Испечати | Затвори го прозорот

Статусот на жената во Кyранот

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=13093
Датум на принтање: 21.Април.2024 во 00:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Статусот на жената во Кyранот
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Статусот на жената во Кyранот
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:35
Бујрум. Еве ви тема за статусот на жената во Кyранот, за да не ги мешаме дискусиите во темата за Библијата.
 
п.с. Леле кога ке ви дојат aladin и Orto на оваа тема... држте му се голема%20насмевка


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.Коментари:
Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:40
c c c,,,,auuu kolku brz siii,,,

sega site chlenovi ne stavi vo pozicija na advokat,,,i obvinitel,,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii...

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:43
Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

A tuka nema sto da se pisuva da veke ne e napisano.
I mislis deka ke mozes da ne "zaplasis" so nekoi clenovi od forumov, da ne zalno bi bilo smesno.

NIE SME SLEDBENICI NA VISITNATA JA POSEDUVAME VISITNATA I ZAREM NAVISITNA MISLIS DEKA SE PLASIME DA SE SOOCIME SO NEKOJ KOJ NEMA POZNAVANJE ZA ISLAMOT?!!?!?!?!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

A tuka nema sto da se pisuva da veke ne e napisano.
I mislis deka ke mozes da ne "zaplasis" so nekoi clenovi od forumov, da ne zalno bi bilo smesno.

NIE SME SLEDBENICI NA VISITNATA JA POSEDUVAME VISITNATA I ZAREM NAVISITNA MISLIS DEKA SE PLASIME DA SE SOOCIME SO NEKOJ KOJ NEMA POZNAVANJE ZA ISLAMOT?!!?!?!?!Sestro sabar, ostajgo na Evangelos... i on do dusa ne saka, ama takva e bolestaнамигнување
-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:55
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii... 
 
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!
 
Мило ми е што и двете признавте зошто и со кои мотиви ја отворивте темата за "Статусот на жената во Библијата." Затоа и сега си ја ишкате мувата од капата среќа
 
Чудно е како ова секогаш ми успева. Кога за секоја ваша провокативна тема ќе отворам аналогна тема за исламот, веднаш реагирате "ама зошто напаѓаш, ама зошто ваква тема?" А јас не правам ништо друго, освен тоа што ви го враќам истиот камен со кој вие фрлате по христијанството. А потоа ми велите "боли!", епа и треба да боли златни мои, за да се научите на ред. среќа
Затоа немој да кукате, со иста мера ви враќам, ни грам повеќе намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 01:58
Lele kolku ne isplasi,pa ti stvarno si bil silen.
Za zenata vo k*ranot e VEKE ZBORUVANO, toa mi e celta. Mene najlesno ke mi bide da gi otvoram tie temi i da postiram.
Poradi toa Ev. ne se obiduvaj da izigravas fraer, bidejki ne si, sfati veke ednas.
A i za dzabe se trudis da glumis golem hristijanin i prosvetitel, bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:05
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?
 
Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
"Разобличи ги глупостите на безумникот, за да не мисли дека е многу паметен!"
(Поговорки 26:5)
 
Ете што ме учи мене Библијата (меѓу другото) намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Fantastic Lady
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii... 

 

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e? ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

 

Мило ми е што и двете признавте зошто и со кои мотиви ја отворивте темата за "Статусот на жената во Библијата." Затоа и сега си ја ишкате мувата од капата среќа

 

Чудно е како ова секогаш ми успева. Кога за секоја ваша провокативна тема ќе отворам аналогна тема за исламот, веднаш реагирате "ама зошто напаѓаш, ама зошто ваква тема?" А јас не правам ништо друго, освен тоа што ви го враќам истиот камен со кој вие фрлате по христијанството. А потоа ми велите "боли!", епа и треба да боли златни мои, за да се научите на ред. среќа

Затоа немој да кукате, со иста мера ви враќам, ни грам повеќе намигнување


e sega stvarno ne navredi,,,,ja otvoriv ova tema bidejki gledam pomegju mnooogubrojnite temi vo podforumot verosipoved nitu edna nemashe za zhenata vo biblijata...a za Islamot i zhenata imashe dve-tri temi mislam,,,i tamu gledav deka "retki",,,mnogu "retki",,bea tie shto navistina sakaa da nauchat neshto,,,da ne kazham nemashe voopshto,,,od druga strana site pishuvaa od pozicija na obviniteli,,,i vo nitu eden moment ne sakaa da razberat...tuku samo "zoshto vaka..zoshto onaka"...i ti sega trudi se da im objasnuvash iskreno,,,a onie ja imaat isklucheno nivniot mozok,,,i duri voopshto ne te chitat..

jas od druga strana si prashuvam za da naucham,,,se razbira vie so vash*te argumenti ste ubedlivi i jas prifakam,,,nema tuka mnogu filozofiranje,,,vistinata e edna,,,bez razlika koj ja kazhuva...

-------------
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?
 
Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
"Разобличи ги глупостите на безумникот, за да не мисли дека е многу паметен!"
(Поговорки 26:5)
 
Ете што ме учи мене Библијата (меѓу другото) намигнување
E ubavo te ucela, ama nisto ne si naucil........среќа-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:10
Aha znaci ti mene me narekuvas "bezumnik" i toa te uci biblijata.........
mnogu interesno.
Ti i navredite gi crpis od Biblijata....
Bravo be Ev.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 02:12
Аиша, јас потенцирав дека не се однесува тоа за тебе лично!
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа
 
Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228
I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.
 
3. Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
 
4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
 
5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20
 
6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 
7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 
8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 
Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...
 


10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29
 
12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)
Итн итн..
Се надевам ви се допадна? среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 03:05
EvAngelos, ne ti se mesham vo otvaranje na novi temi, no ne mislish deka dovolna e onaa Narodot koj ja osloboduva zhenata za razvivanje na vakva diskusija?    
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 03:23

Сметам дека насловот на таа тема (Народ кој ја ослободува жената) и нејзиниот вовед воопшто не отвараат некаква културна дебата со два избалансирани ставови. Кога се отвара некоја тема, основно правило е нејзиниот наслов да предвидува 2 спротивни ставови, за да може да се развие дебата, а не како во таа тема каде што во самиот наслов е наметнат едниот став: дека некаков народ ослободувал некоја жена. Ако заклучокот е наметнат во насловот, тогаш нема потреба да се дискутира. Но ако темата е насловена на пример вака: Дали муслиманите се народ кој ја ослободува жената? Е тогаш веќе тоа личи на нешто. Други теми од таков тип се: Кyранот е книга пратена од Бог. Библијата одобрува ропство. Библијата забранува свинско. Библијата ова, Библијата она. Дали си сретнал некогаш некоја сериозна дебата со ваков наслов??? Јас не. среќа

Додека оваа тема на пример е неутрална во својот наслов и овозможува секој да си го напише своето мислење за статусот на жената во Кyранот. Во самиот наслов на оваа тема не е наметнат ни позитивен, ни негативен став за статусот на жената во Кyранот. А воедно истата тема е добар баланс на истоимената аналогна тема "Статусот на жената во Библијата". Затоа сметам дека оваа тема си држи место.
 
Тоа е моето мислење. Што и не мора да биде твое. Ти си модератор и јас го почитувам твоето водство на форумов. Нема воопшто да се лутам ако ја избришеш темава.
Поздрав и добра ноќ!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 03:41
Evangelos da ne ja imas epten preterano so vredzanje. Toa sto go navede apsolutno ne e taka kako sto ti go imas oskvernaveno. Ce dobies mnogu adekvatni  odgovovri, samo nemoj da places posle.

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 04:03
EvAngelos, gledam logika vo tvoeto obrazlozhenie. Za sega temava neka stoi.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 04:08
Da da sekogas e taka. Samo nie sme cori zatoa me baniravte dva meseci.лутина

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 04:16
Pustinski, nikoj ne e baniran bez prichina.

Do sega bezbroj pati imavte otvarano kontra-temi i nikogash ne gi izbrishavme poradi toa. Za sega temava neka stoi kako paralela so onaa za Biblijata (zhenata vo ednata i vo drugata sveta kniga). Podobro vaka, otkolku da se rasipuva temata sto veke beshe zapochnata od fantastichnata devojka. Tamu veke se razvi edna diskusija i gledam deka zhenite si najdoa nekakov zaednichki interes. Da ne go rasipuvame onoa sto veke zazhivea. Ako nekoj go interesira ovaa tema - bujrum, ako ne - ne se javuvajte. Se dodeka otvarachot na temata se odnesuva korektno ima pravo da bide prochitan i da mu se odgovori dokolku nekoj najde za potrebno toa da go stori.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 13:38
Evangelos druze, go pretera.
Sega ke otvoram tema "Statusot na zenata vo Makedonija"Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 16:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, јас потенцирав дека не се однесува тоа за тебе лично!

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.

Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):

 

Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа

 

Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">1. Жените вредат колку пола маж</SPAN> (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе </SPAN>Сура 2:228 I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">3. Менструацијата е болест </SPAN>(уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот</SPAN>, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно)</SPAN> Сура 4:20
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">6. Мажите треба да владеат над жените</SPAN> (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни</SPAN>, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу</SPAN> Сура 24:31

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото</SPAN> има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 

Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...

 

10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29

 

12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)

Итн итн..

Се надевам ви се допадна? среќа


Гледам дека синоќа си останал без спиење,...својствено за тебе. Ајде сега една по една да ги минирам твоите илузии:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

1.БИСМИЛЛАХИР-РАХМАНИР-РАХИМ (ВО ИМЕТО АЛЛАХОВО,МИСЛОТИВИОТ,СОМИЛОСЕН)

Сура 2(Бекаре) 282 ајет:

O vjernici, zapišite kada jedan od drugog pozajmljujete do određenoga roka. I neka jedan pisar između vas to vjerno napiše i neka se pisar ne uzdržava da napiše, ta Allah ga je poučio; neka o­n piše, a dužnik neka mu u pero kazuje i neka se boji Allaha, Gospodara svoga, i neka ne umanji ništa od toga. A ako je dužnik rasipnik ili slab, ili ako nije u stanju u pero kazivati, o­nda neka kazuje njegov staratelj, i to vjerno. I navedite dva svjedoka, dva muškarca vaša, a ako nema dvojice muškaraca, o­nda jednog muškarca i dvije žene, koje prihvaćate kao svjedoke; ako jedna od njih dvije zaboravi, neka je druga podsjeti. Svjedoci se trebaju na svaki poziv  odazivati. I neka vam ne bude mrsko da ga utanačite pismeno, bio mali ili veliki, s naznakom roka vraćanja. To vam je kod Allaha ispravnije i prilikom svjedočenja jače, i da ne sumnjate - bolje; ali, ako je riječ o robi koju iz ruke u ruku obrćete, o­nda nećete zgriješiti ako to ne zapišete. Navedite svjedoke i kada kupoprodajne ugovore zaključujete i neka ne bude oštećen ni pisar, ni svjedok. A ako to učinite, o­nda ste zgriješili. I bojte se Allaha - Allah vas uči, i Allah sve zna. "

Да имаше барем и трошка разбирање,ќе сватеше КОЛКУ ЖЕНАТА Е ЗАШТИТЕНА ВО ИСЛАМОТ .Овде станува збор за сведочењето и финансиските трансакции,и за ова веќе дискутиравме нашироко.ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК. Мажите за ова поле се сметаат за поуспешни од жената, бидејќи тие се оние кои се обврзани да се занимаваат со финансиите и подобро се разбираат. Кога сакаш да се оперираш, ти бараш хирург, ако нема тогаш бараш два лекара. Незнам дали разбираш! И вистинскиот збор за кој се користи во ајетот е тадилл, значи да се збуни, а не да се заборави како што е преведено. Но кога треба да се сведочи за други случаеви, тогаш има општа дефиниција за сведок, а во предходниот ајет , кој ти го наведе значи стои колку и какви, а во сите останати ајети општо е наведена потребата од сведок како што е во Нур 4.
Одиме понатаму:

4-11 гласи вака:
Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina. A roditeljima, svakome posebno - šestina od o­noga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, o­nda njegovoj materi - trećina. A ako bude imao braće, o­nda njegovoj materi - šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed! - Allah, zaista, sva zna i mudar je. 

Дали е исправно или не... разбуди се па види. Секако дека од Имотот,поголем дел припаѓа на машкото. Незнам зошто те доведе до тоа да помислиш дека женското не е вредно.Пред пратеништвото на Мухаммед а.с. женските деца биле живи спалувани и живи закопувани.Но со неговата објава,тоа е спречено.
Еве уште нешто во прилог на горното:
U slučaju nasljedstva, muslimanskoj ženi se dodjeljuje udio ravan polovici onoga koji se daje njenom muškom prnjaku. Ovo se često navodi kao primjer islarnske nepravičnosti prema ženama, ali činjenice opravdava podrobnije ispitivanje. U mnogim društvima, uključujući predislamsku Arabiju, imetak kojeg je trebalo naslijediti razdjeljivao se putem pismene oporuke koja je u mnogim slučajevima lišavala žene i one koji su u slabijoj poziciji njihova udjela; ovo je još uvijek slučaj u nekim dijelovima svijeta.

Islam nudi, kako je poznato, "gotovu oporuku": k*r'an izriče islamske naloge koji se tiču nasljedstva i daje ženama pravo da nasljeđuju od svojih muževa, očeva i braće:

«Muškarcima pripada dio onoga što su ostavili roditelji i rođaci, i ženama pripada dio onoga što su ostavili roditelji i rođaci, pa bilo toga malo ili bilo toga puno, njima - određeni dio.» (En-Nisa', 7)

Razlog zbog kojeg se muškarcima daje dupli iznos u odnosu na žene je taj što muškarci imaju odgovornost starati se za njihovo ženskinje: od muškarca se može tražiti da ga troši na svoju majku, sestre ili druge ženske srodnike. Žena je ovlašćena da raspolaže svojim dijelom nasljedstva kako želi i nije dužna izdržavati nikoga, čak ni samu sebe. Kad se ove činjenice imaju u vidu, pravična pozicija islama je neprijeporna.
Islam je ženama dao prava u svim aspektima života, uključujući neke aspekte po kojem žene u drugim kulturama nemaju prava čak ni u današnje doba. Mnogi elementi na koje kritičari ukazuju kao na primjere nekorektnosti prema ženama, pod lupom dubljeg uvida, pokazuje se da su u interesu žena i čak se mogu sagledati kao vid njihovog povlašćenog tretmana.

4.176 гласи вака:
o­ni traže od tebe rješenje. Reci: "Allah će vam kazati propis o ’kelali’": ako neko umre, i ne bude imao djeteta, a ima sestru, njoj - polovina njegove ostavštine, a o­n će naslijediti nju ako o­na ne bude imala dijete; a ako su dvije, njima - dvije trećine njegove ostavštine. A ako su o­ni braća i sestre, o­nda će muškarcu pripasti dio jednak koliko dvjema ženama. To vam Allah objašnjava, da ne zalutate. A Allah zna sve.


За ова погледни го овој линк:
www.islambosna.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=4&colorstyle=red - 81k -
2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228 I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.Еве ти за ова одговор од мојата статија ИСЛАМСКИ БРАК(очигледно не си ја ни погледнал):

Islam tretira muškarca i ženu kao jednake partnere koji trebaju sarađivati u stvaranju svoga doma, porodice i šireg društva harmoničnim, sretnim i uspješnim zajednicama. Partneri trebaju biti odani, obzirni i upućeni jedno na drugo. Zajedno trebaju raditi na prevladavanju svih problema i prepreka. Zajedno se trebaju starati o podizanju svoje djece i njihovom obrazovanju, te zajedno raditi na ispunjenju njihovih potreba. I jedno i drugo trebaju raditi na prevladavanju nedostataka oba partnera, a jedinstven front predstavljati prema vanjskome svijetu. Također, jedno drugome trebaju osigurati društvo i utjehu.
Određeni k*r'anski navodi potakli su veliku debatu koja se tiče uloge žene, njenih prava i dužnosti.
«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228)

Postoje razna gledišta koja se tiču značenja fraze "prvenstvo nad njima za jednu razinu." Neki sugeriraju da ona podrazumijeva kvalitete vođstva, nadzora i izdržavanja date muškarcima. Drugi više vole ideju po kojoj se ona odnosi na toleranciju koja se očekuje od muškaraca, čak i onda kad su njihove žene izrazito loše volje. Još jedno mišljenje podrazumijeva da je to muškarčev prirodni dar, dat od Allaha, da presuđuje o porodičnim stvarima i rješava probleme koji mogu nastati. Međutim, konsenzus većine učenjaka govori da se ova "razina" odnosi na princip skrbi i ni na šta više. U drugom ajetu, Allah, dž.š., kaže:
«Muškarci su zaštitnici žena, jer Allah je jedne iznad drugih odlikovao, i zato jer muškarci troše svoje imetke!» (En-Nisa', 34.)
Komentirajući ovaj ajet, Yusuf Ali navodi kako razlika u ekonomskoj poziciji među spolovima čini prava i obaveze muškarcaa malo većim od ženinih. Ovaj ajet se odnosi na dužnost muškarca da izdržava svoju ženu, čime se održava izvjesna razlika u prirodnoj strukturi spolova. Međutim, dva spola se vide jednakim pred zakonom, a "slabijem spolu" (ženskom) u izvjesnim stvarima se dodjeljuje posebna zaštita. Treba imati na umu da k*r'an nudi uputu svim ljudskim društvima, u svim periodima historije. Islam, tako, traži da se maksimalno očituje vrijednost svih žena, diljem svijeta.
Abdullah ibn Abbas, r.a., ashab Poslanika, s.a.v.s., rekao je, u vezi sa gornjim ajetom, da bi muškarci, s obzirom da ih je Allah tako uzdigao, trebali ispoljavati veću strpljivost. Ako žena ima neku mahanu, onda muževljeva pozicija zahtijeva njegovu prilagodbu njenim slabostima, očuvanje strpljivog pristupa, te dosljedno sprovođenje njenih prava. Ukratko, brak treba donijeti obostranu korist za oba partnera.
Glasoviti azijski učenjak Hazrat Hakim Akhtar Saheb navodi kako su "prava žene u ovom ajetu spomenuta prije prava muškarca, jer muškarac, zahvaljujući svojoj inherentnoj moći i snazi, lahko ostvaruje svoja prava u odnosu na ženu. Tako Allah stavlja veći naglasak na prava žene, koja putem sile ne može ostvariti svoja prava." Drugi momenat, koji se može zabilježiti kad je ovaj ajet u pitanju, jeste taj da bi muškarac trebao imati inicijativu u izvršavanju svojih dužnosti, jer je k*r'an prvo spomenuo prava žena.
"Prvenstvo nad njima" ne može, i ne smije, biti uzeto da tako podrazumijeva mušku superiornost na razini vrijednosti. Ono što ono doista podrazumijeva jeste veći stepen odgovornosti, što znači da će muškarci biti podvrgnuti detaljnijem ispitivanju na Sudnjem danu koje se tiče ophođenja prema njihovim ženama i porodicama. To bi se teško moglo opisati kao nekakva zavidna pozicija, čak je neki smatraju "inferiornom"! Ova razlika nije ništa drugo doli sredstvo osiguranja skrbništva nad ženama, tamo gdje je to potrebno.
Islam jasno potvrđuje jednake mogućnosti spolova, ali Allah je stvorio ljude na način da muškarci i žene bolje odgovaraju različitim, ali komplementarnim zadacima i obavezama. Ako je muško eventualno bolje u datim dužnostima od ženska, to ne znači da je ono izvorno superiornije. To je greška koju prave mnoge feministkinje, koje drže da se oslobođenje može postići jedino prisvajanjem muške uloge. Namjesto da priznaju i njeguju svoju ženstvenost, traže da oponašaju muškarce na štetu žena i ljudskog društva uopće. Težeći muškim karakteristikama, vrijednostima i ponašanju, dodatno su obezvrijedile ženu, a uzdiigli opet muškarca. Izjednačavanjem finansijskih prihoda te jurnjavom za prestižnom karijerom, ženski poslovi majčinstva, brige za domom i podizanja porodice postali su bezvrijedni, te doživljeni kao vid degradacije. S obzirom da se posao koji se ne plaća smatra bezvrijednim, briga za domom se promatra kao ponižavajuće kulučenje. Suprotno, islam naglašava harmoniju i međusobnu ovisnost tako da se ženski posao staranja za dom i podizanje porodice smatra jednako suštinskim i važnim kao što je to muški posao zarade novca za finansijsku potporu porodice.

Čovječanstvo je zaraženo kapitalističkom idejom po kojoj se svaki tip posla koji ne donosi finansijsku dobit smatra izrabljivanjem. Jednostavne istine islama postalo je preteško prihvatiti. Ljudski rod ne smije sebi dopustiti da bude zaslijepljen Zapadom i naveden na negaciju cijenjenog ženskog posla. U islamu uloga žene jako važna, možda čak i važnija od one koja pripada muškarcu. Kako smo vidjeli, radnje rađanja i dojenja - uloge koje pripadaju jedino ženama - donose ogromnu nagradu. Premda su ove sposobnosti dar od Stvoritelja, ženama se daje izbor da dojenjem mogu osigurati sticanje ove nagrade. Štaviše, kako se njen teret u podizanju djeteta povećava, od momenta začeća pa naovamo, Allah Svemilosni Premudri ženu je načinio sredstvom koje svakom pojedincu omogućava da zadobije Džennet, Džennet koji je opisan kako leži pod nogama majke (pogledat također, hadise o krepostima majki). Tegobe i nevolje koje su žene propatile tokom trudnoće, poroda, dojenja i odgoja, nisu uzaludne. One donose obećanje naknade, nagrade i višeg statusa na ovom i budućem svijetu.


3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222


Уште еден лаички кикс во твојата глава.Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222:
I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost." Zato ne općite sa ženama za vrijeme mjesečnog pranja, i ne prilazite im dok se ne okupaju. A kada se okupaju, o­nda im prilazite o­nako kako vam je Allah naredio. - Allah zaista voli o­ne koji se često kaju i voli o­ne koji se mnogo čiste.
Гледаш чисто како солза,но,за жал тебе не тие цел да научиш туку да провоцираш.
Сега ме интересира што вели Библијата за Менструацијата,но,ова прашање ќе го поставам на соодветната тема.
Значи,во ајетот не станува за болест туку за НЕПРИЈАТНОСТ,а тука има голема РАЗЛИКА.
Идемо даље:4.Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.


На ова прашање ќе најдеш многу убав одговор на овој линк:http://studio-din.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2639&start=0


5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20


Ајде да видиме што вели овој ајет:
Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh?
Дали има поправедно решение од ова?-Мене едноставно ме чуди каков заклучок носиш ти!!!! Засрами се!!!
Овде пак ќе се потсетам на изреката од мојот Рахметли Дедо:”О,внуку мој!-Не дозволувај никогаш немуслиман да ти го толкува Исламот!”6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 ПАЗИ СЕГА ТИ ДОБРО ШТО ЌЕ ТИ ОДГОВОРАМ:

“Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje”   (Sura en-Nisa, dio 34. ajeta, Korkutov prijevod)

Гледаш дека се работи само за различен превод,а ако се земе оригиналниот збор многу јасно се вели МАЖИ а не ЛУЃЕ.
За ова исто така види:http://www.znaci.com/osnovi_vjerovanja/feminizam/art121_0.html7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 Ајде да го чуеме и овој ајет:
„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

Ајде сега пак коментар од статијата ИСЛАМСКИ БРАК:
Često smo u situaciji da pročitamo razne tekstove zapadnih i drugih neprijatelja islama,kako redovno pokušavaju da „dokažu“ neupućenim nemuslimanskim masama,kako ustvari k*r´an dozvoljava „udaranje“ žena i daje „zeleno svjetlo“ muževima istih za to djelo.
Pa hajde da pogledamo da li je to zaista tako!

Radi se o suri En-Nisa(žene) ajet 34.,koji glasi

„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

Svaki nemusliman i slab poznavalac islama i samog k*r´ana vrlo lako može nasjesti,pa na osnovu svog nepoznavanja ove materije prihvatiti zaključak od strane onih koji mu ga serviraju,a koji mu isključivo žele „dokazati“ da k*r´an dozvoljava da se žena tuće i to upravo sa ovim ajetom .
Zbog svog neznanja i neprosvjećenosti u ovoj oblasti,velika je vjerovatnoća da dotična osoba nikada ne sazna da je izgradila jedno nepravilno mišljenje o statusu žene u islamu.
U čemu je ta osoba naime pogriješila?
Kao prvo po meni je ta osoba više kriva nego one druge koje su joj to servirale.
Zašto?
Pa jednostavno zato jer je ta osoba prihvatila samo taj ajet iz k*r´ana koji je izvađen iz konteksta istog,a da pri tome nije željela da provjeri da li k*r´an zaista i u ostatku svog teksta o ženama govori na sličan način!?
Evo ja sam ovdje napisao nekoliko postova u kojima sam navodio same k*r´anske ajete i hadise (usmene prenešene predaje) a koji govore o ženi i njenim pravima.
Nama koji smo svjedoci toga da k*r´an uopšte ne zapostavlja ženu,i koji smo upoznati da nam je dužnost da se sa ženama na najljepši mogući način ophodimo,nije nejasan ovaj ajet i isti ne predstavlja nikakav problem oko razumijevanja i tumačenja.
Međutim taj slučaj nije sa onim osobama koje nisu upoznate sa k*r´anskim statusom žene kojima se ovaj ajet servira kao „dokaz“ o islamskom „poniženju“ iste,pošto su čitavu materiju željeli da zaključe na osnovu samo jednog ajeta izvučenog iz konteksta k*r´ana.
Da li se na osnovu čitanja jedne rečenice izvađene iz konteksta jedne knjige,može donijeti valjan i realan sud o istoj?
Ja mislim da će svako iole realan i pošten,zaključiti da je to nemoguće i da to nije pošten sud.
Pa evo prilike takvim osobama koje su do sada mišljenje o statusu žene u islamu donosili samo na osnovu ovog k*r´anskog ajeta,da počitaju prijašnje postove i da isčitaju i ostatak koji slijedi.

Сакаш уште?-Еве ти:

A pogledajmo sada riječi Uzvišenog ... i udarite ih..., koje se nalaze u ajetu En-Nisa 34.

Neki ljudi kažu da je udaranje žene jedna vrsta okrutnosti,brutalnosti,pa kako da bude naređena od Allaha?
Onima koji nisu shvatili,i koji su zanemarili Božiju mudrost u plemenitom ajetu kažemo:Allah dž.š,nije naredio udaranje žena,ali je dozvolio.A velika je razlika kao što smo rekli između naredbe i dozvole.Allah dž.š je udarac učinio trećom mogućnosti,nakon savjetovanja i opominjanja Allahovim propisima tek nakon rastavljanja u postelji,što nam potvrđuje da žena insistira na činjenicu onoga što njen muž ne voli,da savjetovanje nije bilo od koristi kao i rastavljanje u postelji.

Šerijat ovdje uslovljava da udaranje ne bude jako(do te mjere da izaziva povrede),vać samo izazivanje slabog bola,nakon što su propali svi pokušaji njenog ispravljanja i vraćanja na pravi put.

Allah dž.š je ženi zapovjedio pokornost svom mužu,zbog truda koji on ulaže i napora koje podnosi,te njegovog izlaganja mnogim neugodnostima,jer on se vraća kući umoran i iscrpljen,i ne može podnijeti dodatna zamaranja.
Neosporiva dužnost (vadžib) žene u ovakvoj situaciji jeste da bude smiraj svome mužu,da od njega otkloni životne tegobe i napore,a ne da pogorša njegov umor.To njegov život čini nemogućim,i utiče na njegov posao i sticanje prihoda.
Udaranje ne znači mržnju;njegovo značenje je izražavanje nesaglasnosti za nešto što se dešava,a kod muškarca prouzrokuje duševni bol.

Neki ljudi kažu :"Udaranje žene od strane njenog muža označava mržnju.Njima kažemo:"A zar otac ne udara svoga sina?Zar otac mrzi svoga sina koji je dio njega?Naravno da ne...On ne voli ništa na svijetu od svog sina,ali mu želi ono najbolje,i nekada mu prouzrokuje blagi bol da bi ga sačuvao od onih pravih i težih bolova kojima bi mogao biti izložen ako bi nastavio ići pogrešnim putem."

Islamska društva su društva koja najmanje štete ženama,jer šerijat podstiče oca i muža na blagost prema njima zbog njihove tjelesne krhkosti i dominacije emocije nad razumom.
A u Evropi i i Americi muževi udaraju svoje žene udarcima koji izazivaju povrede do te mjere da su osnovane neke organizacije za zaštitu žena.
A Allah dž.š je između supružnika dao ljubav i samilost,potvrđujući tačnost Svojih riječi;

"I jedan od dokaza Njegovih je to što za vas,od vrste vaše,stvara žene da se uz njih smirite,i što između vas uspostavlja ljubav i samilost...(Er-Rum,21)

Ova ljubav i samilost su veza između muža i žene koju je uspostavio Allah...zato ne možeš naći nekoga tolerantnijeg nego što je muž sa svojom ženom,ili žena sa svojim mužem.
Mnogo toga se desi među njima,ali nakon sat vremena ili manje,zaboravljaju šta se desilo i vraćaju se ljubavi i čistoći.

A Allahov Poslanik a.s kaže:
"Primite moju oporuku da ženama činite dobro,zaista je žena stvorena od rebra ,a najveća iskrivljenost rebra je na vrhu,pa ako ga pokušaš ispraviti ,slomićeš ga,a ako ga ostaviš osta zakrivljeno.Zato jedni drugima preporučujte dobro ophođenje prema ženama".

Tako vidimo da udaranje nije oznaka mržnje,ako ne izaziva povrede(a po šerijatu ne smije kako smo rekli),već samo blagi bol.A čovjek nekada pribjegava blagim udarcima jer osobi koju voli želi samo najbolje.A žena po svojoj prirodi razumije mužev postupak i zna da njegova ljutnja i kažnjavanje brzo prolaze,te se zajednički život između njih nastavlja kao da ništa nije ni bilo.

Мислам дека тие доволно.

Одиме понатаму(ех ,како уживам само да знаеш)8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31


Ајде да видеме што вели овој ајет:

A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi išta osim o­noga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli o­no što želite.

Абе ЕвАнгелос,навистина те жалам,верувај дека мие многу тешко кога те гледам како од петни жили запинаш да му најдеш недостаток или мана на Qur,anot.Просто незнам дали да се смеам или да плачам,но,едноставно ќе те жалам...ќе го жалам твоето незнаење “
пасторче во сенка”.


Ајде пак да скокнеме до мојата статија ИСЛАМСКИ БРАК:

Čednost

Kako je već naznačeno, islam je potpun način života i on nije ostavio niti jedan aspekt ljudskog življenja a da ga nije obuhvatio svojim propisima. Vrijednost ove religije je u tome što ona ne samo ukazuje na opasnosti života već nudi i praktična rješenja za njih. Jedno takvo područje jeste čednost, koja u najširem smislu znači poniznost, obuzdavanje u držanju i vladanju, izbjegavanje svakog pretjerivanja, te skromnu i nenapadnu pojavnost. Ovo je način života kojem poučava k*r'an i kojem je primjer život Poslanika, s.a.v.s.
Kod ljudi, najgori zločin nakon ubistva je zina (preljuba), a kazna koju islam propisuje za preljubu ravna je onoj koja se ima odmjeriti za ubistvo. To ukazuje koliko je krupan zločin nezakonitog seksualnog odnosa i prijezir s kojim se ovaj zločin gleda u islamu.
`Abdullah ibn Mes`ud prenosi: "Pitao sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: `Koji je najveći grijeh?' On odgovori: `Da Allahu pridružuješ takmace obožavajući druge, premda je On Jedini, Onaj koji te stvorio.' Ja upitah: `A šta onda? On reče: `Da ubiješ svoje dijete kako ne bi dijelilo hranu sa tobom.' Ja zapitah: `A šta potom? On reče: `Da počiniš preljubu sa ženom svoga susjeda'."

Razlog koji stoji iza zabrane zinaluka nije da se ljudima "pokvari zabava", već zbog toga što je zinaluk uzrokom golemog društvenog haosa, turbulencije i patnje za pojedince, porodice, društva i nacije. Zinaluk uništava moralnu nit čovjeka, stvara atmosferu nepovjerenja i prevare i dovodi do rađanja nezakonite djece koja moraju nositi biljeg svog rođenja. Pornografija, prostitucija, silovanje, abortusi, razvodi i porodice sa jednim roditeljem - sve su to nus-proizvodi zinaluka, kao što je sve to sada isuviše očito u Britaniji i drugim zapadnim društvima. Raspadaju se porodice, šire se bolesti a ljudski karakteri postaju izvrnuti i izopačeni. k*r'an nas upozorava:

«I ne približavajte se bludu, jer to je razvrat! O, kako je to staza ogavna!» (El-Isra', 32)

Da bi se zaštitilo moralno dobro čovječanstva, islam spušta zakone koji ograničavaju, ako ne zaustavljaju, stvari koje mogu dovesti do zinaluka.

«Ti reci vjernicima da obore svoje poglede, i da čuvaju stidna mjesta svoja, to im je čednije! Allah zbilja zna sve što oni čine! I reci vjernicama da obore poglede svoje, i da čuvaju stidna mjesta svoja, i da ne pokazuju ukrase svoje ...» (En-Nur, 30-31)

Prvi korak na putu do zinaluka je pogled. Tek nakon gledanja u osobi se raspali želja. Pošto su muškarci općenito agresivniji u ovom pogledu, k*r'an upućuje zapovijed spuštanja pogleda prvo muškarcima. Vjernicima i vjernicama se ne dopušta da se motre, jer je to kapija u veći grijeh.

Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
"Zinaluk nogu jeste ići ka zabranjenoj radnji, zinaluk ruku jeste diranje a zinaluk očiju jeste gledanje strastvenim pogledom onih koji su vam zabranjeni."

Kao praktična religija, islam priznaje činjenicu da osoba mora gledati naokolo kako bi bila svjesna svoje okoline te da bi vidjela gdje ide, pa, stoga, nema grijeha ukoliko se desi da joj pogled padne na osobu suprotnog spola. Drugi pogled je onaj koji donosi kaznu.
Poslanik, s.a.v.s., je savjetovao Aliju:
"O Alija, ne dopusti da tvoj prvi pogled slijedi drugi, jer ti je prvi pogled dozvoljen, drugi nije."

U drugim hadisima, Poslanik, s.a.v.s., upozorava muslimane da se ne dovode u situaciju gdje bi ih iskušenje moglo nadvladati i mogućnost za grijeh uvećati:
"Neka muškarac i žena, stranci jedno drugom, ne sjede u osami, jer je šejtan treći među njima."
"Ne ulazite u kuće žena čiji su muževi odsutni"

Postoje izuzeci u odnosu na zabranu motrenja pripadnika suprotnog spola. U slučaju medicinskog pregleda ili tretmana, odlučivanja o bračnom partneru te prikupljanja dokaza ili sprovođenja krivične istrage, pravila su nešto blaža, ali i dalje valja ustrajavati u pristojnom vladanju i čestitosti.
Slobodno miješanje muškaraca i žena od vremena kad postaju spolno svjesni do prestanka njihove spolne aktivnosti je zabranjeno. Na prvi pogled, ovo se može učiniti prilično oštro, no ako ispitamo posljedice neograničenog kontakta među spolovima, razumna i pronicljiva osoba ubrzo će uvidjeti mudrost koja stoji iza ove restrikcije. Danas u zapadnom svijetu u porastu je svaki oblik kriminala koji je posljedica slobodnog miješanja spolova, kako smo ranije vidjeli.

Islamska čednost ne obuhvaća samo ponašanje, nego i odijevanje. Dobro je poznat značaj vanjštine, kao i činjenica da odjeća može dati "izjavu" o nekoj osobi. Od muslimana se traži da se odijevaju čedno i da pokriju svoja stidna mjesta. k*r'an nas podsjeća da su, nakon počinjene greške, Adem i Hava postali svjesni svoje golotinje i stida, pa je odjeća data kao sredstvo pokrivanja tijela:

«O sinovi Ademovi, vama smo odjeću podarili koja će stidne dijelove tijea vašega pokrivati, a i odijela za gizdanje smo vam dali! Ali, odjeća bogobojaznosti je odjeća najbolja! To su, eto, neki Znakovi Allahovi da bi se oni opomenuli.» (El-A`raf, 26)

Prominentni komentator k*r'ana ča snoga iz Azije hazreti Šah Saheb tumači ovaj ajet na način da je neprijatelj (tj. šejtan) svukao s njih njihovu "džennetsku" odjeću, a onda ih je Allah poučio vještini odijevanja kako bi od tada nosili samo odjeću pobožnosti.
Allama Usmani ističe da je Allah ljudima na upotrebu darovao mnoge prirodne izvore. Stvorio je pamuk, vunu, perje i druge materijale koje čovjek koristi i pretvara u odjeću i ostale stvari. Kada razmišljamo o ovim Allahovim blagodatima, lahko ćemo spoznati Allahovu dobrotu i postati Mu zahvalni. Štaviše, odjeća pobožnosti će nam pomoći da povratimo davno izgubljenu džennetsku odjeću.
Muslimanima se zapovijeda da pokriju `awrah, stidna mjesta koja se u muškaraca protežu od pupka do koljena, dok u slučaju žena uključuje cijelo tijelo izuzev lica, ruku i (prema nekim hanefijskim učenjacima) stopala. Muslimani trebaju nositi odjeću koja je komotna, ispunjena (nije providna) i jednostavna (nije razmetljiva i nakićena).

Premda je muški `awrah (avrat) od pupka do koljena, Poslanikov sunnet (praksa) podrazumijeva nošenje odjeće koja pokriva tijelo od ramena pa sve do članaka. Awrah predstavlja minimalno tjelesno područje koje valja pokriti u slučajevima gdje je osoba možda isuviše siromašna da si priušti kompletnu odjeću.
Upute koje se tiču ženske odjeće dolaze izravno iz k*r'ana:

«I reci vjernicama da obore poglede svoje, i da čuvaju stidna mjesta svoja, i da ne pokazuju ukrase svoje, osim što spoljašnje je, i nek' velove svoje spuste niz grudi svoje, i nek' ukrase svoje ne pokazuju drugima, osi svojim muževima, ili svojim očevima, ili svojim svekrovima, ili svojim sinovima, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovirna braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili onima što ih posjeduje njihova desnica, ili slugama muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne vide šta je golotinja žena! I nek' ne udaraju nogama svojim da bi se znalo za nakit što ga pokrivaju! I Allahu se svi pokajte, o vjernici, da biste uspjeha imali.» (En-Nur, 31)
«O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim, i ženama vjernika - neka spuste haljine svoje! Tako će najlakše biti prepoznate i vrjeđane biti neće. A Allah prašta i samilostan je.»
(El-Ahzab, 59)

Vanjska odjeća (hidžab) pokriva osobu od glave do stopala.
Poznati hadis dalje opisuje odjeću žene muslimanke: "Kada žena dobije prvu menstruaciju, nije joj dozvoljeno da otkrije bilo koji dio tijela osim lica i ovoga" - i on (Poslanik, s.a.v.s.) stavi svoju ruku na svoj ručni zglob na način da ostavi samo malo prostora između mjesta njegova stiska i šake."
Žene se ne moraju samo pokrivati pred muškarcima koji su im stranci, nego se od njih također traži i da obore svoje poglede. Umm Selema prenosi kako su ona i Mejmuna (obje supruge Poslanika, s.a.v.s.) bile s Poslanikom, s.a.v.s., kad je sin Umm Maktum, koji je bio slijep, došao s njima razgovarati. Poslanik, s.a.v.s., reče svojim ženama da poglede usmjere ka hidžabu pred posjetiteljem. Umm Selema reče: "O Allahov Poslaniče, on je slijepac i ne može nas vidjeti." Poslanik, s.a.v.s., reče: "On je možda slijep, ali vi niste, pa zar ga ne vidite?"

Glavna svrha hidžaba jeste spriječiti neprikladnu privlačnost među osobama suprotnog spola Međutim, hidžab posjeduje brojne druge prednosti od kojih žene imaju koristi. On pruža ženama njihov vlastiti identitet i njihovu vlastitu sferu, koja egzistira paralelno sa onom muškarčevom. Žene su tako lišene bremena zapadnjačke društvene presije gdje se od žena očekuje da svo vrijeme izgledaju besprijekorno i seksualno privlačno te tako nemaju "potrebe" trošiti ogromno vrijeme i novac posjećujući salone ljepote i nanoseći hemijske preparate, losione, razne tečnosti i mirise na svoja tijela samo da bi udovoljile muškarcima. Povrh svega, on omogućava muslimankama da imaju identitet, sposobnost da izraze svoj vlastiti personalitet i intelekt, neovisno o muškarčevim prohjevima i željama.
Poslanik, s.a.v.s., je dao upozorenje koje nas sve potiče na razmišljanje:
"One žene koje se pojavljuju gole čak i kad odjeću nose, koje zavode i bivaju zavođene drugima, koje hodaju izazovno, nikada neće kročiti u Džennet, čak ni osjetiti njegova mirisa. "

Мислам дека за овој ајет тие повеќе од доволно.9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.


И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938Мислам дека засега е доволно,иако има уште едно продолжение за вториот дел од твоите прашања.

Но,за тоа во некоја друга прилика.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 16:14
Evangelose neli ti rekov deka ce dobies adekvaten odgovor, a be zarem uste nemas svateno deka lagite tvoj se mnogu providni, kako spletki sejtanovi pa so eden zamav od vernikot se rusatтрепкање.. Sekako deka nema da go prifatis objasnuvanjeto od bratot efendija, ama koj tie kriv sto si na toj stepenсреќа

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:31
Efendija, ме намачи малку да го читам твојот километарски пост, но да знаев дека во него ќе најдам само лични навреди до мене, копи-пејст тралалајќи и линкови кои само се обидуваат да ја заматат водата и да го пренасочат вниманието на читателот, да знаев дека само тоа ќе го најдам во твојот километарски пост - немаше да го читам истиот.
 
А впрочем, во него најдов и само потврди на она што јас кратко и јасно го кажав, а не негации.
 
Originally posted by efendija efendija напиша:

 
ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК.
 
4-11 гласи вака:
Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina.
 

«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228)


5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20

Ајде да видиме што вели овој ајет:
Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh?

7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. 
 

Ајде да го чуеме и овој ајет:
„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).
9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.


И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938
 
Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Efendija, ме намачи малку да го читам твојот километарски пост, но да знаев дека во него ќе најдам само лични навреди до мене, копи-пејст тралалајќи и линкови кои само се обидуваат да ја заматат водата и да го пренасочат вниманието на читателот, да знаев дека само тоа ќе го најдам во твојот километарски пост - немаше да го читам истиот.

 

А впрочем, во него најдов и само потврди на она што јас кратко и јасно го кажав, а не негации.

 

Originally posted by efendija efendija напиша:


 

ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК.

 

4-11 гласи вака: Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina.

 

«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228) 5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20 Ајде да видиме што вели овој ајет: Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh? 7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.   Ајде да го чуеме и овој ајет: „A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23. И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938

 

Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената.


За разлика од тебе јас не позајмувам постови од Крале(а твојот е само мизерна копија на неговиот)

За разлика од тебе јас на секое прашање и твоја констатација дадов опширен,преоооооопширен одговор,но гледам дека главата не ти држи толкави лекции и одговори.

А за тоа колку тебе ти се допаѓаат или не моите одговори тоа си е твое,едноставно не се замарам.

И да ти кажам право не си вреден да те удостојувам повеќе со Исламски одговори,едноставно отсека натаму ќе ти кажувам приказни за Насрадин Оџа.

Белким нив ќе ги разбереш.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 18:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222


Originally posted by efendija efendija напиша:

Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222:
I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost."
 
Е ајде баш да видиме како гласи тој ајет...
 
"They question thee (O Muhammad) concerning menstruation. Say: It is an illness"
(Сура 2:222 превод: Mohamed Marmaduke Pickthall)
 
"They ask you about menstruation. Say: 'It is an injury.(повреда/штета)"
(Сура 2:222 превод: Hassan Qaribullah and Ahmed Darwish)
 
"They ask thee concerning women's courses. Say: They are a hurt and a pollution"
(Сура 2:222 превод: Abdullah Yousuf Ali)


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222: I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost."

 

Е ајде баш да видиме како гласи тој ајет...

 

"They question thee (O Muhammad) concerning menstruation. Say: It is an illness"

(Сура 2:222 превод: Mohamed Marmaduke Pickthall)

 

"They ask you about menstruation. Say: 'It is an injury.(повреда/штета)"

(Сура 2:222 превод: Hassan Qaribullah and Ahmed Darwish)

 

"They ask thee concerning women's courses. Say: They are a hurt and a pollution"(Сура 2:222 превод: Abdullah Yousuf Ali)Еве уште еден доказ дека ти си само за човек да ти раскажува прикаски.
Прво тие два -три преводи од Пиктал,Јусуф Али и Ахмед Дервиш не значат дека преводот е добар.

Сега немам доволно време но ќе ти пастирам 1001 превод на к*р,ан со овој ајет за да видиш како е тој преведуван.

Но,сега ќе ти го цитирам само оригиналниот текст и тоа со транскрипција:

Сура Бекаре 222 ајет:

Ве Јес,елунеке анил мехиид. (И те прашуваат за месечното прање)

Кул хуве ЕЗЕН (Кажи:Тоа е непријатно!)

Оригиналниот Ареапски збор кој е употребен бо к*р,анот е ЕЗЕН,а тоа значи непријатност.

Пошто се сметаш за толку учен,прашај некој што разбира арапски па ќе ти каже што значи тој збор,пред да се залетуваш и бламираш.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:03

Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената. (EvAngelos)


Vo tvojot post i ti samiot neznaes sto napisa. I uste pak prodolzuvas so gluposti da treskas.
-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:13
Evanglesou ti si eden golem podlec.....
Slatokorecivo sekogas zboruvas za bibiljata, no vsusnost ti si eden tezok licemer, na covek da zazali sto voopsto nekgas smetla deka ima ronka tolerantnost kaj tebe za drugite religii.
Ajetite koi gi navede tolku se iskriveni i izvadeni od kontektst PA KOJ SI BE TI DA GI IZVRTUVAS ZBOROBITE NA BOGA! KAKO IMASE HRABOROST...
ZAL MI E STO MODERATORITE PRODLOZUVAAT DA TE OHRABRUVAAT VO TVOITE NAVREDI I IZVRTUVANJA, A NIKOGAS DA NE BIDES NI OPOMENAT NI BANIRAN.
TI SI SRAM ZA HRISTIJANITE I ZA VERNICITE.[SIZE]

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:21

Ефендија, истото зборче "ЕЗЕН" (болест) се користи и во следниов ајет:

"They said: "By Allah! (never) wilt thou cease to remember Joseph until thou reach the last extremity of illness (ЕЗЕН!), or until thou die!"

(Јусуф 85)

 
Тука контекстот е очигледен дека станува збор за разболување, а не за непријатност која може да резултира со смрт/упропастување. среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:24
Evangelos ti si eretik!


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:30
GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:47
Аиша, не кревај непотребно многу прашина! За кои Кyрански стихови велиш дека сум ги извртувал? Јас никаде не користев мој превод, јас немам мој превод на Кyранот. Јас користам готови преводи, преводи од еминентни преведувачи, преводи кои се користат на секаде во светот.
 
Ако те боли да го гледаш вистинскиот статус на жената во Исламот, паметно е да се повлечеш. Да, и јас би го сторил истото да сум на твое место среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ефендија, истото зборче "ЕЗЕН" (болест) се користи и во следниов ајет:


"They said: "By Allah! (never) wilt thou cease to remember Joseph until thou reach the last extremity of illness (ЕЗЕН!), or until thou die!"


(Јусуф 85)


 

Тука контекстот е очигледен дека станува збор за разболување, а не за непријатност која може да резултира со смрт/упропастување. среќа


Можеби можеш да излажеш некој што не знае Арапски,ама мене МАЛО МОРГЕН.

Ајде сега да ти го цитирам и 85 ајет од сурата Јусуф кој ти го посочуваш на арапски, па да видеме дали постои таков збор таму:

Калу Таллахи тефте,у тезк*ру Јусуфе
(Синовите му рекоа:Се колнеме во Аллах!-ако не престанеш да се сеќаваш на Јусуфа,

Хатта текуне харедан еу текуне минел халикиин.

(или ќе се истоштиш ХАРЕДАН или ќе се упропастиш ХАЛЕКАН-ХАЛИКИИН.

И престани повеќе со лаги и лицемерие.Очигледно те разобличив.

Срам да тие!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 19:58
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


А сега ве повикувам браќа да се придружиме заеднички до апелот кој сестрата Аиша го упати до модераторите.

Значи ќе ве молам без никакви понатамошни дискусии на оваа тема.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:04
Не мора вие да дискутирате на оваа тема, ние можеме и без вас да дискутираме тука намигнување

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:05
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа
 
Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228
I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.
 
3. Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
 
4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
 
5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20
 
6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 
7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 
8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 
Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...
 


10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29
 
12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)
Итн итн..
Се надевам ви се допадна? среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:09
Луѓе, полека....
ЕЗАН значи штета на арапски. 100%.намигнување Враќајте се на тема.големо%20гушкање-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Луѓе, полека....ЕЗАН значи штета на арапски. 100%.намигнување Враќајте се на тема.големо%20гушкање


Aj i tyi smirgi Prstite koga tipkas na Tastaturata!!!Ne Ezan,Tuku EZEN!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:24
Каков ти е овој тон на обраќање кон мене? Како наредба да ми даваш некаква, инструкции како да типкам? Види, види....

Во секој случај ЕЗАН напишано на латиница т.е. англиски се чита ЕЗЕН. Ете, ЕЗЕН нека ти биде, значи “штета“.

И не ми се обраќај повеќе.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Каков ти е овој тон на обраќање кон мене? Како наредба да ми даваш некаква, инструкции како да типкам? Види, види....Во секој случај ЕЗАН напишано на латиница т.е. англиски се чита ЕЗЕН. Ете, ЕЗЕН нека ти биде, значи “штета“.И не ми се обраќај повеќе.


Za ova sto pisuvam so Golemi Bukvi a>???

Pisuvam so Golemi Bukvi,zaradi toa sto za malite nekomu mu trebaat Cvikeri,pa zatoa da ne mu se zamagluvaat Cvikerite,Pisuvam so Vakvi Bukvi!!!

A za Naredba Nikako!!Nemoj ni da pomisluvas!!
Pa ti Vrtija kako sakas!!!

P.s.Nie tuka na Mkd,pisuvame,a ne na Angliski,Neli???


Постирано од: Halid ibn Velid
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:28
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


Prifacam Sestro!!!
Samo i pisav na Maria,da ne Izvitoperuvat,Poso znam kaj taa Ciljat!!!


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:29
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: muhadzir
Датум на внесување: 05.Април.2008 во 20:32
Gledam deka bratot efendija se vratil, masAllah kako kamen da ni padna od srceto, sto jako go podbral na Evangeloson, cu cu..голема%20насмевкаголема%20насмевка

Halid brat maria nie mnogu dobra sogovornicka, pa plus toa od ponezniot pol e, pa zatoa treba da se odnesuvas poubavo kon nejaнамигнување
-------------
ISLAM VJERA ISTINE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 02:45
KGB te opomenuvam ushte ednash i toa za posleden pat - ne komentiraj i ne analiziraj lichnosti, tuku drzhi se za objavenata tema. So tvoeto nekorektno odnesuvanje navreduvash i sozdavash nepotrebni tenzii megju chlenovite.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 02:54
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV. gi zamoliv moderatorite da reagiraat za temava no kako koga tie se vernata publika na ovoj licemer.


Aisha, te molam ne afektiraj bez potreba. Ako nekoj pogreshno napishal k*ranski stihovi, ti napishi gi korektno i rabotata ke se zavrshi smireno i kulturno kako sto prilega na vozrasni lugje i na vernici. Pa potoa onoj sto gi napishal stihovite kako sto ne trebalo neka se srami i neka se pravda kako znae i umee i neka ponudi javno izvinuvanje pred site chlenovi. Togash grevot ke padne na nego, a ne vaka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 03:25
Аиша, јас не извртувам никакви Кyрански стихови. Сите стихови дирекно ви ги цитирам од Кyранот (македонски превод на Хасан Џило) , а кога е потребно и од странски постручни преведувачи како Abdullah Yousuf Ali, Abdul-Majid Daryabadi, Arthur John Arberry, Hassan Qaribullah, Ahmed Darwish, M. H. Shakir, Mohamed Marmaduke Pickthall, Muhammad Asad, Muhammad Ayub Khan, Sher Ali, Taqiuddin Hilali и Muhammad Muhsin Khan.
 
Единствена моја грешка  (од немарност, избрзаност) на оваа тема беше тоа што реков дека зборот "езен" се наоѓа и во ајетот Јусуф 85. Се збунив со едно друго зборче кое се наоѓа во Бекаре 222 и Јусуф 85. Смешно би било да се извинам заради тоа, знаејќи дека вие (муслиманите) до сега десетина пати сте цитирале погрешно библиски цитати и библискиот Бог, од Господ сте го правеле господин (Sir). Значи зборуваме за навреда кон нашиот Бог, а вие сега ми глумите длабоко навредени заради една толку набитна ствар.
 
Сепак ќе си го задржам достоинството и ќе се извинам за таа моја грешка, со оправдување дека беше ненамерна. Ова го правам заради Messenger. А од вас очекувам, значи само очекувам (не се заканувам, не поставувам никакви услови) да ми се извините за сите лични навреди на оваа тема и за тоа што ја злоупотребивте мојата доверба во приватниот живот, изнесувајќи мои приватни работи тука на форумов. И самите знаете дека за тоа порано се банираше. Тоа што го направите беше навистина подло, низок удар. Ти го кажав тоа на лична порака, го кажувам сега и тука јавно. Јас знам доста информации за тебе, а и за другите муслимани, па сепак до сега не ми се испуштило да зборувам за тоа на форумот. Ова не треба да ве налути, ова треба да ве засрами.
 
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:23
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 
Сепак ќе си го задржам достоинството и ќе се извинам за таа моја грешка, со оправдување дека беше ненамерна. Ова го правам заради Messenger. А од вас очекувам, значи само очекувам (не се заканувам, не поставувам никакви услови) да ми се извините за сите лични навреди на оваа тема и за тоа што ја злоупотребивте мојата доверба во приватниот живот, изнесувајќи мои приватни работи тука на форумов. И самите знаете дека за тоа порано се банираше. Тоа што го направите беше навистина подло, низок удар. Ти го кажав тоа на лична порака, го кажувам сега и тука јавно. Јас знам доста информации за тебе, а и за другите муслимани, па сепак до сега не ми се испуштило да зборувам за тоа на форумот. Ова не треба да ве налути, ова треба да ве засрами.
Za ova, kje se vidime na saemot, i kje razjasnime, ako treba kje se izvinime, zasto dijalogot pociva na razbiranje i pocituvanje.
 
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.
I samiot znaes za ova deka ne si tolku spremen da go potvrdis i da go objasnis i dokazes. Ne navleguvaj vo materija koja ne si ja sovladal!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: DAIJA
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:24
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS.
KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA.
AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV.
OK, se pridruzuvam!


-------------
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:29
Messenger se shalev golem broj od moite postovi se zacineti so humor.

Regards.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:48
На темата:
Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.
(од ЕвАнгелос)Езен значи: непријатност,нечист,да се испрљаш

додека она што некој "учен" ви го рекол погоре не се однесува за зборот ЕЗЕН или Езаа,туку за:

Азаа=да оштетиш,да нашкодиш, да повредиш


Значи да резимираме:Qur,anot ја нарекува менструацијата:непријатност,нечистотија и сл.-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:49
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

GI MOLAM MUSLIMANITE DA NE PISUVAAT NA TEMAVA SE DODEKA NE SE IZBRISE POSTOT NA EVANGELOS KADE SE IZVRTENI k*rANSKITE STIHOVI, SLOBODEN PREVOD NA LICEMEROT EVANGELOS. KAKO SE OSMELUVA EDEN NISTOZNIK DA GI PISUVA AJETITE KAKO TOJ STO SAKA. AKO NE SE IZBRISE POSTOT, JAS NE SAKAM DA BIDAM DEL OD TOA I SEKOJDNEVNO DA GO GLEDAM ISTOTO, KE SE POVLECAM OD FORUMOV.

OK, se pridruzuvam!


И јас сум тука!

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:53
Jas mu veruvam na Evangelos.
Covekot e Посветен на евенгелието и на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Zatoa mu veruvam.


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 13:56
Evangelose, koj moze podobro da ti go objasni statusot na zenata vo k*ranot od edna zena koja go sledi istiot. Imas sreka da zboruvash i da ucis od nekolku muslimanki na temava i vopsto ne razmisluvash koi se tie. Tie se muslimanki, zeni koi go "ziveat islamot", go razbiraat i se srekni pradi toa sto se rodeni kako muslimanki. Zosto ako edna religija pravi tolku loso za zenite,istite tie ja branat? Zosto ne gi prashas kako tie muslimasnki zeni uspeale da bidat dovolno obrazovani i nacitani za da mozat da ti pariraat na sekoe zborce? Ako islamot im zabranuval, togash kako go postignale toa? Stoe e spored tebe sloboda? za kakov statis zboruvas ti? Za razvratnistvo i seksualen nemoral? Toa spored tebe e slobodata koja treba edna religija da i ja dava na zenata? da se bide muslimakna znaci da bides zashtitena od strana na mazot a ne zloupotrebena. Ne zemajgi vo predvid tekstovite koi gi ima vo k*ranot i kazi dali denes zenata vo svetot e ceneta. Dali e zloupotrebena na svoeto rabotno mesto, doma od strana na mazot i sl. Zenata denes ima vodecka uloga vo semejstvoto zatoa sto mazot od nea napravi rob. Taa e i raotnik i domakinka i cuvar na svoite deca i se samo ne ona sto treba- Zena. A kako se odnesuvalo hristijanstvoto kon zenata? Kade ke mi najdes eden pop -zena? sto ste i dozvolile vie na zenata? Znesl li kolku zeni se ubivani i zlouporebuvani pred da se pojavi islamot. Znaes ama ne gi gieldas tie raboti kako sto treba. Za tebe podobro e zenata da e oblecena vo minic i da se moli vo crkva kade sto ke im go kreva pritisokot na site pa i na popovite. Na gradite da ima krs pa da imas izgovor koga ce kazes deka ne si gledal vo niv. Toa za takvite kako tebe e pravo koe treba da gi ima edna zena.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 14:04
КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 
misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 14:10
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 

misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.Пренеси му на твојот пријател Арап дека зборот ЕЗЕН завршува со арапската буква ЈА и е вокализиран со тенвинот ЕН.

Поселами го од Ефендија и кажи му дека тој тоа што се обидол да ти го преведи е друг збор,па после јави ми се.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 14:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

КГБ, јас не знам арапски. Јас само се консулитрам со различни преводи на Кyранот кои се напишани од арапи (и воедно муслимани). И малку сум збунет за значењето на зборот ЕЗЕН, заради неговото различно преведување во различни преводи на Кyранот. Но ќе се консултирам со еден пријател арап и потоа ќе дискутирам.
 

misterX, доколку барав субјективно мислење за статусот на жената според Кyранот ќе прашав некоја муслиманка. Но секој разумен човек, кој бара објективно мислење, ќе прочита и самиот во Кyранот што таму се вели, ќе се консултира и со не-муслимани и сл.


Da be ti se rakovodish spored k*ranot i zatoa gi parafrazirash ili pak gi citash nestata onaka kako sto ti odgovara. Ako ti se rakovodish psored k*ranot za da mozes tuka da prodavash prazna demagogija, togash jas ziveam spored nego i tvrdam deka nisto od toa koe ti go kazuvas ne e tocno. Site muslimani koi gi poznavam imaat po edna zena i k*ranot ke go citaat kako tebe. Site muslimanki sto gi znam imaat pravo da ucat, da zarabotuvaat i razmisluvaat samostojno. site tie muslimani se rakovodat od k*ranot i spored toa vo makedonija treba da ima enormna brojka na muslimani koi imaat po nekolku zeni? Ti nikogash nemozes da razberes sto znaci da se bide musliman zatoa sto zivees vo fantazija. Zamisluvash deka svetot e poinakov a ne e. Ovoj svet ima mani a k*ranot e edinstvena kniga koja raboti za da gi odstrani istite. Ti se gledash rozevo. spored tebe site osven hristijanite greshat. Ma ne e taka. Svetov se dvizi vo poinakvi pravci a toa so prikaznite koi gi kazuvash ti za Isus i negovite apostoli ne moze da se izmeni. Treba malku poveke da se posvetish na realnosta a ne na tezite koi gi iskrivuvash pri sekoj komentar na k*ranot.   


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 14:40
misterX, не бладај напразно. Ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не, не си лечи фрустрации од мои нокаути на други теми голема%20насмевка

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 14:51


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 06.Април.2008 во 20:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, јас не извртувам никакви Кyрански стихови. Сите стихови дирекно ви ги цитирам од Кyранот (македонски превод на Хасан Џило) , а кога е потребно и од странски постручни преведувачи како Abdullah Yousuf Ali, Abdul-Majid Daryabadi, Arthur John Arberry, Hassan Qaribullah, Ahmed Darwish, M. H. Shakir, Mohamed Marmaduke Pickthall, Muhammad Asad, Muhammad Ayub Khan, Sher Ali, Taqiuddin Hilali и Muhammad Muhsin Khan.
 

Единствена моја грешка  (од немарност, избрзаност) на оваа тема беше тоа што реков дека зборот "езен" се наоѓа и во ајетот Јусуф 85. Се збунив со едно друго зборче кое се наоѓа во Бекаре 222 и Јусуф 85. Смешно би било да се извинам заради тоа, знаејќи дека вие (муслиманите) до сега десетина пати сте цитирале погрешно библиски цитати и библискиот Бог, од Господ сте го правеле господин (Sir). Значи зборуваме за навреда кон нашиот Бог, а вие сега ми глумите длабоко навредени заради една толку набитна ствар.

 

Сепак ќе си го задржам достоинството и ќе се извинам за таа моја грешка, со оправдување дека беше ненамерна. Ова го правам заради Messenger. А од вас очекувам, значи само очекувам (не се заканувам, не поставувам никакви услови) да ми се извините за сите лични навреди на оваа тема и за тоа што ја злоупотребивте мојата доверба во приватниот живот, изнесувајќи мои приватни работи тука на форумов. И самите знаете дека за тоа порано се банираше. Тоа што го направите беше навистина подло, низок удар. Ти го кажав тоа на лична порака, го кажувам сега и тука јавно. Јас знам доста информации за тебе, а и за другите муслимани, па сепак до сега не ми се испуштило да зборувам за тоа на форумот. Ова не треба да ве налути, ова треба да ве засрами.

 

На темата:

Зборот ЕЗЕН значи штета, повреда, болест. Значи Кyранот ја нарекува менструацијата штета, повреда, болест и сл.Ти си другар целиот извртен.Еве и сега лажеш.

Прво: Ајде цитирај го 2:222 од преводот на Хасан Џило;ќе видиш дека нема никаква врска со преводот кој ти го постира.

Второ: Ајде во Бекаре 222 и Јусуф 85,најди ми го тоа друго зборче кое се наоѓа?

Такво зборче какво што посочуваш ти НЕМА.

А за ЕЗЕН веќе претходно ти кажав што значи,врска нема тоа што ти го напиша за значењето на тој збор.

Ќе те молам во иднина,да не ги користиш твоите веќе добро познати ЕВТИНИ ТРИКОВИ,зошто нивното време помина.

А сега со право,еве ти едно иконче од мене кое добро ќе им прилега на твоите лаги.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 07.Април.2008 во 09:37
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

misterX, не бладај напразно. Ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не, не си лечи фрустрации од мои нокаути на други теми голема%20насмевкаzal mi e sto vcera emozev da bidam malku podolgo na stranava za da mozam da gi citam tvoite "nokauti". Navistina imash interesni gledishta i toa sigurno pravi da si osamen i bez mnogu prijateli. Toa sto ti mislish deka nekogo si nokautiral mozebi za tebe e satisfakcija no sepak teba malku da razmislish dali so intrigi i lagi mozes da nekogo da pobedish. Gledam deka se trudish da zemesh nekoi raboti od k*ranot i zal mi e sto go citash a ne go razbirash. Ti si navlegol vo tvojata omraza i nemozes da izlezes od nea. Ona sto go citash tamu go tolkuvash negativno zatoa sto nemozes da razmisluvash kako musliman i toa mene mi e jasno. osho e sto ti ne razbirash deka se soocuvash so luge koi ne go citaat k*ranot tuku istiot go praktikuvaat. Losho e sto ti tvrdish deka nie sme loshi poradi toa sto ti citash loso. E sto sakas ti koga veke si pocnal da pisuvas po forumi, site da se slozat so tvoeto mislenje? Toa ne moze da se suci zatoa sto nekoi raboti ne gi znaesh. Zboruvash za luge vo cija sto koza nemozes da bides pa duri i sto pati da se pokaesh. Za razlika od tebe jas gi zanm dobrite raboti od Biblijata i isusovoto ucenje no nemozam da se slozam so toa nekoj da gi iskrivuva rabotite i vinata da ja prefrla samo na onie koi se muslimani. Toa mi smeta kaj tebe sto ti mavas so boksovi po tvoeto lice i mislish deka mene si me nokautiral. Takvi ima mnogu no mozebi nekogash ke se osvestat.


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 08.Април.2008 во 02:55
Originally posted by misterX misterX напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

misterX, не бладај напразно. Ако имаш нешто да додадеш на темава бујрум, а ако не, не си лечи фрустрации од мои нокаути на други теми голема%20насмевкаzal mi e sto vcera emozev da bidam malku podolgo na stranava za da mozam da gi citam tvoite "nokauti". Navistina imash interesni gledishta i toa sigurno pravi da si osamen i bez mnogu prijateli. Toa sto ti mislish deka nekogo si nokautiral mozebi za tebe e satisfakcija no sepak teba malku da razmislish dali so intrigi i lagi mozes da nekogo da pobedish. Gledam deka se trudish da zemesh nekoi raboti od k*ranot i zal mi e sto go citash a ne go razbirash. Ti si navlegol vo tvojata omraza i nemozes da izlezes od nea. Ona sto go citash tamu go tolkuvash negativno zatoa sto nemozes da razmisluvash kako musliman i toa mene mi e jasno. osho e sto ti ne razbirash deka se soocuvash so luge koi ne go citaat k*ranot tuku istiot go praktikuvaat. Losho e sto ti tvrdish deka nie sme loshi poradi toa sto ti citash loso. E sto sakas ti koga veke si pocnal da pisuvas po forumi, site da se slozat so tvoeto mislenje? Toa ne moze da se suci zatoa sto nekoi raboti ne gi znaesh. Zboruvash za luge vo cija sto koza nemozes da bides pa duri i sto pati da se pokaesh. Za razlika od tebe jas gi zanm dobrite raboti od Biblijata i isusovoto ucenje no nemozam da se slozam so toa nekoj da gi iskrivuva rabotite i vinata da ja prefrla samo na onie koi se muslimani. Toa mi smeta kaj tebe sto ti mavas so boksovi po tvoeto lice i mislish deka mene si me nokautiral. Takvi ima mnogu no mozebi nekogash ke se osvestat.no comment.

bratce mnogu jak siголемо%20гушкањеголемо%20гушкање-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:02
Бидејки решив да се фокусирам претежно на теми отворени од христијани, оваа тема ми се чини најпогодна за постирање на следново:

Имено, дали сте слушнале за т.н. мутжа брак за кој нешто постирав и кај Уметност/Култура предмалку.

Во к*ранот постојат стихови кои велат

Дозволено ви е да земате жени со богатство, за несоодветно однесување, но никако блуд, меѓутоа наградете ги за тоа што сте уживале во нив така што ќе го одржите ветувањето........

Малку и за историјатот на истиот, ај да не преведувам, кратко е

This kind of marriage was permitted during the year of the Conquest of Makkah for three days, then it was disallowed and prohibited until the Day of Resurrection. This was reported by Muslim (1406).

More About Temporary Marriage:

The Ja‘fari Shee'ah scholars claim that Mut’ah or temporary marriage is NOT forbidden because it was practiced during the Prophet’s time. Only Omar forbade it.

Now, let us consider what the Muslim scholars say:

The purpose of Mut’ah is to fulfill a physical need only; there is no divorce and the two partners do not inherit each other. The Muslim scholars say that: The Noble Qur'aan had established the legal forms of relationship between male and female and confined it into two types: the marriage in which the main reason is multiplication and the other being mutual relationship and possession.


Би сакала некој добар познавач на работите да ми го објасни овој вид брак.среќа
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:08
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Бидејки решив да се фокусирам претежно на теми отворени од христијани, оваа тема ми се чини најпогодна за постирање на следново:Имено, дали сте слушнале за т.н. мутжа брак за кој нешто постирав и кај Уметност/Култура предмалку.Во к*ранот постојат стихови кои велат

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Дозволено ви е да земате жени со богатство, за несоодветно однесување,
но никако блуд, меѓутоа наградете ги за тоа што сте уживале во нив така што ќе
го одржите ветувањето........</span>

<p ="Msonormal"><span style="" lang="MK">Малку и за историјатот на истиот, ај да не преведувам, кратко е</span><span style="" lang="MK"></span>

<p ="Msonormal">This kind of marriage was permitted during the year of the Conquest
of Makkah for three days, then it was disallowed and prohibited until
the Day of Resurrection. This was reported by Muslim (1406).

More About Temporary Marriage:The Ja‘fari Shee'ah scholars claim that Mut’ah or temporary
marriage is NOT forbidden because it was practiced during the Prophet’s
time. Only Omar forbade it.

Now, let us consider what the Muslim scholars say:

The purpose of Mut’ah is to fulfill a physical need only; there
is no divorce and the two partners do not inherit each other. The
Muslim scholars say that: The Noble Qur'aan had established the legal
forms of relationship between male and female and confined it into two
types: the marriage in which the main reason is multiplication and the
other being mutual relationship and possession.

Би сакала некој добар познавач на работите да ми го објасни овој вид брак.среќаAko znaes navedi go ajetot od k*ranot,zosto vaka toa sto si go citirala ne e jasno,i citatot ne licet deka e zemen od k*ranot.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:10
Еве уште нешто околу тоа

Book 008, Number 3243:

Abdullah (b. Mas'ud) reported: We were on an expedition with Allah's Messenger (may peace be upon him) and we had no women with us. We said: Should we not have ourselves castrated? He (the Holy Prophet) forbade us to do so He then granted us permission that we should contract temporary marriage for a stipulated period giving her a garment, and 'Abdullah then recited this verse: 'Those who believe do not make unlawful the good things which Allah has made lawful for you, and do not transgress. Allah does not like trangressers" (al-Qur'an, v. 87).


Book 008, Number 3247:

Salama b. al. Akwa' and Jabir b. Abdullah reported: Allah's Messenger (may peace be upon him) came to us and permitted us to contract temporary marriage.


Однапред благодарам на одговоротсреќа
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:18
Дозволено ви е да земате жени со богатство, за несоодветно однесување, но никако блуд, меѓутоа наградете ги за тоа што сте уживале во нив така што ќе го одржите ветувањето........Ako sakas da dobies odgovor na tvoeto prasanje,ce te molam za broj na ajet i sura od k*ranot,zosto ova pogore sto go imas postirano NEMA NIKAKVA VRSKA SO k*r,ANOT. Duri bi rekol deka e tvoja izmislica za da okvalifikuvas nesto sto kako takvo go nema vo k*ranot.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:36
Originally posted by Gazija Gazija напиша:

Дозволено ви е да земате жени со богатство, за несоодветно однесување, но никако блуд, меѓутоа наградете ги за тоа што сте уживале во нив така што ќе го одржите ветувањето........Ako sakas da dobies odgovor na tvoeto prasanje,ce te molam za broj na ajet i sura od k*ranot,zosto ova pogore sto go imas postirano NEMA NIKAKVA VRSKA SO k*r,ANOT. Duri bi rekol deka e tvoja izmislica za da okvalifikuvas nesto sto kako takvo go nema vo k*ranot.


О, следбеници на Книгата, чесни муслиманиголема%20насмевка, до кога ќе ме клеветите и обвинувате за измислици? Или пак се служите со линија на помал отпор? Тоа ли е ваш начин на водење дијалог?
Не е првпат јас, но и други христијани да бидеме наклеветени дека измислуваме.
Не сум јас толку креативна на компјутеров како што сум во други работи па саноќ да измислувам нови ајети, затоа прво наведов извадок од книга ИДИВИДИ/Уметност и Култура/Извадоци-Цитати од Книги, а потоа приложив и стихови.

Еве уште некој, о, ти Газијо во ноќта, пази само да не се потпалиш на сопственото маслоголема%20насмевка

Mut’ah marriage means that a man marries a woman – either Muslim or from the people of the Book – and specifies how long the marriage will last, for example five days, or two months, or half a year, or many years.

The beginning and end of the marriage are specified, and he pays her a small mahr (dowry), and after the specified time is over, the woman exits the marriage.

This kind of marriage was permitted during the year of the Conquest of Makkah for three days, then it was disallowed and prohibited until the Day of Resurrection. This was reported by Muslim (1406).

The wife is the one with whom one stays on a long-term basis, as Allaah says (interpretation of the meaning):

“… and live with them honourably …” [al-Nisaa’ 4:19], but in the case of mut’ah a man does not live with the woman for long.

The wife is the one who is called a wife in sharee’ah, with whom the relationship is long-lasting. She is mentioned in the aayah (interpretation of the meaning):

“Except from their wives or (the slaves) that their right hands possess, ¾ for then, they are free from blame” [al-Mu’minoon 23:6] – the latter (a slave whom one’s right hand possesses) is not a wife according to sharee’ah, because her stay is limited to a short time. За што е ова тогаш? За****** здравје?

The wife is the one who inherits from the husband, or from whom the husband inherits, because Allaah says (interpretation of the meaning):

“In that which your wives leave, your share is a half if they have no child…” [al-Nisaa’ 4:12]. But the woman in a mut’ah marriage does not inherit, because she is not a wife, since she spends such a short time with the man. И ова. Значи има Мута брак нели?
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:36

And who guard their modesty-Save from their wives or the (slaves) that their right hands possess, for then they are not blameworthy, But whoso craveth beyond that, such are the transgresso s-" (Quran, XXIII, 5-7). Also, "And those who preserve their hastity Save with their wives and those whom their right hands possess, for thus they are not blameworthy; But whoso seeketh more than that, those are they who are transgressors" (Quran, LXX, 29-31). These verses were revealed in Mecca and from the time of their revelation until the Hijrah, it is well known that mut'ah marriage was practiced by Muslims. If mut'ah marriage had not been a true marriage and women who had married according to it had not been legitimate wives. certainly according to these Quranic verses they would have been considered to be transgressors of the law and would have been forbidden to practice mut'ah. It is thus clear that since temporary marriage was not forbidden by the Prophet it was a legitimate marriage and not a form of adultery.

The legitimacy of the mut'ah marriage contin ed from the time of the hijrah until the death of the Holy Prophet as this verse, revealed after the hijrah, proves, "And those of whom ye seek content[istamta'tum. from the same root as mut'ah](by marrying them), give unto them their portions as a dut (Quran, IV, 24). Those opposed to Shi'ism contend that this verse from the "Chap ter on Women!' was later abrogated, but the Shi'ah do not accept this view. In fact. the words of the second caliph cited above are the best proof that up to the time of his ban such marriages were still practiced.
It is inconceivable that if mut'ah had been abro gated and forbidden
it would have continued to be commonly practiced by
Muslims during the lifetime of the Holy Prophet and after his
death until the time of the second caliph; that ifmut'ah


(229)

had been abrogated no action would,have been taken to forbid it.

4:24. i udate `ene, osim onih koje zarobite; to su vam Allahovi propisi, - a ostale su vam dozvoljene. ako `elite da im vjen~ane darove date i da se njima o`enite, a ne da blud ~inite. A `enama va{im s kojima ste imali bra~ne odnose podajte vjen~ane darove njihove kao {to je propisano. I nije vam grehota ako se, poslije odre|enog vjen~anog dara, s njima nagodite. Allah zaista sva zna i mudar je.


Mislam deka ovaa dovolno dokazuva deka ima vrska so k*ranot ako ima potreba od uste samo kazete....


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:55


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 01:59
Чудно Темплариус, ова со набедувањево за измислици проследено со лутење....збунетост
Почнав да се прашувам, зошто служи овој подфорум?
збунетост

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 02:35
~,,~Zenata vo nekoi africhki zemji so tamoshnata plemenska kultura e podlozhena na obrezuvanje~ taka shto i se kasrrira klitorisot i usnite na vaginata za da ne chuvstvuva zadovolstvo pri vrshenje na fizioloshka potreba sex~zhenata vo taa kultura ne se smeta za chovek~Ovaa go naveduvam za da vidat Muhamedancite kolku tie se daleku od taa kultura tolku nie sme daleku od nivniot nachin na dozhivuvanje na zhenata ~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 02:51
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Zenata vo nekoi africhki zemji so tamoshnata plemenska kultura e podlozhena na obrezuvanje~ taka shto i se kasrrira klitorisot i usnite na vaginata za da ne chuvstvuva zadovolstvo pri vrshenje na fizioloshka potreba sex~zhenata vo taa kultura ne se smeta za chovek~Ovaa go naveduvam za da vidat Muhamedancite kolku tie se daleku od taa kultura tolku nie sme daleku od nivniot nachin na dozhivuvanje na zhenata ~,,~E ajde sega najdi mu kraj na ove. a bre aladin, vo afrika  ne samo klitorisot i usnite, i cela vagina mozat da im ja secat, a toa sto go naveduvas nema nikakakva vrska so islam.  i ti mojs da si djvakas kolku sakas, pa da kazis deka kako na mars da si  a ja tuka, pa za tea sme mnogu tolku daleku.


-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 03:10
~,,~So razlikite ti go trasirav patot na razlikite~Kako vie bi gledale na odnos sprema zhenata vo edna takva plemenska zaednica~taka nie go dozhivuvame vashiot odnos sprema zhenata~,,~Ako ena normalna vertikalna lestvica na razvitokot na covekot pochnuva so plemenski zaednici~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 03:21
tea e samo tvoe mislenje, sto drzi voda kolku so vila sto mozes da zemes.

-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: HILAFET_CH
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 10:29
Nema toga ko ce izbeci smrt i polaganje Racuna

( "a ako ih zaptas,oni ce sigurno reci; Mi smo samo razgovarali i zabavljali se.Reci zar se niste Allahu i rjecima negovim i poslaniku njegovu rugali? Ne ispricavajte se!Jasno je da ste Nevjernici,a tvrdili ste da ste Vjernici!"

      ( " et - Tewba, 66 )
A sestrata vernica ja podsecame deka iskusenijata se realnost za svakogo koj ce trgnet na praviot Pat.Znaeme deka site Allahovi Poslanici neka na niv allahov mir i spas go minale toj Pat:Tie najmnogu propatile i na niv najmnogu im se ismeavale.
    (" Neka te ne zaloste besjede njihove,uistini sva moc pripada samo Allahu,on sve cuje i sve zna")
    ( Junus 65 )
( " Mi smo ti dovoljni protiv onih koji ti se rugaju." )
   ( AL -Hidzr, 94-95 )


Постирано од: misterX
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 10:45
Jas kako musiman gi osuduvam site onie koi go zloupotrebuvaat k*ranot za dobivanje na odredeni licni benificii. Ima luge koi kako i hristijanite od knigite koi gi citaat kako validno i vazno za niv gi zemaat samo onie raboti koi niv licno im odgovaraat. Ima muslimani koi alkohol pijat sekoj den osven cetvrtok i petok pred petocnata molitva. Ima muslimani koi ja zloupotrebuvaat zenata, i ima muslimani koi pravat mnogu greshki. No tie toa ne go pravat vo soglasnost so k*ranot i istite vo najmala raka se polosi vernici od mnogu drugi pa i od hristijanite. Losho e koga zloto i se prepishuva na religijata. Jas poznavam mnogu hristijanski religiozni grupi koi isto kako i onie pleminja vo afrika koi im gi otsekuvaat klitorisite na zenite,imaat mnogu loshi nacini na tolkuvanje na svetite knigi. Nekoi duri odat do krajnost da go predviduvaat krajot na svetot pa izvrshuvaat masovni samoubistva, se oddeluvaat od realniot svet i se zatvaraat vo mali zaednici. No dali toa e realno i dali religiite toa go baraat od lugeto? Vie site sakate da pokazete kolku islamot e strog a ne se prasuvate dali pak istiot toj od druga strana dava i odredeni realni moznosti za eden dobar,miren i pravicen zivot.
Spored vas ako nekoj se ozenil i zivee so tri zeni toj e musliman? Toa bi trebalo da znaci deka onie luge koi imaat edna zena i tri shvalerki se podobri hristijani? Kakvi katolici se onie koi se razveduvaat koga taa rabota e strogo zabraneta vo taa religija? Jas sum musliman i imam edna zena, nikogash ne sm razmisluvam dali jas treba da se zenam uste tri pati idali go imam toa pravo zatoa sto znam deka toa e samo edna opcija koja sto muslimanite mozat da ja upotrebat koga toa e neophodno i so ce da gi zastitat zenite od odredeni situacii a ne so cel da ziveat razvratno. Toa se slucuvao vo vremeto koga zenata bila nezastitena i koga istata na golemo bila zloupotrebuvana pred se od nevernicite. Taa bila predmet za iskoristuvanje, bila ponizuvana i ubivana. Eden od nacinite zenata da se zastiti a toa moze da bide primer i denes, e istata da stapi vo brak. Vo toa vreme ne mozel sekoj da i dade zastita na edna zena, istata da ima odredena finansiska sigurnost i idnina. No toa vie go gledate poinaku ama jas ve razbiram.
Velite muslimanite imaat pravo da gi maltretiraat i ponizuvaat zenite i tuka najmnogu gresh*te. Ako e taka toa znaci deka denes vo Makedonija 75%od mazite se muslimani zatoa sto tie gi maltretiraat svoite zeni. Vo k*ranot jasno e potencirano vo koj slucaj moze da kazni odredena zena no ako prodolzite ponatamu so citanje i ako ne gi vpivate samo onie raboti koi vi odgovaraat togash ke vidite deka tami janso se kazuva kako eden maz koj napravil losho isto taka se kaznuva. Ne postoi kazna samo za zenata isto kako sto k*ranot ne postoi samo poradi mazot, ama vie toa ne sakate da go vidite.
k*ranot za razlika od drugite dve sveti knigi(od koi vtorata na golemo e izmeneta i zloupotrebena) e edno delo koe ne zboruva za doaganje na proroci tuku go zatvara krugot i pretstavuva kniga koja ke bide zakon za covekot. Tuka se postaveni normite spored coveckiot um i odnesuvanje. k*ranot e praven spored nas a nie treba da se odnesuvame i da deluvame spored nego. Tie pravila se postaveni zatoa sto bog znae kade nie moze da greshime. Toj jasno kazuva kako nie treba da se ottrgneme od grevot i kako da postapuvame vo odredeni situacii. k*ranot e kniga koja pretstavuva temel za site zakoni koi podocna otkako pocnala da nastanuva demokratijata pocnale da se vtemeluvaat vo drzavite. Vo amerika do den deneshen ima smrtna kazna i mnogu luge mislat deka istata ima potreba da bide na sila.I denes ima luge koi siluvaat deca, tepaat zeni, ubivat za pari, ima luge koi se izzivuvaat vrz poslabi i gi maltretiraat, ponizuvat,zaplashuvaat...
Koja kazna treba da im se izreci na ovie luge? Na koj nacin da se iscisti svetot od vakvi pojavi? Zarem ke mu go svrtite obrazot na onoj koj ke vi ja ubie familijata, ke vi ja siluva kerkata i sestrata, ke vi go ograbi seto ona sto ste go stedele za podobar zivot? Zar ke go ostavite takviot da unistuva i ponatamu? Tie raboti gi isprava k*ranot i onie koi pravilno go sledat. A onie koi go zloupotrebuvaat ne gi narekuvajte muslimani. Isto kako sto i onie koi ja zloupotrebuvaat Biblijata ne moze da se narekuvaat hristijani.


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Gazija Gazija напиша:

Дозволено ви е да земате жени со богатство, за несоодветно однесување, но никако блуд, меѓутоа наградете ги за тоа што сте уживале во нив така што ќе го одржите ветувањето........Ako sakas da dobies odgovor na tvoeto prasanje,ce te molam za broj na ajet i sura od k*ranot,zosto ova pogore sto go imas postirano NEMA NIKAKVA VRSKA SO k*r,ANOT. Duri bi rekol deka e tvoja izmislica za da okvalifikuvas nesto sto kako takvo go nema vo k*ranot.
О, следбеници на Книгата, чесни муслиманиголема%20насмевка, до кога ќе ме клеветите и обвинувате за измислици? Или пак се служите со линија на помал отпор? Тоа ли е ваш начин на водење дијалог? Не е првпат јас, но и други христијани да бидеме наклеветени дека измислуваме.Не сум јас толку креативна на компјутеров како што сум во други работи па саноќ да измислувам нови ајети, затоа прво наведов извадок од книга ИДИВИДИ/Уметност и Култура/Извадоци-Цитати од Книги, а потоа приложив и стихови.Еве уште некој, о, ти Газијо во ноќта, пази само да не се потпалиш на сопственото маслоголема%20насмевка

Mut’ah marriage means that a man marries a woman – either Muslim or
from the people of the Book – and specifies how long the marriage will
last, for example five days, or two months, or half a year, or many
years.

The beginning and end of the marriage are specified, and he
pays her a small mahr (dowry), and after the specified time is over,
the woman exits the marriage.

This kind of marriage was permitted during the year of the
Conquest of Makkah for three days, then it was disallowed and
prohibited until the Day of Resurrection. This was reported by Muslim
(1406).


The wife is the one with whom one stays on a long-term basis, as Allaah says (interpretation of the meaning):

“… and live with them honourably …” [al-Nisaa’ 4:19], but in the case of mut’ah a man does not live with the woman for long.

The wife is the one who is called a wife in sharee’ah, with whom
the relationship is long-lasting. She is mentioned in the aayah
(interpretation of the meaning):

“Except from their wives or (the slaves) that their right hands
possess, ¾ for then, they are free from blame” [al-Mu’minoon 23:6] –
the latter (a slave whom one’s right hand possesses) is not a wife
according to sharee’ah, because her stay is limited to a short time.
За што е ова тогаш? За****** здравје?

The wife is the one who inherits from the husband, or from whom
the husband inherits, because Allaah says (interpretation of the
meaning):

“In that which your wives leave, your share is a half if they
have no child…” [al-Nisaa’ 4:12]. But the woman in a mut’ah marriage
does not inherit, because she is not a wife, since she spends such a
short time with the man.
И ова. Значи има Мута брак нели?Se dodeka ne narekuvas SLEDBENICI NA KNIGATA,se dodeka vmetnuvas tvoi izmisleni citati od k*r,anot,koi sto nemaat vrska so vistinata tuku se preneseni od nekoe "evtino romance",se dodeka seriozno ne pocnes da diskutiras,se dodeka.......a,da ce zaboravev,i se dodeka ne prestanes so vredzanje kako nekoja protestantka da si,pa samo za Islamot si zapnala....


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:31
e bas me interesira zasto na muslimanskata zena i se zabranuvaat tolku mnogu raboti,zasto za se mora da bara dozvola od svojot maz,zasto mora tatkoto da i bara maz itn?
bidete ljubezni i odgovorete,fala odnapred!!!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: Pustinski-Lav
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:36
Originally posted by nikita nikita напиша:

e bas me interesira zasto na muslimanskata zena i se zabranuvaat tolku mnogu raboti,zasto za se mora da bara dozvola od svojot maz,zasto mora tatkoto da i bara maz itn?
bidete ljubezni i odgovorete,fala odnapred!!!toa tie od kultura a ne od vera. tvoeto mislenje na muslimankata go imas dobieno vrz osnova ne licnoto iskustvo sto go imas vo nasata drzava, sto neznaci deka muslimankata e pravilno tretirana.-------------
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:40
Originally posted by Pustinski-Lav Pustinski-Lav напиша:


Originally posted by nikita nikita напиша:

e bas me interesira zasto na muslimanskata zena i se zabranuvaat tolku mnogu raboti,zasto za se mora da bara dozvola od svojot maz,zasto mora tatkoto da i bara maz itn?
bidete ljubezni i odgovorete,fala odnapred!!!
toa tie od kultura a ne od vera. tvoeto mislenje na muslimankata go imas dobieno vrz osnova ne licnoto iskustvo sto go imas vo nasata drzava, sto neznaci deka muslimankata e pravilno tretirana.

i pak ne mi odgovori na prasanjeto,ne se odnesuva na iskustvoto vo nasava drzava,tuku toa e od drugi lugje sto mi kazuvale,sto sum gledala filmovi i 4itala knigi,zatoa od tebe baram da go pojasnis toa,da dades nekoi fakti zasto e toa taka,pa i temava e jasna statustot na zenata

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:42
od kultura ne smee nisto .... sto e normalno za edno civilizirano opstestvo ... kade ima demokratija i covekovi prava i slobodi ... kade ima ustav ... a ne serijat namesto ustav .... cisto od kultura ....


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:49
~,,~Da se napravi nekoe istrazhuvanje i matematichki da se rekonstruira ce se dojde do podatok deka 90 procenti od *Bulite Muhamedanki* nemaat osnovni znaenja od islamot a zabuleni se oti taka im nalozhil ljubomorniot mazh koj se povikuva na vera i chinot go napravil na opshto masovna podchinetost na sredinata~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: nikita
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:54
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Da se napravi nekoe istrazhuvanje i matematichki da se rekonstruira ce se dojde do podatok deka 90 procenti od *Bulite Muhamedanki* nemaat osnovni znaenja od islamot a zabuleni se oti taka im nalozhil ljubomorniot mazh koj se povikuva na vera i chinot go napravil na opshto masovna podchinetost na sredinata~,,~

e vakov podatok me interesirase,fala!!!

-------------
She sells seashells by the seashore...


Постирано од: KGB
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:57
Dobro utro.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 12:59
eh , da e samo zabuluvanjeto ... i bi bilo ok ... no , za zal ima i nesto drugo , pogrozno .....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:01
Originally posted by Gazija Gazija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:Se dodeka ne narekuvas SLEDBENICI NA KNIGATA,se dodeka vmetnuvas tvoi izmisleni citati od k*r,anot,koi sto nemaat vrska so vistinata tuku se preneseni od nekoe "evtino romance",se dodeka seriozno ne pocnes da diskutiras,se dodeka.......a,da ce zaboravev,i se dodeka ne prestanes so vredzanje kako nekoja protestantka da si,pa samo za Islamot si zapnala....Јас не го измислив тој брак, цитатите ти ги наведов и како што гледаш не сум ги измислила, не мислам дека навредувам само прашувам. И не сум запнала за Исламот-ноо темава е Статусот на жената во к*ранот нели?
И престанете веќе постојано да набедувате дека некој ве навредува,измислува цитати, искривува ајети... не ви личи да бидете толку нежни и емотивни.  Овде сме за да дискутираме.

Ако не се чувствуваш способен да одговориш на прашањето за Мута бракот, препушти го тоа на некој што повеќе знае од тебе.молитва
-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:01
~,,~Muhamedankite nemaat pravo na izbor ~tie se osudeni od samoto radjanje~nemozhat da go pochvstvuvaat sonceto,da ja vdishat slobodata,da imaat pravo na odluka~ednostavno se srecni tie sto ne se rodeni vo takvo okruzhuvanje~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:01
Originally posted by ivan_grozni ivan_grozni напиша:

eh , da e samo zabuluvanjeto ... i bi bilo ok ... no , za zal ima i nesto drugo , pogrozno .....


Како на пример?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:04
sto znam ... da ne e premnogu genikoloski голема%20насмевка ako smeam taka da se izrazam ... vo momentov ne mi teknuva soodvetniot izraz .....


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:04
smeam li da go iskoristam djokerot " povikaj prijatel " ? ....


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:08
Па незнам, не сум Трендогазење%20од%20смеење

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:24
Значи, молам некој добар познавач на работите да ми одговори за Мута бракот во Исламот. Има ли таков?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:32
ima ama ne e na cas .....


Постирано од: BACHIOS
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:41
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Da se napravi nekoe istrazhuvanje i matematichki da se rekonstruira ce se dojde do podatok deka 90 procenti od *Bulite Muhamedanki* nemaat osnovni znaenja od islamot a zabuleni se oti taka im nalozhil ljubomorniot mazh koj se povikuva na vera i chinot go napravil na opshto masovna podchinetost na sredinata~,,~


ne treba da se napravi , eve ti kako matematicar izvadi 90% , a i statisticki gi imas i pricinite , taka sto slobodno mozes da napravis naucen trud, bez da si imal nekoj kontakt

-------------
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone


Постирано од: Vlad Tepesh
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 13:42
~,,~Znae li baba ti zoshto e zabulena?~,,~

-------------
http://protravelguide.com/Images/VladTepesDraculaBranCastle.jpg


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:45
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Da se napravi nekoe istrazhuvanje i matematichki da se rekonstruira ce se dojde do podatok deka 90 procenti od *Bulite Muhamedanki* nemaat osnovni znaenja od islamot a zabuleni se oti taka im nalozhil ljubomorniot mazh koj se povikuva na vera i chinot go napravil na opshto masovna podchinetost na sredinata~,,~


Toa samo tebe taka ti se cini,blagodarenie na tvojata "zacaurenost" koja ne ti dozvoluvat da poglednes malce podaleku od tvoeto nose.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:48
taa misli deka znae ... zosto e zabulena ... zosto taka i kazale .... inaku , da moze samata da svati , sigurno ne bi bila .....


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:48
ne bi ziveela vo zacaurenost .....


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Gazija Gazija напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:
Se dodeka ne narekuvas SLEDBENICI NA KNIGATA,se dodeka vmetnuvas tvoi izmisleni citati od k*r,anot,koi sto nemaat vrska so vistinata tuku se preneseni od nekoe "evtino romance",se dodeka seriozno ne pocnes da diskutiras,se dodeka.......a,da ce zaboravev,i se dodeka ne prestanes so vredzanje kako nekoja protestantka da si,pa samo za Islamot si zapnala....
Јас не го измислив тој брак, цитатите ти ги наведов и како што гледаш
не сум ги измислила, не мислам дека навредувам само прашувам. И не сум запнала за Исламот-ноо темава е Статусот на жената во к*ранот нели? И престанете веќе постојано да набедувате дека некој ве навредува,измислува цитати, искривува ајети... не ви личи да бидете толку нежни и емотивни. Овде сме за да дискутираме.Ако не се чувствуваш способен да одговориш на прашањето за Мута бракот, препушти го тоа на некој што повеќе знае од тебе.молитваKratko i jasno,oti nekako ne mi se pisuvaet dolgi tekstovi deneska:Mut,a ili fiktiven brak vo islamot e zabranet.Batali nekoi Siitski skoli koi pogresno gi tolkuvaat Hadisite od Muhammed a.s.


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:51
kako li sega ispadnaa tolku gresni tolkuvaci vo islamskiot svet ? .... nekoj ce e vo zabluda .....


Постирано од: ivan_grozni
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:52
po se izgleda , salman ruzdi ne bil vo zabluda .... stom napisal takvo nesto sto go zdrma siot islamski svet ...


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:52
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Muhamedankite nemaat pravo na izbor ~tie se osudeni od samoto radjanje~nemozhat da go pochvstvuvaat sonceto,da ja vdishat slobodata,da imaat pravo na odluka~ednostavno se srecni tie sto ne se rodeni vo takvo okruzhuvanje~,,~Ako sledis sto se e pisuvana za zenata muslimanka,nema da krsis vakvi treski.So ova samo ja potvrduvas mojata prvicna konstatacija deka si "zacauren" i mnogu ogranicen vo tvojot um.E sega dali namerno ili nenamerno takov vpecatok mi ostavas,toa ti najdobro si go znaes.


Постирано од: Gazija
Датум на внесување: 11.Април.2008 во 14:53
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

~,,~Znae li baba ti zoshto e zabulena?~,,~


Znae!
A znae li tvojata baba zosto nosi klasnenci?Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk