IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Статусот на жената во Кyранот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Статусот на жената во Кyранот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
Автор
Порака Обратен редослед
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 17:07
Ќе го нема човек едно сабајле, ќе направите каша попара...
Да се вратиме на темата. Не мислам дека е коректно од муслиманите што ја избегнуваат темата, а од друга страна инсистираат да се отвораат теми на кои е толку многу зборувано и објаснувано.
За жената во рајот не е објаснето до сега како што треба, и би сакал да го формулирам во неколку јасни прашања. Ќе ги поставам под точки, ве молам одговорете ги така, за поедноставно и појасно.

1. Што точно добива жената во рајот? Мажот, ја добива својата жена и добива девици. Дали жената добива нешто повеќе од само својот маж или тоа треба да и е доволно? Дали е ова прецизирано?

2. Кога жената ќе влезе во рајот, спомнавте дека е пак девица? Прашањето, колку и да звучи вулгарно, сепак е на место - дали станува вечна девица или?

3. Што се случува со девојка која ќе умре пред да биде мажена? Каде и со кого ќе биде таа во рајот, со оглед на тоа што нема маж покрај кого да биде, што точно ќе добие?

Прашувам, затоа што секогаш велите дека к*ранот за се има прецизен и јасен одговор - затоа, дајте прецизен и јасен одговор на 3те прашања.
Do what is right, come what may...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 16:47
Originally posted by miroslav_g8 miroslav_g8 напиша:

ima i takvi ? tamu збунетост
 
ИДИВИДИнамигнување
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 16:45
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Хаос е и овде, на подфорумов, се огледува во немоќта да се даде одговор, па веднаш се отвара нова тема. големо%20гушкање

Е маре,маре... Хаос нема, туку има нормално отварање теми. А пошто по обичај не знам да давам одговори, тука ќе запрам и ќе гледам како ти со "твоите браќа",рекламираш етика. Можеби ќе научам нешто ново. Повели, просторот ти го отстапувам тебе.   

 

Ај кој ке ми зборувал за етика, зар е морално и доблесно прво тоа што како трајно баниран со тешка причина, влегуваш со нов ник?

 

А да не ѕирнев во вашиот форум -навистина ќе немав поим од етиката, чест на само еден, единствен член-исклучок што го имате. Другото сте се-етичари и моралисти.

 


Очигледно доста работи си испомешала, но, нема да те корегирам, ќе те оставам со твоите размислувања за мене такви какви што се.

   Гледам дека нема за мене овде добредојде А што сакаш ти, калдрма од баклави да ти направам? Патека од рози?,ме мешате со се и сешто Не си во право, никој не те меша со ништо-само те препознав,затоа еве мирно ќе си се повлечам и ќе ве поштедам од манипулација со мојот ник.
Тоа никој не го очекува од тебе, најмалку јас.
Ќе ја искористам приликата да ве поздравам на сите, посебно модератрот Зидарски со кого навистина убаво подебатирав, и ќе го замолам ако сака нормално, по ЛП да ти ја каже ИП адресата преку која е регистриран овој ник и сличноста моја со никот на Омер ел Фарук.
Омер, преведено на совермен јазик, една стара поговорка би гласела вака : “Волкот ИП-то и компкутерот ги менува-но стилот и содржината на постовите-не“ Ти најубаво знаеш кој синамигнување


Останете ми во здравје и благосостојба и секое добро!
 
И тебе секое добро се разбира, и градина мирисни рози,  Омерероза

   
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 16:34
Islam tretira muškarca i ženu kao jednake partnere koji trebaju sarađivati u stvaranju svoga doma, porodice i šireg društva harmoničnim, sretnim i uspješnim zajednicama.


Жените вредат колку пола маж (Сура 2:282 и 4:11, и 4:176) Пример: „muškarac ima kao dvije ženske“ 4:176


некој нека објасни ако сака


Изменето од fileo - 23.Јули.2008 во 16:36
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 13:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Хаос е и овде, на подфорумов, се огледува во немоќта да се даде одговор, па веднаш се отвара нова тема. големо%20гушкање

Е маре,маре... Хаос нема, туку има нормално отварање теми. А пошто по обичај не знам да давам одговори, тука ќе запрам и ќе гледам како ти со "твоите браќа",рекламираш етика. Можеби ќе научам нешто ново. Повели, просторот ти го отстапувам тебе.   

 

Ај кој ке ми зборувал за етика, зар е морално и доблесно прво тоа што како трајно баниран со тешка причина, влегуваш со нов ник?

 

А да не ѕирнев во вашиот форум -навистина ќе немав поим од етиката, чест на само еден, единствен член-исклучок што го имате. Другото сте се-етичари и моралисти.

 


Очигледно доста работи си испомешала, но, нема да те корегирам, ќе те оставам со твоите размислувања за мене такви какви што се.

   Гледам дека нема за мене овде добредојде,ме мешате со се и сешто,затоа еве мирно ќе си се повлечам и ќе ве поштедам од манипулација со мојот ник.

Ќе ја искористам приликата да ве поздравам на сите, посебно модератрот Зидарски со кого навистина убаво подебатирав, и ќе го замолам ако сака нормално, по ЛП да ти ја каже ИП адресата преку која е регистриран овој ник и сличноста моја со никот на Омер ел Фарук.

Останете ми во здравје и благосостојба и секое добро!

   
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 13:26
ima i takvi ? tamu збунетост
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 13:03
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хаос е и овде, на подфорумов, се огледува во немоќта да се даде одговор, па веднаш се отвара нова тема. големо%20гушкањеЕ маре,маре...

Хаос нема, туку има нормално отварање теми.
А пошто по обичај не знам да давам одговори, тука ќе запрам и ќе гледам како ти со "твоите браќа",рекламираш етика. Можеби ќе научам нешто ново.

Повели, просторот ти го отстапувам тебе.
   
 
Ај кој ке ми зборувал за етика, зар е морално и доблесно прво тоа што како трајно баниран со тешка причина, влегуваш со нов ник?
 
А да не ѕирнев во вашиот форум -навистина ќе немав поим од етиката, чест на само еден, единствен член-исклучок што го имате. Другото сте се-етичари и моралисти.
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 12:03
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Хаос е и овде, на подфорумов, се огледува во немоќта да се даде одговор, па веднаш се отвара нова тема. големо%20гушкањеЕ маре,маре...

Хаос нема, туку има нормално отварање теми.
А пошто по обичај не знам да давам одговори, тука ќе запрам и ќе гледам како ти со "твоите браќа",рекламираш етика. Можеби ќе научам нешто ново.

Повели, просторот ти го отстапувам тебе.
   
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:58
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Абе напиши ја ти конкретната работа, така се поткрепува одговор.


Демек така велиш, јас да напишам. Е,ајде, да напишам.

"Onome ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik je, Mi ćemo dati da proživi lijep život i doista ćemo ih nagraditi boljom nagradom nego što su zaslužili." (16:97)

"A onaj ko čini dobro, bio muškarac ili žena, a vjernik
je, ući će u Džennet i neće mu se učiniti ni koliko trun jedan nepravda." (4:124)

"Muslimanima i muslimankama, i vjernicima i vjernicama, i
poslušnim muškarcima i poslušnim ženama, i iskrenim muškarcima i
iskrenim ženama, i strpljivim muškarcima i strpljivim ženama, i
poniznim muškarcima i poniznim ženama, i muškarcima koji dijele zekat i
ženama koje dijele zekat i muškarcima koji poste i ženama koje poste, i
muškarcima koji o svojim stidnim mjestima vode brigu i ženama koje o
svojim stidnim mjestima vode brigu, i muškarcima koji često spominju
Allaha i ženama koje često spominju Allaha, - Allah je, doista, za sve
njih oprost i veliku nagradu pripremio." (33:35)

"Ko učini zlo, biće prema njemu kažnjen, a ko učini dobro,
bio muškarac ili žena, a vjernik je, u Džennet će; u njemu će imati u
obilju svega, bez računa." (40:40)Сакаш уште?
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:58
И дали при секоја пенетрација ќе биде нанова дефлорација, или и горе еднаш?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:58
cekaj , ne brzaj ... sega se konsolidiraat i zbivaat redovite голема%20насмевка .... se grupiraat  голема%20насмевка
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:57
Originally posted by deshad deshad напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Епа тоа велам и јас, Ел Муслима од една страна вели “Navisitna fala mu na Allah za islamot.....i insaAllah da bideme huriji vo Dzennet!!!!“,


а Омер вели вака: Значи вака, жената нема да опслужува повеќе мажи во џеннетот, туку ќе биде во друштво со својот маж.Жената нема да биде како хуриите, таа ќе биде главна“


Има разлика.

 

Дали е потребен некаков тренинг тука на земјата за да муслиманката стане хурија горе или? Зашто нели хуриите не биле допрени од маж ниту од џин. Ако жената муслиманка овде на земјава е нормално, сопруга, значи “допрена“, дали горе ќе се трансформира во хурија? Мислам, некоја небесна хименопластика и слично?Прво дали го прочита к*р,анскиот цитат, или сакаш да ти дадам уште некој, за да ја завршам твојата фамозна потрага по к*р,ански ајет кој зборува за влез на жената во Џеннетот?

Второ: Знаеш ли ти воопшто што значи терминот Хурија?-ако знаеше немаше да има конфузија во твоето мислење.

и трето: припема има за тоа, секако( ама не некои фитнес или гимнастички вежби и посета на хирург) туку добри дела. Во Џеннетот/Рајот жената ќе биде девица.
 
Одговор по обичај-не даде.
 
Ако јас незнам што е хурија, еве сите прашуваме, па кажи ни.
 
Која е поентата на жената во рајот да влезе пак како девица-мислам да го трпи истото дефлорирање?
 
 
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:55

Хаос е и овде, на подфорумов, се огледува во немоќта да се даде одговор, па веднаш се отвара нова тема. големо%20гушкање

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2008 во 11:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Епа тоа велам и јас, Ел Муслима од една страна вели “Navisitna fala mu na Allah za islamot.....i insaAllah da bideme huriji vo Dzennet!!!!“,


а Омер вели вака: Значи вака, жената нема да опслужува повеќе мажи во џеннетот, туку ќе биде во друштво со својот маж.Жената нема да биде како хуриите, таа ќе биде главна“


Има разлика.

 

Дали е потребен некаков тренинг тука на земјата за да муслиманката стане хурија горе или? Зашто нели хуриите не биле допрени од маж ниту од џин. Ако жената муслиманка овде на земјава е нормално, сопруга, значи “допрена“, дали горе ќе се трансформира во хурија? Мислам, некоја небесна хименопластика и слично?Прво дали го прочита к*р,анскиот цитат, или сакаш да ти дадам уште некој, за да ја завршам твојата фамозна потрага по к*р,ански ајет кој зборува за влез на жената во Џеннетот?

Второ: Знаеш ли ти воопшто што значи терминот Хурија?-ако знаеше немаше да има конфузија во твоето мислење.

и трето: припема има за тоа, секако( ама не некои фитнес или гимнастички вежби и посета на хирург) туку добри дела. Во Џеннетот/Рајот жената ќе биде девица.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.