IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 97>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 12:23
Нема да те примаат. Ќе се збуниш на приемниот.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 16:44
Citajki vi gi komentrite, za zal, gledam deka nemate nitu osnovno poznavanje na monastvoto. Nemojte da se potpirate na mislenjeto na nekoi koi tvrdat deka monastvoto e novitet,oti toa e vo sprotivnost so Svetoto Pismo. Ima mnogu primeri koi ukazuvaat ne blagoslovenosta na ovoj nacin na zivot, i deka onoj koj ke go izbere ke dade stokraten plod ako se drzi do poslusanieto, molitvata i podvigot vo celina. Za da go objasnam ova na jasen nacin ke pocnam od pocetok.

Gospod kako slovesni bitija gi sozdal prvo angelite koi vo sustina se monasi (zborot monah poteknuva od grcki zbor mono- sto znaci sam, ili poteocno vo sustina - sam so Boga). Angelite nitu se zenat nitu se mazat tuku ziveat devstven zivot.

Vo Noviot Zavet Gospod go potvrduva monastvoto kako blagoslovena forma na zivot koga na prasanjeto komu, posle smrtta, ke pripadne zenata koja bila vo brak so sekoj eden od 7te braka, Toj odgovara deka posle smrtta ke bideme kako angelite na nebesata - nema da se mazime i zenime tuku ke ziveeme monaski zivot. Isto taka i vo onoj del kade se veli ima skopeni od luge, no ima i skopeni zaradi Carstvoto Nebesno - se zboruva za monastvoto. Koga bogatiot mladic doaga i Go prasuva sto treba da pravi za da nasledi Carstvo Nebesno, Gospod mu veli deka ako saka da bide sovrsen treba da prodade se, da razdade na siromasi, da si go zeme krstot i da pojde po Nego (povtorno monastvo). A apostol Pavle jasno kazuva - mnogu bi sakal site da ste kako mene (monah-devstvenik), no koj ne moze da se vozdrzi neka se mazi i zeni, namesto da se raspaluva i da gresi - znaci, povtorno monastvo. Apostol Pavle ima posveteno cela glava tokmu na taa tema.

Intersna rabota e sto onie koi se protiv monastvoto, preskoknuvaat bitni podatoci od Svetoto Pismo - monah bil i sv. Jovan Krstitel, monahinja bila i Bogorodica (kako sto pee crkovniot poet - Deva pred da rodi, Deva dodeka ragja i Deva posle ragjanjeto na Gospod), monasi bile i apostolite (sv Jovan Bogoslov i ostanatite koi go ostavaat svetot i trgnuvaat po Hrista) a pred se, najdobar dokaz deka monastvoto e dadeno od Boga i deka e blagosloveno e deka i Samiot Gospod Iisus Hristos bil monah. Taka sto monastvoto postoi od samiot pocetok na hristijanstvoto, a ne kako sto nekoi mislat deka sv. Antonij go zapocnal. Sv Antonij samo ja aktualiziral taa forma na zivot. Prva monaska zaednica e zaednicata na Gospod so apostolite.

Monasite od pravoslavnata Crkva se narekuvaat angeli vo telo tokmu zatoa sto ziveat angelski devstven zivot. I mnogu e logicno toa da e blagosloveno od Gospod so ogled na toa sto posle smrtta ke bideme kako angeli i ke ziveeme monaski, taka sto ako veke toa go znam, zosto toj nacin na zivot da ne pocnam da go ziveam uste tuka, na zemjava, vo ovoj zivot? Monastvoto e nesto prekrasno, velicestveno, neopislivo soedinuvanje so Boga, a sekoj koj ne veruva na ovie zborovi neka si go proveri svoeto mislenje so toa sto ke pojde na nekoe vreme vo manastir za da vidi od blisku kako se zivee kako monah i da ja pocuvstvuva taa blagodat koja ja siri monaskata molitva.

Monastvoto e nacin na ziveenje vo koj neprestajno se zivee za Boga 24/7, vo molitva, vo pokajanie, vo ljubov, vo ispoveduvanje na vistinskata vera preku svoite dela... Manastirot e najpogodnoto mesto za da se skroti nasata padnata priroda, da se simne tovarot na gordosta od nas, poddavajki se na blagiot jarem na Gospoda - poslusanieto kon svojot duhoven otec, po primerot na Gospod Koj sto Mu bil poslusen na Svojot Otec do smrt, i toa smrt na krst. Kako sto Toj dobrovolno se raspna zaradi nasite grevovi i za da ne izbavi od smrtta i vecnite maki, taka i monasite se raspnuvaat za svetot i pohotta na teloto

Zatoa Gospod, po molitvite na novopostriganiot angel vo telo, otec Porfirij, koj se pribroi vo brojot na Hristovata vojska vo Bigorski manastir, neka ne pomiluva, pred se mene gresnata, i neka ni dade prosvetlenie na umot za da mozeme jasno da ja razbereme tajnata na monaskoto bogosozercanie. Amin!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:12
p.s. sega procitav i uste nesto na sto sakam da dadam kontra argument.
nekoi velat deka monasite ne se na korist na opstestvoto, i deka begaat od lugeto po pesteri so sto ja pokazuvaat svojata neljubov.

Celta na sekoj hristijanin vo svetot e da ja stekne prvobitnata priroda, onaa priroda na Adam i Eva koja ja imale pred padot vo grev -koga bile bezgresni. Otkako ke ja stekne taa priroda na covekot celata vselena ke u bide potcineta, kako sto na Adam mu bila potcineta (toj bil gospodar i na zivotnite i na zemjata - rastenijata).

Za jas da pomognam nekomu vo duhovniot zivot, treba da si imam pomognato prvo na sebesi. vo koja smisla? sv Serafim Sarvski veli - osveti se prvo sebesi i potoa so svojot zivot ke osvetis uste iljada drugi okolu tebe. Koga jas si go iscistam srceto od strastite i Gospod si napravi zivealiste vo nego preku molitvata i steknam prosvetlen um koj ke gi sozercuva site raboti okolu - togas ke mozam da im pomognam na site drugi za najbitnata rabota - da si ja spasat dusata. toa e najgolemata pomos koj eden hristijanin moze da ja ponudi na drug. tokmu od tie pobudi, monasite koi go ljubat Boga daleku poveke od nas mirjanite, i se otkazale od suetata na ovoj svet, se povlekuvaat po osameni mesta, vo zaednici ili vo samostoen podvig. od ova gledano, tvrdenjeto deka monasite nemaat ljubov vo sebe sosema otpagja. a ovde sleduva i edno retoricko prasanje: zarem ima pogolema ljubov od taa koja se iskazuva preku molba i molitva kon Boga za nasite braka i sestri? zarem ne ni e poznato deka onoj koj bara ke dobie? daj Boze site monasi da se molat za mene i da baraat od Boga proska na moite grevovi, zasto znam deka samo preku nivnite molitvi mozam da dobijam udel vo Carstvoto Nebesno.

znaci - vo ovaa smisla ima i goelma korist od niv (pokraj onaa koja sto bese nabrojana prethodno - turizam, spokoj, mir, duhovno rakovodstvo...) a tuka bi gi dodala i rabotite od tipot na pismenost (sv Kiril i Metodij), literatura (Kiril Pejcinovik Tetoec, Crnorizec), umetnost (Partenij Zografski, sv Teofan Kritski), arhitektura (poglednete go bilo koj pravoslaven hram koj izobiluva so vecna ubavina) itn itn. taka sto da ne bile monasite - nie deneska ne bi bile vo moznost da se pisuvame na forumov.

i za kraj - monasite se tie koi najusrdno se trudat vo podvigot na dobrodetelta i vo momentot koga ke gi snema - togas ke nastane kraj na svetot, so ogled na toa sto toj se oddrzuva samo so molitva kon Boga, a tie se edinstvenite koi 24/7 se molat spored zapovedta da se molime postojano, za razlika od nas koi se zadovoluvame samo so 2 procitani molitvi (da si priznaeme deka ne se molime postojano).

Изменето од Maran Ata - 18.Септември.2008 во 11:32
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:17
monasite gi pocituvam, bidejki se edni od retkite sto vistinski veruvaat. za zal, na pogresen nacin se krijat od iskusenijata. ako e taka lesno da se izbega od iskusenijata, zosto da ziveeme, koga so smrtta definitivno ke gi zagusime?
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:25
Монаштвото нема свои корени во изворното христијанство. Монаштвото нема поткрепа во библиското учење. Не постои ни еден библиски стих кој повикува на монашки живот.
 
Службата на Христос и апостолите била секогаш меѓу луѓе. Христос ги подучувал учениците да бидат сол и светлина во светот. Во овој контекст Христос рече:
 
"Вие сте светлината на светот. Град кој лежи на рид, не може да се скрие; ниту се пали светило, за да се стави под житно мерило, туку на светилник, и им свети на сите кои се во куќата. Така нека свети вашата светлина пред луѓето, за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Татко, Кој е во небесата.”"
(Матеј 5:14-16)
 
Од овој цитат јасно се гледа дека Исус ги повикува Неговите ученици/следбеници да "светат" пред луѓето, а не да ја сокриваат својата светлина по манастири, планини, пештери и сл.
Пред да се вознесе, последната заповед што Христос им ја даде на учениците беше да проповедаат во Ерусалим, Јудеа, Самарија, а потоа низ целиот свет, да крштеваат и од сите народи да направат Негови ученици. Значи Исус им заповеда т.е. ни заповеда да бидеме меѓу луѓето, а не да се криеме по планини и себично да си ја чуваме верата за нас.
 
Не зборувам за другите вери, но христијанската вера самата по себе подразбира и условува споделување на истата. Христијаните веруваат дека поседуваат порака - Евангелие - која може да го спаси оној кој ќе поверува во неа, да го ослободи од вината и да му обезбеди и гарантира живот вечен. Зарем не е себично да поседувате таква порака, а да не ја споделите со вашите блиски?
 
Замислете си дека поседувате рецепт за лек против ракот. Замислете си дека сите ваши блиски и најдраги се болни од рак. Дали вие нема да сакате да им го кажете лекот за ракот на вашите блиски за да оздрават или пак ќе се повлечете на некоја планина и таму, иако здрави, ќе си го кркате себично лекот само за вас?
Ако познавате некој што бил болен од рак и ако имате лек за таа болест, не верувам дека би отишле на планина со тој лек, туку би отишле кај болниот и би му го дале.
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

angelite koi vo sustina se monasi
 
газење%20од%20смеење Да си жива и здрава, шо убаво ме насмеа, сполај ти голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:26
p.s2 site monasi koi zaminale od svetot i stanale golemi podviznici stanale sol na svetot i zasvetile kako svetilo na vrv planina - za toa svedoci nivnata popularnost kako duhovnici, a za onie koi veke se upokoeni - svedocat nivnite mirotocivi i cudotvorini mosti (a toa ne moze da se ospori oti do den deneska toa moze da se vidi). za da stanes sol ili svetilo na svetot - treba DA STIGNES DO BESKRAJNOTO SOVRSENSTVO, a dali nekoj od nas na forumov stignal do tamu? ne mislam, zasto da bese taka ke si sedese so Boga na razgovor vo molitva, a ne vo dokazuvanje na svojata gordeliva priroda sprotivna na zapovedta od Boga za smirenieto i gledanjeto na svojata rabota, neprepiranjeto - zasto kako sto veli apostol Pavle - vistinskite hristijani nemaat takov obicaj!
Za toa prostete mi i mene!
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:32

e brat, da znaese sto znaci monastvo vo sustina - ke znaese sto zboruvam, i ne ke se smeese. interesen si, koga nemas argumenti, togas se gazis od smeenje mislejki deka ke im gi zamatis ocite na drugite, a potoa vo sleden moment pak da se pojavis so tvoite kvazi-tolkuvanja na evangelieto i da si ja polnis svojata gordost i sueta od komentari od tipot na bravo evangelos, mnogu si nacitan, se znaes za hristijanstvoto... e pusta sueta i gordost... koj ke te leci???

Изменето од Maran Ata - 14.Септември.2008 во 17:32
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 17:58
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

газење%20од%20смеење Да си жива и здрава, шо убаво ме насмеа, сполај ти голема%20насмевка



so se smees be ti Evangelosлутиналутиналутина

izvornoto Hristijasntvo se drzis do izvornoto hristijanstvo?

mnogu ubavo napisa Maran Ata Bog Milostiv da te blagoslovi za trudot,
tuka nema da te razberat, sto znaat za podvigot monashki...



Изменето од belichka - 14.Септември.2008 во 17:59
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 18:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


 
"Вие сте светлината на светот. Град кој лежи на рид, не може да се скрие; ниту се пали светило, за да се стави под житно мерило, туку на светилник, и им свети на сите кои се во куќата. Така нека свети вашата светлина пред луѓето, за да ги видат вашите добри дела и да Го прослават вашиот Татко, Кој е во небесата.”"
(Матеј 5:14-16)



E tokmu ova se ispolnilo vo golem del od monashtvoto a i ne samo vo negotuku  i vo sveshtenstvoto, kriejki se vo svoite peshteri i odalecuvajki se od slavata, gordosta i bdeejki nad svojata vnatresnost duhovnost, zasvetile kako svetilnici vo pravoslavnata crkva...


Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
evangelec Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangelec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 21:28
monasite odat kontra na se sto e crkva. bidejki monah (znaci eden) a crkva (eklesia) znaci zbir/sobir.
Кон врв
belichka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 2023
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај belichka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2008 во 21:45
eklisija znaci-zbir sobir ama duhovno opshtenje na crkvite, sosluzuvanje...трепкање
Blagosloven e Onoj Koj ide vo imeto Gospodovo
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 01:13
Originally posted by evangelec evangelec напиша:

monasite odat kontra na se sto e crkva. bidejki monah (znaci eden) a crkva (eklesia) znaci zbir/sobir.
 
Многу добра забелешка. Браво evangelec аплауз
 
Ајде да ви раскажам една интересна случка.
Најдобрата другарка на една моја пријателка пред 4 години отиде во манастир. Таа беше таму искушеник 8 месеци и потоа и дојде паметот и се врати дома. Кога пријателкава ја праша што правела таму таа и одговори:
"Се убивав од досада. По цело време плетевме бројаници, читавме молитви, бдеевме, спиевме.. и секој ден се тоа па тоа."
 
Православните најчесто сакаат да не убедат дека Исус, Јован Крстител и Павле биле монаси. Но, тоа не е точно. Тоа што не се ожениле, тоа воопшто нема врска со монаштовото. Јас знам еден куп христијани (и мажи и жени) што не стапиле во брак за да му служат поефективно на Бог, но тие не се затвориле во некоја планина уџум таму, туку тие се меѓу луѓе секојдневно и најактивни се во црквата. Тие циркулираат меѓу луѓето дури и повеќе од фамилијарните луѓе, затоа што овие имаат повеќе време за да посетуваат други луѓе, да помагаат на други итн бидејќи немаат свои фамилијарни обврски.
Павле на пример, тој не се оженил, ама затоа пак тој не се скрил во некоја пештера за да бдее и да си прави муабет со лилјаците и бувовите, туку одел меѓу луѓе, создавал и утврдувал цркви, бил во Солун, во Атина, во Македонија, во Рим, во Ефес, во Колос, Филипи, Галатија, Коринт, во Ерусалим итн. Тој два пати бил сам, ама не во манастир и по своја желба, туку во затвор и по желба на Римјаните среќа
Павле воопшто немал желба да се трга од луѓето и да живее сам, напротив, тој во секое негово послание нагласува дека копнее да ги види тие и тие, тој и тој, во секое послание нагласува дека е испратен да го проповеда евангелието на неевреите итн.
Христос исто така, се тргал насамо, ама само навечер (кога и бездруго ние одиме да спиеме нели?). Инаку преку ден Исус скоро секогаш бил во придружба со илјадници слушатели. Заради гужвата честопати морал да проповеда и од сплав.
 
Сега останува уште да го разбиеме митот дека апостолите биле "монаси".
 
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

monasi bile i apostolite
 
Да видиме што вели Светото Писмо:
"Немаме ли право да водиме жена од сестрите, како и другите апостоли и Господовите браќа, и Кифа (Петар)?"
(1 Коринтјаните 9:5)
 
Тука апостол Павле јасно кажува дека некои од апостолите биле женети, некои од браќата на Исус, а и посебно го нагласува и Кифа (Петар).
Петар во едно од своите посланија дури и го кажува името на својот син.
 
"Ве поздравуваат со вас избраната црква во Вавилон и мојот син Марко."
(1 Петрово 5:13)
 
Оттука јасно се гледа дека некои од апостолите си биле женети, што автоматски ја разобличува ПРАВОСЛАВНАТА ЛАГА дека тие биле "монаси".
Ви благодарам на вниманието.
Поздрав среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Shaxito Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 260
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Shaxito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 02:07
Tenx za Vakvive precizni Objasnuvanja.
''Ceni se samiot ako sakas da te cenat i drugite''
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Септември.2008 во 06:14
Belichka, E i ke bide!!!

Bas mi e milo nadminat ti e br na dozvoleni licni poraki i ne mozev da ti pisam. pisi za tebe nesto vo lp - e mail ili msn
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.