IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 38>
Автор
Порака
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:51
намигнувањекул
кул
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:53
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


[Па се подразбитра Ајша, поговорката беше арапска, а вие мора да ги сакате арапитенамигнување
Se soglasuvam


Ајша, мислам дека само ти ме разбираш од овој подфорум и драго ми е поради тоаголемо%20гушкање
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:57
Ne be Marija i drugite te razbiraat

Harun, jas od ANtigona ne baram da ja smeni verata. Nejzinoto pisuvanje ni kazuva deka taa vo sebe NEMA vera, taka da neznaes na sto da se povias kaj nea,
Na vera NE
Na osnovna covecka pocit - NE
Na razum - NE

Zalno e sto seusta postojat takvi luge!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 15:58

Originally posted by antigona antigona напиша:

Drugo e u mantija na plaza,drugo e vo nekoe sexy bikini


И оваа има верагазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење


И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 16:12
ПРЕСТАНЕТЕ СИТЕ СО ДИСКУСИИ НАДВОР ОД ТЕМАТА!!! КОГА НЕКОЈ ПРОВОЦИРА, ОСТАВЕТЕ МОДЕРАТОРИТЕ ДА СЕ ЗАНИМАВААТ СО ТОА, А НЕ ВИЕ ДА РАЗВИВАТЕ НЕПОТРЕБНИ ДИСКУСИИ!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 16:17
Антигона имаш опомена за навредлив однос и за пишување надвор од темата!
Омер - не давај оценки на личности, ако имаш забелешки, ние треба да се занимаваме со тоа.
Харун - опомена и до тебе за последниот пост! Не ме интересира што си бил испровоциран, вакви навреди нема да се толерираат!!!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 16:24
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ne jas nikako ne mislam deka Makedonija e vinovna za neobrazovanieto, ednostavno deka vo makedonija e najbrojno, OD PRICINI SAMO NIM POZNATI.

No ona sto e vidlivo vo Mk. a za drugite zemji ne znam, e toa losata sosotjba vo site ruralni sredini, bez ogled dali ziveat hristijani ili muslimani.

Poznavam i jas mnogu muslimanki koi ne se obrazuvale poradi tatkovcite. I toa premnogu, no sto mozeme tuka da napravime. Eve sto mozeme.
Najgolem protivnik na zakrzlavenata tradicija e religijata. Eden poznat teolog vo Skopje, poteknuva od tradicinalno semestvo, i tatko i ja pratil na zanaet, dosta e osnovno skolo. No vo meguvreme na svojata 17 godisna vozras go osoznava islamot, i vednas prodolzuva so skoluvanjeto i pokraj negoduvanjeto na nejzinite. Se zapisuva sredno teolosko, dobiva stipendija za faklutetot vo Pristina, i so malo zaksnuvanje, no bitno e deka bidna, taa sega e diplomiran teolog po islamski nauki.
Kolku i da se obiduvate da govorie negativno za islamot,i site negativni pojavi vo muslimanksite drustva da mi gi prilepite na islamot, e neuspesno, bidejki toj e NAD seto toa.

Imalo i ke ima neobrazovanie kaj muslimanite za zal, no se dodeka sum ziva, se dodeka mozam da zboruvam i imam kade da zboruvam, KE GI POVUKUVAM MUSLIMANKITE DA SI JA OSOZNAVAAT RELIGIJATA. Zatoa se ponataka e lesno....

Ko sto rekov, vo svojata pet godisna aktivnost vo dzamija, se sum se iznagledala...
No ete drug pat ke govorime, sega imam rabota.

Pozz!


Аиша - не ме разбирај погрешно, не сакам да звучам навредливо, но ова е феномен кој не е присутен само во Македонија, но во целиот исламски свет... Да, има земји во кои има уште поголема неписменос и необразованост (како на пример некои Африкански земји), но освен во тие земји - муслиманските се на второ место по необразованост на населението, особено необразованост на жената.
Турција е исклучок, но мора да се земе во предвид крајно секуларниот карактер на таа земја. Во останатите земји - почнувајки од Индонезија на исток, па се до Мароко на запад, нивото на образованост е многу ниско. Дури и во земји во кои има услови и има релативно постабилна финансиска ситуација. Исклучок е можеби Иран, во целата таа ситуација... но тие се шиити, па нели не ги броиме...
Дури и во Босна и Албанија, образованоста на жените се должи на нерелигиозниот карактер на државите. Дури и во овие две земји, во реоните во кои традицијата има посилно влијание, образованието на населението е многу ниско.
Зошто е тоа така, кога к*ранот изрично бара од луѓето да се едуцираат, без разлика на полот? Зошто од жената се очекува да се занимава само со домаќинските работи, и да биде добра сопруга, а не да биде добар доктор, професор, инжењер? Ова не е феномен само во Македонија, а низ целиот исламски свет...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:11
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Имам слушнато една арапска поговорка која вели “Кога се раѓа машко дете, гредите се радуваат, а кога се раѓа женско-ќерамидите плачат“. Неа сум ја слушнала од многу тукашни муслиманки.

Затоа баш некако не ми е верно дека и во исламот жената е вратот...


Арапска беше ова,
ај после кажи некоја исламска среќа


Инаку Муџахид, немој да ги потценуваш арапските поговорки.
Хадис бр.43 вели:
Волите Арапе због 3 ствари:
1. Што сам ја Арап
2. Што је к*ран на Арапском језику
3. и што че становници Џеннета говорити арапским језиком.

Така да....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкасо мене многу тешко ќе излезеш на крајголемо%20гушкање


Така е марија омразата е твоја јака особина, ама не и *******.
Кога би размислувала, би сватила што кажува хадисот.


Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Имам слушнато една арапска поговорка која вели “Кога се раѓа машко дете, гредите се радуваат, а кога се раѓа женско-ќерамидите плачат“. Неа сум ја слушнала од многу тукашни муслиманки.

Затоа баш некако не ми е верно дека и во исламот жената е вратот...


Арапска беше ова,
ај после кажи некоја исламска среќа


Инаку Муџахид, немој да ги потценуваш арапските поговорки.
Хадис бр.43 вели:
Волите Арапе због 3 ствари:
1. Што сам ја Арап
2. Што је к*ран на Арапском језику
3. и што че становници Џеннета говорити арапским језиком.

Така да....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкасо мене многу тешко ќе излезеш на крајголемо%20гушкање


Така е марија омразата е твоја јака особина, ама не и *******.
Кога би размислувала, би сватила што кажува хадисот.


МУЏАХИД; ЌЕ ТЕ ЗАМОЛАМ ТЕБЕ И ОСТАНАТИТЕ КАКО ТЕБЕ ДА СЕ ВОЗДРЖИТЕ ОД АНАЛИЗИ И ДОНЕСУВАЊЕ СУДОВИ ЗА МОЈАТА ЛИЧНОСТ; ЈАС АНИКАДЕ НЕ НАВРЕДИВ НИКОГО, САМО СИ ПОСТИРАМ ПРАШАЊА,ХАДИСИ И СЛ.НА КОИ БАРАМ ОДГОВОРИ И ДИСКУСИЈА. ТОА СЕ ПРОТЕГНУВА ОД ВЧЕРА, И ЈАС МНОГУ УБАВО СЕ ПРОИЗНЕСОВ. ИЛИ ПАК ТОА Е ВАШ НАЧИН НА ЈКОМУНИКАЦИЈА СО ЖЕНА? АТАК?Изменето од maria_magdalena - 17.Април.2008 во 17:11
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:15
И да се надоврзам на Марија - ако некој продолжи со лични коментари и оценки на нечија личност ќе биде баниран на една недела без дополнително предупредување! Веќе десетина пати сме зборувале за ова!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:17
Ма ова ми се стаксале на мене како оси...збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Имам слушнато една арапска поговорка која вели “Кога се раѓа машко дете, гредите се радуваат, а кога се раѓа женско-ќерамидите плачат“. Неа сум ја слушнала од многу тукашни муслиманки.

Затоа баш некако не ми е верно дека и во исламот жената е вратот...


Арапска беше ова,
ај после кажи некоја исламска среќа


Инаку Муџахид, немој да ги потценуваш арапските поговорки.
Хадис бр.43 вели:
Волите Арапе због 3 ствари:
1. Што сам ја Арап
2. Што је к*ран на Арапском језику
3. и што че становници Џеннета говорити арапским језиком.

Така да....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкасо мене многу тешко ќе излезеш на крајголемо%20гушкање


На ова се однесуваше мојата реплика. Самата предизвика да те анализирам.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
antigona Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 139
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај antigona Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:23
Ne se plasi,ne si sama Nego ne mi se rasprava so ovie
Јас имам оружја,кои не ги познавате,имам начини и патишта,кои не ви се познати
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:24
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Имам слушнато една арапска поговорка која вели “Кога
се раѓа машко дете, гредите се радуваат, а кога се раѓа
женско-ќерамидите плачат“. Неа сум ја слушнала од многу тукашни
муслиманки.

Затоа баш некако не ми е верно дека и во исламот жената е вратот...

Арапска беше ова,ај после кажи некоја исламска среќа
Инаку Муџахид, немој да ги потценуваш арапските поговорки.Хадис бр.43 вели:Волите Арапе због 3 ствари:1. Што сам ја Арап2. Што је к*ран на Арапском језику3. и што че становници Џеннета говорити арапским језиком.Така да....голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкасо мене многу тешко ќе излезеш на крајголемо%20гушкањеМислам дека овој Хадис го имаш пренесено од книгата ИЗБОР ПОСЛАНИКОВИХ ХАДИСА од Јакуб Мемиќ.Читав еднаш дека овој Хадис не е веродостоен,т.е. е слаб или Даиф,кога ќе најдам ќе ви пренесам за што станува збор.Инаку уште на времето ИВЗ во Босна,т.е. некои добри познавачи на Хадисот се произнесоа за оваа збирка на Мемиќ дека во себе содржи многу АПОКРИФНИ и непроверени хадиси.
Но,ХАЈР ИНШАЛЛАХ,кога ќе го најдам реагирањето за овој Хадис ќе ви пренесам за што станува збор.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:25
Муџахиод ти немаш апсолутно никакво право да ме анализираш МЕНЕ и да донесуваш судови за моите ставови. Овде сме за дискусија, а за анализи-има ЛПнамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2728293031 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.