IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 38>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 02:54
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


Aisha, te molam ne afektiraj bez potreba. Ako nekoj pogreshno napishal k*ranski stihovi, ti napishi gi korektno i rabotata ke se zavrshi smireno i kulturno kako sto prilega na vozrasni lugje i na vernici. Pa potoa onoj sto gi napishal stihovite kako sto ne trebalo neka se srami i neka se pravda kako znae i umee i neka ponudi javno izvinuvanje pred site chlenovi. Togash grevot ke padne na nego, a ne vaka.

Изменето од Messenger - 06.Април.2008 во 02:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 03:25
Аиша, јас не извртувам никакви Кyрански стихови. Сите стихови дирекно ви ги цитирам од Кyранот (македонски превод на Хасан Џило) , а кога е потребно и од странски постручни преведувачи како Abdullah Yousuf Ali, Abdul-Majid Daryabadi, Arthur John Arberry, Hassan Qaribullah, Ahmed Darwish, M. H. Shakir, Mohamed Marmaduke Pickthall, Muhammad Asad, Muhammad Ayub Khan, Sher Ali, Taqiuddin Hilali и Muhammad Muhsin Khan.
 
Единствена моја грешка  (од немарност, избрзаност) на оваа тема беше тоа што реков дека зборот "езен" се наоѓа и во ајетот Јусуф 85. Се збунив со едно друго зборче кое се наоѓа во Бекаре 222 и Јусуф 85. Смешно би било да се извинам заради тоа, знаејќи дека вие (муслиманите) до сега десетина пати сте цитирале погрешно библиски цитати и библискиот Бог, од Господ сте го правеле господин (Sir). Значи зборуваме за навреда кон нашиот Бог, а вие сега ми глумите длабоко навредени заради една толку набитна ствар.
 
Сепак ќе си го задржам достоинството и ќе се извинам за таа моја грешка, со оправдување дека беше ненамерна. Ова го правам заради Messenger. А од вас очекувам, значи само очекувам (не се заканувам, не поставувам никакви услови) да ми се извините за сите лични навреди на оваа тема и за тоа што ја злоупотребивте мојата доверба во приватниот живот, изнесувајќи мои приватни работи тука на форумов. И самите знаете дека за тоа порано се банираше. Тоа што го направите беше навистина подло, низок удар. Ти го кажав тоа на лична порака, го кажувам сега и тука јавно. Јас знам доста информации за тебе, а и за другите муслимани, па сепак до сега не ми се испуштило да зборувам за тоа на форумот. Ова не треба да ве налути, ова треба да ве засрами.
 
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.


Изменето од EvAngelos - 06.Април.2008 во 03:31
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Сепак ќе си го задржам достоинството и ќе се извинам за таа моја грешка, со оправдување дека беше ненамерна. Ова го правам заради Messenger. А од вас очекувам, значи само очекувам (не се заканувам, не поставувам никакви услови) да ми се извините за сите лични навреди на оваа тема и за тоа што ја злоупотребивте мојата доверба во приватниот живот, изнесувајќи мои приватни работи тука на форумов. И самите знаете дека за тоа порано се банираше. Тоа што го направите беше навистина подло, низок удар. Ти го кажав тоа на лична порака, го кажувам сега и тука јавно. Јас знам доста информации за тебе, а и за другите муслимани, па сепак до сега не ми се испуштило да зборувам за тоа на форумот. Ова не треба да ве налути, ова треба да ве засрами.
Za ova, kje se vidime na saemot, i kje razjasnime, ako treba kje se izvinime, zasto dijalogot pociva na razbiranje i pocituvanje.
 
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.
I samiot znaes za ova deka ne si tolku spremen da go potvrdis i da go objasnis i dokazes. Ne navleguvaj vo materija koja ne si ja sovladal!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:24
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV.
OK, se pridruzuvam!
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:29
Messenger se shalev golem broj od moite postovi se zacineti so humor.

Regards.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:48
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.
(од ЕвАнгелос)Езен значи: непријатност,нечист,да се испрљаш

додека она што некој "учен" ви го рекол погоре не се однесува за зборот ЕЗЕН или Езаа,туку за:

Азаа=да оштетиш,да нашкодиш, да повредиш


Значи да резимираме:Qur,anot ја нарекува менструацијата:непријатност,нечистотија и сл.

"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:49
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS. KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA. AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV.

OK, se pridruzuvam!


И јас сум тука!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:53
Jas mu veruvam na Evangelos.
Covekot e Посветен на евенгелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Zatoa mu veruvam.
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 13:56
Evangelose, koj moze podobro da ti go objasni statusot na zenata vo k*ranot od edna zena koja go sledi istiot. Imas sreka da zboruvash i da ucis od nekolku muslimanki na temava i vopsto ne razmisluvash koi se tie. Tie se muslimanki, zeni koi go "ziveat islamot", go razbiraat i se srekni pradi toa sto se rodeni kako muslimanki. Zosto ako edna religija pravi tolku loso za zenite,istite tie ja branat? Zosto ne gi prashas kako tie muslimasnki zeni uspeale da bidat dovolno obrazovani i nacitani za da mozat da ti pariraat na sekoe zborce? Ako islamot im zabranuval, togash kako go postignale toa? Stoe e spored tebe sloboda? za kakov statis zboruvas ti? Za razvratnistvo i seksualen nemoral? Toa spored tebe e slobodata koja treba edna religija da i ja dava na zenata? da se bide muslimakna znaci da bides zashtitena od strana na mazot a ne zloupotrebena. Ne zemajgi vo predvid tekstovite koi gi ima vo k*ranot i kazi dali denes zenata vo svetot e ceneta. Dali e zloupotrebena na svoeto rabotno mesto, doma od strana na mazot i sl. Zenata denes ima vodecka uloga vo semejstvoto zatoa sto mazot od nea napravi rob. Taa e i raotnik i domakinka i cuvar na svoite deca i se samo ne ona sto treba- Zena. A kako se odnesuvalo hristijanstvoto kon zenata? Kade ke mi najdes eden pop -zena? sto ste i dozvolile vie na zenata? Znesl li kolku zeni se ubivani i zlouporebuvani pred da se pojavi islamot. Znaes ama ne gi gieldas tie raboti kako sto treba. Za tebe podobro e zenata da e oblecena vo minic i da se moli vo crkva kade sto ke im go kreva pritisokot na site pa i na popovite. Na gradite da ima krs pa da imas izgovor koga ce kazes deka ne si gledal vo niv. Toa za takvite kako tebe e pravo koe treba da gi ima edna zena.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:04
КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 
misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 

misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.Пренеси му на твојот пријател Арап дека зборот ЕЗЕН завршува со арапската буква ЈА и е вокализиран со тенвинот ЕН.

Поселами го од Ефендија и кажи му дека тој тоа што се обидол да ти го преведи е друг збор,па после јави ми се.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
misterX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај misterX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 

misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.


Da be ti se rakovodish spored k*ranot i zatoa gi parafrazirash ili pak gi citash nestata onaka kako sto ti odgovara. Ako ti se rakovodish psored k*ranot za da mozes tuka da prodavash prazna demagogija, togash jas ziveam spored nego i tvrdam deka nisto od toa koe ti go kazuvas ne e tocno. Site muslimani koi gi poznavam imaat po edna zena i k*ranot ke go citaat kako tebe. Site muslimanki sto gi znam imaat pravo da ucat, da zarabotuvaat i razmisluvaat samostojno. site tie muslimani se rakovodat od k*ranot i spored toa vo makedonija treba da ima enormna brojka na muslimani koi imaat po nekolku zeni? Ti nikogash nemozes da razberes sto znaci da se bide musliman zatoa sto zivees vo fantazija. Zamisluvash deka svetot e poinakov a ne e. Ovoj svet ima mani a k*ranot e edinstvena kniga koja raboti za da gi odstrani istite. Ti se gledash rozevo. spored tebe site osven hristijanite greshat. Ma ne e taka. Svetov se dvizi vo poinakvi pravci a toa so prikaznite koi gi kazuvash ti za Isus i negovite apostoli ne moze da se izmeni. Treba malku poveke da se posvetish na realnosta a ne na tezite koi gi iskrivuvash pri sekoj komentar na k*ranot.   
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:40
misterX, не бладај напразно. Ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не, не си лечи фрустрации од мои нокаути на други теми голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2008 во 14:51
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,375 секунди.