IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Назначување директори
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Назначување директори

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Назначување директори
    Испратена: 23.Април.2008 во 09:13
Edno dobro shto izleze od inovaciite vo nastava e i posetuvanje na k*rsevi za kompjuteri...odnosno IKT vo nastavata. Pa taka zatvoreniot krug na informacii vo ucilishtata prosvetnite rabotnici go raskinaa so moznosta istite informacii da gi procitaat na Internet. I taka...deneska vo utrinski osamna vakva reakcija, koja mi se vide interesna, a i kako po obicaj nedorecena, pa sakav da ja prokomentirame site zaedno-forumdziite.

Играње со директорскиот испит
Веќе десет месеци директорот на Државниот просветен инспекторат, Ѓорѓи Николов, ми го уништува животот и по секоја цена сака на моето работно место директор на училиштето да постави личност според негов терк. Ми ја поништи лиценцата за директор, ми ја поништи и обуката која чини 400 евра. Одев на нова обука и повторно платив, па не сакаше да ме повика на испит во јануари. Но, на инсистирање на народниот правобранител, ме повика на 23 февруари и сите кандидати добија резултати, а само јас не! Еве измина и март.

.... pismovo navidum e okej.. shto ne e okej?

So beganjeto od ednoumieto... koga direktori se naznacuvaa luge koi bea istaknati clenovi na SKM i bea so dozivoten mandat, se premina na faza...naznacuvanje partiski direktori.. normalno od vladeackata partija...i koj kako pobedi...prvite inovaciii bea promena na direktorot... i stavanje svoj... i taka 17 godini. Arno ama ... bidejki vo ucilishtata doagaat mnogu megunarodni emisari... koj plakaat "za da ni go podobrat obrazovanieto" se postavi na dneven red menuvanjeto na direktorite. Za da ne dojde do cesti promeni... se zadolzija kandidatite da polagaat direktorski/menadzerski ispi. I SDSM koj promenite gi fati dodeka bea na vlast si gi prati svoite direkori na besplatna obuka... i nivnite aktivisti stanaa prvite menadzeri so licenca. VMRO  (preku svoi aktivisti vo obrazovanie) da ne ostane pokuso pobara da moze i drugite da polagaat, pa taka za volja na vistinata VMROvcite si platija negde po 400 evra i dobija licenci. Taka novite direktori gi zamenija starite... ama onie koi nemaa licenci...a bea vd...imaa vreme da si polozat... oti vo nash*te zakoni sekogash ima dupki. Taka i ovaa direktorka... bara da ostane direktor...ama ne kzuva kako doshla direktor....





Изменето од mamamd - 23.Април.2008 во 09:19
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 00:24
Не сум сигурен дека „менаџерот“ кој по правило потекнува од редовите на СДСМ ја платил обуката...тие беа назначени и експресно станаа „експерти“, т.е. „менаџери“, а за останатите обуката требаше да се плаќа. Е сега треба да се има точна информација кога дотичниот господин станал „менаџер“ и директор,дали прво бил директор, па станал менаџер,или станал менаџер па на јавен оглас станал директор. Не е наведено поради кои причини му е одземена лиценцата...дали поради лошо менаџирање или...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 08:35
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Не сум сигурен дека „менаџерот“ кој по правило потекнува од редовите на СДСМ ја платил обуката...тие беа назначени и експресно станаа „експерти“, т.е. „менаџери“, а за останатите обуката требаше да се плаќа. Е сега треба да се има точна информација кога дотичниот господин станал „менаџер“ и директор,дали прво бил директор, па станал менаџер,или станал менаџер па на јавен оглас станал директор. Не е наведено поради кои причини му е одземена лиценцата...дали поради лошо менаџирање или...

...se dodeka "menadzerite" se izbiraat od redovite na daskalite... a po novo i psiholozite... rabotite ke odat vaka... Menadzer treba da e lice so zavrshen soodveten fakultet... i negova edinstvena griza treba da bide naoganje sredstva za podobruvanje na uslovite vo ucilishtata... sekretarite-pravnici ke sledat sproveduvanje na zakonite... a nastavata ja izveduvaat nastavnicite... za toa ne im trebaat ovie kvazi menadzeri... koi se shto ke gi prashash ti velat... -Cekaj da go prasham podracniot... Lpartik aj barem ti... si od felata.. priznaj deka za ovie 17 godini... nash*te "menadzeri-direktori" ni vo WC ne odat dodeka ne dobijat viza od podracnite...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:34
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


Originally posted by lpartik lpartik напиша:

Не сум сигурен дека „менаџерот“ кој по правило потекнува од редовите на СДСМ ја платил обуката...тие беа назначени и експресно станаа „експерти“, т.е. „менаџери“, а за останатите обуката требаше да се плаќа. Е сега треба да се има точна информација кога дотичниот господин станал „менаџер“ и директор,дали прво бил директор, па станал менаџер,или станал менаџер па на јавен оглас станал директор. Не е наведено поради кои причини му е одземена лиценцата...дали поради лошо менаџирање или...
...se dodeka "menadzerite" se izbiraat od redovite na daskalite... a po novo i psiholozite... rabotite ke odat vaka... Menadzer treba da e lice so zavrshen soodveten fakultet... i negova edinstvena griza treba da bide naoganje sredstva za podobruvanje na uslovite vo ucilishtata... sekretarite-pravnici ke sledat sproveduvanje na zakonite... a nastavata ja izveduvaat nastavnicite... za toa ne im trebaat ovie kvazi menadzeri... koi se shto ke gi prashash ti velat... -Cekaj da go prasham podracniot... Lpartik aj barem ti... si od felata.. priznaj deka za ovie 17 godini... nash*te "menadzeri-direktori" ni vo WC ne odat dodeka ne dobijat viza od podracnite...


Mamamd се согласувам дека преку ноќ, како што тоа го направи претходната влада на СДСМ,па и со к*рс не се станува менаџер. Тој што мисли дека поседува лиценца и е менаџер,се лаже себе си ,а ги лаже и другите.Така се добива само приучен менаџер, што е еднакво на полуписмен човек, кој ги распознава буквите,а не умее да чита, а за креативно пишување да не зборуваме.Откако ќе ги назначат, веќе следниот ден не креваат слушалка , а на служителите им порачуваат - Не сум тука.- Овие финти најлесно се учат, па најмногу ги применуваат. А кога ќе загусти, како што велиш- се јавуваат кај подрачниот...
Опкружени се со полтрони, кои не им дозволуваат да добијат хемороиди, зашто редовно им го лижат задникот,а како противуслуга- менаџерот им нуди заштита, зашто се неработници.
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 15:40
Пропуштив да кажам дека се согласувам менаџерот да е лице со завршен менаџмент,а не к*рс. Понекогаш се случува и некој добар наставник да назначат за директор...тогаш губат децата, губи образованието.Не е никаква гаранција, ако некој е добар наставник, дека ќе се снајде и како директор.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 10:26
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

[QUOTE=mamamd]
Mamamd се согласувам дека преку ноќ, како што тоа го направи претходната влада на СДСМ,па и со к*рс не се станува менаџер. Тој што мисли дека поседува лиценца и е менаџер,се лаже себе си ,а ги лаже и другите.Така се добива само приучен менаџер, што е еднакво на полуписмен човек, кој ги распознава буквите,а не умее да чита, а за креативно пишување да не зборуваме.Откако ќе ги назначат, веќе следниот ден не креваат слушалка , а на служителите им порачуваат - Не сум тука.- Овие финти најлесно се учат, па најмногу ги применуваат. А кога ќе загусти, како што велиш- се јавуваат кај подрачниот...
Опкружени се со полтрони, кои не им дозволуваат да добијат хемороиди, зашто редовно им го лижат задникот,а како противуслуга- менаџерот им нуди заштита, зашто се неработници.

..a ispushti da kazesh deka kutrite tie menadzeri... ne gi bivalo ni kako nastavnici... a vo mnogu ucilishta... se praveja tabori koi rotiraa... ti direktor...jas pretsedatel na ucilishen... pa potoa zemaa knishki od vladeackite...prviot nastavnik...vtoriot direktor...  tretiot pretsedatel na ucilishen... ima ucilishta koi se legla na bivshi...segashni ...idni direktori...so partiski knishki od site partii... a podracnite... tie jadni kreaturi... koi se povikuvaat na "bliskost" so nekoj visok funkcioner... palat i zarat... jas imam predlog... visokite partiski funkcioneri da dostavat do javnosta spisok na rodnini... da znaeme koga ke se povika nekoj na niv... dali navistina se rodnini... iako ostanatite smrtnici... se znaeme ...znaeme deka lazat... ama onaka gi gledame vo nivnata mizerija... ednash silni...drug pat pomali od zrno grashok... definitivno obrazovanieto... po zasluga na ovie kreaturi... stana tragikomedija... od koja publikata/decata najmnogu stradaat...
Кон врв
lpartik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 402
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lpartik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:40
А точно е тоа дека се неработници. „МЕНАЏЕРКАТА“ на едно основно училиште иако знае дека библиотекарката, која е партиски војник од нејзината атеистичка партија и има чиновничко работно време- до три,доаѓа на работа во осум и пол, а си оди во единаесет...не презема ништо, значи го одобрува неработењето,т.е. се солидаризира со неа.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2008 во 11:52
Originally posted by lpartik lpartik напиша:

А точно е тоа дека се неработници. „МЕНАЏЕРКАТА“ на едно основно училиште иако знае дека библиотекарката, која е партиски војник од нејзината атеистичка партија и има чиновничко работно време- до три,доаѓа на работа во осум и пол, а си оди во единаесет...не презема ништо, значи го одобрува неработењето,т.е. се солидаризира со неа.

...ima i  obratno... dve tri drugarki... na segashnava... koja beshe pretsedatel na ucilishniot na bivshata... i verojatno zaedno si delea (gospod grev da ne mi pishi)...zarat/palat... se ispishuvaat deca... 80% od paralelkite se pod 20 deca... ama dobivaat soglasnost... ima ubav sindzir... opshtina...MON... segashni i bivshi...tim..."ilegalna koalicija"
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2008 во 08:16
... interesno e kolku e mal brojot na aplikanti za konk*rsi za direktori... sega za praznicite se sretnav so prijatelka/nastavnicka i koga ja prashav dali izbraa direktor...se nasmea i mi kaza deka ucilishniot odbor ja izbra vedeto koja morashe dva pati da bide vd bidejki nemaa drugi kandidati... Zarem do tolku padna vrednosta na direktorskoto mesto shto na konk*rs nikoj ne se javuva...ili lugeto taa funkcija ja prepushtaat na pultroncinjata.... ili ima takva apatija zaradi znaenjeto na redot...SDSM na vlast-sdsmovski direktori... vmro-vmroovski direktori... pa zoshto troshat pari za konk*rsi... tie pari mozat da gi namenat za podobruvanje na uslovite vo obrazovanieto... neka si gi naznacat so mandat... dodeka se na vlast... vaka i pilinjata znaat deka se e farsa...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 23:06
... so direktori koi direktoruvaat vo obrazovanieto se e mozno...
Благајничка во училиште ја полнела својата сметка



Автор:  Ка.М.

Прилепчанката Лилјана Т. (56), благајничка во основното училиште „Кочо Рацин“, била осомничена дека во текот на минатата и оваа година ставила на својата банкарска сметка околу 40.000 денари. Благајничката имала оригинален план како да ги земе парите без да биде забележана. Во училиштето имало неколку наставници, кои биле ангажирани по договор на дело, односно биле на определено време. Таа во списоците за хранарина и плата за овие наставници внесувала поголеми суми за исплата и потоа податоците ги доставувала до Министерството за образование. Оттаму биле префрлани средствата за исплата, а благајничката само го минусирала вишокот што самата го додавала.

Од прилепската полиција информираат дека против осомничената вчера била поднесена кривична пријава за злоупотреба.
...platnite spisoci gi potpishuvaat direktorite...pa gi preprakjaat vo opshtina...pa vo MON... sama kradela?????
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 14:21
Кој е толку засегнат од оваа тема па што толку ги напаѓа директорите на училиштата, значи штом според вас сегашните па и идните директори не се способни, ајде да донесеме директори од надвор па тие нека управуваат со училиштата и нека не научат како треба да се работи. Значи според вас сите македонци се неспособни и не можат да водат не само училишта туку и сите останати установи во државава и на крај некој ќе ни биде крив кога ќе не избркаат од работа.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 15:17
..moite diskusii se odnesuvaat na polotizacija na obrazovanieto odnosno partiskite naznacuvanja na direktori...a ne na nacionalnata pripadnost na direktorite.Diskusiite se vo pogled na toa deka se delat sertifikati za menadziranje a direktorite ocekuvaat samo sredstva od opshtinite. Ne mo ze direktor da potpishe platen spisok a da ne vidi deka nekomu mu e staveno povekje pari...ili nekomu zemeno...
Кон врв
Dimon Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dimon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 15:32
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

..moite diskusii se odnesuvaat na polotizacija na obrazovanieto odnosno partiskite naznacuvanja na direktori...a ne na nacionalnata pripadnost na direktorite.Diskusiite se vo pogled na toa deka se delat sertifikati za menadziranje a direktorite ocekuvaat samo sredstva od opshtinite. Ne mo ze direktor da potpishe platen spisok a da ne vidi deka nekomu mu e staveno povekje pari...ili nekomu zemeno...


Штом зборуваме за партиска припадност според мене оаа тема треба да оди во политика, а не во образование.
Кога веќе знаеме дека директорите на училиштата се поставуваат на партиска основа, како што кажав погоре, треба да донесеме директори од Западот па тие да ни ги управуваат училиштата и нема да се мешаат во политика затоа што се странци.
Ти сигурно си наставник и сето ова звучи како да ти е криво дека не си директор, што значи дека темава ја користиш за оправдување на своите цели.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 15:35
.. tvoeto mislenje e tvoe..moeto e moe... ako taka gledame togash jas tebe treba da ti recam deka ti si partiski direktor i togash diskusiite bi odele so licni navredi i ne konstruktivni. Nikoj ne moze da negira deka megu partiskite direktori ima i sposobni lugje koi dadoa svoj golem pridones vo podobruvanje na uslovit, zashtita na vrabotenite i ucenicite. partiskoto naznacuvanje ne e od sega tuku trae od samoto osamostojuvanje, site vladi go primenuvale toa i nikoj ne moze da negira deka toa se slucuva. 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.