IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Расизам, нацизам, фашизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Расизам, нацизам, фашизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
Автор
Порака
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 21:03
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ама човече никој не тврди дека Македонија е држава само на Македонците,кој тоа го тврди освен тебе,по се изгледа ти си расист и националист.Па погледни околу тебе колку има партии на разни етнички заедници,погледни школи каде што се учи на свој мајчин јазик.Ти кажј живееш бе човек или подобро во кој век живееш.Албанците не земаа ништо без ние Македонците да им дадеме,едноставно Македонците можеа да кажат дека несакаат мултиетнички живот и ке имавме војна до бескрај,но не беа Македонците тие што први ги земаа пушките во рацете.И ке кажеш ли на крајот што си уствари ти,влав,еѓупчанец,ром,каурски-циган,шиптар,албанец,турчин,србин,бугарин,бошњак,хрват или што уште и да има во Македонија.На крајот да не помислам дека си сељакзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост




Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 21:55
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Gospodine Vladimire za taa vojna mnogu podobro znam oti imam ucestvuvano kako dobrovolec od MAKEDONIJA. Podobro e da neznaes nitu malko oti ocajnicka e taa prikaska.
Vie ziveete vo Makedonija multietnicka drzava koja pripadja na poveke od 14 narodi ili malcinstva toa e fakt.Samata pomisla za etnicka drzava ili vosh*tuvanje na takvi drzavi e zaklucok deka kajtebe preovladuva rasizam i nacizam.
Vie davavte,davavte,davate i ke davate , a sto toa vie dadovte. Im dadovte na albancite, ne tie samite si zemaa toa sto im sleduva



О море, од Албанците колку злосторства сме виделе, поголеми гадови и од Турците биле, им помагале на нивните браќа Турци во муслиманизирањето на Македонија, сите тие што се противеле на тоа, им било колено стадото, фамилијата убивана, жените силувани....
Колку Арнаути има сега во Западна Македонија кои не се свесни за своето потекло(со исклучок на Косоварите колонисти)...
И пак ги примивме во прегратка...не ги чистевме за време на комунизмот како што ги чистеа србите на чело со Ранковиќ...
Да не зборам нивната СС дивизија Скендербег што правеше исто така по Западна Македонија за време на Втората Светска Војна....
Им ја отворивме границата, за време на Косовската војна, ги примивме на наша територија, пред тоа никој не им бранеше да си го зборат сопствениот јазик, не отваравме логори за нив...и пак ни забија нож во гб.......
Они барале и ќе бараат а такви барања нема во ниту една држава во светот...и уште бараат..
Е неможе, знаеш еден ден ќе се повлече црвена линија....

Ние доста работи имаме направено за албанците што имаат направено за нас тие шиптарски гомна
Па уште не ни ја ИМААТ ПРИЗНАЕНО ДРЖАВАТА ПОД УСТАВНОТО ИМЕ....
Жими сега што ни помогнаа еднаш и тоа на самитот на НАТО им благодариме на помошта...конечно еднаш им текна за нешто
А ние и визите им ги укинавме, и помагавме со тоа што дарувавме крв за тие таму кои беа погодени од несреќата(експлозијата во магацинот што беше), со еден збор на колку луѓе им спасивме живот со нашата крв и пак не се благодарни им ебам шиптарските гомна....





П.С.



Цитирај E toa e vinata kaj vasite politicari, Tie bea patrioti vo toa vreme pa pobrzaa i si kupia bugarski pasosi za sekoj slucaj da im se najde . A vo vojnata sto ni se sluci ako gi otfrlime lavovite, bi se zaprasal koj ja vodese vojna protiv albanskite separatisti za zacuvuvanje na Makedonija.
Toa se kar'cite od kocani,makedonskite romi od Sveti Nikole,Kaurskite cigani od Kumanovo i prvoslavnite romi od Strumica

Да се согласувам изродите на стрелање оние што земале Бугарски пасош.....стрелање за тие што земаат добри плати, што седат во влада, и имаат пасоши од друга земја..
Тие се предавници
Само те молам немојте вие ромите да ми зборувате за тоа дека нашите политичари земале бг. пасоши..
Па човеку, 1 милион роми има во Бугарија бре, да не зборам уште колку роми чекаат сега за БГ пасош....
1 милион роми има во Бугарија и ти најде да ми збориш за патриотизам..
WTF што ни станува со државава..??
И на крај крајава........немој да ми збориш дека сите единици биле составени од Роми, кога 90% од составот на сите единици во војната го сочинуваа Македонци....
Секоја чест на ромите што се бореа, покажаа дека се пријатели.....(зборувам за исклучоците)
А тоа не би можел да го кажам и за оние просјацине....кои цел живот просат а ништо не работат..не придонесуваат за државата....
Патриотизам, а ги пуштате вашите деца уште од мали да просат по улиците, за да ви соберат пари за 1 флаша вино....
Ебате шутраците ебате ....

Изменето од Vladimir88 - 04.Мај.2008 во 22:07
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 22:08
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Ама човече никој не тврди дека Македонија е држава само на Македонците,кој тоа го тврди освен тебе,по се изгледа ти си расист и националист.Па погледни околу тебе колку има партии на разни етнички заедници,погледни школи каде што се учи на свој мајчин јазик.Ти кажј живееш бе човек или подобро во кој век живееш.Албанците не земаа ништо без ние Македонците да им дадеме,едноставно Македонците можеа да кажат дека несакаат мултиетнички живот и ке имавме војна до бескрај,но не беа Македонците тие што први ги земаа пушките во рацете.И ке кажеш ли на крајот што си уствари ти,влав,еѓупчанец,ром,каурски-циган,шиптар,албанец,турчин,србин,бугарин,бошњак,хрват или што уште и да има во Македонија.На крајот да не помислам дека си сељакзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост




Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .



смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење

Сите жители на Р.Македонија се Македонци според државјанството но јас те прашав што си по етничка припадност,кој ти е мајчиниот јазик и кои ти се предците.намигнување
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 22:14
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Gospodine Vladimire za taa vojna mnogu podobro znam oti imam ucestvuvano kako dobrovolec od MAKEDONIJA. Podobro e da neznaes nitu malko oti ocajnicka e taa prikaska.
Vie ziveete vo Makedonija multietnicka drzava koja pripadja na poveke od 14 narodi ili malcinstva toa e fakt.Samata pomisla za etnicka drzava ili vosh*tuvanje na takvi drzavi e zaklucok deka kajtebe preovladuva rasizam i nacizam.
Vie davavte,davavte,davate i ke davate , a sto toa vie dadovte. Im dadovte na albancite, ne tie samite si zemaa toa sto im sleduva



О море, од Албанците колку злосторства сме виделе, поголеми гадови и од Турците биле, им помагале на нивните браќа Турци во муслиманизирањето на Македонија, сите тие што се противеле на тоа, им било колено стадото, фамилијата убивана, жените силувани....
Колку Арнаути има сега во Западна Македонија кои не се свесни за своето потекло(со исклучок на Косоварите колонисти)...
И пак ги примивме во прегратка...не ги чистевме за време на комунизмот како што ги чистеа србите на чело со Ранковиќ...
Да не зборам нивната СС дивизија Скендербег што правеше исто така по Западна Македонија за време на Втората Светска Војна....
Им ја отворивме границата, за време на Косовската војна, ги примивме на наша територија, пред тоа никој не им бранеше да си го зборат сопствениот јазик, не отваравме логори за нив...и пак ни забија нож во гб.......
Они барале и ќе бараат а такво барање нема во ниту една држава во светот...и уште бараат..
Е неможе, знаеш еден ден ќе се повлече црвена линија..


И ова што го бараат им е премногу........

П.С.



Цитирај E toa e vinata kaj vasite politicari, Tie bea patrioti vo toa vreme pa pobrzaa i si kupia bugarski pasosi za sekoj slucaj da im se najde . A vo vojnata sto ni se sluci ako gi otfrlime lavovite, bi se zaprasal koj ja vodese vojna protiv albanskite separatisti za zacuvuvanje na Makedonija.
Toa se kar'cite od kocani,makedonskite romi od Sveti Nikole,Kaurskite cigani od Kumanovo i prvoslavnite romi od Strumica

Да се согласувам изродите на стрелање оние што земале Бугарски пасош.....стрелање за тие што земаат добри плати, што седат во влада, и имаат пасоши од друга земја..
Тие се предавници
Само те молам немојте вие ромите да ми зборувате за тоа дека нашите политичари земале бг. пасоши..
Па човеку, 1 милион роми има во Бугарија бре, да не зборам уште колку роми чекаат сега за БГ пасош....
1 милион роми има во Бугарија и ти најде да ми збориш за патриотизам..
WTF што ни станува со државава..??
И на крај крајава........немој да ми збориш дека сите единици биле составени од Роми, кога 90% од составот на сите единици во војната го сочинуваа Македонци....
Секоја чест на ромите што се бореа, покажаа дека се пријатели.....(зборувам за исклучоците)
А тоа не би можел да го кажам и за оние просјацине....кои цел живот просат а ништо не работат..не придонесуваат за државата....
Патриотизам, а ги пуштате вашите деца уште од мали да просат по улиците, за да ви соберат пари за 1 флаша вино....
Ебате шутраците ебате ....




Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .Odam u crkva imam pravoslavno ime me imaat krsteno vo crkva, vencavkata ja napraviv prvo vo crkva i gi imam svoite deca krsteno vo crkva. A sto e najtragicno imam krstenica i na mojot prededo sto e krsten vo crkva, traga za pravoslavieto sto gi nema nitu tvojot dedo a mozebi gi nema nitu tatkoti. I so sigurnos ti tvrdam deka sum M A K E D O N E C .
A od romi go nemam nitu R .
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 22:32
Kako prvo nesakav da gi branam Albancite tuku gi kritikuvav politicarite.
Kako ftoro vo vojnata nemase nitu eden rom proveri i vo spiskovite ke se uveris vo toa , a sto gi narekuvas romi toa e tvojot rasisticki duh.
Mojot narod nikogas ne pitacel nitu pak ke pitaci, mojot narod go zarabotuva sekoj denar iako macno no posteno i nikogas nitu vo son ne navredil nekoj si od druga vera ili nacija bidejki toa e odraz na staro makedonska kultura.A toa sto ne deskriminirate toa e vasa odgovornost a za deskriminacija poseduvam argumenti.
A za romite voopsto ne me interesira no nemam nitu eden rom ponizeno sekoj zasluzuva da zivee bes diskriminacija.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 22:43
Se soglasuvam so tebe SONCE navredata voopsto ne mi se vklopuva vo Makedonskiot mentalitet i kultura.
Nie sme sepak toleranten i miroljubiv narod.
Znam deka nepravdite koi ni se slucuvale i ni se slucuvat doprinesuvaat za nervoza i neverba kon drugite . Megutoa i pokraj se dostoinstvoto ne treba da go izgubime, a i korenite na nasata kultura i tradicija.

Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 23:09
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Kako prvo nesakav da gi branam Albancite tuku gi kritikuvav politicarite.
Kako ftoro vo vojnata nemase nitu eden rom proveri i vo spiskovite ke se uveris vo toa , a sto gi narekuvas romi toa e tvojot rasisticki duh.
Mojot narod nikogas ne pitacel nitu pak ke pitaci, mojot narod go zarabotuva sekoj denar iako macno no posteno i nikogas nitu vo son ne navredil nekoj si od druga vera ili nacija bidejki toa e odraz na staro makedonska kultura.A toa sto ne deskriminirate toa e vasa odgovornost a za deskriminacija poseduvam argumenti.
A za romite voopsto ne me interesira no nemam nitu eden rom ponizeno sekoj zasluzuva da zivee bes diskriminacija.



Сега тек не те разбирам воопшто,што ти е проблемот???????????????

Македонец си,зборуваш Македонски,предците ти се Македонци и зошто си дискриминиран од Македонците.Каде е проблемот.
Ајде човек стави ги картите на маса,кажи што те мачи,никој не кажа дека ти не си прав а другите се во право или обратно.Каде е проблемот со твојата дискриминација и расизам,од што бољка боледуваш просто прашано??????????????????????
Кон врв
baba mulon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 258
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baba mulon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 12:34




Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .


[/QUOTE]Licno me interesira na koj jazik zboruvash doma.Cisto informativno?


Изменето од baba mulon - 05.Мај.2008 во 12:34
Im YOUR NIGHTMARE
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 15:54
Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:





Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .
Licno me interesira na koj jazik zboruvash doma.Cisto informativno?[/QUOTE]



Makedonski
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 15:56
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:





Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .
Licno me interesira na koj jazik zboruvash doma.Cisto informativno?




Makedonski[/QUOTE]

Македонскиот словенски јазик е или?
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 16:28

Само те молам немојте вие ромите да ми зборувате за тоа дека нашите политичари земале бг. пасоши..
Па човеку, 1 милион роми има во Бугарија бре, да не зборам уште колку роми чекаат сега за БГ пасош....
1 милион роми има во Бугарија и ти најде да ми збориш за патриотизам..
WTF што ни станува со државава..??
И на крај крајава........немој да ми збориш дека сите единици биле составени од Роми, кога 90% од составот на сите единици во војната го сочинуваа Македонци....
Секоја чест на ромите што се бореа, покажаа дека се пријатели.....(зборувам за исклучоците)
А тоа не би можел да го кажам и за оние просјацине....кои цел живот просат а ништо не работат..не придонесуваат за државата....
Патриотизам, а ги пуштате вашите деца уште од мали да просат по улиците, за да ви соберат пари за 1 флаша вино....
Ебате шутраците ебате ....[/QUOTE]

Izgleda deka si za vo istiot kos so romi.Rasist 100% vo srzta. Kako prvo mojot narod nitu eden nema zemeno bugarski pasos nitu ima nekoj predadeno baranje za nesto takvo . A za romite voopsto ne sum zapoznaen a i nitu sakam da znam.
WTF sto ni stanuva vo drzavava od vakvi rasisti.
I na kraj kraeva ..... cisto za smiruvanje na tvoite rasistitcka sueta , nitu eden ama bes nieden nemase rom vo rezervniot sostav no toa st ti si bil nekade daleku od prvata borbena linija i ne si gi imal videno ne e za cudenje , rasistite se mnogu jaki no samo na zborovi .
I na kraj sekoja ces na ostanatite vo Makedonija no onie kako tebe sto gi ucat svoite deca na rasizam se so cel da si ja smirat nivnata rasisticka sueta, treba da se vratat vo vremeto na inkvizicija.
Ebati sutracite rasisticki.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 16:29
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:





Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .
Licno me interesira na koj jazik zboruvash doma.Cisto informativno?




Makedonski


Македонскиот словенски јазик е или?[/QUOTE]

Da staro makedonski e zaginat .
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 16:31
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by baba mulon baba mulon напиша:





Jas sum M A K E D O N E C a ti mozes da me nareces kako sakas cigan,makedonski rom kako sakas .       Zamisli MAKEDONEC a obespraven cudno .
No M A K E D O N E C sum so potemen ten M A K E D O N E C zadovolen .
Licno me interesira na koj jazik zboruvash doma.Cisto informativno?




Makedonski


Македонскиот словенски јазик е или?


Da staro makedonski e zaginat .[/QUOTE]

Се сложувам.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 16:32
Ne mi imas odgovoreno od predhodno a kaza deka imas odgovor. neznam sto te sprecuva.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.