Испечати | Затвори го прозорот

Дали стомачните вежби се штетни за под 18

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Здравје
Име на форумот: Вежбање
Опис на форумот: Фитнес, билдинг, џогинг, ролање, бицепси, трицепси...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13399
Датум на принтање: 25.Јуни.2024 во 19:33
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дали стомачните вежби се штетни за под 18
Постирано од: D-e-K-i
Наслов: Дали стомачните вежби се штетни за под 18
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 15:35
Dali negativno vlijaat vrz rastot i vrz celosnoto razvivanje na teloto?pisete plsКоментари:
Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 16.Мај.2008 во 02:38
Вежбите не се штетни за ниедна возраст. Особено се многу корисни за млади и за луѓе во подомината возраст. Кај младите особено се корисни поради тоа што кај нив доаѓа до издолжување на долгите коски и растење со што доаѓа до дисбалас помеќу скелетот и мускулната маса, папоради овие причини многу често се јавуваат разни деформитети, затоа и се препорачуваат вежби. Вежбите за стомчната група мускули особено се препорачуваат за кифосно, лордозно и сколотично држење. Кај сите овие деформитети се јавува мек и лабав стомак поради истегнувањето на грбните групи на мускули. Така да стомачните вежби позитивно влијаат за развојот на младата еденка.  Особено важна работа при секој вид на вежбање е секогаш да се води сметка дека треба да се зајакне онаа грпа на мускули која е послаба. Друга важна работа младите лица е да не се вежбаат силови вежби со големи тежини кои може да го попречат развојот на телото. Значи умерени вежби без оптеретувања се секогаш инидицирани за секоја возраст особено ова се однесува за млади и за постари лица. Сепак како и за секоја работа за правилен раст и развој треба да се консултира со професионалец.


Постирано од: mikeg
Датум на внесување: 10.Јули.2008 во 21:53
STETNI SE.JAS SUM EKSPERT PO VEZBANJE I VELAM DEKA SE STETNI


Постирано од: bojan81
Датум на внесување: 17.Јули.2008 во 01:43
ti si ekspert vo glupiranje. 


Постирано од: Eli
Датум на внесување: 17.Јули.2008 во 22:20
Kako stetni..toa e ziva glupost..vezbanjeto nikogas ne moze da bide stetno..bez ralika na vozrasta..

-------------
Човекот секогаш треба да остане човек,без разлика со што се бави и каков успех има..


Постирано од: Petkovsky
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 14:03
Originally posted by Eli Eli напиша:

Kako stetni..toa e ziva glupost..vezbanjeto nikogas ne moze da bide stetno..bez ralika na vozrasta..


Vezbanjeto moze da bide stetno ako e nepravilno, no ne zavisi nikako od vozrasta.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 24.Јули.2008 во 14:18
ко дете се растурав од вежбање..дневно сигурно по 150 стомачни правев а бев само 4то одд.
еве сеа значи веке не сум дете (вајда) не гледа деформација на мене така да изгледа не се штетни.голема%20насмевка


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maestro13
Датум на внесување: 06.Август.2008 во 18:00
Ако на физикална терапија (за деца со оштетен рбет и под 18 год)ни даваа стомачни вежби (тогаш имав 11 години) тоа би значело дека не се штетни


Постирано од: n1k0La
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 05:23
Originally posted by D-e-K-i D-e-K-i напиша:

Dali negativno vlijaat vrz rastot i vrz celosnoto razvivanje na teloto?pisete pls


abe ti glup si ili glup se pravis kako moze da bidat stetni stomacnite vezbi cCc i sklekovi kazi mi kako mozat da ti stetat mozat samo da ti pomognat da se razvies i da si gi zacvrsnes muskulite i da bides pozdrav kakvi glupi temi otvarate ova treba da se izbrise odma

-------------
Otvori Se Zezame ! Da Ne Vlezeme Sose Vrata!


Постирано од: maestro13
Датум на внесување: 07.Август.2008 во 09:50
a stvarno nekogash i na cas po fizicko vo osnovno davaat takvi vezbi


Постирано од: superboy
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 16:19
Не се штетни сигурно,но на многу справи пишува дека е штетно лица под 18 год. да вежбаат на истите справи.
Бидејки ти прашуваш за стомачни одговарам дека не постојат шанси да се.


-------------
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.Постирано од: superboy
Датум на внесување: 09.Август.2008 во 16:22
member_profile.asp?PF=18525&FID=23 - mikeg ti si ekspert samo vo glupianje

-------------
Работата го краси човекот а мрзата го гнаси.Постирано од: crazy.
Датум на внесување: 23.Декември.2010 во 13:35
Jas dnevno vezbam po 500 stoma4ni ( 2 x po 250 ) a imam 13 godini. Dali moze nesto stetno vlijanie da ima? Inace dali vezbam pravilno - na kilimot postelam 2 kebinja i vrz niv vezbam :D. ?


Постирано од: Ѓороски
Датум на внесување: 15.Декември.2011 во 14:02
Кебињата те спасуваат.

-------------
http://www.herkules.com.mk" rel="nofollow - www.herkules.com.mkИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk