IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКА ЛИТЕРАТУРА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКА ЛИТЕРАТУРА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 12:13
Аиша, сега за скоро време ќе има уште две нови книги:
БИДЕТЕ ЖИТЕЛ НА ЏЕННЕТ, И
ПРЕПОРАКИ НА РЕСУЉУЛЛАХ,
мислам дека двете ќе бидат доста интересни особено втората, која се состои од директни пораки од Ресуљуллах, односно хадиси каде Пратеникот а.с. го употребува зборот “ви порачувам“.
СЕЛАМ
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 12:25
СЕЛАМ СЕ ЧИТАМЕ ПОСЛЕ ЏУМА НАМАЗ


Изменето од zidarski - 18.Април.2008 во 17:09
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 16:21
alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 17:25
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz


Sellam Alejkum sestro!!
InsAllah utre,trknuvam za na Saem!
Pa Shtandot,ke go Ispraznime so eden moj brat,InsAllah!!
A voedno i ke si gi vidam bracata koi gi sakam vo Imeto na Allah.xh.sh.!
Sellam!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 18:53
Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz


Sellam Alejkum sestro!!
InsAllah utre,trknuvam za na Saem!
Pa Shtandot,ke go Ispraznime so eden moj brat,InsAllah!!
A voedno i ke si gi vidam bracata koi gi sakam vo Imeto na Allah.xh.sh.!
Sellam!!!


Договорено.
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 19:09
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz


Sellam Alejkum sestro!!
InsAllah utre,trknuvam za na Saem!
Pa Shtandot,ke go Ispraznime so eden moj brat,InsAllah!!
A voedno i ke si gi vidam bracata koi gi sakam vo Imeto na Allah.xh.sh.!
Sellam!!!


Договорено.



ИншАллах!
А,после јација,Накнадно ке се договриме брат!
П.с.ЏезакеАллаху Хајр је Ехи!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 19:12
Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz


Sellam Alejkum sestro!!
InsAllah utre,trknuvam za na Saem!
Pa Shtandot,ke go Ispraznime so eden moj brat,InsAllah!!
A voedno i ke si gi vidam bracata koi gi sakam vo Imeto na Allah.xh.sh.!
Sellam!!!


Договорено.



ИншАллах!
А,после јација,Накнадно ке се договриме брат!
П.с.ЏезакеАллаху Хајр је Ехи!



После Јација,доаѓам кај тебе Иншаллах.
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2008 во 19:18
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Harun Jahja Harun Jahja напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

alejkumu selam!
Inaku dobro se prodava knigata Najsrekna zena na svetot..

Marija, taa kniga e od Aid el Karni, momentalno eden od najcitanite pisateli vo arapskiot svet. Negovite knigi dozivuvaat po nekolku izdanija.
Sega e prevedena na mak. a na saemot moze i da se najde bosanskata verzija. Prekrasna kniga, znam deka ke uzivas vo nea.
Zboruva za zenata poveke opsto onaka, nejzinata prekrasna uloga i funkcija sporeduvajki ja so vredni kamenja.....

Istiot pisatel ja napisal i "NE TUGUJ" za taa kniga nemama zborovi. Za eden den vo Egipet e prodadena vo iljaden tiraz. Sega za sega e samo na bosanski jazik, no prekrasna e. Ako si po psihologijata.

Draga, knigi ima premnogu, no treba da ja prepoznaes VISTINSKATA

pozz


Sellam Alejkum sestro!!
InsAllah utre,trknuvam za na Saem!
Pa Shtandot,ke go Ispraznime so eden moj brat,InsAllah!!
A voedno i ke si gi vidam bracata koi gi sakam vo Imeto na Allah.xh.sh.!
Sellam!!!


Договорено.



ИншАллах!
А,после јација,Накнадно ке се договриме брат!
П.с.ЏезакеАллаху Хајр је Ехи!



После Јација,доаѓам кај тебе Иншаллах.




ИНШАЛЛАХ!

Токму така!!
Dobrodojdovte brat vo LEZET



Изменето од Harun Jahja - 18.Април.2008 во 20:26
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 20:36
Вчера си бев на саем со моите браќа Ефендија ,Халид ибн Велид,Халифа,Ебу Хурејре,Даија,Харун Јахја,Сандокан,(не е Брусли,читај како што ти пишува) ,и уште некои други,и многу убаво си поминав.Си купив мноооооооооогу верска литература.Се воодушевив од изборот на книги на штандот на Студенстки Клуб.

Аллах да ве награди(т) браќа,навистина сте многу јаки.


Изменето од Omer El Faruk - 20.Април.2008 во 20:39
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 20:51
InsaAllah da ima poveke sledniot pat....

Amin ya rabby, Allah da gi nagradi site onie koi se trudat da ja prenesat NEgovata poraka, do site Negovi sozdania.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2008 во 23:08
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Вчера си бев на саем со моите браќа Ефендија ,Халид ибн Велид,Халифа,Ебу Хурејре,Даија,Харун Јахја,Сандокан,(не е Брусли,читај како што ти пишува) ,и уште некои други,и многу убаво си поминав.Си купив мноооооооооогу верска литература.Се воодушевив од изборот на книги на штандот на Студенстки Клуб.

Аллах да ве награди(т) браќа,навистина сте многу јаки.
i jas bev, i ne samo vcera, tuku sekoj denнамигнување
no snosti super si pominav kako so moite brakja, taka i so moite prijateli i neprijateli!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2008 во 22:32
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Аиша, сега за скоро време ќе има уште две нови книги:БИДЕТЕ ЖИТЕЛ НА ЏЕННЕТ, ИПРЕПОРАКИ НА РЕСУЉУЛЛАХ,мислам дека двете ќе бидат доста интересни особено втората, која се состои од директни пораки од Ресуљуллах, односно хадиси каде Пратеникот а.с. го употребува зборот “ви порачувам“.СЕЛАМ


Knigite na Arif R. se na makedonski jazik, e pa brate, naslvoto na knigite koi ti gi navede kako novi, ni kazuva deka ne se nameneti za lugeto koi go zboruvaat makedonskiot jazik.
Makedoncite ne znaat sto e Dzenet, ili Resulullah.....
Ako se pisuvaat knigi na mak. tie treba da se pisuvaat na jazikk koj ke bide razbirliv kako za muslimanite taka i za nemuslimanite. Znaci sekoj islamski termin treba da bide objasnet so fusnoti.....

vo nedelnikot "Forum" imase edna kolumna od profesorka po mak. jazik, koja veli deka Arif R. e covek koj ima prevedeno najmnogu knigi, no koi se nameneti samo za muslimanite so makedonsko govorno narecje.....
E sega zalno e takvi ubavi knigi, prevedni na mak. a ne se nameneti za site.....

Sega, kako muslimani dolzni sme da se sovetuvame. A bidejki go poznavas Arif R. mozed da mu ja preneses ovaa moja zabeleska....


Изменето од Aisha - 21.Април.2008 во 22:33
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:15
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Вчера си бев на саем со моите браќа Ефендија ,Халид ибн Велид,Халифа,Ебу Хурејре,Даија,Харун Јахја,Сандокан,(не е Брусли,читај како што ти пишува) ,и уште некои други,и многу убаво си поминав.Си купив мноооооооооогу верска литература.Се воодушевив од изборот на книги на штандот на Студенстки Клуб. Аллах да ве награди(т) браќа,навистина сте многу јаки.

i jas bev, i ne samo vcera, tuku sekoj denнамигнување

no snosti super si pominav kako so moite brakja, taka i so moite prijateli i neprijateli!


I nie,brat site si pominavme prekrasno,i mnogu ubavo,Elhamdulillah!!!

Allah da ve nagrade!!
Хасан ел-Басри рекол:О Човече,ти си само збир на Денови,кога денот ќе замине и дел од твоето тело заминуват!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2008 во 00:23
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Аиша, сега за скоро време ќе има уште две нови книги:БИДЕТЕ ЖИТЕЛ НА ЏЕННЕТ, ИПРЕПОРАКИ НА РЕСУЉУЛЛАХ,мислам дека двете ќе бидат доста интересни особено втората, која се состои од директни пораки од Ресуљуллах, односно хадиси каде Пратеникот а.с. го употребува зборот “ви порачувам“.СЕЛАМ


Knigite na Arif R. se na makedonski jazik, e pa brate, naslvoto na knigite koi ti gi navede kako novi, ni kazuva deka ne se nameneti za lugeto koi go zboruvaat makedonskiot jazik.
Makedoncite ne znaat sto e Dzenet, ili Resulullah.....
Ako se pisuvaat knigi na mak. tie treba da se pisuvaat na jazikk koj ke bide razbirliv kako za muslimanite taka i za nemuslimanite. Znaci sekoj islamski termin treba da bide objasnet so fusnoti.....

vo nedelnikot "Forum" imase edna kolumna od profesorka po mak. jazik, koja veli deka Arif R. e covek koj ima prevedeno najmnogu knigi, no koi se nameneti samo za muslimanite so makedonsko govorno narecje.....
E sega zalno e takvi ubavi knigi, prevedni na mak. a ne se nameneti za site.....

Sega, kako muslimani dolzni sme da se sovetuvame. A bidejki go poznavas Arif R. mozed da mu ja preneses ovaa moja zabeleska....



Interesna zabeleska sestro,  siguren sum deka bratot ce mu ja prenese tvojata zabeleska. Isto se soglasuvam so tvojot stav deka naseto svacanje e da samo muslimanite sto zboruvaat makedonski gi citaat tie knigi, iako smetam deka povece makedoncite( ne muslimanite) gi citaat otkolu nie.
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,176 секунди.