IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 97>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 11:13

Дали човек се замонашува кога ќе го почувствува тој внатрешен повик, во било која старосна доба, или има ограничувања?

Мислам еве на пример, некој постар го осетил тоа дека треба на тој начин да го следи Христа...Дали ќе го примат или мора да биде помлад?
 
Друго, колку често (јас еднаш прашав и дали-ама не ми беше одговорено) монахот се гледа со своите родители/блиски?
 
Инаку, обично на почеток родителите не прифаќаат кога нивното чедо ќе се замонаши, но јас знам една многу побожна жена која копнееше нејзините ќерки да станат монахињи, бар едната од нив (додека не беше мажена), и многу и е криво што желбата не и беше исполнета.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 11:35
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

... Присуството на вистинските монаси кај лугето ја буди заспаната совест, го трезни опиеното срце, го урива рационалниот поглед на светот.

За првите две работи - аЈ, и така и така! Да најдам некое објаснување и одобрување. Но, за третата!? Ако го урива рационалниот, тогаш што изградува? Ирационален свет? Со ова самите потврдувате дека светот во кој (доброволно) прифаќате да живеете е ирационален.
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 12:07
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by bratljube bratljube напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

pomisliv da repliciram ,no spored tonot i emotivniot naboj vo obvinuvanjata-ednostavo nema rezon


ne se ova obvinuvanja, ova se fakti.


Го знаеш лично Владиката Наум?
Знаеш кој сум јас?

   DA NE SI VLADIKATA NAUM?


Не.

Не и важно, идеме понатаму.

Господ е голем.

п.с. само сакав да укажам на тоа да не се верува на „факти“ добиени преку жолта штама или преку радио милева, рекла-казала. Лажните клевети и полувистините се демонаска вештина.
          
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 12:12
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

... Присуството на вистинските монаси кај лугето ја буди заспаната совест, го трезни опиеното срце, го урива рационалниот поглед на светот.
За првите две работи - аЈ, и така и така! Да најдам некое објаснување и одобрување. Но, за третата!? Ако го урива рационалниот, тогаш што изградува? Ирационален свет? Со ова самите потврдувате дека светот во кој (доброволно) прифаќате да живеете е ирационален.


Тоа е живот според критериумите на Царството Небесно. Монасите се сведоци и актуализатори на Царство Небесно овде на земјата.
Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 12:13

Дали некој знае да наведе кои се разликите меѓу православните монаси и будистичките монаси? Која е разликата меѓу православниот внатрешен повик за замонашување и оној кај будистите?

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 12:33
Originally posted by Опитен Опитен напиша:

Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

... Присуството на вистинските монаси кај лугето ја буди заспаната совест, го трезни опиеното срце, го урива рационалниот поглед на светот.
За првите две работи - аЈ, и така и така! Да најдам некое објаснување и одобрување. Но, за третата!? Ако го урива рационалниот, тогаш што изградува? Ирационален свет? Со ова самите потврдувате дека светот во кој (доброволно) прифаќате да живеете е ирационален.


Тоа е живот според критериумите на Царството Небесно. Монасите се сведоци и актуализатори на Царство Небесно овде на земјата.

Ако се поврзат двата претходни цитата и овој твојов, сваќам дека и ти се согласуваш и го потврдуваш истото - теистите живеат во ирационален свет! Така?

А што се однесува за разликата помеѓу православните и будистичките монаси, јас незнам (и сигурен сум дека нема некој кој ќе се осуди да рече дека знае), но мислам дека во суштина (во основа) нема разлика. И едните и другите се стремат кон приближување и достигнување до (за нив) врвното, до совршеното. Разликите се само во тоа, што е предмет на нивните стремежи и начинот (патот) по кој ќе стигнат до него.
Ова ми наметна едно друго размислување. Кој од монасите (христијански или будистички или било кои други) го има достигнато тоа нешто? Сите само се обидуваат да го достигнат, но никој не рекол дека го достигнал. Ако е така, тогаш која е поентата на сето тоа?


Изменето од Zlatnik - 04.Ноември.2008 во 12:41
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 12:36
Не-рационалниот свет не е ирационален. Под рационален свет се мисли на обезбожениот свет, кој за се бара човечко расудување.
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 13:01
Originally posted by makarios makarios напиша:

Не-рационалниот свет не е ирационален...

Да! Точно е ова, ако размислуваш рационално! Но бидејќи монасите го „уриваат тој рационалистички“ поглед на свет, испаѓа дека ова не е рационален свет! Оваа игра на зборови крие длабоко значење.
Originally posted by makarios makarios напиша:

... Под рационален свет се мисли на обезбожениот свет, кој за се бара човечко расудување.

А зарем и верниците (теистите) не го живеат овој рационален (реален) свет? Зарем тие не се радуваат на сите убави работи или не тагуваат од сите неубави работи на овој, како што велиш ти „обезбожен“, свет? Дали намерата на монасите е токму таа, да се апстрахира реалното, свесно да се потисне длабоко во дамарите на подсвеста, за да се докаже наводната „духовна смиреност“?
Повторно ќе речам, не ми се јасни, неразбирливи ми се, а со самото тоа и неприфатливи, овие, во крајна рака, бесполезни ментални измачувања. Да не зборуваме за физичките. Тие во однос на менталните се поподносливи.

Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
makarios Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Октомври.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makarios Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 13:09
Zlatnik, не ме разбра. Ќе ти објаснам подоцна што сакав да кажам.
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 13:12
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Дали човек се замонашува кога ќе го почувствува тој внатрешен повик, во било која старосна доба, или има ограничувања?


Мислам еве на пример, некој постар го осетил тоа дека треба на тој начин да го следи Христа...Дали ќе го примат или мора да биде помлад?


Друго, колку често (јас еднаш прашав и дали-ама не ми беше одговорено) монахот се гледа со своите родители/блиски?


Инаку, обично на почеток родителите не прифаќаат кога нивното чедо ќе се замонаши, но јас знам една многу побожна жена која копнееше нејзините ќерки да станат монахињи, бар едната од нив (додека не беше мажена), и многу и е криво што желбата не и беше исполнета.



1) На Бога треба да му се принесе најубавото нели, а бидејки монасите се принесуваат самите себе си како дар на Бога и споед тоа најдобро е младоста да ну ја принесиме и не само заради тоа, туку и нормално е кога си млад да размислуваш дали ќе живееш во брак или сакаш монах да станеш. Но и попрактично е, затоа што колку сме постари толку повеќе и свои навики и страсти стекнуваме, посебно гордоста и мнението, високото мислење за себе со што и борбата ќе е потешка па дури и невозможна.

Но заради икс субјективни околности ако човек не станал монах , па сега во поодминати години сака , не е проблем. Треба само да е решен и да прифати да живее според правилата на монашкиот живот, односно пред се во послушание.

2) Теба да знаеме дека кога монахот заминува во манстир, тоа значи умирање за светот. Едноставно, тој е мртов за светот, а што живее, за Бога живее и Царството Небесно. Но заради снисходливост, попустливост и сепак и фер е, на монахот, односно на родителот му е допуштено да му дојде неговот син/керка, монах, дома. Но затоа на родителот/блискиот не му е забрането да доаѓа во манстирот каде е замонашено нивното дете.

3) Најголем дар некој што може на Бога да ну го даде, тоа е самиот себа, а веднаш потоа, својата рожба на Бога да му ја посвети. И според мене, чест и радост е, ако твојот син/ќерка, посака на Бога да му се посвети и ти да му го дадеш својот родителски благослов. Секој кој има чиста вера во Бога така треба да постапи.


Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Опитен Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 699
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Опитен Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 13:35
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:


Originally posted by makarios makarios напиша:

Не-рационалниот свет не е ирационален...
Да! Точно е ова, ако размислуваш рационално! Но бидејќи монасите го „уриваат тој рационалистички“ поглед на свет, испаѓа дека ова не е рационален свет! Оваа игра на зборови крие длабоко значење.
Originally posted by makarios makarios напиша:

... Под рационален свет се мисли на обезбожениот свет, кој за се бара човечко расудување.
А зарем и верниците (теистите) не го живеат овој рационален (реален) свет? Зарем тие не се радуваат на сите убави работи или не тагуваат од сите неубави работи на овој, како што велиш ти „обезбожен“, свет? Дали намерата на монасите е токму таа, да се апстрахира реалното, свесно да се потисне длабоко во дамарите на подсвеста, за да се докаже наводната „духовна смиреност“?Повторно ќе речам, не ми се јасни, неразбирливи ми се, а со самото тоа и неприфатливи, овие, во крајна рака, бесполезни ментални измачувања. Да не зборуваме за физичките. Тие во однос на менталните се поподносливи.


Златник, ја следев вашата дискусија со Маран Ата и ми се допадна и затоа и ти одговарам , како човек кој размислува и сака добро.

Не треба така да се размислува. Монахот живее во најголем рационализам, но не гледан од гледна точка на овој , морам да кажам, лажен свет (не затоа што е ирационален, туку затоа што е паднат, односно не според Божјата замисла за него, или како што макариус кажа,обезбожен свет)туку гледан од преспектива на Ехатонот, односно Вечното Царство Небесно. А тој поглед мислам е многу повисок, подлабок и поширок, па и пореален (затоа што е вечен и според Евангелието, сигурнои ќе дојде) од погеледот на овој ограничен, менлив и минлив свет.

Затоа и реков дека тие го живетат вечниот живот на Царството Божјо уште сега и одве и се сведоци и актуализатори на истиот. А никој не ги негира и потиснува сите добрини и убавини и на овој свет, зашто и тој е створен од Семудриот Бог и според тоа е разумен, па и реален.

п.с. прости ми ако малку е збунувачки мојот одговор.
проблемот не е до мудрување или философирање туку до нашиот различнен светоглед.

со почит.

Господи Исусе Христе помилуј не
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 14:27
Originally posted by Zlatnik Zlatnik напиша:

Ако го урива рационалниот, тогаш што изградува? Ирационален свет? Со ова самите потврдувате дека светот во кој (доброволно) прифаќате да живеете е ирационален.


Не е во таа смисла кажано. Поврзи го со нашиот муабет од претходно каде ти објаснував дека во духовниот живот прво доаѓа праксата, а потоа теоријата. Рационално, логички гледано, во светот тоа е обратно. Треба прво да ја научиш теоријата по математика, за потоа да решиш задача... Значи, она рационалното во светот, духовното го урива затоа што е сосема спротивно.

Мислам дека разбираш која ми е поентата.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 15:12
Originally posted by Опитен Опитен напиша:



Златник, ја следев вашата дискусија со Маран Ата и ми се допадна и затоа и ти одговарам , како човек кој размислува и сака добро.

Не треба така да се размислува. Монахот живее во најголем рационализам, но не гледан од гледна точка на овој , морам да кажам, лажен свет (не затоа што е ирационален, туку затоа што е паднат, односно не според Божјата замисла за него, или како што макариус кажа,обезбожен свет)туку гледан од преспектива на Ехатонот, односно Вечното Царство Небесно. А тој поглед мислам е многу повисок, подлабок и поширок, па и пореален (затоа што е вечен и според Евангелието, сигурнои ќе дојде) од погеледот на овој ограничен, менлив и минлив свет.

Затоа и реков дека тие го живетат вечниот живот на Царството Божјо уште сега и одве и се сведоци и актуализатори на истиот. А никој не ги негира и потиснува сите добрини и убавини и на овој свет, зашто и тој е створен од Семудриот Бог и според тоа е разумен, па и реален.

п.с. прости ми ако малку е збунувачки мојот одговор.
проблемот не е до мудрување или философирање туку до нашиот различнен светоглед.

со почит.



odlicno objasneto, samo sto ova se odnesuva na site hristijani, a ne samo na duhovnata 'spcijalna edinica' monasi.
Кон врв
bratljube Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 147
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bratljube Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Ноември.2008 во 15:14
Originally posted by Опитен Опитен напиша:




п.с. само сакав да укажам на тоа да не се верува на „факти“ добиени преку жолта штама или преку радио милева, рекла-казала. Лажните клевети и полувистините се демонаска вештина.           


i jas samo sakav da kazam da ne se veruva na sekoj sto nosi mantija, samo zaradi nea, bidejki postojat i drugi nepobitlivi fakti za istite (na primer skapite vozila, grckiot pasos, revoltiranite roditeli, podaruvanjeto na skorpionot, sramniot potpis vo nis, itn., ova se se dokumentirani raboti, za niv ne moze da se spori).
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6061626364 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.