IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 38>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 04:03
EvAngelos, gledam logika vo tvoeto obrazlozhenie. Za sega temava neka stoi.

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 04:08
Da da sekogas e taka. Samo nie sme cori zatoa me baniravte dva meseci.лутина
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 04:16
Pustinski, nikoj ne e baniran bez prichina.

Do sega bezbroj pati imavte otvarano kontra-temi i nikogash ne gi izbrishavme poradi toa. Za sega temava neka stoi kako paralela so onaa za Biblijata (zhenata vo ednata i vo drugata sveta kniga). Podobro vaka, otkolku da se rasipuva temata sto veke beshe zapochnata od fantastichnata devojka. Tamu veke se razvi edna diskusija i gledam deka zhenite si najdoa nekakov zaednichki interes. Da ne go rasipuvame onoa sto veke zazhivea. Ako nekoj go interesira ovaa tema - bujrum, ako ne - ne se javuvajte. Se dodeka otvarachot na temata se odnesuva korektno ima pravo da bide prochitan i da mu se odgovori dokolku nekoj najde za potrebno toa da go stori.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 13:38
Evangelos druze, go pretera.
Sega ke otvoram tema "Statusot na zenata vo Makedonija"

Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 16:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, јас потенцирав дека не се однесува тоа за тебе лично!

 

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.

Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):

 

Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа

 

Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">1. Жените вредат колку пола маж</SPAN> (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе </SPAN>Сура 2:228 I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">3. Менструацијата е болест </SPAN>(уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот</SPAN>, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно)</SPAN> Сура 4:20
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">6. Мажите треба да владеат над жените</SPAN> (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни</SPAN>, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN>
<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold"></SPAN> 

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу</SPAN> Сура 24:31

<SPAN style="FONT-WEIGHT: bold">9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото</SPAN> има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 

Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...

 

10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29

 

12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)

Итн итн..

Се надевам ви се допадна? среќа


Гледам дека синоќа си останал без спиење,...својствено за тебе. Ајде сега една по една да ги минирам твоите илузии:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

1.БИСМИЛЛАХИР-РАХМАНИР-РАХИМ (ВО ИМЕТО АЛЛАХОВО,МИСЛОТИВИОТ,СОМИЛОСЕН)

Сура 2(Бекаре) 282 ајет:

O vjernici, zapišite kada jedan od drugog pozajmljujete do određenoga roka. I neka jedan pisar između vas to vjerno napiše i neka se pisar ne uzdržava da napiše, ta Allah ga je poučio; neka o­n piše, a dužnik neka mu u pero kazuje i neka se boji Allaha, Gospodara svoga, i neka ne umanji ništa od toga. A ako je dužnik rasipnik ili slab, ili ako nije u stanju u pero kazivati, o­nda neka kazuje njegov staratelj, i to vjerno. I navedite dva svjedoka, dva muškarca vaša, a ako nema dvojice muškaraca, o­nda jednog muškarca i dvije žene, koje prihvaćate kao svjedoke; ako jedna od njih dvije zaboravi, neka je druga podsjeti. Svjedoci se trebaju na svaki poziv  odazivati. I neka vam ne bude mrsko da ga utanačite pismeno, bio mali ili veliki, s naznakom roka vraćanja. To vam je kod Allaha ispravnije i prilikom svjedočenja jače, i da ne sumnjate - bolje; ali, ako je riječ o robi koju iz ruke u ruku obrćete, o­nda nećete zgriješiti ako to ne zapišete. Navedite svjedoke i kada kupoprodajne ugovore zaključujete i neka ne bude oštećen ni pisar, ni svjedok. A ako to učinite, o­nda ste zgriješili. I bojte se Allaha - Allah vas uči, i Allah sve zna. "

Да имаше барем и трошка разбирање,ќе сватеше КОЛКУ ЖЕНАТА Е ЗАШТИТЕНА ВО ИСЛАМОТ .Овде станува збор за сведочењето и финансиските трансакции,и за ова веќе дискутиравме нашироко.ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК. Мажите за ова поле се сметаат за поуспешни од жената, бидејќи тие се оние кои се обврзани да се занимаваат со финансиите и подобро се разбираат. Кога сакаш да се оперираш, ти бараш хирург, ако нема тогаш бараш два лекара. Незнам дали разбираш! И вистинскиот збор за кој се користи во ајетот е тадилл, значи да се збуни, а не да се заборави како што е преведено. Но кога треба да се сведочи за други случаеви, тогаш има општа дефиниција за сведок, а во предходниот ајет , кој ти го наведе значи стои колку и какви, а во сите останати ајети општо е наведена потребата од сведок како што е во Нур 4.
Одиме понатаму:

4-11 гласи вака:
Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina. A roditeljima, svakome posebno - šestina od o­noga što je ostavio, ako bude imao dijete; a ako ne bude imao djeteta, a nasljeđuju ga samo roditelji, o­nda njegovoj materi - trećina. A ako bude imao braće, o­nda njegovoj materi - šestina, pošto se izvrši oporuka koju je ostavio, ili podmiri dug. Vi ne znate ko vam je bliži, roditelji vaši ili sinovi vaši. To je Allahova zapovijed! - Allah, zaista, sva zna i mudar je. 

Дали е исправно или не... разбуди се па види. Секако дека од Имотот,поголем дел припаѓа на машкото. Незнам зошто те доведе до тоа да помислиш дека женското не е вредно.Пред пратеништвото на Мухаммед а.с. женските деца биле живи спалувани и живи закопувани.Но со неговата објава,тоа е спречено.
Еве уште нешто во прилог на горното:
U slučaju nasljedstva, muslimanskoj ženi se dodjeljuje udio ravan polovici onoga koji se daje njenom muškom prnjaku. Ovo se često navodi kao primjer islarnske nepravičnosti prema ženama, ali činjenice opravdava podrobnije ispitivanje. U mnogim društvima, uključujući predislamsku Arabiju, imetak kojeg je trebalo naslijediti razdjeljivao se putem pismene oporuke koja je u mnogim slučajevima lišavala žene i one koji su u slabijoj poziciji njihova udjela; ovo je još uvijek slučaj u nekim dijelovima svijeta.

Islam nudi, kako je poznato, "gotovu oporuku": k*r'an izriče islamske naloge koji se tiču nasljedstva i daje ženama pravo da nasljeđuju od svojih muževa, očeva i braće:

«Muškarcima pripada dio onoga što su ostavili roditelji i rođaci, i ženama pripada dio onoga što su ostavili roditelji i rođaci, pa bilo toga malo ili bilo toga puno, njima - određeni dio.» (En-Nisa', 7)

Razlog zbog kojeg se muškarcima daje dupli iznos u odnosu na žene je taj što muškarci imaju odgovornost starati se za njihovo ženskinje: od muškarca se može tražiti da ga troši na svoju majku, sestre ili druge ženske srodnike. Žena je ovlašćena da raspolaže svojim dijelom nasljedstva kako želi i nije dužna izdržavati nikoga, čak ni samu sebe. Kad se ove činjenice imaju u vidu, pravična pozicija islama je neprijeporna.
Islam je ženama dao prava u svim aspektima života, uključujući neke aspekte po kojem žene u drugim kulturama nemaju prava čak ni u današnje doba. Mnogi elementi na koje kritičari ukazuju kao na primjere nekorektnosti prema ženama, pod lupom dubljeg uvida, pokazuje se da su u interesu žena i čak se mogu sagledati kao vid njihovog povlašćenog tretmana.

4.176 гласи вака:
o­ni traže od tebe rješenje. Reci: "Allah će vam kazati propis o ’kelali’": ako neko umre, i ne bude imao djeteta, a ima sestru, njoj - polovina njegove ostavštine, a o­n će naslijediti nju ako o­na ne bude imala dijete; a ako su dvije, njima - dvije trećine njegove ostavštine. A ako su o­ni braća i sestre, o­nda će muškarcu pripasti dio jednak koliko dvjema ženama. To vam Allah objašnjava, da ne zalutate. A Allah zna sve.


За ова погледни го овој линк:
www.islambosna.ba/index.php?option=com_content&task=view&id=4&colorstyle=red - 81k -
2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228 I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.Еве ти за ова одговор од мојата статија ИСЛАМСКИ БРАК(очигледно не си ја ни погледнал):

Islam tretira muškarca i ženu kao jednake partnere koji trebaju sarađivati u stvaranju svoga doma, porodice i šireg društva harmoničnim, sretnim i uspješnim zajednicama. Partneri trebaju biti odani, obzirni i upućeni jedno na drugo. Zajedno trebaju raditi na prevladavanju svih problema i prepreka. Zajedno se trebaju starati o podizanju svoje djece i njihovom obrazovanju, te zajedno raditi na ispunjenju njihovih potreba. I jedno i drugo trebaju raditi na prevladavanju nedostataka oba partnera, a jedinstven front predstavljati prema vanjskome svijetu. Također, jedno drugome trebaju osigurati društvo i utjehu.
Određeni k*r'anski navodi potakli su veliku debatu koja se tiče uloge žene, njenih prava i dužnosti.
«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228)

Postoje razna gledišta koja se tiču značenja fraze "prvenstvo nad njima za jednu razinu." Neki sugeriraju da ona podrazumijeva kvalitete vođstva, nadzora i izdržavanja date muškarcima. Drugi više vole ideju po kojoj se ona odnosi na toleranciju koja se očekuje od muškaraca, čak i onda kad su njihove žene izrazito loše volje. Još jedno mišljenje podrazumijeva da je to muškarčev prirodni dar, dat od Allaha, da presuđuje o porodičnim stvarima i rješava probleme koji mogu nastati. Međutim, konsenzus većine učenjaka govori da se ova "razina" odnosi na princip skrbi i ni na šta više. U drugom ajetu, Allah, dž.š., kaže:
«Muškarci su zaštitnici žena, jer Allah je jedne iznad drugih odlikovao, i zato jer muškarci troše svoje imetke!» (En-Nisa', 34.)
Komentirajući ovaj ajet, Yusuf Ali navodi kako razlika u ekonomskoj poziciji među spolovima čini prava i obaveze muškarcaa malo većim od ženinih. Ovaj ajet se odnosi na dužnost muškarca da izdržava svoju ženu, čime se održava izvjesna razlika u prirodnoj strukturi spolova. Međutim, dva spola se vide jednakim pred zakonom, a "slabijem spolu" (ženskom) u izvjesnim stvarima se dodjeljuje posebna zaštita. Treba imati na umu da k*r'an nudi uputu svim ljudskim društvima, u svim periodima historije. Islam, tako, traži da se maksimalno očituje vrijednost svih žena, diljem svijeta.
Abdullah ibn Abbas, r.a., ashab Poslanika, s.a.v.s., rekao je, u vezi sa gornjim ajetom, da bi muškarci, s obzirom da ih je Allah tako uzdigao, trebali ispoljavati veću strpljivost. Ako žena ima neku mahanu, onda muževljeva pozicija zahtijeva njegovu prilagodbu njenim slabostima, očuvanje strpljivog pristupa, te dosljedno sprovođenje njenih prava. Ukratko, brak treba donijeti obostranu korist za oba partnera.
Glasoviti azijski učenjak Hazrat Hakim Akhtar Saheb navodi kako su "prava žene u ovom ajetu spomenuta prije prava muškarca, jer muškarac, zahvaljujući svojoj inherentnoj moći i snazi, lahko ostvaruje svoja prava u odnosu na ženu. Tako Allah stavlja veći naglasak na prava žene, koja putem sile ne može ostvariti svoja prava." Drugi momenat, koji se može zabilježiti kad je ovaj ajet u pitanju, jeste taj da bi muškarac trebao imati inicijativu u izvršavanju svojih dužnosti, jer je k*r'an prvo spomenuo prava žena.
"Prvenstvo nad njima" ne može, i ne smije, biti uzeto da tako podrazumijeva mušku superiornost na razini vrijednosti. Ono što ono doista podrazumijeva jeste veći stepen odgovornosti, što znači da će muškarci biti podvrgnuti detaljnijem ispitivanju na Sudnjem danu koje se tiče ophođenja prema njihovim ženama i porodicama. To bi se teško moglo opisati kao nekakva zavidna pozicija, čak je neki smatraju "inferiornom"! Ova razlika nije ništa drugo doli sredstvo osiguranja skrbništva nad ženama, tamo gdje je to potrebno.
Islam jasno potvrđuje jednake mogućnosti spolova, ali Allah je stvorio ljude na način da muškarci i žene bolje odgovaraju različitim, ali komplementarnim zadacima i obavezama. Ako je muško eventualno bolje u datim dužnostima od ženska, to ne znači da je ono izvorno superiornije. To je greška koju prave mnoge feministkinje, koje drže da se oslobođenje može postići jedino prisvajanjem muške uloge. Namjesto da priznaju i njeguju svoju ženstvenost, traže da oponašaju muškarce na štetu žena i ljudskog društva uopće. Težeći muškim karakteristikama, vrijednostima i ponašanju, dodatno su obezvrijedile ženu, a uzdiigli opet muškarca. Izjednačavanjem finansijskih prihoda te jurnjavom za prestižnom karijerom, ženski poslovi majčinstva, brige za domom i podizanja porodice postali su bezvrijedni, te doživljeni kao vid degradacije. S obzirom da se posao koji se ne plaća smatra bezvrijednim, briga za domom se promatra kao ponižavajuće kulučenje. Suprotno, islam naglašava harmoniju i međusobnu ovisnost tako da se ženski posao staranja za dom i podizanje porodice smatra jednako suštinskim i važnim kao što je to muški posao zarade novca za finansijsku potporu porodice.

Čovječanstvo je zaraženo kapitalističkom idejom po kojoj se svaki tip posla koji ne donosi finansijsku dobit smatra izrabljivanjem. Jednostavne istine islama postalo je preteško prihvatiti. Ljudski rod ne smije sebi dopustiti da bude zaslijepljen Zapadom i naveden na negaciju cijenjenog ženskog posla. U islamu uloga žene jako važna, možda čak i važnija od one koja pripada muškarcu. Kako smo vidjeli, radnje rađanja i dojenja - uloge koje pripadaju jedino ženama - donose ogromnu nagradu. Premda su ove sposobnosti dar od Stvoritelja, ženama se daje izbor da dojenjem mogu osigurati sticanje ove nagrade. Štaviše, kako se njen teret u podizanju djeteta povećava, od momenta začeća pa naovamo, Allah Svemilosni Premudri ženu je načinio sredstvom koje svakom pojedincu omogućava da zadobije Džennet, Džennet koji je opisan kako leži pod nogama majke (pogledat također, hadise o krepostima majki). Tegobe i nevolje koje su žene propatile tokom trudnoće, poroda, dojenja i odgoja, nisu uzaludne. One donose obećanje naknade, nagrade i višeg statusa na ovom i budućem svijetu.


3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222


Уште еден лаички кикс во твојата глава.Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222:
I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost." Zato ne općite sa ženama za vrijeme mjesečnog pranja, i ne prilazite im dok se ne okupaju. A kada se okupaju, o­nda im prilazite o­nako kako vam je Allah naredio. - Allah zaista voli o­ne koji se često kaju i voli o­ne koji se mnogo čiste.
Гледаш чисто како солза,но,за жал тебе не тие цел да научиш туку да провоцираш.
Сега ме интересира што вели Библијата за Менструацијата,но,ова прашање ќе го поставам на соодветната тема.
Значи,во ајетот не станува за болест туку за НЕПРИЈАТНОСТ,а тука има голема РАЗЛИКА.
Идемо даље:4.Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.


На ова прашање ќе најдеш многу убав одговор на овој линк:http://studio-din.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2639&start=0


5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20


Ајде да видиме што вели овој ајет:
Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh?
Дали има поправедно решение од ова?-Мене едноставно ме чуди каков заклучок носиш ти!!!! Засрами се!!!
Овде пак ќе се потсетам на изреката од мојот Рахметли Дедо:”О,внуку мој!-Не дозволувај никогаш немуслиман да ти го толкува Исламот!”6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 ПАЗИ СЕГА ТИ ДОБРО ШТО ЌЕ ТИ ОДГОВОРАМ:

“Muškarci vode brigu o ženama zato što je Allah dao prednost jednima nad drugima i zato što oni troše imetke svoje”   (Sura en-Nisa, dio 34. ajeta, Korkutov prijevod)

Гледаш дека се работи само за различен превод,а ако се земе оригиналниот збор многу јасно се вели МАЖИ а не ЛУЃЕ.
За ова исто така види:http://www.znaci.com/osnovi_vjerovanja/feminizam/art121_0.html7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 Ајде да го чуеме и овој ајет:
„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

Ајде сега пак коментар од статијата ИСЛАМСКИ БРАК:
Često smo u situaciji da pročitamo razne tekstove zapadnih i drugih neprijatelja islama,kako redovno pokušavaju da „dokažu“ neupućenim nemuslimanskim masama,kako ustvari k*r´an dozvoljava „udaranje“ žena i daje „zeleno svjetlo“ muževima istih za to djelo.
Pa hajde da pogledamo da li je to zaista tako!

Radi se o suri En-Nisa(žene) ajet 34.,koji glasi

„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

Svaki nemusliman i slab poznavalac islama i samog k*r´ana vrlo lako može nasjesti,pa na osnovu svog nepoznavanja ove materije prihvatiti zaključak od strane onih koji mu ga serviraju,a koji mu isključivo žele „dokazati“ da k*r´an dozvoljava da se žena tuće i to upravo sa ovim ajetom .
Zbog svog neznanja i neprosvjećenosti u ovoj oblasti,velika je vjerovatnoća da dotična osoba nikada ne sazna da je izgradila jedno nepravilno mišljenje o statusu žene u islamu.
U čemu je ta osoba naime pogriješila?
Kao prvo po meni je ta osoba više kriva nego one druge koje su joj to servirale.
Zašto?
Pa jednostavno zato jer je ta osoba prihvatila samo taj ajet iz k*r´ana koji je izvađen iz konteksta istog,a da pri tome nije željela da provjeri da li k*r´an zaista i u ostatku svog teksta o ženama govori na sličan način!?
Evo ja sam ovdje napisao nekoliko postova u kojima sam navodio same k*r´anske ajete i hadise (usmene prenešene predaje) a koji govore o ženi i njenim pravima.
Nama koji smo svjedoci toga da k*r´an uopšte ne zapostavlja ženu,i koji smo upoznati da nam je dužnost da se sa ženama na najljepši mogući način ophodimo,nije nejasan ovaj ajet i isti ne predstavlja nikakav problem oko razumijevanja i tumačenja.
Međutim taj slučaj nije sa onim osobama koje nisu upoznate sa k*r´anskim statusom žene kojima se ovaj ajet servira kao „dokaz“ o islamskom „poniženju“ iste,pošto su čitavu materiju željeli da zaključe na osnovu samo jednog ajeta izvučenog iz konteksta k*r´ana.
Da li se na osnovu čitanja jedne rečenice izvađene iz konteksta jedne knjige,može donijeti valjan i realan sud o istoj?
Ja mislim da će svako iole realan i pošten,zaključiti da je to nemoguće i da to nije pošten sud.
Pa evo prilike takvim osobama koje su do sada mišljenje o statusu žene u islamu donosili samo na osnovu ovog k*r´anskog ajeta,da počitaju prijašnje postove i da isčitaju i ostatak koji slijedi.

Сакаш уште?-Еве ти:

A pogledajmo sada riječi Uzvišenog ... i udarite ih..., koje se nalaze u ajetu En-Nisa 34.

Neki ljudi kažu da je udaranje žene jedna vrsta okrutnosti,brutalnosti,pa kako da bude naređena od Allaha?
Onima koji nisu shvatili,i koji su zanemarili Božiju mudrost u plemenitom ajetu kažemo:Allah dž.š,nije naredio udaranje žena,ali je dozvolio.A velika je razlika kao što smo rekli između naredbe i dozvole.Allah dž.š je udarac učinio trećom mogućnosti,nakon savjetovanja i opominjanja Allahovim propisima tek nakon rastavljanja u postelji,što nam potvrđuje da žena insistira na činjenicu onoga što njen muž ne voli,da savjetovanje nije bilo od koristi kao i rastavljanje u postelji.

Šerijat ovdje uslovljava da udaranje ne bude jako(do te mjere da izaziva povrede),vać samo izazivanje slabog bola,nakon što su propali svi pokušaji njenog ispravljanja i vraćanja na pravi put.

Allah dž.š je ženi zapovjedio pokornost svom mužu,zbog truda koji on ulaže i napora koje podnosi,te njegovog izlaganja mnogim neugodnostima,jer on se vraća kući umoran i iscrpljen,i ne može podnijeti dodatna zamaranja.
Neosporiva dužnost (vadžib) žene u ovakvoj situaciji jeste da bude smiraj svome mužu,da od njega otkloni životne tegobe i napore,a ne da pogorša njegov umor.To njegov život čini nemogućim,i utiče na njegov posao i sticanje prihoda.
Udaranje ne znači mržnju;njegovo značenje je izražavanje nesaglasnosti za nešto što se dešava,a kod muškarca prouzrokuje duševni bol.

Neki ljudi kažu :"Udaranje žene od strane njenog muža označava mržnju.Njima kažemo:"A zar otac ne udara svoga sina?Zar otac mrzi svoga sina koji je dio njega?Naravno da ne...On ne voli ništa na svijetu od svog sina,ali mu želi ono najbolje,i nekada mu prouzrokuje blagi bol da bi ga sačuvao od onih pravih i težih bolova kojima bi mogao biti izložen ako bi nastavio ići pogrešnim putem."

Islamska društva su društva koja najmanje štete ženama,jer šerijat podstiče oca i muža na blagost prema njima zbog njihove tjelesne krhkosti i dominacije emocije nad razumom.
A u Evropi i i Americi muževi udaraju svoje žene udarcima koji izazivaju povrede do te mjere da su osnovane neke organizacije za zaštitu žena.
A Allah dž.š je između supružnika dao ljubav i samilost,potvrđujući tačnost Svojih riječi;

"I jedan od dokaza Njegovih je to što za vas,od vrste vaše,stvara žene da se uz njih smirite,i što između vas uspostavlja ljubav i samilost...(Er-Rum,21)

Ova ljubav i samilost su veza između muža i žene koju je uspostavio Allah...zato ne možeš naći nekoga tolerantnijeg nego što je muž sa svojom ženom,ili žena sa svojim mužem.
Mnogo toga se desi među njima,ali nakon sat vremena ili manje,zaboravljaju šta se desilo i vraćaju se ljubavi i čistoći.

A Allahov Poslanik a.s kaže:
"Primite moju oporuku da ženama činite dobro,zaista je žena stvorena od rebra ,a najveća iskrivljenost rebra je na vrhu,pa ako ga pokušaš ispraviti ,slomićeš ga,a ako ga ostaviš osta zakrivljeno.Zato jedni drugima preporučujte dobro ophođenje prema ženama".

Tako vidimo da udaranje nije oznaka mržnje,ako ne izaziva povrede(a po šerijatu ne smije kako smo rekli),već samo blagi bol.A čovjek nekada pribjegava blagim udarcima jer osobi koju voli želi samo najbolje.A žena po svojoj prirodi razumije mužev postupak i zna da njegova ljutnja i kažnjavanje brzo prolaze,te se zajednički život između njih nastavlja kao da ništa nije ni bilo.

Мислам дека тие доволно.

Одиме понатаму(ех ,како уживам само да знаеш)8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31


Ајде да видеме што вели овој ајет:

A reci vjernicama neka obore poglede svoje i neka vode brigu o stidnim mjestima svojim; i neka ne dozvole da se od ukrasa njihovih vidi išta osim o­noga što je ionako spoljašnje, i neka vela svoja spuste na grudi svoje; neka ukrase svoje ne pokazuju drugima, to mogu samo muževima svojim, ili očevima svojim, ili očevima muževa svojih, ili sinovima svojim, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj ili sinovima braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili robinjama svojim, ili muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne znaju koja su stidna mjesta žena; i neka ne udaraju nogama svojim da bi se čuo zveket nakita njihova koji pokrivaju. I svi se Allahu pokajte, o vjernici, da biste postigli o­no što želite.

Абе ЕвАнгелос,навистина те жалам,верувај дека мие многу тешко кога те гледам како од петни жили запинаш да му најдеш недостаток или мана на Qur,anot.Просто незнам дали да се смеам или да плачам,но,едноставно ќе те жалам...ќе го жалам твоето незнаење “
пасторче во сенка”.


Ајде пак да скокнеме до мојата статија ИСЛАМСКИ БРАК:

Čednost

Kako je već naznačeno, islam je potpun način života i on nije ostavio niti jedan aspekt ljudskog življenja a da ga nije obuhvatio svojim propisima. Vrijednost ove religije je u tome što ona ne samo ukazuje na opasnosti života već nudi i praktična rješenja za njih. Jedno takvo područje jeste čednost, koja u najširem smislu znači poniznost, obuzdavanje u držanju i vladanju, izbjegavanje svakog pretjerivanja, te skromnu i nenapadnu pojavnost. Ovo je način života kojem poučava k*r'an i kojem je primjer život Poslanika, s.a.v.s.
Kod ljudi, najgori zločin nakon ubistva je zina (preljuba), a kazna koju islam propisuje za preljubu ravna je onoj koja se ima odmjeriti za ubistvo. To ukazuje koliko je krupan zločin nezakonitog seksualnog odnosa i prijezir s kojim se ovaj zločin gleda u islamu.
`Abdullah ibn Mes`ud prenosi: "Pitao sam Allahovog Poslanika, s.a.v.s.: `Koji je najveći grijeh?' On odgovori: `Da Allahu pridružuješ takmace obožavajući druge, premda je On Jedini, Onaj koji te stvorio.' Ja upitah: `A šta onda? On reče: `Da ubiješ svoje dijete kako ne bi dijelilo hranu sa tobom.' Ja zapitah: `A šta potom? On reče: `Da počiniš preljubu sa ženom svoga susjeda'."

Razlog koji stoji iza zabrane zinaluka nije da se ljudima "pokvari zabava", već zbog toga što je zinaluk uzrokom golemog društvenog haosa, turbulencije i patnje za pojedince, porodice, društva i nacije. Zinaluk uništava moralnu nit čovjeka, stvara atmosferu nepovjerenja i prevare i dovodi do rađanja nezakonite djece koja moraju nositi biljeg svog rođenja. Pornografija, prostitucija, silovanje, abortusi, razvodi i porodice sa jednim roditeljem - sve su to nus-proizvodi zinaluka, kao što je sve to sada isuviše očito u Britaniji i drugim zapadnim društvima. Raspadaju se porodice, šire se bolesti a ljudski karakteri postaju izvrnuti i izopačeni. k*r'an nas upozorava:

«I ne približavajte se bludu, jer to je razvrat! O, kako je to staza ogavna!» (El-Isra', 32)

Da bi se zaštitilo moralno dobro čovječanstva, islam spušta zakone koji ograničavaju, ako ne zaustavljaju, stvari koje mogu dovesti do zinaluka.

«Ti reci vjernicima da obore svoje poglede, i da čuvaju stidna mjesta svoja, to im je čednije! Allah zbilja zna sve što oni čine! I reci vjernicama da obore poglede svoje, i da čuvaju stidna mjesta svoja, i da ne pokazuju ukrase svoje ...» (En-Nur, 30-31)

Prvi korak na putu do zinaluka je pogled. Tek nakon gledanja u osobi se raspali želja. Pošto su muškarci općenito agresivniji u ovom pogledu, k*r'an upućuje zapovijed spuštanja pogleda prvo muškarcima. Vjernicima i vjernicama se ne dopušta da se motre, jer je to kapija u veći grijeh.

Poslanik, s.a.v.s., je rekao:
"Zinaluk nogu jeste ići ka zabranjenoj radnji, zinaluk ruku jeste diranje a zinaluk očiju jeste gledanje strastvenim pogledom onih koji su vam zabranjeni."

Kao praktična religija, islam priznaje činjenicu da osoba mora gledati naokolo kako bi bila svjesna svoje okoline te da bi vidjela gdje ide, pa, stoga, nema grijeha ukoliko se desi da joj pogled padne na osobu suprotnog spola. Drugi pogled je onaj koji donosi kaznu.
Poslanik, s.a.v.s., je savjetovao Aliju:
"O Alija, ne dopusti da tvoj prvi pogled slijedi drugi, jer ti je prvi pogled dozvoljen, drugi nije."

U drugim hadisima, Poslanik, s.a.v.s., upozorava muslimane da se ne dovode u situaciju gdje bi ih iskušenje moglo nadvladati i mogućnost za grijeh uvećati:
"Neka muškarac i žena, stranci jedno drugom, ne sjede u osami, jer je šejtan treći među njima."
"Ne ulazite u kuće žena čiji su muževi odsutni"

Postoje izuzeci u odnosu na zabranu motrenja pripadnika suprotnog spola. U slučaju medicinskog pregleda ili tretmana, odlučivanja o bračnom partneru te prikupljanja dokaza ili sprovođenja krivične istrage, pravila su nešto blaža, ali i dalje valja ustrajavati u pristojnom vladanju i čestitosti.
Slobodno miješanje muškaraca i žena od vremena kad postaju spolno svjesni do prestanka njihove spolne aktivnosti je zabranjeno. Na prvi pogled, ovo se može učiniti prilično oštro, no ako ispitamo posljedice neograničenog kontakta među spolovima, razumna i pronicljiva osoba ubrzo će uvidjeti mudrost koja stoji iza ove restrikcije. Danas u zapadnom svijetu u porastu je svaki oblik kriminala koji je posljedica slobodnog miješanja spolova, kako smo ranije vidjeli.

Islamska čednost ne obuhvaća samo ponašanje, nego i odijevanje. Dobro je poznat značaj vanjštine, kao i činjenica da odjeća može dati "izjavu" o nekoj osobi. Od muslimana se traži da se odijevaju čedno i da pokriju svoja stidna mjesta. k*r'an nas podsjeća da su, nakon počinjene greške, Adem i Hava postali svjesni svoje golotinje i stida, pa je odjeća data kao sredstvo pokrivanja tijela:

«O sinovi Ademovi, vama smo odjeću podarili koja će stidne dijelove tijea vašega pokrivati, a i odijela za gizdanje smo vam dali! Ali, odjeća bogobojaznosti je odjeća najbolja! To su, eto, neki Znakovi Allahovi da bi se oni opomenuli.» (El-A`raf, 26)

Prominentni komentator k*r'ana ča snoga iz Azije hazreti Šah Saheb tumači ovaj ajet na način da je neprijatelj (tj. šejtan) svukao s njih njihovu "džennetsku" odjeću, a onda ih je Allah poučio vještini odijevanja kako bi od tada nosili samo odjeću pobožnosti.
Allama Usmani ističe da je Allah ljudima na upotrebu darovao mnoge prirodne izvore. Stvorio je pamuk, vunu, perje i druge materijale koje čovjek koristi i pretvara u odjeću i ostale stvari. Kada razmišljamo o ovim Allahovim blagodatima, lahko ćemo spoznati Allahovu dobrotu i postati Mu zahvalni. Štaviše, odjeća pobožnosti će nam pomoći da povratimo davno izgubljenu džennetsku odjeću.
Muslimanima se zapovijeda da pokriju `awrah, stidna mjesta koja se u muškaraca protežu od pupka do koljena, dok u slučaju žena uključuje cijelo tijelo izuzev lica, ruku i (prema nekim hanefijskim učenjacima) stopala. Muslimani trebaju nositi odjeću koja je komotna, ispunjena (nije providna) i jednostavna (nije razmetljiva i nakićena).

Premda je muški `awrah (avrat) od pupka do koljena, Poslanikov sunnet (praksa) podrazumijeva nošenje odjeće koja pokriva tijelo od ramena pa sve do članaka. Awrah predstavlja minimalno tjelesno područje koje valja pokriti u slučajevima gdje je osoba možda isuviše siromašna da si priušti kompletnu odjeću.
Upute koje se tiču ženske odjeće dolaze izravno iz k*r'ana:

«I reci vjernicama da obore poglede svoje, i da čuvaju stidna mjesta svoja, i da ne pokazuju ukrase svoje, osim što spoljašnje je, i nek' velove svoje spuste niz grudi svoje, i nek' ukrase svoje ne pokazuju drugima, osi svojim muževima, ili svojim očevima, ili svojim svekrovima, ili svojim sinovima, ili sinovima muževa svojih, ili braći svojoj, ili sinovirna braće svoje, ili sinovima sestara svojih, ili prijateljicama svojim, ili onima što ih posjeduje njihova desnica, ili slugama muškarcima kojima nisu potrebne žene, ili djeci koja još ne vide šta je golotinja žena! I nek' ne udaraju nogama svojim da bi se znalo za nakit što ga pokrivaju! I Allahu se svi pokajte, o vjernici, da biste uspjeha imali.» (En-Nur, 31)
«O Vjerovjesniče, reci ženama svojim, i kćerima svojim, i ženama vjernika - neka spuste haljine svoje! Tako će najlakše biti prepoznate i vrjeđane biti neće. A Allah prašta i samilostan je.»
(El-Ahzab, 59)

Vanjska odjeća (hidžab) pokriva osobu od glave do stopala.
Poznati hadis dalje opisuje odjeću žene muslimanke: "Kada žena dobije prvu menstruaciju, nije joj dozvoljeno da otkrije bilo koji dio tijela osim lica i ovoga" - i on (Poslanik, s.a.v.s.) stavi svoju ruku na svoj ručni zglob na način da ostavi samo malo prostora između mjesta njegova stiska i šake."
Žene se ne moraju samo pokrivati pred muškarcima koji su im stranci, nego se od njih također traži i da obore svoje poglede. Umm Selema prenosi kako su ona i Mejmuna (obje supruge Poslanika, s.a.v.s.) bile s Poslanikom, s.a.v.s., kad je sin Umm Maktum, koji je bio slijep, došao s njima razgovarati. Poslanik, s.a.v.s., reče svojim ženama da poglede usmjere ka hidžabu pred posjetiteljem. Umm Selema reče: "O Allahov Poslaniče, on je slijepac i ne može nas vidjeti." Poslanik, s.a.v.s., reče: "On je možda slijep, ali vi niste, pa zar ga ne vidite?"

Glavna svrha hidžaba jeste spriječiti neprikladnu privlačnost među osobama suprotnog spola Međutim, hidžab posjeduje brojne druge prednosti od kojih žene imaju koristi. On pruža ženama njihov vlastiti identitet i njihovu vlastitu sferu, koja egzistira paralelno sa onom muškarčevom. Žene su tako lišene bremena zapadnjačke društvene presije gdje se od žena očekuje da svo vrijeme izgledaju besprijekorno i seksualno privlačno te tako nemaju "potrebe" trošiti ogromno vrijeme i novac posjećujući salone ljepote i nanoseći hemijske preparate, losione, razne tečnosti i mirise na svoja tijela samo da bi udovoljile muškarcima. Povrh svega, on omogućava muslimankama da imaju identitet, sposobnost da izraze svoj vlastiti personalitet i intelekt, neovisno o muškarčevim prohjevima i željama.
Poslanik, s.a.v.s., je dao upozorenje koje nas sve potiče na razmišljanje:
"One žene koje se pojavljuju gole čak i kad odjeću nose, koje zavode i bivaju zavođene drugima, koje hodaju izazovno, nikada neće kročiti u Džennet, čak ni osjetiti njegova mirisa. "

Мислам дека за овој ајет тие повеќе од доволно.9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.


И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938Мислам дека засега е доволно,иако има уште едно продолжение за вториот дел од твоите прашања.

Но,за тоа во некоја друга прилика.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 16:14
Evangelose neli ti rekov deka ce dobies adekvaten odgovor, a be zarem uste nemas svateno deka lagite tvoj se mnogu providni, kako spletki sejtanovi pa so eden zamav od vernikot se rusatтрепкање.. Sekako deka nema da go prifatis objasnuvanjeto od bratot efendija, ama koj tie kriv sto si na toj stepenсреќа
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:31
Efendija, ме намачи малку да го читам твојот километарски пост, но да знаев дека во него ќе најдам само лични навреди до мене, копи-пејст тралалајќи и линкови кои само се обидуваат да ја заматат водата и да го пренасочат вниманието на читателот, да знаев дека само тоа ќе го најдам во твојот километарски пост - немаше да го читам истиот.
 
А впрочем, во него најдов и само потврди на она што јас кратко и јасно го кажав, а не негации.
 
Originally posted by efendija efendija напиша:

 
ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК.
 
4-11 гласи вака:
Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina.
 

«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228)


5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20

Ајде да видиме што вели овој ајет:
Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh?

7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. 
 

Ајде да го чуеме и овој ајет:
„A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).
9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.


И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938
 
Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Efendija, ме намачи малку да го читам твојот километарски пост, но да знаев дека во него ќе најдам само лични навреди до мене, копи-пејст тралалајќи и линкови кои само се обидуваат да ја заматат водата и да го пренасочат вниманието на читателот, да знаев дека само тоа ќе го најдам во твојот километарски пост - немаше да го читам истиот.

 

А впрочем, во него најдов и само потврди на она што јас кратко и јасно го кажав, а не негации.

 

Originally posted by efendija efendija напиша:


 

ВО Qur,anot ПОСТОЈАТ МНОГУ Qur,anski ајети КОИ СЕ БАВАТ СО ТЕМАТИКАТА ЗА СВЕДОЧЕЊЕТО, НО САМО ЕДЕН ВЕЛИ ДЕКА ДВЕ ЖЕНИ СЕ ТРЕТИРААТ КАКО ЕДЕН СВЕДОК.

 

4-11 гласи вака: Allah vam naređuje da od djece vaše - muškom pripadne toliko koliko dvjema ženskima. A ako bude više od dvije ženskih, njima - dvije trećine o­noga što je ostavio, a ako je samo jedna njoj - polovina.

 

«A žene imaju isto toliko prava koliko i dužnosti, prema zakonu, ali muževima pripada prvenstvo nad njima za jednu razinu.» (El-Bekare, 228) 5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20 Ајде да видиме што вели овој ајет: Ako hoćete da jednu ženu pustite, a drugom se oženite, i jednoj od njih ste dali mnogo blaga, ne oduzimajte ništa od toga. Zar da joj to nasilno oduzmete, čineći očigledan grijeh? 7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.   Ајде да го чуеме и овој ајет: „A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih. Pa ako vas poslušaju, tad ne tražite protiv njih puta. Uistinu! Allah je Uzvišeni, Veliki“(k*r´an 4:34-Mlivo).

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23. И за ова еднаш ти објаснав кога стана збор за Џеннетот и Џехеннемот,но,ајде да не бидам предолг ќе ти дадам еден линк:http://n-um.com/?q=node/938

 

Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената.


За разлика од тебе јас не позајмувам постови од Крале(а твојот е само мизерна копија на неговиот)

За разлика од тебе јас на секое прашање и твоја констатација дадов опширен,преоооооопширен одговор,но гледам дека главата не ти држи толкави лекции и одговори.

А за тоа колку тебе ти се допаѓаат или не моите одговори тоа си е твое,едноставно не се замарам.

И да ти кажам право не си вреден да те удостојувам повеќе со Исламски одговори,едноставно отсека натаму ќе ти кажувам приказни за Насрадин Оџа.

Белким нив ќе ги разбереш.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 18:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222


Originally posted by efendija efendija напиша:

Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222:
I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost."
 
Е ајде баш да видиме како гласи тој ајет...
 
"They question thee (O Muhammad) concerning menstruation. Say: It is an illness"
(Сура 2:222 превод: Mohamed Marmaduke Pickthall)
 
"They ask you about menstruation. Say: 'It is an injury.(повреда/штета)"
(Сура 2:222 превод: Hassan Qaribullah and Ahmed Darwish)
 
"They ask thee concerning women's courses. Say: They are a hurt and a pollution"
(Сура 2:222 превод: Abdullah Yousuf Ali)
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:00
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

3.Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
Originally posted by efendija efendija напиша:

Ајде да видеме како гласи тој ајет,2(Бекаре) 222: I pitaju te o mjesečnom pranju. Reci: "To je neprijatnost."

 

Е ајде баш да видиме како гласи тој ајет...

 

"They question thee (O Muhammad) concerning menstruation. Say: It is an illness"

(Сура 2:222 превод: Mohamed Marmaduke Pickthall)

 

"They ask you about menstruation. Say: 'It is an injury.(повреда/штета)"

(Сура 2:222 превод: Hassan Qaribullah and Ahmed Darwish)

 

"They ask thee concerning women's courses. Say: They are a hurt and a pollution"(Сура 2:222 превод: Abdullah Yousuf Ali)Еве уште еден доказ дека ти си само за човек да ти раскажува прикаски.
Прво тие два -три преводи од Пиктал,Јусуф Али и Ахмед Дервиш не значат дека преводот е добар.

Сега немам доволно време но ќе ти пастирам 1001 превод на к*р,ан со овој ајет за да видиш како е тој преведуван.

Но,сега ќе ти го цитирам само оригиналниот текст и тоа со транскрипција:

Сура Бекаре 222 ајет:

Ве Јес,елунеке анил мехиид. (И те прашуваат за месечното прање)

Кул хуве ЕЗЕН (Кажи:Тоа е непријатно!)

Оригиналниот Ареапски збор кој е употребен бо к*р,анот е ЕЗЕН,а тоа значи непријатност.

Пошто се сметаш за толку учен,прашај некој што разбира арапски па ќе ти каже што значи тој збор,пред да се залетуваш и бламираш.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:03

Пустински лав, не знам за какви прашања и одговори ми збориш? Во мојот пост јас не поставував прашања за некој да ми одговори. Јас само ви посочив во кои ајети во Кyранот е прикажан статусот на жената. (EvAngelos)


Vo tvojot post i ti samiot neznaes sto napisa. I uste pak prodolzuvas so gluposti da treskas.


NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:13
Evanglesou ti si eden golem podlec.....
Slatokorecivo sekogas zboruvas za bibiljata, no vsusnost ti si eden tezok licemer, na covek da zazali sto voopsto nekgas smetla deka ima ronka tolerantnost kaj tebe za drugite religii.
Ajetite koi gi navede tolku se iskriveni i izvadeni od kontektst PA KOJ SI BE TI DA GI IZVRTUVAS ZBOROBITE NA BOGA! KAKO IMASE HRABOROST...
ZAL MI E STO MODERATORITE PRODLOZUVAAT DA TE OHRABRUVAAT VO TVOITE NAVREDI I IZVRTUVANJA, A NIKOGAS DA NE BIDES NI OPOMENAT NI BANIRAN.
TI SI SRAM ZA HRISTIJANITE I ZA VERNICITE.[SIZE]
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:21

Ефендија, истото зборче "ЕЗЕН" (болест) се користи и во следниов ајет:

"They said: "By Allah! (never) wilt thou cease to remember Joseph until thou reach the last extremity of illness (ЕЗЕН!), or until thou die!"

(Јусуф 85)

 
Тука контекстот е очигледен дека станува збор за разболување, а не за непријатност која може да резултира со смрт/упропастување. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
KGB Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KGB Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 19:24
Evangelos ti si eretik!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.