Испечати | Затвори го прозорот

ВЕРСКИ ОБИЧАИ

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: АРХИВА
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: право на избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=12789
Датум на принтање: 23.Април.2024 во 17:50
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВЕРСКИ ОБИЧАИ
Постирано од: maria_magdalena
Наслов: ВЕРСКИ ОБИЧАИ
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 17:50
При практикувањето на повеќето вероисповеди, како неизоставен, пропратен дел влегуваат и низа обичаи, кои потекнуваат од менталитетот, местото на живеење, самата вероисповед. Тоа е така-насекаде. Постојат разноразни обичаи кои го следат човекот од неговото раѓање па се до смртта, заклучно со погребните обичаи.

Многу од овие “обичаи“, и “ритуали“ немаат вистинска поткрепа во Светите Книги, но понекогаш традицијата била толку силна, што тие станале неизоставен дел од некои вери.

При изведување на истите, секогаш некако поголема улога имала жената отколку мажот.


На форумов често доаѓаме во разни разијдувања но и нејаснотии кога ќе треба да се направат некои разграничувања меѓу она што е верски поткрепено-а што е обичај.

Па....оваа тема е токму за тоа. Да наведуваме одредени обичаи/ритуали/верски практики и да дознаеме за нивното потекло.

среќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.



Коментари:
Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 18:03
чекање
Ајдете бе...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 18:25
jas smteam deka pravoslavcite pogotovo imaat najmnogu obichai koi gi povrzuvaat so verata mozebi mislam taka zoshto toa mi e najblisku pa mislam deka skoro celoto pravoslavie e eden gooooolem ,gooolem obichaj od kako chovekot se roti dodeka umre zivootot mu e ispolnet so obichai.Pa i ne e losho da se ima obichai taka se zachuvuvaat i kulturata i istorijata na eden narod ,nekade velat ,,bolje da selo izgori nego da umru obichai,,.Moe mislenje za obichaite e da si postojat ama da ne se meshaat so verata,sega paganski bile vakvi bile dZamalari,koledari,kalavesnica vprochem i decata najvec'e se raduvaat na tie raboti.Koga se izveduvaat obichaite se veli toa go pravime ,,ZA ADET,,i toa e jasno deka nema vrska so religija.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 18:53
Muslimanite kako gledaat na svoite verski obichai?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 23:38
Еве да го рабијам мразот. Во прилог на погорниот пост на лаки би го поставила следново прашање до муслиманските членови од форумот: каков е ставот на Исламот по однос на носењето амајлии?

Имено, најчесто муслиманите кај децата ставаат разни приврзоци во вид на окца, но го употребуваат и возрасните (знаете на какво окце мислам), или пак истото во вид на разни украси е присутно во домовите, или пак ако не е нешто со окце, задолжително е сина мониста макар и на најскап накит прилепена...

Нешто вакво
http://www.luckymojo.com/evil-eye-bracelet-blue.jpg

1.Зошто сино
2.Зошто окце.

Благодарам.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 23:40
Prekrasna tema

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 23:44
Еве и ова ми текна, Фатимината рака, често присутен симбол.
Еднаш си најдов една Фатимина рака (златна) со полудраг камен тиркиз на нејзе. Ќе сака ли некој да го објасни нејзиното значење, и потекло, мислам, нешто околу Фатима, и сл.

http://www.brochins.com/product_images/small/hamsa-gi.jpg


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 19.Март.2008 во 23:55
Fatima Zahra bila edna od cerkite na Muhamed inaku pette prsti gi presdstavuvaat pette pilari na islamot. Inaku sluzi za sreca i zastita od loso. Mislam deka taka bese ...ako gresam neka me ispravi nekoj...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:08
И сега значи таа симболично ги потсетува муслиманите на петте пилари, но и штити од лошо и носи среќа. Како тоа штити од лошо или носи среќа?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:12
Pa neznam mislam deka nekoj od muslimanite na forumov ce objasni pubavo...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:12
Eve jas ke te ispravam!

Amajlijata i sekakov vid na sueverie koe se praktikuva MNOGU kaj muslimanite, nema vrska so islamot, i e STROGO ZABRANETO! Veruvanjeto deka nekoj predmet ke ti pomogne vo nesto i ke te zastiti od nesto spaga vo SHIRK (Pripisuvanjeto na sopranik na Boga), bidejki Bog e edinstvenito koj moze da ne zastiti od zloto i da ni podari dobro, nikakvi specijalni efekti ne se potrebni, samo nasa molba i tolku.....
Toa so paunovoto oko, Marija, e premnogu zastapeno. Kako kaj muslimanite taka i na kaj nemuslimanite!
NEma nikakva logika, edno okce da moze da te zastiti. Pratenikot Muhamammed, n.b.m.n., ni kazal sto treba da pravime za da se zastitime od zlo i sl. taka da amajlii ne!
Inaku za Fatiminata raka!
Pa ete odgovorot e ist! Inaku Temp. Pogodi Fatima Ez Zehra bila kerka na Pratenikot Muhammed, n.b.m.n., edna od 4 najdobri zeni vo Islamot. Inaku raka, noga, grav i sl. raboti koi se povrzuvaat so takva prekrasna licnost nemaat vtemelenost vo islamot!
Inaku Marija, temata e dobra, samo nekako ne bev raspolozena za pisuvanje. Utre, nov den novi sili
Bidi mi pozdravena


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:18
Поздрав Ајша и до тебе, драго ми е што ти се допаѓа темата, и благодарам за одговорот.
Па не ни е последен ден на форумов, ехе, има време, да не запнуваме, и јас легнувам кај да е.
Лека ноооооќголемо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:22
Leka nok Marija!
Slatki snista!

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 00:39
Originally posted by Aisha Aisha напиша:


Amajlijata i sekakov vid na sueverie koe se praktikuva MNOGU kaj muslimanite, nema vrska so islamot, i e STROGO ZABRANETO! Veruvanjeto deka nekoj predmet ke ti pomogne vo nesto i ke te zastiti od nesto spaga vo SHIRK (Pripisuvanjeto na sopranik na Boga), bidejki Bog e edinstvenito koj moze da ne zastiti od zloto i da ni podari dobro, nikakvi specijalni efekti ne se potrebni, samo nasa molba i tolku.....
 
Добар пост Аиша. Ова истото важи и за христијанството.
Многу "христијани" веруваат дека крстчето обесено на врат ги штити од ѓаолот, дека миниикончето во џеп ќе им го положи испитот, дека иконата или крстот во кола ги штити од сообраќајќи, дека осветената водичка ќе ги излечи од некоја болест, дека бројаницата со 33 чворови ќе им помогне во молитвите итн итн... се се освен дирекната молитва до Бог.
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 08:14
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка


-------------


Постирано од: butel2
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 10:32
vie velite deka e strogo zabraneto vo islamot koristenje na amajlii, megjutoa mnogu moi prijateli muslimani imaat vo svoite kuki i dukjani zakaceni , hm, ne znam sega kako tocno se vikaat, gi nosat od Turcija, ke prasam pa ke napisam, ama toa gi stiti od zlo, losi i negativni sili, znaci amajlija za kukata.



Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 20.Март.2008 во 13:26
Јас пак искрено и не познавам муслиманско семејство кое нема амулет во вид на око, било како украс, било како накит изработен од благородни метали...

Дали овие луѓе не ги сметате за вистински муслимани? (праашњето е упатено до форумџии од исламска вероисповед).



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 00:49
Jas doma nemam nikakvi amajlii, nitu poznavam nekoj vo moeto semejstvo koj ima. Ne velem deka nema takvi luge, no sepak, vo moeto opkruzuvanje se retkost.

Najcesto paunovoto okce e uvoz od Turcija !
No sepak ako mnogumina praktikuvaat nesto, toa ne stanuva del od islamot, tuku OBICAJ (vo konkretniov slucaj) koj e sporotiven na islamot!

Nase e da im govorime na lugeto, najcesto koga se vo prasanje vakvite rabori, lugeto lesno go prifakaat (zamisli), bidejki kako sto rekov, smesno nekoj predmet da ima TOLKAVA mok, da te stiti od zlo, i da ti nosi sreka!

Khaleefah, ne ja razbiram tvojata smisla za humor, pojasni ni go togas "EFEKTOT NA OKCETO."

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 00:50
Na mnogu mesta imam videno kade toa okceto e zgolemeno pa duri cinam vo istambul na edno mesto vidov i kako svetlecka reklama.....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 00:54
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка
 
Аиша, можеш да ми го објасниш ова што калифот го изнесе? Јас во предходниот пост изнесов согласност со твојот пост дека исламот и христијанството се заеднички по тоа што не треба да користиме никакви амајлии и дека молитвите наши треба единствено да Му ги упатуваме на Бог, а калифот тоа го споредува со Вехабизмот и Протестанството. Ок, јасно ми е зашто вели протестанството, но не ми е јасно ова со Вехабизмот. Дали само вехабистите се оградуваат од амајлиите или?


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:03
Iskreno Ev. najdobro ke ni bide on da ni odgovori, bidejki ni mene ne mi jasno!

Za ova prasanje, nema sprotivni mislenja vo islamot, jasno stoi deka e shirk (pripisuvanje na sodrug na Boga)! Momentalno ne sum vo moznost da citiram eden hadis od Bozjiot Pratenik, n.b.m.n., kade KRISTALNO JASNO sto zabranata za amajlii.
Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:08
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Iskreno Ev. najdobro ke ni bide on da ni odgovori, bidejki ni mene ne mi jasno!

Za ova prasanje, nema sprotivni mislenja vo islamot, jasno stoi deka e shirk (pripisuvanje na sodrug na Boga)! Momentalno ne sum vo moznost da citiram eden hadis od Bozjiot Pratenik, n.b.m.n., kade KRISTALNO JASNO sto zabranata za amajlii.
Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!



Aisha ne se sekiraj kako trgnala rabotata ovdeka na forumov sesto ce se iznaslusame....bas me interesira da vidam do kade seto ovaa moze da odi....pa ako nekoj nesto neznae i vidi deka se zeznal neka procita najde nauci prasa.....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:12
EvAngelos so mnogu raboti se slozhuvam so tebe i po tvoite postovi na mnogu raboti gledam od povec'e perspektivi od koi istite i doznavam mnogu ,edo prashanje do tebe, mislam kako ti gledash na rabotite:neli krstot e sinbol,zoshto sega ne i krstot ,velish nekoj go stava vo kola za srec'a ,zoshto da ne go stava makar bez sujoverie samo za raspoznavanje ili shto ja znam ,hristijanski e?


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:31
hr.lucky, крстот е воведен како симбол во христијанството некаде во 3-4 век. Нема податоци дека апостолите и првата генерација на христијани го користеле крстот како симбол.
Има податоци дека рибата (Ихтусот) бил симболот со кој се распознавале христијаните уште додека христијанството била илегална религија.
Но не е во тоа поентата. Сеедно е дали некој ке користи риба, крст, трнова круна, или било каков знак кој ќе асоцира на Христос како знак за распознавање, како обична симболи БЕЗ НАЈМАЛА ДОЗА на суеверност.
Но проблемот е во тоа што во пракса се покажало дека...да не шпекулирам со проценти, но вистина е дека скоро сите оние кои имаат крстче на ланчето или во кола се СУЕВЕРНИ кон него. Сакале или не тие понекогаш го бацуваат, го притискаат во рацете, потсвесно веруваат дека тој има некаква моќ, дека ги чува, дека ги штити од разни демони и зли духови и сл.
Ист е случајот и со иконите.
Павле на едно место вели дека доколку некој брат го соблазнува неговото јадење на месо, тој нема да јаде месо до крајот на неговиот живот. Слично може да се каже и за оние кои користат крстови, икони, бројаници и сл. Доколку некој го соблазнува нивното користење во смисла го тера кон суеверие и идолопоклонство (а тоа не е некој туку 90% од верниците), тогаш подобро е да не ги користиме таквите работи ни ние кои немаме слабост кон такво суеверие или идолопоклонство.
Се надевам ми ја разбра поентата. Ако не ќе појаснам. среќа
Поздрав! големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: hr.lucky
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 01:49
blagodaram Ev.jas ikonote vec'e odamna gi gledam i pochituvam samo kako sliki na lud'e dostojni za pochit ...pozdrav


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 06:04
Ova e edna od makuto temi po koi ne se soglasuvam so EvAngelos... iako vo pogorniot post iskazha eden relativno umeren stav kon ova prashanje.
Ikonata, krstot, brojanicata... toa se simboli. Kako takvi, ne mislam deka se vo sprotivnost so Biblijata ili so Hristovite principi. Pogreshno e da se misli deka ikonata kje ti gi reshi problemite ili deka na nea treba da i se molish, no lichno smetam deka treba da se koristi kako "pomoshno" sredstvo, koga chovek ima potreba. Kako shto vo moment na slabost, mozhesh da si ja otvorish Biblijata, da prochitash malku i da ti se smiri dushata, taka mozhesh i da poglednesh nekoja ikona, da pomislish malku za duhovnata vrednost na onoj koj e pretstaven na nea, za zhrtvata koja toj ja napravil za verata, za dobrinite koi toj gi napravil i za makite niz koi toj pominal i ja zadrzhal verata vo Isus, i toa da ti pomogne, da te potkrepi, da te vodi napred. Istoto se odnesuva i na krstot... sekoj pat koga imash maka, dovolno e krstcheto da go vidish i da te potseti za Negovite Stradanija i toa da te vrati na mesto.
Osven toa - koga se crtaat ikonite, monasite ili umetnicite koi gi pravat, obichno pred da gi nacrtaat, pominuvaat chasovi ili denovi vo molitva... (se razbira, ne site, no navistina dobrite umetnici, taka pravat) obichno toa se lugje koi celiot svoj zhivot go posvetile na verata... tie deloto svoe go pravat so Bozhje Vdahnovenie... kako shto apostolite gi pishuvaat Evangelijata, taka i ovie umetnici gi crtaat svoite sliki (ne me razbirajte pogreshno - ne se ni obiduvam da gi sporedam po vazhnost!), i prenesuvaat vo niv del od taa ljubov, del od taa posvetenost. I kako shto koga chitash od Svetite Knigi dobivash inspiracija i vdahnovenie i ti se polni dushata so neshto neobjasnivo, istoto se sluchuva koga gi gledash tie ikoni...
Se razbira - ova e moeto mislenje i nachinot na koj jas gledam na toa... inaku - se soglasuvam deka e toa sosema izvitopereno od narodot nash - so ostavanje pari vrz ikonite, so pretvoranje na ikonata vo objekt kon koj se upatuva molbata, namesto kon Boga. No mislam (ili sakam da veruvam) deka e toa posledica na nedovolnoto poznavanje na vistinskata vera, neukost, a ne na losha namera...


Постирано од: tofu
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 09:36
Ако некој може да објасни за верскиот обичај на осветување на цркви, кога се појавува, зошто се појавува. Или слично на тоа, светењето на домот, или слично на тоа, прскањето со света водичка. Кој ги измисли овие работи?

-------------
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 11:13
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

...tie deloto svoe go pravat so Bozhje Vdahnovenie...
 
Зошто Бог не им дал такво вдахновение на Мојсеј, Исус Навин, Авраам, Исак, Јаков, Ное, Лот, Давид, Соломон, Исаија, Еремија, Езекиел, Даниел... итн на сите други пророци?
Зошто Бог не им дал такво вдахновение на апостолите?
Зошто Исус Христос не кажал ништо, ама баш ништо, за ваквото вдахновение?
Зошто никаде во Библијата не се спомнува ваквото вдахновение, туку на некои икс векови подоцна им текнува дека да воведат икони во богослужбата?
Зошто во Новиот Завет единствена икона што се спомнува е Иконата на Ѕверот (The Icon of the beast)?
Зошто Исаија се исмејува со врежаните ликови, кога вели:
 
"Дрводелецот зема мерка, го оцртува ликот со писалка, го истружува со длето, го заокружува со пергел и го изделкува по углед на човечкиот лик, како убаво човечко обличје, за да стои во куќата. Си насече за себеси кедри, зеде чемпрес или даб што ги одгледуваше за себе среде горските дрва; или посади бор што расте од дожд. На човека му се добри за оган; ги зема да да се огрее; ги пали за да испече леб. Но од нив делка и бог, пред кого паѓа ничкум, прави идол и му се клања. И така, половина од тоа запалува оган, пече месо на жар, јаде печено и се сити: се грее и говори: „Ах, се греам и уживам покрај огнот.” Но од она што ќе остане си прави бог, свој идол, паѓа пред него ничкум и му се клања и моли: „Спаси ме, зашто ти си мој бог.” Не знаат тие и не разбираат: очите им се заслепени, па не гледаат, и срцето, па не сфаќаат. Таквиот не размислува, во него нема ни знаење ни разумност да си рече: „Со половината од ова запалив оган, испеков леб на жарта, го испржив месото што го изедов, па зар од останатото ќе направам одвратност? Зар ќе му се клањам на дел од дрво?"
(Исаија 44:13-19)

Originally posted by zidarski zidarski напиша:

se soglasuvam deka e toa sosema izvitopereno od narodot nash - so ostavanje pari vrz ikonite, so pretvoranje na ikonata vo objekt kon koj se upatuva molbata, namesto kon Boga.
 
Сети се на советот на Павле кога рекол:
 
"Затоа, штом храната го соблазнува мојот брат, тогаш нема никогаш да јадам месо, за да не го соблазнувам својот брат"
(1 Коринтјаните 8:13)
 
Тебе не ти е заповедано да користиш икони. Тие не се неопходни во практикувањето на твојата вера. Од друга страна пак 90% од твоите православни браќа и сестри се соблазнуваат од иконите (им оставаат пари, дарови, ги бакнуваат, им се клањаат, им се молат, ги обожаваат и сл.).
Дали не е подобро и во овој случај, како Павле со месото, да се престане со користење на икони заради оние кои тоа ги соблазнува?
И на Павле не му сметало јадењето на месо (па дури и на месо пренесено на идоли - затоа што знаел дека тоа е обично месо и дека боговите на кои е пренесено не постојат), но тој би решил да се откаже од јадење месо доколку некој брат го соблазнува тоа.
Јас така мислам и за иконите.
 


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 14:15
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Јас пак искрено и не познавам муслиманско семејство кое нема амулет во вид на око, било како украс, било како накит изработен од благородни метали...

Дали овие луѓе не ги сметате за вистински муслимани? (праашњето е упатено до форумџии од исламска вероисповед).



Vo vremeto na Muhammed s.a.v.s  Hamajliite,zapisite,talismanite bile
mnogu prosireni i imajki ja predvid slabata duhovna svest  vo toa vreme
lugeto barale zastita od takvi stvari.

Pejgamberot rekol: "Zapisite,Hamajliite,magijata,gatanjeto se shirk(mnoguboshtovo".

Isto vo drug hadis rekol:"Onoj koj obese na vrat bilo kakva stvar da bi go zastitela Allah nema da go zastiti,i onoj koj ke obese na sebe hamajlija da go cuva od nesreka Allah nema da go cuva"

Se prenesuva vo drug hadis: Deka edna grupa na luge dosla kaj pejgamberot da mu se zakolne na vernost(bej'ah) pa ja primel od
9 od niv ,osven od eden.Zaprasan zasto ja odbil negovata vernost rekol:Toj nosi Hamajlija". Covekot  ja stavel rakata pod svojta kosula
ja izvadel Hamajlijata i togas Pejgamberot ja prifates negovata zakletva.
-------------------------------------------------------------------------
Hamjliite se obicno napraveni od biseri ili koski.I obicno se nosat na
vrat ili se stavaat po kukji ili prevozni sredstva so nadez deka zastituvaat od nesreka ilu cuvaat od zavidno oko.

Znaci stavot na Islamot po ova prasanje e jasen!
Tie sini okca,fatiminata raka  i slicni raboti se strogo zabraneti vo Islam.
 
Sepak ima grupa na islamski teolozi koi nosenjeto hamajlija go opravdale samo vo slucaj zapisot (hamajlijata) da sodrzi tekst od
Quranot ,ili nekoe od Allahovite iminja ili svojstva,da bide na arapski
jazik ,i da ne sodrzi nikakvi znaci.

No bidejki pejgamberot jasno kazal kako treba eden musliman da se
zastiti sebesi od plasenje,dzinovi,zavidni oci itn.. togas voopsto nema
potreba od nosenje hamajlija,iako jas licno smetam deka bi bilo dobro
hamajlijata(Vo uslovite koi gi spomnav) da im se stava na mali deca
koi neznaat sebesi kako da se zastitat,a  za ova govorat nekolku
hadisi od Pejgamberot s.a.v.s.






-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 14:20
Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!


Nikogas na nieden musliman ne mu davam pogrdo ime ili go etiketiram
nekako a nemu ne mu e po volja.

Toa so Vehabiite i protestantite bese shala iako realna shala.
Toa sto go rekov nema nikakva vrska so temava, ama jas kako covek
koj e epten uhodan vo stvarive tvrdam deka ako nekoi grupi megu
muslimanite i hristijanite imaat mnogu zaednicki stvari toa se 
Vehabiite i Protestantite намигнување


-------------


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 14:44

Еве едно интересно прашање упатено од наш брат муслиман кој бил 11 години во брак,но,сеуште немал деца.Одговорот на неговото прашање донекаде го опфаќа и прашањето за Хамајлиите,на кое убаво одговори Халифа.




Hamajlije
Pitanje: Ozenjen sam i u braku sam jedanaest godina i jos nemam djece. Isao sam kod hodze koji pise i pravi hamajlije. Meni i mojoj zeni je napravio hamajliju. Da li je haram da se lijeci sa ovim stvarima i da se one drze? Kada sam donio ovo u stan, mene je obuzimao neki strah. Nocu sam se budio i nisam mogao da spavam. Hamajlije mi je hodza napravio zato sto mi je rekao da ja i zena imamo sihir. Unaprijed hvala!



Odgovor: Lijecenje k*r'anom (Rukja) ili kako je to poznato u narodu kao "odlazak kod hodze", je dozvoljeno samo pod tri uslova:

1.Da to lijecenje bude k*r'anom, Allahovim dz.s. imenima i svojstvima ili Poslanikovim s.a.v.s. dovama.

2.Da to bude na arapskom ili nekom drugom razumljivom jeziku.

3.Da vjeruje, da to lijecenje nema svog direktnog uticaja, nego da je to Allahovim dz.s. htijenjem.

Ovi uslovi su uzeti iz vjerodostojnih hadisa, kao sto je onaj u Muslimu: "Dozvoljena su ona lijecenja (Rukja) u kojima nema Sirka (pripisivanja druga Allahu."

Dakle, dozovoljeno je ici kod hodze, koji lijeci u skladu sa ovim uslovima. Dok je zabranjeno odlaziti onim hodzama, koji se bave sihirom i putem njega lijece, jer je sihir i bavljenje sihirom zabranjeno i izvodi njegova pocinitelja iz vjere. Kaze Allahov Poslanik s.a.v.s.: "Cuvajte se sedam velikih grijeha! Rekose: "O Allahov Poslanice: Koji su to grijesi?"; a on im odgovori: Pripisivanje Allahu druga, baviti se sihirom?..." (Muslim).

Nosenje hamajlije je jedan dio uleme dozvolio, iskljucivo, za malu djecu, radi cuvanja od uroka, ali da budu napisane prema spomenutim uslovima. Medjutim, hamajlije ne treba da nose odrasle osobe iz razloga sto su oni u stanju da se sami cuvaju od raznoraznih uroka i sihira, putem stalnog uzimanja abdesta, ucenja k*r'ana i klonjenja necistoca.

Dr. Y. Qaradawi kaze: "Ispravnije je da se ne koriste hamajlije i navodi za to nekoliko razloga:

1.Opsta zabrana svih hamajlija, tako sto hadiski tekstovi nisu napravili razliku izmedju vrsta hamajlija.
2.Preventivna zabrana svih hamajlija, da ne bi doslo do koristenja hamajlija svih vrsta.
3.Ako je bude covjek nosio, tada ce biti prinudjen da je unosi na necista mjesta, poput toaleta.
4.k*r'an je objavljen kako bi bio uputa ljudima i nacin zivota, a ne da se koristi kao hamajlija i sl.

Sto se tice Allahove dz.s. kusnje, kojom On provjerava tvoj iman, Allah dz.s. te u k*r'anu uputio kako da od Njega trazis tu blagodat, rekavsi: "Trazite od Gospodara svoga oprosta, jer On, doista, mnogo prasta. On ce vam kisu obilatu slati, i pomoci vas imanjima i sinovima, i dat ce vam basce, i rijeke ce vam dati." (k*r'an 71: 10-12)

Obracaj se svome Gospodaru u momentima, za koje je utvrdjeno da se u njima prima dova, a narocito u zadnjoj trecini noci i znaj da onaj ko krsi Allahove granice ne moze ocekivati da mu dova bude primljena.

Takodjer, ako mozes, nastoj i da obavis obavezu hadzdza i iskoristi posjetu mubarek mjestima za iskreno obracanje Allahu dz.s., a narocito na dan Arefata; ili pak, ako nisi u mogucnosti, zamoli nekog od hadzija da te se sjeti u svojoj dovi. Nastoj i da dodjes do vode sa mekkanskog vrela Zemzem i napijte se ti i tvoja supruga te vode, sa nijjetom da vam Allah dz.s. dadne hairli potomstvo, jer Poslanik s.a.v.s., u sahih hadisu koji prenose Ibn Madze, Ahmed i El-Bejheqi, kaze: "Voda Zemzema je dobra za sve ono za sto se pije!"; kao sto je utvrdjeno da je Poslanik s.a.v.s. nosio ovu vodu bolesnima, napajao ih i poljevao njome (Zadu-l-Me'ad 4/360, u komentaru muhaddisa A. Arna'uta i F.Arna'uta). Zato nas ne treba zacuditi da su nasi pradjedovi praktikovali da se sterilni ljudi ili zene okupaju Zemzemom, sa nijjetom izljecenja i mnogi od njih bivali su izlijeceni, sa Allahovom dozvolom. Ali ne zaboravi jedan od osnovnih uslova primanja dove je da covjek bude pokoran svome Gospodaru Uzvisenom.

Neka ti olaksanje budu i ovi ajeti:

"Ta, zaista s mukom je i last, zaista, s mukom je i last!" (k*r'an: 94: 5-6).
"A onaj ko se Allaha bude bojao, On ce mu izlaz dati i opskrbit ce ga odakle se i ne nada; onome ko se u Allaha uzda, On je dosta!" (k*r'an 65:2-3)

Zelimo ti sve najbolje i da ti Allah dz.s. podari hairli potomstvo.

A Allah dz.s. najbolje zna!

Sarajevo, 16.1.1423.h.g./30.3.2002.g.




Vijece za Fetve IslamBosne



П.С. Под зборот Сихир се мисли на сите видови на магии.


-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:40
Благодарам на исцрпниот одговор.

Познавам една жена (овде кај нас) чиј маж и беше неверен.
Таа по препорака на некоја друга пријателка отидоа кај еден оџа на Бит пазар, и овој и кажал да земе маица од мажот и.
Потоа тој нешто и запишал на маицата....

Незнам дали мажот се променил, но ме интересира, дали оџава направил Сихр-или пак само запис применет под трите услови кои ги наведе во постот (.Da to lijecenje bude k*r'anom, Allahovim dz.s. imenima i svojstvima ili Poslanikovim s.a.v.s. dovama.
2.Da to bude na arapskom ili nekom drugom razumljivom jeziku.
3.Da vjeruje, da to lijecenje nema svog direktnog uticaja, nego da je to Allahovim dz.s. htijenjem.)

Поздравсреќа


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: dzem
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:50
Znakovi po kojima se raspoznaje sihirbazKod koga se nadu neki od slijedecih znakova, znaj da je on sihirbaz bez ikakve sumnje. To su ovi znakovi:

1. Raspituje se o bracnim podacima roditelja bolesnog.

2. Uzima privatne bolesnikove stvari kao sto su (odjeca, maramice, kapa itd.)

3. Ponekad zahtijeva da mu se dovede zivotinja odredenih osobina i da se zakolje, bez spominjanja Allahovog imena. Ponekad njenom krvlju namaze bolesna mjesta ili baci zrtvu na pusto mjesto.4. Pise talismane (vradzbine, zapise).

5. Uci carolije i izgovara nerazumljive talismane.

6. Daje bolesniku zapise koji se sastoje od cetverouglova na kojima su slova i brojevi.

7. Nareduje bolesniku da se izdvoji od ljudi jedan odreden period, boraveci u sobi u koju ne ulazi sunceva svjetlost.

8. Ponekad trazi od bolesnika da se ne pere vodom jedan odreden period, uglavnom 40 dana, a ovaj znak upucuje na to da se radi o dzinu krscaninu koji sluzi sahira.

9. Daje bolesniku stvari koje ce zakopati u zemlju.

10. Daje bolesniku papire koje ce spaliti i nakaditi se njima.

11. Prica nerazumljivim govorom.

12. Ponekad sihirbaz obavjestava bolesnika o njegovom imenu, imenu grada iz kojeg je i o problemu zbog kojeg je dosao prije nego mu ovaj i saopsti to.

13. Pise bolesniku isprekidana slova na papir (zapis) ili na posudu od grncarije bijele boje a onda nareduje bolesniku da to rastapa i pije.

Ovo su samo neki od znakova koji nam mogu pomoci u raspoznavanju sihirbaza od pravog i ispravnog lijecnika Allahovom knjigom.

Dakle, dragi brate ako saznas da je covjek sahir, duznost je da mu ne ides, a ako mu pak odes, onda za tebe vaze ove Poslanikove, sallallahu alejhi ve sellem, rijeci: “Ko otide vracaru i povjeruje u njegove rijeci, porekao je ono sto je objavljeno Muhammedu, sallallahu alejhi ve sellem.”[5]



-------------
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:54
Аха, благодарам на одговорот. Значи погорниот пример е сихир.



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: dzem
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 16:56
Sigurno naspram uslovite koi se dadeni od iskustva i po verodostojni hadisi

-------------
Euzu Billahi minessejtanirradzim Bismillahirrahmanirrahim ~ HasbunAllahu ve ni`mel vekil~


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 18:34
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:



Se nadevam deka ova e eden los obid za seguvanje od strana na khaleefah, no etiketite kako "vehabija" i sl. ne SE DOZVOLENI VO ISLAMOT. Allah ne narekol muslimani, mumuni, muhsini, a nikade vo k*ranot ili vo govorot na Pratenikot, ne postoi vakov naziv! Da cekame da go procitame odgovorot, sega epten stanav ljubopitna! Jas vehabika!?!?!?!


Nikogas na nieden musliman ne mu davam pogrdo ime ili go etiketiram
nekako a nemu ne mu e po volja.

Toa so Vehabiite i protestantite bese shala iako realna shala.
Toa sto go rekov nema nikakva vrska so temava, ama jas kako covek
koj e epten uhodan vo stvarive tvrdam deka ako nekoi grupi megu
muslimanite i hristijanite imaat mnogu zaednicki stvari toa se 
Vehabiite i Protestantite намигнување
mnogu me interesira ova so vehabiite... postojat? kako izgledaat?
do tolku lilicat so hristijanite?


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 18:37
Kako moze lugjeto da veruvat vo race, okca, krstovi i zapisi vo 21 vek?
 
Ne deka ne postojat i deka so niv ne vladee gjavolot, sepak, ne treba da se obrnuva vnimanie na takvi paganstini koi se von osnovata na islamot!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 18:48
Originally posted by temimi temimi напиша:

Kako moze lugjeto da veruvat vo race, okca, krstovi i zapisi vo 21 vek?
 
Ne deka ne postojat i deka so niv ne vladee gjavolot, sepak, ne treba da se obrnuva vnimanie na takvi paganstini koi se von osnovata na islamot!


Да, но сепак се многу присутни, ќе признаеш.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 18:59
.

-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:00
ZA ZAL, neukiot narod pravi se sto ke cue, ne gledajki vo izvorot na informacijata, so cel da si pomogne i olesni, a ne sfakjajki deka na ovoj svet treba malku macenje, za poubavo uzivanje na onoj!намигнување

-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: temimi
Датум на внесување: 21.Март.2008 во 19:46
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

[
Ето видиш, и исламот и христијанството имале нешто заедничко намигнување
 
Misles Vehabizmot i Protestanstvoto?голема%20насмевка
Samo sto se vrativ od jacija, vecernata molitva.
Imamot go prouci ajetot kade se veli inneke entel Wehab. Wehab, Allahovoto ime, koe znaci: "Onoj sto daruva vo izobilstvo"!!!
A nekoj nasol da si igra so toa ime.
 
Se sovetuvam sebesi a i ostanatite: ova ne e ispravno, Allah da ni prost!


-------------
Mozes da mi gi izvrtuvas zborovite, no ne i religijata!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 22.Март.2008 во 02:00
Temimi, мислиш, самиот израз “вехабитизам“ кој што си го присвоиле некои движења во исламот е грев, или пак самото тоа движење/насока кое реално постои е грев?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 00:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Temimi, мислиш, самиот израз “вехабитизам“ кој што си го присвоиле некои движења во исламот е грев, или пак самото тоа движење/насока кое реално постои е грев?


Interesno prasanje se nadevam nekoj ce odgovori....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Aisha
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 00:46
Vehabizmot kako realno, denes ne postoi!A nitu denes postoi takvo dvizenje, i nikoj ne si go prisvoil, poveke e cisto etiketiranje od strana na durgite!

Ako otvorite bilo koja svetska enciklopedija mozete da gi najdete osnovnite podatoci za ova "dvizenje", civ osnivac e Muhammed ibn Abdulwehab! Koj na tloto na Saudiska Arabija pocnal da deluva vo pocetotko na 17 i krajot na 18 vek!
VO toj period vo SA postoelo golemo izvrtuvanje na islamot i bile vneseni mnogu novotarii koi ne bile vo sklad so OSNOVITE NA ISLAMOT. Negovoto zalaganje bilo iskorenuvanje na site primesi na idolopoklonstvoto od toa blagosloveno tlo.
Negovite povici bile upateni kon site gragani a pred se do vladetelite.
Povikuval kon vrakanjeto na Quranot i izvornoto ucenje na Pratenikot Muhammed, n.b.m.n.

Interesen e faktot deka ovoj termin porano ne se upotrebuval, a sega se upotrebuva vo sekakva konotacija.
Inaku toa ne e dozvoleno vo islamot, bidejki Allah vo Quranot ne narekol muslimani!
Znaci ne e dozvoleno da narekuvame nekoj musliman so nekoi drugo ime, konkretno da go vrzuvame so ime na nekoj reformator. Duri za nas muslimanite e navredliv i terminot "muhamednaci" a da ne govoram za vehabii.

Isto taka so edna recenica temimi dade ubavo objasnuvanje za ovoj termin. Inaku WEHAB e edno od ubavite Allahovi iminja ( za koi pisuvashe PAdisha) a znaci Darezliv. A na nas muslimanite ne samo sto ne ni e dozvoleno da si gi prisvojuvame iminjata na Allah, tuku i nie sme DALEKU OD NEGOVATA DAREZLIVOST.

Znaci da rezimirame, ne postoi covek koj za sebe tvrdi deka e "vehabija". i ova e termin koj se ima vovleceno vo ova moderno vreme, a koj sekoj razumen treba da go odbegnuva!

Jas sum muslimanka, i toa e najubaviot naziv so koj Allah ne pocastil!


-------------
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 01:01
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Vehabizmot kako realno, denes ne postoi!A nitu denes postoi takvo dvizenje, i nikoj ne si go prisvoil, poveke e cisto etiketiranje od strana na durgite!
 


голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка



-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 01:33
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Vehabizmot kako realno, denes ne postoi!A nitu denes postoi takvo dvizenje, i nikoj ne si go prisvoil, poveke e cisto etiketiranje od strana na durgite!
 
голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка


Ne mi e jasno sto se smees i podvlekuvas so crveno se sl*gas so Aisa ili ne??

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: efendija
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 01:37
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Vehabizmot kako realno, denes ne postoi!A nitu denes postoi takvo dvizenje, i nikoj ne si go prisvoil, poveke e cisto etiketiranje od strana na durgite!
 
голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка


Ne mi e jasno sto se smees i podvlekuvas so crveno se sl*gas so Aisa ili ne??


Детево вероватно како мене е сонувано убав сон,па сакајќи да го сподели со другите се насмевна три пати на првиот пост на кој наиде. Ја поддржувам сестрата Аиша во нејзиното објаснување.Тоа е така Темплариус.

-------------
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"


Постирано од: zidarski
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 05:02
Efendija i Aisha - oficijalniot stav na kukjata na Saudi (kralskata familija) e deka Vehabizmot e vistinskiot islam i tie samite preku svoite fondacii go promoviraat ovoj nachin na praktikuvanje na islamot niz celiot svet, pochnuvajki vo 70tite, otkako pochnuva kaj niv prilivot na pari od naftata... ova e nivni oficijalen stav, ne e nekoja izmislica...


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 12:15
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Efendija i Aisha - oficijalniot stav na kukjata na Saudi (kralskata familija) e deka Vehabizmot e vistinskiot islam i tie samite preku svoite fondacii go promoviraat ovoj nachin na praktikuvanje na islamot niz celiot svet, pochnuvajki vo 70tite, otkako pochnuva kaj niv prilivot na pari od naftata... ova e nivni oficijalen stav, ne e nekoja izmislica...


Ali Saud(Kralskata familija) nikogas ne izlegla so takov stav.I ova e cista izmislica!Samo neznam dali tvoja ili nekoj te izlazal. намигнување
No iako ne go izjavile toa sto go kaza e sepak tocno.

Uste vo vremeto na Abdulvehhab ,Ali Saud i toj (Muhammed ibn Abdulvehhab) sklucele zaednicki dogovor.Na kralskata familija i se
ostaveni politikata i ekonomijata,a na Abdulvehhab vodenjeto i
organizacijata na verskiot zivot vo Saudiska arabija.

Ponatamu vo detali ne navleguvam.Imam nekoi informacii koi ednostavno ne se za postiranje na forum голема%20насмевка






-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 12:37
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

[QUOTE=zidarski]

Ponatamu vo detali ne navleguvam.Imam nekoi informacii koi ednostavno ne se za postiranje na forum голема%20насмевка






Како на пример? (не бараме да ги постираш на форум, но на пример можеш да кажеш на што се однесуваат истите)


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:15
Ponatamu Kralskoto semejstvo odlucuva deka e podobro da dojde do modernizacija na Saudiskoto opstestvo i gi prifaca site soveti od zapad, so sto dozvolu golem broj na stranski firmi da razvijat biznis na Saudiska zemja pretezno toa se nafteni kompanii koi imaa svoi mali gradovi vo Saudiska Arabija i na teritorija na tie mali gradcinja kade sto ziveeat rabotnicite od zapad ne se primenuvalo nisto od verskite zakoni. Bile zastiteni od strana na saudiskata vojska - togas doadja do razdor pomedju Kralskoto semejstvo i vehabistite koi se odeluvaat od upravuvanjeto so zemjata.Fakt e deka Kralskoto semejstvo doadja na vlast so pomos na vehabistite no isto e fakt i deka potoa se odeluvaat ednostavno vehabiskite principi na vodenje na drzava (kralstvo) ne soodvestuvale so prozapadniot nacin na razmisluvanje na kralot i kralskoto semejstvo..

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:20
Дали во КСА вахабитите се  одговорни за спроведување на исламските закони во државата? Знам дека таму постојат т.н. морални полиции кои се грижат за спроведување на шеријатскиот ред и мир?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:25
Vo KSA postoi regularna policija i vojska pod vodstvo na kralskoto semejstvo i samo tie se legitimni za sproveduvanje na bilo kakov zakon i red seto drugo se smeta za kriminalni i paravojni grupi..bez razlika kakva im e celta...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:28
Е сега, ако на кралското семсјество се оставени редот и законот, како што велиш, тогаш каква е улогата на вехабитите во фржавата, ако појдеме од постот на Калифот погоре кој вели Uste vo vremeto na Abdulvehhab ,Ali Saud i toj (Muhammed ibn Abdulvehhab) sklucele zaednicki dogovor.Na kralskata familija i se
ostaveni politikata i ekonomijata,a na Abdulvehhab vodenjeto i
organizacijata na verskiot zivot vo Saudiska arabija
.“


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:31
Dogovorot povece ne vazi kralskata familija gi iskoristila vehabistite da dojde na vlast a pota gi ima staveno na marginite na opstestvenoto ureduvanje...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 13:32
Значи дека тие повеќе немаат никакво влијание?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:01
Imaat vlijanie-kralskata familija se bori protiv toa nivno vlijanie da receme deka mozebi 30-40% od narodot gi podrzuva sto e ogromna brojka...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:04
Тогаш тоа би значело дека едно 30-40 % од народот во таа царштина се придржува и до обичаите до кои се држат вехабитите?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:04
I eden moment ti ke se obidat da ja prevzemat vlasta vo svoi race...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:07
Pa do sega imaat napraveno dva tri obidi no ne im uspealo, no ako ja zememe vo predvid podrskata sto ja imaat sega od narodot mnogu verojatno e deka toa naskoro ce se sluci...prezemanjeto nema da bide po demokratski pat ili preko institucii na sistemot...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:08
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Imaat vlijanie-kralskata familija se bori protiv toa nivno vlijanie da receme deka mozebi 30-40% od narodot gi podrzuva sto e ogromna brojka...


Hehe... Greska drugar.Imaat vlijanie vrz 90% od naselenieto.
Nemoj da zaboraves deka Kralot se odrzuva na vlast jedino so pomos
na Vehabiite koi mora vo sekoe propovedanje da go spomnat i da
upatat molitva zanego.Ne se Vehabii tie sto se borat protiv kralot намигнување


-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:09
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тогаш тоа би значело дека едно 30-40 % од народот во таа царштина се придржува и до обичаите до кои се држат вехабитите?

Paradoksot e bas tuka sto verskite objekti pa da kazeme i verata e kontrolirana od niv (ne po legitimen pat)...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:10
Pa sigurno. Koj car bil srushen od svojot tron po demokratski nachin? Sistemot dava samo edna mozhnost - abdikcija. Ako Carskata familija ne se slozhi so toa se znae shto sledi - nekakva forma na islamska revolucija, slichno kako sto beshe vo Iran so Homeini.

P.S. Povtorno sme nadvor od topikot. Vrakjajte se nazad.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I eden moment tie ke se obidat da ja prevzemat vlasta vo svoi race...


Se nablizuva vremeto koga lugeto od kralskata familija ke bidat javno
obeseni niz ulicite na gradovite vo KSA... среќа


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:11
Значи 90% население се придржува и до обичаите кои ги спороведуваат (темава е за верските обичаи нели)?

П.С. И зошто радосно смајли за бесењето?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:12
Se e mozhno,no vrakjajte se nazad na temata, povtorno zabegavme vo politika.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:16
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Значи 90% население се придржува и до обичаите кои ги спороведуваат (темава е за верските обичаи нели)?

П.С. И зошто радосно смајли за бесењето?


Toa e najironicno.Dzamiite se polni,lugeto zatvoraat prodavnici i kafulinja i brzaat na molitva ama nazalost voopsto nemaat verska svest.

P.S. Samo da spomnam deka vo Makedonija ziveat najsvesnite muslimani голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:16
So doadjanje na vlast 1932g. vednas po prezemanjeto na vlasta vladata na KSA pravi obidi da se iskorenat vehabistite od SA no ne im uspeva od togas tamu se vodi toj nevidliv rat. Ako nekogo prasate dali vehabizmot e oficijalna religija odnosno fundamentalniot islam vo SA tie ce vi odgovorat deka e. Sto znaci tie se dlaboko navlezeni vo porite na toa opstestvo iako oficijalnata vlada oficijlano e protiv niv.
Koga vo Sa prasate nekogo sto ce se sluci ako Bin Laden umre ili bide ubien tie ce vi kazat deka tie imaat vo rezerva uste ilajda Osami...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:17
Мислам дека сум на тема-верски обичаи, а прашањето ми бешеЗначи 90% население се придржува и до обичаите кои ги спороведуваат (темава е за верските обичаи нели)?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:18
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

So doadjanje na vlast 1932g. vednas po prezemanjeto na vlasta vladata na KSA pravi obidi da se iskorenat vehabistite od SA no ne im uspeva od togas tamu se vodi toj nevidliv rat. Ako nekogo prasate dali vehabizmot e oficijalna religija odnosno fundamentalniot islam vo SA tie ce vi odgovorat deka e. Sto znaci tie se dlaboko navlezeni vo porite na toa opstestvo iako oficijalnata vlada oficijlano e protiv niv.
Koga vo Sa prasate nekogo sto ce se sluci ako Bin Laden umre ili bide ubien tie ce vi kazat deka tie imaat vo rezerva uste ilajda Osami...


Ne shiri dezinformacii! Aber nemas sto se slucuva tamu.Zatoa sedi si miren i nabljuduvaj намигнување


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:18
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

[QUOTE=maria_magdalena]

P.S. Samo da spomnam deka vo Makedonija ziveat najsvesnite muslimani голема%20насмевка


Во кој смисол и зошто мислиш така?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мислам дека сум на тема-верски обичаи, а прашањето ми бешеЗначи 90% население се придржува и до обичаите кои ги спороведуваат (темава е за верските обичаи нели)?


Maria ne mislev na tebe, tuku na onie dvajcata pred tebe.    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:20
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

So doadjanje na vlast 1932g. vednas po prezemanjeto na vlasta vladata na KSA pravi obidi da se iskorenat vehabistite od SA no ne im uspeva od togas tamu se vodi toj nevidliv rat. Ako nekogo prasate dali vehabizmot e oficijalna religija odnosno fundamentalniot islam vo SA tie ce vi odgovorat deka e. Sto znaci tie se dlaboko navlezeni vo porite na toa opstestvo iako oficijalnata vlada oficijlano e protiv niv.
Koga vo Sa prasate nekogo sto ce se sluci ako Bin Laden umre ili bide ubien tie ce vi kazat deka tie imaat vo rezerva uste ilajda Osami...
Ne shiri dezinformacii! Aber nemas sto se slucuva tamu.Zatoa sedi si miren i nabljuduvaj намигнување



Ne ne siram dezinformacii jas tamu odam cesto i rabotam tamu kazi mi ti koga si bil tamu....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:

[QUOTE=maria_magdalena]

P.S. Samo da spomnam deka vo Makedonija ziveat najsvesnite muslimani голема%20насмевка


Во кој смисол и зошто мислиш така?


Walla mnogu prasuvas!голема%20насмевка


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:21
 Wallahi, Кој тропа-ќе му отворатголема%20насмевка 

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

So doadjanje na vlast 1932g. vednas po prezemanjeto na vlasta vladata na KSA pravi obidi da se iskorenat vehabistite od SA no ne im uspeva od togas tamu se vodi toj nevidliv rat. Ako nekogo prasate dali vehabizmot e oficijalna religija odnosno fundamentalniot islam vo SA tie ce vi odgovorat deka e. Sto znaci tie se dlaboko navlezeni vo porite na toa opstestvo iako oficijalnata vlada oficijlano e protiv niv.
Koga vo Sa prasate nekogo sto ce se sluci ako Bin Laden umre ili bide ubien tie ce vi kazat deka tie imaat vo rezerva uste ilajda Osami...
Ne shiri dezinformacii! Aber nemas sto se slucuva tamu.Zatoa sedi si miren i nabljuduvaj намигнување



Ne ne siram dezinformacii jas tamu odam cesto i rabotam tamu kazi mi ti koga si bil tamu....



Ako tolku sakate so khaleefah da muabetite na ovaa tema, a sepak da ostanete na forumot za veroispoved, prefrlete se barem na temaat za Sharijatot.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

 Wallahi, Кој тропа-ќе му отворатголема%20насмевка 
голема%20насмевка големо%20гушкање

Nekoe raboti ne se za zenite da znaat.Zatoa odmori malce голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:25
Ete, se vrativme nazad... verski obichaj e - ramnopravnost megju mazhot i zhenata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:25
Па каде е тука еднаквоста на жените и мажите според Исламот? А?голема%20насмевка

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:26
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

 Wallahi, Кој тропа-ќе му отворатголема%20насмевка 
голема%20насмевка големо%20гушкањеNekoe raboti ne se za zenite da znaat.Zatoa odmori malce голема%20насмевка


Eve jas ce te prasam koj e najpoznat vehabiski obicaj vrzan za zenata????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:27
Па нели на 100 места пишувавте како Исламот е најрамноправна вера, жената имала најмногу праав, а ваму-не требало ни да знае се. А таман мислев да се конвертирамтага

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:29
Sekoja parichka ima dve strani...



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Па каде е тука еднаквоста на жените и мажите според Исламот? А?голема%20насмевка


Ednakvost?изненадување

Uste neznam nekoj Ajet od Quranot ili Hadis od Pejgamberot koj
zboruva za ednakvosta na mazot i zenata.

Ako bea mazot i zenata ednakvi togas na svetot ke postoeja samo zeni голема%20насмевка


-------------


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:32
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

 Wallahi, Кој тропа-ќе му отворатголема%20насмевка 
голема%20насмевка големо%20гушкањеNekoe raboti ne se za zenite da znaat.Zatoa odmori malce голема%20насмевка


Eve jas ce te prasam koj e najpoznat vehabiski obicaj vrzan za zenata????


Sexot! среќа


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:35
Калифа, еднаквост и рамноправност не исто. А форумџиите од исламска вероисповед доста пишуваа овде за тоа како едино во Исламот жената била рамноправна со мажот. Иста неможе и не смее да бидее.

А за сексот? Биди концизен. Сексот е обичај според вехабитите? Ако ад, каков е тоа секс кој станал некаков ритуал на одредено движење? Мислам, има посебни процедури или?



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:40
чекање Нешто си замислен, Калифе?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:41
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

чекање


Cekajsi... Mozda ke ti odgovoram... голема%20насмевка


-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:42
Шах-матплазење

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:51
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Шах-матплазење


I togas  kalifot bese pobeden od zena...црвенеење

I taka site srekno i veselo si ziveea do krajot na zivotot...голема%20насмевка големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:52
khaleefah , si ja fati beljata so odgovorot na Templarius.

A ubavo veli eden od islamskite zakoni - mazhite da si sedat i da si pravat muabet oddelno od zhenite...

Inaku, lesno mozhe da dojde do vakvi komichni momenti.

Ajde sega, objasni ti na zhena onoa sto tolku lesno se objasnuva so eden zbor na mazh.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:53
Кога се нема одговор, најлесно е да се признае поразот, макар и скриен зад иронија и сарказам.

Horror and Terrorголемо%20гушкање


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:55
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

khaleefah , si ja fati beljata so odgovorot na Templarius.

A ubavo veli eden od islamskite zakoni - mazhite da si sedat i da si pravat muabet oddelno od zhenite...

Inaku, lesno mozhe da dojde do vakvi komichni momenti.

Ajde sega, objasni ti na zhena onoa sto tolku lesno se objasnuva so eden zbor na mazh.


P.S. Ej, tokmu sega ja prochitav replikata kon Martia. Bravo! Navistina dzhentlmensko reshavanje na nezgodniot moment. Ti simnuvam kapa za ova.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:56
Znaev jas deka ke nagre*am... газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење газење%20од%20смеење

-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:57
За мене е џентлмен човек кој не бега од одговори, не се исклучува кога ќе му згусне, кој не се прикрива зад иронија и сарказам...Калифа некако, не го исполнува тој услов.тага


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:59
A sto ne se napravis dzentlmen i ne odgovoris kakov i da e odgovorot

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 14:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За мене е џентлмен човек кој не бега од одговори, не се исклучува кога ќе му згусне, кој не се прикрива зад иронија и сарказам...Калифа некако, не го исполнува тој услов.тага


Prasaj go Messi dali begam vaka kako sto kaza ti голема%20насмевка
Ama koga nesakam nesto i nesakam голема%20насмевка


-------------


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 15:00
Originally posted by khaleefah khaleefah напиша:


Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

За мене е џентлмен човек кој не бега од одговори, не се исклучува кога ќе му згусне, кој не се прикрива зад иронија и сарказам...Калифа некако, не го исполнува тој услов.тага
Prasaj go Messi dali begam vaka kako sto kaza ti голема%20насмевкаAma koga nesakam nesto i nesakam голема%20насмевка


ili neznaes

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 15:01
Што имам јас Месинџер да го прашувам. Ти го потегна тоа прашање и си нагази на ежот. Биди џентлмен-играј до крај.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: khaleefah
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 15:05
Nisto... Ke cekam jas Aisha da dojde голема%20насмевка

Ne se mesham ja vo zenski muabeti голема%20насмевка големо%20гушкање


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Март.2008 во 15:06
C'mon Templarius... Ajde jasno mi e zoshto maria ne razbra, sepak zhenite ne razmisluvaat po istiot terk kako i mazhite, ama ti da ne razbresh?

Ili mozhebi se pravish deka ne razbirash za da go prepotuvash khaleefah tuka vo obid da objasni na zhena sto mislat mazhite koga ke rechat deka niviot najsvet obichaj e seksot...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk