IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - izbor
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

izbor

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: izbor
    Испратена: 05.Април.2008 во 17:58
hmm da prasam sakam nekoe polovno dslr e sega gledam nikon d50,d70s i olympus e-500.
d50 nekako tatko mi ja nejke radi toa sto isoto i pocnuva od 200.ajde nekoe sovetce
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:17
I D70s ima minimalna ISO 200. Jas sum mnogu zadovolen od D70s. Go koristev skoro godina dena i ne mozam da se pozalam. D50 gi ima skoro istite moznosti kako i D70s, samo teloto nekako ne mi se dopagja. Plastikata e gruba i nekako nekvalitetna. D70s vo toj pogled e mnogu podobar. A kvalitetot na fotografiite e na isto nivo (identicen). Za koja namena e dSLR-ot. Inaku so Olympus nemam nikakvo iskustvo. Za povekje www.dpreview.com
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:22
a da i canon d350
Кон врв
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:32
Znaci ne e da si go branam "konjot", no D50 i D70s ne se isti, osobeno vo JPG enginot. Ako slikas RAW nema da imas razlika, no ako slikas vo JPG D50 ima prednost, osobeno na povisoki ISO-a.

Raboti sto falat na D50 vo odnos na D70s

Commander Mode za wireless controla na blic
DOF preview
Custom White balance t.e. fine tune controla na WB
CF vo odnos na SD karticki
gridlines vo viewfinderot.

Toa se spored mene najgolemite mani.

Za 350 na Canon imas eden kup pozitivni komentari, a za oly-to ne znam, nemam nikakvo iskustvo. Bitno e da napravis plan za sto ti e i da napravis plan so sto objektivi ke gi koristis, t.e. da procenis kolku bi gte cinela ednata investicija, a kolku vtorata. Isto taka ako ti treba ISO 800-ISO 1600 se razbira deka odbiras Canon, a ako ti treba najdobroto TTL merenje i rabota so Blic, odis na Nikon.

Toa e grubo kako stojat rabotite.

Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 21:14
se sum poise za D50 sto mislite za nekoja polovna
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 21:38
abe ako najdes nekoja polovna, dobro socuvana, skoro kako nova i ako ti ja ponudat eftino, togas zemaj i begaj , ne mu ja misliголема%20насмевка
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 21:51
hehe se toa se relativni raboti so znaci skoro kako nova so znaci efitno?ne ozbilno za solidna kolku da daam?
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 22:40
Vidi na ebay kolku idat na staro, vidi vo evropa i vo usa, pa kje imas oset za cenata намигнување
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2008 во 16:26
imam ubava ponuda za olympusot e-500 e sea so nego e samo kit objektivot me interesira nekoj taka poeftin objektiv zoom za nego kolku e?dali tuka moze da se najde?i uste nesto gleam na primer sigma objektivi vo pixplus najeftiniot e 7000 e sea dali toj funkcionira so AF ili?
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 05:44
Nikola,
Oly e-500 e ubava masina, ama ima problem malku so naodjanje na stakla za nego (osobeno polovni) i uste pogolem problem ako resis da go sitnes nekogas.

Zboruvame za razlicni raboti, Oly ima 4/3 sistem koj ima "krop faktor" 2, za razlika od APS-C senzorot so 1,5 "krop faktor" na Nikon i Canon.
Da ne navleguvam vo dolgi prikazni, ako razgledas niz forumov ce najdes kupista informacii, osobeno na temi za Olympus ... moj sovet ti e da odis na Nikon ili Canon kombinacija.
Ako gledas Canon, togas pametno bi bilo da go zemes so nekakvo Sigma staklo, bidejci 18-55kata na Canon (kit objektivot) e katastrofa.
Nikon pak, so 18-70, pa i 18-55 e mnogu solidna kombinacija.
Dali ce zemes 50ka, ili 70ka e tvoja rabota.

Da go napravime muabetot krajno ednostaven, bilo koja od kombinaciive na polovni, entry-level DSLR-i, ce ti zavrsi odlicna rabota:

Canon 350D ili 400D so Sigma 17-70
Nikon D50 ili D70 so Nikon 18-70 ili 18-55

Normalno, ima i drugi objektivi koi se vo igra, pa duri i Sigma na Nikon telo, no ti baras nekakva startna kombinacija na poloven entry-level DSLR i toa i ti davam.


Изменето од Mire - 09.Април.2008 во 05:46
Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
JANE971 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Canon-џија

Регистриран: 20.Декември.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај JANE971 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 07:09
ili eventualno nekoj d40x so kit lekja.
mozebi najdobro da si pustis oglas malku pogore vo rubrika oglasi i da vidis sto i po koja cena se nudi
Born to be alive...

http://on.net.mk/galerija/jane-ljorovski
Кон врв
nikola_bb Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 19.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 201
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikola_bb Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 13:59
epa gledam po oglasi nema ni D50 ni D40.momentalno najdobra ponuda sto ja imam e oly e-500 so blic i kit objektiv 14-45.citav objektivive na oly ok bile
Кон врв
Pero_DzULA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 236
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pero_DzULA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 10:20
Objektivite se sosema OK samo sto kade kje gi najdes? iza koja cena? A za Nikon-ot i Canon-ot imas i ovde vo Makedonija, i toa povolno, a za D40 tesko deka kje najdes nekoe NOVO i EVTINO staklence, posto nema AF motor, taka da kje treba da si nabavuvas malku poskapi objektivi, jas go imam NIKON D50 i spored mene e SUPER, si zemav i 70-300, a planiram i 50mm F1.8 taka da za 750 evra kje si imam SE i toa na NOVO, nisto polovno ne sum zemal. Kolku za orientacija kje ti dadam nekoi ceni od Makedonija, posto ne se sporeduvaat cenite od stranstvo i tuka, i jas si mislev da zimam od Srbojaa - ovo - ono, ama doma si e doma, NIKON D40 ti e 490 evra, jas mojot go zemav 506, a Olympus vo Grcija go zdogledav 550 evra so KIT objektivot (14-45), taka da tvoe e kolku kje go platis na staro i koj kje si go odberes
NIKON D200 + AF-S NIKKOR 18-70mm 1:3.5-4.5G IF ED + AF NIKKOR 70-300mm 1:4-5.6 G + NIKKOR AF 50mm f/1.8D
Кон врв
TafTabiT Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај TafTabiT Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 00:13
moja preporaka ...... D40 kit od pix+ za 30000 den pa ako ti tekne ponatamu 55-200 .......... i nema zima ja sum extra zadovolen
http://www.treklens.com/members/taftabit/
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,437 секунди.