IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - "Македонија" името било географски поим!?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

"Македонија" името било географски поим!?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: "Македонија" името било географски поим!?
    Испратена: 01.Април.2008 во 09:38
Слушам од тука ептен некои глупи тврдења од бугарите за тоа како името Македонија означувало географски поим....
Зошто јас знам дека име на една држава се дава кога таа е населена со луѓе кои припаѓаат од некое племе(пр.)
Македонци, Македонија...Бугари Бугарија
Дајте да ги чуеме бугарските логики зошто е тоа така??
Може?

Изменето од Vladimir88 - 01.Април.2008 во 09:49
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 10:42
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Слушам од тука ептен некои глупи тврдења од бугарите за тоа како името Македонија означувало географски поим....
Зошто јас знам дека име на една држава се дава кога таа е населена со луѓе кои припаѓаат од некое племе(пр.)
Македонци, Македонија...Бугари Бугарија
Дајте да ги чуеме бугарските логики зошто е тоа така??
Може?

Може.
Ке дадеме думата по вопросо на един Македонец. Венко Марковски. Може?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 10:47
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Слушам од тука ептен некои глупи тврдења од бугарите за тоа како името Македонија означувало географски поим....
Зошто јас знам дека име на една држава се дава кога таа е населена со луѓе кои припаѓаат од некое племе(пр.)
Македонци, Македонија...Бугари Бугарија
Дајте да ги чуеме бугарските логики зошто е тоа така??
Може?

Може.
Ке дадеме думата по вопросо на един Македонец. Венко Марковски. Може?


Ајде давај..
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 10:56
http://www.veni.com/kravta-forward.html

Чети Венко Марковски. Книгата се кажува "Кръвта вода не става" Прочети предговоро на Доц. д-р Пламен ПАВЛОВ
преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий"
председател на Държавната агенция за българите в чужбина (1998-2002)
Знаеш ли коj е Венко Марковски, Владе?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 11:00
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

http://www.veni.com/kravta-forward.html

Чети Венко Марковски. Книгата се кажува "Кръвта вода не става" Прочети предговоро на Доц. д-р Пламен ПАВЛОВ
преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий"
председател на Държавната агенция за българите в чужбина (1998-2002)
Знаеш ли коj е Венко Марковски, Владе?


Знам кој е Венко Марковски...
Ама Венко Марковски тоа што го кажал некако нема логика
Ако беше територијава населена со Бугари досега ќе се викаше Западна Бугарија низ вековите....
Илјадници години на секоја мапа оваа територија е позната како Македонија..
Ама колку што се сеќавам истиот тој Венко Марковски беше дел и од комунистичка Бугарија???

А нели комунистичка Бугарија не ве учела тогаш дека не постоеле македонци!?
Изменето од Vladimir88 - 01.Април.2008 во 11:01
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 11:18
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

http://www.veni.com/kravta-forward.html

Чети Венко Марковски. Книгата се кажува "Кръвта вода не става" Прочети предговоро на Доц. д-р Пламен ПАВЛОВ
преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий"
председател на Държавната агенция за българите в чужбина (1998-2002)
Знаеш ли коj е Венко Марковски, Владе?


Знам кој е Венко Марковски...
Ама Венко Марковски тоа што го кажал некако нема логика
Ако беше територијава населена со Бугари досега ќе се викаше Западна Бугарија низ вековите....
Илјадници години на секоја мапа оваа територија е позната како Македонија..
Ама колку што се сеќавам истиот тој Венко Марковски беше дел и од комунистичка Бугарија???

А нели комунистичка Бугарија не ве учела тогаш дека не постоеле македонци!?Има една убава македонска пиеса. Македонски фауст се кажува от Младен Сарбиновски...найди jа: http://slovoto.hit.bg/faust/
Факт е дека книгата "Крвта вода не става" е забранета у Бугария.
Венко е дел и от комунистичка Македониjа и од комунистичка Бугарија...Чети де..

П.С.
Не сакам да ползувам други източници освен Македонски по вопросо...
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 11:19
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

http://www.veni.com/kravta-forward.html

Чети Венко Марковски. Книгата се кажува "Кръвта вода не става" Прочети предговоро на Доц. д-р Пламен ПАВЛОВ
преподавател в Историческия факултет на Великотърновския университет "Св.св. Кирил и Методий"
председател на Държавната агенция за българите в чужбина (1998-2002)
Знаеш ли коj е Венко Марковски, Владе?


Знам кој е Венко Марковски...
Ама Венко Марковски тоа што го кажал некако нема логика
Ако беше територијава населена со Бугари досега ќе се викаше Западна Бугарија низ вековите....
Илјадници години на секоја мапа оваа територија е позната како Македонија..
Ама колку што се сеќавам истиот тој Венко Марковски беше дел и од комунистичка Бугарија???

А нели комунистичка Бугарија не ве учела тогаш дека не постоеле македонци!?Има една убава македонска пиеса. Македонски фауст се кажува от Младен Сарбиновски...найди jа: http://slovoto.hit.bg/faust/
Факт е дека книгата "Крвта вода не става" е забранета у Бугария.
Венко е дел и от комунистичка Македониjа и од комунистичка Бугарија...Чети де..

П.С.
Не сакам да ползувам други източници освен Македонски по вопросо...


Ако беше забранета...немаше да биде објавена туку ќе беше запалена и немаше да постои таа книга досега.
Немаше ти досега да знаеш за таа книга
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 11:37
Ц. Тежко да я горят. Много беха показвали по телевизията как в хитлеристка Германия горят книги. Лугете щеше да направи паралел и можеше да почне да мисли не в правилната посока. Затова заключи я книгата, не говори за нея и все едно я нема.голема%20насмевка
Кон врв
Oho Boho Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tatarin-Dragalevchanin

Регистриран: 14.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 336
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Oho Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 11:38
Влади кажи ми по твоята логика, има ли Шумадийски народ?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 12:17
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Ц. Тежко да я горят. Много беха показвали по телевизията как в хитлеристка Германия горят книги. Лугете щеше да направи паралел и можеше да почне да мисли не в правилната посока. Затова заключи я книгата, не говори за нея и все едно я нема.голема%20насмевкаГорат горат...и тоа со мерак горат тие работи..
Ако беше забранета таа книга одамна ќе ја снемаше......

Изменето од Vladimir88 - 01.Април.2008 во 12:18
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 12:18
Originally posted by Oho Boho Oho Boho напиша:

Влади кажи ми по твоята логика, има ли Шумадийски народ?


Не има српски народ во Шумадија

И Шумадија е име на покраина не на држава која постоела уште во времето на Римската Империја, Антиката, Средовековието.....
И ако постои името Шумадија колку време постои 100 години??

Македонија како име постои 2500 години


Шумадија
Шумадија

Шумадија је географски регион у Србији. Област је некада обиловала шумамама, па отуда и име. Град Крагујевац је центар регије и административни центар Шумадијског округа у централној Србији.

Изменето од Vladimir88 - 01.Април.2008 во 12:23
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 12:22
imash li nekoja stara karta na makedonija
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 12:23
Originally posted by BACHIOS BACHIOS напиша:

imash li nekoja stara karta na makedonija


Зошто?
Можам да ти постирам не е проблем мислам

Изменето од Vladimir88 - 01.Април.2008 во 12:34
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2008 во 12:35
pa treba da pobram anticko zlato Da vidime koi se granicite na taa geografska makedonija (samo nemoj nekoj MK,BG izvor,) ako moze nekoj nezavisen izvor
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.