IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Колонизациите во Јужна Србија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Колонизациите во Јужна Србија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 02:09
II фаза од српската пропаганда во Македонија


За ова состојба на српската пропаганда, најдобро се гледа од современиците од оваа пропаганда, кои ќе речат:

“На Србија и е потребно море и таа, засега тоа може единствено да го бара преку Македонија. На Србија и е потребна Македонија и таа мора да ја добие макар таму да нема ниту еден Србин и таа ќе се бори за тоа на живот и смрт со сите и со секого што ќе застане на пат...

Нам ни е потребна Македонија и излез на Егејско море и ние со сите сили ќе работиме тоа да го постигнеме.. “


(“Нови Мирмидон – Пред Маќедонским питањем”, Београд, 1902 год. стр. 4-5, 7, 9-10)

- Јован Јовановиќ пак во “Јужна Србија од краја XVIII века до солобоѓења”, Београд, стр. 127


_____________________________________________________





Ова е интересно така, ова потврдува дека борбата за Македонија одсекогаш била присутна на овие простори, и дека борбата била за Егејот и за Солун исто така, а и за цела Македонија, зошто сепак мора да се признае дека Македонија е срцето на Баланот и има доста добра положба..

Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 02:16
Конкретно за Сарафов.

Еве дел од неговите сеќавања: Истовремено еден руски полковник, некојси Бешков, обиколуваше низ Македонија, и се искажуваше многу неповолно за нас Бугарите во Македонија, правејќи не Срби, што не се достојни за слобода и сл.. По тој повод му напишав едно писмо до гроф Игнатиев, со кого се имав запознаено во Петербург. Му се оплакав на руските конзули, што отворено и даваат поддршка на српската пропаганда во Македонија...

...да имаат доверба во мене и моите луѓе, и да се држат настрана од луѓето на Цончев, бидејќи внатрешната организација искрено работи за идејата „Македонија на Македонците“...

...кога ќе се воспостави автономна Македонија, веднаш ќе се формира најсилна партија, која ќе биде против анексијата (со Бугарија), од која страхуваат Србите.

И самиот гледаш дека Сарафов зборува за Автономна Македонија (во склопот на Турција). Не можел да бара преку леб погача, зашто во такви услови директното присоединување кон Бугарија нема да биде изводливо. (И на големите сили не би им одговарала Голема Бугарија. Изведено е отприлика, во режија од надвор, трите поголеми балкански држави што биле под турско, да добијат отприлика исти територии и до ден денес имаат горе-долу приближен број на население. Затоа директното соединување со Бугарија би било како ` со свој камен по глава`. Нели затоа и Александров се залага за Македонија како Швајцарија на Балканите.
Од друга страна, Сарафов вели: `нас, Бугарите, во Македонија`.

За бунтовите во Бугарија:
Септемвриското востание од 1923 година. Нема национална туку идеолошка позадина.Тоа се кренало во повеќе краеви од Бугарија. Иницирано е од Коминерната, против профашистичките (барем според комунистичките учебници) бугарски власти. Бугарската власт жестоко реагира и убива илјадници бугарски цивили (покрај востаниците). Подоцна се наоѓани масовни гробници, во една од нив и коските на познатиот бугарски поет, Гео Милев.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 02:37
Види јас ти реков дека и Мисирков збори дека до 1903 година он се изјаснувал и се потпишувал за Бугарин..
Дури и Мисирков во неговата книга За Македонцките Работи пишува дека е предавник.
Но
Во писмото што го испратил во 1914 година до редакцијата на Македонски Глас, пишува дека после 1903 он се осеќал за Македонец, и Македонците не ги сметал ниту за Срби ниту за Бугари
Значи направил измени на планот, и може да се каже дека е контраверзна личност..
Дури и пишува дека умрел од предавнички к*ршуми, што ми падна ептен чудно....
Само, треба да се испитува..

Изменето од Vladimir88 - 01.Мај.2008 во 02:38
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 20:14
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

Владимир 88, јас не се правам интелектуалец, јас сум интелектуалец, и престани да мислиш погрешно.....туку кажи просто и едноставно:


<FONT size=7>Не знам.



Знам......ти си неписмен


Цитирај
Originally posted by Палестинец Палестинец напиша:

[SIZE=5
Владимир 88 пак шириш ветер и магла и го покажуваш твоето тотално непознавање на Историјата.


Ај ќе се цитирам самиот себе да видам дали овојпат ќе можеш да прочиташ, зошто добивам впечаток дека ти си неписмен тип:

Цитирај

Дудуловски, тоа не го рекол комунистичкиот мудрец, тоа го рекол Цезар во една битка со Катаргинците..(мислам дека беа Катаргинците)



Значи, МИСЛАМ, не сум СИГУРЕН...а тоа значи дека МОЖЕ и да сум ГРЕШКА..еве да ти појаснам...
А ти знаеш да читаш??
Немој овака да ме плашиш, интелектуалец се правиш, а неписмен човек??
М.М.Е. и после тоа овие неписмениве ќе ти продаваат муда за бубрези



Изменето од Vladimir88 - 01.Мај.2008 во 20:15
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.