IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - "Македонија" името било географски поим!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Македонија" името било географски поим!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
Автор
Порака
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:10
Бугари - "Татари" от Азия, Гърци - "Египтяни" от Африка, само горди "антички македонци" отсекогаш биле тука? От кай са паднали - от небето? Али от на Сашо Мегало Педеро разпраниот гъз?

Вистината не се брани со лажни докази!

Се фаташ за сламка да "докажеш" дека имало "мачедонци"

Една умна жена, вистинска лейди еднаш кажува: "Ако треба да доказувам, дека сум лейди, со сигурност не сум ...."

И що сос тия гени? Ти да не си расист? Али се имаш за супериорен спрема другите раси / нации?

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:21
Originally posted by makenot makenot напиша:

Бугари - "Татари" от Азия, Гърци - "Египтяни" от Африка, само горди "антички македонци" отсекогаш биле тука? От кай са паднали - от небето? Али от на Сашо Мегало Педеро разпраниот гъз?

Вистината не се брани со лажни докази!

Се фаташ за сламка да "докажеш" дека имало "мачедонци"

Една умна жена, вистинска лейди еднаш кажува: "Ако треба да доказувам, дека сум лейди, со сигурност не сум ...."

И що сос тия гени? Ти да не си расист? Али се имаш за супериорен спрема другите раси / нации?Анализите од крв се лажни докази???
Или пак сега немаш што да кажеш???
Твој проблем, не е мој проблем тоа...
Само тапшај се по рамо, ете ти други докази и сега се заќуте нешто
И јас не сум расист, само сакам да ги нема грците од Балканов се да ги исчистат заедно со вас татарите..
Вие сте исклучоци знаеш...изроди.

А за гените сите сме мешани ,па и македонците..
Само ми одат на нерви грците што се прават чистокрвни антички....
Кога немаат ништо со античките грци..
Никој ништо нема со античките народи, ама грците го тупат ептен.
А кој рече дека немало македонци па имало и тие биле различни од грците..
Борза тврди дека не се ни замарале со Хеленизам и дека биле со посебна култура.........
Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 09:35
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 09:47
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И јас не сум расист, само сакам да ги нема грците од Балканов се да ги исчистат заедно со вас татарите..
Вие сте исклучоци знаеш...изроди.


На тоа дето го сакаш му се вика геноцид...

Подбуждане към расова и религиозна омраза си е криминал в белите държави, не знам как е в Македония...

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Само ми одат на нерви грците што се прават чистокрвни антички....
Кога немаат ништо со античките грци..


Досущ како "македонците"...Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Борза тврди дека не се ни замарале со Хеленизам и дека биле со посебна култура.........


Нямам докази, али твърдам

Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:00
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

И јас не сум расист, само сакам да ги нема грците од Балканов се да ги исчистат заедно со вас татарите..
Вие сте исклучоци знаеш...изроди.


На тоа дето го сакаш му се вика геноцид...

Подбуждане към расова и религиозна омраза си е криминал в белите държави, не знам как е в Македония...

[QUOTE=Vladimir88]Само ми одат на нерви грците што се прават чистокрвни антички....
Кога немаат ништо со античките грци..


Досущ како "македонците"...

1.Tocno taka ne go poddrzuvam genocidot, no za isklucocite kako grcite i kako idioti koi gi brani istite tie koi im ja zemaa Trakija na Bugarite i zapalija so napalm bugari(kako i 1 milion makedonci) genocid.2.Jas rekov deka nema nitu eden cist narod na svetot rekov deka site nie sme mesani, samo grcite ja preteruvaat epten se pravat najcistokrvnite anticki a nemaat vrska so anticnosta..zosto oni se isto taka i Tesalisko-Peloponeski sloveni..
Citaj malce pa posle jadi gomna


3.Prasaj prvo za dokaz pa posle tvrdi deka nemam dokaz
Ne si me prasal a tvrdis deka nemam dokazi.
Zaklucok:

"Sto i da mi prikazes jas pak ke im veruvam na grcite dzabe se obiduvas da objasnis."


Tipicno tatarsko razmisluvanje..
Ali ajdehttp://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/NoHellenization.pdf


Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 10:03
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 10:47
За овой Борза ли сборуваш, античкиот?


Quote:

During medieval and modem times, Macedonia was known as a Balkan region inhabited by ethnic Greeks, Albanians, Vlachs, Serbs, Bulgarians, Jews, and Turks.

Quote:

The emergence of a Macedonian nationality is an offshoot of the joint Macedonian and Bulgarian struggle against Hellenization. With the establishment of an independent Bulgarian state and church in the 1870s, however, the conflict took a new turn. Until this time the distinction between “Macedonian” and “Bulgarian” hardly existed beyond the dialect differences between standard “eastern” Bulgarian and that spoken in the region of Macedonia.

Quote:

Modern Slavs, both Bulgarians and Macedonians, cannot establish a link with antiquity, as the Slavs entered the Balkans centuries after the demise of the ancient Macedonian kingdom. Only the most radical Slavic factions—mostly émi-grés in the United States, Canada, and Australia—even attempt to establish a connection to antiquity.

Quote:

…the Macedonians are a newly emergent people in search of a past to help legitimize their precarious present as they attempt to establish their singular identity in a Slavic world dominated historically by Serbs and Bulgarians.

Quote:

The twentieth-century development of a Macedonian ethnicity, and its recent evolution into independent statehood following the collapse of the Yugoslav state in 1991, has followed a rocky road. In order to survive the vicissitudes of Balkan history and politics, the Macedonians, who have had no history, need one. They reside in a territory once part of a famous ancient kingdom, which has borne the Macedonian name as a region ever since and was called ”Macedonia” for nearly half a century as part of Yugoslavia. And they speak a language now recognized by most linguists outside Bulgaria, Serbia, and Greece as a south Slavic language separate from Slovenian, Serbo-Croatian, and Bulgarian. Their own so-called Macedonian ethnicity had evolved for more than a century, and thus it seemed natural and appropriate for them to call the new nation “Macedonia” and to attempt to provide some cultural references to bolster ethnic survival.

Quote:

It is difficult to know whether an independent Macedonian state would have come into existence had Tito not recognized and supported the development of Macedonian ethnicity as part of his ethnically organized Yugoslavia. He did this as a counter to Bulgaria, which for centuries had a historical claim on the area as far west as Lake Ohrid and the present border of Albania.

“Macedonia Redux”, Eugene N. Borza, The Eye Expanded: Life and the Arts in Greco-Roman Antiquity, Frances B. Titchener and Richard F. Moorton, Jr., editors

—————————————————————————-

Only recently have we begun to clarify these muddy waters by
revealing the Demosthenean corpus for what it is: oratory designed to sway public opinion and thereby to formulate public policy. That elusive creature, Truth, is everywhere subordinate to Rhetoric; Demosthenes’ pronouncements are no more the true history of the period than are the public statements of politicians in any age.

[E.Borza, "On the shadows of Olympus..." pages 5-6]

This larger Macedon included lands from the crest of the Pindus range to the plain of Philippi and the Nestos River. Its northern border lay along a line formed by Pelagonia, the middle Axios valley and the western Rhodopi massif. Its southern border was the Haliac- mon basin, the Olympus range and the Aegean, with the Chalcidic peninsula as peripheral… We thus have a conception of Macedonia both more and less extensive than Hammonds’s -less in that IT REDUCES EMPHASIS ON THE north western LANDS that lie today WITHIN THE YUGOSLAV STATE, but more in that it takes into greater account the territory east of the Axios. It is a definition BASED on the political DEVELOPMENT of the MACEDONIAN STATE OVER A LONG PERIOD OF TIME,…”

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), pp.29-31 >

Quote:

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84

Quote:

but that the argive context is mythic, perhaps a bit of fifth-century BC propaganda.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 80

Quote:

There is NO reason to deny the Macedonians’ own tradition about their early kings and the migrations of the Makedones.


Quote:

The basic story as provided by Herodotus and Thucydides minus the interpolation of the Temenid connection, UNDOUBTEDLY reflects the Macedonians’ own traditions about their early history

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) Page 84

Quote:

The memory of these early times may be preserved in a fragment of Hesiod; ” From the warloving king Hellen sprang Dorus and Xouthous [father of Ion] and Aeolus who took delight in horses”. Speakers of these various Greek dialects settled different parts of Greece at different times during the Middle Bronze Age, with one group, the “northwest” Greeks, developing their own dialect and peopling central Epirus. This was the origin of Molossian or Epirotic tribes.

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page. 62

Quote:

the western greek people (with affinities to the Epirotic tribes) in Orestis, Lyncus , and parts of Pelagonia;”

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page 74

Quote:

The wester mountains were peopled by the Molossians (the western Greeks of Epirus)

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page 98

Quote:

Whether it was a rude patois that was the dialect of farmers and hillsmen or a style of speaking (like “Laconic”) is impossible to know from this scant, late evidence. In any case we cannot tell if it was Greek.


<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 92

Quote:

It is only to say that there is an insufficient sample of words to show exactly what the macedonian language was. It must also be emphasized that this is not to say that it was not Greek; It is only to suggest that, from the linguists’ point of view, it is as yet impossible to know


<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990)page 93

Quote:

although the thracians continued to produce coins well into the 470s and 460s and although they ADOPTED some of Alexander’s innovations (such as inscriptions in Greek), the obverse designs of their issues never achieved the quality of workmanship of their macedonian counterparts. They remain “Thracian” in style, whereas the Macedonian coinage is SIMILAR in its execution to the coins of the Greek world.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), pp.129 >\

Quote:

The argead Macedonians were now in contact with some of the macedonians of the western mountains, who were FORCED to accept a vassalage with which they never were comfortable. It is clear that these tribes retained their own royal houses and considerable local autonomy…..But for at least the next century and a half, the links between lower and upper Macedonians were tenuous at best.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 124

Quote:

Despite the fact that Thucydides (2.99.3.6) could now call the whole area “Macedonia” the Argeads were NOT able to integrate their highland kinsmen into the kingdom until the reign of Philip II, and even then with only mixed success.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 124

Quote:

Whatever the case, there is insufficient information to know whether the army of Alexander I, who was the first king tentively to ATTEMPT an unification fo the Macedonians

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 126

Quote:

it becomes clear that the Argeadae were notoriously quarrelsome, and that any unity that the Macedonian kingdom might posses would have to depend upon the strenght that could be excercised from the throne.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 135

Quote:

Philip managed to incorporate the cantons of western macedonia into the greater Macedonians kingdom on a permanent basis. These mountainous regions had been virtually independent - and OFTEN HOSTILE - until Philip’s reign, and it was among his first necessities to stabilize the frontier.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 135

Quote:

As for the rivalries among Macedonian families, these are unclear until the time of Philip II, and even here most of the evidence points to a hostility between the houses of western Macedonia and the Argeadae.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 237

Quote:

Their daughter, who would be the half-sister of Alexander the Great and, later the wife of Cassander, was appropriately named Thessalonike, to commemorate Philip’s victory in Thessaly. In 315 Cassander founded at or near the site of ancient Therme the great city that still bears her name.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 220

Quote:

It is difficult to imagine that Philip’s policy toward Greece was an end in itself. Once his Balkan borders had been secured his general course seems to have been directed toward the establishment of stability in Greece, NOT CONQUEST.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 230Eugene N. Borza

Изменето од makenot - 23.Април.2008 во 10:54
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:01
Originally posted by makenot makenot напиша:

За овой Борза ли сборуваш, античкиот?


Quote:

During medieval and modem times, Macedonia was known as a Balkan region inhabited by ethnic Greeks, Albanians, Vlachs, Serbs, Bulgarians, Jews, and Turks.

Quote:

The emergence of a Macedonian nationality is an offshoot of the joint Macedonian and Bulgarian struggle against Hellenization. With the establishment of an independent Bulgarian state and church in the 1870s, however, the conflict took a new turn. Until this time the distinction between “Macedonian” and “Bulgarian” hardly existed beyond the dialect differences between standard “eastern” Bulgarian and that spoken in the region of Macedonia.

Quote:

Modern Slavs, both Bulgarians and Macedonians, cannot establish a link with antiquity, as the Slavs entered the Balkans centuries after the demise of the ancient Macedonian kingdom. Only the most radical Slavic factions—mostly émi-grés in the United States, Canada, and Australia—even attempt to establish a connection to antiquity.

Quote:

…the Macedonians are a newly emergent people in search of a past to help legitimize their precarious present as they attempt to establish their singular identity in a Slavic world dominated historically by Serbs and Bulgarians.

Quote:

The twentieth-century development of a Macedonian ethnicity, and its recent evolution into independent statehood following the collapse of the Yugoslav state in 1991, has followed a rocky road. In order to survive the vicissitudes of Balkan history and politics, the Macedonians, who have had no history, need one. They reside in a territory once part of a famous ancient kingdom, which has borne the Macedonian name as a region ever since and was called ”Macedonia” for nearly half a century as part of Yugoslavia. And they speak a language now recognized by most linguists outside Bulgaria, Serbia, and Greece as a south Slavic language separate from Slovenian, Serbo-Croatian, and Bulgarian. Their own so-called Macedonian ethnicity had evolved for more than a century, and thus it seemed natural and appropriate for them to call the new nation “Macedonia” and to attempt to provide some cultural references to bolster ethnic survival.

Quote:

It is difficult to know whether an independent Macedonian state would have come into existence had Tito not recognized and supported the development of Macedonian ethnicity as part of his ethnically organized Yugoslavia. He did this as a counter to Bulgaria, which for centuries had a historical claim on the area as far west as Lake Ohrid and the present border of Albania.

“Macedonia Redux”, Eugene N. Borza, The Eye Expanded: Life and the Arts in Greco-Roman Antiquity, Frances B. Titchener and Richard F. Moorton, Jr., editors

—————————————————————————-

Only recently have we begun to clarify these muddy waters by
revealing the Demosthenean corpus for what it is: oratory designed to sway public opinion and thereby to formulate public policy. That elusive creature, Truth, is everywhere subordinate to Rhetoric; Demosthenes’ pronouncements are no more the true history of the period than are the public statements of politicians in any age.

[E.Borza, "On the shadows of Olympus..." pages 5-6]

This larger Macedon included lands from the crest of the Pindus range to the plain of Philippi and the Nestos River. Its northern border lay along a line formed by Pelagonia, the middle Axios valley and the western Rhodopi massif. Its southern border was the Haliac- mon basin, the Olympus range and the Aegean, with the Chalcidic peninsula as peripheral… We thus have a conception of Macedonia both more and less extensive than Hammonds’s -less in that IT REDUCES EMPHASIS ON THE north western LANDS that lie today WITHIN THE YUGOSLAV STATE, but more in that it takes into greater account the territory east of the Axios. It is a definition BASED on the political DEVELOPMENT of the MACEDONIAN STATE OVER A LONG PERIOD OF TIME,…”

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), pp.29-31 >

Quote:

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84

Quote:

but that the argive context is mythic, perhaps a bit of fifth-century BC propaganda.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 80

Quote:

There is NO reason to deny the Macedonians’ own tradition about their early kings and the migrations of the Makedones.


Quote:

The basic story as provided by Herodotus and Thucydides minus the interpolation of the Temenid connection, UNDOUBTEDLY reflects the Macedonians’ own traditions about their early history

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) Page 84

Quote:

The memory of these early times may be preserved in a fragment of Hesiod; ” From the warloving king Hellen sprang Dorus and Xouthous [father of Ion] and Aeolus who took delight in horses”. Speakers of these various Greek dialects settled different parts of Greece at different times during the Middle Bronze Age, with one group, the “northwest” Greeks, developing their own dialect and peopling central Epirus. This was the origin of Molossian or Epirotic tribes.

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page. 62

Quote:

the western greek people (with affinities to the Epirotic tribes) in Orestis, Lyncus , and parts of Pelagonia;”

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page 74

Quote:

The wester mountains were peopled by the Molossians (the western Greeks of Epirus)

“In the shadow of Olympus..” By Eugene Borza, page 98

Quote:

Whether it was a rude patois that was the dialect of farmers and hillsmen or a style of speaking (like “Laconic”) is impossible to know from this scant, late evidence. In any case we cannot tell if it was Greek.


<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 92

Quote:

It is only to say that there is an insufficient sample of words to show exactly what the macedonian language was. It must also be emphasized that this is not to say that it was not Greek; It is only to suggest that, from the linguists’ point of view, it is as yet impossible to know


<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990)page 93

Quote:

although the thracians continued to produce coins well into the 470s and 460s and although they ADOPTED some of Alexander’s innovations (such as inscriptions in Greek), the obverse designs of their issues never achieved the quality of workmanship of their macedonian counterparts. They remain “Thracian” in style, whereas the Macedonian coinage is SIMILAR in its execution to the coins of the Greek world.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), pp.129 >\

Quote:

The argead Macedonians were now in contact with some of the macedonians of the western mountains, who were FORCED to accept a vassalage with which they never were comfortable. It is clear that these tribes retained their own royal houses and considerable local autonomy…..But for at least the next century and a half, the links between lower and upper Macedonians were tenuous at best.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 124

Quote:

Despite the fact that Thucydides (2.99.3.6) could now call the whole area “Macedonia” the Argeads were NOT able to integrate their highland kinsmen into the kingdom until the reign of Philip II, and even then with only mixed success.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 124

Quote:

Whatever the case, there is insufficient information to know whether the army of Alexander I, who was the first king tentively to ATTEMPT an unification fo the Macedonians

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 126

Quote:

it becomes clear that the Argeadae were notoriously quarrelsome, and that any unity that the Macedonian kingdom might posses would have to depend upon the strenght that could be excercised from the throne.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 135

Quote:

Philip managed to incorporate the cantons of western macedonia into the greater Macedonians kingdom on a permanent basis. These mountainous regions had been virtually independent - and OFTEN HOSTILE - until Philip’s reign, and it was among his first necessities to stabilize the frontier.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 135

Quote:

As for the rivalries among Macedonian families, these are unclear until the time of Philip II, and even here most of the evidence points to a hostility between the houses of western Macedonia and the Argeadae.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 237

Quote:

Their daughter, who would be the half-sister of Alexander the Great and, later the wife of Cassander, was appropriately named Thessalonike, to commemorate Philip’s victory in Thessaly. In 315 Cassander founded at or near the site of ancient Therme the great city that still bears her name.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 220

Quote:

It is difficult to imagine that Philip’s policy toward Greece was an end in itself. Once his Balkan borders had been secured his general course seems to have been directed toward the establishment of stability in Greece, NOT CONQUEST.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990) page 230Eugene N. Borza
Не за ова зборува..

http://www.youtube.com/watch?v=vh6ZV2qUGjk
CHAPTER I.

GEOGRAPHY OF GREECE.

Greece is the southern portion of a great peninsula of Europe,
washed on three sides by the Mediterranean Sea. It is bounded on
the north by the Cambunian mountains, which separate it from
Macedonia. It extends from the fortieth degree of latitude to
the thirty-sixth, its greatest length being not more than 250
English miles, and its greatest breadth only 180. Its surface is
considerably less than that of Portugal. This small area was
divided among a number of independent states, many of them
containing a territory of only a few square miles, and none of
them larger than an English county. But the heroism and genius
of the Greeks have given an interest to the insignificant spot of
earth bearing their name, which the vastest empires have never
equalled.

The name of Greece was not used by the inhabitants of the
country. They called their land HELLAS, and themselves HELLENES.

At first the word HELLAS signified only a small district in
Thessaly, from which the Hellenes gradually spread over the whole
country. The names of GREECE and GREEKS come to us from the
Romans, who gave the name of GRAECIA to the country and of GRAECI
to the inhabitants.CONTENTS.

A Smaller history of Greece by SIR WILLIAM SMITH - 1865CHAPTER     I . . Geography of Greece.

CHAPTER    II . . Origin of the Greeks, and the Heroic Age.

CHAPTER   III . . General Survey of the Greek People.
                    National Institutions.

CHAPTER    IV . . Early History of Peloponnesus and Sparta to
                    the end of the Messenian Wars, B.C. 668.

CHAPTER     V . . Early History of Athens down to the
                    Establishment of Democracy by Clisthenes,
                    B.C. 510.

CHAPTER    VI . . The Greek Colonies.

CHAPTER   VII . . The Persian Wars.--From the Ionic Revolt to
                    the Battle of Marathon, B.C. 500-490.

CHAPTER VIII . . The Persian Wars.--The Battles of Thermopylae
                    Salamis, and Plataea, B.C. 480-479.

CHAPTER    IX . . From the end of the Persian Wars to the
                    beginning of the Peloponnesian War,
                    B.C. 479-431.

CHAPTER     X . . Athens in the time of Pericles.

CHAPTER    XI . . The Peloponnesian War.--First Period, from the
                    commencement of the War to the Peace of Nicias,
                    B.C. 431-421.

CHAPTER   XII . . The Peloponnesian War.--Second Period, from
                    the Peace of Nicias to the Defeat of the
                    Athenians in Sicily, B.C. 421-413.

CHAPTER XIII . . The Peloponnesian War.--Third Period, from the
                    Sicilian Expedition to the end of the War,
                    B.C. 413-404.

CHAPTER   XIV . . The Thiry Tyrants, and the death of Socrates,
                    B.C. 404-399.

CHAPTER    XV . . The Expedition of the Greeks under Cyrus, and
                    Retreat of the Ten Thousand, B.C. 401-400.

CHAPTER   XVI . . The Supremacy of Sparta, B.C. 404-371.

CHAPTER XVII . . The Supremacy of Thebes, B.C. 371-361.

CHAPTER XVIII . . History of the Sicilian Greeks from the
                    Destruction of the Athenian Armament to the
                    Death of Timoleon.

CHAPTER   XIX . . Phillip of Macedon, B.C. 359-336.

CHAPTER    XX . . Alexander the Great, B.C. 336-323.

CHAPTER   XXI . . From the Death of Alexander the Great to the
                    Conquest of Greece by the Romans, B.C. 323-146.

CHAPTER XXII . . Sketch of the History of Greek Literature
                    from the Earliest Times to the Reign of
                    Alexander the Great.


PHILIP OF MACEDON, B.C. 359-336. The internal dissensions of Greece produced their natural fruits; and we shall have now to relate the downfall of her independence and her subjugation by a foreign power. This power was Macedonia , an obscure state to the north of Thessaly, hitherto overlooked and despised, and considered as altogether barbarous, and without the pale of Grecian civilization. But though the Macedonians were not Greeks

Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 12:01
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:19
Originally posted by makenot makenot напиша:

...За овой Борза ли сборуваш, античкиот?Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

...Не за ова зборува..

http://www.youtube.com/watch?v=vh6ZV2qUGjkЕ како не?

Нели ти го постира овой линк:


http://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/NoHellenization.pdf

Цитирај Ethnicity and Cultural Policy at Alexander’s Court
Makedonika 1995 (pp.149-58) by Eugene Borza


Е па и яз негови податоци постирав:

Originally posted by makenot makenot напиша:Quote:

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84


Quote:

The emergence of a Macedonian nationality is an offshoot of the joint Macedonian and Bulgarian struggle against Hellenization. With the establishment of an independent Bulgarian state and church in the 1870s, however, the conflict took a new turn. Until this time the distinction between “Macedonian” and “Bulgarian” hardly existed beyond the dialect differences between standard “eastern” Bulgarian and that spoken in the region of Macedonia.

Quote:

Modern Slavs, both Bulgarians and Macedonians, cannot establish a link with antiquity, as the Slavs entered the Balkans centuries after the demise of the ancient Macedonian kingdom. Only the most radical Slavic factions—mostly émi-grés in the United States, Canada, and Australia—even attempt to establish a connection to antiquity.

Quote:

…the Macedonians are a newly emergent people in search of a past to help legitimize their precarious present as they attempt to establish their singular identity in a Slavic world dominated historically by Serbs and Bulgarians.

Quote:

The twentieth-century development of a Macedonian ethnicity, and its recent evolution into independent statehood following the collapse of the Yugoslav state in 1991, has followed a rocky road. In order to survive the vicissitudes of Balkan history and politics, the Macedonians, who have had no history, need one. They reside in a territory once part of a famous ancient kingdom, which has borne the Macedonian name as a region ever since and was called ”Macedonia” for nearly half a century as part of Yugoslavia. And they speak a language now recognized by most linguists outside Bulgaria, Serbia, and Greece as a south Slavic language separate from Slovenian, Serbo-Croatian, and Bulgarian. Their own so-called Macedonian ethnicity had evolved for more than a century, and thus it seemed natural and appropriate for them to call the new nation “Macedonia” and to attempt to provide some cultural references to bolster ethnic survival.

Quote:

It is difficult to know whether an independent Macedonian state would have come into existence had Tito not recognized and supported the development of Macedonian ethnicity as part of his ethnically organized Yugoslavia. He did this as a counter to Bulgaria, which for centuries had a historical claim on the area as far west as Lake Ohrid and the present border of Albania.

“Macedonia Redux”, Eugene N. Borza
Оти не ги прифаташ и тия податоци?


Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:23
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by makenot makenot напиша:

...За овой Борза ли сборуваш, античкиот?Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

...Не за ова зборува..

http://www.youtube.com/watch?v=vh6ZV2qUGjkЕ како не?

Нели ти го постира овой линк:


http://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/NoHellenization.pdf

Цитирај Ethnicity and Cultural Policy at Alexander’s Court
Makedonika 1995 (pp.149-58) by Eugene Borza


Е па и яз негови податоци постирав:

Originally posted by makenot makenot напиша:Quote:

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84


Quote:

The emergence of a Macedonian nationality is an offshoot of the joint Macedonian and Bulgarian struggle against Hellenization. With the establishment of an independent Bulgarian state and church in the 1870s, however, the conflict took a new turn. Until this time the distinction between “Macedonian” and “Bulgarian” hardly existed beyond the dialect differences between standard “eastern” Bulgarian and that spoken in the region of Macedonia.

Quote:

Modern Slavs, both Bulgarians and Macedonians, cannot establish a link with antiquity, as the Slavs entered the Balkans centuries after the demise of the ancient Macedonian kingdom. Only the most radical Slavic factions—mostly émi-grés in the United States, Canada, and Australia—even attempt to establish a connection to antiquity.

Quote:

…the Macedonians are a newly emergent people in search of a past to help legitimize their precarious present as they attempt to establish their singular identity in a Slavic world dominated historically by Serbs and Bulgarians.

Quote:

The twentieth-century development of a Macedonian ethnicity, and its recent evolution into independent statehood following the collapse of the Yugoslav state in 1991, has followed a rocky road. In order to survive the vicissitudes of Balkan history and politics, the Macedonians, who have had no history, need one. They reside in a territory once part of a famous ancient kingdom, which has borne the Macedonian name as a region ever since and was called ”Macedonia” for nearly half a century as part of Yugoslavia. And they speak a language now recognized by most linguists outside Bulgaria, Serbia, and Greece as a south Slavic language separate from Slovenian, Serbo-Croatian, and Bulgarian. Their own so-called Macedonian ethnicity had evolved for more than a century, and thus it seemed natural and appropriate for them to call the new nation “Macedonia” and to attempt to provide some cultural references to bolster ethnic survival.

Quote:

It is difficult to know whether an independent Macedonian state would have come into existence had Tito not recognized and supported the development of Macedonian ethnicity as part of his ethnically organized Yugoslavia. He did this as a counter to Bulgaria, which for centuries had a historical claim on the area as far west as Lake Ohrid and the present border of Albania.

“Macedonia Redux”, Eugene N. Borza
Оти не ги прифаташ и тия податоци?

Борза тврди дека и грците немаат никаква поврзаност со македонците
Вика дека Македонците не биле Грци..
Зошто ти тоа не го прифаќаш?
А како второ Грците се исто така словени
Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 12:23
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:33
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

..Борза тврди дека и грците немаат никаква поврзаност со македонците
Вика дека Македонците не биле Грци..


Дали читаш или само копи/пейст?

Цитирај The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84


Учи английски, Владе, че стана смешен вече...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 12:39
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

..Борза тврди дека и грците немаат никаква поврзаност со македонците
Вика дека Македонците не биле Грци..


Дали читаш или само копи/пейст?

Цитирај The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

<E.N.Borza, “On the Shadows of Olympus” (Princeton: Princeton University Press, 1990), page 84


Учи английски, Владе, че стана смешен вече...1. Читам он тврди дека Македонците воопшто не биле Грци
2.
Драго ми е што сум смешен барем можам да ти го продолжам животот......
Прашај ме мене како ми е....
Ми се сере од твоите глупи логики, па да му се сневиди на секој 5 минути во ВЦ ме тераш да одам..
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:05
Ако читаш, айде преведи това що значи на "македонцки":

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:12
Originally posted by makenot makenot напиша:

Ако читаш, айде преведи това що значи на "македонцки":

The macedonians themselves may have originated from the same population pool that produced other Greek peoples.

Македонците можеби потекнувааат од истата популација која ги произвела другите грчки луѓе..


And Makenot can you translate this
You're boring man i have to go to sh*t now..
I've already told ya you and your boring logics can go and f**k yourselfAnd for Borza
No problem

Here is Borza especially for you


Macedonians were not greek at all
http://www.historyofmacedonia.org/AncientMacedonia/NoHellenization.pdf

Изменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 13:15
Кон врв
makenot Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 17.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makenot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:26
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Читам он тврди дека Македонците воопшто не биле Грци


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Македонците можеби потекнувааат од истата популација која ги произвела другите грчки луѓе..


schizophrenia + diarrhea - не ти е лесно Владе

Верно се усра днеска
айде бегай
земи си Утрински со тебе у ВЦ, да читаш за Мисирков - Македонский Болгарин
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2008 во 13:45
Originally posted by makenot makenot напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Читам он тврди дека Македонците воопшто не биле Грци


Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Македонците можеби потекнувааат од истата популација која ги произвела другите грчки луѓе..


schizophrenia + diarrhea - не ти е лесно Владе

Верно се усра днеска
айде бегай
земи си Утрински со тебе у ВЦ, да читаш за Мисирков - Македонский Болгарин


Ти се усра изгледа денеска не ја..
I feel sorrow for you man :)

Него знаеш нема потреба јас да земам да читам Утрински денеска

Си ги читам колумните на Мисирков од 1924 година(1 или 2 години пред неговата смрт) и он тврди пак и сепак и сепак тврди дека Македонска Нација постои и дека таа не е српска ниту е бугарска

Што, не ти се верува..

Еве повели


Нашата увереност не само во нашето национално самозачувување, туку и во триумфот на општомакедонскиот идеал за независна Македонија, како што го имам речено тоа и на друго место, се засновува не толку на слабостите на нашиот противник или на надворешната помош, колку на познавањето на квалитетите и минатото на нашиот народ.
Но ќе праша некој: има ли навистина македонска национална култура и македонска национална историја што би можеле да им бидат спротиставени на Србите и да го обосноват македонскиот идеал за независна Македонија?
За среќа, можеме да дадеме потврден одговор: да, македонска национална култура и македонска национална историја, одделни од тие на Србите и на Бугарите, има, и покрај сето тоа што и едната и другата досега не биле предмет за опстојно и непристрасно проучување: Србите и Бугарите еднострано и со голема пристрасност го одбирале од македонската култура и историја само она што го прославува нивното национално име, игнорирајќи прашања од капитална важност само затоа што тие не ги засегнуваат или им противречат на националните стремежи на одбирачите и нивните соплеменици.
Велам, за среќа, има македонска национална култура и историја, зашто тој факт го вооружува македонскиот народ со непобедливо оружје во неговата борба за човечки права и за слободен национален живот како рамноправен член во бројот на културните народи.

Првиот приговор е: ами каде ви е македонскиот литературен јазик?
Ќе одговорам: и Хрватите немаат одделен литературен јазик од Србите, но тоа не им пречи да се сметаат како одделен народ од Србите. Хрватите доброволно си го одбраа јазикот на В. Караџиќ за свој литературен јазик.


http://mk.wikisource.org/wiki/%D0%9A._%D0%9C%D0%B8%D1%81%D0%B8%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2:_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D0%BC


К. Мисирков-македонец, Македонска култура, „Мир“, XXX, 7155, 19.IV.1924, 1.-
А дневникот е објавен 1913 година шмрц...
Ништо..повеќе среќа идниот пат....
Да не зборам де сега што збори Мисирков за поимот Блгарин


А еве и од неговата книга
За Македонцките РаботиИзменето од Vladimir88 - 23.Април.2008 во 15:31
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 345
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.