Испечати | Затвори го прозорот

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13340
Датум на принтање: 24.Јануари.2021 во 17:32
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
Постирано од: La Ninja
Наслов: ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
Датум на внесување: 20.Април.2008 во 22:04
По седумнеделните пости со кој се прочистува и душата и телото и со кој Христијаните се сообразуваат со подвигот на Господ, кој во пустината постел 49 дена следува најголемиот Христијански празник Христовото Воскресение-Велигден. Симбол на Велигден е вапцаното јајце. Тоа претставува симбол на љубовта, наоѓа место во детската игра, а според некој верувања заштитува од лоши духови.
Јајцето претставува симбол на плодноста и означува вечен живот. Според Христијанското верување, јајцето е симбол на Исус Христос и воскреснувањето, а црвената боја, Исусовата крв, ја означува победата на животот над смртта.
Во минатото јајцата се вапцале со она што природата го нудела-црвен кромид, кора од дрво, варени темјанушки, магдонос и сл. Кај народот постои верување дека јајцата кои домаќинката ќе ги вапца на Велики Четврток пред изгрејсонце, не се расипуваат до следниот Велигден.
За јајцето кое прво ќе биде вапцано се верува дека е Господово и дека има посебна моќ. Со тоа јајце домаќинката ги допира децата по образите велејќи „Црвено, бело, дебело, здраво како железо“.
Покрај првото Господово, пред изгрејсонце се вапцуваат онолку јајца колку што фамилијата брои членови.
Едно од тие јајца во сабота мајката го става во водата во која ги капе децата за чисти да го дочекаат големиот ден. Утрото на Велигден целото семејство оди на служба во Црква, по што започнува празнувањето во домот и во кругот на семејството. Во текот на целиот ден доаѓаат деца во посета да го честитаат празникот и тие се даруваат со јајца.
Покрај Велигденските јајца, како симбол на празникот, и самата трпеза треба да биде во празнично руво. Се подготвуваат јадења од јајца, се користат креативни дизајнерски идеи и сл.
Велигденското јагне подготвено на најразличен начин е неодминлив дел од свечениот семеен ручек. По ричекот вообичаено е помладите да одат кај повозрасните за да го честитаат празникот.

Христос Воскресе-Вистина Воскресе!
За радост, за среќа, за многу години.-се вообичаените зборови кои многу значат во Христијанството.


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....Коментари:
Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 20.Април.2008 во 22:06-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Ribery
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 03:08
Ме Интересира,Дали ова Велигден Е Христијански празник,или само Православните го Прославуваат?
Дали се разединуваат околу ова,на пр,Православните со Јеховни сведоци или со Протестантите.итн.!
и второ....Зошто мора да се вапцат јајце?
Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 09:24

Јас мислам дека се ти ер погоре објаснато..и значението на јајцето и тоа дека е Христијански празник.-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: KUKOC7
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 09:38
Velikden :) za mene najgolem hirstijanski praznik zaedno so Bozik


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 10:13
Originally posted by Ribery Ribery напиша:


и второ....Зошто мора да се вапцат јајце?
Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"
 
 
Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 11:15

Па не би рекла баш дека е новотарија...не се прај тоа од вчера и не се прај од мода....но сепак ...чим се прави во Божјо име и во негово значение за неговата моќ зашто да не...сепак секој си има право на свое мислење нели.....јас пак не го подржувам тоа што се ете против икони и свеќи ...ама ккако што реков...секој со свое мислење а сепак на крај сите кај Него ..-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 16:49
И јас исто сметам дека има многу начини да го славиш Бога и дека не е се ограничено на тоа што се правело во времето на Апостолите... Сметам дека Бог не дарил со доволно разум и креативност, која треба да ја искористиме во Негова Слава. За жал, многумина забораваат дека обичаите служат за да се слави Тој, а не за добро да се забавуваат... Но... како што рековме во една друга тема - дојдено е време за реформи.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 17:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И јас исто сметам дека има многу начини да го славиш Бога и дека не е се ограничено на тоа што се правело во времето на Апостолите... Сметам дека Бог не дарил со доволно разум и креативност, која треба да ја искористиме во Негова Слава. За жал, многумина забораваат дека обичаите служат за да се слави Тој, а не за добро да се забавуваат... Но... како што рековме во една друга тема - дојдено е време за реформи.
аплауз Дефинитивно се сложувам со ова..значи ние не измислуваме нови закони и не поништуваме ништо што е од порано останато туку користиме креативност како да го славиме Бога и да му посветиме нешто и Нему. големо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 22:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.


Ev. ako ne ti pricinuva nikakva teskotija, ke mozes li da ni objasnis, koe e vistinskoto hristijansko znacenje na Veligden....
Nie kako obicni posmatraci, gi zabelezuvame samo vapcanite jajca......
No spored izvornoto hristijanstvo, koja e sustinata?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:27
Abe sto ste se fatile za jajca

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:28
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!


HHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAA pa kako be da se slavi veligden koga isus uste bil ziv cccccccccccccccccc ahahahahahahahaha

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:38
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!


HHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAA pa kako be da se slavi veligden koga isus uste bil ziv cccccccccccccccccc ahahahahahahahaha


Neznam,zosto se kezis tolku,?
Nesvesno si se smees na tvojata vera!
Pa toa i jas Vikam be coveku!?
Znaci bash zaradi toa sto Isus ne go pravel toa,bas zaradi toa vikam deka e Novotarija

Zarem Isus vi rekol da go slavete denot na negovoto "Voskresenie"!?

Zarem Isus vi rekol da Vapcate jajca!?

Sigurno ne!!

Znaci Isus ne ja pravel taa rabota,a stom ne ja pravel ne ja ni zapovedal!

Poso neznael sto da Zapovedat!

Na pr vi rekol:Ljubigo blizniot svoj(ova go propovedal,no isto taka toj go praktikuval)..i zatoa vi go propovedal!!

A,ako vi rekol,Slavetego Veligden,ke vi kazel i kako da go Slavete!

P.s.I izvini,sakam za ova Evangelos,da mi odgovoori..
Mozes i ti,no Razumno i so Pasus!-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:42
Ехлен ве сехлен брате Халиде повторно на форумов. Еј Темпларче,нема потреба од рекламирање заби,човек може да погреши,тоа секому му се случило,еве тебе тоа тие редовна појава па ние пак толку широко не ја отвораме устата.Ако добро ја пратиш дискусијата ќе разбереш дека тоа го рече ЕвАнгелос а не Халид.

Но,било како било,еве како ти го разбираш вапсувањето на јајца,дали е тоа пропис или обичај,т.е. има или нема врска со верата?


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:46
Eve ti pasus

      Farbanje vaskrsnjih jaja, bas kao i tucanje sa njima, obicaji su bez kojih se ne mogu zamisliti Vaskrsnji praznici. "Crveno ofarbana jaja kao i sam obicaj farbanja jaja, koji spada u zrtvene kultove, direktno se vezuje za vaskrsenje Isusa Hrista", jedna je od retkih stvari u kojima se slazu teoloska i etnoloska tumacenja. Teolozi jos kazu da se "farbanje jaja vrsi u spomen susreta Marije Magdalene, kojoj se Hristos po vaskrsenju prvoj javio, sa carem Tiberijem u Rimu kome je kao novogodisnji poklon predala crveno jaje, pozdravljajuci ga recima: "Hristos vaskrse"!
Crvena boja simbolizuje "Spasiteljevu nevino prolivenu krv na Golgoti" , a istovremno crveno je i boja vaskrsenja, tumaci Crkva....


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:48
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Ехлен ве сехлен брате Халиде повторно на форумов. Еј Темпларче,нема потреба од рекламирање заби,човек може да погреши,тоа секому му се случило,еве тебе тоа тие редовна појава па ние пак толку широко не ја отвораме устата.Ако добро ја пратиш дискусијата ќе разбереш дека тоа го рече ЕвАнгелос а не Халид.

Но,било како било,еве како ти го разбираш вапсувањето на јајца,дали е тоа пропис или обичај,т.е. има или нема врска со верата?


Dobro ve najdov brate,Omere!!!!!!
Allah da ve nagrade(t) na site!!!


P.s.Uste efendija ni falet!!
InsAllah,sto pobrgu i nemu ke mu pominet banot,pa togas ke bideme i toj megu nas!!!

Sellam!!!

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:52
Halid, ако не е заповедано од Исус, не значи дека е забрането да се прави! Темплариус ти даде убаво објаснување зошто го практикуваме тој обичај и во чија чест. Темата е за радоста и вербата во животот... убаво е да ги имаме повеќе...


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:52
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Eve ti pasus

      Farbanje vaskrsnjih jaja, bas kao i tucanje sa njima, obicaji su bez kojih se ne mogu zamisliti Vaskrsnji praznici. "Crveno ofarbana jaja kao i sam obicaj farbanja jaja, koji spada u zrtvene kultove, direktno se vezuje za vaskrsenje Isusa Hrista", jedna je od retkih stvari u kojima se slazu teoloska i etnoloska tumacenja. Teolozi jos kazu da se "farbanje jaja vrsi u spomen susreta Marije Magdalene, kojoj se Hristos po vaskrsenju prvoj javio, sa carem Tiberijem u Rimu kome je kao novogodisnji poklon predala crveno jaje, pozdravljajuci ga recima: "Hristos vaskrse"!
Crvena boja simbolizuje "Spasiteljevu nevino prolivenu krv na Golgoti" , a istovremno crveno je i boja vaskrsenja, tumaci Crkva....


Ejj,Tempo,od kaj bas sega ova pasus!??

Ili za tebe pasus e nesto koe ce go recet nekoj...G.g.Stefan(samo kako primer go navedov)...

Prvo baram,pasus dali ima vo Biblijata,a ne nekoj so rekol i so kazal!

No i ovoj so go kazal ova, kazal deka e OBICAJ!!!
P.s.Pred da pastiras neso,bar malku potcitkuvaj!!

Vaka sam UNuges u stapica!!


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 21.Април.2008 во 23:55
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Halid, ако не е заповедано од Исус, не значи дека е забрането да се прави!


Aman be zidarski!
Kako moze toa!?
Zarem sami na svoja glava ke si odlucuvate!???

Epa togas,zosto vi e i potrebna Biblijata,??

Koga vo mnogu slucai tuka,koga prasuvame neso,za koe Isus ne dal pasus za toa,Vie vikate....Ako ne e zapovedano od Isus ne znaci deka e zabraneto..!!!

P.s.No ne znaci i deka e Dozvoleno!!


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:00
Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.
Тажно, но вистинито.
 
Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:02
I katolicite vapcuvaat jajca ne samo pravoslavnite. Ama im zabranaa za Bio-jajcata da gi vapcuvaatтага

-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 Eve EvAngelos vi odgvori, i sto e sega nejasno za jacata pak li ce se fatite....toa e obicaj koj nie go imame i go praktikuvame ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 Eve EvAngelos vi odgvori, i sto e sega nejasno za jacata pak li ce se fatite....toa e obicaj koj nie go imame i go praktikuvame ....


Ejjj,Tempi!!

Zarem obicajot pred verata go stavas!??

Evangelos,kaza deka ne se vazni zajci pilci,jajci.itn.itn. Tuku kaza deka vazno bilo Pobedata nad smrtaa.itn..itn..

P.s.Evangelos,imas pasus za ova!??

Poso,sepak ova e samo tvoe Mislenje!Ili gresam!!??


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:17
Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas!

Ionaka nema ti so da kazes!

More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus!

Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat???

Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!!

Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:25
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, секако дека ќе објаснам, не ми е тешкотија.
Вие ги забележувате вапцаните јајца, затоа што во Македонија мнозинството се православни и тие ставаат еден голем акцент на вапцаните јајца за време на Велигден. Пред некоја година гледав на телевизија велигденско обраќање на архиепископот на МПЦ околу празникот Велигден и не можев да се изначудам како тој спомна еден куп обичаи и традиции поврзани со Велигден, а ниту еднаш (освен поздравот Христос воскресе - вистина воскресе) не го спомна Христовото воскресение и Неговото значење за нас.

Тажно, но вистинито.

 

Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќа

 


Blagodaram, za odgovorot!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Almahdi
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:52
Ако не мене што сум муслиман, барем послушајте го ЕвАнгелос што ви збори . . остајте вапцањето јајца и скокањето по огнови и слични работи!


Постирано од: *moon*
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:56
PONEKOGAS I BOG NE E SEMOKEN


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 00:58


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 01:09
Halid - како што реков - вапцањето на јајца е обичај, во знак на почит кон одредена ситуација која се случила. Не е тоа акцентот на празникот, ниту тоа е смислата или поентата на празникот! Тоа е само пропратен обичај, ништо повеќе. Како таков, не гледам што има лошо во него. Ако Исус не го практикувал, не значи дека и ние не треба да го практикуваме. Ако така стојат работите во Исламот - добро за вас, ама кај нас, е малку поинаку.
Многу пати имам кажано тука - секој има право да Го Слави Бога на свој начин. Ваше е само да го почитувате нашиот избор, како наш, дури и да не се согласувате со него.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 02:18
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas!

Ionaka nema ti so da kazes!

More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus!

Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat???

Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!!

Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??
 
Халид, зарем се сомневаш во мене? среќа Зарем мислиш дека јас би напишал нешто за христијанството, а да не го подржал со Библијата? Читај ми го потписот. Тоа сум јас, тоа е моето мото. Од новотарии се ежам како еж! среќа Алергичен сум на нив!
Адје, цитирај го оној дел од мојот одговор за кој сакаш да ти наведам библиски цитат. За тебе пријателе одма го вадам, како џокер од лев ракав среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 10:11
Трагично е човек кога ке сака да направи нешто убаво и го направи тоа во вероисповед. Се ке пропадне од некои си ете....што само се рчкаат овде...Кажав и пак ке кажам..Велигденот и јајцето за Велигден не се мода....тие се во знак на Бога..со почит.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 10:43
Poradi toa sto nemozam kontinuirano da ve sledam na forumive bi sakal da go iskoristam slobodnoto vreme za predvreme da im go cetitam golemiot praznik na site hristijani. Citav nekolku komentari koi spored mene nemozat da pridonesat za dobra megusebna komunikacija. Se spomnuvaat jajcata kako problem no jas tuka ne gledam nekoja greska i smetam deka takvot nacin na slavenje e samo edna ostavnina od poranesnite vreminja koja lugeto denes ja praktikuvaat kako obicaj a ne kako nesto koe proizleguva od biblijata. Ziveam vo mesana sredina i moite komsii hristijani sekogas za vreme na veligden kaj mene doma nosat vapcani jajca kako podarok za praznikot. Toa za mene e golem moment i nie treba da se gordeeme sto kaj nas na balkanot luge od dve razlicni religii mozat da se zblizat za vreme na eden praznik. Toa e porakata koja sekoja religija treba da ja nosi, ljubovta i megusebnoto poctuvanje. Nie kolu i da se pravime mudri i pametni i da sakame da nametneme nekoi svoi razmisluvanje,vo toa nema da uspeeme. denes sekoj covek si veruva na svoj nacin. Se dodeka toa veruvanje se manifestira so vapcanje jajca, pravenje baklavi, odenje na gosti i kaj onoj koj veruva malku poinaku od nas, svetot ima sansi da opstoi. Jas sum protiv site drasticni veruvanja i izmeni na svetite knigi vo polza na odredena opstestvena grupa i poedinci. Veligden kako i site drugi verski praznici e praznik koj treba vernicite da gi natera da bidat podobri luge a ne poloshi. Vapcanjeto jajca e samo eden mal obicaj i segment od slavnjeto na praznikot. Sustinata na praznikot e sosema druga iako nie muslimanite vo golema merka se protivime na hristijanskiot priod kon isusovoto voskresnuvanje, no toa bi bilo predmet za druga tema.
Pozdrav i se najdobro.


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 16:21


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 16:33
голема%20насмевкаголемо%20гушкање


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 16:38
Колку е убаво кога сите се согласуваат, околу нештата.
Добра споредба Мистер Х, исто како некој нас да не прашува зошто правиме баклава за Бајрам, и да вика дека е новотарија.
големо%20гушкањеподдршка за јајцата.среќа-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 16:41
Јасно јасно..ете кај вас е баклавата и мислам јагнето беше така нели? е тоа ни е слично среќа ...сепак од која и да е вера..тоа чим се прави во Божјо име и со почит кон Него е добродојдено..како што кажа Зидарски...тоа е креативност....која се користи во чест на Бога.

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: mudzahid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 17:15
Баклавата да, сепак колењето на к*рбан(за јагнето) е обврска на муслиманите во одредени случаи.

-------------
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 17:16
ај да се префрлиме во општо да ми објансиш нешто

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Vidi go toj pak za jajcata .... koga ti velam deka EvAngelos vi odgvori znaci deka se sl*gam so negoviot odogovor...
Pa normalno deka ke se sl*gas! Ionaka nema ti so da kazes! More, Evangelos si dade svoe viduvanje,no bez pasus! Jas prasuvam,Dali Apostolite go praznuvale Veligddenot,i kako na Koj nacin,koj gi poducil kako da go praznuvaat??? Toa mi e celta....a za jajcata Manje vise...toa e samo NoVOTARIJA!!! Vaka i Veligdenov ke ispadne Novotarija,poso ne gledam Pasus...no,da ne brzam so zaklucoci mozebi Evangelos,ke pastirat nekoj pasus..a Evangelos..??

 

Халид, зарем се сомневаш во мене? среќа Зарем мислиш дека јас би напишал нешто за христијанството, а да не го подржал со Библијата? Читај ми го потписот. Тоа сум јас, тоа е моето мото. Од новотарии се ежам како еж! среќа Алергичен сум на нив!

Адје, цитирај го оној дел од мојот одговор за кој сакаш да ти наведам библиски цитат. За тебе пријателе одма го вадам, како џокер од лев ракав среќа


Токму така Евангелос,Знам дека се Ежете од Новотарии!
И знам дека не правете ништо кое не го правел Исус и неговите апостоли!
Затоа би сакал да ми дадеш пасус околу оваа работа!
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Вистинското христијанско значење и суштината на Велигден е во Христовото воскресение. Ние, христијаните, на тој празник го славиме Христовото воскресение, победата над смртта, Божјата потврда за Христовата жртва итн. Тоа ни е во преден план и ФОКУСОТ на празникот. Тоа го празнуваме, на тоа му се радуваме, а не на јајца, на зајци и што ти ја знам уште што среќаБи било добро и да даеш еден пасус,за тоа Дали Исус им рекол на неговите Апостоли,да го празнуваат денот на неговото "Vоскресение??
Благодарам Евангелос!/B]

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:09
Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:11
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се


Мислеше на мене или на Халид,не те разбирам.     

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:13
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Омер а да не сте малце оф топик? дај префрли го постов во разговори жити се


Мислеше на мене или на Халид,не те разбирам.     


Сигурно на мене мислела,но,Јас наместо сум го Поставил Прашањето или грешам?

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:14
се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:16
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Добро Блуе,јас никако не сакам да ја Уништувам,Напротив сакам да дознаам малку повеќе за Велигден!
П.с.Темавва кога ја постави,ја постави само да ја Читаме или и да Прашуваме!?


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:17
да да во ред е..ама искрено ти велам малце ми беше аут тоа со прашањето за Исус и Апостолите па затоа реков..ништо лошо...среќа ехххх колку го сакам Велигден мечтаење љубов

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:17
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Халиде брате,не ти наредувам туку ти сугерирам да и удоволиш на блуе....префрли го постот на другата тема ,Аллах да те награди.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:18
Originally posted by misterX misterX напиша:

Poradi toa sto nemozam kontinuirano da ve sledam na forumive bi sakal da go iskoristam slobodnoto vreme za predvreme da im go cetitam golemiot praznik na site hristijani. Citav nekolku komentari koi spored mene nemozat da pridonesat za dobra megusebna komunikacija. Se spomnuvaat jajcata kako problem no jas tuka ne gledam nekoja greska i smetam deka takvot nacin na slavenje e samo edna ostavnina od poranesnite vreminja koja lugeto denes ja praktikuvaat kako obicaj a ne kako nesto koe proizleguva od biblijata. Ziveam vo mesana sredina i moite komsii hristijani sekogas za vreme na veligden kaj mene doma nosat vapcani jajca kako podarok za praznikot. Toa za mene e golem moment i nie treba da se gordeeme sto kaj nas na balkanot luge od dve razlicni religii mozat da se zblizat za vreme na eden praznik. Toa e porakata koja sekoja religija treba da ja nosi, ljubovta i megusebnoto poctuvanje. Nie kolu i da se pravime mudri i pametni i da sakame da nametneme nekoi svoi razmisluvanje,vo toa nema da uspeeme. denes sekoj covek si veruva na svoj nacin.Se dodeka toa veruvanje se manifestira so vapcanje jajca, pravenje baklavi, odenje na gosti i kaj onoj koj veruva malku poinaku od nas, svetot ima sansi da opstoi. Jas sum protiv site drasticni veruvanja i izmeni na svetite knigi vo polza na odredena opstestvena grupa i poedinci. Veligden kako i site drugi verski praznici e praznik koj treba vernicite da gi natera da bidat podobri luge a ne poloshi. Vapcanjeto jajca e samo eden mal obicaj i segment od slavnjeto na praznikot. Sustinata na praznikot e sosema druga iako nie muslimanite vo golema merka se protivime na hristijanskiot priod kon isusovoto voskresnuvanje, no toa bi bilo predmet za druga tema.
Pozdrav i se najdobro.
Ајде,МистерХ,малку да те потпоравам овде јас тебе!Мислам дека тука,логикава не ти држит!
Баклавата која ја спомна(мислам за Бајрам алудираш)...

Немат ,ама баш никаква врска со Славенјето на Аллах.џ.ш.!
Со никаква Балклава ние не го Манифестираме нашето веруванје кон Аллах.џ.ш.

Нашето веруванје кон Аллах.џ.ш.го Манифестираме со Обожавање преку целиот наш живот,а не со некакви си Баклави!
Ако направеме балклава,Тогаш е Ок..Но и ако не направеме Баклава..Тогаш е повторно Ок..

Што е со оној кој е Сиромав и целиот свој Живот му робуват на Аллах.џ.ш. и немат Можност да направет баклава,Според ова сега,заради тоа што немал да направет Баклава зарем е сега грешник?? а оној кој е Расипник и ниеднаш не му паднал на Сеџде на Аллах.џ.ш.(но напрвил Баклава за Бајрам)Зарем е Подобар од Оној Сиромавион кој целиот живот му робувал на Аллах.џ.ш.!?

Значи и оној кој правет Баклава и оној Кој не правет Баклава,и двајцата Прославуваат Бајрам!
П.с.Мислам дека алудираш на мене,за Мудроста,но јас не се правам Мудар,туку сакам да ми кажат дали тоа го правеле,Апостолите!

Ако си го прочитал Постот на Блуерпиер,ке видеше дека таа таму кажува дека Првото јајце е за "Бога"..

Tогаш,штом тоа го кажуват треба да даде и пасус,дали е тоа така!
Пошо од кај таа знае дека е за Бога?
да не и се всоноло тоа?..Сигурно..не

А ние не викаме дека Баклавата е за Аллах или за Мухаммед.а.с.
Туку Баклавата е за Почастување на Гостите и за нас самите!

Можеби сега ке кажеш..Но и јајцата се за почастување...Да,но зошто мора да се Вапцани?
Зошто не се Обични онака?

Суштината на Велигден,ке ни ја Кажат Христијаните,но секако со Пасус!
За да тоа им биде Веродостојно..Инаку би било рекла казала![/

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:18
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

да да во ред е..ама искрено ти велам малце ми беше аут тоа со прашањето за Исус и Апостолите па затоа реков..ништо лошо...среќа ехххх колку го сакам Велигден мечтаење љубов


Постеше ли?

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:19
да..уште 4 дена среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:21
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

да..уште 4 дена среќа


Убаво од тебе.
Иншаллах-да даде Бог,постот да ти биде примен.


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:23
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

се збунив газење%20од%20смеење на место ти е ама се губи темава..дајте ве молам....Велигден е преубава тема..дај да не ја упропастуваме молитва


Халиде брате,не ти наредувам туку ти сугерирам да и удоволиш на блуе....префрли го постот на другата тема ,Аллах да те награди.Ај,пошто Блуе го сакаш многу Велигденот да ти Удоволам и да не ти ја Распиувам темава!

П.с.Брат Омере,сега еве ќе го префрлам!

И вам Аллах да ве награде!
    

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:24


-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:25
големо%20гушкањефала

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:27
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

големо%20гушкањефалаП.с.Молим Блуе!

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:30
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Колку е убаво кога сите се согласуваат, околу нештата.Добра споредба Мистер Х, исто како некој нас да не прашува зошто правиме баклава за Бајрам, и да вика дека е новотарија.големо%20гушкањеподдршка за јајцата.среќа


Муџо,зарем ти преку Баклавата Го манифестираш твоето верување?
Како бе викаш добра споредба!?
Ај иди тркни до кај Репликата шо му ја пишав на Мистер,па ке видиш!?


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:34
Халиде, овој муџахид или се зеза, или пак не е од вашите среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 18:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Халиде, овој муџахид или се зеза, или пак не е од вашите среќа


Мислам дека на брзина го напишал тоа,без да прошита со напишал МистерХ!
МистерХ,написаш демек преку некава си Баклава се манифестирало верата во Аллах.џ.ш.


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 20:11
Abe decki od vlakno napravivte ortoma. Jas go kazav moeto razmisluvanje za veligden i adetite povrzani so nego. Baklavata ne rekov deka se pravi vo ime na religijata t.e. kako dopolnitelen del od trpezata za bajram i toa go znaat duri i ateistite. Sto mi gi vrtite tezite sega? Jas samo napisav deka e dobar toj nacin na komunikacija pomegu vernicite. Edni za vreme na veligden ni nosat jajca nie za vreme na bajram im nosime baklava i taka. Koj sto ne go doziveal ova nemoze da razbere za sto stanuva zbor. Mozebi halid ib velid ne zivee vo meshana sredina i ne me razbral so sakav da kazam. Jas dobro znam sto ni dozvoluva islamot i deka baklava ne se pravi vo ime na allah tuku za da se pocesti gostinot i familijata na denot na praznikot. ako nekade sum spomnal nesto poinaku ke ve molam da me citirate i da se ispravam. smetam i deka lugeto si veruvaat na svoj nacin i se dodeka toa se manifestira so dobri dela i vzaemno pocituvanje, toa go opravduvam. Jas ne go opravduvam onoj del koga hristijanite velat deka isus voskresnal ,i deka so toa ja pobedil smrtta zzatoa sto znam deka za taa rabota islamot ima drugi gledista i tvrdenja. Sepak ova a tema ne se odnesuva na toa i ne sakam sega da diskutiram za istoto. Im go cestitam praznikot na hristijanite zatoa sto ziveam so niv i gi pocituvam kako luge, i tuka nema nisto losho. Ako smetate deka treba poinaku togas toa e vash problem i mislenje.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:00
Интересно, случајно шеткајќи по подфорумите го забележав ова.

Тема Разно/што правевте пред

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4778&PN=297

А потоа, вероисповед, и ова:

Тема Велигден радост и верба во животот

 http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13340&PN=4

Живо ме интересира, како пиењето текила оди во комбинација со Велигденски пост?


П.С. Го обожавам форумов


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:02
хехехе..добро е коа човек си има пратња....големо%20гушкање сега и во секс ке ме видиш....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка П.С.Кој си ја има мувата на капата...

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:04
Не гледам никаква мува, случајно си пишував и таму на Рзно, и овде, си пишувам и на секс, не гледам ништо лошо, (таму е мојот пост), но ова е забелешка во контекст на темата и не гледам ништо лошо во тоа.
Секое добросреќамафтање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:07
Точно така. значи јас прво и основно ако така гледаме на Лејди и велам дека сакам со неа..тоа значи јас сум бисексуалка..односно ако навистина гледаме како е јас сум хетеро ама таму се зезам...адека постам со алкохол да....првите 20тина дена а и појке постев без ..но потоа и почнав со алкохол сепак тоа не е мрсно. патем подобро да не излагаме од тема а и подобро да не се замараш толку со мене среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Izzi
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:10
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Интересно, случајно шеткајќи по подфорумите го забележав ова.

Тема Разно/што правевте пред

http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=4778&PN=297

А потоа, вероисповед, и ова:

Тема Велигден радост и верба во животот

 http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13340&PN=4

Живо ме интересира, како пиењето текила оди во комбинација со Велигденски пост?


П.С. Го обожавам форумов

ја викам да ја уапсиме пошто пиела текила


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:27
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Точно така. значи јас прво и основно ако така гледаме на Лејди и велам дека сакам со неа..тоа значи јас сум бисексуалка..односно ако навистина гледаме како е јас сум хетеро ама таму се зезам...адека постам со алкохол да....првите 20тина дена а и појке постев без ..но потоа и почнав со алкохол сепак тоа не е мрсно. патем подобро да не излагаме од тема а и подобро да не се замараш толку со мене среќа


Ако веќе си поставила тема, значи дека и едно прашање/нејаснотија во контекст на истата е сосем во ред, поставено без иронија и сарказам.

Мене воопшто не ми е замор да си пишувам на Вероисповед, а уште кога нешто убаво ќе ме насмее, си помислувам “навистина беше вредно времето минато овде, убаво се насмеав“
Нека те чува светецот “
Ел кевсер“ газење%20од%20смеење
Ти благодарам од срце што така убаво ме насмеа, но не само менеголемо%20гушкање
Уште еднаш, се најдобро од менемафтање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:30
големо%20гушкањеи од мене се најдобро.а за светецот..е така е коа човек не се интересирал за други работи..ама најбитно сака да научи нели? и не мое да ме чува светец кој не е од мојата вера хелоу па дур и да е светец.. поздрав

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:32
Гледам дека сите борци сме онлајн,и добро сме се наоружале.Но,се надевам дека нема да преминеме во меѓусебни препукувања,затоа апел до дамите,да го задржат епитетот за најкултурни дискутанти на форумов и да внимаваат на насловите на темите и во тој правец да ги насочуваат дискусиите.

П.С. Нели ме бидува за модератор.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:34
хехе те бидува..патем мислам дека ниту јас ниту марија магдалена нема да се препукува тука..барем за мене ова е нормален разговор...девојката си праша јас си кажав големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Април.2008 во 23:34
Омер, не изигрувај Далај Лама, оди на Рзговори те очекува прашањесреќа, а јас немам намера да се препукувам со не..НИКОЈ.

П.С. Да, те бидува за модератор, имаш знаење, трпеливост и добра волја.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:02
Prekrasna tema za najgolemiot hristijanski praznik, RADOST VO SRCETO NA SVETATA PRICEST i naj ubav hristijanski pozdrav HRISTOS VOSKRESNA, NAVISTINA VOSKRESNAсреќа

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:06
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Prekrasna tema za najgolemiot hristijanski praznik, RADOST VO SRCETO NA SVETATA PRICEST i naj ubav hristijanski pozdrav HRISTOS VOSKRESNA, NAVISTINA VOSKRESNAсреќа


Постиш ли ти Рушке?

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:07
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:

Prekrasna tema za najgolemiot hristijanski praznik, RADOST VO SRCETO NA SVETATA PRICEST i naj ubav hristijanski pozdrav HRISTOS VOSKRESNA, NAVISTINA VOSKRESNAсреќа


Постиш ли ти Рушке?So radost ja cekam svetata pricest


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:09
Рушка големо%20гушкање

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:10
I sto pravite na svetata prihest?
Mislam deka bly pisuvase ednas no zaboraviv.
Ne e na odmet, da ni pisete povtorno. Da znaeme sto ve ceka za nekolku dena

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:10
големо%20гушкањеmila i za tebeголемо%20гушкање

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:19
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

I sto pravite na svetata prihest?
Mislam deka bly pisuvase ednas no zaboraviv.
Ne e na odmet, da ni pisete povtorno. Da znaeme sto ve ceka za nekolku dena


Toa sto ne "ceka" e ljubov,ljubovta e univerzalna, nema moja, tvoja...


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:21
Aha ubavo....
no mene me interesira sto e SVETA PRICHEST?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:21
Aиша...прво значи има читање на делови од Библијата околу Христовото Воскресение...потоа Свештеникот ни дава леб и вино и бакнуваме крст...тоа среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Aиша...прво значи има читање на делови од Библијата околу Христовото Воскресение...потоа Свештеникот ни дава леб и вино и бакнуваме крст...тоа среќа


И вероватно го прекинувате постот,или...?

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:25
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Aиша...прво значи има читање на делови од Библијата околу Христовото Воскресение...потоа Свештеникот ни дава леб и вино и бакнуваме крст...тоа среќа


Па..Блу...Зошто молчиш??

Ми рече да не ти ја расипувам темаава пошо многу си ја сакала..јас го направив тоа...Но тука некаде прочитав дека сте читале делови околу "Христовото воскресение"??

A koi se tie gi znaish!??

Poz..


П.с.Евангелос..Кај се ма Пасусите:???

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:26
So primanje na svetata pricest go primame vo sebe i Isus, stanuvame edno so nego i toa e radosta i toa e ljubovtaсреќа

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:26
Aha toa se pravi vo petok.....
Neli?


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:27
постот завршува вечерта на 26...значи тоа е утрото на 27ми. Вечерта во 12 после кружењето околу Црквата заедно со свештените лица го прекинуваме со кршење на фарбаните јајца.среќа

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:29
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Aha toa se pravi vo petok.....
Neli?


Ne , vo nedela....vo petok Isus e raspnat na krst i togas e stog post, bez zejtin


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:29
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Aиша...прво значи има читање на делови од Библијата околу Христовото Воскресение...потоа Свештеникот ни дава леб и вино и бакнуваме крст...тоа среќа


Па..Блу...Зошто молчиш??

Ми рече да не ти ја расипувам темаава пошо многу си ја сакала..јас го направив тоа...Но тука некаде прочитав дека сте читале делови околу "Христовото воскресение"??

A koi se tie gi znaish!??

Poz..


П.с.Евангелос..Кај се ма Пасусите:???

изгледа не сум те разбрала ..извинитага


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:29
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

постот завршува вечерта на 26...значи тоа е утрото на 26ти. Вечерта во 12 после кружењето околу Црквата заедно со свештените лица го прекинуваме со кршење на фарбаните јајца.среќаWow,интересно....имам уште,ама се плашам да не тропнам нешто па затоа ќе си молчам.Благодарам.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:30
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

постот завршува вечерта на 26...значи тоа е утрото на 26ти. Вечерта во 12 после кружењето околу Црквата заедно со свештените лица го прекинуваме со кршење на фарбаните јајца.среќа


А,....Не фарбани не може??


-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:31
Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Aha toa se pravi vo petok.....
Neli?
Ne , vo nedela....vo petok Isus e raspnat na krst i togas e stog post, bez zejtin


А зосшто без Зејтин??

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:31
Омер...нема нешто што треба да го прекутиш слободно кажи...и јас многу не знам од к*ранот па ете преска што треснав...среќа
Халид...сепак фарбани е адетот...среќа


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:34
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

Омер...нема нешто што треба да го прекутиш слободно кажи...и јас многу не знам од к*ранот па ете преска што треснав...среќаХалид...сепак фарбани е адетот...среќа


Благодарам!ај...да не бидам више многу досаден...Пошо....Но,Интересно ми доаѓат следново.....

Зарем Македонија,Русија,Бугарија,Србија...и сите земји во кои живеат Православните Христијани..зарем сите овие имаат исти Адети???

Па затоа се прашувам..Дали фарбањето е адет!??Или е верско начело???

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:36
блу...штом така велиш,убаво ми објаснивте за Велигденот и некои адети или обичаи врзани со него.Само да потпрашам кога ги кршите јајцата има некое посебно правило,или тоа е момент на голема ваша радост,па можете со кого сакате да си ги кршите,еден вид на игра и задоволство за она што сте го заработиле во изминатиот пост.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:38
Халид..искрено не знам за другите земји....не можам точен одговор да ти дадам но мислам дека е исто.
Омер...нема техника во кршењето..освен наши финти дека малите се поцврсти  голема%20насмевка
дечки сега ке ви кажам добра нок. се читаме утре! што ве интересира слободно пишете утре ке одговорамсреќа


-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: La Ninja
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:39
а да..и заборавив..со кого сакаш можеш да се кршиш...голема%20насмевка

-------------
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....


Постирано од: Omer El Faruk
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:40
ок,ти благодарам на трпението и убавите одговори.Добра и пријатна ноќ и на тебе.

-------------
I LOVE ISLAM


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:42
Добра ноќ! Убави сништа!

-------------
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:43
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by RUSHKA RUSHKA напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Aha toa se pravi vo petok.....
Neli?
Ne , vo nedela....vo petok Isus e raspnat na krst i togas e stog post, bez zejtin


А зосшто без Зејтин??Tie sto postat toj den jadat bez zejtin, zatoa sto toj den se najgolemite Isusovi maki i nie toj den gi spodeluvame so nego, simbolicno preku hrana go iskazuvame toa


-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: RUSHKA
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 00:48
Dodeka jas iznapisam vie ste se razotisleголема%20насмевка  aj i od mene leka nok

-------------
4ISTA SOVEST=MIREN SON


Постирано од: mali simo
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 09:13

Велики Понеделник: на прекрасниот Јосиф

Денес, на светиот и велики понеделник, се сеќаваме на блажениот Јосиф, прекрасниот; се сеќаваме и, на од Господа проколнатата, исушена смоква.Од денешниот ден почнуваат светите страдања на нашиот Господ Исус Христос, а пред тоа, како на Негов праобраз, се сеќаваме на прекрасниот Јосиф. Јосиф беше син на патријархот Јаков, син којшто му го роди Рахила. Омразен од своите браќа, заради некои сновиденија, Јосиф прво бива фрлен, од нив, во длабока јама, за потоа браќата, со крвавата облека, да го мамат татка си, дека Јосифа го растргнале ѕверовите. Потем, за триесет сребреници Јосиф бива продаден на Исмаилќаните, коишто повторно го препродаваат на Петефриј, управникот на евнусите кај египетскиот цар – фараонот. Кога фараоновата госпоѓа безумно се нафрлила на целомудрениот младич Јосиф, тој, несакајќи да направи безаконие, побегнал, оставајќи ја својата наметка. Таа го наклеветила пред господарот, и Јосиф бива фрлен во окови и мрачен затвор. Потоа, поради толкувањето на соништата го изведуваат од затворот, го претставуваат пред царот, и Јосиф постанува господар на сета египетска земја. На крајот, при продавањето на пченицата, им се открива на своите браќа и благочестиво проживувајќи го целиот живот, умира во Египет, бивајќи сметан, покрај другите доблести, и за голем во целомудреноста.

Тој е праобраз на Христа, бидејќи и Христос страда од Неговите соплеменици, ученикот го продава за триесет сребреници, го фрлаат во темна, мрачна јама - во гроб, од кадешто самовласно станувајќи, се зацари над Египет, т.е. над секој грев, и целосно победувајќи го, владее над целиот свет и според човекољубието нè искупува со таинственото давање пченица (леб), предавајќи се Самиот Себеси за нас и хранејќи нè со лебот небесен – Своето животоносно Тело. Од тие причини, сега се спомнува прекрасниот Јосиф.

Заедно со тоа се сеќаваме и на исушената смоква од светото Евангелие, бидејќи божествените Евангелисти, токму Матеј и Марко, говорат за тоа веднаш после спомнувањето на гранчињата.

Таинственото толкување на Исидор Пелусиот е дека смоквата е дрвото на непослушанието, чиишто листови престапниците ги употребиле за покривање. Причината за споредбата на гревот со смоквата е очигледен, бидејќи и гревот дава пријатно задоволство - гревовна наслада, но потоа доаѓа - горчината на совеста. Всушност, отците тука го ставаат расказот за смоквата заради умиление, како и расказот за Јосиф - бидејќи е праобраз на Христа.

(Неплодна) смоква е секоја душа на којашто и е туѓ секој духовен плод, којашто Господ наутро, т.е. после овој живот, не наоѓајќи се Себе во неа, ја исушува со клетва и ја фрла во оган вечен - и таа постанува како некаков исушен столб, којшто ги застрашува оние, коишто не донесуваат плодови достојни на доблести.

По молитвите на прекрасниот Јосиф, Христе Боже, помилуј нè. Амин.-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИПостирано од: mali simo
Датум на внесување: 23.Април.2008 во 09:15
Велики Вторник: на мудрите девојки

На светиот и велики вторник правиме спомен на евангелската приказна за десетте девојки.

Господ наш Исус Христос им говореше вакви приказни на своите ученици, додека влегуваше во Јерусалим, пред своето страдање. Со приказната за десетте девојки, Господ поттикнува на милост, и воедно ги поучува сите луѓе подготвено да го дочекаат крајот.

Петте девојки, Он ги нарекува мудри, затоа што тие на девственоста и го придодадоа обилното и скапоцено масло на милоста, а другите пет, ги нарекува неразумни, затоа што немале соодветна милост, иако и нив, исто така, ги одликувала девственост. Тие се луди, затоа што исполнувајќи го поголемото, го пренебрегнале помалото, та затоа, по ништо не се разликуваат од блудниците: блудниците ги победило телото, а нив - имотот.

Кога проаѓаше ноќта на овој живот, сите тие девојки задремаа и заспаа, т.е. умреа, бидејќи тука под сон се подразбира смртта. А среде нивниот сон, на полноќ, настана викотница, се отворија вратите, и оние, коишто се беа снабдиле со изобилство масло - влегоа со женикот, а лудите, коишто не зедоа доволно масло, почнаа да бараат, тогаш кога се разбудија. Иако сакаа, мудрите не можеа да им дадат на неразумните, бидејќи беше време за самото влегување (во брачните одаи), и затоа им одговорија: да не би да не ни стигне и нам и вам, подобро одете кај продавачите, т.е. кај сиромашните и купете. И, покрај сè, лудите девојки, коишто беа дошле без светлина, извикуваат удирајќи по вратата: Господару, Господару! Отвори ни. Но, Самиот Господ го изговара оној страшен одговор: Одете си, ви велам, не ве познавам. Како ќе го видите женикот, кога го немате виното на милоста?

Богоносните отци, значи, ја ставиле оваа приказна, за да нè поучат секогаш да бидеме будни и подготвени да го дочекаме вистинскиот Женик, со добри дела и првенствено со милост, бидејќи не го знаеме денот и часот на крајот, токму како што Јосиф, со својот пример, нè учи да здобиеме целомудреност, а смоквата - секогаш да донесуваме духовен плод.

Кој ќе го исполни едното, дури и поголемото, а второто, особено милоста, ја заборави, тој нема да влезе со Христа во вечната починка, туку посрамен ќе се врати назад, бидејќи нема ништо посрамно и пожално од девственоста, којашто е победена од страста кон богатството.

Женику Христе, здружи нè со мудрите девојки, придружи нè кон Твоето избрано стадо и помилуј нè. Амин.
-------------
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА ОД МРТВИТЕ СО СМРТА СМРТА ЈА ПОБЕДИ И НА ТИЕ ВО ГРОБОВИТЕ ЖИВОТ ИМ ДАРИ
Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk