IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - За моралот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

За моралот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:15
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

pa eve aj malce of topik-

imase diskutanti koi ne mozea,,da sfakat,, kako ne moze edna zena da ne go znae prethodno muzot. odgovor- tie pravila , normi sto vredat kaj vas ,kaj ne vredat.


Ma ne e deka ne mozat da svatat bachios tie mozat no za da svatis nesto sto pripadja na tudja religija i kultura prvin treba da pocnes da ja pocituvas taa religija i vera cisto od moralen aspekt zasto ako tie ne ti pravat nisto loso i so nisto ne go zagrozuvaat integritetot na tvoeto bitisuvanje zasto togas jas da se pravam eve sto sum i da izigruvam nekoj superciviliziran i da ne mozam da svatam......mene mi e cudno edno nesto sto odi vo prilog na gore navedenoto, ne mozeme da svatime nekoi kulturni pridobivki kako muslimani i hristijani koi vo sustina i so podlaboka analiza ne se golemi a sme se letnale ko blesavi vo kina ili japan za da uzivame i da se vosituvame na nivnata kultura i religija koja vo odnos na nasite ima mnogu porazlicni moralni vrednosti svacanja i sto jas znam .....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:17
pa ne znam, ti mu davas odvogor pa lsedi dopolnitelno prasnje, pr, pa muz i e bolen, davas odgovor- pa eve gori mu kuka
ednostavno se drzi do svojata teza i nikako ne popusta
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 14:34
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

pa ne znam, ti mu davas odvogor pa lsedi dopolnitelno prasnje, pr, pa muz i e bolen, davas odgovor- pa eve gori mu kuka
ednostavno se drzi do svojata teza i nikako ne popusta



Toa e inaetenje toa ne e diskusija toa e cisto inaetenje i se dodeka od toj aspekt na ovoj forum se vodat diskusii nema da ima nisto samo vredjanje omalovazuvanje i omraza....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 16:12
Ајде смирете ја малку дискусијата...
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:07
nasat diskusija nikade ne e razgorena...
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:08
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 17:14
sto se cudis
vrti vo pretrhodnata stranica pa ke vidis za sto polemizirame
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 01:14
Ruza u nama


Posadio jedan covjek ružu. Zalio ju je vodom i prije nego je procvala odluci je pobliže ispitati.
Vidjeo je pupoljak koji uskoro treba procvjetati, ali vidje i da je pupoljak sav okružen bodljama. Pomisli:
“Kako jedan tako divan cvijet može doci iz biljke prekrivene tolikim bodljama?”
Tuga ga savlada te zaboravi i dalje zaljevati cvijece. I malo prije nego ce procvasti… ruža uginu.

Tako je i s vecinom ljudî. Svaka duša ima svoju ružu. Najljepši Božanski kvaliteti usaðeni u nas roðenjem rastu usred bodlji naših loših djelâ i potupaka. Vecina nas gleda sebe i vidi samo bodlje, mahane.
Ocajavamo, smatramo da ništa dobro ne može od nas doci. Zaboravljamo “zaljevati” ono dobro u nama, i to dobro, na kraju, ugine. Skoro nikada ne uvidimo mogucnosti koje imamo.
Neki ljudi ne vide ružu u sebi, neko im treba pokazati.
Jedan od najvecih darova koje osoba ima jeste ne zadržati se na bodljima drugih vec pronaci ružu u njima.
Ovo je jedna od osobina ljubavi. Gledati u drugu osobu, znati njene stvarne grješke i takvu je prihvatiti u životu. Ali istodobno prepoznati i plemenitost koja cuci u njoj. Pomoci drugima da shvate da mogu prevazici svoje mahane.
Pokažemo li im ružu u njima pobijedit ce svoje bodlje. Samo tako cvat ce uvijek iznova.    
   
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 14:30
Многу убава приказна, Аишасреќа

Вакви пораки се безвременски, и допираат со сите, без разлика на религија, боја на кожа, националност, јазик итн...

Има нешта кои ни е заеднички на сите и кои не’ поврзуваат. Нешта кои сите ги носиме во нас, ги прифаќаме, и супер ги разбираме без разлика на култура, јазик и религија.

Како моралот. Тој е униварзална вредност која во секоја култура и општество се негува, иако на различен начин.





Изменето од Kali - 22.Април.2008 во 14:32
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 14:56
аплаузаплаузаплауз
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 11:42
Sto znaci moralot za edno opstestvo?
Prosperitet!
Sto znaci nemoralot za edno opstestvo?
Unazaduvanje!
 
E pa na vas e da se odlucite kakvo opstestvo izbirate!!! 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
im happy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај im happy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 11:32
Интересно е што нема христијанин што проговори за моралот, нели? Но не е чудно, она што Библијата го проповеда, нема никаква врска со она што современиот човек го смета за морално. А уште поинтересно е што во Библијата, Бог ги одобрува тие неморални акти на своите поданици. Навистина многу “морална“ книга тоа “светата книга“ тоа Библијата. Невидено!
middle is best... i believe in science
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 12:12
Originally posted by im happy im happy напиша:

Интересно е што нема христијанин што проговори за моралот, нели?
 
Она што Христијаните/Библијата имаат да го кажат за моралот не го збира на форумов среќа т.е. не му е местото на форумов, јас барем немам толку време и воља да го правам тоа.
Но постои место каде христијаните тоа го прават, два пати неделно, по саат време, 4-5 месеци зборуваат за моралот и етиката.
 
 
Во линкот, наместо ѕвездичката напишете u и тој ќе работи намигнување
 
Ајде да ја искористам оваа прилика да ве поздравам сите тука на форумов, бидејќи од денес решив да паузирам малку со шкртање тука и да се посветам на некои други поприоритетни обврски. Ви праќам братски прегратки на сите, и на истомислениците и на неистомислениците големо%20гушкање, па ИншАллах ќе се читнеме за некој месец. Поздрав!


Изменето од EvAngelos - 29.Април.2008 во 12:34
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2008 во 12:21
ИншАллах.Поздрав пријателе.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.