IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 97>
Автор
Порака
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 15:15
Originally posted by makarios makarios напиша:

„...Христовиот одговор е страшен: Ни јас не ви кажувам. Ужасот на овој Негов одговор воопшто не се состои во тоа што Он не сака да им каже, да им соопшти, туку во фактот што Он знае дека дури и да им каже, напразно ќе ги троши своите зборови; дека зборувањето во случајов би било само нешто како фрлање на бисери пред свињите. А кој сака да си го фрли својот бисер пред свиња? Ваквиот Христов одговор е само уште едно сведоштво дека Вистината не се спознава надворешно, само со интелектот, со разумот, туку пред сѐ внатрешно, со благодатно и молитвено просветлување на умот во очистеното срце...“


navistina e taka.

da se cudis sto majka barame togas site nie (sekoj od svojata perspektiva) da go frlame biserot na forumov.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 16:02
Маран Ата! Мислам дека те разбирам. И не само тебе.
Гледано од аспект на вашето (теистичко) поимање за севкупното постоење, почнувајќи од првиот (и најважен) постулат, дека бог е создател, па се до учењето на разни свети отци, испаѓа така како што велите вие. Со други зборови, за мене имагинарниот свет на монасите, претставува нивна реалност и тоа го разбирам. Ако е така, логично би било тие ова да го сваќаат обратно, дека реалноста на овој свет е ирационална. Барем така може да се заклучи и од последната порака на Опитниот!
Токму тука е изворот во несогласувањето во нашите ставови и убедувања.
Јас сметам дека пред се (и) монахот е материјално суштество кое постои и опстојува во овој свет, кој како сака нека го нарече, а кој јас го викам реален. И благодарение на материјалното (=мозокот) кое произведува свест, тој може да осознае многу работи, меѓу кои и за неговата „духовност“. Но подоцна, кога тој човек ќе стане свесен за своето постоење, под влијание на разни животни околности, тој прифаќа одредени учења и таа своја духовност почнува да ја изразува како да е творба од/на нешто нематеријално, вонтелесно, вонземно т.е. небесно. Или со други зборови, не постои реален свет на „духови“ (небесно царство) каде тие опстојуваат вонтелесно и кои подоцна (од страна на бог) се материјализираат, се отелотворуваат во некого од нас.
Неможам да сватам како некој верува дека овој материјален свет во кој се родил, во кој живее, делува и умира, свет во кој се стекнал со моќ да размислува ..., е нереален и го отфрла како таков, а некој друг свет, свет кој е производ од/на неговите желби, стравување, утехи, свет кој постои само во неговите мисли, свет кој верува дека ќе дојде (значи сеуште не е тука)  да го смета за реален?!
Нешто тука не ми „штима“!




Изменето од Zlatnik - 04.Ноември.2008 во 16:04
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 16:04
Zlatnik, на почетокот си го даде одговорот. голема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 20:58
Zlatnik, imash sosem tochno sogleduvanje.

Neobichnoto, ako voopshto mozham toa taka da go narecham, vo ovaa Kreacija e faktot deka se e relativno i se e apsolutno vo isto veme. Vsushnost, realnosta zavisi od stavot sto nie samite svesno ke go zazememe. Nie sme aktivni kreatori na realnosta vo nas i okolu nas isto tolku kolku sto e aktiven i onoj sto ja sozdal taa Kreacija. I dodeka Toj toa go pravi na edno opshto i seopfatno nivo, nie toa go pravime vo ramkite na nash*te limiti. No bezdrugo, nie aktivno ja oblikuvame nashata realnost.

Mozhebi zvuchi paradoksalno, no e vistinito. Zatoa koga hristijani zborat za iskustvoto od klinichka smrt spomenuvaat deka gi prechekal Isus, muslimanite go spomnuvaat Alah, indijcite zborat za Krishna i t.n. I zatoa nikogash ne se sluchilo musliman da go sretni Buda, a hristijanin Vishnu.

I sto e najinteresno, seto ova vo poslednive decenii se prefrla od sferite na filozofijata i religijata vo sferite na kvantnata mehanika. Koj ke pomisleshe deka svesta i duhovnosta eden den aktivno ke vlezat vo ramkite na egzaktnata nauka?

Изменето од Messenger - 04.Ноември.2008 во 21:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 21:48

Зборот “вера“ е логичниот одговор во таа ситоација... 

Затоа Православната црква и монаштвото не се стреми на “сила“ да “проповеда и наметнува“ “Божји Збор“ и “Писмо“, бидејќи во спротивно, каде е слободата на избор...збунетост
човекот сам избира дали верува или не... тој ја има таа слобода и никој не смее да му ја укини... или да наметнува нешто... тука треба да се разбере онтолошката смисла на кажаното погоре, а не “слабостите“ на историјата...
 
Ако тоа го правиме по секоја цена, како што некој се повикува тука на одредени цитати : “Одете и научете ги сите народи ...“ се тоа е еден јуриздикциски акт... тогаш каде е слободата и љубовта?изненадувањезбунетост
 
Зарем Бог ни заповедал да работиме против нашата слобода и ни наметнал нешто на силазбунетост 
Се разбира не!
Ние сами го правиме изборот, и слободно избираме дали ке веруваме или не!!!
За ова ке се сложиш со мене Златник, се надевам...


Изменето од Tetratka - 04.Ноември.2008 во 21:50
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:01
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Зборот “вера“ е логичниот одговор во таа ситоација... 


Затоа Православната црква и монаштвото не се стреми на “сила“ да “проповеда и наметнува“ “Божји Збор“ и “Писмо“, бидејќи во спротивно, каде е слободата на избор...


pravoslavnata crkva ne se stremi nikako da propoveda, toa e problemot.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:05
Kolku e ubavo koga site nashi disonatni frekvencii poleka doagjaat vo unisono vibriranje, a ?

Toa e mozhno samo koga ke gi trgneme nastrana Egoto, lichnite interesi, dogmite i politikite i koga kje mu se predademe na bozhenstvenoto vo nas... togash tolku e lesno da sogledame deka se e ednostavno i samoevidentno.

Изменето од Messenger - 04.Ноември.2008 во 23:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Kolku e ubavo koga site nashi disonatni frekvencii poleka doagjaat vo unisono vibriranje, a ?

Toa e mozhno samo koga ke gi trgneme nastrana Egoto, lichnite interesi i dogmite, koga kje mu se predademe na bozhenstvenoto vo nas... togash tolku e lesno da sogledame deka se e ednostavno i samoevidentno.
 
 
Така е ... согласен сум ама со коментари од типот како тој над твојот не одиме далеку...  
 
Христос е судијата а не стевомпц (братљубе)...
 
Тука е проблемот, што во нив има премногу злоба... гледаш какви се нашите коментари кога ке добиеме забелешка... тогаш сме самокритични и се поправаме... за разлика од некои други тука што знаат само да провоцираат со неколку реченици и никогаш не се потрудиле нешто да аргументираат со факти за тоа што говорат ...Пр. Православната црква не проповеда ...
 
и што после тоа ...
 
Ако сме како нив плачковци да ги замараме модераторите со раската на братот а не ја гледаме нашата греда ... до сега ке немаше еден од нив...
 
ај поздрав
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 23:19
tefterce,

najradosen ke bidam da go vidam toj den da bidete samokriticni i da se popravate. za zal, vie sekoj kojsto slepo ne se poklonova na mpc, go smetate za necovek, za zivotno recisi, za sustestvo koe ne vredi da dise.

mojata recenica ne ni treba detalna analiza, bidejki e samo-potvrduvacka.

da bese slovoto na evangelieto tolku silno vo mpc, prvo i osnovno ke bevte priznaeni. vtoro, vo ovaa drzava nemase da vladee kriminalot, tuku bozjata pravda. pogledni vesti, pa togas javi mi se so toa kolku propovedate. a treto, vie ne ke placevte i molevte za cenzura celo vreme, tuku so silata na argumentite ke pobeduvavte, a ne so argumentite na silata.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 00:19
bratljube,

Tetratka ne e tefterce, MPC ne e priznena poradi politikata, a ne slovoto na Evangelieto i crkvata nema nishto so kriminalot vo drzhavata. Seto ova sto go navede ne drzhi voda. Istoto vazhi i za sekoja protestantska zemja. Nema nikakva razlika osven vo standardot na zhiveenjeto, no od druga strana nie sme balkanska zemja so balkanski mentalitet, a tie ne se toa.

I za kakva vojna govorish stom spomnuvash nekakvi pobedi?

Tuka ne doagjame da vojuvame, da kudime, da potcenuvame, da sudime, da napagjame ili da si igrame majtap so nechii veruvanja.

Изменето од Messenger - 05.Ноември.2008 во 00:20
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 00:54
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... За ова ке се сложиш со мене Златник, се надевам...

За некои работи од твојот пост се согласувам, но со ова не би можел:
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... Затоа Православната црква и монаштвото не се стреми на “сила“ да “проповеда и наметнува“ “Божји Збор“ и “Писмо“, бидејќи во спротивно, каде е слободата на избор...збунетостчовекот сам избира дали верува или не... тој ја има таа слобода и никој не смее да му ја укини... или да наметнува нешто...

Зошто?
Затоа што мислам дека со се поголемото настојување на МПЦ за изучување веронаука во училиштата, се прави токму тоа - се стреми „со сила“ (секако не физичка) да го проповеда божјиот збор. Каде е тука слободата на избор? Можеби некои деца (родители) не сакаат да учат веронаука, можеби некои сакаат друга вера освен православната и муслиманската! Мора да се биде самокритичен и да се признае дека не е баш во ред овој начина на определување или укинување на правото на избор или на „наметнување“ на одредена теолошка догма.
Сепак, часот се ближи накај 1 по полноќ и време е за легнување. На оваа тема мислев малку подетално да пишам во скора иднина во „што не’ учи библијата“. Се надевам дека таму ова мое тврдење ќе го докажам и од друг, духовен, аспект!



Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 00:59
Златник,

Би сакал да погледнеш налку и од овој агол.

Зар не е скратување на слободата некому да не му одзволиш да изучува веронаука?
Тоа барем го видовме од од предходниот систем.

а за тоа кој како и дали сака да учи мислам дека е решено според духот на демократијата.

п.с. мислам да не ја шириме повеќе оваа дискусија овде зашто темата е за монаштвото, а може да се префрли на соодветното место.

Имај мирен сон,
поздрав



Изменето од Опитен - 05.Ноември.2008 во 01:18
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 01:14
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... За ова ке се сложиш со мене Златник, се надевам...

За некои работи од твојот пост се согласувам, но со ова не би можел:
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

... Затоа Православната црква и монаштвото не се стреми на “сила“ да “проповеда и наметнува“ “Божји Збор“ и “Писмо“, бидејќи во спротивно, каде е слободата на избор...збунетостчовекот сам избира дали верува или не... тој ја има таа слобода и никој не смее да му ја укини... или да наметнува нешто...

Зошто?
Затоа што мислам дека со се поголемото настојување на МПЦ за изучување веронаука во училиштата, се прави токму тоа - се стреми „со сила“ (секако не физичка) да го проповеда божјиот збор. Каде е тука слободата на избор? Можеби некои деца (родители) не сакаат да учат веронаука, можеби некои сакаат друга вера освен православната и муслиманската! Мора да се биде самокритичен и да се признае дека не е баш во ред овој начина на определување или укинување на правото на избор или на „наметнување“ на одредена теолошка догма.
Сепак, часот се ближи накај 1 по полноќ и време е за легнување. На оваа тема мислев малку подетално да пишам во скора иднина во „што не’ учи библијата“. Се надевам дека таму ова мое тврдење ќе го докажам и од друг, духовен, аспект!
 
Види, за веронаука таму искоментиравме за ова она...
денес факт е дека во Македонија - мпц работи нај малку од сите за веронаука... но тоа е проблем...
 
мојот разговор погоре друго означува:
 
Затоа Православната црква и монаштвото не се стреми на “сила“ да “проповеда и наметнува“ “Божји Збор“ и “Писмо“, бидејќи во спротивно, каде е слободата на избор...збунетост
човекот сам избира дали верува или не... тој ја има таа слобода и никој не смее да му ја укини... или да наметнува нешто... тука треба да се разбере онтолошката смисла на кажаното погоре, а не “слабостите“ на историјата...
 
Ако тоа го правиме по секоја цена, како што некој се повикува тука на одредени цитати : “Одете и научете ги сите народи ...“ се тоа е еден јуриздикциски акт... тогаш каде е слободата и љубовта?изненадувањезбунетост
 
Веронауката не е на сила, а изборно и таму ќе изучуваат современи работи општо за религија (бидејќи денес веронауката, теологијата и религијата имаат еден академски стил и факт во реалноста... колку тоа да звучи невообичаено), а не религиозен фанатизам...
затоа кажуваме: Богослов е оној што разговара со Бога, а не за Бога!


Изменето од Tetratka - 05.Ноември.2008 во 01:19
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Ноември.2008 во 01:26
Imam dvajca prijateli monasi, mnogu se dobri i prijatni luge, vistinski Hristijani. Za niv imam isklucitelno dobro mislenje i kako vernici i kako lugje
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6162636465 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.