IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Промени по желба на црквата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Промени по желба на црквата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Burak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Burak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:11
BIBLIJATA ZIDARSKI E I NOV I STAR ZAVET KOLKU STO ZNAM..ILI GO ISFRLILA CRKVATA STARIOT ZAVET,PA NE SUM VO TEK.ISUS KOLKU STO ZNAM NEDOSOL DA GO SRUSI ZAKONOT TUKU DA GO OBNOVI.BAREM TAKA PISUVA VO NOVIOT ZAVET
„Ние Вселената со моќта Своја ја созададовме, а Ние, навистина и ја прошируваме.“к*р’ан,Ez-Zarijat, aјет 47
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:13
Бурак, како што реков - не си ич запознает со работите... Информирај се прво, пред да спамираш теми. Тоа што го прашуваш е за други теми и е мноооогу детално објаснето.
Оваа тема е - дали црквата има право да менува работи или не, и тоа во контекст на статијата која е објавена во Дневник.
Кон врв
Burak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Burak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:15
A OVA VO VRSKA, ZA ILI PROTIV CRKVATA..JAS BI BIL PROTIV SEKOJA INSTITUCIJA KOJA GI MENUVA ZAKONITE BOZJI.A I SEKOJ KOJ STO ODI PROTIV BOZJITE ZBOROVI E SILNIK I NEZASLUZUVA RESPEKT, PA MAKAR IMAL OGROMEN BROJ NA SLEDBENICI.DA TE POTSETAM DEKA I FARAONOT IMAL OGROMNA VOJSKA PA MOJSEJ GO POBEDIL SO POMOS BOZJA..I NI VO EDEN MOMENT NE POTKLEKNAL.TAKVI BI TREBALE DA BIDAT SITE KOI GO SAKAAT BOG I VISTINATA.
„Ние Вселената со моќта Своја ја созададовме, а Ние, навистина и ја прошируваме.“к*р’ан,Ez-Zarijat, aјет 47
Кон врв
Burak Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 26.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 42
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Burak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 02:20
FARAONOT SEBESI SE PROGLASIL ZA BOG.PA NELI I CRKVATA SE NAREKUVA SEBESI BOG?IMA LI PRAVO NEKOJ SAMONARECEN BOG KAKO FARAONOT STO NAPRAVIL DA VOSPOSTAVUVA SOPSTVENI ZAKONI I DA VIKA DEKA TOJ SAMIOT E BOG.ZOSTO CRKVATA NE GI TUMACI OVIE RABOTI SO POMOS NA BIBLIJATA I SLOVOTO.ZOSTO NEDONESE DOKAZI OD BOZJITE ZBOROVI KOGA PRAVI NESTO ILI SITE OVIE RABOTI SE SOMNITELNO POREKLO.
„Ние Вселената со моќта Своја ја созададовме, а Ние, навистина и ја прошируваме.“к*р’ан,Ez-Zarijat, aјет 47
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 03:05
Бурак - ВО ВРСКА СО ТЕМАВА - тоа што го пишуваш нема никаква врска. Прашањето беше - дали може да се променат конкретните постови или не. Ништо повеќе.
Црквата не е Бог! Никогаш Црквата не тврдела дека е Бог! Тоа или е твоја интерпретација или некој недоделкан свештеник, кој ни самиот не е свесен колку голем грев направил со тоа што го кажал!
А за промената на постот - дадов многу детално објаснување!
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 09:19
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Како што зборував во темата за Обичаите... Постите, иако имаат некаква основа во Библијата (иако има различни гледишта по ова прашање), се создадени, оформени, прецизирани од Црквата. Имаат за цел телесно прочистување, кое ќе го помогне духовното прочистување. Воведени се во форма на правило од страна на Црквата, затоа што се сметаат за најисправен модел на однесување од страна на еден верник. Постот, како што кажува во текстот, е еден вид почит кон Светата Личност, за чиј празник се прави тој пост, еден вид сочувство со неа, покажување дека како што тие се откажале од многу работи во името на верата, ние ќе се откажеме од земните удобства кои ги имаме секојдневно и ќе се подложиме на нешто што ќе не исчисти и телесно и духовно.
Тоа што не се почитува како што треба - и за тоа зборувавме, секој си ја следи својата лична вера и верба. Јас никогаш не сум постел, не затоа што не можам да го издржам постот, а затоа што не сум се осетил повикан да постам. Лично сметам дека е тоа нешто кое што го правиш кога ќе се почувствуваш духовно спремен да го направиш.



Да се вратиме на темата. Одговорот што зидарски го даде е причината поради тоа што јас сметав дека темава ќе биде интересна и за неа ќе има доста за дискутирање. Токму тоа е проблемот, црквата сама воведува правила и самата ги изменува во согласност со потребите. Тоа значи дека таа нуди опции кои верниците можат да ги прифатат, да ги отфрлат или да си ги адаптираат според своите можности и потреби. Во религијата никој освен оној поради кој постои таа, не смее да поставува правила или пак истите да ги изменува. Затоа постојат светите книги, тие претставуваат закон кој бог им го дал на лугето и според кој тие теба да постапуваат. Ако секој еден има право да измислува закони, правила и норми во име на бога тогаш на светов ќе настане хаос. Во најсилниот религиски закон претставен во к*ранот, покрај другото, точно е одредено кој, кога, зошто и како треба да пости. Тоа е божји збор, закон за луѓето, а џамијата неможе да измени или да адаптира нешто во тој сегмент. Зидарски вика дека сега не е подготвен да започне да пости и со тоа како да кажува дека е сигурен дека ќе живее уште долги години па кога ќе биде сигурен ќе започне да го прави и тоа но не во име на библијата и бога туку затоа што тоа го одредила неговата црква. Оние начела кои еден верник од било која религија треба да ги извршува, треба да се практикуваат од најраната младост т.е од моментот кога човекот ќе ја осознае својата религиозност. Никој од нас незнае кога ќе му дојде судниот ден и не смее да каже дека сеуште не е спремен за одредени работи во име на бога. Како човек ќе се оправда ако судниот ден дојде денес? Ќе каже дека знаел за бога и неговите закони испратени во божјите книги, знаел дека треба да пости ама не бил спремен? Оној кој силно верува, тој ја практикува религијата исто така силно. Тие луѓе имаат паво да зборуваат и да дебатираат на вакви теми, а останатите можат само да се вклучат и да научат нешто за да не закаснат со својата верба.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 09:57
MisterX , Bog sigurno ne dal tolku mnogu religii , ama denes gi imame. Site znaeme deka prvicno site bile pod edna religija, pa ponatamu edni se odvoile, pa ponatamu od tie dve se odvoile treti, cetvrti, petti ... sto znaci Bog ne e toj sto gi dvoi lugjeto vo tolku mnogu religii navidum site isto propovedaat ama poinaku a megjusebno oci si vadat.

pred nekoe vreme bese objaveno deka katolickata crkva saka da ja prosiri listata na smrtnite grevovi, sega ti ni dade statija kade se veli crkvata saka da napravi promeni vo dolzinata na postovite.

toa e samo uste eden dokaz ( sakal nekoj ili ne ) deka se e pisano i smisleno od coveckiot um. i biblijata i site sveti knigi i koranot , Bog ne gi napisal sigurno.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 10:35
Бутел, мислам дека не си во право но сепак тоа е твое мислење. Во к*ранот има доволно докази кои укажуваат на постењето на бога и на тоа дека тоа се негови зборови. Тука има работи кои во тоа време кога науката не била развиена како денес не било можно да се предвидат. Има нешта кои во денешно време се потврдуваат како точни. Со оглед на тоа дека Мухамед а.с бил стар и неписмен за да може да ги пренесува тие зборови(во нив има доста научни податоци) ова е најголемиот доказ за постоењето на бога.
Сепак човекот никогаш нема да ја свати суштината на божественото и секогаш ќе се сомнева во него. Луѓето се сомневале и тогаш кога бог како свои пратеници на луѓето им испраќал луѓе кои имаат моќ да ја победуваат смртта,да оживуваат, да лечат од болести, да нахрануваат толпи на луѓе и сл. Тоа секогаш ќе биде така а оние кои веруваат, знаат дека темел на религијата се книгите и божјите зборови во нив(во некои од нив за жал божјите зборови се доста испревртени и се толкуваат според нечија желба и потреба). Се што е задаено од страна на џамијата или црквата како претставници на религијата се е непотребно и лажно. Правилата се јасни и се напишани во книгите. Како можеме ние сега да си седнеме на некоја маса и да размислиме дали е подобро за рамазан бајрам да се пости 45 дена наместо 30 затоа што верниците многу ја сакале мајкаму на Мухамед а.с(ова е парафразирање од постот на зидарски каде што спомнува дела верниците имале преголема љубов кон мајката на бога) и сега така требало. Како може една црква да си воведува правила и да си ги менува кога таа ќе мисли дека така треба, па што се верниците за неа, идиоти? Кој и дава такво право, библијата? Ако библијата и го дава тоа право тогаш има нешто чудно тука. Јас не верувам дека овие работи се земени од изворната библија затоа што ако е така тогаш немаше да има потреба да се вршат корекции. Тука некој си поигрува и сака да си ги нарихта работите. Јас не ги напаѓам христијаните туку напротив, ги повикувам да се подзамислат малку и да реагираат кога некој им крои нешто по туѓа мерка. Лично сметам дека овие луѓе се многу злоупотребени. Црквата ги користи верниците за разни работи а најчесто за испразнување на нивните плитки џебови. Ова последново е еден доказ за начинот на функционирање на истата и нејзината несериозност кон верниците.

Изменето од misterX - 03.Мај.2008 во 10:39
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 13:19
Sekoja religija so vremeto, pomalu ili poveke, se korumpirala i go modificirala originalnoto uchenje na onoj sto go vospostavil i go shirel megju lugjeto. So vreme, vo sekoja religija se vmetnale bezbroj interpretiranja i razmisluvanja koi se samo lichni pogledi na vernicite i na osnova na site tie neshta vtemeleni se dogmi koi denes ja pretstavuvaat osnovata vrz koi se nadgraduva ponatamu.

Nitu edna religija ne e imuna na vakvata transformacija, bez obzir sto mislat za toa nejzinite vernici.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 16:03
Mozebi i ne sum vo pravo, no zarem ni eden od vas ne se zaprasal zosto Bog go nema da napravi ova ili ona kako sto togas pravel?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 16:14
Јас сепак мислам дека тој прави.....само кога некој со цврста волја, верба и љубов кон Него ке му се обрати..-сепак од искуство ова го велам
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 17:58
Originally posted by misterX misterX напиша:


Да се вратиме на темата. Одговорот што зидарски го даде е причината поради тоа што јас сметав дека темава ќе биде интересна и за неа ќе има доста за дискутирање. Токму тоа е проблемот, црквата сама воведува правила и самата ги изменува во согласност со потребите. Тоа значи дека таа нуди опции кои верниците можат да ги прифатат, да ги отфрлат или да си ги адаптираат според своите можности и потреби. Во религијата никој освен оној поради кој постои таа, не смее да поставува правила или пак истите да ги изменува. Затоа постојат светите книги, тие претставуваат закон кој бог им го дал на лугето и според кој тие теба да постапуваат. Ако секој еден има право да измислува закони, правила и норми во име на бога тогаш на светов ќе настане хаос.

За да нема недоразбирање - Црквата не ги менува работите од Библијата! Тоа за кое што зборуваме се работи кои се создадени од верниците (во периодот кога црквата била забранета, на самиот почеток), како дополнителни начини на кои може човек да му се посвети на Бога и да му се потчини, покае...

Цитирај
Во најсилниот религиски закон претставен во к*ранот, покрај другото, точно е одредено кој, кога, зошто и како треба да пости. Тоа е божји збор, закон за луѓето, а џамијата неможе да измени или да адаптира нешто во тој сегмент. Зидарски вика дека сега не е подготвен да започне да пости и со тоа како да кажува дека е сигурен дека ќе живее уште долги години па кога ќе биде сигурен ќе започне да го прави и тоа но не во име на библијата и бога туку затоа што тоа го одредила неговата црква.

Не сум спремен да постам, затоа што не сум почувствувал личен повик да го направам тоа. Многу пати сум кажал тука - мојата вера е моја лична врска со Бога. И е токму спротивното од тоа што ти го велиш - ако почнам некогаш да постам, ќе го направам заради мојата лична потреба од прочистување, покајание, себеисцелување - а не затоа што црквата вели дека треба. Ако го правев заради црквата, ќе го правев и сега, нели?

Цитирај
Оние начела кои еден верник од било која религија треба да ги извршува, треба да се практикуваат од најраната младост т.е од моментот кога човекот ќе ја осознае својата религиозност. Никој од нас незнае кога ќе му дојде судниот ден и не смее да каже дека сеуште не е спремен за одредени работи во име на бога. Како човек ќе се оправда ако судниот ден дојде денес? Ќе каже дека знаел за бога и неговите закони испратени во божјите книги, знаел дека треба да пости ама не бил спремен? Оној кој силно верува, тој ја практикува религијата исто така силно. Тие луѓе имаат паво да зборуваат и да дебатираат на вакви теми, а останатите можат само да се вклучат и да научат нешто за да не закаснат со својата верба.

Затоа реков - има работи кои се пропишани како Закон. Тие се почитуваат и нивното непочитување не е исправно. Останатото е помагало, допринос...

Но - во контекст на темата - Црквата НИКОГАШ не ги менува Законите, а има право само да ги промени работите кои таа ги поставила како одредени правила. Се разбира дека црквата има право да поставува правила и да ги менува, затоа што освен што е духовен храм, таа е и социјална структура.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2008 во 22:10
Pa tuka i jas ja pravam razlikata. Crkvata si nosi svoi pravila koi ne se vo soglasnost so biblijata i zatoa taa ima potreba istite da gi menuva. Vtoro, postenjeto e obvrska kon boga(barem kaj nas muslimanite) i kon samote sebesi. Ako covek e vernik za nego nema potreba od posebna objava (ili kako sto vikas ti ne mi e dojden momentot)za da zapocne so post. Ova ne e umetnost pa ke cekame da ni odjde muzata za da napisheme nekoj stih ili da nacrtame nekoja slika. Ova e religja i site sme povikani na odredeni akcii vo ime na boga.Takvo nesto e postenjeto(no ne samo odkazuvanjeto od hrana,toa e najmaliot del koj vernikot treba da go pravi dodeka posti). So nego pokazuvame kolku sme silni vo verata i kolku istata ja sproveduvame vo praksa.
Mojata cel e tokmu taa,da dokazam deka crkvata nema pravoda sproveduva nesta koi nese propishani vo biblijata zatoa sto nejzin temel e taa. Isto taka i dzamijata ne smee da si postavuva svoi pravila koga ima sveta kniga-zakon vo koj se e tocno utvrdeno.

Изменето од misterX - 03.Мај.2008 во 22:11
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 01:31
Мистер - тебе твојата вера, мене мојата...
Но во случајов зборуваме за две сосема различни работи.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.