IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Што претставува монаштвото?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Што претставува монаштвото?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 97>
Автор
Порака Обратен редослед
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 17:09
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Klara-D Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2011
Статус: Офлајн
Поени: 2671
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Klara-D Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Септември.2011 во 14:37

 Tezok e monaskiot pat  ....!

Mene me interesira nesto drugo., dali nekoj bi mozel da kaze ne kako treba ,  tuku kako ziveat denes  monasite dali se vo potpolna izolacija , i  se priblizuvaat do Bozjata volja, ili se  opremeni  so  mobilni telefoni , lap topovi  i sl  i po svoja slobodna volja mu sluzat na Boga ...?  

 Trojice-Sergijeva Lavra ,  najgolemiot Ruski manastir
 
 
Manastir Sv. Katarine na Sinaj
 
 
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Мај.2010 во 07:06
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 08:48
Монашење во манастирот во Рајчица

...И додека присутните во храмот, нахранети од силната благодат што се излеваше од благоуханите мошти на Победоносецот и од торжествените византиски напеви на распеаните псалти, ги упатуваа своите срдечни молитви за новозамонашените сестри Ана и Нина, овие растреперени души ги подигаа очите на своите срца кон Прекрасниот Жених, предавајќи му ги сите свои мисли, желби, воздишки и прозби за да им даде сили достојно да Му послужат во овој привремен живот за потоа со радост да се вселат во Неговата брачна одаја, каде не престанува веселието и каде Тој за нив приготвил неискажливи богатства и дарови...

Повеќе









+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:51
Sekoja chest na POEDINCI.

A da ti redam sega jas kako CRKVATA, kako INSTITUCIJA, niz istorijata podrzhuvala tragedii od nashiroki razmeri?

Toa ne e radikalizam, tuku ISTORIJA.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 12:54
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


A kolku shto mi e mene poznato, crkvata kako institucija, nikogash ne se sprotivstavila na vlasta i sekogash bila nejzin sojuznik, bez da go krene svojot glas i koga bile praveni najgolemite zlodela. Sekogash i bil povazhen nejziniot status, dobrobit i cvrstite sigurni vrski so vlastite vo drzhavata.
Ako sum propushtil neshto od chovekovata istorija, neka bidam popraven.


Е сега со вака радикални ( да не речам ДОГМАТСКИ цврсти)ставови .
Има, има МНОГУ примери кога епископите ги губеле своите глави а не само титули и чест затоа што се спротиставиле на безбожните постапки на владетелите.

Прво што ми текнува е кога наследникот на првиот покрстен англо саксонски крал ги избркал сите христијански мисионери само зашто архиепископот му рекол дека не му личи на христијанин да се ожени со сопругата на татко му.

Рускиот патриарх(не му запматив името) кој не му дал на крволокот Иван Грозни да се причесто зашто лееел невина крв.Истата вечер бил задавен!
Патриархот Герман кој сам ја соблекол патриашиската облека зашто царот му наредил да се приклони на Иконоборството.
Свети Стефан Нови кој ја ПЛУКНАЛ парата со ликот на царот за да покаже како изгледа кога царот ги уништува иконите на Христос.Истиот ден бил парадиран по улиците на Цариград маван и тепан од разбеснетата толпа и на крај со врела тава со зејтин му била СКРШЕНА ГЛАВАТА ТОЛКУ ЈАКО ШТО МУ ИЗЛЕГОЛ МОЗОКОТ ОД ЧЕРЕПОТ,а можел само да му кимне на царот и да биде прогласен за патриарх дури!!

Исповедниците браќаат теофан и теофил Струмички(тивериополски)на кој им рекле абе само причестете со со нас(иконоборците) и одете си по дома ,дури и пари ќе ви дадеме!!!но место да кимнат и прифатат биле со ВРЕЛО ЖЕЛЕЗО ИСТЕТОВИРАНИ ПО ТЕЛОТО.

сега не ми текнува моментално за други но ќе треба да ги отворам житијата за повеќе информации.
Но еве барем од ова се гледа како црковниот клир СЕКОГАШ бил конформистички расположен кон земната власт.
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 16:30
BARAM SITE SLIKI OD EVANGELOS DA SE OTSTRANAT ZASTO GI NAVREDUVAAT MOITE RELIGIOZNI CUVSTVA
ISTO TAKA BARAM DA BIDAT IZBRISHANI SLIKITE I NA MARAN ATA NA KOJA POKAZUVA MINISTRI PO MANASTIRI TOA GI NAVREDUVA MOITE POLITICKI CUVSTVA I JA OMALOVAZUVA MOJATA RELIGIOZNA OPREDELBA
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Април.2010 во 15:51
Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

И самото проповедање на Христовата вистина не се ограничува на обичниот народ, туку и на власта на една земја.

Токму од оваа вест може да се види дека монасите не се изолираат од луѓето, туку дури и венчавки прават, радувајќи се, заедно со многубројните гости, на благословот Божји кој го добиле младоженците.
Од една страна тоа е добро, но што ако власта не живее според Христовата вистина? Црквата, и тоа во погорните кругови на хиерархијата, на тоа би требало да реагира јасно и гласно.


A kolku shto mi e mene poznato, crkvata kako institucija, nikogash ne se sprotivstavila na vlasta i sekogash bila nejzin sojuznik, bez da go krene svojot glas i koga bile praveni najgolemite zlodela. Sekogash i bil povazhen nejziniot status, dobrobit i cvrstite sigurni vrski so vlastite vo drzhavata.

Potochno, bila sekogash protiv bilo koja vlast samo koga bile zagrozuvani nejzinite lichni interesi.

Ako sum propushtil neshto od chovekovata istorija, neka bidam popraven.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 23:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Mozhebi kung-fu slikata ne e bash najsoodvetna , no ostanatoto e sosem na mesto.

И Кунг-фу сликата си е на место мислам, претпоставувам дека тоа е монах од шаолин храмот или така нешто...

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

И самото проповедање на Христовата вистина не се ограничува на обичниот народ, туку и на власта на една земја.

Токму од оваа вест може да се види дека монасите не се изолираат од луѓето, туку дури и венчавки прават, радувајќи се, заедно со многубројните гости, на благословот Божји кој го добиле младоженците.
Од една страна тоа е добро, но што ако власта не живее според Христовата вистина? Црквата, и тоа во погорните кругови на хиерархијата, на тоа би требало да реагира јасно и гласно.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 18:02
Temata e "Што претставува монаштвото?", a ne "Shto pretstavuva pravoslavnoto monashtvo?"

Monashtvoto ne e nikakva hristijanska eksluzivnost i postoelo mnogu porano od pojavata na Hristijanstvoto. Od toj aspekt EvAngelos na pravi nishto shto e nadvor od topikot na temata. Mozhebi kung-fu slikata ne e bash najsoodvetna , no ostanatoto e sosem na mesto.









Изменето од Messenger - 13.Април.2010 во 18:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 13:34
Ovie ovdeka uste malku i Bruce Lee ce go stavat a moja najobicna karikatura se brise cccccc eee ne e fer...

Kako i da e Evangelose te molam da prestanes da plukas vrz pravoslavnite monasi i da prodavas eftini finti - ako imas tolku doblest i hrabrost togas ima kogo da napadjas ... no da, tie ti se prijateli...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 10:03
Будистички монах со брјоаница во раката



Други будистички монаси.




Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 06:01
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sigurna si deka ovaa informacija e soodvetna za temata "Што претставува монаштвото?"


Сметам дека е на соодветната тема, затоа што од веста може да се види дека монасите, всушност, ја вршат својата мисија на Евангелизирање на народот неселективно, не само кон монаси, туку и кон оние кои го избрале бракот. Имено, како што бракот е личен избор, така и монаштвото е личен избор, кој е гарантирано право од Бога на секој човек.

И самото проповедање на Христовата вистина не се ограничува на обичниот народ, туку и на власта на една земја.

Токму од оваа вест може да се види дека монасите не се изолираат од луѓето, туку дури и венчавки прават, радувајќи се, заедно со многубројните гости, на благословот Божји кој го добиле младоженците.

Темата: „Што представува монаштвото?“ е широк поим и го опфаќа целокупниот секојдневен монашки живот (во случајов - православно христијанско монаштво), така што од оваа вест може да се види што се’ се случува во еден манастир.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2010 во 04:27
Sigurna si deka ovaa informacija e soodvetna za temata "Што претставува монаштвото?"
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 97>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.