IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Mатурско славје
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Mатурско славје

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Mатурско славје
    Испратена: 06.Мај.2008 во 08:57

МАТУРАТА Се ПОСКАПО ЗАДОВОЛСТВО

Кредити за тридневното матурско славје
Според грубите процени, целосната „прослава на зрелоста“ на средношколците ги чини родителите најмалку две просечни плати
ОД 1000 ДО 500 ЕВРА ЗА ОБЛЕКА
ЗАКАЖУВАЊЕ ЗА ШМИНКА ЧЕТИРИ МЕСЕЦИ ОДНАПРЕД
ПРОФЕСОРИТЕ ПРОТИВ ПОМПЕЗНОСТА
Повеќето професори сметаат дека сегашните матурски прослави се многу помпезни и претставуваат непотребно трошење многу пари. Децата самите си избираат каде и како ќе ја прослават матурата. Затоа самите треба да бидат свесни дека нешто треба да сменат. Иако не ми се допаѓа начинот на кој слават, сепак не треба да им наметнуваме како да ја одбележат матурата. Не ми се допаѓа тоа што прво одат во ресторан за кој дале многу пари, а седат само два-три часа. После одат во дискотека. Зошто прават двоен трошок, кога веќе се собрале некаде? Не изгледа убаво ни кога наутро доаѓаат во училиште со музика и поднапиени, зашто им даваат лош пример на следните генерации - вели Горица Илијоска, директорка на скопската гимназија „Никола Карев“. Професорка од скопската гимназија „Георги Димитров“ смета дека на матурантите најмалку им треба фрлање многу пари за големи прослави, скапи тоалети, шминка и за фризури. Треба да се надминат кичот и шундот при славењето, како и непотребните трошоци. Нема потреба од собирање гости дома или во кафеана. Еве, од следната учебна година средното ќе биде задолжително. Матурантите мора да сфатат дека не направиле ништо посебно со тоа што завршиле средно училиште. Парите наменети за целата прослава може да ги искористат за патување или да ги дадат за хуманитарни цели - вели таа.

Ova mi se vode mnogu simpaticno i aktuelno. Ajde malku iskazete gi svoite stavovi okolu ova. Mnogu burno se diskutirashe za polaganjeto maturski ispit, ama za maturskite proslavi neshto ne se zboruva. Tuka gi vbrojuvam i polumaturskite proslavi, zatoa shto bogami i tie vo nishto ne se razlikuvaat od maturskite.


Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 15:23
матуска прослава.......ех кога ќе се потсетам на тоа за последен пат цела генерација заедно......
нашата матурска прослава беше скромна мислам не отидовме никаде на страна......а што би сменило ако се отиде на страна некаде???? повесело ли ќе биде.....иманешто посебно во тоа???.....во тоа не гледам смисла.......матурската прослава треба да се слави на место каде што сите матуранти ќе можат тоа да си го дозволат.......не само ако на некои им е по кеиф да одат некаде па алудираат на тоа......а дали парите предвидени за тоа да отидат во хуманитарни цели......па тоа ми изгледа како добра идеја......човечки и хумано е да се помага........тоа е добро лично јас го оправдувам......
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 21:32
se ubavo ako saka nekoj da si proslavi maturska doma, ama toa iznajmuvanje kafeani i vikanje po 100 lugje na maturska, kako svadba mi e i smetam deka se nepotrebni troshoci i golema glupost. golema rabota nekoj sredno zavrshil, sekako sega vekje e zadolzitelno pa sekoj mora da zavrsi, sakal-nejkel
ne znam nekoj koj zavrsil fakultet taka da se rasfrla po restorani i kafeani(iako ova vekje e navistina podobra prichina za veselba )

isto maturantive frlaat mnogu pari za garderba, se shetaat po drugi gradovi de za fustan, de za chevli de, za ne znam sho...40,000 za fustan sho nikogash nema da go oblecham povekje no way!
za tie pari ke se proshetam do nekade ili ke gi dadam za bilo shto popametno otkolku za nekoj si partal tamu.

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2008 во 22:53
Originally posted by IQ IQ напиша:

se ubavo ako saka nekoj da si proslavi maturska doma, ama toa iznajmuvanje kafeani i vikanje po 100 lugje na maturska, kako svadba mi e i smetam deka se nepotrebni troshoci i golema glupost. golema rabota nekoj sredno zavrshil, sekako sega vekje e zadolzitelno pa sekoj mora da zavrsi, sakal-nejkel
ne znam nekoj koj zavrsil fakultet taka da se rasfrla po restorani i kafeani(iako ova vekje e navistina podobra prichina za veselba )

isto maturantive frlaat mnogu pari za garderba, se shetaat po drugi gradovi de za fustan, de za chevli de, za ne znam sho...40,000 za fustan sho nikogash nema da go oblecham povekje no way!
za tie pari ke se proshetam do nekade ili ke gi dadam za bilo shto popametno otkolku za nekoj si partal tamu.


И јас исто мислев во однос на кафеаните ама моите решија да викаат гости баш во кафана, прво се лутев ама после сфатив дека мајка ми нема време да пречекува гости цело лето, затоа што навистина така прават, сакаат да дојдат ама ќе доаѓаат до август, вака си ги викнал сите на еден датум и завршена приказна. А што се однесува за трошењето пари на фустани и накити потполно се согласувам, и јас ќе ги искористам за други работи, се што сум купила е во граници на нормала
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Zaspana Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 429
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zaspana Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 14:59
хахаха
Кон врв
Цаци Галапчарот Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2007
Локација: Byelorussian SSR
Статус: Офлајн
Поени: 955
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Цаци Галапчарот Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 01:47
sk kje slavu tj maturu
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 10:01
Монушка, границите на нормалата се еластични...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 11:58
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Монушка, границите на нормалата се еластични...



Da vo pravo si, no vo odnos na primerot na IQ 40 000 za fustan e mnogu, mnogu, mnogu nad mojata normala...
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2008 во 14:25
Ne ja sfakam maturata kako neso koj znae so..deka treba da trosam bogatstvo na garderoba,sminka i sl.Toa e stvarno ubav i znacaen moment za site srednoskolci ama pa da se kreva tolkava euforija,da se opsednuvaat site za oblekuvanje ..so znam bar ja taka ne go dozivuvam..sto po ednostavno i prirodno toa poubavo..
Кон врв
Quentin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 763
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Quentin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 17:46
Матурата е настан кој по дефиниција би требало да го означи созревањето на една личност. А наша практика со ваквиот шунд е да им го продолжуваме инфантилниот период на разгаленост на и онака распуштените тинејџери.
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2008 во 21:26
Ја лично су против това толкај пари да са фрлаа и да се ставаа у борчој родителите за една ноч ама од друга страна и ми идит у прилог заш тогај имет најпојче работа за мене надградби на нокти, трепајци и шчо ушче не, све дур има таквија деца захтевни и родители шо незнаа да реча не, ако им је.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 00:09
Originally posted by Quentin Quentin напиша:

Матурата е настан кој по дефиниција би требало да го означи созревањето на една личност. А наша практика со ваквиот шунд е да им го продолжуваме инфантилниот период на разгаленост на и онака распуштените тинејџери.

... pa ne se samo tinejdzerite krivi... mislam deka bajagi golema vina snosat i roditelite... aj da vidite shto pravat sega so polumaturite.. cekam den koga ke cueme deka se slavat i cetvrt maturite...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 00:16
Nepotrebno frlanje pari, cudno sto se slavi matura a koga ke zavrsat fakultet nisto
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Мај.2008 во 11:59
Полуматурско,матурско и понекое дипломско славје...
Се’ е тоа убаво иако често знае и да се претера.
Но,дали е вината само во тинејџерите и нивните родители?Пааа,не би рекла...Често се "виновни" и нашите баби,тетки,вујни и стрини на кои,и да има се каже дека нема да се слави,секогаш велат-"Aко вие не славите,ние ќе си дојдеме...".И после тоа,нормално е да си речеш-"Додека цело лето ќе ги чекам и пречекувам еден по еден,вака барем ќе ги пречекам на еден трошок!"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.