IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Брзина на светлината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Брзина на светлината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Брзина на светлината
    Испратена: 04.Април.2008 во 02:06
Пред некое време, читав една книга, The elegant universe, brian green.

и тука објаснува како ајнштајн демек измислил то шо го измислил. е сеа, сее то во ред, само што, ајнштајн тргнал од претпоставка дека брзината на светлината е константна.

барав на гугл, ама нигде не најдов објаснување зошто брзината на светлината е константна.

ако некој има мислење/информација, нека написи

поздрав
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 21:37Во универзумот има многу константи - никој нe знае зошто се тие токму толкави колку што се!

Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 00:07
Originally posted by sasebt sasebt напиша:

Пред некое време, читав една книга, The elegant universe, brian green.и тука објаснува како ајнштајн демек измислил то шо го измислил. е сеа, сее то во ред, само што, ајнштајн тргнал од претпоставка дека брзината на светлината е константна.барав на гугл, ама нигде не најдов објаснување зошто брзината на светлината е константна.ако некој има мислење/информација, нека написипоздрав

Тоа е една контрадикторност во Ајнштајновата теорија на релативитет!!!
Докажувајќи дека се е релативно, па дури и времето,морал да тргне од некои поставки. Една од нив е дека c=const. Значи има една работа која не е релативна, а тоа е константната брзина на светлоста!!!!
Една од слабите карики во теоријата, но иако многумина се обидоа да го оспорат тој факт, сите дополнителни и подоцнежни (пософистицирани) мерења покажаа дека навистина е така!!
Едноставно брзината на светлоста е константна и тоа ти е!!!
Зошто? Ќе докаже некој друг Ајнштајн!!!!
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 00:47


Зошто е π секогаш 3,14.........(до бесконечност), а не е некој друг број?

Зошто силите (гравитацијата, електро-магнетната и слабата и јаката нуклеарна сила) се токму онолкави колку што се????... и зошто воопшто има само 4 сили ????

...........
Има безброј прашања без одговор!
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2008 во 10:49
a be decki

ova so go pisite go znam, ama fintata e ... sho gi nateralo lugeto da svatat deka c e konstantno. ne zosto e 3x10^8 m/s, nego zosto e konstantno. edinstveno so sum nasol, e deka, eksperimentalno ispadnalo deka e konstanta.

znaci, nemate cueno nekoj da se zanimava so ovaa problematika? da barem proba da objasni zoso c e const?

za 4 sili, ne se znae deka se 4 :) se smeta deka ima 1 objasnuvanje za se, ne 4 (ili 2, ako racunas kvantna i ajnstajnova)
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:44
Зашто ништо не и влијае на светлината. Ниту гравитација, ниту ниту електромагнетни зраци и слично. Затоа се вели дека нејзината брзина е константа. Просто кажано, не може да се смени.

Друго, од каде тргнал Ајнштајн:
Пред да ги објави он тие негови пронајдоци, научниците имале проблеми со решавање на некои равенки. Неговата генијалност е во тоа што има видел и покажал дека ниту времето па ниту масата на едно тело не се константни. Како се зголемува брзината на некое тело, расте и неговата маса.
Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2008 во 22:46
а Пи е толкав колку што е зашто е резултат на периметарот на било кој круг, поделен со неговиот дијаметар или 22/7.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 20:03
Originally posted by Petkovsky Petkovsky напиша:

Зашто ништо не и влијае на светлината. Ниту гравитација, ниту ниту електромагнетни зраци и слично. Затоа се вели дека нејзината брзина е константа. Просто кажано, не може да се смени.

....Еј да не се подзабораи малце!?! Како гравитацијата не и влијае на светлината????
А црните дупки!!???
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 20:32
   БРЗИНАТА НА СВЕТЛИНАТА Е КОНСТАНТНА САМО ВО ВАКУУМ ПРОСТОРОТ!ЗАНЕМАРУВАЈЌИ ГО НЕКОИ ОД НАУЧНИЦИТЕ ОВОЈ ФАКТ,МНОГУ ОБИДИ ЗА ДА СЕ УТВРДИ НЕЈЗИНАТА ТОЧНА БРЗИНА ,ПАДНАЛЕ ВО ВОДА ИЛИ ОПИТИТЕ БИЛЕ НЕУСПЕШНИ.ШТО ЗНАЧИ,КАКО И ОСТАНАТИТЕ ФИЗИЧКИ ПОИМИ (ЗВУК,ТОПЛИНА,МАГНЕТНО ПОЛЕ,ГРАВИТАЦИЈА...)ТАКА И БРЗИНАТА НА СВЕТЛИНАТА НЕ Е КОНСТАНТНА.НОСИТЕЛОТ НА СВЕТЛИНСКИОТ ЗРАК ФОТОНОТ Е ЗАВИСЕН ОД МАТЕРИЈАТА НИЗ КОЈА ПОМИНУВА,ЗНАЧИ СЕ ОДБИВА ,ПРЕКРШУВА ПРОДИРА...!АКО ЗБОРУВАМЕ ЗА ВАКУУМ,ТОГАШ ТОА Е ПОСЕБНА ПРИКАЗНА.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 20:53
e vaka
svetlina ne e nitu elekromagneten bran nitu celosna materija

nego e nesto izmegju i se odnesuva i kako elektomagneten bran no i kako materijalna korpuskula

taka da - brzinata zavisi od okolinata niz koja se dvizi i usporuva
no gravitacijata ja zabrzuva kako i sekoe materijalno telo

ne e konstanta - vo nikoj slucaj

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 21:43


Да точно дечки! Тоа го заборавивме - ВО ВАКУУМ!!! (но во вакуум се смета за константа!)

И дека има константи во природата има, на пр:

Планкова константа
Болцманова константа
Авогардов рој
Пи
.... и уште многу други!!!
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 21:54
ne e konstanta nitu vo vakuum
pri deluvanje na ogromna gravitacija taa zabrzuva

SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Petkovsky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Petkovsky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:06
Кога зборуваме за брзина на светлина и користиме с, тогаш зборуваме за брзината во вакуум, и таа е по дефиниција константна. Па дури и дефиницијата на еден метар е изведена на основа на тој факт.

Значи да се поправам и доискажам, брзината на светлината е константа во вакуум. Дури и користејки ги Лоренцовите трансформации, брзината на светлината во вакуум останува константа, така да тврдењето дека "ne e konstanta - vo nikoj slucaj" е погрешно.
Кон врв
james dean Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4476
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај james dean Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2008 во 22:15
Originally posted by anakin anakin напиша:

ne e konstanta nitu vo vakuum
pri deluvanje na ogromna gravitacija taa zabrzuva

Шо ти на тебе бе???    Кај може светлина да забрзува???? Тоа е крајна граница на брзината во универзумот!!! Ти текнува??? Таа забавува од гравитацијата. Затоа црните дупки се црни - дека светлината не може да и избега на силната гравитација на ѕвездата!!!

Ама тоа не се рачуна у константноста на брзината на свтелината!!!

   
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.