IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
Автор
Порака
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:42
Ехлен ве сехлен брате Халиде повторно на форумов. Еј Темпларче,нема потреба од рекламирање заби,човек може да погреши,тоа секому му се случило,еве тебе тоа тие редовна појава па ние пак толку широко не ја отвораме устата.Ако добро ја пратиш дискусијата ќе разбереш дека тоа го рече ЕвАнгелос а не Халид.

Но,било како било,еве како ти го разбираш вапсувањето на јајца,дали е тоа пропис или обичај,т.е. има или нема врска со верата?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:46
Eve ti pasus

      Farbanje vaskrsnjih jaja, bas kao i tucanje sa njima, obicaji su bez kojih se ne mogu zamisliti Vaskrsnji praznici. "Crveno ofarbana jaja kao i sam obicaj farbanja jaja, koji spada u zrtvene kultove, direktno se vezuje za vaskrsenje Isusa Hrista", jedna je od retkih stvari u kojima se slazu teoloska i etnoloska tumacenja. Teolozi jos kazu da se "farbanje jaja vrsi u spomen susreta Marije Magdalene, kojoj se Hristos po vaskrsenju prvoj javio, sa carem Tiberijem u Rimu kome je kao novogodisnji poklon predala crveno jaje, pozdravljajuci ga recima: "Hristos vaskrse"!
Crvena boja simbolizuje "Spasiteljevu nevino prolivenu krv na Golgoti" , a istovremno crveno je i boja vaskrsenja, tumaci Crkva....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:48
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Ехлен ве сехлен брате Халиде повторно на форумов. Еј Темпларче,нема потреба од рекламирање заби,човек може да погреши,тоа секому му се случило,еве тебе тоа тие редовна појава па ние пак толку широко не ја отвораме устата.Ако добро ја пратиш дискусијата ќе разбереш дека тоа го рече ЕвАнгелос а не Халид.

Но,било како било,еве како ти го разбираш вапсувањето на јајца,дали е тоа пропис или обичај,т.е. има или нема врска со верата?


Dobro ve najdov brate,Omere!!!!!!
Allah da ve nagrade(t) na site!!!


P.s.Uste efendija ni falet!!
InsAllah,sto pobrgu i nemu ke mu pominet banot,pa togas ke bideme i toj megu nas!!!

Sellam!!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:52
Halid, ако не е заповедано од Исус, не значи дека е забрането да се прави! Темплариус ти даде убаво објаснување зошто го практикуваме тој обичај и во чија чест. Темата е за радоста и вербата во животот... убаво е да ги имаме повеќе...
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:52
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Eve ti pasus

      Farbanje vaskrsnjih jaja, bas kao i tucanje sa njima, obicaji su bez kojih se ne mogu zamisliti Vaskrsnji praznici. "Crveno ofarbana jaja kao i sam obicaj farbanja jaja, koji spada u zrtvene kultove, direktno se vezuje za vaskrsenje Isusa Hrista", jedna je od retkih stvari u kojima se slazu teoloska i etnoloska tumacenja. Teolozi jos kazu da se "farbanje jaja vrsi u spomen susreta Marije Magdalene, kojoj se Hristos po vaskrsenju prvoj javio, sa carem Tiberijem u Rimu kome je kao novogodisnji poklon predala crveno jaje, pozdravljajuci ga recima: "Hristos vaskrse"!
Crvena boja simbolizuje "Spasiteljevu nevino prolivenu krv na Golgoti" , a istovremno crveno je i boja vaskrsenja, tumaci Crkva....


Ejj,Tempo,od kaj bas sega ova pasus!??

Ili za tebe pasus e nesto koe ce go recet nekoj...G.g.Stefan(samo kako primer go navedov)...

Prvo baram,pasus dali ima vo Biblijata,a ne nekoj so rekol i so kazal!

No i ovoj so go kazal ova, kazal deka e OBICAJ!!!
P.s.Pred da pastiras neso,bar malku potcitkuvaj!!

Vaka sam UNuges u stapica!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid, ако не е заповедано од Исус, не значи дека е забрането да се прави!


Aman be zidarski!
Kako moze toa!?
Zarem sami na svoja glava ke si odlucuvate!???

Epa togas,zosto vi e i potrebna Biblijata,??

Koga vo mnogu slucai tuka,koga prasuvame neso,za koe Isus ne dal pasus za toa,Vie vikate....Ako ne e zapovedano od Isus ne znaci deka e zabraneto..!!!

P.s.No ne znaci i deka e Dozvoleno!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:00
Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.
Тажно, но вистинито.
 
Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа
 


Изменето од EvAngelos - 22.Април.2008 во 00:01
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:02
I katolicite vapcuvaat jajca ne samo pravoslavnite. Ama im zabranaa za Bio-jajcata da gi vapcuvaatтага
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 Eve EvAngelos vi odgvori, i sto e sega nejasno za jacata pak li ce se fatite....toa e obicaj koj nie go imame i go praktikuvame ....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 Eve EvAngelos vi odgvori, i sto e sega nejasno za jacata pak li ce se fatite....toa e obicaj koj nie go imame i go praktikuvame ....


Ejjj,Tempi!!

Zarem obicajot pred verata go stavas!??

Evangelos,kaza deka ne se vazni zajci pilci,jajci.itn.itn. Tuku kaza deka vazno bilo Pobedata nad smrtaa.itn..itn..

P.s.Evangelos,imas pasus za ova!??

Poso,sepak ova e samo tvoe Mislenje!Ili gresam!!??


Изменето од Halid ibn Velid - 22.Април.2008 во 00:11
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:17
Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...

Изменето од Templarius - 22.Април.2008 во 00:18
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas!

Ionaka nema ti so da kazes!

More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus!

Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat???

Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!!

Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??


Изменето од Halid ibn Velid - 22.Април.2008 во 00:24
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 


Blagodaram, za odgovorot!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Almahdi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Almahdi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:52
Ако не мене што сум муслиман, барем послушајте го ЕвАнгелос што ви збори . . остајте вапцањето јајца и скокањето по огнови и слични работи!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,063 секунди.