IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петки и вистинско знаење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петки и вистинско знаење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
Автор
Порака Обратен редослед
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2008 во 09:09
...po bitkata..lesno e da se bide general... ili kako tocno beshe...
... site sega sme pametni...site sega znaeme kako... site nie... bez isklucoci ...i MON.. i BRO... roditeli...profesori...ucenici... snosime podednakva odgovornost....
...MON... dozvoli da se politizira... te ima.. te nema matura...
...BRO... podgotveni... nepodgotveni... ocigledno mnogu im e vazen nepostoeckiot CENOVNIK...ama ushte poocigledna e potrebata da s e podzacisti... so ubava generalka... lugeto koi uzivaat vo debela senka... da otstapat mesto na prakticari... koi znaat shto...kako... zoshto.... a i vreme e za penzioniranje... na bajagi od tamu...
...roditeli... redno e da ja prifatime realnosta..pominaa vreminjata na tetki...strini... mora da se uci... ne moze poveke izjava... zoshto tolku lektiri...zoshto tolku zadaci... iljada zoshto... a niedno zatoa... prepushti go deteto na shkoloto... da moze i na spienje da im gi ostavime... kaj se videlo bre dete od 6 do 6 vo shkolo...
... nastavnicite... redno e da naucime... deka tamu sme decata da gi naucime... ne da barame kolku ne naucile... tie ne ucat sami... nas drzavata ne plaka da gi ucime kako da ucat... redno e da  zaboravime deka ne sme nad gospod... redno e da zaboravime deka nashiot predmet e najvazen... i da ja prifatime realnosta... deka idninata e vo integracija na naucni oblasti...
... ucenicite...  najubavo znaat ... kade nema labavo... a onamu kade nastavnikot ne zasluzuva da bide pocituvan...kade so sila pravi ubavina...kade so edinici kupuva avtoritet... decata kaznuvaat... i treba da kaznuvaat... gi kaznuvaat i roditelite... koi ne pocituvaat zakoni... a barat decata da gi pocituvaat...
...site na generalno cistenje... na navikite...togash nema dilemi od tipot....


Резултатите по математика се слаби, бидејќи нашите ученици не учат за знаење, туку за оценка

 Учениците, родителите, професорите сметаат дека испитот по математика ги открил сите слабости во изучувањето на овој предмет.

Прашањата од тестот по математика на државната матура беа конципирани во согласност со програмата.

Факт е и тоа дека во училиштата математиката сега се учи во мал фонд часови. Ако претходно имале по четири часа математика, сега имаат по три во чии рамки мора да го учат истиот наставен материјал.

Кога полагавме пилот-матура прашањата од оваа област беа многу полесни отколку што беа сега.

За она малку време што го имавме за подготовки не можевме да научиме се' што можеше да ни падне како прашање. Тешко е да ги задржиш сите лекции што сме ги поминале во училиштето.

Училиштата нема да организираат дополнителна настава по предметите што не ги положиле некои од учениците.


Кон врв
emilyXX Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 53
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај emilyXX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 18:43
za da imas 5ka mnogu e bitna snaodlivosta (ne mislam na prepisuvanje nit pa na "lizenje gz") Jas sum svesna deka vo momentot na odgovaranje znam pomalce od drugo dete koa dobilo 5ka a i jas sum dobila 5ka taa 5ka sum ja dobila so snaodlivos ne so ucenje na raboti za koi sum sigurna deka i toj ucenik sto potrosil mnogu poveke vreme od mene za da nauci perfekno za 1 mesec ke gi znae samo onie bitnite raboti koi i ja sum gi znaela i gi znam. I voopsto ne smetam deka sum ostetena odnosno "nepismena" kako sto nekoi miluvaat da kazat. mnogu e bitno da se odvoi bitnoto od nebitnoto i malce da se improvizira. Vaka imam vreme energija a i koncentracija da se posvetam i na drugi predmeti i lesno da stigna do posakuvanite ocenki BEZ VRSKI a sekako bez da gi izostavam i iskacanjata, zurkite, kaficite posle skolo, televizorot, kompjuterot...
Just Be Who You Wanna Be...Not What Others Wanna See!!!
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 14:56
e pa,
tuka i ti e problemot!
 ovoj narod,
ne mozes efikasno da go udris ,po djebot!
You live only ONCE!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 14:24
...ke viree...ke viree...nikoj nema da si dozvoli da pobara ocena... a niti pa nekoj ke si dozvoli da mu se namali platata.... i na zapad ...kon koj tolku mnogu se stremime ne se popametni...samo imaat zakoni koi gi pocituvaat... samo udiranjeto po dzeb pravi red...
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 14:18
a be ajde,
nisto normalno ne moze da
viree vo ovaa zemja!
You live only ONCE!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јули.2008 во 07:47
Poleka no sigurno.. ke se realizira "proektot" STOP na petkomanijata...
...eve shto predviduvaat dopolnuvanjata na zakonot za osnovno i sredno obrazovanie....

Наставниците, односно професорите, кај кои ќе се појават големи разлики меѓу нивните оценки и оценките што учениците ги постигнале на надворешните тестови, може да добијат отказ. Министерството за образование ќе подготвува ранг-листа на 20 проценти од наставниците, односно професорите, кои имаат најмали отстапувања во добиените показатели и на тие ќе им се зголемува платата за 15 проценти во наредната година. Платата ќе им се намалува за 10 проценти на оние наставници и професори што имаат најголеми отстапувања на нивните оценки со добиените резултати од екстерните тестови.
... koj sega ke se osmeli da urgira za ocenka...koj sega ke se osmeli da napishe pogolema ocenka od zasluzenata...


Изменето од mamamd - 20.Јули.2008 во 14:22
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:25
Ok, Majkl, jas ne rekov deka site ucenici mozat da pominat so prosek 5.00, no ne mora da znaci deka treba da sum talentiran za istorija ili geografija ili filozofija i sl. za da mozam da dobijam petka po toj premet.

Kaj nas mislam deka predmetite kako fizicko, muzicko i likovno se ocenuvaat opisno. A za vo japonija, kako sto sum slusnal, dokolku ucenik padne na test, znaci na eden test vo tekot na godinata, gubi pravo da se zapise na fakultet. Sepak daleku sme od tie fanaticni pojavi i razmisuvanja taka da ne treba da si zagrizen i da se plasis da ne ti padne nekoj ucenik na glava
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:16
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... i kaj nas se sproveduva opisno ocenuvanje.... samo malku poteshko se prifaka... bidejki site prashuvaat za kakva ocena odgovara dadeniot opis... a i ne e dozvoleno da se naveduvaat nepostiganjata... se sugerira da se navedat samo postiganjata na ucenikot... 

Ете, оваа информација ја немав! Од кога се спроведува описното оценување кај нас? Паметно, и мошне го поздравувам! Но се надевам нема да биде од типот на јапонското: ДОБРО УСПЕАВ; УСПЕАВ; и ПОТРУДИ СЕ УШТЕ МАЛЦЕ . Имено во Јапонија и покрај овој метод на оценување меѓу децата постои фанатичен натпревар и патолошки срам ако некој не е оценет со ДОБРО УСПЕАВ, огромен притисок да учат, учат и како последица на тоа: огромен број на самоубиства меѓу учениците.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 15:04
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:


Za da ima ucenik petka po nekoj predmet ne mora da znaci deka e nadaren za istiot. Ako ucenikot pominuva dovolno vreme nad kniga i im posvetuva dovolno vnimanie na predmetite nema da ima nikakov problem so ocenkite. Vo ocenkata ne spadja samo talentot tuku i posvetenosta, odgovornosta, ucestvoto na cas, vnimanieto i pocit prema predmetot i taka natamu...
Zborot mi bese...ne mora da znaci deka samo talentiranite ke imaat petki, tuku ako se potrudi covek i ako ima zelba moze mnogu raboti da ostvari a ne edna vosliva petka da dobie. Baska materijalot do sredno ne e kojznae kakov pa da moze samo genijalcite da go razberat. Toj e namenet za ucenici i za ludje na taa vozrast i e predviden za ucenje sto znaci deka moze a i treba da se nauci.

Да беше така јас ќе имав петки по математика во основно!Едвај 2 или 3 вадев на контролните на времето, а да знаеш многу одговарав на твојот опис и упатства горе.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 14:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

... spored site kriteriumi... ne e normalno...ako vo edno oddelenie/klas...nema 10% slabi oceni... 10% dvojki... 10% petki... a ostanatoto trojki i cetrvorki... kako shto ne e normalno po site predmeti...ist ucenik da ima samo petki... po nieden zakon na fizikata... ne moze ucenik da e podednakvo nadaren i za prirodni i za opshtestveni nauki.... loshata upisna politika ja napravi petkomanijata... podobruvanje na upisnata politika ke go podobri i ocenuvanjeto... 


Za da ima ucenik petka po nekoj predmet ne mora da znaci deka e nadaren za istiot. Ako ucenikot pominuva dovolno vreme nad kniga i im posvetuva dovolno vnimanie na predmetite nema da ima nikakov problem so ocenkite. Vo ocenkata ne spadja samo talentot tuku i posvetenosta, odgovornosta, ucestvoto na cas, vnimanieto i pocit prema predmetot i taka natamu...
Zborot mi bese...ne mora da znaci deka samo talentiranite ke imaat petki, tuku ako se potrudi covek i ako ima zelba moze mnogu raboti da ostvari a ne edna vosliva petka da dobie. Baska materijalot do sredno ne e kojznae kakov pa da moze samo genijalcite da go razberat. Toj e namenet za ucenici i za ludje na taa vozrast i e predviden za ucenje sto znaci deka moze a i treba da se nauci.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 12:30
... spored site kriteriumi... ne e normalno...ako vo edno oddelenie/klas...nema 10% slabi oceni... 10% dvojki... 10% petki... a ostanatoto trojki i cetrvorki... kako shto ne e normalno po site predmeti...ist ucenik da ima samo petki... po nieden zakon na fizikata... ne moze ucenik da e podednakvo nadaren i za prirodni i za opshtestveni nauki.... loshata upisna politika ja napravi petkomanijata... podobruvanje na upisnata politika ke go podobri i ocenuvanjeto... 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 08:53
opisnoto ocenuvanje kaj nas poveke lici na karakteristika na samoto dete , otkolku opis na negovoto znaenje i postignati rezultati.

vo sveditelstvata ne smee da stoi deka deteto nesto ne znae, i ako nesto ne e navedeno vo sveditelstvoto, znaci deteto ne go sovladalo toa.

ama od kade jas da znam sto se treba da stoi vo sveditelstvata> kako da gi baram sveditelstvata na ostanatite 35 deca za da sporedam? a sekoe e razlicno.

sega ova se odnesuva na sveditelstvata koi gi pisuva nastavnickata na mojot sin, bidejki sekoja nastavnicka sama si gi pisuva po svoi kriteriumi.

vo sveditelstvoto stoi deka toj se druzi so odredena grupa deca . toa mene malku me zacudi, pa go prasav, dali e skaran ili ne zbori so site deca. toj mi kaza ne e skaran so nikogo, zboruva so site, ama najveke se druzi so 3 drugarcinja. ne otidov da ja prasam nastavnickata sto sakala da kaze, bidejki jas se prasuvam sto ke mi odgovorese ako ja prasav dali so site koleski na rabota isto komunicira, ili ima 1 ili 2 ili 3 so koi e pobliska. i kakva vrska ima toa so nejzinata rabota kako nastavnik...

Изменето од butel2 - 17.Јули.2008 во 08:57
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 23:08
... i kaj nas se sproveduva opisno ocenuvanje.... samo malku poteshko se prifaka... bidejki site prashuvaat za kakva ocena odgovara dadeniot opis... a i ne e dozvoleno da se naveduvaat nepostiganjata... se sugerira da se navedat samo postiganjata na ucenikot... 
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јули.2008 во 15:11
Самиот систем на оценување на децата со оценки е погрешен. Тие треба да се укинат, како што беше направено во едно основно училиште Eselbach во Германија, каде наместо оценки професорите на крајот од годината даваат еден општ извештај кон што покажува ученикот интерес, во што е успешен а во што помалце успешен.

Одличен ученик не е исто што и паметно дете, а уште помалце снаодливо дете. А во животот практичната снаодливост е битна(не зборувам за „снаоѓање„ преку лажење и крадење).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,406 секунди.