IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петки и вистинско знаење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петки и вистинско знаење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 12:34
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Како да не се борат родителите за високи оценки кога најважен услов за запишување во средно и на факултет е успехот од претходното образование.

На пр.: Во медицинско примале само со сите петки.

Дете кое само се бори и има 1 или 2 четворки што немало кој да му ги поправи не може да се запише.

Па ми се наметнува прашањето: Што деца ќе беа ова, за се да ги бива: ем за цртање, ем за пеење, ем за физичко; цело медицинско: невидени таленти..........

Znaci ne cini upisnata politika. Za da zboruvame za realno ocenuvanje treba da se promeni momentalnata upisna politika. Odredeni sredni ucilishta gi odbiraat samo odlicnite. I za da s ezapishat kade sakaat nivnite deca roditelite baraat 5. So vreme praksata prodolzuva i vo sredno, s enaogaat vrski za 5 z apolesen upis na fakultet. A na fakultet prikazna za sebe.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 16:04
Ако јас сакам да учам медицинско училиште или факултет,  дајте ми тест од областа на биологијата и на хемијата, и тест со општи проблеми од таа област(како би постапила, како би се снашла во одредена ситуација - колкаво предзнаење имам), па видете дали мене ме бидува или не,......што е важно дали имам по географија 3,4 или 5збунетост
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 16:19
Skolata dava znaenje, no ne i pamet [Serventes]
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 15:17
Кај мене во школо кај повекето ученици оценките не се заслужени. Но ова не е случај со мене, зошто повекето оценки ми се „крваво„ заработени, зошто сум голем бунтовник и не сум во добри односи со професорите. Сите оценки ми се реални, имам и нереални, но во негативна смисла нереални, заслужувам за 5-ка, а ми пишуваат 4-ки. Ваа година ке имам две незаслужени 4-ки.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 13:13
Spored zakonot za osnovno obrazovanie od avgust 20008
http://80.77.144.32/2008/CC8C2B64EFCA844282EC7B48E165DF29.pdf
roditelite imaat pravo da pobaraat revizija na ocenata odnosno d apodnesat prigovor. prigovorite mora da s  erazgleduvaat na nastavnicki sovet, da se usvojat ili otfrlat, no se e povrzano so rok. Upisite se sega za 2-3 dena. Shto ako nekoj s eodluci d aprifati deteto da mu polgaga zaeadi nezadovolstvo od ocenata.
Polagajki, formirajki komisii, odluki na nastavnicki, suma sumarum- se ispushti terminot za upis.
zakonodavecot mora na popraven isit, ne broele dobro kolku treba za prigovori i za upisi.

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 07:39
ученици,многу среќа во новата учебна година
мноооогу петки стекнати со вистинско знаење
се’ нека ви биде лесно како песнаголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 11:38
Учениците ја почнаа новата учебна година

Основните и средните училишта денеска ја почнуваат новата учебна 2009/2010 година. Први септември е почеток на новата учебна година за кој во основните училишта тргнуваат околу 20.000 првачиња, а во првата година во средните училишта се запишани околу 25 илјади завршени осмооделенци.
 
Новина во учебната 2009/2010 година се бесплатните учебници за сите ученици во основното и во средното образование. Најголем дел од нив се дистрибуирани во училиштата и во општините низ Македонија.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.