IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Статусот на жената во Кyранот
    Испратена: 05.Април.2008 во 01:35
Бујрум. Еве ви тема за статусот на жената во Кyранот, за да не ги мешаме дискусиите во темата за Библијата.
 
п.с. Леле кога ке ви дојат aladin и Orto на оваа тема... држте му се голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:40
c c c,,,,auuu kolku brz siii,,,

sega site chlenovi ne stavi vo pozicija na advokat,,,i obvinitel,,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii...
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:43
Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

A tuka nema sto da se pisuva da veke ne e napisano.
I mislis deka ke mozes da ne "zaplasis" so nekoi clenovi od forumov, da ne zalno bi bilo smesno.

NIE SME SLEDBENICI NA VISITNATA JA POSEDUVAME VISITNATA I ZAREM NAVISITNA MISLIS DEKA SE PLASIME DA SE SOOCIME SO NEKOJ KOJ NEMA POZNAVANJE ZA ISLAMOT?!!?!?!?!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:46
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

A tuka nema sto da se pisuva da veke ne e napisano.
I mislis deka ke mozes da ne "zaplasis" so nekoi clenovi od forumov, da ne zalno bi bilo smesno.

NIE SME SLEDBENICI NA VISITNATA JA POSEDUVAME VISITNATA I ZAREM NAVISITNA MISLIS DEKA SE PLASIME DA SE SOOCIME SO NEKOJ KOJ NEMA POZNAVANJE ZA ISLAMOT?!!?!?!?!Sestro sabar, ostajgo na Evangelos... i on do dusa ne saka, ama takva e bolestaнамигнување


ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:55
Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii... 
 
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e?
ne znae da se brani pa samo napaga!!!!
 
Мило ми е што и двете признавте зошто и со кои мотиви ја отворивте темата за "Статусот на жената во Библијата." Затоа и сега си ја ишкате мувата од капата среќа
 
Чудно е како ова секогаш ми успева. Кога за секоја ваша провокативна тема ќе отворам аналогна тема за исламот, веднаш реагирате "ама зошто напаѓаш, ама зошто ваква тема?" А јас не правам ништо друго, освен тоа што ви го враќам истиот камен со кој вие фрлате по христијанството. А потоа ми велите "боли!", епа и треба да боли златни мои, за да се научите на ред. среќа
Затоа немој да кукате, со иста мера ви враќам, ни грам повеќе намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:58
Lele kolku ne isplasi,pa ti stvarno si bil silen.
Za zenata vo k*ranot e VEKE ZBORUVANO, toa mi e celta. Mene najlesno ke mi bide da gi otvoram tie temi i da postiram.
Poradi toa Ev. ne se obiduvaj da izigravas fraer, bidejki ne si, sfati veke ednas.
A i za dzabe se trudis da glumis golem hristijanin i prosvetitel, bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:05
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?
 
Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
"Разобличи ги глупостите на безумникот, за да не мисли дека е многу паметен!"
(Поговорки 26:5)
 
Ете што ме учи мене Библијата (меѓу другото) намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Fantastic Lady Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јануари.2008
Локација: United States
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Fantastic Lady Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:06
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Fantastic Lady Fantastic Lady напиша:

,,vo edna tema treba da se branime,,,vo druga da obvinuvame,,,za na kraj da vidime koj ke pobediii... 

 

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa lady zarem ne si sfatila kako funkcionira Ev. kako dete e? ne znae da se brani pa samo napaga!!!!

 

Мило ми е што и двете признавте зошто и со кои мотиви ја отворивте темата за "Статусот на жената во Библијата." Затоа и сега си ја ишкате мувата од капата среќа

 

Чудно е како ова секогаш ми успева. Кога за секоја ваша провокативна тема ќе отворам аналогна тема за исламот, веднаш реагирате "ама зошто напаѓаш, ама зошто ваква тема?" А јас не правам ништо друго, освен тоа што ви го враќам истиот камен со кој вие фрлате по христијанството. А потоа ми велите "боли!", епа и треба да боли златни мои, за да се научите на ред. среќа

Затоа немој да кукате, со иста мера ви враќам, ни грам повеќе намигнување


e sega stvarno ne navredi,,,,ja otvoriv ova tema bidejki gledam pomegju mnooogubrojnite temi vo podforumot verosipoved nitu edna nemashe za zhenata vo biblijata...a za Islamot i zhenata imashe dve-tri temi mislam,,,i tamu gledav deka "retki",,,mnogu "retki",,bea tie shto navistina sakaa da nauchat neshto,,,da ne kazham nemashe voopshto,,,od druga strana site pishuvaa od pozicija na obviniteli,,,i vo nitu eden moment ne sakaa da razberat...tuku samo "zoshto vaka..zoshto onaka"...i ti sega trudi se da im objasnuvash iskreno,,,a onie ja imaat isklucheno nivniot mozok,,,i duri voopshto ne te chitat..

jas od druga strana si prashuvam za da naucham,,,se razbira vie so vash*te argumenti ste ubedlivi i jas prifakam,,,nema tuka mnogu filozofiranje,,,vistinata e edna,,,bez razlika koj ja kazhuva...
Write your name in kindness, love,nd mercy,nd leave behind you a monument of virtue that the storms of time can never destroy.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:08
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

bidejki Isus na kamen ne vrakal so kamen, mnogu e interesno ona WWJD zar ne?
 
Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
"Разобличи ги глупостите на безумникот, за да не мисли дека е многу паметен!"
(Поговорки 26:5)
 
Ете што ме учи мене Библијата (меѓу другото) намигнување
E ubavo te ucela, ama nisto ne si naucil........среќа

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:10
Aha znaci ti mene me narekuvas "bezumnik" i toa te uci biblijata.........
mnogu interesno.
Ti i navredite gi crpis od Biblijata....
Bravo be Ev.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 02:12
Аиша, јас потенцирав дека не се однесува тоа за тебе лично!
 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Тоа со каменот беше фигуративно кажано Аише, не брзај многу.
Бидејќи не го сфати фигуративното, еве ти нешто поконкретно (Немој да го сфатиш ова лично!):
 
Ајде, штом никој од муслиманите не се произлезе со статусот на жената според Кyранот, еве јас ќе го скршам ледот среќа
 
Еве ќе наведам само дел од Кyранските стихови кои проповедаат угнетување на жените:

1. Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176.

2. Мажите се над жените, и жените не се луѓе Сура 2:228
I imaju one slično (pravo)2:228b onom (koje imaju ljudi) nad njima2:228c pristojno, a imaju ljudi nad njima stepen.
 
3. Менструацијата е болест (уште еден научен кикс на Кyранот) Сура 2:222
 
4. Жените треба да се заклучат дома до крајот на животот, ако се неверни, додека мажите можат да „грешат“ до мила волја - Сура 4:15 - A koja od žena vaših počini blud, tad zatražite da protiv njih posvjedoče četvorica između vas. Pa ako posvjedoče, tad ih zadržite u kućama dok ih ne uzme smrt ili im Allah načini put.
 
5. Жените можат да се разменуваат (нешто слично како сликички што мењавме во основно) Сура 4:20
 
6. Мажите треба да владеат над жените (пазете повторно мажите ги вика луѓе, а жените - жени, небаре тие не се луѓе !!! - Сура 4:34 Ljudi su poglavari ženama, zato što ih je odlikovao Allah jedne nad drugima
 
7. Жените треба да се тепаат ако се непослушни, а што е непослушно, нормално си одлучува секој маж по свој ќеф - Сура 4:34 A one za koje se plašite nepokornosti njihove, pa posavjetujte ih, i ostavite ih u posteljama, i udarite ih.
 
8. Жените мора да се покриваат, да гледаат надолу Сура 24:31

9. Муслиманите ги чекаат еден куп девици за сексуално изживување на небото има многу сури, еве само некои Сура 52:20, 55:56, 55:71, 56:17-23.

 
Неколку ајети околу Мухаммед и неговите жени...
 


10. Аллах му одобрува на Мухаммед да се жени колку пати сака (другите до 4 пати) Сура 33:50

11. Мухаммедовите жени мораат посебно да го слушаат - Сура 33:28-29
 
12. само жените на Мухаммед не смеат ни да ИЗЛЕЗАТ ОД ДОМА - Сура 33:32-33

13. Аллах на Мухаммед му ја дава и жената на синот (бљак!) Сура 33:37

14. Аллах ги предупредува жените на Мухаммед дека не смеат ни да го КРИТИКУВААТ, инаку ќе ги замени со подобри (Сура 66:5)
Итн итн..
Се надевам ви се допадна? среќа


Изменето од EvAngelos - 05.Април.2008 во 03:47
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 03:05
EvAngelos, ne ti se mesham vo otvaranje na novi temi, no ne mislish deka dovolna e onaa Narodot koj ja osloboduva zhenata za razvivanje na vakva diskusija?    
Изменето од Messenger - 05.Април.2008 во 03:06
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 03:23

Сметам дека насловот на таа тема (Народ кој ја ослободува жената) и нејзиниот вовед воопшто не отвараат некаква културна дебата со два избалансирани ставови. Кога се отвара некоја тема, основно правило е нејзиниот наслов да предвидува 2 спротивни ставови, за да може да се развие дебата, а не како во таа тема каде што во самиот наслов е наметнат едниот став: дека некаков народ ослободувал некоја жена. Ако заклучокот е наметнат во насловот, тогаш нема потреба да се дискутира. Но ако темата е насловена на пример вака: Дали муслиманите се народ кој ја ослободува жената? Е тогаш веќе тоа личи на нешто. Други теми од таков тип се: Кyранот е книга пратена од Бог. Библијата одобрува ропство. Библијата забранува свинско. Библијата ова, Библијата она. Дали си сретнал некогаш некоја сериозна дебата со ваков наслов??? Јас не. среќа

Додека оваа тема на пример е неутрална во својот наслов и овозможува секој да си го напише своето мислење за статусот на жената во Кyранот. Во самиот наслов на оваа тема не е наметнат ни позитивен, ни негативен став за статусот на жената во Кyранот. А воедно истата тема е добар баланс на истоимената аналогна тема "Статусот на жената во Библијата". Затоа сметам дека оваа тема си држи место.
 
Тоа е моето мислење. Што и не мора да биде твое. Ти си модератор и јас го почитувам твоето водство на форумов. Нема воопшто да се лутам ако ја избришеш темава.
Поздрав и добра ноќ!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pustinski-Lav Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pustinski-Lav Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 03:41
Evangelos da ne ja imas epten preterano so vredzanje. Toa sto go navede apsolutno ne e taka kako sto ti go imas oskvernaveno. Ce dobies mnogu adekvatni  odgovovri, samo nemoj da places posle.
NEMOZETE DA GO NAUCITE NA DRUGI SO NISTO; MOZE SAMO DA MU POMOGNETE SOZNANIETO DA GO SPOZNAE VO SEBE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.