IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Дали стомачните вежби се штетни за под 18
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали стомачните вежби се штетни за под 18

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
D-e-K-i Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај D-e-K-i Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Дали стомачните вежби се штетни за под 18
    Испратена: 23.Април.2008 во 15:35
Dali negativno vlijaat vrz rastot i vrz celosnoto razvivanje na teloto?pisete pls
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Мај.2008 во 02:38
Вежбите не се штетни за ниедна возраст. Особено се многу корисни за млади и за луѓе во подомината возраст. Кај младите особено се корисни поради тоа што кај нив доаѓа до издолжување на долгите коски и растење со што доаѓа до дисбалас помеќу скелетот и мускулната маса, папоради овие причини многу често се јавуваат разни деформитети, затоа и се препорачуваат вежби. Вежбите за стомчната група мускули особено се препорачуваат за кифосно, лордозно и сколотично држење. Кај сите овие деформитети се јавува мек и лабав стомак поради истегнувањето на грбните групи на мускули. Така да стомачните вежби позитивно влијаат за развојот на младата еденка.  Особено важна работа при секој вид на вежбање е секогаш да се води сметка дека треба да се зајакне онаа грпа на мускули која е послаба. Друга важна работа младите лица е да не се вежбаат силови вежби со големи тежини кои може да го попречат развојот на телото. Значи умерени вежби без оптеретувања се секогаш инидицирани за секоја возраст особено ова се однесува за млади и за постари лица. Сепак како и за секоја работа за правилен раст и развој треба да се консултира со професионалец.


Изменето од bojan81 - 16.Мај.2008 во 02:44
Кон врв
mikeg Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 305
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mikeg Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2008 во 21:53
STETNI SE.JAS SUM EKSPERT PO VEZBANJE I VELAM DEKA SE STETNI
Кон врв
bojan81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bojan81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 01:43
ti si ekspert vo glupiranje. 
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Eli Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2008 во 22:20
Kako stetni..toa e ziva glupost..vezbanjeto nikogas ne moze da bide stetno..bez ralika na vozrasta..
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 14:03
Originally posted by Eli Eli напиша:

Kako stetni..toa e ziva glupost..vezbanjeto nikogas ne moze da bide stetno..bez ralika na vozrasta..


Vezbanjeto moze da bide stetno ako e nepravilno, no ne zavisi nikako od vozrasta.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2008 во 14:18
ко дете се растурав од вежбање..дневно сигурно по 150 стомачни правев а бев само 4то одд.
еве сеа значи веке не сум дете (вајда) не гледа деформација на мене така да изгледа не се штетни.голема%20насмевка
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
maestro13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 428
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maestro13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2008 во 18:00
Ако на физикална терапија (за деца со оштетен рбет и под 18 год)ни даваа стомачни вежби (тогаш имав 11 години) тоа би значело дека не се штетни
Кон врв
n1k0La Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ride To Live Live To Ride

Регистриран: 31.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 357
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај n1k0La Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 05:23
Originally posted by D-e-K-i D-e-K-i напиша:

Dali negativno vlijaat vrz rastot i vrz celosnoto razvivanje na teloto?pisete pls


abe ti glup si ili glup se pravis kako moze da bidat stetni stomacnite vezbi cCc i sklekovi kazi mi kako mozat da ti stetat mozat samo da ti pomognat da se razvies i da si gi zacvrsnes muskulite i da bides pozdrav kakvi glupi temi otvarate ova treba da se izbrise odma
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!
Кон врв
maestro13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 428
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maestro13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Август.2008 во 09:50
a stvarno nekogash i na cas po fizicko vo osnovno davaat takvi vezbi
Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 16:19
Не се штетни сигурно,но на многу справи пишува дека е штетно лица под 18 год. да вежбаат на истите справи.
Бидејки ти прашуваш за стомачни одговарам дека не постојат шанси да се.


Изменето од superboy - 09.Август.2008 во 16:20
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
superboy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Добар човек

Регистриран: 08.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 103
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај superboy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2008 во 16:22
mikeg ti si ekspert samo vo glupianje
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.

Кон врв
crazy. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Септември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 14
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај crazy. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2010 во 13:35
Jas dnevno vezbam po 500 stoma4ni ( 2 x po 250 ) a imam 13 godini. Dali moze nesto stetno vlijanie da ima? Inace dali vezbam pravilno - na kilimot postelam 2 kebinja i vrz niv vezbam :D. ?
Кон врв
Ѓороски Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Декември.2011
Локација: Скопје
Статус: Офлајн
Поени: 21
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ѓороски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 14:02
Кебињата те спасуваат.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.