IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петки и вистинско знаење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петки и вистинско знаење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
Автор
Порака
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Ноември.2008 во 21:54
na kraj pak doagame na istoto...deka se potrebni reformi vo nastavnata programa : brojot na casovite, izborot na predmetite,izborot na udzbenicite itn....a potoa treba da dojde i znaenjeto, zosto sega so ovoj kapacitet na nastavnicite, uddzbenicite i brojot na predmeti od znaenjeto nisto ne ostanuva...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 11:58
Originally posted by defma defma напиша:

Не верувам дека денешните петки го оценуваат вистинското знаење, се почесто учениците размислуваат како на полесен начин да добијат петка без да учат, а не се насочуваат кон вистински да се информираат за одреден предмет, дури и она што навистина ги интересира го има значењето како да се добие 5, а не навистина да се продлабочи во проблемот.

Кај нас родителите ги добиваат петките.
Едни со молба, други со пари, трети со закана...
Како може од 25 ученика да има 15 петки?
Толку многу ли учат нашите деца???
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 12:06
Бев единствениот во прво оделение кој доби единица по македонски, може да се замисли како тоа влијаело на мало дете додека цело оделение му се смее. Тоа предизвика да бидам најслаб ученик како начин за отпор кон образовниот систем. Изгледав како малоумен, но бев само револтиран уште од мали нозе. Многу подоцна сватив дека остнатите не се психопати.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 12:38
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Бев единствениот во прво оделение кој доби единица по македонски, може да се замисли како тоа влијаело на мало дете додека цело оделение му се смее. Тоа предизвика да бидам најслаб ученик како начин за отпор кон образовниот систем. Изгледав како малоумен, но бев само револтиран уште од мали нозе. Многу подоцна сватив дека остнатите не се психопати.

...zatoa sega do III odd. ucenicite se ocenuvaat opisno... nema edinici..nema frustracii kaj decata...
Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 12:51
да ми се случило да имам многу повеќе знаење од друг а да добијам помала оценка.Што да правам,си ќутев!Добар е законот кој го воведоа:
Се прави тест на крајот од уч. година и ако ученикот на тестот добил за 3 (или повеќе) помала оцена наставниците ќе бидат казнети.Сепак сите знаеме колку наставниците им е важна платата па дури мислам дека ќе се случи нешто неријатно.Тие упорно ќе ги намалуваат оцените плашејки се дека децата ќе добијат слаба оцена на тестот и ставаат дури премали оцени.Се прашувам што ќе се случи ако тие учителите ставиле за 3 помала оцена од добиениот тест?Ако и за тоа следува казна,јас би рекол дека законот е сосема во ред...


Изменето од superboy - 28.Ноември.2008 во 12:52
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2008 во 13:05
Originally posted by superboy superboy напиша:

да ми се случило да имам многу повеќе знаење од друг а да добијам помала оценка.Што да правам,си ќутев!Добар е законот кој го воведоа:
Се прави тест на крајот од уч. година и ако ученикот на тестот добил за 3 (или повеќе) помала оцена наставниците ќе бидат казнети.Сепак сите знаеме колку наставниците им е важна платата па дури мислам дека ќе се случи нешто неријатно.Тие упорно ќе ги намалуваат оцените плашејки се дека децата ќе добијат слаба оцена на тестот и ставаат дури премали оцени.Се прашувам што ќе се случи ако тие учителите ставиле за 3 помала оцена од добиениот тест?Ако и за тоа следува казна,јас би рекол дека законот е сосема во ред...

...sega e aktulno ...sistem 3... zlatna sredina... promashuvanjeto e za 1 ocenka... nikoj nejke edinica... a sekoj ne znae za 5....sekogash ima samozashtita vo neparen broj oceni...
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 10:32
Време е да се воведе ред во оценувањето. Но кој ќе биде казнет кога оценката е поправена од советот?
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 11:55
 Sovetot ne moze da popravi ocena bez soglasnost na predmetniot nastavnik. Kaj nas i vo ovoj domen se krshi zakonot.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 06:24
Бурни реакции цела година, сите бараат реално оценување, амаза тугите деца, за своите сепак не е сеедно каква оцена ке добијат. Кој да ги заштити наставниците од притисоци за пишување поголеми оцени. И  како што било од порано така и сега, место да се загрижат цела гдина и да им помогнат на своите деца во учењето,пак наставниците се криви за слабите оценки. Нели с еистите наставници и за оние кои успеваат да добијат 3, 4 и 5?
Родителите притискаат за оценки
Кон врв
Tanjuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tanjuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 09:08
Наставниците сами треба да се заштитат од притисоци со тоа што преку цела година реално ќе ги оценуваат учениците и на секој ученик ќе му ја стават таа оцена која во моментот ја заслужил.Ова подразбира дека секој ученик без разлика ако му се другите оценки 3 и 4 треба кога знае за петка, да добие петка и обратно , одличниот кога не знае ништо да добие единица а не да биде поштеден. Ваквото однесување на наставниците нормално дека предизвикува револт кај учениците и отпор кон учењето .Ученикот кој научил а не добил петка за неговиот одговор не може да биде мотивиран и другпат да се потруди и повторно да научи за петка.
Кон врв
Tanjuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tanjuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 09:12
И потполно се согласувам со ова:

Кај нас родителите ги добиваат петките.
Едни со молба, други со пари, трети со закана...
Како може од 25 ученика да има 15 петки?
Толку многу ли учат нашите деца???

Некои родители постојано добиваат петки, на пример,упорно им пишуваат состави на децата кои потоа ги учат на памет и добиваат петки, а ученик кој постојано се труди и потполно сам пишува прекрасни состави (кои сосема одговараат на неговата возраст), редовно добива 4ка или дури и 3ка.
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 10:14
Како да не се борат родителите за високи оценки кога најважен услов за запишување во средно и на факултет е успехот од претходното образование.

На пр.: Во медицинско примале само со сите петки.

Дете кое само се бори и има 1 или 2 четворки што немало кој да му ги поправи не може да се запише.

Па ми се наметнува прашањето: Што деца ќе беа ова, за се да ги бива: ем за цртање, ем за пеење, ем за физичко; цело медицинско: невидени таленти..........
Кон врв
G1RL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G1RL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 10:53
Според мене навистина има деца на кои петките им се и повеке од заслужени НО има и деца кои се обидуваат да научат напамет нешто што не го разбираат само заради таа 5ка. Има и такви кои учат но неможат да научат за 5ка колку и да се обидуваат бидејки едноставно не им оди предметот. Мене не ме нервира тоа што ако некој е меѓу 4 и 5 и му пишат 5 поради успех туку ме нервира тоа што некој не знае како изгледа книгата а има 5. Јас сум имала и заслужени 5ки но и незаслужени пр. кога сум имала голема среќа со прашањата или кога сум препишала. Точно е тоа дека некои професори незнаат да оценуваат. Таму најчесто послабите имаат високи оценки добиени со препишување и сл. Но најмногу од се ме нервира кај професорите тоа што некој за 2ка го прашува 3 пати т.е му дава 3 шанси а на оној кој треба да одговара за повисока оценка 4 или 5 најчесто ниту една шанса.    
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 11:15
Добро вакви работи ги имало од секогаш и јас кога учев во комунистичко беше лом и папзјанија,што ќе рече системот си е ист,односно му дава на наставникот-професорот да се изживува врз ученикот,а ете сега дојде и демоктатија и за ученикот ,па тој му враќа како знае и умее и сите се вртиме во круг.
Инаку странците ќе ни кажуваат секогаш не само за образованието туку и за секоја сфера на општественото живеење чим си го дадовме газот под кирија за еден грст грошеви.
Не е никој виновен виновна е свеста ,а гледам свеста се развивала прво со казнување,а потоа со убаво ,барем кај нас така функционира???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.