IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВЕЛИГДЕН-Радост и верба во животот
    Испратена: 20.Април.2008 во 22:04
По седумнеделните пости со кој се прочистува и душата и телото и со кој Христијаните се сообразуваат со подвигот на Господ, кој во пустината постел 49 дена следува најголемиот Христијански празник Христовото Воскресение-Велигден. Симбол на Велигден е вапцаното јајце. Тоа претставува симбол на љубовта, наоѓа место во детската игра, а според некој верувања заштитува од лоши духови.
Јајцето претставува симбол на плодноста и означува вечен живот. Според Христијанското верување, јајцето е симбол на Исус Христос и воскреснувањето, а црвената боја, Исусовата крв, ја означува победата на животот над смртта.
Во минатото јајцата се вапцале со она што природата го нудела-црвен кромид, кора од дрво, варени темјанушки, магдонос и сл. Кај народот постои верување дека јајцата кои домаќинката ќе ги вапца на Велики Четврток пред изгрејсонце, не се расипуваат до следниот Велигден.
За јајцето кое прво ќе биде вапцано се верува дека е Господово и дека има посебна моќ. Со тоа јајце домаќинката ги допира децата по образите велејќи „Црвено, бело, дебело, здраво како железо“.
Покрај првото Господово, пред изгрејсонце се вапцуваат онолку јајца колку што фамилијата брои членови.
Едно од тие јајца во сабота мајката го става во водата во која ги капе децата за чисти да го дочекаат големиот ден. Утрото на Велигден целото семејство оди на служба во Црква, по што започнува празнувањето во домот и во кругот на семејството. Во текот на целиот ден доаѓаат деца во посета да го честитаат празникот и тие се даруваат со јајца.
Покрај Велигденските јајца, како симбол на празникот, и самата трпеза треба да биде во празнично руво. Се подготвуваат јадења од јајца, се користат креативни дизајнерски идеи и сл.
Велигденското јагне подготвено на најразличен начин е неодминлив дел од свечениот семеен ручек. По ричекот вообичаено е помладите да одат кај повозрасните за да го честитаат празникот.

Христос Воскресе-Вистина Воскресе!
За радост, за среќа, за многу години.-се вообичаените зборови кои многу значат во Христијанството.


Изменето од blueprayer - 20.Април.2008 во 22:11
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 22:06

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Ribery Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ribery Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 03:08
Ме Интересира,Дали ова Велигден Е Христијански празник,или само Православните го Прославуваат?
Дали се разединуваат околу ова,на пр,Православните со Јеховни сведоци или со Протестантите.итн.!
и второ....Зошто мора да се вапцат јајце?
Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"


Изменето од Ribery - 21.Април.2008 во 03:10
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 09:24

Јас мислам дека се ти ер погоре објаснато..и значението на јајцето и тоа дека е Христијански празник.

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
KUKOC7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Барон Минхаузен

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1852
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KUKOC7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 09:38
Velikden :) za mene najgolem hirstijanski praznik zaedno so Bozik
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 10:13
Originally posted by Ribery Ribery напиша:


и второ....Зошто мора да се вапцат јајце?
Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"
 
 
Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 11:15

Па не би рекла баш дека е новотарија...не се прај тоа од вчера и не се прај од мода....но сепак ...чим се прави во Божјо име и во негово значение за неговата моќ зашто да не...сепак секој си има право на свое мислење нели.....јас пак не го подржувам тоа што се ете против икони и свеќи ...ама ккако што реков...секој со свое мислење а сепак на крај сите кај Него ..

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 16:49
И јас исто сметам дека има многу начини да го славиш Бога и дека не е се ограничено на тоа што се правело во времето на Апостолите... Сметам дека Бог не дарил со доволно разум и креативност, која треба да ја искористиме во Негова Слава. За жал, многумина забораваат дека обичаите служат за да се слави Тој, а не за добро да се забавуваат... Но... како што рековме во една друга тема - дојдено е време за реформи.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:27
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

И јас исто сметам дека има многу начини да го славиш Бога и дека не е се ограничено на тоа што се правело во времето на Апостолите... Сметам дека Бог не дарил со доволно разум и креативност, која треба да ја искористиме во Негова Слава. За жал, многумина забораваат дека обичаите служат за да се слави Тој, а не за добро да се забавуваат... Но... како што рековме во една друга тема - дојдено е време за реформи.
аплауз Дефинитивно се сложувам со ова..значи ние не измислуваме нови закони и не поништуваме ништо што е од порано останато туку користиме креативност како да го славиме Бога и да му посветиме нешто и Нему. големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 22:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.


Ev. ako ne ti pricinuva nikakva teskotija, ke mozes li da ni objasnis, koe e vistinskoto hristijansko znacenje na Veligden....
Nie kako obicni posmatraci, gi zabelezuvame samo vapcanite jajca......
No spored izvornoto hristijanstvo, koja e sustinata?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:27
Abe sto ste se fatile za jajca
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:27
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!

Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:28
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!


HHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAA pa kako be da se slavi veligden koga isus uste bil ziv cccccccccccccccccc ahahahahahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 23:38
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Ribery Ribery напиша:

и второ....Зошто мора да се вапцат јајце? Дали тоа го правеле Исусовите апостоли,после неговото "Воскресение"

 

 

Зошто мора да се вапцаат јајца? Тоа воопшто не мора, тоа е една од новотариите во некои цркви. Исус и апостолите не го правеле тоа.Zdravo Evangelos!

Vaka me interesira,okolu veligdenov,

Eve vece si kazal deka e Novotarija!

Isus sigurno deka ne go pravel toa,Garantiram!!!(Deka ne vapcal jajca)..

Posho Veligden,nikogash Isus ne Slavel,neli??(Ili gresam?)....

Poso veligdenot se pocnal da se slavet,posle Isusa,t.ePosle "negovoto Voskresenie"
Vo negovo vreme nikogash takvo nesto ne se Slucilo!

No..Vaka Evangelos,Dali Apostolite go Slavele veligdenot?
Ako go slavele,imash li nekoj pasus za toa!?
Sakav da te prasam tebe,dali ti go slavis,no i vaka ke razberam...Ako apostolite go slavele ,znam deka i ti ke go slavis!

Pozdrav!!!


HHAHHAHAHAHAHAHAHAHHAHAHAAAAAAAAAAAAAAAAAA pa kako be da se slavi veligden koga isus uste bil ziv cccccccccccccccccc ahahahahahahahaha


Neznam,zosto se kezis tolku,?
Nesvesno si se smees na tvojata vera!
Pa toa i jas Vikam be coveku!?
Znaci bash zaradi toa sto Isus ne go pravel toa,bas zaradi toa vikam deka e Novotarija

Zarem Isus vi rekol da go slavete denot na negovoto "Voskresenie"!?

Zarem Isus vi rekol da Vapcate jajca!?

Sigurno ne!!

Znaci Isus ne ja pravel taa rabota,a stom ne ja pravel ne ja ni zapovedal!

Poso neznael sto da Zapovedat!

Na pr vi rekol:Ljubigo blizniot svoj(ova go propovedal,no isto taka toj go praktikuval)..i zatoa vi go propovedal!!

A,ako vi rekol,Slavetego Veligden,ke vi kazel i kako da go Slavete!

P.s.I izvini,sakam za ova Evangelos,da mi odgovoori..
Mozes i ti,no Razumno i so Pasus!

Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.