IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Расизам, нацизам, фашизам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Расизам, нацизам, фашизам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
Автор
Порака
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 17:14
[/QUOTE]Сега тек не те разбирам воопшто,што ти е проблемот???????????????Македонец си,зборуваш Македонски,предците ти се Македонци и зошто си дискриминиран од Македонците.Каде е проблемот.Ајде човек стави ги картите на маса,кажи што те мачи,никој не кажа дека ти не си прав а другите се во право или обратно.Каде е проблемот со твојата дискриминација и расизам,од што бољка боледуваш просто прашано??????????????????????[/QUOTE]

Jas stopati ti kazav, vie kako ne narekuvate a i sto sum a povtorno nerazbiras. I ne mi odgovori na niedno prasanje.
Nabroj 3 od mojot narod makedonski ili kako sto vie miluvate da ne narecete kar'ci vo bilo koja drzavna institucija vednas ke se samoproglasam za nacist.
A eve ti eden prost primer sto se pravi vo osnovnite ucilista.Nakratko. Bev izbran od 36 roditeli da napravam istrazuvanje za zapostavenosta na nivnite deca do 8 odelenie. Nenajaven zaminav vo skolo i posle razgovor so direktorot i psihologot pojdovme po ucilnici i site onie pocrni deca sedea vo poslednite klupi.Direktorot zaprepasteno mi veti deka vo najkratok vremenski period ke prevzeme nesto. No ne ostanavme samo na toa zedovme 8 decinja od site paralelki od moite sto imaa trojki po matematika i 8 od vasite sto imaat cetvorki i vidi sosema slucajno nitu edno dete, nitu edno ,od vasite ne pokaza podobri rezultati na testot. Sosema slucajno. I posle tri meseca so uste dvaica roditeli bevme na uvid. Zamislete situacija bese malku podobra.
E sega ostanuva prasanje dali taka treba da se pravi vo site institucii kako vo skolstvo taka i vo zdravsvto i za rabotni mesta za da se obezbedi onaa opsto covekovo pravo.
Problemot e samo vo potemniot ten.
A posle dajte ocena za rasizam vo Makedonija.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2008 во 19:01
ПА ако е државна институција еве премиерот е Македонец,тоа државна ли е институцијазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 03:57
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Ne mi imas odgovoreno od predhodno a kaza deka imas odgovor. neznam sto te sprecuva.


Извини што не ти одговорив, сум заборавил. Не знам што би ти одговорил. Расизам има секаде во светот. Не е добро,но тоа е...Ме интересира друга работа. Според што заклучи дека вие Старомакедонците (како несловенски народ кој има темен и зборува македонски јазик)сте наследници на античките Македонци? Аргументот со тоа дека светците биле црни (не знам само од кој век се тие икони) не ми е баш прифатлив.
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 17:13
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ПА ако е државна институција еве премиерот е Македонец,тоа државна ли е институцијазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост




Sega jas, voopsto ne te razbiram.
Bidi poprecizen.
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2008 во 17:22
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ПА ако е државна институција еве премиерот е Македонец,тоа државна ли е институцијазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост





Sega jas, voopsto ne te razbiram.
Bidi poprecizen.



Premierot e od Egejska Makedonija.

Ti pomaga li ovaa informacija.



Изменето од kultuzin - 08.Мај.2008 во 17:23
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 16:10
Originally posted by dudulovski dudulovski напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Ne mi imas odgovoreno od predhodno a kaza deka imas odgovor. neznam sto te sprecuva.


Извини што не ти одговорив, сум заборавил. Не знам што би ти одговорил. Расизам има секаде во светот. Не е добро,но тоа е...Ме интересира друга работа. Според што заклучи дека вие Старомакедонците (како несловенски народ кој има темен и зборува македонски јазик)сте наследници на античките Македонци? Аргументот со тоа дека светците биле црни (не знам само од кој век се тие икони) не ми е баш прифатлив.



Najubavo e da otvorime druga tema za sporedacija na narodite, bi sakal ovaa tema da si ostane .
Samo edno prasanje? Dali veruvas deka posadeno drvo so presecen koren moze da cveta.
Ili potocno kazeno dali veruvas vo 21 vek da postoi narod bes identitet.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 16:25
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ПА ако е државна институција еве премиерот е Македонец,тоа државна ли е институцијазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост





Sega jas, voopsto ne te razbiram.
Bidi poprecizen.



Premierot e od Egejska Makedonija.

Ti pomaga li ovaa informacija.





Gospodine Kultuzin dali vie ste zastapnik {advokat} na gospodinot Boogie ili ste ista licnost so dva nika.
Vie ne bevte otpovikan a ako imate prasanja povelete .
Poradi sto predhodnoto prasanje ostana ne odgovoreno bi zaprasal sega zosto koga ke se soocite so vistinata koja ne vi odgovara gi prevrtuvate listovite.
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:19
Култузин само ти помага да сватиш а ако не сваќаш никој не ти е крив.СЕ ти е одговорено благовремено јас мислам а денес има многу обесправени народи што немаат право а и не си го знаат својот корен,во Македонија нема народ без право на самоопределување,секој се определил како сака без никакво присилување - додека оние што незнаат за историјата за својот народ или незнаат од каде потекнуваат ги жаламнамигнување
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2008 во 17:23
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ПА ако е државна институција еве премиерот е Македонец,тоа државна ли е институцијазбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетостзбунетост





Sega jas, voopsto ne te razbiram.
Bidi poprecizen.



Premierot e od Egejska Makedonija.

Ti pomaga li ovaa informacija.





Gospodine Kultuzin dali vie ste zastapnik {advokat} na gospodinot Boogie ili ste ista licnost so dva nika.
Vie ne bevte otpovikan a ako imate prasanja povelete .
Poradi sto predhodnoto prasanje ostana ne odgovoreno bi zaprasal sega zosto koga ke se soocite so vistinata koja ne vi odgovara gi prevrtuvate listovite.


Izvini sto sakav da ti pomognam druze.
Ne sum advokat na Boogie tuku od avion se gleda sto saka da kaze covekot a ti nekjes ili nemozes da svatis.

Plus ova e forum i javna diskusija ,ako sakas da ne ti se mesaat pisi na LP.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 22:48
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Култузин само ти помага да сватиш а ако не сваќаш никој не ти е крив.СЕ ти е одговорено благовремено јас мислам а денес има многу обесправени народи што немаат право а и не си го знаат својот корен,во Македонија нема народ без право на самоопределување,секој се определил како сака без никакво присилување - додека оние што незнаат за историјата за својот народ или незнаат од каде потекнуваат ги жаламнамигнување



народи што немаат право а и не си го знаат својот корен,

секој се определил како сака без никакво присилување - додека оние што незнаат за историјата за својот народ или незнаат од каде потекнуваат ги жалам.


E vaka. Vo dvorot imav posadeno dve cresi no ednata ja imam kalemeno vo visnja.
Minatata godina resiv da gi prodadam . Cresite gi prodadov no visnjite malku mi ostanaa iako musteriite gi ubeduvav deka se cresi poradi sto poteknuvaat od cresov koren.
Na kraj mi prijde eden starec koj me sovetuvase da prestanam so lazenje, oti visnjata nemoze da bide cresa a korenot nema vrska so plodot. Iako visnjata e sosema ista so cresa vkusot e na visnja.
E gospodine Boogie bidejki ve smatram za obrazovana i pametna licnost bi ve zapresal, Ovaa godina pobaruvacka na cresi e mnogu pogolema -kako da prodolzam so prodavanjeto na visnji : da gi lazam za da gi prodadam ili da ja kazuvam vistinata a da mi ostanat.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2008 во 22:50
Gospodine Kultuzin se izvinuvam,se izvinuvam poradi mojata greska.
Кон врв
dudulovski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 998
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dudulovski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Мај.2008 во 02:47
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Култузин само ти помага да сватиш а ако не сваќаш никој не ти е крив.СЕ ти е одговорено благовремено јас мислам а денес има многу обесправени народи што немаат право а и не си го знаат својот корен,во Македонија нема народ без право на самоопределување,секој се определил како сака без никакво присилување - додека оние што незнаат за историјата за својот народ или незнаат од каде потекнуваат ги жаламнамигнување



народи што немаат право а и не си го знаат својот корен,

секој се определил како сака без никакво присилување - додека оние што незнаат за историјата за својот народ или незнаат од каде потекнуваат ги жалам.


E vaka. Vo dvorot imav posadeno dve cresi no ednata ja imam kalemeno vo visnja.
Minatata godina resiv da gi prodadam . Cresite gi prodadov no visnjite malku mi ostanaa iako musteriite gi ubeduvav deka se cresi poradi sto poteknuvaat od cresov koren.
Na kraj mi prijde eden starec koj me sovetuvase da prestanam so lazenje, oti visnjata nemoze da bide cresa a korenot nema vrska so plodot. Iako visnjata e sosema ista so cresa vkusot e na visnja.
E gospodine Boogie bidejki ve smatram za obrazovana i pametna licnost bi ve zapresal, Ovaa godina pobaruvacka na cresi e mnogu pogolema -kako da prodolzam so prodavanjeto na visnji : da gi lazam za da gi prodadam ili da ja kazuvam vistinata a da mi ostanat.


СОНЦЕ 16, немам ништо против тоа што го зборуваш. Ја разбрав прикаската за црешите и вишните. Но пак ќе те прашам. На што го темелиш твоето тврдење дека вие, Старомакедонците (кои имате црн тен на кожата и зборувате македонски) сте потомци на Античките Македонци?
Еден литар ракија на ден и секогаш ќе бидеш здрав како дрен.
Кон врв
sonce16 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 22.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 62
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sonce16 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 12:31
Vaka gospodine dudulovski jas mislam deka e suvisno bilo sto da kazam bidejki nikoj toa nema da go priznae.
No vednas po stavahjeto na veto od Grcija mnogu nesta se iznakazaa . Taka edena vidna licnost, mislam deka covekot bese od Kumanovo a emisijata bese na A1 tv.
Zaprasa; - NEZNAM ZOSTO CRKVATA MOLCI, VO MAKEDONIJA POSTOJAT VISTINSKI STARO MAKEDONCI I LICNO POZNAVAM MNOGUMINA OD NIV, ZA STARO MAKEDONSKIOT NAROD CRKVATA IMA MNOGU STO DA KAZE I POKAZE A ZOSTO MOLCI NEZNAM . TOJ NAROD SEUSTE OPSTOJUVA ZASEBNO I SO NIVNOTO OBELODUVANJE KE DOBIEME MNOGU. No temata za nase postoenje vesto ja smenija i se prefrli na razlikite pomedju Grcija i Makedonija.
A i mnogubrojnite istoricari ke kazat ; vo Makedonija postoi eden zaseben narod koj od damnina se narekuvaat [vistinski] ili staro makedonci. Toa e fakt .

Vo istragata za nasite ja zapocnav pred nekade 2 do 3 meseci i imam mnogu mali i sitni dokazi za mnogu golemata vistina no sosema dovolni za da prodolzam vo istragata.
Кон врв
Дудуловски Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Дудуловски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2008 во 12:46
Originally posted by sonce16 sonce16 напиша:

Vaka gospodine dudulovski jas mislam deka e suvisno bilo sto da kazam bidejki nikoj toa nema da go priznae.
No vednas po stavahjeto na veto od Grcija mnogu nesta se iznakazaa . Taka edena vidna licnost, mislam deka covekot bese od Kumanovo a emisijata bese na A1 tv.
Zaprasa; - NEZNAM ZOSTO CRKVATA MOLCI, VO MAKEDONIJA POSTOJAT VISTINSKI STARO MAKEDONCI I LICNO POZNAVAM MNOGUMINA OD NIV, ZA STARO MAKEDONSKIOT NAROD CRKVATA IMA MNOGU STO DA KAZE I POKAZE A ZOSTO MOLCI NEZNAM . TOJ NAROD SEUSTE OPSTOJUVA ZASEBNO I SO NIVNOTO OBELODUVANJE KE DOBIEME MNOGU. No temata za nase postoenje vesto ja smenija i se prefrli na razlikite pomedju Grcija i Makedonija.
A i mnogubrojnite istoricari ke kazat ; vo Makedonija postoi eden zaseben narod koj od damnina se narekuvaat [vistinski] ili staro makedonci. Toa e fakt .

Vo istragata za nasite ja zapocnav pred nekade 2 do 3 meseci i imam mnogu mali i sitni dokazi za mnogu golemata vistina no sosema dovolni za da prodolzam vo istragata.


Не. Јас те прашав каква е врската на Старомакедонците со Античките Македонци. Имаш некаков доказ дека и тие како вас биле со темен тен на кожата? На овие простори живееле повеќе народи уште во антиката. Зошто токму наследници на Македонците?
Ibis, redibus numquam, in bello peribis.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.