IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Петки и вистинско знаење
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Петки и вистинско знаење

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака Обратен редослед
Biba_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Непоправлив оптимист

Регистриран: 18.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13718
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biba_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Петки и вистинско знаење
    Испратена: 01.Септември.2009 во 11:38
Учениците ја почнаа новата учебна година

Основните и средните училишта денеска ја почнуваат новата учебна 2009/2010 година. Први септември е почеток на новата учебна година за кој во основните училишта тргнуваат околу 20.000 првачиња, а во првата година во средните училишта се запишани околу 25 илјади завршени осмооделенци.
 
Новина во учебната 2009/2010 година се бесплатните учебници за сите ученици во основното и во средното образование. Најголем дел од нив се дистрибуирани во училиштата и во општините низ Македонија.


Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Септември.2009 во 07:39
ученици,многу среќа во новата учебна година
мноооогу петки стекнати со вистинско знаење
се’ нека ви биде лесно како песнаголема%20насмевка
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Јуни.2009 во 13:13
Spored zakonot za osnovno obrazovanie od avgust 20008
http://80.77.144.32/2008/CC8C2B64EFCA844282EC7B48E165DF29.pdf
roditelite imaat pravo da pobaraat revizija na ocenata odnosno d apodnesat prigovor. prigovorite mora da s  erazgleduvaat na nastavnicki sovet, da se usvojat ili otfrlat, no se e povrzano so rok. Upisite se sega za 2-3 dena. Shto ako nekoj s eodluci d aprifati deteto da mu polgaga zaeadi nezadovolstvo od ocenata.
Polagajki, formirajki komisii, odluki na nastavnicki, suma sumarum- se ispushti terminot za upis.
zakonodavecot mora na popraven isit, ne broele dobro kolku treba za prigovori i za upisi.

Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2009 во 15:17
Кај мене во школо кај повекето ученици оценките не се заслужени. Но ова не е случај со мене, зошто повекето оценки ми се „крваво„ заработени, зошто сум голем бунтовник и не сум во добри односи со професорите. Сите оценки ми се реални, имам и нереални, но во негативна смисла нереални, заслужувам за 5-ка, а ми пишуваат 4-ки. Ваа година ке имам две незаслужени 4-ки.
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32100
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 16:19
Skolata dava znaenje, no ne i pamet [Serventes]
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 16:04
Ако јас сакам да учам медицинско училиште или факултет,  дајте ми тест од областа на биологијата и на хемијата, и тест со општи проблеми од таа област(како би постапила, како би се снашла во одредена ситуација - колкаво предзнаење имам), па видете дали мене ме бидува или не,......што е важно дали имам по географија 3,4 или 5збунетост
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 12:34
Originally posted by Gabriela_S Gabriela_S напиша:

Како да не се борат родителите за високи оценки кога најважен услов за запишување во средно и на факултет е успехот од претходното образование.

На пр.: Во медицинско примале само со сите петки.

Дете кое само се бори и има 1 или 2 четворки што немало кој да му ги поправи не може да се запише.

Па ми се наметнува прашањето: Што деца ќе беа ова, за се да ги бива: ем за цртање, ем за пеење, ем за физичко; цело медицинско: невидени таленти..........

Znaci ne cini upisnata politika. Za da zboruvame za realno ocenuvanje treba da se promeni momentalnata upisna politika. Odredeni sredni ucilishta gi odbiraat samo odlicnite. I za da s ezapishat kade sakaat nivnite deca roditelite baraat 5. So vreme praksata prodolzuva i vo sredno, s enaogaat vrski za 5 z apolesen upis na fakultet. A na fakultet prikazna za sebe.
Кон врв
Gorazd777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Октомври.2008
Локација: Евразија
Статус: Офлајн
Поени: 1584
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gorazd777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 11:15
Добро вакви работи ги имало од секогаш и јас кога учев во комунистичко беше лом и папзјанија,што ќе рече системот си е ист,односно му дава на наставникот-професорот да се изживува врз ученикот,а ете сега дојде и демоктатија и за ученикот ,па тој му враќа како знае и умее и сите се вртиме во круг.
Инаку странците ќе ни кажуваат секогаш не само за образованието туку и за секоја сфера на општественото живеење чим си го дадовме газот под кирија за еден грст грошеви.
Не е никој виновен виновна е свеста ,а гледам свеста се развивала прво со казнување,а потоа со убаво ,барем кај нас така функционира???
ВОЈНАТА Е МИР
СЛОБОДАТА Е РОПСТВО
НЕЗНАЕЊЕТО Е СИЛА
ОД ЗЕЛКА ТОРТА И ОД СЕЉАК ГРАЃАНИН НЕ БИДУВА
Кон врв
G1RL Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај G1RL Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 10:53
Според мене навистина има деца на кои петките им се и повеке од заслужени НО има и деца кои се обидуваат да научат напамет нешто што не го разбираат само заради таа 5ка. Има и такви кои учат но неможат да научат за 5ка колку и да се обидуваат бидејки едноставно не им оди предметот. Мене не ме нервира тоа што ако некој е меѓу 4 и 5 и му пишат 5 поради успех туку ме нервира тоа што некој не знае како изгледа книгата а има 5. Јас сум имала и заслужени 5ки но и незаслужени пр. кога сум имала голема среќа со прашањата или кога сум препишала. Точно е тоа дека некои професори незнаат да оценуваат. Таму најчесто послабите имаат високи оценки добиени со препишување и сл. Но најмногу од се ме нервира кај професорите тоа што некој за 2ка го прашува 3 пати т.е му дава 3 шанси а на оној кој треба да одговара за повисока оценка 4 или 5 најчесто ниту една шанса.    
TODAY COULD BE YOUR BEST, WORST OR LAST DAY IN YOUR LIFE...
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21943
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 10:14
Како да не се борат родителите за високи оценки кога најважен услов за запишување во средно и на факултет е успехот од претходното образование.

На пр.: Во медицинско примале само со сите петки.

Дете кое само се бори и има 1 или 2 четворки што немало кој да му ги поправи не може да се запише.

Па ми се наметнува прашањето: Што деца ќе беа ова, за се да ги бива: ем за цртање, ем за пеење, ем за физичко; цело медицинско: невидени таленти..........
Кон врв
Tanjuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tanjuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 09:12
И потполно се согласувам со ова:

Кај нас родителите ги добиваат петките.
Едни со молба, други со пари, трети со закана...
Како може од 25 ученика да има 15 петки?
Толку многу ли учат нашите деца???

Некои родители постојано добиваат петки, на пример,упорно им пишуваат состави на децата кои потоа ги учат на памет и добиваат петки, а ученик кој постојано се труди и потполно сам пишува прекрасни состави (кои сосема одговараат на неговата возраст), редовно добива 4ка или дури и 3ка.
Кон врв
Tanjuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 120
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tanjuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 09:08
Наставниците сами треба да се заштитат од притисоци со тоа што преку цела година реално ќе ги оценуваат учениците и на секој ученик ќе му ја стават таа оцена која во моментот ја заслужил.Ова подразбира дека секој ученик без разлика ако му се другите оценки 3 и 4 треба кога знае за петка, да добие петка и обратно , одличниот кога не знае ништо да добие единица а не да биде поштеден. Ваквото однесување на наставниците нормално дека предизвикува револт кај учениците и отпор кон учењето .Ученикот кој научил а не добил петка за неговиот одговор не може да биде мотивиран и другпат да се потруди и повторно да научи за петка.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2009 во 06:24
Бурни реакции цела година, сите бараат реално оценување, амаза тугите деца, за своите сепак не е сеедно каква оцена ке добијат. Кој да ги заштити наставниците од притисоци за пишување поголеми оцени. И  како што било од порано така и сега, место да се загрижат цела гдина и да им помогнат на своите деца во учењето,пак наставниците се криви за слабите оценки. Нели с еистите наставници и за оние кои успеваат да добијат 3, 4 и 5?
Родителите притискаат за оценки
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2008 во 11:55
 Sovetot ne moze da popravi ocena bez soglasnost na predmetniot nastavnik. Kaj nas i vo ovoj domen se krshi zakonot.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.