IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Како е да се биде муслиман во Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Како е да се биде муслиман во Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 15:43
pa jas kulturno prashuvam za makedonija i za taa kultura koja se nametna na lud'eto,koj ja donese ,od kade dojde ,kako naednash posveteni vernici stanaa do toj stepen ,konkretno prashanje do forumdziive kako go spoznaa islamot deka treba da e takov kako shto e denes voochliv vo mkd
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 18:00
Бидејќи не прашуваш директно нас, еве јас како еден од овие форумџии ќе ти одговорам.
Исламот го спознав уште многу одамна, далеку пред кризниот период на кој посочуваш ти. Уште како мал одев на Мејтеп (исламска настава која обично се одржува во просториите на џамиите), во тоа време научив да читам и пишувам арапски, како и дел од кратките сури. Меѓутоа тоа беше како еден натпревар меѓу учениците кои ја следевме наставата, во тоа време бев премногу млад за вистински да го спознам Исламот, односно неговата суштина.
  Веќе како средношколец (не на теологија) кога имав поголема желба кон читање, прелистав многу книги кои го зацврстија мојот став, а минатото само ме правеше попоткован. Оттогаш навака со цврста волја се придржувам кон правилата на мојата Светла вера.
Се согласуван со Луки дека после кризниот период имаше зацврстување на верското убедување кај одредена група, но мора и тој да се согласи со мене дека муслиманите се поцврсти и попросветени верници од христијаните во глобала.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 18:09
mudzahid blagodaram
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 18:25
Благодарам и од мене за културниот и исцрпен одговор за твоето спознавање на исламот.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
al_pachino Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Април.2008
Локација: Russian Federation
Статус: Офлајн
Поени: 289
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај al_pachino Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2008 во 18:26
i od mene
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 10:15
Бидејќи добив многу пофалбисреќа, еве да бидам поконкретен и да изнесам уште нешто
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Бидејќи не прашуваш директно нас, еве јас како еден од овие форумџии ќе ти одговорам.
Исламот го спознав уште многу одамна, далеку пред кризниот период на кој посочуваш ти. Уште како мал одев на Мејтеп (исламска настава која обично се одржува во просториите на џамиите), во тоа време научив да читам и пишувам арапски, како и дел од кратките сури. Меѓутоа тоа беше како еден натпревар меѓу учениците кои ја следевме наставата, во тоа време бев премногу млад за вистински да го спознам Исламот, односно неговата суштина.
  Веќе како средношколец (не на теологија) кога имав поголема желба кон читање, прелистав многу книги кои го зацврстија мојот став, а минатото само ме правеше попоткован. Оттогаш навака со цврста волја се придржувам кон правилата на мојата Светла вера.
Се согласуван со Луки дека после кризниот период имаше зацврстување на верското убедување кај одредена група, но мора и тој да се согласи со мене дека муслиманите се поцврсти и попросветени верници од христијаните во глобала.


Во тоа време се вљубив во ќерката на оџата, што уште повеќе ми ја зацврсти желбата за посетување на џамијата, обавување на верските обврски и поголемо спознавање на верата.голема%20насмевка
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:24
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:29
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Бидејќи добив многу пофалбисреќа, еве да бидам поконкретен и да изнесам уште нешто...
Во тоа време се вљубив во ќерката на оџата, што уште повеќе ми ја зацврсти желбата за посетување на џамијата, обавување на верските обврски и поголемо спознавање на верата.голема%20насмевка
 
Луѓе, ајде да му дадеме уште 2-3 пофалби, можеби тогаш ќе ни ја открие целата приказна за него и Исламот, пардон, за него и ќерката на оџата. љубов
 
Еј муџахид, а што ако еден ден се вљубиш во ќерката на попот? Или ќерката на владиката? Што правиме тогаш? голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:42
евангелос, бидејќи ти е злонамерна идеата, а и ти си ми познат по расипување на моменти, нема да ти ја раскажам целата приказна.
А за ќерката од попот или владиката ....... Доста ми е оваа сега. 
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
BACHIOS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1517
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BACHIOS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:45
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Бидејќи добив многу пофалбисреќа, еве да бидам поконкретен и да изнесам уште нешто...
Во тоа време се вљубив во ќерката на оџата, што уште повеќе ми ја зацврсти желбата за посетување на џамијата, обавување на верските обврски и поголемо спознавање на верата.голема%20насмевка

 

Луѓе, ајде да му дадеме уште 2-3 пофалби, можеби тогаш ќе ни ја открие целата приказна за него и Исламот, пардон, за него и ќерката на оџата. љубов

 

Еј муџахид, а што ако еден ден се вљубиш во ќерката на попот? Или ќерката на владиката? Што правиме тогаш? голема%20насмевка

zet muslimanin, i bratuvcedka muslimanka
I'm gonna make him an offer he can't refuse- Don Corleone
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:46
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Бидејќи добив многу пофалбисреќа, еве да бидам поконкретен и да изнесам уште нешто...
Во тоа време се вљубив во ќерката на оџата, што уште повеќе ми ја зацврсти желбата за посетување на џамијата, обавување на верските обврски и поголемо спознавање на верата.голема%20насмевка
 
Луѓе, ајде да му дадеме уште 2-3 пофалби, можеби тогаш ќе ни ја открие целата приказна за него и Исламот, пардон, за него и ќерката на оџата. љубов
Еј муџахид, а што ако еден ден се вљубиш во ќерката на попот? Или ќерката на владиката? Што правиме тогаш? голема%20насмевка





E evangelose be... se gleda kolku si izvitoperen.........  Kako be nemozes da razberes celosno vo eden post sto stanuva zbor, samo na isecok se facas.. sto zlonamera se krie vo tebe kon nas...... Ako mu ja dadovte cerkata na vladikata , ili popot togas vo crkva ce se ucese k*ran, i Islamski temi ce se predavaa, pa insAllah ce imase moznost da ja doznes vistinataголемо%20гушкање


Изменето од muhadzir - 03.Април.2008 во 11:50
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 11:55

Изветоперен? Злонамера? Мореее не знам кој си ја има мувата на капата, па нормално дека ќе си ја ишка среќа

Конечно дознав уште еден начин на исламизација, со ќерката на оџата газење%20од%20смеење
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 12:08


Kaj vas da ne vie zabraneto da se zenite so cerkite od Popovite ili Vladikite..... oni kaludzerki se pravat???? 
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 12:15
Ајде евангелос прочитај го добро текстот, наместо извадок а потоа донесувај заклучоци .


Бидејќи не прашуваш директно нас, еве јас како еден од овие форумџии ќе ти одговорам.
Исламот го спознав уште многу одамна, далеку пред кризниот период на кој посочуваш ти. Уште како мал одев на Мејтеп (исламска настава која обично се одржува во просториите на џамиите), во тоа време научив да читам и пишувам арапски, како и дел од кратките сури. Меѓутоа тоа беше како еден натпревар меѓу учениците кои ја следевме наставата, во тоа време бев премногу млад за вистински да го спознам Исламот, односно неговата суштина.
  Веќе како средношколец (не на теологија) кога имав поголема желба кон читање, прелистав многу книги кои го зацврстија мојот став, а минатото само ме правеше попоткован. Оттогаш навака со цврста волја се придржувам кон правилата на мојата Светла вера.
Се согласуван со Луки дека после кризниот период имаше зацврстување на верското убедување кај одредена група, но мора и тој да се согласи со мене дека муслиманите се поцврсти и попросветени верници од христијаните во глобала.
Во тоа време се вљубив во ќерката на оџата, што уште повеќе ми ја зацврсти желбата за посетување на џамијата, обавување на верските обврски и поголемо спознавање на верата.голема%20насмевка

И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,547 секунди.