IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 38>
Автор
Порака
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:51
Eve jas ke pocnam prva.
Anakine, mojot nick e prekrasen, koga bi mozela da si go smenam imeto taka bi se vikala, zatoa mojot nick e AISHA.
 
E pa po pat na koe spoznanie, ti si uvidel deka zenata vo k*ranot nema prava t.e. status?
Omer nisto od chat, opomena za baniranje na off topic muabeti.среќа
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 02:54
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Омер - ќе те опоменам да не ги вреѓаш иконите веќе! Тоа не е гитара, а е позиција на рацете на Богородица!Гледаш Зидарски,на мал тест ПАДНА!
А намерно го направив тоа за да реагираш.Јас знам дека тоа е Икона,и дека ви значи нешто вам на православните,иако протестантите гледаат поинаку на таа работа.

Но,сепак зарем се правиш слеп при здрави очи и прескокнуваш страотни,безобразни напади на нашиот Пратеник Мухаммед а.с. и мирно си преминуваш преку нив,без да опоменуваш и санкционираш.Зарем не свати досега кој како игра.

Да ти кажам нешто,темата БИБЛИЈАТА И ИНЦЕСТОТ знаеш ли зошто ја отворив?

-Затоа што убаво го замолив Месинџер да ги избрише недоличните постови од Орто кои беа упатени до пратеникот Мухаммед а.с.,а при тоа и убаво му кажав дека ќе отворам недолична тема ако не го направи тоа,а тој тоа не го направи.

Знаете ли модератори што ќе бидне,ќе бидне хаос на овој форум.Ако со ваков тек продолжат дискусиите,ќе има само банирање и ништо друго.Нема да има ред никогаш.Па размислете обајцата за овие работи.И не сваќајте го ова како закана,туку реално укажување на можните последици кои што можат да настанат од вакво модерирање.


Изменето од Omer El Faruk - 04.Мај.2008 во 02:56
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:04
Омер - во врска со темата за Мухамед - јас лично изреагирав и реков дека ако не можат да го поддржат тоа со конкретен доказ, дека ќе добијат опомена и дека ќе избришам! Чекам одговор до утре.
Ти имаш за што да се извинуваш самиот! Сеуште чекам! За ова сум премногу сериозен! Ако не се извиниш за Вејце, не си достоен да пишуваш!
Ако имаш проблем со ова - пиши им на администраторите, ќе ми биде задоволство!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:08
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Eve jas ke pocnam prva.
Anakine, mojot nick e prekrasen, koga bi mozela da si go smenam imeto taka bi se vikala, zatoa mojot nick e AISHA.
 
E pa po pat na koe spoznanie, ti si uvidel deka zenata vo k*ranot nema prava t.e. status?
Omer nisto od chat, opomena za baniranje na off topic muabeti.среќа


vo makedonskiot jazik ako nekomu se obrakjas
primer na mama i vikas mamO ili tatO na tatkoto

a zatoa so ne si sakala deminutivno obrakjanje AJSHI  morav da go upotre*am literaturnoto AJHO

so sega ne e vred? Boga mi neznam изненадување


Изменето од anakin - 04.Мај.2008 во 03:08
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:11
zasto nema prava i status???????????????

vaka

po primerot na IRAN zemja koja se vodi prema k*ranot- primerno na olimpijada na devojkite im bilo zbraneto da nosat znameto na IRAN i site zemji nivni znaminja nosea ubavi devojki osim na iran koj go nosese edno momce

koj e toj status- koga IDRZAVATA IRAN smetala deka e nedolicno devojka da nosi zname

AJSHa , kazi mi toj e toj status i ramnopravnost

veruvam deka IRAN e zemja koja strogo se vodi prema k*ranot


Изменето од anakin - 04.Мај.2008 во 03:12
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:18
vratete se na temata
zhenata muslimanka ima polovina glas na sud,
taa mora da sheta pokriena i da gleda u zemja,
po zelba na mazot taa moze da bide i treta i cetvrta zena
po zelba na mazot lesno moze da bide razvedena
po zelba na mazot lesno moze da bide smeneta za druga
taa ne smee da pee, da sviri
taa moze da si dobie i kjotek ako mu e neposlushna na mazot musliman
no ne samo na zemjata, duri i vo rajot taa mu ostanuva seksualna robinka na mazot
taa ne smee da odbie seks navecer
i najtazno od se, taa mora na forumite da glumi deka e srekjna, zadovolna i slobodna zena so site svoi prava
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:20
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

vratete se na temata
zhenata muslimanka ima polovina glas na sud,
taa mora da sheta pokriena i da gleda u zemja,
po zelba na mazot taa moze da bide i treta i cetvrta zena
po zelba na mazot lesno moze da bide razvedena
po zelba na mazot lesno moze da bide smeneta za druga
taa ne smee da pee, da sviri
taa moze da si dobie i kjotek ako mu e neposlushna na mazot musliman
no ne samo na zemjata, duri i vo rajot taa mu ostanuva seksualna robinka na mazot
taa ne smee da odbie seks navecer
i najtazno od se, taa mora na forumite da glumi deka e srekjna, zadovolna i slobodna zena so site svoi prava


ova se toa moras da go
potkrepis so citati od k*ranot

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Pravoslaven Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 705
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslaven Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 03:35
se e potkrepeno, vidi na predhodnata strana.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Мај.2008 во 15:30
Originally posted by anakin anakin напиша:

zasto nema prava i status???????????????

vaka

po primerot na IRAN zemja koja se vodi prema k*ranot- primerno na olimpijada na devojkite im bilo zbraneto da nosat znameto na IRAN i site zemji nivni znaminja nosea ubavi devojki osim na iran koj go nosese edno momce

koj e toj status- koga IDRZAVATA IRAN smetala deka e nedolicno devojka da nosi zname

AJSHa , kazi mi toj e toj status i ramnopravnost

veruvam deka IRAN e zemja koja strogo se vodi prema k*ranot
 
E pa Anakine, Iran i bas ne soodveten primer. nekolku pati imame pisuvano deka Iran se siiti koi pogolemiot del od svoeto veruvanje go imaat izvrteno...
A za olimpijadata.......E pa ne e nekoj primer toa neli. POsebno koga znaeme sto stoi i se slucuva vo momentot na podogotvkite na olimijadata. Parada na meguetnicko odnesuvanje, a nekolku km podaleku, ubivanje na neistomislenicite..
 
 
A ova so znaemeto i Iran, go sfakam isto ko da me prasas sozto na boks mec vo Iran, nema zeni (polugoli) koi setaat na ring i kazuvaat koja runda e.
Zenata ne e za parada i reklama, zenata e mnogu poveke, pa koja vera i nacija e!!!!


Изменето од Aisha - 04.Мај.2008 во 15:31
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:15
Zenata imet nekakov status i vo k*rano, ubo i bilo i tea da se cujet.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:17
Originally posted by Pravoslaven Pravoslaven напиша:

vratete se na temata
zhenata muslimanka ima polovina glas na sud,
taa mora da sheta pokriena i da gleda u zemja,
po zelba na mazot taa moze da bide i treta i cetvrta zena
po zelba na mazot lesno moze da bide razvedena
po zelba na mazot lesno moze da bide smeneta za druga
taa ne smee da pee, da sviri
taa moze da si dobie i kjotek ako mu e neposlushna na mazot musliman
no ne samo na zemjata, duri i vo rajot taa mu ostanuva seksualna robinka na mazot
taa ne smee da odbie seks navecer
i najtazno od se, taa mora na forumite da glumi deka e srekjna, zadovolna i slobodna zena so site svoi pravaOd tvojot (ne) post, mozam da zaklucam deka ti treba da zemes edno duplo ogledalo. Za drigoto BEZ KOMENTAR
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:41
Zenata muslimanka e kralica na svojot zivot, na svojata familija, kralica na svojot kral (maz).  Inferioren e sekoj napad na liceto na sekoj muslimanka. Za prv pat od postoenjeto na covestvoto zenata kako covekovo sustestvo  go dobiva ona pravo sto i sleduva so doadzanjeto na Islamot, preku Bozjata objava k*ran, Allah dz.s. go vozdignal statusot na zenata, i taa se izednacuva so svoite prava i obvrski so mazot, gi uziva site pridobivki kako covek sto e sleduvaat!
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2008 во 22:44
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:

Zenata muslimanka e kralica na svojot zivot, na svojata familija, kralica na svojot kral (maz).  Inferioren e sekoj napad na liceto na sekoj muslimanka. Za prv pat od postoenjeto na covestvoto zenata kako covekovo sustestvo  go dobiva ona pravo sto i sleduva so doadzanjeto na Islamot, preku Bozjata objava k*ran, Allah dz.s. go vozdignal statusot na zenata, i taa se izednacuva so svoite prava i obvrski so mazot, gi uziva site pridobivki kako covek sto e sleduvaat!Pa zosto togas tolku mnogu se diza prashina okolu toa zasto ima tolku golem broj na organizacii i pokreti koi se bavat so toa prasanje kazuvajci go sprotivnoto od toa sto go velis ti - dali vo nekoi zemji sepak ne e bas se taka rozovo ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 08:50

Никогаш не беше одговорено асално на прашањето “Дали жената муслиманка ќе влезе во џенетот“.


Истото прашање го поставив и на исламскиот форум, (пази наслов на тема “72 девици во рајот, што вели Библијата за тоа) http://www.forum.islamski-centar.org/showthread.php?t=150)  каде само побарав к*рански цитат во кој се наведува дека “добрата“ муслиманка ќе влезе во “џенетот“,  и истото беше вешто заобиколено со исмевање на попови, цркви, проповедници, христијанство воопшто-но одговор не најдов.

 

Освен дека во пост-воведниот пост на исмејување, една муслиманка само вели:

 


MasaAllahkakva harmonija subhanaAllah!Znaci da si hristijanka i da si devica, treba da vnimavas nekoj koj ja cital Biblijata ednostavo od nekoj kos da ne ti ripne!Eve od kade sega mozat siluvacite da se pravdaat! SubhanaAllah!Biblijata ionaka postojano pretrpuva promeni, neka ja smenat i sega. tolku mnogu stihovi koi pottiknuvaat na nasilstvo, incest, siluvanje....Navisitna fala mu na Allah za islamot.....i insaAllah da bideme huriji vo Dzennet!!!!

 

Според тоа, останува дека визата за влез во џенет на жената муслиманка е статус на хурија, која во џенетот ќе опслужува повеќе мажи-верници.

 

Ако некој знае поинаку-нека го побие ова-но со фактички цитат од к*ран, а не со подло бегање од темата.

 

 
<!-- / message --><!-- sig -->


Изменето од zidarski - 23.Јули.2008 во 09:02
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3132333435 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.