenet so Vlainka... i ima vlozeno mnogu napori za malcinskite prashanja vo Strazburg... i drugite evropski institucii... sega raboti  na dokazite od DNK analizite na Vlasite so Aleksandar Makedonski... imav cest licno da go zapoznam pri negoviot prestoj vo Makedonija...i iskreno me zaprepasti kolku so lesnotija i bez predrasudi zboruva ... i kolku e nacitan...zapoznat so problematikata za koja zboruva....a i mnogu e licen намигнување...Dule ... ne ti se zablagodariv za prikaznite ... tie gi imam slushano od dedo mi kako mala... gi nemam slushnato odamna... me potseti na detstvoto i na mojot dedo... mersi ushte ednashголемо%20гушкање

Изменето од macedon_alex - 27.Април.2009 во 14:51
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2008 во 21:30
Ова е Македонски форум,се пишува на Македонски јазик а по потреба може да се користи и латиница и кирилица.Погледај во правилата на форумотнамигнување
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2008 во 21:14
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.

...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2008 во 13:39
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.
...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...Секако дека се многу блиски. Сите тие водат потекло од народниот латински јазик. Ме интересира што мислиш за тоа дека зборот ВАТРА има старо влашко (условно земено) нероманско потекло. Наследен од претците на денешните Власи, кои подоцна биле латинизирани.
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2008 во 22:04
Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by Дудуловски Дудуловски напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Јас колку што знам Власите користат латинска азбука.....и јазикот им е поразличен од грчкиот.....може и да сум грешка
Инаку кога си веќе кај ова.....да не си грешка
Да не мислел тој гркот на ова случајно??----------------------------------------------------------------------------- ... Vlasite koristat latinica... ama jazikot...spored Grcite e "rasipan grcki"... a za razlikata...kako nebo i zemja... i nesum greshka...ima mnogu grcki izvori na negiranje zatoa shto dodeka Vlasite se zanimavale so ekonomija... grcite se zanimavale so politika... i asimilacija... Grcite mnogu ne mislele...ako mislele... balkanot ke beshe isto shto i Skandinavija... vaka...Точно, влашкиот и грчкиот немаат некоја посебна врска, освен тоа што се дело од кентумската група индоевропски јазици.
...pri govor.. se srekavaat zborovi koi imaat isto znacenje... no pismata se razlicni...karakteristicno za vlashkiot e shto e latinsko pismo... so latinska osnova... i mnogu slicen so italijanskiot...portugalskiot... romanskiot... a mali slicnosti se srekavaat so shpanskiot... francuskiot... neodamna imav prilika da se sretnam so moldavci... cudno kolku moldavskiot e poblisku do vlashkiot otkolku do romanskiot jazik...Секако дека се многу блиски. Сите тие водат потекло од народниот латински јазик. Ме интересира што мислиш за тоа дека зборот ВАТРА има старо влашко (условно земено) нероманско потекло. Наследен од претците на денешните Власи, кои подоцна биле латинизирани.

Ne sum razmisluvala... samo znam deka se odnesuva na mestoto kade gori oginot... eden vid kamin...ne na samiot zbor ogin...kako shto e vo srpskohtvatskiot...se koristi i izrazot badza... ama mislam deka toa se odnesuva na delot povrzan so odzakot... mnogu zborovi od vlashkiot jazik se srekavaat vo makedonskiot od istocno juzniot del...gevgelisko-strumicko... filija...bunela...


Изменето од mamamd - 20.Мај.2008 во 22:04
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 66>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.