IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВЕРСКИ ОБИЧАИ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 23:12
Освен тоа-не искитикував ЈАС туку Хепинамигнување

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2008 во 23:47
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Освен тоа-не искитикував ЈАС туку Хепинамигнување


Јас само твоите забелешки кон Хепи ти ги упатувам тебе.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:06
Уште едно прашање ,и си одам:-дали крштевањето бебиња е верски обичај или верски пропис?

Благодарам.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:06
Не сакам таква комуникација, јас сум многу директна и сакам кога и другите ДИРЕКТНО ми го кажуваат она што го мислат за мене.
Мечка страв-мене не страв.

Друго, Хепи мошне благо беше укорена за навредата кон Библијата, такво нешто искажано за к*ранот вие секако не би толерирале.
Но затоа и реков-ако некој се најде во некоја друга вера, макарв и сајентологија, Мормонство, Хинду, па и Ислам, со среќа, но такви навреди?
Па со тоа човек сам се деградира.
Ете почитуван, Гневот кон Бога притаен во себе води до такво однесување. Заради неа ја отворив темата Лути на Богаголемо%20гушкање
Но со Бог секогаш има простор и за “Смир“


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:14
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Уште едно прашање ,и си одам:-дали крштевањето бебиња е верски обичај или верски пропис?

Благодарам.



Dali molenjeto pet pati na den e verski obicaj ili verski obred???

Dali bricenjeto/depiliranjeto na zenskite polovi organi pred mazot da se vrati od pat e verski obicaj ili propis i kolku mora da bide dolzinata na vlaknata za da se napravi depilacija/bricenje...

Ne se luti Omere ti cepidlacis pa i jas kako tebe ...... pa ako se zanasame da se zanasame do kraj......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:17
А што тоа Темплариус, депилацијата на женските полови органи се вршела само за пред мажот?
Јас пак мислев дека е општ пропис кој важи постојано, а оно...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не сакам таква комуникација, јас сум многу директна и сакам кога и другите ДИРЕКТНО ми го кажуваат она што го мислат за мене.
Мечка страв-мене не страв.
Друго, Хепи мошне благо беше укорена за навредата кон Библијата, такво нешто искажано за к*ранот вие секако не би толерирале.
Но затоа и реков-ако некој се најде во некоја друга вера, макарв и
сајентологија, Мормонство, Хинду, па и Ислам, со среќа, но такви
навреди?
Па со тоа човек сам се деградира.
Ете почитуван, Гневот кон Бога притаен во себе води до такво однесување. Заради неа ја отворив темата Лути на Богаголемо%20гушкањеНо со Бог секогаш има простор и за “Смир“





Pa mora da bide blago ukorena zasto inaku UN NATO OBSE KFOR i bog znae sto ce doznae kako na forumot ididvid nekoj i gi povredil nejzinite cuvstva i taa kako malcinstvo e obespravena i ne i e garantirana demokratijata, taa ista demokratija koja ja koristi za da moze da pluka na se sto e hristijansko....

Znam zidarski deka ce go izbrises no se nadevam deka barem nekoj ce go procita....

Pa vise ovaa se ispadna golema zaebancija sto se igrame ovdeka vernici ..... ma idi begaj .... site sme sovrseni fini site sme andjeli ...... a da moze oci edni na drugi ce si ispovadime......
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:19
Темпо,не цепидлачам туку уживам во расправава.Ние овде зборуваме за суштински прашања,не за сечење нокти и бричење на пазувите и срамните места.
Ама еве ќе ти одговорам за сите работи:

-Намазот-Молитвата е верски пропис не обичај
-Отстранување на влакната од интимните места не е обичај туку пропис.

Гледаш не е тоа никакво цепидлачење.А плус имам и подлога за тоа.

Е сега сметам дека и вие че бидете фер и искрени до крај и ќе ми одговорите:

Дали крштевањето бебиња е обичај или верски пропис.

Нели самио рече дека овде сме за отворена дискусија.

П.С. Не ми замеравајте,што не можам истовремено на сите да ви одговорам,на сите теми,ама Иншаллах ќе се обидам.Имајте трпение,и чекајте ред.


Изменето од Omer El Faruk - 02.Мај.2008 во 00:20
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:22
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А што тоа Темплариус, депилацијата на женските полови органи се вршела само за пред мажот?Јас пак мислев дека е општ пропис кој важи постојано, а оно...


Како да чув дека рече оти си била искрена? Или така ми се причини,можеби не прочитав добро.

П.С. До пред неколку години,депилацијата на половите органи како ја третиравте во христијанството?
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:24
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не сакам таква комуникација, јас сум многу директна и сакам кога и другите ДИРЕКТНО ми го кажуваат она што го мислат за мене.
Мечка страв-мене не страв.
Друго, Хепи мошне благо беше укорена за навредата кон Библијата, такво нешто искажано за к*ранот вие секако не би толерирале.
Но затоа и реков-ако некој се најде во некоја друга вера, макарв и
сајентологија, Мормонство, Хинду, па и Ислам, со среќа, но такви
навреди?
Па со тоа човек сам се деградира.
Ете почитуван, Гневот кон Бога притаен во себе води до такво однесување. Заради неа ја отворив темата Лути на Богаголемо%20гушкањеНо со Бог секогаш има простор и за “Смир“





Pa mora da bide blago ukorena zasto inaku UN NATO OBSE KFOR i bog znae sto ce doznae kako na forumot ididvid nekoj i gi povredil nejzinite cuvstva i taa kako malcinstvo e obespravena i ne i e garantirana demokratijata, taa ista demokratija koja ja koristi za da moze da pluka na se sto e hristijansko....

Znam zidarski deka ce go izbrises no se nadevam deka barem nekoj ce go procita....

Pa vise ovaa se ispadna golema zaebancija sto se igrame ovdeka vernici ..... ma idi begaj .... site sme sovrseni fini site sme andjeli ...... a da moze oci edni na drugi ce si ispovadime......



Темпо,не плеткај се Хепи не е муслиман,а најмалку малцинство.Зарем секој што нема исти ставови со вас одма го обележувате како муслиман?
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:25
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не сакам таква комуникација, јас сум многу директна и сакам кога и другите ДИРЕКТНО ми го кажуваат она што го мислат за мене.
Мечка страв-мене не страв.
Друго, Хепи мошне благо беше укорена за навредата кон Библијата, такво нешто искажано за к*ранот вие секако не би толерирале.
Но затоа и реков-ако некој се најде во некоја друга вера, макарв и
сајентологија, Мормонство, Хинду, па и Ислам, со среќа, но такви
навреди?
Па со тоа човек сам се деградира.
Ете почитуван, Гневот кон Бога притаен во себе води до такво однесување. Заради неа ја отворив темата Лути на Богаголемо%20гушкањеНо со Бог секогаш има простор и за “Смир“





Pa mora da bide blago ukorena zasto inaku UN NATO OBSE KFOR i bog znae sto ce doznae kako na forumot ididvid nekoj i gi povredil nejzinite cuvstva i taa kako malcinstvo e obespravena i ne i e garantirana demokratijata, taa ista demokratija koja ja koristi za da moze da pluka na se sto e hristijansko....

Znam zidarski deka ce go izbrises no se nadevam deka barem nekoj ce go procita....

Pa vise ovaa se ispadna golema zaebancija sto se igrame ovdeka vernici ..... ma idi begaj .... site sme sovrseni fini site sme andjeli ...... a da moze oci edni na drugi ce si ispovadime......



Темпо,не плеткај се Хепи не е муслиман,а најмалку малцинство.Зарем секој што нема исти ставови со вас одма го обележувате како муслиман?



I za tebe isto vazi...!!!!!!!
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:26
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Темпо,не цепидлачам туку уживам во расправава.Ние овде зборуваме за суштински прашања,не за сечење нокти и бричење на пазувите и срамните места.
Ама еве ќе ти одговорам за сите работи:

-Намазот-Молитвата е верски пропис не обичај
-Отстранување на влакната од интимните места не е обичај туку пропис.

Гледаш не е тоа никакво цепидлачење.А плус имам и подлога за тоа.

Е сега сметам дека и вие че бидете фер и искрени до крај и ќе ми одговорите:

Дали крштевањето бебиња е обичај или верски пропис.

Нели самио рече дека овде сме за отворена дискусија.

П.С. Не ми замеравајте,што не можам истовремено на сите да ви одговорам,на сите теми,ама Иншаллах ќе се обидам.Имајте трпение,и чекајте ред.



A sto e so dolzinata na vlaknata, ne mi odgovori??????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:30
Originally posted by Omer El Faruk Omer El Faruk напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

А што тоа Темплариус, депилацијата на женските полови органи се вршела само за пред мажот?Јас пак мислев дека е општ пропис кој важи постојано, а оно...


Како да чув дека рече оти си била искрена? Или така ми се причини,можеби не прочитав добро. Каде виде неискреностсреќа

П.С. До пред неколку години,депилацијата на половите органи како ја третиравте во христијанството?Никако. Личен избор. Бразилска депилација а не депилација по к*ран
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2008 во 00:35
Да не ти остане неодговорено - крштевањето е пропис, а крштевањето бебиња е обичај.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 2122232425>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.